NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Dinsdag 26 Juli 1892. No. 2778. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voer Haarlem per 3 maande»f 1,20. France deer het geheele Rijk, per 3 maanden 1,(35. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Adverteatiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 èis Faubourg Montmartre. Haarlem, 25 Juli 1892. Bij den gemeenteraad is ingekomen een verzoek van den heer J. Holland te Rotterdam, om concessie voor zoover dit de gemeente Haarlem regardeert, voor een stoomtram van het spoorweg station alhier tot het spoorwegstation te Alkmaar, langs Schooten, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Wijk aan Duin, Heemskerk, Castricum, Egmond kinnen, Egmond aau Zee en Bergen. De aanvrager schat de kosten op een millioen zes en zestig duizend driehon derd en vijftig gulden en wenscht, dat de gemeenten waarlangs de tram loopen zal, de rente garandeeren. Voor Haar lem zou deze zijn ƒ15,806 per jaar. Tegenover deze verplichting stelt de aanvrager de toezegging van winstverdee- onder de garandeerende gemeenten, aftrek van exploitatiekosten en asten. Met dit voorslei kunnen B. en W. aich echter niet vereenigen, op grond de bezwarende voorwaarden en omdat kort geleden een concessie voor paardeutram van Haarlem naar :Beverwyk (aan den heer C. D. Ie Comte) is verleend en zij stellen dan ook voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De tentoonstelling van zilverwerken, 1 het Museum van Kunstnijverheid alhier zal 1 Augustus geopend werden. Zooals reeds vermeld werd zal deze tentoonstelling bestaan uit twee afdee- lingen, eene voor oude en eene van nieuwe werken. Doer verschillende nederlandsche', fa brikanten zijn moderne door hen uit gevoerde werken toegezegd, ook door particulieren zijn reeds vele oude zil verwerken afgestaan. Tot 30 Juli worden van particulieren -oude zilverwerken voor deze tentoon stelling aangenomen en wordt daartoe een beroep gedaan op de welwillend heid der eigenaars. De inzendingen worden behoorlijk tegen brandschade verzekerd en na afloop der tentoon stelling franco aan de inzenders terug gezonden, terwijl voor goede bewaking de noodige voorzorgen genomen worden. De „peinture Bogaerts" is eene nieuwe manier om photografische portretten, vergroot in kleuren over te brengen, zoo dat ze precies als met olieverf ge schilderd schijnen. De firma P. van Cittert Zonen is daarvoor agent geworden en heeft ons een proeve van bewerking laten zien, die inderdaad zoowel wat uitvoering als gelijkenis betreft, verdienstelijk is. De prijzen zijn, naar de afmetingen^ ver schillend, maar niet hoog. Bij den kunsthandelaar D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat Ne. 105, is heden geëtaleerd een schilderij van Ph. Sadée Jr., een strand. Niet alle regimenten infanterie zuilen bij de a. s. najaarsoefeningen kampen betrekkende volgende betrekken ver schillende kampen en houden oefeningen met de hieronder volgende regimenten 70 reg. inf. kampeert te Laren van 24 Aug. tot 6 Sept., waarbij wordt ge voegd een escadron van het 3e reg. huzaren en 2 batterijen van het-20 reg. veld-artillerie van 30 Aug. t©t 6 Sept., in welk laatst tijdperk enkele manoeu vres worden gehouden met of tegen de troepen uit Naarden en uit Utrecht; reg. grenadiers en jagers jkampeeren als boven van 8 tot 19 Sept., huzaren en veld-artillerie als boven, van 14 tot 19 Sept. manoeuvres als boven tegen troepen uit Naarden en uit Amsterdam. Door dit regiment zullen voorts in de omstreken van 's Hage op 21 en 22 Sept. manoeuvres gehouden worden 4e reg. inf. kampeeren ia de leger plaats bij Zeist van 4 tot 22 Sept., hu zaren als boven, en artillerie van het ie reg. veld-artillerie van 16 