HEMENÖD NIEUWS. Wetgevende M a c ht, 21ste Muziekuitvoering in den Hout Sociëteit „TROU NIOET BLIJGKEN." Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. In de tramsactioneele nota, welke door de zorgen van de vroegere voorzitters der twee oude Kamers zal worden openbaar gemaakt, zal de heer Beernaert den afgevaardigden volkomen vrijheid laten. Hij zal de benoeming voorstellen van eene commissie, samengesteld uit de rechter- en de linkerzijde, die de voorstellen tot grondwetsherziening te zamen zullen onderzoeken. De aangekondigde vergadering van senatoren en afgevaardigden der rech terzijde beeft Donderdagochtend plaais gehad en van tien tot twaalf uur ge duurd. Het grootste gedeelte er van werd ingenomen door eene rede van den minister-president Beernaert. die gezegd heeft het geheele herzienings- programma der regeeriDg te handhaven, daaronder bcgsepen het referendum en de evenredige vertegenwoordiging. Van geen dezer twee? punten wilde het mi nisterie echter eene kabinetekwestie maken. Er is weinig debat op deze uiteen zetting gevolgd. Verscheidene leden hebben hunne goedkeuring te kennen gegeven, dat de ministers geetr moeite wilden doen om op de rechterzijde aan drang uit te ©e feu en. De heer Woeste heeft alleen den minister een paar maal in de rede ge vallen om enkele punten nauwkeurig te omschrijven. Voor het overige beeft hij aan de gedachtenwisseling geen dee; genomen. De vergadering is geëindigd met het voorstel van den heer Beernaert aan te nemen, om door de Kamer en deer Senaat commissiön te doen benoemen, belast om de verschillende herzienings- ontwerpen te overwegen, en daaruit een zoodanig voorstei samen te stellen, als in staat, kon zjjn om de gevorderde tweederde der stemmen op zich te ver- eenigen. De vergadering had in den aanvang bepaald, dat de gedachtenwisseling niet openbaar zou zijn en aan de aanwezigen geheirahoudiog opgelegd. Zij heef: de heeren De Lantsheere en 't Kint de Roodenbeke, die als voorzitters van de Kamer en den Senaat herkozen zullen worden, belast met het opstellen van eeo verslag, dat aan de bladen medegedeeld zal worden. Nog altijd zjjn in Engeland de ver kiezingen niet atgeloopen. Er zijn 570 resultaten bekend, terwijl nog 100 verkiezingen moeten plaats hebben. De conservatieven eD unionis ten hebben te zamen 285 zetels, even als de Gladstonianen, Parneliisten cn znti-Parneliisten te zamen. De liberalen hebben 48 zetels gewonnen. In Cheshire werd de zcon van wijlen Beacorsfield gekozen, terwijl de zoon van Salisbury ie Laucashite geslagen is. De engelsche gezant in Mar&kko, die er zoo bizonder op uit scheen te zijn om tusschen Turkije en Engeland on rust te stoken, heeft deze wonderlijke pogingen op krasse wijze bekroond. De vizier van den Sultan had hem name lijk de ontwej-p-conventien gezonden van de handelsttactaten met Engeland, die door de engelsche regeering moesten worden geteekend. De Sultan had dit reeds gcdaaD. Inplaats van nu, zooals zijn plicht was, de stukken aan zijn regeering te zenden, heeft de gezant die in stukken gescheurd en ze zoo aan den vizier teruggezonden. Deze beleediging durfde de vizier niet aan den Sultan melden, maar hij weigert natuurlijk om zich verder met den ge zant in te laten. Aan een banket, gehouden bij gelegen heid van den federalen schietwedstrijd, in Zwitserland heeft de president der con federatie eene redevoering gehouden, waarin hij de onzijdigheid van Zwitserland behandelde en de Italiaansche brochure, daarover onlangs verschenen. Wij zijn vast besloten zoo zeide de president om in vrede te leven met al onze buren en de plichten der neutraliteit