WEDSTRIJDEN. POLITIM OVERZICHT. De tereciitstellii van Ravaclil dacht behoort gevestigd te worden. „Wij zouden wel willen weten, welke bewijzen de stewards verlangd hebben, dat Ooins inderdaad een liefhebber is (as to amateur status of Ooms). Te Henley waren dienaangaande zonder linge geruchten in omloop." Dit is, dunkt me, eene zeer leelijke insinuatie tegenover een overwinnaar gelijk den heer Ooms. NR> Ct. Jack, de olif an t in „Ar t is"» was Zondag in een booze stemming* Zonder dat men tot nog toe een ver klaring van het feit kan geven, heeft hij den oppasser, die bezig was den stal te reinigen, plotseling tegen de ijzeren staven van het hok geduwd. De oppasser heeft ziek nog tusschen de staven door kunnen bevrijden, en heeft gelukkig geen levensgevaarlijke kwetsu ren bekomen. Hij is onmiddellijk in het Israëlitisch Ziekenhuis verbonden. Er is iemand te Amsterdam, die D. Dondorp heet en de socialistische leer is toegedaan. Dondorp nu, die ze ker geen ra^d met zijn tijd wist, kreeg het in de vorige week eensklaps in 't hoofd op eigen houtje een vergadering uit te schrijven en in die vergadering zelf als spreker op te treden. Hij voer heftig uit tegen de Vrije Vrouwen-Ver- eeniging daar deze alleen strijdt voor de vrouwen, en niet voor de mannen. De vrouwtjes, die aanwezig wareD, lieten zich dat niet zeggen en verdedigden met warmte de Vrije Vrouwen-Vereeni- ging, als zijnde een middel voor de pro paganda; doch toen de tongen der dames goed loskwamen, bleek dat men heel wat had in te brengen tegen de presi dente der Vereeniging, mejuffrouw Druc- ker, die, zooals een der spreeksters, tot groot genoegen harer vriendinnen, mede deelde, de socialistische Vrouwen ver eeniging alleen voor de reiskosten van burgeres Emilie Claes uit België wilde laten opdraaien, hoewel zij toch ook voor die Vereeniging had gesproken, en ten antwoord kreeg van mej. Cohen, toen zij om geld vroegen: „Wij betalen niet voor een opgewarmd kliekje." Door een anderen spreker werd nog gewezen op de kapitalistische handelwijze van mej. Drucker, die haar schoonmaak ster, welke had deelgenomen aan de Mei-beweging, 25 cent had gekort, daar zij den geheelen dag niet had gewerkt, zooals op andere dagen! 't Is hier ook al: doe naar mijn woor den, maar niet naar mijn werken! Volhsbanicr.) Vrijdagavond had te Aarts- woude (N.-H.) het volgende ongeval plaats. Tusschen twee aaneengekoppelde wagens mest had ongemerkt het 7 jarige zoontje van den tuinman S. K. plaats genomen. Na een eindweegs raedege- reden te hebben, sprong hij er af maar struikelde, met het noodlottig gevolg, dat het kind door den laatsten wagen overreden werd en schier onmiddellijk dood bleet. De bestuurder der wagens had niet de minste schuld. Generaal Booth zal ander maal een bezoek aan Nederland brengen, in verband met den „grooten nationa- len velddag"- te Vogelenzang op Don derdag 4 Augustus a. s. Hij zal vergezeld zijn door een talrijk internationaal mu ziekkorps (gelijk de Household Troops Band, welk muziekkorps eenigen tijd geleden ons land bezocht) onder leiding van den stafkapelmeester Appleby. Bi- zondere schikkingen voor goedkoope reisgelegenheid zijn getroffen met de Holl. Spoorwegmij. van alle stations van de H. IJ. S. M. Aan de H aagsch e soci«lis ten was Zondag het genoegen bereid den „tuchthuisboef" J. H. Geel, zooals de bevrijde gevangene op de strooibil jetten van den Sociaal-Democratischen Bond werd aangeduid, feestelyk te ont vangen. Geel kwam tegen halftwaalf met de Staatsspoor uit Amsterdam aldaar aan en werd aan het station opgewacht door een drom zijner partijgenooten, die, zoodra zij hem in het oog kregen, een luid hoera deden hooren. De held van