NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Donderdag 14 Juli 1892. No. 2768. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. r ËulLLETON AARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afconderlijke nummers 0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREEOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONESSuae.Parijs Slbis Faubourg Montmartre. (Haarlem, 13 Juli 1892. Voordracht voor de betrekking van hoofd der tweede opleidingsschool voor [jocgeos tot het middelbaar- en haoger «derwijs A. J. P- de Beste, hoofd eeneropen- bare scheol te Dordrecht; E. L. Brouwer, idem te MedeaablikJ. S. de Groot, idem te BuiksluitP. Hoestra, idem te WageningeaW. K. D. Lustig, idem te Utrecht; H. J. Noy, idem te Enschedé. De jaarwedde is 1800.met ^500.vergoeding voor huishuur. Aan het toelatings examen voor de f ie klasse van het Gymnasium namen 21 andidaten deel. Toegelaten zijnC. L. M. Brandtjes, J. Garrer, Marie de Graat. E. van Kam- men, A. A. G. Land, S. Scholten, J. Stsckura, J. Swart, A. E. Eldik Thieme, E. A. Verhoeven enM.J.Vis- sei. Voorwaardelijk/ j. J. Smit en H. B. Tjeenk Willink. De laatste buslichting voor brieven etc. naar Nederl. Oost-Indië (per Maats. Nederland) geschiedt den 16* Juli, des [nachts te half vier uur (stadstijd). Over Brindisi per engelsche mail, die de eenige is welke Riouw, Banka en tPalearbang aandoet, zorge men uiterlijk FDonderdagnacht 12.55 brieven etc. ten psstkantore te bezorgen. Ia het gebouw Kunsten en Weten- [schappen te Utrecht had eergisteren de I jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Bond van gemengde zangver- eenigiDgen in Nederland. Na goedkeu- ■ring der notulen van de vorige verga- I dering werd door den algemeenen secretaris verslag uitgebracht der werk- I zaamheden van den Bond in het afge- lloopen jaar 1891/92, en de rekening en verantwoording ca door eene commissie J te zijn nagezien, goedgekeurd. Het [hoofdbestuur te Hoorn, en de alge I meenc secretaris, de heer A. Brouwer I aldaar, konden zich Diet herkiesbaar .stellen, zoodat tot de verkiezing van j een nieuw hoofdbestuur en algemeenen [secretaris, werd overgegaan. Gekozen I werden Haarlemsch Gemengd Koor met j 19 van de 20 stemmen tot hoofdbe- stuur, en de heer L. M. Moolenaar te Heemstede met algemeene stemmen I tot algemeen secretaris. Met een woord van dank aan den heer Brouwer, voor j den ijver en de belangloosheid, waar- j mede hij de belangen van den Bond heeft behartigd, werd de vergadering gesloten. Men schrijft ons het volgende Dinsdagavond vereenigden zich te 6 uur 40 aan het station alhier eene de putatie uit het bestuur der Haarleaasche roeivereeniging „Het Spaarne", de jonge lieden, leden derj vereeniging, die dit jaar hopen „uit te komen" voor Haar lem, benevens eenige andere leden van „Het Spaarne". Doel dier bijeenkomst was een hulde te brengen aan den heer Ooms, winner van de „Diamond sculls" bij de laatstelijk gehouden roeiwedstrij den te Henley in Engeland. Wij hadden het genoegen den heer Ooms, begeleid door den heer Meurer, onder wiens leiding hij zich voor de wedstrijden heeft getraind, en afgevaar digden van de meest bekende neder- landsche roeivereenigingen, uit den trein te zien stappen, en hem tot den eerst- volgenden trein naar Amsterdam in ons midden te zien. In de restaui atie van het station werd hem de eerewijn aangebeden en hulde toegebracht door den heer Couvée, be stuurslid van „Het Spaarne", die hem namens de vereeaiging toesprak ea har telijk geluk wenschte met de schitte rende overwinning door hem behaald. E-n sierlijke lauwerkrans werd hem daarbij ter hand gesteld, en gevoegd bij de vele kransen welke hem reeds op zijn reis van Harwich naar Araster dam waren aangeboden. Onder luid gejuich vara de aanwezi gen vertrok de heer Ooms met zijn gezelschap waarbij zich de heer Couvée, getooid met de versierselen als bestuurs lid der haarlemsche vereeniging gevoegd had ongeveer een kwartier