te vervullen. Wij verwerpen elk verbonds ontwerp hoe het ook zij; wij hebben de raadgevingen van buiten Diet noodig om te weten wat wij te doen hebben Het is niet voor niets, dat wij roilloe nen hebben uitgegeven ©m de verster kingen in het gebergte aan te brengen. Wij hebben den vasten wil, met de wapenen ons te verzetten tegen ieder die over de grenzen van ons laod zou willen trekken. By eenen aanval zullen wjj ons bondgenooien weten te kiezen. Sprekende over de onderhandelingen aangaande de handelsovereenkomsten, verklaarde de president, dat zij nog niet met welslagen zijn bekroond. Wij twijfelen zeide hy niet aan den goeden wil der Fransche regeeriüg, maar het protectionisme maakt de onderhan delingen moeielijk; wij kunnen echter niet gelooven dat Frankrijk, waarmede wij altoos zulke uitstekenderelatiön had den, zich er aan zal willen blootstellen die te zien ophouden door een afbreken der handelsbetrekkingen. In eene Donderdag bij den leider der partij gehouden bijeenkomst der legiti misten te Lissabon heeft men zich be zig gehouden met de aanstaande verkie zingen. De aanhangers van Dom Miguel, die zich jaren lang onthouden hebben, zijn thans besloten in enkele arrondis sementen aan den verkiezingsstrijd deel te nemen. Uit Kaapstad wordt aan de Ti?nes gemeld dat de spoorweg NatalOranje Vrijstaat Woensdag feestelijk geopend is. De mededingen tusschen de Natalsche en de Kaapsche spoorwegen voor het vervoer naar de Transvaal wordt ster ker. De eerstgenoemde is begonnen met de vracht te verlagen en dit voorbeeld wo^dt thans door den ander gevolgd. De Argentijnsche oorlogsschepen „Al- mirante Brown en Vantocinco" zijn Donderdag gezien op de hoogte van Kaap Frio in Brazilië. Op de engels cite kust een leegc luchtballon neergevallen, waarin een kaartje van den heer De meser, aeronaut. De ballon is blijkbaar zce2 hoog gestegen, want er lag sneeuw op en hij riekt raar zeewater, een be wijs dat hij door de zee is gesleept. Een pennemes dat men in de mand vond, schijnt ie hebben moeten dienen om de touwen door te snijden. Van de reizigers is niets bekend. De luchtreiziger Capazza heeft een nieuw valscherm nitgevon den, waarvan de samenstelling zijn ge heim is Om de deugdelijkheid ervan aan te toonen, steeg hij eenige dagen geleden te La Villette bij Parijs ep. Toen hij een hoogte van 1200 meters bereikt had, vei scheurde hij den ballon door middel van een haak en liet zich met de nieuwe parachute vallen. In tien minuten, al zoo 2 meters per seconde, was hij behouden in een korenveld neergekomen. Capazza noemt zijn parachute de luchtredder". Zooals bekend is, werd on langs een ambtenaar van het ministerie van marine te Parijs,Greiner genaamd, wegens spiounage gevangen genomen. Thans is gebleken, dat hij zijn „vak" op uitgebreide wijze uitoefende. VaE alle deuren, schrijftafels en laden had hij valsche sleutels en kon daardaor gemakkelijk alle stukken inzieD, stelen of o erschrijven die hij noodig had. Volgens het laatste bullc- tin vpn het Ka is. Getundkeilsaml te Berlijn komen in Aziatisch Turkije ge vallen van pest voor onder de Bedoui- nenstammea. Deze zijn uit de besmette plaatsen verdreven en hunne hutten zijn verbrand. Het hof van assises te Bamburg heeft een vonnis gewezen, dat zeker groot opzien zal verwekken. Dit college heeft namelijk in hooger beroep, gelijk .tan de conclusie van den procureur - generaaleen metselaar Friedrich Eogel, die in Mei wegens meineed tot twee jaar gevangenisstraf vetoordeeld was, vrijgesproken, omdat -— en dit is het merkwaardige al de ge tuigen charge socialisten waren, die aan den eed, zooals bekend is, geen