WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. ÖEMENÖD NIEUWS. officieren. De stoet wil zich daarna in beweging stellen op weg naar het terrein. Nadat de stoet in Park I aangekomen is marcheeren alle officieren met het muziekkorps vooraan rechtstreeks naar Platform I om daar op aanwijzing van stat kapitein Govaars hunne plaatsen in te nemen, terwijl soldaten en publiek zich nog op het terrein bewegen. Om 9.45 verschijnt de generaal, ver gezeld van den geheelen aanwezigen internationalen staf op het platform onder de daverende salvo's van dui zenden menschelijke stemmen. De kolo nels roepen den generaal, het muziek korps en den vreemden officieren eenige woorden van welkom toe. De generaal geeft daarna een kort overzicht over de tegenwoordige positie van het Leger in alle landen om vervolgens over te gaan tot de inzwering van Ensign Tjaden, den halleluja schipper, br. Wagenaar en de heils-matrozen. Deze jongens zullen met hun vaartuig het geheele land doorgaan en aan de dorpen de boodschap van verlossing brengeD. Om 10.30 zal de generaal eene groote heiligings-bij eenkomst openen, bijgestaan door het internationaal stafmuziekkorps, vergezeld van stafkapt. Fry, den leider van de strijdkrachten in dit land,Com mies Railton van Duitschland (waar schijnlijk) majoor Powell en verscheidene staf en veldofficieren. Tegelijkertijd zal op het platform II een bijeenkomst zijn, geleid door vrou wen alleen. Alles wat de mannen in deze bijeenkomst hebben te doen is te luisteren, te doen wat hun gezegd wordt, en een zegen te ontvangen! Op hetzelfde uur op platform IEene oproeping ten strijde, geleid door staf- kapt. en mevr. Schoch van Belgie, die weder in Nederland gevestigd zijn als attachés van het internationale hoofd kwartier voor bizondere zendingen naar andere landen op het vaste land van Europa. Om 12.30 precies zal dcor een schot het sein worden gegeven en over het geheele terrein zullen mannen en vrou wen zich in groepen verzamelen, knie len, zingen en bidden. Vervolgens andere bijeenkomsten, waaronder te 3 ure eene groote plech tige, onder leiding van den generaal. Om 5 uur zal weder een schot vallen, en alle soldaten, rekruten en bekeer- lingen, geen enkele uitgezonderd, ver zamelen zich in park 1, waar zij korps- gewijs zullen worden opgesteld in ge lederen, ten einde te defileeren voor den generaal. De stoet zal bestaan uit drie af dee lingen in zal zich en beweging stellen met den kolonel in het internationale muziekkorps voorop. Het muziekkorps zal front maken voor den generaal en daar spelende blijven staan, totdat de helft van den stoet deD generaal voorbij getrokken zal zijn, waarop op kommando van den kolenel de geheele stoet front zal maken voor den generaal en met de verzamelde menigte aan weerszijden zal aanheffen een lied op cie wijze van „Wien Neerlands bloed." Vervolgens zullen de soldaten zich begeven naar het platform in Park III, waar zij de voorste zitplaatsen kunnen innemen, om deel te nemen aan de laatste groote gebeurtenis van den dag, nl. de groote muzikale- en dankzeggings- bijeenkomst om 6 uur. (N. R. Cl.) Vr ij dagmiddag geraakte het 3% jarig zoontje van een landbouwer te Berkel en Rodenrijs spelende in de bij de woning aanwezige sloot. Alhoewel spoedig gered, is het niet mogen ge lukken de levensgeesten weder op te wekken. Zaterdag is een verver, werkzaam aai de Spoorwegbrug over het Hollandsch Diep, van de overspan ning No. 1 in het water gevallen en verdronken. Met de stoomboot „Ce res" ia Zaterdag op het Merwedekanaal een proeftocht gedaan van Amsterdam naar Vreeswijk, met het oog op den ope- ningstocht op 4 Augustus. Eenige leden der Kamer van Koophandel en eenige ingenieurs maakten den tocht mede. Ook houdt men zich onledig met proefnemingen om na te gaan, of het kanaal overal de voorgeschreven diepte en de vereiscbte böderabreedte heeft. Daartoe zijn eenige aaneenverbonden spoorwegrails, ter lengte van de kanaal breedte, tusschen twee bakken op de gevorderde diepte gehangen en worden die bakken met een sleepboot