POLITIEK OVERZICHT. te stellen, onder geleide van met hand - werksnij verheid vertrouwde personen de musea der Maatschappij te bezoeken en de voorwerpen, die zij, naar aanleiding van dergelijk bezoek, zullen maken, na jaarlijksche tentoonstelling ter gelegen heid van de algemeene vergadering, aan te koopen voor den prijs door direc teuren te bepalen, indien die voorwar den, naar hun oordeel, blijk geven dat de betrokken werkman de musea met vrucht bezocht heeft. Bedoelde voorwerpen kunnen ook door particulieren, mits leden van de Maatschappij, voor den bepaalden prijs worden aangekocht. Verder geeft de afdeeling in over weging het stichten van teekenscholen te bevorderen in gemeenten, waar die nog niet bestaan, allereerst in plaatsen waar de departementen gevestigd zijn. Het praeadvies van het hoofdbestuur hieromtrent luidt niet ten gunste van het voorstel; men meent, dat de kosten te groot zijn en de uitkomsten van het bezoek aan de musea niet aan de ver wachtiag zullen beantwoorden. Na eenige voorstellen van het hoofd bestuur wordt ten slotte na eenig debat besloten. io. om in gemeenten, waar departe menten gevestigd zijn, degelijke werk lieden in de gelegenheid te stellen de musea te bezoeken tot oefening en ontwikkeling van ambachtslieden, die in de bouwvakken en in de vakken van kunstnijverheid werkzaam zijn en daardoor de veredeling van het ambacht op deze en alle andere gepaste wijzen in de hand te werken 20. tot het houden eener tentoonstel ling van platen en voorwerpen uit het Museum van K. N. te Haarlem, ten einde de beoefenaars van ambachten in de gelegenheid te stellen met goede voorbeelden in hun vak kennis te maken en hen voor de uitoefening van hun vak te helpen bekwamen; 30. tot het brengen op de begrooting in uitgaaf van een som van 200, bestemd om de departementen die de kosten niet kunnen dragen, daarin te gemoel te komen in 1893 Aan de orde komt daaropSubsidie voor een volkaleeszaal, op te richten te Utrecht. Departement Utrecht vraagt f 500 subsidie. Directeuren meeneü echter, dat me dewerking in deze buiten den werkkring der Maatschappij ligt. Na eenig debat wordt het voorstel by acclamatie verworpen. Daarna wordt behandeld: Volks- en schoolbad. Op verzoek van de oprichters vraagt 's Gravenhage een geldelijke tegemoet koming voor de installation der in richting. Het praeadvies van directeuren luidt ongunstig om dezelfde reden als bij voorstel Utrecht genoemd. Naar aanleiding eener korte discussie trekt Den Haag zijn voorstel io. VolgtPrijsvraag Proefneming met Delftsche veekoek. Naar aanleiding van een voorstel van Delft, stellen directeuren voor, een prijsvraag hieromtrent uit te schrijven Een geamendeerd voorstel in dien geest wordt verworpen met 97 tegen 69 stemmen. Aan de orde komtPrijsvraag Nieuw Diploma voor de bekroningea der Maatschappij. Directeuren stellen voor, naar aan leiding van een verzoek van het depar tement 's Gravenhage, een prijsvraag uit te schrijven voor een nieuw diploma en daarvoor een pr$s van f 100 uit te loven met verguld zilveren medaille. Een gewijzigd voorstel wordt daarop met 107 tegen 39 stemmen aangenomen. In den verderen loop der zitting kwam aan de orde de behandeling der begrooting. 's Gravenhage wil de uitgaven voor de musea vau/2000 op 2500 brengen. Wórdt verworpen. De post „subsidie departementen" wordt vastgesteld op 200 voor subsidie aan kleine departementen met het oog op de bezoeken aan de musea te Haarlem. Voor prijzen en belooningen wordt uitgetrokken 250, voor het tijdschrift 2600. In ontvangsten en uitgaven wordt dus de begrooting voor 1893 met f 11.910,50 vastgesteld. De conclusiën, ia de zittingen van het congres genomen, worden daarop achtereenvolgens door de algemeene vergadering goedgekeurd. Vervolgens worden benoemd ter ver vulling van vacaturen ontstaan door aftreding Tot directeuren de heeren H. Figee te Haarlem, mr. A. J. Enschedé te id. en dr. D. de Loos te Leiden. T©t voorzitter uit directeuren de heer S. J. graaf van Limburg Stirum by derde stemming. Vóór den aanvang der stemming deelde de afgevaardigde uit 's Graven hage