later naar Amsterdam, waar hem een schitterende ontvaugst wachtte. Voor diegenen onzer lezers, die niet op de hoogte zij* van sportzaken, en aan wie wellicht de in de nederland- sche bladen met aandacht gevolgde ver richtingen van den heer Ooms ontsnapt zijn, voegen wij hierbij dat de „Dia mond sculls" telken jare te Henley worden geroeid, en den iwinner tot champion amateur van Engeland maken. Hoewel verschillende vreemdelingen aan die races hebben deelgenomen, is het nog nooit voorgekomen, dat de prijs gewonnen werd door een niet-Eogelsch- man. Het is eene overwinning, die in de annalen der sportgeschiedenis wellicht eenig zal blijven, en waardoor de heer Ooms, houder van het verleden jaar door hem behaalde championnaat van Frank rijk, en van het nederlandsche, thans veilig kan worden aangemerkt als de eerste amateur-roeier van onzen tijd. Door de politie te Leiden is aange houden en gevankelijk herwaarts over gebracht Adrianus Greater, «ud 36 jaren, colporteur, geboren te Amsterdam, die gebleken was medeplichtig te zijn aan den diefstal van verschillende voor werpen door middel van inklimming in perceel no. 19 aan de Maarten van Heemskerkstraat op 28 Juei j.I. Hij heeft vroeger 2 jaren gevangenisstraf wegens brandstichting en 3 maanden ter zake diefstal ondergaan. Dinsdag is bij een winkelier in de Lange Veerstraat ruim zes gulden uit de toonbanklade ontvreemd. De lade was gesloten, maar de sleutel stak er op. Dinsdagavond ontstond ten huize van de heerea ge'or. van der Beek, Kruis weg alhier brand, doordat de dienstbode in de keuken een brandende petroleum- tocstci op den grond liet vallen, waarbij 'hare kleederea in den brand vlogen en zij iuid gillende in doodsangst den tuin inliep. Op haar gillen kwam de heer J. W. van der Steur, boekhouder bij bovengenoemde heeren haastig den tuin insoelleagreep het meisje vast en poogde de vlammen te stuiten, waarin zij letterlijk gehuld was. Niet zonder zijne handen geducht te bianden ge lukte hem dit, waarna de heer v. S. het huis binnenliep en den brand in de keuken trachtte te blusschen, waarin hjj ©ok slaagde. Gelukkig dat bij dit on geval door den redder zooveel tegen woordigheid van geest aan den dag werd gelegd. Daardoor en door zijne zelfopoffering is een menscheiileven gered. Door de politie alhier is aangehouden en naar het hui» jvan bewaring over gebracht A. B., oud 49 jaren, ge boren te Arasterdam, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een stuk fricsch bont, van eene uitstalling in de Zijlstraat, waarmede hij zich aan het Politie-bureau vervoegde om onder dak te komen. Hij heeft vroeger meer malen wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. dier op de veemarkt trachtte te ver- koopen. Noord Zuid Hollandsche Stoomtram weg Maatschappij HaarlemLeiden. Ontvangsten Juni 1892 aan perso nen- en goederenvervoer 8084.20 tegen 7328.70 in 1891. Sedert 1 JaDuari ƒ42476.00 tegen ƒ39837.70 in 1891 en met inbegrip van diverse ontvang sten f 48538.20 tegen ƒ46586.30 in 1891 Twee personen, die te Aalsmeer te veel aan Bacchus geofferd hadden, hebben elkander z©o toegetakeld, dat een met eene diepe wonde in hoofd en rug, in bewusteloozen toestand is weg gedragen. De dader is reeds in handen der justitie. Uit een weiland onder de Gemeente Sloten werd Dinsdag morgen ten naaeele van den landbouwer B. eene koe gesto len. Denzeltden dag werd de dader te Arasterdam gearresteerd, waar hij het Hadden de verschillende roei- en zeilvereeDigingen aan Ooms, toen hij verleden jaar als kampioen van Frankrijk naar zijne woonplaats terug keerde, eene feestelijke ontvangst be reid, die niet hartelijker kon zyn, dezen keer, nu Ooms een zege behaalde, zoo schitterend, als nimmer op het gebied der roeisport bevochten werd, moest men trachten die ontvangst nog schit terender te doen zijn. Men begreep dat het zaaltje boven „De Roode Leeuw" te Amsterdam, nu veel te klein zou blijken om alle belangstellenden te be