tot 22 Sept., manoeuvres als boven tegen de troepen uit Amersfoort i« reg. inf. kampeeren als 4e reg. van 24 Aug. tot 6 Sept., huzaren van het ie reg. huz. en 2 batterijen van het 10 reg. veld-art. van 30 Aug. tot 6 Sept. manoevres tegen troepen uit Amersfoort het 5e reg. inf. betrekt geen kamp doch zal oefeningen houden in de om streken van Amersfoort jj van 24 Aug. tot 6 Sept.. hieraan werden toegevoegd tot het houden van manoeuvres; tegen de troepen in de legerplaats bij Zeist van 30 Aug. tot 6 Sept. een detachement van het 3e reg. huzaren en 2 batterijen van het ie reg. veld-artillerie; het 8e reg. int. zal eveneens geen kamp betrekken doch oefeningen hou den in de omstreken van Arnhem van 24 Aug. tot 6 Sept., waaraan worden toegevoegd van 30 Aug. tot 6 Sept. een escadron van het fie reg. huz. en een batterij van het korps rijdende ar tillerie 20 reg. inf. kampeeren in de leger plaats bij Reijen van 24 Aug. tot 6 Sept., van 30 Aug, tot 6 Sept. een esc. van het 20 reg. huz. en een batterij van het 3e reg. veld-art,, terwijl gedurende laatstvej meld tijdperk manoeuvres plaats hebben met of tegen de troepen uit Breda; 30 reg. inf. kampeeren als 20 reg. van 9 tot 22 Sept., van 16 tot 22 Sept. een esc. van het 30 reg. huz. en 1 battery van het 30 reg. veld-art. manoeuvres als 2e reg.; Het 60 reg. inf. betrekt geen kamp doch houdt van 24 Aug. tot 6 Sept. oefenigen in de omstreken van Breda. Hieraan worden toegevoegd van 30 Aug. tot 6 Sept. 1 escadron van het 20 reg. huz., en 2 batterijen van het 3e reg. veld-art., waarmede gedurende dien tijd manoeuvres worden gehouden tegen de troepen in de legerplaats bij Reijen. Voorts zijn bij de verschillende regi menten ingedeeld detachementen ie van den trein, 20 huzaren, $e genietroepen, 40 hospitaalsoldaten, ^en 5e maiéchaus- sée's. De negende algemeene vergadering van den Nederl.Politiebond zal gehouden worden te Middelburg, op den i8d«a Augustus a. s. Als de vermoedelijke inbreker ten huize van den heer P. C. van Vlissingen aan ce Leidsche vaart No. 104 alhier, is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht Fi-anciscus Hen- dricus Rosier, oud 18 jaren, die reeds verschillende vonnissen wegens diefstal heeft ondergaan. De navolgende voor werpen zijn ontvreemd en worden nog vermist. Een zilveren medaille de l'Exposition Universelle 1855, een zilveren medaille van het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam, een kleine koperen tafelschel met zwarthouten steel, twee pressepa- piers van bij brand ineengesmolten zilveren en koperen muntstukken, twee voetstukken van wit metaal, een zilveren hals van een blakertje, een zilveren montuur van een sigarenstandaard, een beeldje van zilver voorstellende een man met boog, een zilveren voet van een wijnkelk, twee groote en een klein zilveren montuur van kristallen flesschen van een azynstel, een witte doek ge merkt V. E. in roode letters, een paar fantasie-maDchetknoopen waarop de Dom van Keulen, twee snoeren zwarte koralen met gouden sluiting, een ronde broche van agaathsteen en een broche bestaande uit verzilverde blaadjes met drie rozeknopjes in den vorm van roosjes. De opsporing en aanhouding van deze voorwerpen wordt door den commissa ris van politie te Haarlem verzocht. Naar wij vernemen heeft men in de zakken van den gearresteerden Rosier een mes gevonden, waarvan de punt is afgebroken, terwijl een geheel daaraan passende mespunt gevonden Rosier blij it ontkennen. De kaasdieven in den nacht van 22 op 23 Juli jl. aan de politie ontsnapt zijn opgespoord en naar het huis van bewaring overgebrachtzij zijn genaamd A. L. oud 34 jaar en J. W. F. oud 31 jaren, beiden geboren alhier, thans zon der vaste woonplaats. De vorige week is weder een winke