mede, dat de heer J. F. W. Conrad verzocht had buiten stemming te blijven. Bij de eerste stemming ver kreeg de heer J. Heemskerk Az. 69 vau 149 stemmen en verzocht daarop bij de volgende vrije stemming niet in aanmerking te komen. Toch werden een aantal stemmen op den heer Heemskerk uitgebracht, zoodat herstem ming moest plaats hebben tusschen de heeren Heemskerk en Van Limburg Stirum. Uitgebracht werden 161 geldige stemmen, waarvan 87 op den heer Van Lirabu.g Stirum. Deze maakte evenwel zwaar in verband met zijn voorzitter schap van den raad voor het museum van kunstnijverheid. Bij acclamatie werd de gekozene overreed de benoeming te aanvaarden, die zich ten slotte bereid verklaarde. Tot eereleden der maatschappij de heeren F. J. Pahud de Mortanges, oud-resi dent van Ned.-Indië te Parijs. J. A. Maronier, suiker-technicus in de residentie Tegal. Leon van de Polder, nederiandsche zaakgelastigde te Tokio (Japan). Ten slotte wordt bij acclamatie Utrecht aangewezen als de plaats waar de volgende algemeene vergadering ge houden zal worden. Na voorlezing der notulen en de ge wone plichtplegingen werd de 115e al gemeene vergadering daarop door den voorzitter gesloten. Maandag avond is aan den Molen onder Ginneken een kind van iK jaar door eene hooikar overreden en gedood. De voerman lag op de kar en had zoodoende het kind niet opgemerkt. Dinsdag middag is in de rivier dea IJsel, onder Zalk, drijvende gevonden het lijk van een onbekend mans-persoon, lang pl. m. 1.65 m., haar en knevel blond, tamelijk gezet, ouder dom 40 k 50 jaar, gekleed met jas, broek en vest van kamgaren, zwarte kousen en lage rijgschoenen. Bij hem gevonden en zilveren horloge met ket ting, een oud beursje waarin een gulden een zakboekje, benevens eene aanvrage om opneming in het gesticht voor oog lijders te Utrecht, waarop de naam van J. H. Dirkes voorkomt. Vermoede lijk is het de passagier die de vorige week van de nachtboot ÜwolleAmster dam is gevallen. Een herbergier te Venloo wist zich gedurende een jaar lang gratis gaslicht te verschaffen door, nadat zijn gasmeter weggenomen was, de verbro ken leiding met eene elastieke buis te verbinden. De heldere gasvlammen waren Dinsdag avond oorzaak, dat dit bedrog ontdekt en procesverbaal tegen hem opgemaakt werd. Woensdag namiddag om streeks 1 uur ontlastte zich eene zware onweersbui boven Leeuwarden en om trek. Ruim een uur lang regende het letterlijk bij stroomen, het geleek wel een wolkbreuk. Op verscheidene punten der stad stond het water hoog op de straat, iets dat tot de grootste zeld zaamheden behoorter waren vele kelders ondergeloopen. Het was zoo donker ge wot den, dat in verscheidene huizen licht moest worden aangestoken. Woensdagnamiddag circa 12 uur brak boven het dorp Heteren een hevig onweer los, dat vergezeld was van yeel hagel. Veel schade werd berokkend aan bessen, tuinvruchten en bloemen, terwijl de tabak op enkele akkers geüeel en al vernield werd. Men meldt uit Boksmeer, dat de heer J. J. Ipping, rijksambtenaar, en de zoon van zijnen kostheer door den bliksem gedood zijn. Te Renkura, u Woensdag, bij een hevig onweder, de bliksem geslagen in de woning van Gebr. Lubberhuizen, die met den iaboedel eene prooi der lammen is geworden. Bijna gelijktijdig sloeg de bliksem in eene schuur staande bij de woning van M. ten Bönmer, die mede in korten tijd tot den giond is afgebrand. Alles was verzekerd. Te Dorenv/eerd ging het onweder vergezeld door hagelslag, zoodat op sommige akkers aan de te veli staande boekweit veel schade is toegebracht. Onder de gemeente Wageningen sloeg de bliksem in het hotel „Nol in 't Bosch," richtte eenige schaac a*D, doch braad is niet ontslaan. De bewo ners en de talrijke logés bleven onge deerd. Eveneens sloeg Woensdag de bliksem in den tot woning ingerichten water molen te Stein, gemeente Reeuwijk. Nadat hij eenige schade aan de kap en het riet had gemaakt, werd door de spoedig aangerukte brandspuit de brand gestuit. RECHTSZAKEN- Door het gerechtshof te Leeuwarden bevestigd het vonnis van de arron dissements-rechtbank te Winschoten waarbij de bekende ia- en