vatten en koos daarom de ruime ge legenheid die „Maison Stroucken" aan biedt. Een volgende maal zal men het .Paleis voor Volksvlijt" moeten huren. En welk een werk was er gemaakt van de versiering l Groen en bloemen, tropeeën van roei- en zeiltuigen, vlaggen zonder tal, dit alles gat aan de tooneel- zaal van „Strouckea" een allervriende lijkst voorkomen. In de nevenzaal was een muziekkorps opgesteld voor de noodige fanfares. Nadat Ooms aan het station, waar hij te halt acht arriveerde, was ont vangen door de vereeniging „Nereus", tot wier leden hij behoort, en door duizenden, die op het perron verzameld waren, geestdriftig toegejuicht, ging het in open rijtuigen naar „Maison Sirou- cken". De tocht door de stad was een zegetocht in den vollen zin des woords. Overal eene wuivende en juichende menigte, op vele plaatsen vlaraden bengaalsche vreugdevuren en in de Muiderstraat stond de vereeniging „Eendracht zij ons doel" geschaard, die Ooms in een reusachtigen drinkhoorn een hartigen dronk toereikte. Te ruim 9 ure bereikte de stoet de plaats van bestemming. Ooms' nadering was reeds van verre door het hoera-geroep der menigte aangekondigd. Toen hij in de zaal verscheeD, beladen met de vele kransen, die hem onderweg, o. a. te Rotterdam door de roei- en zeilver- eeniging „De Maas", te Leiden door „Njord" en te Haarlem door de roei en zcilvereeniging „Het Spaarne", waren aangeboden, kon hij nauwelijks ontko men aan de gelukwenschende handen, die hem van alle zijden toegestoken werden. Op de estrade stonden de be sturen geschaard van alle te Amsterdam bestaande roei- en zeilvereenigingen. De heer Six sprak hem namens alle vereenigingen toe en bood hem een fraaïen zilveren lauwerkrans aan. Vrien den boden hem ter herinnering een gouden roeispaan aaD, het vredig wapen waarmede 0©ms de Engelschen op de Theems versloeg, gelijk De Ruyter het vroeger deed met zijne branders en mortieren. De heer Blancken, van „De Hoop", deed in eene toespraak vooral de zedelijke waarde van Ooms' zege praal uitkomen. Mochten wij met recht ier zijn op den roem door onze schilders, onze zangers, onze mannen van wetenschap in den vreemde geoogst, tot heden ontbrak iets om den buiten lander het beeld van onze kracht in zijee volkomenheid te vertoonen. Ooms heeft die leemte aangevuld. Hij heeft de engelsche sport, de eerste ter wereld, tegenover de nederlandsche in de min derheid gebracht. Ooms beantwoordde de verschillende sprekers, door zijnen dank te uiten voor de eer hem bewezen, daarbij niet verzuimende den man te gedenken, die hem heeft gemaakt tot wat hij is, den heer Meurer, zijn trouwen en volhardenden trainer. De officieele plechtigheid werd gevolgd door een gezellig samenzijn. De heer Otto Cohen te Am- sterdam heeft bij het bondschieten in Zwitserland, naar uit Glarus wordt ge meld, een van de prijzen gewonnen. In het gebouw der „Maat schappij voor den Werkenden Stand" te Arasterdam, werd Dinsdagmorgen de eerste zitting van de 115e algemeene vergadering van de „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nij verheid" geopend door den voorzitter, den heer dr. D. de Haan, met een toespraak aan heeren afgevaardigden, directeuren, donateurs en leden. Na een korte inleiding besprak dr. De Haan onder meer de opkomst en het verval der oude gilden in verband met hetgeen daaromtrent ditmaal ter tafel zal worden gebracht. Na afdoening van enkele huishoude lijke punten werd daarop het verslag voor directeuren omtrent verrichtingen sedert de vorige algemeene vergadering en opgenomen in de officieele mede- deelingen, goedgekeurd. Verder worden de berichten aangaande j het Koloniaal Museum, het Museum van j Kunstnijverheid en de boekverzameling, j ook reeds in de officieele mededeelin- gen opgenomen, voor kennisgeving aan genomen. Uit die betreffende donateurs Naar het engelsch van MAARTEN MAARTENS. HOOFDSJUK I. De schrijver stelt zich veer. Nu ik daar voor mijn schrijftafel zit, co verhaal