voor zichtig voortbewogen. Overal waar zich nu op den bodem hindernissen voordoen, stuiten de rails daartegen. Zoo worden zij ontdekt en vindt men gelegenheid ze weg te ruimen. De uitgestrekte begraaf- piaats, welke voor rekening der ge meente Arasterdam in de Watergraafs meer is gemaakt, is thans zoover ge reed, dat een aanvang kan worden gemaakt met het bouwen der noodige inrichtingen. Dit werk werd heden aanbesteed. In de eerste plaats zal op het plein, recht tegenover den hoofdingang aan de kruislaan, een ontvanggebouw ver rijzen. Dit in eenvoudige stijl op te trekken gebouw is lang 39 M., in het midden 15.95 M. en over de vleugels 9 M. breed, en heeft in het midden een vooruitspringende entrée, toegang geven de tot een vestibule, waarop drie wachtkamers uitkomen. Deze ruime vertrekken worden alle voorzien van een rondgaande betimmering van 2 M. hoogte; al naar de klasse min of meer sierlijk bewerkt. Het gebouw bevat verder een koffie- keuken en een kantoor, benevens boven den hoofdingang een vertrek voor het archief. Aan hetzelfde plein zullen verder nog vier eveneens eenvoudige gebouwen verrijzen en wel een doodgraverswoning, een woongebouw voor de knecht?, een lijkenhuis en een bareuloods. Verder is in de aanbesteding begre pen de levering van een inrijhek, bestaande uit vier penanten, twee draai bare middenstukken en vier draaibare zijstukken. Het geheele werk moet tien maanden na de aanbesteding worden opgeleverd, zoodat het nieuwe kerkhof in den zomer van het volgende jaar kan worden ge opend. Wij lezen in R enn interland weekblad voor Beverwijk, van 20 dezer het volgende Gisterenavond hadden wij het genoe gen een gezelligen avond door te brengen in de Concertzaal „de Harmonie" en was het publiek niet talrijk, wij twijfelen niet of de aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd. De muzikale Vriendenkring uit Haar lem onder directie vau den heer K. F. van Maas Jr. had een mooi programma opgesteld vol afwisseling, en kunnen wij den heer van Maas niet genoeg danken voor 'tgeen hij ons verschaft heeft. Het programma liep flink van stapel en werden de stukken nauwkeurig en met tact afgespeeldvan de stukken die ons het meest getroffen hebben stippen wij aan No. 3 Aria aus der Trompeter von Sakkingen (Piston Solo), 5 Fantazie over een klein thema (voor cither), 6 Largo van Handel, en in de tweede afdeeling; 8 Polonaise (vioolsolo) waarvan wij de voordracht door den heer van Maas niet genoeg roemen kunnen 9 a, lm Traum. b. Menuet. Intermezzo viel zoo zeer in den smaak van 't publiek dat de heer van Maas genoodzaakt was een gedeelte daarvan te herhalen. De klarinetsolo 10 a, Les adieux, b, Am morgen, werd meesterlijk gespeeld en was het daverend applaus geheel verdiend. De pianobegeleiding werd door Me juffrouw v. Maas bezorgd, die veel er toe bijbracht em alles te doen slagen. Wij vertrouwen dat de heer van Maas en de Muzikale Vriendenkring spoedig wederom ons zullen komen bezoeken, en wij twijfelen niet dat het publiek wat talrijker zal zijn. In het dorp Volendam, zijn thans, in het hotel van den heer Leendert Spaander, 15 schilders gelo geerd, die hunne studiën maken in deze schilderachtige plaats. Ook vertoeven eenige Amerikaansche dames, die een paar visscheiswooingen hebben gehuurd. Een 8-jarig knaapje ging Zaterdag in de Badhuisstraat te Scheve- ningen aan het ölijkbord hangen van den eerste van twee aaneengekoppelde tramwagens, had het ongeluk te vallen en werd door den tweeden wagen over beiden beenen gereden. Zwaar gewond werd de jongen opgenomen, en, nadat dr. De Niet het eerste verband had gelegd, naar het Ziekenhuis te 's Gra- venhage overgebracht. De heer K. Pieper, adsisteat- havenmeester te Groningen, heeft van H. M. de Koningin-Regentes een ge schenk van 100 ontvangen voor het feit, dat h\j reeds 32 maal het leven van een drenkeling redde. Bij het jongste bezoek der Vorstinnen is Pieper ter audiëntie geweest, waarbij H. M. de Koningin-Regentes met veel belangstelling naar zijne heldendaden informeerde. der geneeskundige