uitbreker W. Schroder is veroordeeld tot eeae ge vangenisstraf van negen jaren. Ter aanvulling van een bericht omtrent de vervolging ingesteld tegen den heer H. Soeterheiigymnast te Groningen, wordt het volgende mede gedeeld door den heer rnr. Rutgers van der Loefi, advocaat aldaar. De heer Soeter werd vervolgd wegeas de plaat sing van drie verschillende advertentiën. Ter zake vau eene dier advertentiën werd hij door den kantonrechter te Groningen veroordeeldmaar voor de beide andere adverteutiën, als geen strafbaar feit medebreageude, van rechts vervolging ontslagen. Niet de heer Soeter kwam in appel, maar wel het Openbaar Ministerie, ea de rechtbank te Groningen heeft toen geen uitspraak gedran over eenkomstig het requisitoir, dat de strek king had om ook voor die beide adver tentiën verooideeling te verkrijgen, maar heeft het vonnis bevestigd en den Staat verwezen in de kosten van het appel. Ook was de heer Soeter vervolgd wegens twee feiten, waarin het Openbaar Ministerie onbevoegde uitoefening der geneeskunde zag. De kantonrechter ver oordeelde ter zake van het eene feit, maar gaf vrijspraak voor het andere feit. Zoowel Openbaar Ministerie als veroordeelde hebben geappelleerd, maar het vonnis werd bevestigd zoowel wat de veroordeeling als wat de vrijspraak betreft, terwijl de kosten van het appel tusschen beide partijen zijn verdeeld. KOLONIËN- BATAVIA, 10 Juni. Naar wij ver nepen, gaat de expeditie naar Lombok niet door, omdat de radj - ai de hem door de regeering gestelde voorwaarden heeft aangenomen. Welke die voorwaarden zijn, is ons niet bekend, en dus weten wij ook niet of nu de Sasaks hun verzet zullen staken. Javabode Den n«n Juni vertrekt de com mandant der zeemacht, vergezeld van den chef der 6de afdeeling van het departement der Marine, kapitein-lui tenant ter zee Van Doorn, naar Soera- baja ter inspectie. De reis wordt met de Lucifer gemaakt. In het Bat. Nbld. komt een tele gram voor uit Lalïat, volgens hetwelk daar den 8en Juni des ochtends om 5 uur 25 minuten drie hevige schokken van aardbeving zijn gevoeld. Deuren klepperden en lampen slingerden, ter wijl verscheidene klokken stil stonden de richting was van noord naar zuid. Volgens de Soer. Ct. is door de regeering besloten tot het nemen van eene proef op beperkte schaal met eene opium-iégie, en is aan den heer Groe neveldt de organisatie van alle voor bereidende werkzaamheden opgedragen de proef zou in een ander te bepalen gewest worden genomen. - De raad van justitie heeft terecht stelling bevolen van den gewezen kom- mies-veldmeester te Tangerang J. E. M., wegens het verduisteren van gelden die hij als openbaar ambtenaar onder zich had. De raad van justitie heeft de „stoomvaart-maatschappij Deli" failliet verklaard. De redact mr van de Javabodede heer Tersteeg, schrijft In het Bat. Hbld. van 2, 3 en 8 Juni komen artikelen voor van den redacteur mr. Haakman, en van P. F., die de strekking hebben aan tetoonen, dat de heer Bolland ui 1 zijne betrekking van leeraar in de engelsche taal aan de hoogere burgerschool te Batavia behoort te wordenj ontslagen, omdat hij opstel len sehryft over theologische onder werpen, waarin hij historische kritiek op de bijbelboeken toepast. Tegen die strekking wensch ik »et een enkel woord op te komen. Wauneer de heer Bolland zijne beschouwingen over het Johannes-evangelie door zijne leerlingen in het engelsen liet vertalen, zou men daarentegen bezwaar kunnen hebben, maar nu hij bij zyn onderwijs geen andere dan de gewone hulpmiddelen gebruikt, mag men hem als leeraar niet ongeschikt verklaren, omdat hij de wor ding der bijbelboeken bestudeert. Onlangs meldde de Soer. Ctdat prof. Douglas Archibald,, die met een fonograaf over Java reist, den heer Eijssell, redacteur van genoemd blad, op diens kantoor geslagen had, omdat deze zijne vertooningen ongunstig had beoordeeld. Thans meldt de Loc. dat de genoemde professor te Semaraug gevangen is genomen krachtens een vonnis van rechtsingang met bevel van gevangenneming door den raad van justitie te Soerabaja te dier zake tegen hem gewezen. De heer Douglas Archi bald is gevankelijk naar Soerabaja ge voerd. Den 70 Juni is te Batavia de te rechtzitting begonnen in de strafzaak vau A. Holst en zijae vier medebe- klaagden. De tweede kamer van den worden genoodzaakt, dat dit niet in het belaag der kinderen zou zyn, dat de eer van beklaagde by het overspel was bi. trokken, en dat de publieke moraliteit zich tegen eene openbare behandeling verzette. 