den dag moest zich met moeite een weg door de opdringende en nieuws gierige schare banen om naar den met twee paarden bespannen landauer te komen, die voor hem gereed stond. Geel plaatste zich achter in, terwijl twee zijner begeleiders tegenover hem gingen zitten. Een drukke menigte omstuwde het rijtuig op den weg naar Walhalla, zoodat men genoodzaakt was stapvoets te rijden. Naarmate de stoet Walhalla naderde, des te sterker groeide het aantal mee- loopers aan. Aan den ingang van het vergader lokaal stonden aan weerszijden van de poort reien kinderen geschaard, waarvan er een aan Geel een ruiker overhan digde, en toen hij met den heer Domela Nieuwenhuis binnentrad, klonken de juichkreten hem tegemoet. Zich rechtstreeks naar het eerege stoelte op het keurig versierde tooneel begevende, zat Geel daar voor een nis van groen en bloemen, door partyge- nooten zelf gekweekt en voor deze ge legenheid afgestaan. Prachtige palmen en gewassen waren ter weerszijden ge rangschikt. Ook was een tropee van roede en witte vlaggen aangebracht en tegen de zijpoorten van het tooneel waren schilden, het eene met het opschrift Leve Geel 1 het andere met den kreetLeve het socialisme, te aanschouwen. Door een kinderkoor werd Geel bij den aanvang der vergadering een wel komstgroet toegezongen. De heer Domela Nieuwenhuis opende de vergadering met een woord vaa welkom uit naam der Haagsche afdee- ling van den Soc.-Dera.-Bond aan zijn vriend Geel. Overigens werd door den voorzitter en andere sprekers Geel aan de ver gadering voorgesteld, aangezien de meer derheid der aanwezigen den man niet kende. Nadat het gemengde koor nog een lied had ten beste gegeven, bedankte Geel voor de hem betoonde eer en voor zijn invrijheidstelling, welke hij, zooals hij zeide, aan zijn partij te danken had. Hij voegde er bij dat eerlang van zijn hand een brochure zou verschijnen omtrent zijn 6-jarig verblijf in de gevangenis. Tijdens de vergadering werd hem f 100 ter hand gesteld, door zijn geestverwanten bij eenverzameld. Onder het zingen van het vrijheids lied ging de vergadering om haltdrie uiteen. Des avonds was er een gezellige samenkomst in Walhalla. De recette was bestemd voor een eigen gebouw te Maastricht. Bij aankomst van Geel aan het spoorwegstation wilde het toeval, dat juist de roode seinvlag gesteld was op het stuitblok van het binnenspoor. Die roode vla,' werd met gejuich begroet, eveneens de celwagen, dien men in de Prinsestraat ontmoette. Door de haagsche politie is ten huize van een heer aan den Oppert te Rotterdam huiszoeking ge daan, in verband met de aanhouding van diens aldaar aangehouden zoon, verdacht zich aan vervalschingen ten nadeele der posterijen te hebben schul dig gemaakt. De aangehoudene, die zich daarbij te 's Hage had bediend van valsche pruiken, baarden, als anders zins, werd mede herwaarts getranspor teerd om daarbij tegenwoordig te zijn. Enkele brieven werden in beslag ge nomen. He; aantal betalende be zoekers van de Sporttentoonstelling be droeg Zondag 3647. Van 310 Juli gingen door de tourniquets 28683 en sedert de opening 138.430 personen. Maandag had te Scheven in- gen een treurig ongeval plaats. Een wagen, beladen met hout, kwam van de Gevertsdeynootweg de Wassenaarsche- straat inrijden juist bij de kromming, waar een man met eene vlag voor de tram is gestationeerd. Een 6 jarig knaapje stond aan het kozijn van de smidswin kel van den heer P. J. Meijs; daar de tram juist aankwam, moest de wagen met hout aan den kant der huizen uit wijken, met het noodlottig gevolg dat een der zware houten het kindje tegen het kozijn drukte. Onmiddellijk neerge vallen, werd het kind bij den heer Meijs ingebracht, waar de