lier alhier opgelicht door een 18 20 jarige dienstbode, niet groot met bleeke kleur, gekleed met bruinen regenmantel en hoed met vooruitstekenden rand. De commissaris van politie alhier verzoekt hare opsporing en aanhouding. L.I. Zaterdagavond is bij een winke lier in de Breestraat ongeveer 3 gulden uit de ongesloten toonbanklade ont vreemd. Door dr. C. J. van Persyn is eervol ontslag aangevraagd tegen ie November e. k. uit zijne betrekking van eersten geneesheer directeur van het Krank zinnigengesticht Meerenberg, te Bloe- mendaal. Te Sloten is de ie luitenant Phafuit 's-Hage, eenigen tijd gedetacheerd tot het doen van opnemingen in den om trek van Amsterdam. BINNENLAND. Hare Majesteiten de Ko- ningin en de Koningin-Regentes zijn voornemens Dinsdag a. s. het door de mineurs betrokken kamp bij Zeist te bezoeken. De erfprins van Waldeck-Pyrmont vertrok Zaterdag voormiddag van Baarn; hem werd uitgeleide gedaan aan het station door H. M. de Koningin- Regentes. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Don derdag a. s. niet plaats hebben. De directeur der artillerie- inrichtingen te Delft is door den minis ter van Oorlog uitgenoodigd in den loop van dit jaar, naar gelang zij beschik baar komen, revolvers te doen verzen den naar het regiment grenadiers en jagers en naar de acht overige regimen is in de i ten infanterie ten einde daarmede te woning van den heer Van Vlissingen. I doen bewapenen de adjudanten-onder officie de sergeanten-majoor en de sergeanten bestemd voor luitenants- dienst te velde. Later wanneer de voor raad zolks toelaat, zal op de verstrek king van revolvers aan de verdere niet geweerdragende militairen, voor zoover zulks door den Minister noodig wordt geacht, orde worden gesteld. De nieuwe regeling op het bezichtigen van het paleis te Amsterdam, geldt ook voor het paleis in net Noord einde te 's Hage en voor het Huis ten Bosch. Zij, die paleizen willen zien, moeten zich twee kaarten van 50 c. voor elk paleis een aanschaffen. Eet Fad. acht voor gezelschappen een prijs van een hal ven gulden per hoofd veel te hoog. Het zou zeker het publiek veel genoegen doen, indien er voor kleine en groote gezelschappen familiekaarten van /i en f 2.50 werden uitgegeven. Het programma voor den eersten grooten velddag van het Leger des Heils in Nederland op 4 Augustus beslaat met daarin opgenomen dagorder 24 bladzijden kwarto formaat in 2 ko lommen. Nevens de algemeene aanwij zingen, en de liederen, bevat het de bizondere bepalingen voor al dc ver schillende heiligings bijeenkomsten, die daarbij zullen plaats hebben. In deze laatste rubriek leest men onder anderen het volgende. Om acht uur precies zal het eerste schot valleD, cn kolonel Oliphant ver gezeld van al de officieren en cadetten in het kamp, die op dat oogenblik geen andere plichten te vervullen hebbeü, zal het feest openen in Park I door het ophijschen van de legervlag, hetwelk gepaard zal gaan met gezang en gebed voor het welslagen van den dag en voor zegen van het leger in alle landen. Allen moeten zooveel mogelijk trachten hierbij tegenwoordig te zijn. Om 9 uur zal het muziekkorps van de maat-chappelijke afdeeling zich op stellen ©p platform I, en zal spelen tot de aankomst van den stoet met den generaal. Om 8.57 komt he'c internatio naal staf-muziekkorps uit Londen aan van Rotterdam, en stelt zich op in de laan niet ver van het station, en de ge heele staf van officieren en kadetten, die op geen andere wijze verbonden zijn, stellen zich onder leiding van stafkapi tein Palstra in het gelid achter het mu ziekkorps om den generaal in zijn rij tuig te ontvaDgen en daarna met hem raar het terrein te marcheeren in de aan te geven richting. Om 9.25 komt de generaal aan, ver gezeld