wet, en wel in de eerste plaats die van in het openbaar aangekondigd te hebben, immers in een lokaal waarin ieder tegen betaling van tien cent de toegang werd verschaft, dat hij dien avond (d. w. z. Juli) 2 personen zou wrijven met de Sequah- olie en dat hij massage uitoefende ter genezing van lijders aan rheumatische aandoeningen; in de tweede plaats die van het onbevoegdeiijk uitoefenen der geneeskunde door met het doel gene zing aan te brengen enkele door rheuma tische aandoeningen aangetaste lichaams- deelen van sommige personen te wrij ven. Als tolk deed dienst de heerPicnot, leeraar in het engelsch aan de hoogere burgerschool te Groningen. De kwestie was zuiver gesteld, t. w, of iemand bevoegd is in tegenwoordig heid van een geneeskundige massage uit te oefenen. De ambtenaar van het O. M. meende na het verhoor van de getuigen tot de conclusie te mogen komen dat de gedaagde in ca su niet was een instrument van het denkend hoofd, als doctor, maar veeleer de hoofdpersoon, terwijl de doctor er vrij wel als een pop bijstond Maar zelfs al had de dokter meegeholpen dan nog moest men in hetgeen geschied was zien eene overtreding der wet: de dokter deed dan wat hij mocht doen, maar gedaagde niet. De ambtenaar, die het een zoowel als het ander bewezen achtte, requireerde dan ook schuldigver klaring en veroordeeling van beklaagde wegens het 10 feit tot 25 gl, boete en wegent het 2« feit tot 7 dagen prinei- pale hechtenis. Mr. D. Simons uit Amsterdam ver dedigde den gedaagde en legde er den nadruk op in zijn pleidooi dat bekl. Te Leeuwarden zijn de leden u^.., officierstafel, onderscheidene handelende in tegenwoordigheid en onder onderofficieren en ook een paar gezin nen, in meerdere of mindere mate on gesteld geworden, tengevolge van het gebruik van het vieesch eener waar schijnlijk zieke koe, afkomstig van een slager aldaar. De zaak wordt onder zocht. Ter beschikking der ju s- titie is gesteld en naar de gevangenis overgebracht de huisknecht van den heer S. op de Nieuwe Gracht te Utrecht, als verdacht van diefstal van coupons en andere zaken, ten oadeele van zijn meester. Het ontvreemde is bjjna geheel in beslag genomen. Het bericht volgens het welk de Marianne van den heer S. Wit- teveens te Rauwerd, in een der beenen zou gesneden zijn, moet niet juist wezen. Gedurende de harddraverij te Winscho ten heeft de Marianne in een scherp voorwerp getrapt, waardoor een snede ontstond. Ofschoon nog niet geheel dicht, staat de wonde zeer gunstig en is het dier niet kreupel. In den zeilwedstrijd te Kingstown, heeft de Meteortoebehoorendc aan keizer Wilhelm, den eersten prijs ge wonnen. Naar Dalziel mededeelt, heeft de zangvereeniging „Légia" vin Luik ge weigerd den tweeden prijs aan te nemen, die haar bij den zangwedstrijd van 21 dezer door de jury was toegekend. toezicht van een geneesheer, niet han delde tegen de wet, welker bedoeling het is dat een bevoegd geneeskundige aanwezig zij die de verantwoordelijkheid dragen kan van tietgeen plaats vindt, terwijl die bedoeling geenszins is om de artsen te protegeeren of een mono polie te verleenen. Wanneer maar het publiek gewaarborgd is tegen 4e han delingen van niet-deskundigen. Dat is hier het geval. Gaat beklaagde in zijne behandeling te ver, dan komt de aan wezige geneesheer met zijn „halt" daaraan |een grens stellen. Beiden, Da venport en Doeff, zij a bedienden, als men het zoo noemen wil, der Sequah Comp. Limd., en hebben ieder hun bepaald aangewezen taak. Dat doende is noch de een, noch de ander straf baar, en pleiter meent dan ook de verwachting te mogen uitspreken dat geene veroerdeeling volgen zal. Mocht deze toch volgen dan meent spreker dat er althans geen reden is om principale hechtenis op te leggen. Al beweerde het O. M. zulks, recidive is hier nietdeze vervolging is een novum. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald over 8 dagen. RECHTSZAKEN- In eene bizonderljjk daarvoor belegde strafzitting stond Zaterdag voor het kantongerecht te Groningen terecht Charles Davenport, anders gezegd Se- quah, wien door het Openbaar Ministerie waren te last gelegd twee overtredingen gische maatschappij ter bestrijding vat slavenhandel. Daarop zijn de Arabieren in Nyangwa in opstand gekomen tegen Hodister, die, na twee man te hebben verloren, moest terugtrekken. Het land Kasongo is weder in de macht der Mu- zelmaanen gevallen. De weg naar Tan- gayika is van dien kant gesloten. Tipp0. Tib en zijn zoon Rachid zijn aan den Onafhankelijken Staat getrouw gebleven, Dc lndépendance meldt, dat naar aanleiding van circulaires, door Le Ma- rinel iu het gebied van den Boven- Congo verspreid, eene der belgische handelmaatschappijen op den Congo bij den secretaris van staat te Brussel een protest heeft ingediend tegen de beper kingen, door den Onafhankelijken Staat aan den handel toegebracht. De Maat schappij heeft zich hierbij voorbehouden, over de haar toegebrachte nadeelen van zich te doen hooien. Terwijl men soms aan Bismarck heelt willen toeschrijven anti-semitische nei gingen komt een artikel van de aam- burger Naehriehten het tegendeel ver- halen. Volgens dit artikel kan de agitatie tegen de Joden, zooals die nu word: gevoerd, geen nut hebben. Wat men hun ten laste legt, zegt het artikel is dat zij beter en meer geld weten te verdienen dan anderen. Sluit men hen nu, bijvoorbeeld van de stu dievakken, uit, dan gaan zij zich neg meer op den handel toeleggen. Niemand, aldus vervolgt het artikel zal tegen de joden een St. Bartholomeusnacht ot een siciliaanschen vesper willen beginnen, zelfs niet wanneer zooiets mogelijk ware. Terwijl de vreeselijke cholera in Rus land woedt en bij honderden de raen- sehen doet bezwijken, werden ook de kinderen niet gespaard. In M«skou heerscht een zonderlinge ingewandsziekte onder de kleinen, die aan de «holera verwant schijnt te wezen en in de meeste gevallen doodelijk is. In deal- geloopen week alleen stierven zeshon derd kinderen daaraan. De grondslagen voor eeüe Fransch- Zwitsersche handels-overeenkomst zijn Zaterdag vastgesteld en onderteekend. In beginsel bevatten zf deu wederkeengen handel tusschen de beide landen, met toepassing der laagst mogelijke tarieven. De ratifieatie kan uitgesteld weiden tot het einde des jaars, ten einde de parle mentaire goedkeuring te kunnen verkrij gen. Aan de overeenkomst is eentrac- taat voor den letterkundigen eigendom met wederzij dsche tegemoetkomingen verbonden. In Zweden gaat het met de vorming van een nieuw ministerie niet. De hm Thorne, met wien de Koning tweemaal heeft geconfereerd over het samenstellen van een nieuw ministerie, verklaarde de opdracht niet te willen aanvaarden, nu Stang zich teruggetrokken had. Dit maakte de zaak zeer moeiiijk, Er wordt gezegd, dat dit ministerie voorloopig aanblijft en de kwestie der consulaten wordt verdaagd. Dit zou echter niets dan uitstel van exectuie wezen. De Kamer van Brazilië heeft bij derdt lezing een wetsontwerp tot amnestie aan politieke veibannenen goedgekeurd. In Belgie houdt men zich nog voort durend bezig met de Congo-kwestie. Wij ontvingen heden een nummer van le Mouvement Géographique, dat het bericht behelst, dat de Arabieren in de streek van den Boven-Congo te Yangive in opstand zijn gekomen tegen den onafhankelijken Congo-staat. De gemeen schap met Tanganyika is afgebroken. De lieden van het syndicaat van den Katanga zijn van daar verjaagd. De Patriote bevat het volgend tele gram uit San ThoméHodister, agent der Engelsch-Belgische Handelscompag nie in Katanga heeft dezer dagen den post Bona-Kamba in bezit genomen, na het vertrek van Hinck, agent der bel Zaterdagmiddag werden te Brussel de herinneringsfeesten van de liedertafel 1' Orphéon geëindigd met een feestmaaltijd, gepresideerd door den burgemeester Buis, aan wiens rechter hand de directeur van „1' Orphéon," de keer Bauwens, had plaata genomen. Behalve vele hooggeplaatste belgische ambtenaren,musici ete. waren er van de Hollanders aanwezig de juryleden Edu- ard de Hartog, Maurice Hageman t Brandts Buijs. is van den koffer, die het lijk bevatte, en nu zjjt gij er maar al te zeer