hulp van dr. De Niet Mz. werd ingeroepen, die echter slechts den dood kon constateeren; de borst van het jongske was totaal inge drukt. Zondag nacht ten half twee ure werd te Schiedam alarm gemaakt voor een brand, uitgebroken in de bak kerij van P. A. Tempelaars aan de Spoorstraat aldaar. De bovenverdieping is geheel, en het benedenhuis voor een gedeelte uitgebrand. De kinderen, die boven sliepen, zijn met inspanning ge red. Uit Rotterdam wordt aan de 1 ijd geschreven Jannetje Struik is weer hier terugge keerd. Zij heeft er van afgezien zich- zelve te cxploiteerenzij Dat dit thans door een ander doen. Met den eigenaar van een café heeft zij eene overeenkomst gesloten, ten gevolge waarvan deze in een volksblad de volgende advertentie kon doen plaatsen: „Millioenen-" Juffrouw Jannetje Struik, voorheen de zoogenaamde Millioenenjuf- frouw, is heden over hare lotgevallen en verdere levensbeschrijving gratis te hooren in het café (het adres laten wij weg), Consumptie gewone prijzen." Naar aanleiding van deze advertentie heeft het bedoelde café druk bezoek. Hare woning heeft Jannetje echter nog niet verlaten, doch zij oefent het be drijf van herbergierster er niet meer in uit. Den geheelen dag bljjft de zaak gesloten, tot groote spijt der straatjeugd, die uit gebrek aan ander tijdverdrijf zich onledig houdt met het inwerpen der ruiten van de woning, welke Jannetje eiken morgen laat vernieuwen. Te Lobit ontstond Zater- dagavond omstreeks negen uur een vrij hevige brand, welke een dreigend aan zien had, by H. Seesing, wiens woning geheel uitbrandde. Van den inboedel, welke niet was verzekerd, werd nogal een en ander gered. Door het krachtig optreden der brandweer bleef het in de nabijheid staande gelukkig behouden. De oorzaak is vooralsnog niet bekend. Te Lekkerkerk is deland- bouwer Leendert Rietveld uit eene schouw, waarmede hij naar zijn hooi land voer, in eene sloot gevallen en verdronken. Men schrijft uit Nunspeet: Onze hoop dat dit jaar de bosch- branden wel tot het verledene zouden behooren, werd Zondagavond bitter teleurgesteld. Ooi ongeveer 9 uur toch zagen we eene groote oppervlakte den nenbosch, tegenover het station, in lichte laaie staan. Pogingen tot blus- schen werden natuurlijk zoo spoedig mogelijk aangewend. Doch de opper vlakte waarover zich de brand reeds uitstrekte was zoo groot, dat er meer dan een uur noodig was om dien geheel te blusschen, en toen lagen reeds p. ra. 5 H. A. prachtige jonge dennen van ongeveer 10 jaren oud, in de asch. Het is zeer waarschijnlijk dat de brand opzettelijk is veroorzaakt, te meer om dat de plaats waar hij is ontstaan op tamelijk verren afstand ligt van wegen ot paden. De m ar i n e -1 o r p e d o b o o t XXI, die Maandag het Nieuwediep verliet, om ter reede te manoeuvreereu, is in den mond der haven met volle kracht op een nieuw visschersvaartuig, den botter H. D. 57, geloopen, waar door dit belangrijke schade aan den achtersteven bekwam en naar de werf moest worden gesleept om te worden gerepareerd. Maandag middag 4 uur staakten de schilders, werkzaam aan het station Rozendaal, den arbeid, daar het hun toekomende loon der afgeloopen week Zaterdag niet was uitbetaald en hun door den aannemer beloofd was dit Maandag echtend te doem Na be raadslaging naet den opzichter, belast met het werk, wien telegrafisch bericht was gezondeD, zouden zij heden morgen op kosten der maatschappij den arbeid hervatten. Voor een zeer talrijk pu bliek, w. o. vele stu lenten, geneeshee- ren, enz., heeft Sequah Vrijdagavond te Groningen zijne eerste séance ge houden. Medegedeeld werd, dat Gro ningen de laatste plaats was, waar hij in ons land optreedtdaarna vestigt hij zich in