Bias AïraMtiën. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10c Jaargang. Vrijdag 22 Juli 1892. No. 2775 ABONNEMENTSPRIJS: A D V E RTENTIËN: „liet Blaadje'' STADSNIEUWS. binnenland. FEUILL O Ns HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37T Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31èis Faubourg Montmartre. Ondergetekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentiën bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Sater- dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Haarlem, 21 Juli 1892. Van wege het ministerie van Water staat, Handel ea Nijverheid werd beden aan bet gebouw van het Provinciaal Bestuur .alhier aanbesteed het maken van de lucrieering van een nabij de Oranjesluizen te Schellingwoude te bou wen stoomgemaal, behoorende iot de werken van het Noordzeekanaal. Raming 107000. Ingekomen 27 biljetten waarvan dat van A. VoikerLz. te Sliedrecht, en P. A. Bos te Gorkum het laagst yoor ƒ89430. Hedenmiddag werd het nieuwe ge sticht van de broeders van St. Johan nes Deo aan den SchotersiDgel alhier, bezocht door den Commissaris der KoniDgin in Noord-PIolIand, jhr. mr. J. W. M. Scborer. Z. E., die vergezeld was van een paar dames, werd in het gebouw rondgeleid door den broeder-overste. Het kampeeren in de legerplaats bij Zeist door het 4e regiment infanterie, zal volgens koninklijk besluit van 8 Juli j. 1. No. 39, plaats hebben van 9 tot 22 September a. s. de dagen van heen en terugmarsch daaronder begre pen. Aan deze oefeningen zullen deel nemen De staf en de 4 veldbataljons van het 40 regiment infanterie, alsmede een detachement trein; een detache ment huzaren een detachement van het escadron ordonnanseneen detache ment genietroepeneen detachement hospitaal soldaten en een detache ment marechausséevoorts van 16 to- 22 September de dagen van heeDt en terugmaisch daaronder begrepen één escadron vaa het 3 regiment hu zaren, de stat eener atdeeling en twee batterijen van het 10 regiment veld artillerie. In het tijdperk tusschen 16 en 22 September zullen enkele ma noeuvres worden gehouden met of tegen troepen uit Amersfoort. Hedenmorgen ODgeveer te 8 uur, was een vijfjarig knaapje aan het spelen op de balken, die bij de in aanbouw zijnde Ambachtsschool aan de Kamperstraat liggen. Hij viel en kreeg een balk over zich heeD, zoodat de borst werd inge drukt en het kind, reeds een uur later, den laatsten adem uitblies. Hedenmiddag half twee uur sloegeu de vlammen uit het huis op de Turf markt No. 20, bewoond door den goud en zilversmid W. H. Hubbers. Spoedig waren spuit 5, spuit 10 en de slangen wagen ter plaatse. Laatstge noemde heeft echter geen water behoe ven te geven, daar door de ijverige bemoeiingen van de manschappen van beide spuiten de brand spoedig gebluscht was, zoodat reeds een uur naderhand geen vlammen meer zichtbaar waren. Een daarnaast gelegen turfpakkuis bleef derhalve gespaard. De oorzaak van den brand is niet bekend. Hij is ontstaan op de boveu- voorkaraer, waar de bewoner alleen dezen morgen een oogenblik was ge weest, waar niet gerookt was noch lucifers aanwezig waren. Het huis W3S geassureerd, doch de inboedel niet. Het bovenhuis is totaal uitgebrand. Naar het schijDt, heeft men opnieuw getracht bij den neer P. K. D. op de Ged. Oude Gracht alhier, in te breken. Dinsdagavond ongeveer halftien was een schilder bezig, een schuurtje in den tuin dat tot badkamer werd ingericht, op te verven, toen de deur der schuur werd geopend en een onbekend man op den drempel verscheep, die schrikte en zeide „zoo, jij beut ook nog laat aan het werk". Daarop nam hij de vlucht. De schilder zette hem na, maar struikelde en viel over een kippenloop. Toen hij opstond, was de late bezoeker verdwenen. Door de benoeming tot omgaand- rechter in de kolonie Suriname is door den burgemeester Mr. P. N. Engelberts, te Zandvoort eervol ontslag aangevraagd uit laatstgenoemde betrekking. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken ,za1 Zaterdag niet plaats hebben. Het stoffel ij k overschot van generaal-majoor Beijen zal Vrijdag a. s. des voormiddags te elf uren op de begraafplaats „Eik en Duinen" werden ter aarde besteld, zonder mili taire honneurs. Vrijdag 22 Juli is het 70 jaar geleden, dat de oud-kolonel der infanterie, C. A. T. Vogel, te Leiden, door Koning Willem I op 17 jarigen leeftijd tot 2Q luit. der inf. werd be noemd. Het verslag van den Brit- schen consul te Arasterdam betreffende het diaraantslijpen aldaar, eenmaal zulk een bloeiende tak van nijverheid, klinkt weinig bemoedigend. Om begrijpelijke redenen bleven in het afgeloopen jaar Rtisland en de Zuivl-amerikaansche statpn geheel van de markt. Daarentegen kochten de Vereenigde Staten zeer veel diamantenwaarbij in 't bizonder op goed afwerken gelet werd, meer dan op de hoedanigheid der steenen zelve. De beperkte invoer echter vaa .het Kaapsche diamantsyndicaat aldaar, was oorzaak dat de prijs der ruwe stof buitengewoon hoog bleef in vergelijking met dien van geslepen diamant. Daardoor was de toestand der kleinere diamantslijpers treurig, daar zij dezelfde hooge prijzen voor ruwe diamanten betalen moeten, terwijl hun machtiger mededingers door die prijzen minder gevoelig worden getroffen. Do britsche consul vreest daarom dat de kleine handelaars en slijpers, die voor eigen rekening werken, binnenkort zonder bestaan zullen zijn. De Vereeniging tot „v e r - edeiiog van het Volksvermaak" te Am sterdam, stelt zich voor, eveuals vorige jaren den 31011 Augustus, de verjaar dag der jonge Koningin, luisterrijk le vieren. Dinsdag 30 Augustus wordt in den Parktuin tegen 10 cent entree eeu groot militair concert gegeven, besloten door militaire taptoe. Op den 3ian Au gustus zullen volks- en kinderfeesten worden gegeven op de terreinen ach ter het rijksmuseum. Volksspelen om prijzen zullen dit jaar weder op het programma voorkomen. De dag der inschrijving zal nader worden bekend gemaakt. Een specialiteitengezelschap zal op twee plaatsen van het terrein voorstellingen geven. Goochelaars en draaimolens zullen de kinderen bezig houden, terwijl twee muziekkorpsen van 105 uur concert zullen geven. De toegang tot de terreinen is vrij de tribune zal tegen entree toegankelijk zijn. Voorts bestaat het plau, volksroeiwed- strijden op den Arastel te organiseeren, waartoe de medewerking der Amster- damsche rori en zeilvereenigingen zal worden ingeroepen. Des avonds concert ia het Park van het muziekkorps der marine tegen tien cent extra, muziek uitvoeringen op de pleinen en groot. vuurwerk. Bijdragen voor de feestviering kunnen worden toegezonden aan de leden van het bond van „Volksvermaak", G. T. D. Slaap, voorzitter J. H. Schol ten, secretaris en G. F. Baptist, pen ningmeester. D e 47e a 1 g e ra e e n e vergade ring van het „Nederlandsch Onderwij zersgenootschap" samenvallende met de viering vau het 50-jarig bestaan des Ge- nootschaps is, Woensdagmiddag in dc groote zaal vau Artis te Amsterdam op feestelijke wijze geopend. Tegen 1 uur verzamelden zich de af gevaardigden en leden van het Genoot schap in het ruime lokaal, waar een estrade was opgericht, met groen ver sierd. Op die verhooging namen behalve de leden van het hoofdbestuur en van het bestuur der algemeene vergadering nog eenige leerlingen der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen plaats, die zich onder de leiding van hun leer- aar, den heer George Beyerle, tot een koor hadden vereenigd om de feestelijke opening met het zingen van eenige lie deren op te luisteren. Aan de pilaren in de zaal waren de wapenborden der verschillende