NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Donderdag 28 Juli 1892. Mo. 2780. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 27 Juli 1892. j j iDgekomen is een voorstel van Bur- j gemeester en Wethouders, om zie 1 te 1 wenden tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, met het verzoek om j de grenzen van deze gemeente en die van Heemstede te bepalen als volgt van het Spaarne langs de Gasthuisvaart tot aan het Blauwbruggetje, van daar. langs het kraaiennest tot aan den Koe- dieflangs de Koediefslaan tot aan den Wagenweg, om van daar aan te sluiten aan het punt waar de Aardenhoutsweg westelijk van den Wagenweg begint en verder langs den Aardenhoutsweg tot aan de brug over de Houtvaart in dien weg (weg naar Zandvoort). Wanneer dit verzoek door Gedep. Staten wordt ingewilligd, aal de Hout deel uitmaken van de gemeente Haar lem. De tentoonstelling van zilverwerken die van af den iea Augustus in het Museum van Kunstnijverheid zal ge houden worden, belooft zeer belangrijk te zijn daar het oude en nieuwe werk op deze tentoonstelling vereenigd eene vergelijking gemakkelijk maakt. Op het gebied der oude zilversmidskunst werd o.a. eene aanzienlijke verzameling in gezonden door jhr. mr. Victor de Stue: s, te 's Hageterwijl op dat der moderne kunst onder meer reeds inzendingen werden ontvangen van J. F. van Erp, ïilv erf abrikant te Leeuwarden en J. M. van Kempen Zonen, Voorschoten,) terwijl nog vele firma's en particulieren inzendingen hebben toegezegd, die nog gedurende deze week door den conser vator in ontvangst worden genomen. Het bestuur der ambachtsschool heeft tot directeur benoemd de heer Frans van Erkel, hoofdopzichter hij de ge meentewerken te Amsterdam. De ten huize van den heer P. C. van VlissiDgen alhier gestolen zilveren voor werpen, zijn allen te Leiden bij een koopman door de politie in beslag ge ne men. Het door deze opgegeven sig nalement van den verkooper komt juist overeen met dat van den gearresteerden Rosier. Ofschoon op verschillende plaatsen en met duidelijke letters was aangeplakt de waarschuwing „past op de zakken rollers" zijn op de Dinsdag alhier ge houden paardenmarkt gerold een zakje met 180, en een portefeuille waarin /"i5o aan bankpapier. (Zie vervelf Stadsnieuw» 3e pajy.) Door den heer de 1' Espinasse, ie luitenant-ingenieur bij de Vesting werken te Haarlemmermeer, is Dinsdag j.l. de eerste steen gelegd voor de in- undatiesluis in de Hoofdvaart te Hoofd dorp. Het onlangs vermelde bericht, als zou er te Nieuw-Vennep eene R. K. school worden opgericht, is van allen grond ontbloot, en kan bepaald tegen geschreven worden. De leden v|an de EersteKa- mer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 8 Aug., des avonds te 8,s uur. Dinsdagnamiddag te 1uur kwamen H.H. MM. de Koninginnen in het kamp der genietroepen bij Zeist. In haar gevolg bevonden zich in het ee-ste volgrijtuig, jonkvrouw Van de Poll en baronnes Van Ittersum, hof dames en miss Saxton Winter, goever- nantein een tweede volgrijtuig de adjudant en particulier secretaris jhr. De Ranitz, adjudant van dienst jhr. Van Tuyll van Serooskerken. Het korps stond in raarschtenue op gesteld op de appèlplaats, met de tam boers en de muziek op den linkervleugel. HH. MM. reden \óor langs het korps, terwijl de tamboers den eere- marsch sloegen en vervolgens de muziek het Wilhelmus blies, naar de officiers- cantine, waar zij uitstegen en door den korps- en kampcommandant Gijs- berti Hodenpijl welkom in het kamp werden geheeten, waarna hij de offi cieren van den staf van het korps aan HH. MM. voorstelde. HH. MM. bezochten achtereenvolgens alles wat het kamp te zien geeftnamen een kleine poos rust in de officiers- cantine, waar