Den Haag. Tegen Sequah is door dr. M. Menno Huizinga, te Groningen, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht proces verbaal opgemaakt, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde. De bekende spaansche ge vangene heeft nu weder eens een schat van 4. millioen fr. in de nabijheid „der stad Veendam" begraven, van welk ge heim hij den heer G. Meijer, drogist aldaar, deelgenoot heeft gemaakt. Deze echter, in plaats van het geheim te bewaren en den ongelukkigen Spanjaard geld te zendeD, heeft dien brief aan de Veendammer Coura?it medegedeeld, ten einde het publiek bij vernieuwing voor deze poging tot oplichting te waar schuwen. De man schijnt het wel voornamelijk op drogisten te hebben gemunt. Het onderlinge zeilfeest der zeilver- eenigiug het IJ werd Zondag door prachtig weer begunstigd en had een zeer talrijk publiek naar de IJzijde van Amsterdam gelokt. De uitslag van den wedstrijd over een baan van 6 eng. zeemijlen was als volgt KL 1. Scherpe en centerboards (van 4—6 ton). Ingeschreven: „Yum-Yum". ie Prija „Yum-Yum" in 1 u., 28 m., 6 sec. KI. 2. Scherpe en Centerboards (tot 4 ton). Iogeschreven„Tjaudi", „Wil helmina", „Toy", ie pr. „Wilhelmina", in 1 u., 35, 14; 2e pr. „Tjandi", in 1 u., 55, 4. KL 2a. Ingeschreven: „Maria Kristi- na", „Hoema", „Greta Besty". ie pr. „Hoema". in 1 u., 45, 222e pr. „Bet sy" in 2 u., 2, 51. KL 3. Ronde vaartuigen (boven 8 ton). Ingeschreven„Maria", „Eliza beth". ie pr. „Elizabeth", in 1 u., 32, 26. KL 4. Ronde vaartuigen (58 ton). Ingeschreven „Sperwer", „Hora". i« pr. „Hora", in 1 u., 37, 5. KL 5. Ronde vaartuigen (35 ton), Ingeschreven„Atrevida", „Cymba", „Gertrude Betsy", ie pr, „Gertrude Betsy" in 1 u., 50, 57; 20 pr. „Atre vida", in 1 u., 51, 31. KL 6. Ronde open vaartuigen (2 3 ton). Ingeschreven„Io-Io<u „Gret- chen", „Union", „Geertruida", „Nep- tunus". 10 pr. „Union", in 1 ,u., 47, 30; 2e p!. "Geertruida". iu 1. u., 52,18. KL 7. Ronde open vaartuigen (tot 2 ton). Ingeschreven: „Maria Anne", „Vlinder", „Gruno". ie pr. „Maria Anne", in 1 u., 54, 512e pr. niet toegekend, daar „Gruno" niet afging. RECHTSZAKEN- In de vroeger reeds imedegedeelde procedure tusschen de bekende eau-de- cologne-fabrikanten, de heeren J. C. Boldoet te Amsterdam en H. von Gim born te Emmerik, is thans eene eind beslissing genomen. Zoaals men zich wellicht zal herinneren, stelde de heer Boldoot tegen zijn genoemden concur rent eene actie in, wegens beleedigingen hem aangedaan in diverse advertentiën, o. a. in het Nieuws van den Dag waarin de heer Von Gimborn hem ten laste legde namaak zijner fabrieksmer ken ea flesschen. Nadat deze eisch was toegewezen, en de heer v. G. aan den heer B. 500 schadevergoeding had be taald voor de geleden schade in jeer en goeden naam, dagvaardde de heer Bol doot zijnen tegenstander opnieuw, thans ter zake van eene gelijkluidende adver tentie voorgekomen in het Dagblad van ZuidHollatid en 's Gravenhage. Hier tegen werd, onder meer, door den ge daagde aangevoerd, dat de eischer die advertentie tegelijk met de vorige ge lijkluidende heeft leeren kennen, en dus deze akte ingesteld heeft, nadat hij meer dan een jaar van de beleediging had kennis gedrageD, mitsdien niet meer ontvankelijk was (art. 1415 burg. wetb.) De rechtbank verwierp deze bewering, waarop de gedaagde bij het hof te Am sterdam in hooger beroep kwam en den heer Boldoot op vraagpunten deed hoo ien, ten einde te doen uitkomen, dat deze heer hij het uitbrengen der dag vaarding meer dan een jaar met de advertentie in het Dagblad van Zuid- Holland en V Gravenhage was bekend geweest. De heer Boldoot ontkende echter stellig die wetenschap. Desniet tegenstaande overwoog het Hof, dat