gewicht hechten. Te Schliersee in Beieren heelt een welkbrenk plaats gehad. Vele huizen zijn ingestort en een aantal bruggen werd vernield. Honderden hoo rnen en rotsblokken, welke van 6 tot 10 centenaars wogen, werden door het water raedegesleurd en stortten in het dal. Schliersee kreeg het eerst de water massa, die vervolgens naar Miesbach stroomde. De spoorweg van dc berg werken te Hausham is in de Schlier- bach gestort. Het machine gebouw bij het station Miesbach is geheel vernield en in Schliersee zijn alle tuinen ver woest. Het water steeg in de i.uizen tot aan de zolders der benedenkamers. Van de huizen, die bij den berg of aan het meer iagen, is niets blijven staan. Een groot aantal menschen verloor het leven, vele lijken zijn aangespoeld. Zooals men uit eenvorig bericht heeft kunnen opmerken, heeft m het proces te Xanten de procureur generaal Buschhoff niet schnldig be vonden. Volgens zijne opvatting is de knaap tusscüen tien uur en halt elf 's morgens in de schuur gesleept en daar ter plaatse vermoord. Hij geloofde niet aan een moord met voorbedachten rade en Buschhoff was in allen gevalle onschuldig. Iutusschen heeft de ongelukkige Is- railietische slachter reeds genoeg te lijden gehad. Behalve dat hij zeer angst volle uren heelt doorgebracht tijdens het proces, ziet zijn huis er treurig uit de ramen zijn vernield en mea heeft allerlei puin en vuil naar binnen ge worpen. Voor zulke baldadigheden schijnt in Duitschlaud geen politie te bestaan. De Freisinni^e Zeit. beval een uit voerige beschouwing omtrent de onzin nige bewering als zouden sommige Is- raëiietisehe voorschiiften het vergieten van Christenbloed bevelen. Het is bewezen dat men hier niet met een „Koschersnede" te doen had; dit is door christelijke doctoren en slachters eenstemmig betuigd. Boven dien is uit het oordeel der deskundigen gebleken, dat de wonde niet door eene geoefende hand kon zijn toegebracht; maar zelfs indien dit wel waarschijnlijk geweest was, dan zou men daarom toch nog niet van een ritueeien moord heb ben mogen spreken. Wat dat betreft, zoo hebben tal van bevoegde deskundigen verklaard, dat er onder de israelietiscke ritueele voor schriften geen is dat het vergieten van Christenbloed voorschrijft. In weerwil van dit alles echter doen nog steeds de ergerlijkste verhalen daaromtrent de ronde. Overigens hebben de antisemieten langzamerhand de beschuldiging van den ritueelen moord laten vallen, maar later die van den „bloedmoord" te berde gebracht. Daarmede bedoelden zij, dat een Israëliet, eenvoudig uit fanatisme, nu en dan den drang in zich voelt om een Christen te vermoorden. Natuurlijk, dat de procureur-generaal ook op deze lasterlijke praatjes niet heeft gelet. Nader wordt gemeldBij de Don derdag do©r het hof voortgezette behan deling van het rechtsgeding, luidde de uitspraak der jury: niet schuldig, en is Buschhoff daarop vrijgesproken. Volgens de Times neemt de clielera te Astrakan snel toe. Het aantal dooden op één dag was 102, op 225 aangetasten. Nadere berichten, per post ontvangen, doen zien dat het ge peupel op den 3«n en 4-n Juli te Astrakan volkomen meester was. Het gasthuis werd in brand gestoken, de geneeskundigen werden mishandeld en gedood, ambulances werden vernield, alles op grond van geruchten dat de dokters de zieken vergiftigden of levend lieten begraven. Sommigen dier zooge naamd vergiftigden werden door hoopen volks naar de Wolga gebracht, waar hun melk als tegengif toegediend werd. Dientengevolge zijn er velen bezweken. De orde werd eerst hersteld, nadat er infanterie was aangerukt. Uit Moskou wordt aan de Standard gemeld, dat