zij iets gebruikten en toen ook de officieren van het korps en enkele gasten-cfficieren van den staf van het wapen, zich hadden vereenigd. Hierna en na nog een evolutie te hebben gadegeslagen, werd de bezichtiging van het kamp nog eenigen tijd voortgezet, waarna HH. MM., nadat de kampcom mandant haar had dank gezegd voor de hooge eer door dit bezoek aan het korps bewezen, te ongeveer i uur het kamp verlieten. De Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereeniging houdt 30 en 31 Juli a. s. hare gewone jaarlijksche wedstrijden, den eersten dag op het IJ, den twee den op de Zuiderzee. Het plan bestond van 3 tot 7 Au gustug een zeiltocht te hovden op de Zeeuwsche stroomen. Deze tocht is echter acht dagen uitgesteld in verband met de kon st der beide Koninginnen, lot bijwoning V2n ric opening van het Merwede-kanaal. Er is nl. bepaald dat de kotters, jachten en boeiers van ge noemde vereeniging en van de zeilver- eeniging Het IJ zich gepavoiseerd zul len opstellen langs de Handelskade te Amsterdam ter eere van dit feest en men hoopt, dat alle eigenaar? van vaar tuigen deel zullen nemen aan deze hulde aan H.H. M.M. De roode gloed, aldus schrijft het Hbl., die vele Amsterdam mers Maandagavond waarnamen, (ook in Haarlem was de gloed duidelijk zichtbaar) was afkomstig van den brand op de hoeve „Rundei vreugd" aan den Amstelveenschenweg. even voorbij de Kalfjeslaan, bewoond door den veehou der Hoogendoorn, die met zyn gezin van 10 kinderen reeds ter ruste was met moeite wisten zij zich te redden. Te elf k halftwaalf uur waren de spui ten der Nieuweramstelsche brandweer ter plaatse, wat met het cog op den afstand vrij tijdig was. Aan redden viel niet te denken. De met riet gedekte hoogc schuur was in een oogenblik in puin. Alle (10) koeien, een paard, kip pen en vaikens zijn verbrand, evenals de geheele inboedel. Er was geen vol doend water in de slooten, zoodat de 3 handspuiten slechts modder ophaalden eu zich moesten bepalen tot het be schermen der in de buurt staande hoeve van den veehouder Van Schaik, wiens hooiberg door het vliegen der vonken gevaar liep. De aanwezige stoomspuit kon om dezelfde reden niets uitvoeren. De roerende goedeien waren bij de Mpij. „Veata" verzekerd, het onroerend eigendom echter in 't geheel niet. Men meldt uit Den Haag: Maandagavond omstreeks half elf, na -floop van het vuurwerk te Scheve mogen, is een 22jarig jongmensch, de heer v. d. Dr. uit den Haag, door de stoomtram van de jStaatsspoorweg- maatschappij overreden, zoodanig dat zijne overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Hij stond op een der balkons van een naar Den Haag vertrekkende stoom tram, toen onderweg hem de hoed van het hoofd waaide. Hij sprong van de tram, liep zijn hoofddeksel achterna, dat tusschen de rails viel, en werd juist op het oogenblik dat hjj zijn hoed van den grond opnam, door eene andere stoom tram aangegrepen, omvergeworpen en overreden. De vingers van de rechterhand zijn zoo goed als afgesDeden, terwijl de linkerarm op verschillende plaatsen ernstig is gekneusd, en aan het hoofd ook eenige lichtere kwetsuren waren op te merken. De burgemeester van 'sGra- venhage die krachtens art. 41 der Ge meentewet, de vergaderingen van den raad belegt, heeft Dinsdag ervaren, dat het hoogst gewaagd is raadsbijeenkom- sten saam te roepen midden in den zomer en in den vacantietijd en dan nog wel op een uur zóo vroegtijdig half twee als slechts voor buitenge woon belangrijke onderwerpen, die er niet waren, of voor een begrootingszit- tirg wordt gekozen. Het werd 2 uur, maar het ontbre kende getal raadsleden kwam niet op dagen, hoe verlangend ieder ook de blikken richtte naar de deur. Eerst werden nog