uit den samenloop der feiten tot klaarheid was gekomen, dat de eischer, Boldoot, wel degelijk langer dan een jaar kennis gedragen had van de advertentie en verklaarde hem alsnog niet ontvankelijk in de thans tegen den heer Von Gim born ingestelde rechtsvordering. Voor den heer Boldoot werd in hooger be roep gepleit door mr. J. Kappeijne van de Coppelo, en voor den heer Von Gimborn door mr. L. W. van Gigch, beiden advocaat te Amsterdam. Weer eeDs een kabinetskwestie in Frankrijk. De minister Cavaignae treedt af, of bet gehcele Kabinet zal meegaan is nog niet zeker. De oorzaak is, dat de kamer tegen het advies van den minister in, een voorstel van Pouiquéry heeft aangenomen, om het bevel over de land- en zeetroepen in Dahomey aan éen persoon op te dragen. Intusschen heeft de Senaat de buiten gewone kredieten van dertig millioen francs tot uitbreiding vau de vloot, goedgekeurd. Hoe overdreven de choleraberichten uit Parys zija geweest, mag wel daar uit opgemaakt worden, dat nu jongstleden Zondag zich in de geheele stad geen enkel geval heeft voorgedaan. Indien het waar was, dat zich Vrijdag 2oo sterfgevallen hadden voorgedaan, dan zou natuurlijk Zondag de toestand niet zoo gunstig zijn geweest. Wie verzint dan toch die alatmeeren- de berichten? Cholera is waarlijk niet iets om mee te spotten en men moest niet zoo lichtvaardig berichten geven, die halt Europa angst aanjagen. De regeering heeft van den gouver neur der Fransch Indisch-Chineesche bezittingen een telegram uit Hanoi ont vangen, waarin gemeld wordt dat een convooi met bestemming naar Langson in eene Chineesche hinderlaag nabij Bac lé gevallen is. De kommandaut Bonneau, de kapitein Charpentier, be nevens tien man zijn gedood eu 17 ge wond. De dooden en gewonden zijn met het convooi naar Bac lé gebracht. Ook het bericht, dat er te Berlijn een cholerageval was geweest, is on juist. De koetsier Blum, dien het geldt, heeft volstrekt niet de cholera en is ook niet, zooals het bericht vermeldde, naar het ziekenhuis gebracht. In Rusland breidt zich de ziekte nog uit. De goeverneur van Odessa heeft bevolen, dat alle berichten die over de cholera worden verzonden, vooraf aan de censuur zullen worden onderworpen. Ook in het stadshospitaal aldaar zou nu de cholera uitgebroken zijn, alsmede te Batoem. Alle inlichtingen worden door de autoriteit geweigerd. Naar Tiflis en Baku zijn vijftig geneeskundigen ver trokken. De goeverneur van Baku is bij by het uitbreken der ziekte op den loop gegaan. Maandag hield Gladstone de onver moeide te Penicuick zijne laatste ver kiezingsrede. Hij zeide dat indien er eene liberale regeering aan het roer komt, haar eerste zorgen gewijd zullen zijn aan den algemeenen toestand. Ver volgens komt Ierland aan de beurt en daarna de vraagstukken van den arbeid. Hij verklaarde een voorstander te zijn van het stemmen van degenen, die tot de verschillende takken van nijverheid in iedere plaats behooren, teneinde voor die plaats de werkuren vast te stellen. In het kiesdistrict Finsbury verlangen de conservatieven een onderzoek, strek, kenge Ut vernietiging der verkieji,! v»n den Britsch-Indier Naoroji, weeta verkeerde praktijken. Naar de Times uit Fez verneem beleedigden 600 hunrlingen Engelschti en Amerikanen, onder welke ook di britsche consul. De britsehe gezm eischte en verkreeg terstond gehoor lij den Saltan, waarna de laatstgenoemd! den onder-goeverneur wegjoeg, de! goeverneur dwong tich te verontscbul. digen, en tienduizend dollar schadevtr. goeding te betalen, welke de geziti uitdeelde onder de gewonden, ziekei en armen. De uitslag der tot nu plaats gehad hebbende verkiezingen is als volgt conservatieven 196 setels, unionisten