NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. de zwarte koffer. 10e Jaargang. Donderdag 21 Juli 1892. No. 2774 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. HAARLEMS van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Haarlem, 20 Juli 1892. Bereids hebben zich voor de betrek ing van directeur der Staalwaterbronnen sollicitanten aangemeld, waaronder rele die voor de betrekking geschikt bijeen te zijn. Tot 24 Juli is de sollicitatie geopend. Door de heeren Loomeijer en van er Sleen zijn onlangs in Duitschland Ie noodige machiaeriën voor de vulling der ftesEchen en de verzadiging met :oolzuur aangekocht, zoodat de exploi- atie zeer speedig een aanvang zal lemen. Tevens heeft de Maatschappij reeds ien kantoor gehuurd en wel het huis loek Baken essergracht en Donkere ipiurne. Op Donderdag 28 Juli des morgens e half tien uur zal door Mgr. C. J. lottemaune, bisschop van Haarlem, de ïlecbtige inwijding plaats hebben van de nieuwe stichting van St. Johannes de Deo aan den Schotersingel alhier. Wij ontvingen een uitnoodiging, om deze plechtigheid bij te wonen. Dejaarlijksche paardenmarkt te Hoofd dorp zal gehouden worden op Maandag 25 Juli a. s. De heeren Gebroeders Loots hebben het gebouw in de St. Pieterstraat, wazrin zij hunne distilleerderij en wijn landel uitoefenen, belangrijk verbouwd :d vernieuwd. In ruim zes weker, zeker een zeer forten tij 1, heeft de aannemer J. C. van Reijsen de rechterzijde van bet gebouw nieuw opgetrokken. De firma Wed. F. van Liemt bezorgde het met selwerk. Niet alleen is de verdeeliag van de ruimte in de fabriek daardoor aanmerkelijk verbeterd, maar tevens is er een fiink kantoor ingericht kunnen vorden. De gevel maakt een aangenamen indruk, Gebroeders Loots dry ven deze zaak van 1884 af, in welk jaar zij onder de 5rn a C. S'aoters, reeds meer dan eene leeuw had bestaan. Hedenmorgen is wederom iemand bier ter stede voor de zooveelste en zoo- geelste maal de dupe geworden van sluwe kooplieden in manufacturen. l&jNu was het de wed. T, wonende 'Tinge Poellaan, die daar voor weinige dagen een nering is begonnen in bier, sigaren enz. Eeist kwam er een vrouw bij haar en vroeg een fl. limonade, Waarop kort daarna een jongeliug van omstreeks 20 jaar een glas bier bestelde. Deze had een mooi stuk stof voor een fantasiepak bij zich dat hij vrouw T. te koop aanbood, maar daar deze geen lust had tot koopen en ook den prijs te hoog vond (veertig gulden) kwam de koopman tot 27.Vrouw T. bleef weigeren, waarna zij zich wilde verwij deren maar toen door de vrouw die eerst iDgckomen was iets in het oor werd geluisterd, waarmede zij te ken nen gal dat vrouw T. het stuk maar koopen moest, daar het haar wel een gulden meer waard was en zy het dan van vrouw T. terug zou koopen en zich even zou verwijderen. Eu alzoo gebeurde het dat vrouw T. de dupe werd van menschen, voor wie zooveel en herhaaldeiyk gewaarschuwd is door de dagbladen. De vrouw is natuurlijk niet gekomen ora het stuk over te nemen. Bij onderzoek is gebleken dat het bijna geheel waardeloos is. H. M. de Koningin heeft 4 gouden, 8 zilveren en 8 bronzen me dailles, en H. M. de Koningin-regentes 8 zilveren en 8 bronzen medailles ter bekroning van inzendingen opdesport- tentoonstelling te Scheveningen ge schonken. Aanwijzing der bestemming zal later geschieden. Na 5% uur des avonds is de entree prijs voortaan tot de helft van het vroe gere bedrag verminderd en dus bepaald op 25 cent. Vrijdom van briefport is verleend tusschen de volgende personen en corporation gemeente-besturen met de Kamers van koophandel en fabrieken de voorzitter en de secretaris met de hden der Kamers van koophandel; de besturen of directiën van spoor weg-maatschappijen met gemeente-be sturen de besturen van stoombootdiensten en