eens de hoofden van de de zaal aanwezige leden geteld om te zien of er soms een over het hoofd was gezien, maar de telling was juist, zoodat de voorzitter, werkelijk over tuigd dat hy de zitting niet kon openen, appèl hield, waarop slechts 18 leden het „present" lieten hooren, of liever 17 leden, daar zich gedurende het aflezen der namen de aardigheid voor deed, dat de heer Polak Daniels bij vergissing, zeker uit kracht der gewoonte, v©or stemde, een votum door de pers verslaggevers in dien zin uitgelegd, dat hij voor heengaan was en daarmede dus hunne harten stal op een dag dat de thermometer zeer hoog stond. De burgemeester verklaarde du met zekére plechtigheid dat het geval be doeld bij art. 49 der gemeentewet aan weizig was, maar haastte zich er op te doen volgen eene herinneiing, dat hij het recht had zoo spoedig mogelijk eene nieuwe vergadering te beleggen. En nu er in het geheel niets aan de orde was, werd deze samenkomst opge heven. JV. R. Ct. Men leest in de Rotterdam- sche Maasbode: „Een onzer stadgenooten kwam Zon dag te Scheveningen in minder gewensch- te aanraking met heeren zakkenrollers en liet zijn, beurs met f 16 in hunne handen achter. Een vriend te 's Hage leende hem 5. Bij zyn terugkeer in de stad, stond hij eenige oogenblikken naar den brand te kijken en de restee- rende 3, welke hij nog van de 5 had overgehouden, werden hem weder ontrold.4* Een soldaat uithet kamp te Bergen heeft, op de Schoorldamsche kermis, een jongmensch eene diepe snede in het aangezicht toegebracht De dader is gevankelijk naar het kamp gezonden. De woning van E. J. Loze- man te Wechterholt, onder Wijhe, is tot den grond toe afgebrand. Alleen een gedeelte van den inboedel is gered. Het huis was verzekerd. Uit Gennep wordt gemeld: Maandagavond vervoegden zich een paar landlocpers met eene vrouw bij een landbouwer onder de gemeente Otter- sum, met verzoek aan de vrouw, die ziek heette te zijn, nachtverblijf te ver schaffen. De boer weigerde dit, waarop de vagebonden alle ruiten stuk sloegen. De maréchaussées uit Gennep werd in allerijl ontboden en slaagden er in, een dier mannen gevangen te nemen, doch eerst nadat den maiéchaussée T. eene wond aan den hals was toegebracht, die voor zijn leven doet vreezen. Maandagmiddag is in de onder de gemeente Hengeloo (O,) ge legen zwem-inrichting het lijk gevonden van een man, genaamd T. T. ten M., ongeveer 60 jaar oud. Maandagmorgen staakte een gedeelte van de arbeiders, die werkzaam zijn bij het in orde maken van het terrein der nieuwe kazerne te Assen, het werk en vroegen hooger loon. De eisch werd niet ingewilligd, waarop een gedeelte der arbeiders weer aan 't werk toog, een ander deel niet weder op het werk werd toegelaten. Naar men zegt, hadden de werkstakende arbeiders, die met het zanddelven voor het ophoogen vaü het terrein zijn be last, in de afgeloopen week door om standigheden minder verdiend dan ge woonlijk. Zij maakten in die week een dagloon van ruim een gulden en hadden als gewoonlijk een werktijd van 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Vóór die week werd ongeveer 26 k 27 stui vers gemaakt. De aannemer werd des middags door werkstakende arbeiders mishandeld politie en maiéohaussées zijn naar het terrein vertrokken. Op den tweeden dag van de zwem wedstrijden te Hamburg nam de heer J. D. Bloemen deel aan twee noramers, en wel aan „gekleed zwemmen" (150 M. af te leggen met kleederen, in dro gen toestand ten minste 3 KG. wegend) en „schoolzwemmen." In beide nummers won hij weder den prys. De heer Bloemen heeft dus de eer van Nederland op het gebied van sport weer kranig gehandhaafd. Aan vijf num mers tcch nam hij deel en in alle vijf behaalde hij de zege. usttsrsn