j( Gladstonianen 167, Parnellisten 5 anti-Parnellisten 29. De conservatief! meerderheid heelt door Gladstone's overwinningen nu bijna geheel epge. houden te bestaan. De oostenrijksche Kamer heelt dl beraadslaging over de munthervorming aangevangen. Elm, van de partij der jonge Czechen, is bevreesd voor de gevolgen, die de in het Oosten gevolgd! staatkunde ten slotte hebben zal. Het ontwerp der mnnthervormine vloeit vooit uit de triple-alliantiepolitiek. Elm ka er zich niet mede ver "enigen, doel erkent de goede bedoelingen van der minister van Financiën. De Kamer beraadslaagde over dt munthervorming, en ©ver eenige onder weroen die in verband staan tot dt conversie van een deel der staatsschuld. Het Huis van afgevaardigden te Washington, heelt een wetsontwerp aangenomen, strekkende om den tol vrijen invoer van gedragen kleederu buitenslands gemaakt, tot eens waardt van honderd dollar per passagier te beperken. De bekrachting door den Senaat is waarschijnlijk. De werkmanspartii te Pittsbnrg dermate verbitterd tegen Carnegie, dal zij hem bet geschenk van een million d. voor de volksboeketij wil teruggeven De goevernenr van Pennsplvanië heelt Sooo man van de militie van dien slaat naar Homestead gezonden, ten einde het plaatselijk bestuur, dat cm bijstand gevraagd had, behulpzaam te zjjn om den opstand te onderdrukken. Nadat in Parijs het publiek en couranten in de laatste dagen zich heb ben afgevraagd, waar Deibier, de beul toch was, blijkt het dat de man een reisje was gaan maken naar plaatsen waar hij niets te maken had, om menschen ©p een dwaalspoor te brenge Nu is hij te Montbrison, waar ook zijn guillotine aangekomen is. Uit St. Etienne zijn twee eskadrons huzaren naar Montbrison vertrokken. De terechtstelling zal op de kleine plaats naast de gevaagenis geschieden De beul en zijne helpers logeeren een logement, eten in eeu afzonderlijk vertrek en vertoonen zich niet op straat óm de nieuwsgierigheid niet op te wek ken. In de koffiehuizen heerschte Zondag avond groote drukte, men praatte, danste en zongalles wees er op een zenuwachtige gejaagdheid. Er werden weinig personen toegela ten, namelijk alleen zij die een tocgangs kaart van de justitie hadden, d. i. on geveer een honderdtal. Te halfelf werd niemand meer op het terrein toegelaten Eenige kerels, die in de straat „leve de anarchie 1" schreeuwden, werden door de politie opgepakt. Het publiek deed alle pogingen om het terrein der terechtstelling te nade ren, maar vergeefs. De politie, versterkt hield zich ferm en werd te een uur vervangen door een paar baiailions soldaten, de bajonet op het geweer een eskadron huzaren. Het rumoer, dat opgaat uit de menigte was zoo groot dat Ravachol het in zijn cel kon hooren. Het paleis van justitie naast de gevangenis werd door troe pen bewaakt. Te halfvier in den morgen overschre den de rechters, de directeur der vaugenis en de beul den drempel van zijn cel. Ravachol sliep vast. De direc teur tikte hem op den schouder zeide„Het uur is daar 1" „Goed," zei Ravachol. „Wees moedig", hernam de direc teur. „Het zou jammer zijn, als ik geen moed had," antwoordde Ravachol met geveinsde onverschilligheid. Hij trok inplaats van het gevangc nispak zijn eigen kleederen vweer aan en wees daarbij de aangeboden hulp af. „Kijk, ik ben wel coquet!" riep bij uit. „men zou zeggen dat ik naar bal ga." Tweemaal vroeg hij om een glas never, dat hij telkens 'in een teug ver zwolg. Toen hij hoorde, dat er geen menigte om het schavot zou staan, die hij zou kunnen toespreken, was hij zeer teleurgesteld, Op barsche en beleedigende wijze wees hij den geestelijke af, die hem het

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2