provinciën opgehangen. Al spoedig was de zaal flink bezet; onder de aanwezigen merkte men op den referendaris bij het ministerie van bitmenlandsche zaken, den heer Van Doorn, en den burgemeester en den wethouder van onderwijs van Amsterdam. Vau den minister van binnenlandsche zaken, die mede was uitgenoodigd, was bericht ontvangen, dat Z.E. verhinderd werd aan die uitnoodiging gevolg te geven. Allereerst nam de voorzitter der af- deeliog Amsterdam van het genootschap, de heer A. L. Roest, het woord, om allen aanwezigen het welkom toe ie roe pen. Spr. bracht dank aan het bestuur der afdeeling Arasterdam, dat onmiddei lijk de geheele kas beschikbaar stelde om de feestviering daar ter stede moge lijk te maken, dank aan het gemeente bestuur van Amsterdam, dat de vacan tien voor de openbare scholen vervroegde, dank aan het genootschap „Natura Artis Magistra, dat de feestvierenden in zijne zalen wilde ontvangen. Spr. besloot met de hoop uit te spre ken, dat de naar Arasterdam saamge- stroomde onderwijzers en onderwijzeres sen van hun verblijf binnen de ge meente de aangenaamste herinnering mede zouden nemen. De heer C. Kappenburg Pz., voorzit ter der algemeene veigaderir-g, opende daarna de eerste zitting en begon met het bestuur der afdeeling Amsterdam dank te zeggen voor de ontvangst, aan afgevaardigden en leden bereid. De voor zitter riep thans ia het bizonder het welkom toe tot den vertegenwoordiger der hooge regeering den refeodaris bij het departement ven binnenlandsche zaken en las daarna het schrijven van den minister voor, waarin deze van zyne verhindering kennis gaf en tevens mede deelde, dat bij koninklijk besluit van den 1411 dezer, no. 23, de heerJ.Ter- wey, voorzitter van het Genootschap, benoemd is tot ridder in de orde van den Ncderlandscben Leeuw. Deze raededeeling werd door de aan wezigen met luide en langdurige toe juiching begroet. De heer Kappenburg bracht daarna nog hulde aan het bestuur der gemeente Amsterdam, dat steeds zooveel heelt getracht en gedaan tot verbetering en uitbreiding van het onderwijs binnen de gemeente. Na een woord van welkom en op wekking tot de afgevaardigden, opende de heer Kappenburg de eerste zitting der 47e algemeene vergadering. Het zangkoor bracht daarna een „Welkomstgroet" ten gehoore op de muziek van den bekenden marsch uit Wagners Tannhauser. „Heil, weest gegroet, lofwaarde feest- (genooten, Broeders, vol kracht in eensgezinden (geest; Vast blijve uw Bond, met vrienden trouw gesloten Leiders der jeugd, weest welkom op (dit feest 1" Thans gaf de voorziter het woord aan den feestredenaar, den heer C. LI. den Hertog. De feestredenaar zeide, aan enkele gedachten, aan enkele aandoeningen uiting te willen geven, die bij deleden van het N. O. G. zouden rijzen, nu het genootschap voor de tweede maal feest vierde, op deze 47e algemeene vergade ring, die zonder tegenwerkende omstan digheden de 500 had kunnen zijn, in de eerste plaats gewijd stond te worden aan de herdenking van een vijftigjarig genootschapsleven. De rede des heeren Den Hertog werd luide toegejuicht, waarop het zangkoor voordroeg „Frühlings Botschaft", met woorden van Geibel op muziek van Niels W. Gade. Na een toespraak van den heer Vening Meinesz, burgemeester van Am sterdam, nam de heer Bruinwold Riedel, als secretaris der „Maatschappij tot nut van 't algemeen" het woord, bracht hulde aan den arbeid en het streven van het genootschap, en wees op den band die steeds tusschen het Genoot schap en net Nut heeft bestaan, op de samenwerking die meer dan eenmaal in het leven werd geroepen ten nutte van 't algemeen. Verder werd nog het woord gevoerd HOOFDSTUK VII. Wij hielden voor de zware deur stil, waarboven een helder gaslicht brandde; Frar^ois haalde de bel over. Onmiddellijk werd hem opengedaan