6 De officier van justitie, mr. Clignett vond voor het hoofdfeit de behandeling met gesloten deuren niet noodig, doch had daartegen geen bezwaar; evenmin rar. Teilegen, verdediger van de vier Inlandsche medebeklaagden. De Raad verklaarde na eene korte beraadslaging dat het verzoek van den verdediger billijk was en dat, nu de beklaagde zelf het bad ondersteund, de zaak met gesloten deuren zou worden behandeld. Het niet overtalryke publiek verliet daarna de rechtzaal. -7- Het Bat' Nieuwsblad geeft van de zitting van den raad van justitie, waarin bepaald werd dat de zaak met gesloten deuren behandeld zou worden, een ver. slag waaraan wij het volgende ontlee- cen De beklaagde Axel Holst, oud 4$ jaar, agent te Batavia der Int. Cred. en Hand. Ver. Rotterdam, is intussehen met de andere beklaagden binnenge leid. Wat ook de uitspraak van het recht in deze moge zijn; welke verzachtende of verzwarende omstandigheden het lot van dezen beschul ligde mogen leiden; dat alles kan niet toe- ot afdoen arm de deelneming, die elk moet gevoelen bij dén aanblik van dezen mau, die eenige maanden geleden nog een schit terende positie in het maatschappelijk leven bekleedde. In de kracht van zijn leven aan het hoofd gesteld vau een groot handels lichaam; getrouwd met eene jonge, schoone vrouw; zelf van een gunstig voorkomen: door zijne relatiën en positie in de beste kringen verkeerende, voad deze beschuldigde nog slechts korten tijd geleden tal vaa benijders. Niemand echter, die hem thans nog benijdt; weinigen slechts, die hem nog beklagen. Vergrijsd is het blonde hoofd, afgeleefd eo vermagerd, het eens zoo levenslustige eu gevulde gelaat, thans omlijst met een slordigeo grijzen baard. Diepe rimpels loopen als zware voran van onder de hol liggende oogen langs den neus naar de wangen. Een suffe grijsaard is thans geworden hij, dis een half jaar geleden nog een krachtig min was. Van zijne medebeklaagden, die ge boeid binnengeleid, in de zaal zelve eerst ontboeid werden, valt weinig op te mer ken als de meeste inlanders schikken zij zich, uiterlijk althans, met volkoraer gelatenheid in hun lot. Een talrijk publiek, meest uit d( handelswereld, woont de eerste zitting bij. In deze zaak zullen eea twintigtal ge tuigen worden gehoord: Jonkvrouw A. M. van RadersW J. Brugman, handelsemployé; mr. J.P Metman, resident; mr. M. J. Meijer, boekhouder weeskamer (bevindt zich met binnenlaudsch verlof wegens ziekte buiten Batavia); A. C. Leget, ststdsvroed- meesteres; dr. J. A. van Hasselt, dr, A. C. van Dijk, off. van gezondheid; A. W. V. Hinne, schout; Mis Tjokro di Wirio, adjudant; Moehadjdin Moes- raad van justitie bestond uit de heeren mr. tatir, ie wijkmeester Kebon SerieMin- H. Wichers, (vice-president) voorzitter, goe, mandoer politie op Kebon Sirie; Van der Zwaan en Van Benthum Jut-]Sarip, politie-oppasserRahmoen, Sad ting, leden. De verdediger van den I die en Kasoem, alleu politie oppassers eersten beklaagde, mr. T. Henny, ver zocht den raad de zitting te houden met gesloten deuren, op grond dat op den bodem der zaak overspel en de in tieme verstandhouding van man en vrouw lagen, dat de beklaagde die din gen bij de instructie ter zijde had gela ten, dat hij dit ook op de terechtzitting wenschte te doen, dat hij tot nog toe geen stappen had gedaan tot echtschei-1 In België wordt aller aandacht ge ding, en daartoe door eene openbare j trokken door de kwestie van de g behandeling allicht tegen zijnen wil zou I wetsherziening. Aw&l, Midi, Resan en Oedia, alleo kor- poraal piekenierC. J. Ludolph, kapitein artillerie; M. C. Kirckpatrik en L. Holst geb. Netseher, beiden naar Europa ver trokken. In mijn korten loopbaan van detective ben ik tot de ontdek