de cholera te Kasan is uit gebroken. Tot betere afsluiting mogen er geen rijtuigen van de eene spoorweg maatschappij op eeae andere lijn ge bruikt werden. De vaart der booten van de russische Maatschappij van stoom vaart tusschen Odessa en de Zwarte Zee-havens is gestaakt. Te Odessa wordt quarantaine gehouden. Ondanks de cholera worden de mili taire maatregelen in Zuidelijk Rusland met kracht voortgezet. De militaire specialiteiten verlangen dat er forten zullen worden gebouwd langs de zee kusten, langs de grens van Rumeniö, ea sterke aarden werken in het Zuiden van de Krim. Een boer in G a 1 i e i të I v a n Tobaczuk zou met de dochter van een elders wonendeo landeigenaar, in het huwelijk treden, en wei in het dorp waar Tobaczuk woont. Op den dag van het huwelfjk was de bruid met haar gevolg in de kerk, maar de bruidegom verscheen niet. Tegen den avond ging de b uid met hare familie, vertoornden teleurgesteld, naar huis. Wat was er gebeurd Een afgewezen minnaar van de bruid had op den ochtend van den trouwdag Tobaczuk in een verlaten klooster weten te lokken en hem in een der celien opgesloten. Eerst des avonds liet hij hem weer vrij. Het huwelijk is deor deze ongepaste grap afgesprongen en de afgewezen minnaar heeft van den strafrechter 2 jaar gevangenisstraf gekregen. Den i2en dezer is te New- York gestorven Cyrus Field, de oor spronkelijke ontwerper van den onder- zecschen telegraafkabel, „de moderne Columbus", zuoals John Bright hem noemde, „die met zijn kabel de nieuwe wereld aan de oude had vasïgemeerd". Cyrus Field werd den 3©eu Novem ber 1819 te Stockbridge in Massachu setts geboren. Zijn vader was een een voudig geestelijke, die zijn zoon alleen het onderwijs eener dorpsschool deed geven. De jonge Field echter werkte zichzelf geheel en al op, breidde zijn zaken meer en meer uit en toen het eerste denkbeeld van eene onderzeesche ver binding tusschen Europa ea Amerika bij hem opkwam, was hij reeds een 1 ijk man. Voordat dit denkbeeld evenwel tot uitvoering kwam, had hij tal van moeilijkheden te overwinnen en ten slotte slaagde de proefaemiog, zooals bekend is, eerst voor de dcruo maai. Maar toen was de naam van Cyrus Field ook voorgoed beroemd. De laatste dagen van dezen man z\jn zeer somber geweest. In zeer korten tijd stierf zijn vrouw, werd zijn zoon krankzinnig en verloor hij nagenoeg zijn geheele fortuin. De Volksraad in Trans- raai heeft een zonderlingen maatregel genomen en niet alleen bepaald dat al de staatsambtenaren genaturaliseerd moe ten zijn (daar is billijkheid ra) maar ook, dat zy tot den protestantschen godsdienst moeten behooren. Van een volksvertegenwoordiging is zulk een uitsluitingssysteem zeker wel wat vreemd. TELECR AM MEN. WASHINGTON, 15 Juli. (Reuter.) Een menigte mijnwerkers uit Wallace en Mullan zijn de soldaten, die uit Mis soula naar Wardner gezonden, zijn, te gemoet getrokken ora te trachten hen het voortgaan te beletten. Ben bloedig gevecht is onvermijdelijk. De eigenaars der mijnen van Wallace worden be dreigd. De werkstakers hebben 12 mijn- werxers, die niet tot hunne vereeniging waren toegetreden, vermoord. Ook den directeur eener mijn vermoordden zij, waarna zij zijn lijk verminkten. Homestaed is in staat van beleg ver klaard. Een troep van iooo soldaten is uit Washington naar Mullan gezonden om de negersoldaten te helpen. Hdbl. TWEEDE KAMER. De volgende nieuwe amendementen zijn ingediend: 10 Door den heer Veegensom in art. 40 (dwangschrift bij nalatigheid in betaling) het woord „dwangschrift" te vervangen door „dwangbevel", en om de derde, vierde ea vijfde zinsnede al dus te lezen: „Het verzet kan