door dé bewoonster van het huis, die ons bin nenliet in een soort spreekkamertje. Zij was een groote, grove vrouw met een luide stem en in het zwart gekleed. Dubert noemde haar madame Basse quin. Het spreekvertrek was een on gezellige kamer met meubelen met groen fluweel bekleed, en twee vazen met nagemaakte bloemen onder glazen stolpen. Er waren twee gasornamenten, waarvan een zonder ballon. De commissaris vertrok na mij met eenige op fluisterenden toon uitgesproken woorden te hebben geïntroduceerd. Madame Bassequin begaf zich naar een aangrenzend veitiek, ora zooals zij mij alvorens de kamer te verlaten, verklaarde de dames te waarschuwen. Ik hoorde stemme» in de achterkamer, die door twee open slaande deuren toegang gaf tot die waarin ik was klaarblij kelijk met het doel om de gasten, die madame zoo vrien delijk was te ontvangen, zorgvuldig te kunnen bespieden. Een van de stemmen behoorde aan miss Simpkinson, de ander was een mannestem vol, aangenaam, sympathiek van een Engelschman. Zij spraken engelsch. Dit stelde mij wel eenigszins te leur. Ik had gehoopt om alleen met haar te zijn. Miss Simp kinson had een Engelschman in haar gezelschap. Wie kon hij zijn? Ik had mijn kaartje afgegeven, na er met potlood op te hebben geschreven „Een landgenoot, die meent van grooten dienst te kun nen zijn." Ik had misschien niet het recht om deze veronderstelling neer te schrijven, maar het eene voorwendsel was al even goed als het andere. En ik kon immers ook van dienst zijn, alhoewel Dubert mij vergund had haar te bezoeken. De stemmen in de andere kamer bespraken de wenschelijkheid mij wel of niet te ontvangen. „Laat ik hem maar spreken," hoorde ik den man zeggen, waarop ik met innerlijke blijdschap haar met beslistheid hoorde antwoorden. „Wij kunnen hen wel tezamen ontvangen." Ik drukte mijn oor tegen de deur om beter te kunnen hooren, maar juist keerde de meesteres van het huis terug. Met een sprong was ik in het midden van de kamer, maar niet vlug genoeg. Madame Bassequin fronste hare wenkbrauwen op veelbeteekende wijze en een onaangename glimlach vertoonde zich op haar gelaat. „Ik zie, dat gij ook in het vak zijt," zeide zij; „ik heb er niets aan; zij spreken voortdurend engelsch. Ik heb hier eeu man laten ontbieden, die deze taal kent, maar voor dat hij hier komt zal hij weer weg zyn." Deze laatste uitdrukking vond madame blykbaar zeer aardig, want zij herhaalde ze bij zichzelf, terwijl wy de gang doorliepen. Weldra opende zij een deur en liet mij binnen. Hït was een ruime kamer, slecht gemeubileerd, terwijl alles met een waas van vuilheid was bedekt. Ze kostte den bewoners, zooals Léon mij had medegedeeld, vyf en twintig francs per vier en twintig uur en voor dien prijs hadden toch dunkt mij de anti macassars wel gewasschen kunnen worden. Er waren drie armen aan de gaskroon in dit vertrek (gas scheen hier niet kostbaar) zoodat ieder stolje, iedere spinneweb duidelijk zichtbaar was; in den ruimen haard brandde een groot vuur. Deze haard was dan ook gebouwd, om een grooten voorraad hout in zich te kunnen opnemen. Het gevolg hiervan was, dat in de kamer een groote hitte heerschte. Miss Orr-Simpkinson zat in den versten hoek op een oude, paardeharen sofa, tusschen de vensters en deir haard, en een heer stond naast haar. Het gas scheen vol in hun gelaat. Met eenige verwondering zagen zij mij aan. Ik van mijn kant nam hen ook met een oogopslag op. Ten minste ik meende, dat ik dit deed. Ik vond het uiterlijk van miss Simpkinson des te aangenamer, nu ik haar op mjjn gemak kon beschouwen. Zij was nog gekleed in haar zwart, nauwslui tend reiskostuum. Hun bagage was in beslag genomen en slechts de onmisbaarste zaken mochten zij van de politie in gebruik

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1