ea Kunst. Tot Nederlandsche leden van de jury- der Boekhandel tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn benoemdde heeren B. van Son., Deventer; B. A. M. Boele van Hens. HOOFDSTUK IX. Ik beloofde hem dit en hij vertrok. Nauwelijks was hij ver dwenen of een kellner kwam toesnellen, klopte haastig aan de deur en keek in spanning rond om te ontdekken wat cr gaande was geweest. „Ik heb de sofa naar het venster geschoven,44 zeide ik, „om beter licht te hebben. Zooals het nu is, is het toch maar bet beste.44 HOOFDSTUK X. De brief» Ik haalde den kostbaren brief weer te voorschijn en legde hem voor mij neer op de tafeL Eerst sloot ik echter mijn deur weïr, uit vrees, dat de onstuimige leeTaar het nog eens in zijn boofd mocht halen om terug te keeren. Ik las den brief zorg vuldig door, waarna ik hem nog eens herlas. Ik kon hef mij maar niet voorstellen, dat het zulk een gewichtig document was, welks inhoud mij geheel bekend was geworden. Het was mij alsof ik de beteekenis nog moest opsporen. De merkwaardige brief luidde als volgt: „Waarde Austin. Ik ben in wanhoop. Ik weet niet wat ik zal doen. Gij moet mij helpen. Door de een of andere vergissing van een kruier is mijn koffer verwisseld met dien van miss Simpkinson, toen wy gisteren gelijk Charing Cross verlieten. Gij weet, dat zij geheel aan elkaar gelijk zijn, en mijn bagage heb ik er in alle haast ingeworpen. Austin, zij mag den koffer niet openen. Wanneer zij het doet dan ben ik een verloren man. Ik heb naar u getele grafeerd naar Southend, en men heeft mij teruggeseind, dat gij in Parijs waart. Waarom? Wat is er niet in orde? Ik ken haar adres in Parijs niet. Houd mijn koflfer van haar verwijderd om 's hemels wil. Zend hem mij terug. Ik zend u den hare. Doe het zoo spoedig mogelijk en ik zal hem op de gewone plaats verwachten, bij den ouden Nigger. Uw in doodsa gst veikeerende PHILIP. P S. Zend den koler vooral onmiddellijk. Zij mag hem niet zien. Help mij." Dit was dus eene bevestiging van de juistheid mijner theorie, die reeds volgens Austin Harvey's verklaring juist had gebleken te zijn. Uit dezen brief scheen het, dat de verwisseling niet op zettelijk, maar bij toeval had plaats gehad. Hoe zonderling zijn de wegen der Voorzienigheid, vooral met het oog op de opspo ring van een misdaad. Een groote menigte aan het station, een weinig verwarring met de bagage, een onderzoek in het douane kantoor ziedaar alles, en een zorgvuldig opgebouwd plan stort plotseling ineen. Na deze overwegingen meende ik nu de moeilijkheid over wonnen en de noodige sporen te hebben ontdekt, terwijl ik in werkelijkheid nog even ver van de waarheid was verwijderd, zooals de lezer ook zal zien wanneer hij geduld genoeg heeft om mij tot het einde van deze zonderlinge geschiedenis te volgen. De naam van den man, aan wien de koter toebehoorde, wat Philip. Ik haalde uit mijne portefeuille het stukje papier te voorschijn, waarop ik de letters P. H. bad nageteekend, die ik ontdekt had op het witte bagagebriefje „Greenwich-Southend44. Ik legde het neer op de tafel naast den brief, en vergeleek nauwkeurig de P. van de handteekening met de P. van het facsimile. Toen ik ze nu beschouwde, zag ik groote overeenkomst tus schen beide letters, zoodat er bij mij geen twijfel overbleef of de Philip van den brief was de P. van het biljet. Daarna zocht ik in den brief naar den hoofdletter „H44 en vond dien in „Houd" en „Help". Bij vergelijking viel mij weer de overeen komst op. Het kostte mij geen moeite om den achternaam in te vullen. De naam van den schrijver van den brief was Pfcüïp Harvey. De naam vu den eigenaar vu den zwart» kaffer was

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1