van mevrouw Oliphant en kolonel Nicol, en worde ontvangen door kolo nel Oliphant, kolonel Pollard, majoor Powell en alle overige staf- en veld- 113 HOOFDSTUK VIII. Zoowel de jonge leeraar als miss Simpkinson wilden hem red den hij, voor zoover zijn geweten en zijn eer het hem voor schreef, zij ten koste van veel meer. Het verschil lag in hun karakter. Wat zij deed, deed zy ongetwyfeld ter wille van haar verloofde. Bet was mij alles wel eenigszins verward, maar toch was ik niet ontevreden. Mijn bezoek had meer uitgewerkt, dan ik vei- wacht had. Het was een waagstuk zoo gij dat wilt. Des te beter in m\jn beroep. De moeilijkheid betreffende de sleutels was nu opgelost. De koffers waren dezelfde geweost en door dezelfde firma gele verd. De sloten waren echter verschillend. Tevens was nu de verklaring gegeven van de afwezigheid van een adres. Maar toch bleef de afwezigheid van eea adres veor Ide reis, welke de koffer van Southend naar Londen had gemaakt, nog onopgelost. De koffer was te Southend geweest. Hij was daar van uit Greenwich gekomen. De koffer van miss Simpkinson was ook te Southend geweest, waarschijnlijk komende van Tooting of van den fabrikant. Wanneer waren zij verwisseld geworden, en waar Hoe was de koffer met het lijk te Charing Cross gekomen? Wanneer miss Raynell vermoord was te Southend in den nacht voorafgaande aan het vertrek van de Simpkinsons naar Parijs, en de dames Simpkinson hadden den nacht in een hotel te Lon den doorgebracht, hoe kon miss Simpkinson dan bij den moord zijn betrokken? Hel eerste wat mij vervolgens te doen stond was den eige naar op te sporen van den zwarten koffer, die zich te Parijs bevond. HOOFDSTUK IX. Eet bezoek van Austin. Ik zat den volgenden morgen op mijn kamer een rapport te schryven voor mijne chefs, toen mijnheer Harvey werd aange diend. Hij zag er mistroostig ea afgemat uit alsof hij een slape- leozen nacht had doorgebracht en geen wonder. Wij bespraken dadelijk het bewuste onderwerp. „Ik heb nagedacht over uw bezoek van gisteravond," zeide hij openhartig, „en ik hegrijp, dat wij u eene verklaring schuldig zijn. De handelwijze van miss Simpkinson moet n zonderling, ja onhegrjjpelijk zijn voosgekomen." Hij aarzelde. „Het schijnt mij niet zoo vreemd als gij wel zoudt denken," antwoordde ik kalm; „zooals gij u zult herinneren ben ik aan dergelijke dingen gewend." Hij keek een weinig teleurgesteld, maar had oogenblikkelijk zijn gelaat weer in de gewone plooi. „Toen gij ons dus verliet, hebt gij reeds een beslist oordeel gevormd," zeide hy. „Zou het te veel gevergd zijn, wanneer i 1 u vraag te mogen weten, wat uw oordeel is?" „Het is ongetwijfeld wel wat te veel gevergd," zeide ik, „gij verzoekt mij om afstand te doen van een gering voordeel, dat ik heb verworven, zonder mij daarvoor iets in de plaats te geven." „Dat is waar," antwoordde Harvey. „Wanneer gy mij nw oordeel zegt, dan beloof ik tea stelligste u naar waarheid te beantwoorden, of dat oordeel juist is." „W a t of dan het juiste is „O neen," zeide hij haastig; „of uw oordeel juist is. Ja O f neen Met zijne eerlijke oogen zag hij mij met een overredenden glimlach recht in het gelaat. Ik heb nooit iemand met zulk een innemend uiterlfk ontmoet en ik geveelde mijne belangstelling voor miss Simpkinson minder worden, naarmate mijn sympathie voor haar ongelukkigen verloofde sterker werd. Volgens mijn oordeel valt er niét aan te twijfelen,*1 zeide Ik langzaam, „of er zijn hier twee geheel op elkaar geljjktade kof fers in het spel, terwijl zoowel miss Simpkinson als gij weten, dat die welke nu in het bezit is van de parijscho politie, niet de hare is. Bovendien is het beiden bekend, wie de eigenaa

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1