tramway-diensten met gemeente besturen de voorzitter van de commissie voor de gemeene belangen van de Alblas- strwaard en de Vijfheerenlanden en de secretaris-penningmeester onderling en met de leden dier commissie de leden van het bestuur van het waterschap Oudland eu Altena met den opzichter van dat waterschap. Zondag 24 dezer zal in het Park te Hoorn de plechtige uitreiking plaats hebben van de piyzen, behaald in den derden nationalen schietwedstrijd van de „Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters." Korpsen en vereenigingen zijn uitge- noodigd zich door deputation te doen vertegenwoordigen. De spoorwegmaatschappijen hebben zich bereid verklaard, op vertoon van een legitimatiebewijs speciale retour- kaarten, geldig van 23 tot 25 dezer, uit te geven tegen den vrachtprijs van enkele reis. De uitreiking der medailles en verdere prijzen zal te 2 uren geschieden, ter wijl om 1 uur precies de keuze der personeele prijzen zal plaats hebben. De dag der prijsuitreiking zal besloten worden met een karaeraadschappelijken maaltijd. In d r. G. A. N. A11 e b die te Amsterdam in den hoogen ouderdom van 80 jaren is overleden, is een hoogst verdienstelijk man heengegaan. Heeft zijn bekend en vele malen herdrukt werk over de verpleging van jonge kin deren menige moeder tot zijn vriendin genaakt, riet minder erkentelijkheid is het opgroeiend geslacht hem verschul digd. Alleté tcch is een der eerste en onvermoeidste strijders in ons land ge weest voor do toepassing der bekende spreukMens sana in sano corpore. Hij was de apostel van het gymnastiek onderwijs in Nederland, en eveDals „Vader Arndt"'s naam over de ooste lijke grenzen nog altijd in eere wordt gehouden, hebben de leden van vele gymnastiekvereenigingen hier te lande hun dankbaarheid getoond, door Al- lefcé's naam aan hun kring te geven. En niet alleen het mannelijk geslacht; ook de vrouwen hebben reden hem in eer te houden, omdat hij ook voor haar, onverpoosd en niet zonder goed gevolg, voor staling der gezondheid door lichaamsoefening heeft geijverd. Tal van jaien heeft dr. Ailefcé deel uitgemaakt van het geneeskundig staats toezicht, o. a. als ^secretaris van den geneeskundigen raad van Noord-Hol land. In die betrekking heeft hij veel bijgedragen tot verbetering der hy giënische toestanden, zoo in Amsterdam als de andere deelen der provincie. Aan hem is het dan ook in niet geringe mate te dankeD, dat wy thans, met heel wat minder bezorgheid dan 30 jaren geleden, het verschijnen van moord dadige ziekten elders kunnen vernemen, mits wij tevens, getrouw aan zijn raadgevingen, de voorschriften der ge zondheidsleer behoorlijk naleven en vooral matigheid in acht nemen. Tot op hoogen leeftijd was d. Al- lebé nog een krachtig mar, die dag aan dag arbeidde en veler raadsman was. Eerst in de laatste jaren was hij ge dwongen zich uit het openbare leven terug te trekken. De naam van dezen edelen, hoogst verdienstelijken man, zal stellig steeds met eere genoemd worden. Uit 'sHage wordt bericht, dat generaal-majoor Beijen, oud-minis ter van Oorlog en lid van den Raad van State, Dinsdag na een ongesteldheid van eenige dagen overleden is. De heer Beijen had eene hoogst eervolle militaire loopbaan achter zich bij het wapen der artillerie, bekleedde daarin verschillende belangrijke com mando's, of wel stond aan het hoofd van de voornaamste artillerie-inrich tingen. Den 3oen September 1876 nam gene raal Beijen de portefeuille van Oorlog aan in het ministerie Heemskerk-Van Lijnden, dat sedert zijn optreden in 1874 reeds drie ministers van Oorlog telde en met welk Kabinet hij 3 Nov. 1877 aftrad, nadat de Tweede Kamer bij het adres van antwoord op de Troonrede de bekende verklaring om trent het onderwijs had aangenomen. In den korten tijd van zijn ministe rieel