hetgeen te Scotland-Yard en aan de memeben, die couranten lezen, bekend is onder den Daam van „De moord van den Zwarten Koffer", dan doe ik dat in waarheid omdat na laDge overwegingen ik tot de gevolgtrekking ben gekomen, dat niemand er beter ge schikt voor is. Niet uit een letterkundig oogpunt, want schrijf talent heb ik nooit bezeten, en zal het mij wijzelijk nooit trachton te verschaffen. Gedurende mijn loopbaan van de laatste dertig jaar heb ik er mij nooit in kunnen beoefenen, en had zulk een talent niet noodig, behalve in zooverre, dat ik in dien loopbaan van alles wat en van niets te veel noodig had. Bovenstaande moet voor den lezer als waarschuwing dienen, dat hij bij het lezen der feiten, zooals zij zijn neergeschreven, niet te veel op den vorm moet letteD. Mijn verhaal bezit geen letterkundige waarde. Daarop maakt het ook vooral geen aanspraak. Het is het verhaal van een slechte daad, die met scherpzinnigheid werd uitgevoerd en naar men toen zeide met scherpzinnigheid werd ontdekt. Ik heb mij zeer juist uitgedrukt, toen ik zooeven van mijzelf zeidevan alles wat en van niets te veel en niets te lang; dat is mijn leven lang mijn stelregel geweest. Het is echter een slechte stelregel. Ik heb mijn hand in verscheidene geldbeurzen gestoken, en ze er weer uitgetrokken alvorens ik mijne vingers had gesloten over den schat, die daarin was; en er zijn op het oogenblik ook vele ondankbare nietswaardigen met glad ge laat en mooie jassen die mij dankbaar mogen zijn, dat ik hen te spoedig uit mijn oog heb laten gaan. Tien jaar geleden was ik achttien maanden lang in betrekking bij een particulier bureau van onderzoek. Het doet er üiet toe, hoe ik daar kwam. Ik was reeds van alles geweest, en ben na dien tijd ook nog in verschillende betrekkingen geweest, maar in die dagen was ik een particulier detective. Ik was ongeveer veertig jaar ©ud iets ouder. Ik ging dit vak beoeienen onder den aandrang van mijne benarde omstandigheden, als een middel om een eerlijk stukje brood te verdienen, in een tijd, toen ik zulk een groot gebrek aan geld had. Mijn pennies heb ik altijd eerlijk verdiend, dat kan ik tot mijn vreugde verklaren, uit welke zakken ze mij ook zijn toegestroomd. Tien jaar geleden dan was ik werkzaam ais paitieuliere detec tive. Ik hield van mijn werk en was van oordeel, dat ik er ook voor paste. Het was dan ook zeer te bejammeren, dat ik het moest opgeven tegen mijn wil. In den korten tijd echter, dat ik in die betrekking was, werd mij een mooi geval, een bizonder mooi geval opgedragen, dat ik in staat was tot eene bevredigende oplossing te brengen. Dat geval wilde ik nu gaarne neerschrijven. Behalve aan mij was het aan niemand bekend. Het werd niet voor het gerecht gebracht, en in de couranten werd het slechts in brokstukken behandeld. De feiten werden niet achtereenvolgens aan de op nieuwtjes beluste verslaggevers medegedeeld, zooals dat het geva 1 zou zijn geweest, wanneer de zaak in Scotland Yard ware be handeld. Ik zal u dan vertellen wat ik weet van den „moord met de* zwarten koffer". Jaren geleden is de misdaad gepleegd, en de personen, die in het treurspel een rol vervulden, en terwille va* wien ik het stilzwijgen heb bewaard, zijn dood of uit het ge zicht verloren. Ik zelf ben een ziekelijk, teleurgesteld man, voor mijn tijd oud geworden, iemand, die het met de wereld en misschien met zichzelf hard te verantwoorden heeft gehad; 3c verlang er nu naar om die episode uit mijn leven weer voor mgn geheugen te reepen en over vroegere tyden te spreken; daarom laat ik de wereld met mijn verhaal kennis maken. Nog iets. Het heeft wel niets met ket verhaal temaken,maar kan toch misschien in verband staan met de wijze, waarop ik n de geschiedenis vertel. Ik was eens een gentleman dertig of veertig jaar geleden, kort na mijne schooljaren en later- Ik weet niet of zulke eigenaardigheden wegslijten, wanneet

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1