niet het bedrag van den aauslag of de bepaling van het ver mogen van den aangeslagene betreffen, noch gegrond zijn op de bewering, dat de uituoodiging tot betaling, de waar schuwing cf aanmaning niet ontvangen zouden zijn. „Art. 7, 12 en de tweede zinsnede van art. 15 der wet van 22 Mei 1845 (Stbl. no. 22), gewijzigd bij de wet van 15 Juli 1869 (Stbl. no. 133), zijn ten deze niet vau toepassing. „Overigens geschiedt de invordering naar de regelen, bij gemelde wet gesteld, voor zoover daarvan bij deze wet niet wordt afgeweken". (Ingeval van aanneming van dit amendement, moet art. 49 vervallen,). 20 Door de Schaepman Kolk man en Be Kanierstrekkende om in art. 33, betrekkelijk den eed in hooger beroep,de bevoegdheid van den Raad van Beroep om bij twijfel aan de juistheid der aangifte den aangeslagene den eed op te leggen, te vervangen door die om den aangeslagene of diens gemach tigde uit te noodigen zijne aangifte te bevestigen door het afleggen van eene plechtige verklaring. Hieraan is deze bepaling toegevoegd: „Hij, die door het uitspreken of door zijn gemachtigde doen uitspreken van de woorden: „dat verklaar ik" (volg gen de op de voorlezing van het formulier) opzettelijk eene valsche verklaring af legt of doet afleggen, wordt gestraft mee geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden of gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren Zitting van Vrijdag 15 Juli Per Telegraaf. De heer Donner zond een wetsvoor stel in tot wijziging der schutterijwet met betrekking tot de Zondagsoefenin gen. Vermogensbelasting. De Kamer verwierp het amendement- v. d. Velde om geen aangifte te eischea van de erfgenamen van een in het in getreden belastingjaar overleden belas tingplichtige. De Min. vereenigt zich met een amendement om iemand die zijn aangifte grondde op eigen schat ting, bij veranderden aanslag niet hooger aan te slaan dan andere die naar de andere regels der wet zijn aangeslagen. Bij de kwestie of een eed of een ver klaring door den aangever tot bevesti ging zijner aangifte moet worden afge legd, bleken de minister, de katholieken en de liberalen zich best te kunnen vereenigen met het voorstel van den heer L^vy, om alleen te vorderen een verklaring en eene valsche verklaring strafbaar te stellen naar het geraeene recht. De heer Beelaerts waarschuwde tegen te groote vrijheid van den facultatieven eed in belastingzaken. Dinsdag volgt beslissing. aart bench ter. Het stoomschip Sydneymet mails, van China en Indie naar Marseille, a riveerde 10 Juli te Suez. De mails kunnen 16 Juli te Marseille verwacht worden. Het stoomschip Massilia met de mail van Indië, China eu Australië, arriveerde 11 Juli te Brindisi. De mail kon 14 Juli te Rotterdam verwacht worden. Het stoomschip Salak v an Rotter dam naar Java, vertrek 12 Juli van Southampton. Het stoomschip Prins Alexander arriveerde 13 Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 13 Juli van Batavia naar Am- sterdiin. Het stoomschip Menelausvan Java naar Amsterdam, arriveerde den i4<len Juli te Suez. Het stoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., vertrok Woensdag 13 Juli van New-York naar Amsterdam. Het stoomschip Bromo, van Java naar Rotterdam, passeerde 14 Juli Ouessant. Het wordt 15 Juli te Rot terdam verwacht. Meijer jd. 22 j. Den Haag - G H. Ellas 40 j. Amst. - Jhr. O. E van Nispen 64 j. Den Haag. - H. N. M. Berkhout jm. 7 m. Den Haag. op Zondag 17 Juli, des namiddags van 2\~4 uur, door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch und Chor aus der oper TannhauserWagner. 2. Ouverture aus der Oper Das Goldene Kreuz. Brull. 