leven had minister Beijen een ont werp militie- en schuttel ij wet voorbereid en ingediend. Gedurende zijn ministerschap be noemde koning Willem III hem tot adjudant in buitengewonen dienst. In 1880 kreeg hij zitting in den Raad van State, in welk Staatscollege hij deel uitmaakte van de afdeelingen Oorlog en Waterstaat, Handel en Nij verheid. Op zekeren dag, een tijd geleden, bood iemand den stationschef der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij te 's Hage de weddenschap aan, dat hy voor één dubbeltje heen en weer van Den Haag naar Amsterdam zou reizen. De chef nam het ongeloovig aan. Eenige dagen later ging onze man het station binnen met twee perronkaartjes (5 cent), stapte in den sneltrein naar Amsterdam, waarin ter wille van den spoed de kaartjes niet werden gecontroleerd, vond in de hoofdstad een door hem aange schreven vriend met eeu perronkaartje voor hem gereed staan, verliet daar het station en betrad het weer met een tweede perronkaartje, nam toen weder (zonder plaatsbiljet) plaats in den blik- semtrein naar Den Haag en kwam den chef het bewijs leveren dat hij, dank zij der verbeterde controle, inderdaad voor tien cent in de 10 klasse heen en weer was geweest. TJtrDbl.) Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan de N. R. 01. Er heerscht aan ons strand, tengevolge van de overdreven voorstellingen der typhus epidemie, eene stilte, die ouden van dagen zich omstreeks dezen tijd in onze gezellige badplaats niet her inneren. In de hotels, pensions en par ticuliere woningen zijn slechts enkele kamers verhuurd. toch beperkt de ziekte, die in den laatsten tijd een goedaardig karakter vertoont, zich tot een paar huisjes in het zuideinde der gemeente bij 3 gezinnen met 10 lijders, van welke 5 herstellende. In 14 dagen kwam er geen geval bij, en in dien tijd kwam geen enkel sterfgeval aan deze ziekte voor. Door het gemeente bestuur worden alle voorzorgsmaatregelen genomen om verdere besmettin g te voorkomen. De faecaliën worden on middellijk in carbol ontsmet en buiten de gemeente begraven. De ondersteu ningscommissie, die zicb hier heeft gevormd, betaalt den leden der gezinnen, die geld verdienen, hun volle loon en geeft de noodige ondersteuning, op voorwaarde dat zij thuis blijven en geen bezoek ontvangen, zoodat geen personen uit de 3 gezinnen, waar typhus heerscht, met anderen in aanraking komen. Onze vriendelijke badplaats ziet, daar het strand door de weldra thuis verwachte haringschuiten weer een levendig aan zien zal verkrijgen, met ongeduld naar hare trouwe bezoekers om de frissche zeelucht in te ademen en het verster kende zeebad te genieten. In het „Oranje-Hotel" te Scheveningen is Maandagavond aange komen de Koningin van Saksen, rei zende onder den naam van gravin De Plauen met gevolg. {Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3de district, dd. 8 Juli, zullen in het tijdvak van 25 Juli tot ultimo September van het fort „Kaap Hoofd", den Helder, schietoefeningen gehouden worden met gevulde granaten. De rich ting waarin gevuurd zal worden is NNW. Tijdens de oefeningen zal van de reddingkaap op de zandplaat „On rust" eene roode vlag waaien, ter aan duiding van de onveiligheid van het terrein, dat zich over genoemde zand plaat en de aangrenzende vaarwaters uitstrekt. Uit Valkenburg bericht men Maandagavond om half negen heeft aan het station de feestelyfce ontvangst i plaats gehad van de zangvereenigtng „Walram", aldaar, president de heer Victor Nijpels, welke een eersten prijs bij den zangwedstrijd te Brussel had behaald. Toen de trein het station binnenstoomde, klonken saluutschoten terwijl de stad met groen, lampions, kaarsen, vetpotten en toortsen verlicht was en twee eere- poorteu in de St. Pieterstraat en bij de Biekelpoort waren