king gekomen, en deze aanmerkingen zijn ook gemaakt door collega's van veel grooter ervaring, dat wanneer men bemerkt, dat iemand geneigd is om zich aan een leugen schuldig te ma ken, men de mogelijkheid mag aannemen niet meer dan de mogelijkheid echter tot iedere andere misdaad. Hij, die kan liegen, is ook tot een moord in staat. Uit alle feiten was deze gevolgtrekking te maken, dat de jonge dame miss Simpkinson, ik veronderstelde, dat zij zoo heette zeer goed wist, wat de koffer inhieldDit op zichzelf was al op merkelijk genoeg. Alles was voor mij mogelijk. Tcch kon ik myzelf niet overtuigen, dat miss Simpkinson de werkelijke moordenares was. Indrukken en voorgevoelens, wanneer deze goed worden ge leid (daar zit hem de knoop), kunnen er veel toe bijdragen om een goeden detective te vormen. Ik had eene ingeving, dat miss Simpkinson zou blijken niet de persoon te zijn, die de misdaad had begaan, ofschoon het duidelijk bleek, dat zy er op de een of andere wijze mee was verbonden. In hoeverre moest de tijd leeren. De geheele zaak, zult gij zeggen, ging mij niet aan. Ik aarzel niet om dat toe te geven. Ik had niet het recht om er een onderzoek naar in te stellen, en had daarvoor ook weinig ge legenheid, maar toch voelde ik er mij onweerstaanbaar toe aan getrokken. Mijne gedachten verwijlden steeds bij dat tooneel in de douane-zaal. Dat smalle, oude gelaat met die starende oogen scheen mij it alle winkeluitstallingen aan te grijnzen. Wie had die arme vrouw vermoord? Waarom was zij vermoord? Ik begreep, dat ik mij met dit onderwerp moest bezighouden of ik het wilde of niet. HOOFDSTUK IV. De twee heeren Hubert. Ik heb gezegd, dat ik weinig gelegenheid had om mij met die zaak in te laten. Om de waarheid te zeggen, had ik toevallig het geluk, zeer toevallig, om iets naders omtrent de zaak te weten te komen. Tengevolge van mijne betrekking was ik eenige maanden ge leden in aanraking gekomen met een commissaris van politie. Mijne chefs droegen mij steeds het wérk op voor het vasteland, omdat ik in mijn jeugd het fransch uitstekend had geleerd. Men had mij voor een zaak van misbruik van vertrouwen naar Parijs gezonden, en toen ik daar verplicht was met Dubert, zoo heette de commissaris, samen te werken, had ik de gelegenheid om hem een kleinen dienst te bewijzen. Sedert dien tijd had ik hem niet meer gezien, en ik besloot nu hem op te zoeken. De mogelijk heid, dat hij in staat zou zijn m(j op de een of andere wijze te helpen, was zeer gering, maar men kan nooit weten. Ik vond den commissaris i% zijn klein bureau nabij het Pantheon. Daar was zijn district. Hij was blijkbaar zeer verheugd mij te zien, hoewel, naar het oordeel van een Engelschman, hij dit wel wat te luidruchtig aan den dag legde. Hij wist tot dus verre nog niets van hetgeen er een paar uur geleden aan het Gare du Nord was gebeurd. Ik vertelde hem openhartig, datil gaarne die geheimzinnige zaak zou willen behandelen, en voegdi er bij, dat misschien het Fransche Goevernement in staat zoi zijn ©m gebruik te maken van mijn toevallige tegenwoor digheid. En het lot was mij zeer gunstig. Neen, daarmee heb ik eigen lijk te veel gezegd. Er was ongetwijfeld niets bizonders in he feit, dat Dubert, ofschoon hij niet in de zaak was gemoeid, eol lega's kende, die er ongetwijfeld bij betrokken moesten zijn Toevallig was echter de commissaris van het door mij bedoeld district een bloedverwant van hem. Ik zie evenwel niet in, da dit iets ten gunste van mij uitwerkte. Ik ben nu vergeten of di man een broeder of een neef was. Ik vermoed, dat hij een nee moet zijn geweest, in ieder geval droegen zy denzelfden naam Mijn vriend Dubert was Léon en de commissaris van het anden station heette Frangeis, Mijn vriend bood mij ©ogenblikkelijk aan mij naar zijn nee te vergezellen wanneer het tenminste een neef was. Hij hac nog een halt uur dienst, gedurende welken tijd ik mijn ongedulc zoo goed mogelijk moest bedwingen, en mij moest bezighoudei met het lezen van de ontelbare kleine voorschriften voor der franschen politiedienst. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2