voor bevreesd, dat hij de moordenaar zal blijken te zijn." Austin Harvey werd rood. Ik had met nadruk gesproken en hem al dien tijd aandachtig gadegeslagen. De wisseling van zijn gelaatskleur was my een bewijs van de juistheid mijner theorie. Tot zoover had ik dus juist geoordeeld. „Gij weet zeer veel," zeide hij met iets dofs in zijn anders zoo heldere stem. „Is mijn vermoeden juist?" „Geheel juist." Er volgde een oogenblik van stilte. Harvey zat achteroverge leund in zijn stoel, en zijne gedachten schenen elders te zijn. Met een vraag op mijne lippen, sloeg ik hem gade. Hij was eerlijk en oprecht, en wilde gaarne zoo rechtvaardig mogelijk handelen. Waarom de kans niet gewaagd? „Wie is de eigenaar van den zwarten koffer?" vroeg ik plotseling. Ik had onmiddellijk berouw over mijn onbescheiden vraag. De slanke gestalte begon te beven van het hoofd tot de voeten. Zijn gelaat vertrok zich krampachtig. Met een duidelijk zichtbare krachtsinspanning beheerschte hij zichzelf. „Zal ik spreken?" zeide hij bij zichzelf. Ik voelde de woorden meer dan ik ze hoorde. Hij stond op, begaf zich naar het venster en zag naar buiten op den drukken boulevard. Weken daarna begreep ik welke ge dachten hem op dat oogenblik hadden beziggehouden. Eindelijk zeide hij met toonlooze stem: „Neen. Mijn plicht kan het niet van my eisehen, die vraag te beantwoorden. Ik doe er goed aan, een antwoord te wei geren." Hij keerde nu bq mij terug en nam een meer gewone hou ding aan. „Gij moet niet uit het oog verliezen," zeide hij, „dat miss Simpkinson noch ik kunnen zeggen, wie de moord heeft ge pleegd. Wij koesteren beiden slechts vermoedens. Als ik het kon dan zou ik het als mijn plicht beschouwen om de frausche politie alle noodige inlichtingen te verschaffen, hoeveel het mij ook zoo kosten." Hij herhaalde deze woorden op somberen toon. „Het zijn echter niet meer dan vermoedens, en wij zouden God uit het diepst van ons hart danken, wanneer onze vermoedens valsch bleken te zijn. Nu de zaak er aldus bijstaat heb ik be sloten om alles te vertellen wat ik weet en heb geweten, maar niet alles wat ik dacht en nog denk. Ik geloof, dat dit een onderscheiding is, die ik ten volle met mijn geweten kan over eenbrengen; want het moet mijn plicht zijn om de politie zoo veel mogelijk in haar onderzoek te helpen, maar het is mijn plicht niet om de ontknoopig te verhaasten, wanneer daardoor de kans zal bestaan, dat het gerecht een dwaalweg inslaat." „Miss Simpkinson gaat verder dan gij," zeide ik. „Mfss Simpkinson moet m deze zaak naar haar eigen oordeel te rade gaan," antwoordde Harvey, „en wij moeten vooral niet vergeten, dat bij iedere jonge dame dergelijke gebeurtenissen als van de laatste vier en twintig uur grooten invloed op hare geestvermogens zullen uitoefenen. Volgens mijn oordeel is zij tot nu toe niet in staat geregeld te denken en te spreken." „Gij moet het mij niet kwalijk nemen, dat ik daaromtrent niet u van meening verschil," zeide ik; „toerekenbaar of niet, zij is zeer goed in staat om de autoriteiten door verkeerde inlichtingen te misleiden, en dit is ook door de fransche politie ontdekt Wanneer men het u vergunt haar weer te gaan bezoeken, dan zou het maar het boste zijn, dat gij haar hiervoor waar schuwt." „Gij wilt daarmee toch niet te kennen geven," riep de leeraar uit, „dat miss Simpkinson het wellicht door de politie zal worden lastig gemaakt?" „Zij staat aan een nog veel grooter gevaar bloot," zeide ik norsch. „Goede hemel, maar dat is om krankzinnig te worden!" riep Austin Havrey uit, „De hemel helpe ons, wat moeten wij doen? Ik kan het niet geleoven," ging hij voort, „dat miss Simpkinson ter wille van deze ellendige zaak op de een of andere wijze zal worden gegriefd. Die gedachte is voor mij verschrikkelijk. Ik verzeker u bij alles wat mij heilig is, dat zij onschuldig is." „Ik ontken het niet," gaf ik ten antwoord, „maar op deze wijze handelt zij geheel als eene medeplichtige, en medeplich- tigen zijn niet onschuldig." (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2