opgericht. Omstuwd door een dichte menschenmassa, van lampions voorzieD, trokken de zangers in rijtuigen gezcteD, met den burge- HOOFDSTUK V. Ik was verlangend om naar mijne kamer te gaan en de letters op het papier weer te geven, alvorens hun beeld op raijn her senen gemaakt, verflauwde. Ik nam van de twee Franschen eeu iaastig afscheid. „Wanneer gij een raad van mij wilt aannemen," zeide ik, terwijl ik op het punt stond om weg te gaan, „laat dan niemand dat biljet, hetwelk op den koffer is geplakt, aanraken of bescha- digcr. Het is een ding van gewicht." De Franschen zagen mij verbaasd aan. Van dien dag afwerk ten wij op venchillende wegen. De buitenlandsche autoriteiten deden hua best, mtar zij stonden voor groote moeilijkheden, en Waren niet zeer gelukkig in het opsporen van den moordenaar, in zake deu zwarten koffer. HOOFDSTUK VI. De geheimzinnige initialen. Zoodra ik mij veilig en wel op myne kamer bevond ging ik zitten en teékende de twee letters, die ik op het bagagebriefje had zien staan, zoo juist mogelijk na op een stuk papier. Daarna overdacht ik wat ik wist betreffende den moord en kwam ik tot de gevolgtrekking, dat ik veel wist. Moord waarschijnlijk door een hevigen slag op het hoofd, gevolgd door het gebruik van chloroform op eene dame„E. R." genaamd; tijd waarschijnlijk den vorigen avond; plaats Southend; medeplichtige zoo niet hoofdschuldige in hech tenis; naam Edith Orr-Sirapkinson. Ik had niet den minsten twijfel of in verband met de door miss Simpkiuson vertelde onwaarheid en met de ontdekking van het bagagebrieije, was Southend de plaats waar de moord had plaatsgevonden. Alleen kon rk mij niet verklaren de afwe zigheid van de een of andere aanduiding, dat de kofier een reis had gemaakt van Southend naar Londen, zooals toch het geval moest zijn geweest, daar van Charing Cross uit de kofier naar Parijs was verzonden. Het eerste wat ik nu moest opsporen was de naam van de vermcorde, en dat zou ongetwijfeld voor de politie geen moeie- lijkheden opleveren, wanneer men zoo verstandig wilde zijn om te Southend en niet te Tooting een onderzoek in te stellen. Het volgende zou zijn om die geheimzinnigheid ten opzichte van den slentel te verklaren. Sprak miss Simpkinson in goed vertrouwen, wanneer zij her haaldelijk getuigde, dat de sleutel, dien zij in haar bezit had, die was van den zwarten koffer? Zy had ongetwijfeld bewezen voor een gröve leugen niet terug te deinzen, maar op dit punt ondervraagd, lag er veel oprecht heid in haar betuigingen. Wanneer zij onwaarheid sprak betreflende dien sleutel, dan was zy een volleerde meesteres in de kunst van liegen. Ik kon dat niet van haar gelooven. Zij was in haar manieren te flink en te oprecht. Maar wanneer zij zich geheel ter goeder trouw omtrent den sleutel vergiste, dan deze gevolgtrekking schijnt niet meer dan natuurlijk kon zij zich ook omtrent den kofier hebben vergist. Maar hoe kon dat mogelijk zijn geweest Haar kamenier had hem herkend, en bovendien was zij bekend met den inhoud. Dan nog was deze kofier de eenige onder al haar bagage, welke niet van een adres was voorzien, en haar verklaring hiervan was verre van bevredigend. Ik was zeer in de war. Ik kon de theorie, dat de kofier niet aan miss Simpkinson behoorde niet staande honden. Hoewel het ten opzichte van mijne plannen zeer aangenaam zou zijn, dat te knnaen aannemen, was het te onwaarschijnlijk. En toch wist ik niet wat te moeten denken van den sleutel en het gebroken slot en de letters P. H. Tevergeefs zeide ik tot mijzelf, dat die let ters volstrekt geen beteekenis hadden, en er door den een of anderen beambte et kniier waren epgeteekend met potlood, geheel voor zijn eigen pieizier. Ik had mij juist overtuigd van het zeer

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1