3. Bei uns z'Eaus, Walzer. Strauss. 4. Fantaisie sur des Motifs de l'opéta rOmbre Flaton. 5. Ouverture Romilda e ConstanseMeyerbeer. 6. Myrthenfest, Polka Ma zurka. Strauss. 7. Potpourri de l'opérette Prince Méthusalem Strauss. CONCERT, te geven door het Ste delijk Muziekkorp, onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 17 Juli 's avonds te 8 uur. PROGRAMMA. 1. Bicycle Marsch. Diehl. 2. Ouverture op Thema's uit Mozart's Opéra's Suppé, (a. Loreley Paraphrase 3. (geïnstrumenteerd door Kriens) Neswadba. (b. Marche turque Guillaume. 4. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opéra l'Afri- caineMeyerbeer. 5. Ouverture le Pêre Gail- lardReber. 6. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opéra „Car men" Bizet. (a. Wilhelmus v?.d Nas- 7. sou we 1583 Marnix van St. Allegonde. (b. La Caravane Asch. 8. Fantaisie et Musical BouquetGasner. Ondertrouwd 15 Juli W. J. M. Vergnes en A. J. M. J. Sacré. Geboorten; 13 Juli. C. Prinsen- Rob z. - S. C. Lubberster Smitten z. - 14. J. Menke—Vring z. - J. M. Hartochv. d. Waarsenburg d. - 15. W. C. v. d. Sluijs—Waaning d. Overleden: 14 Juli. C. Ruigrok v. d. Werven 65 j. Nobelstr. - J. M. G. Jansen 6 j. d. Korte Poellaas. FAMIUHBÊKICH TEN- Gehuwd: 13 Juli. C. Ruijs en B. Boelhouwer, Den Haag. - J. Woltman en W. van Druten, Groningen. - 14. S. D. Slothouwer en A. M. Eraous, Am sterdam. - J. P. M. Dietz en M. S. C. Munnig Schmidt, Arast. - A. F. Brodie en D. M. J. Heijbrock, Amst. - H. van Os en J. M. Boot, Amst. - N. F. Perk en E. Muider, Nuuspeet. - W. van Raamsdonk Pzn. en A. M. Meyling, Amst. - N. W. Maas en M. Verweij Mejan, Goor. - J. Tra-Kranen jr. en M. Holden, Manchester. - J. Kljjn en E, H. Cappel, Amst. Geboorten 12 Juli. M. Haussmaun Jansen z. Middelburg. - 13. M. H. van WaverenWijtman 2 z's. Hillegom. - H. C. van HouweniogeWeeber z. Amst. - J. Philips—filias z. Arast. Overleden: ii Juli. E. P. Aders— Wielick 68 j. Amst. - 13. A. M. H. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne hulsgenooien worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn ie bevragen. Abonnés bulten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Linnenjuffrouw in eerste restaurant terst. 2. Juffr. direet, externe, bek. m. h. vak van garen en band, aal. n. bekw., prima ref 8. Assistente N. W. bij dokter tog. genot v. kost en inwon. P. G. geen drnkke werkz. op name in linisel. kr. verzek. 4. Nette conpenee teg. 15 Sept. extern, bekw. in het vak. 5. Kantoorjuffr. v. damesafd. bad- en zwemin- richt. te Amst., aanmeld, in pers. 6. Bekw. winkeljnffr. teg. Ang. in magaz. v. manuf. P. G. m. goede get. 7- Goh. lieden v. voksbakkerij te Amst. liefst z. kind. de man als zetbaas, de vrouw v. winkel; borgst. 500 teg. 4 pet. rente, waarvoorinven- tar. en goederen tot onderp. word. gogev. man bekw. amsterd. broodbakk liefst ra. heete lucht- oven bebb. gew. en m degel, aanbied., aal. ƒ10 p. week m. vrije won., licht, brood en melk, en 15 pet. van nette winst. 8. Bediende in ijtorhandel, goed m. h. vak hek. v. kantoorw. en als stadsreizigor. 9. Magazijnmeester en expedient v. e. verf- fabr., liefst m. kenn. d. mod. tal. 10. Re'ziger in het wijnvak, vast sal. en prov. met goede vooruitg. 11. Eerste bediende in hotel te Breda, direct, teg. genot v. kost, inwon, en sal. bekw. in tafeld. en m. goede get. 12. Mechaniker, kundig en ten volle vertrouwd m. d. repar. v. naaimach. alle systemen. 18. Aide de cuisine in seizoenhotel, sal. ƒ20 p. rand. bene-?. kost en inwon. 14. Werkman bij fabrikant v. poederchocol in Amerika, geheel op de hoog te v. holl. wijz v. bereid.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3