DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Zaterdag 30 Juli 1892. No. 2782. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: NABETRACHTING STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Het bijvoegsel van het blad dal Zaterdagavond verschijntzal bevatten Het huwelijk van ÈmmüineBen Zaatilandsch Oudkeidmuseum. Bin nen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Kleine advertentiën uit „het Blaadje44 No. XXX. Advertenlièn enz. van den G?E MEENTERAA D.1 XLVIII. Toen deze week de zitting van den Raad werd geopend, hadden we zoo'n stille hoop, dat evenals in den Haag de vroede vaderen niet voltallig zouden wezeD, dat wil zeggen dat de helft plus een niet bijeen te krijgen zon zijn ge weest. Want 't is een corvée, om op een warmen zomermiddag in de Raads zaal te moeten zitten pennen. Edoch, het mocht zoo niet zijn. Zes tien leden waren noodig om een wettig besluit te nemen en er waren er wel een en twintig voorhanden. Gelukkig was er zoowat niets j aan de orde en de heer de Kanter, hoewel zich escu- seerende over zijne onbekwaamheid als voorzitter (kom, kom, meneer de Kanter, dat meent u zoo ernstig niet) hamerde de agenda lustigjes af. In den heeten zonnebrand lieten de Een en Twintig de hoofdjes hangen, met goedig jaknikken de aanhangige punten latende voorbijgaan. Neen hoor, dit spelletje Vingt-et-un was absoluut niet zenuwschokkend. De tappers in Haailem, die eene laatste poging deden om hunne inrichtingen Zondagnacht van kermis te mogen open houden, werden daarmee naar den burgemeester gestuurd, bij wien ze zeer zeker geen troost zullen krijgen. Voorts vond de Raad goed, dat de heer van Waveren te Hillegom eene recognitie die hij vroeger betaalde voor een dam metje, r.u betalen mag voor een brug getje. Ook had de Raad er niets op aan te merken dat de heer de Clercq een maand of wat de zittingen niet zal bijwonen. Wel had hij er op tegen, om deel te nemen in de stoomtram, die meneer Holland van Rotterdam, wou leggen van Haarlem naar Alkmaar, een weigering waar niemand zich over zal verwonderen die weet, dat stoomtrams over 't algemeen pas goed gaan worden, als ze in de tweede of derde hand zijn gekomen. Tot hoofd van de nieuwe opleidings school tot het middelbaar onderwijs werd de heer E. L. Brouwer uit Me- demblik benoemd,j iemand die vroeger al eens in Haarlem op een voordracht voor schoolhoofd heeft gestaan. Over het rapport van den opzichter over de gasverlichting was zooals ge woonlijk. niemandal te vertellen en, in weerwil van den beschikbaren tijd, had zelfs niemand bij de rondvraag lust, om een paar woorden den hals te breken. Zoo was het spelletje vingt-et-un gauw uit en liepen we te half drie al weer op de keien van de Groote Markt, en groetten in 't voorbijgaan Louwtje, die 't blijkbaar, al was hij vroeger drukker, het nu ook te drukkend vond om het zich druk te maken. Toch onderscheidde zich deze Raads zitting door een geval. We ontvingen namelyk het voorstel van Burgemees ter en Wethouders, om aan Gedepu teerde Staten te verzoeken, de grenzen van Haarlem en Heemstede te wijzigen en wel zoodanig dat de Haarlemmer Hout voortaan bij Haarlems grondge bied zal behooren. Deze zaak is niet nieuw. Juist vijf en twintig jaar geleden, in '67 werd een dergelijk verzoek van den Raad aan Gedeputeerde Staten afgewezen. Een tweede poging bij den Koning gedaan in 1877, had niet meer succes. Toch is er inderdaad redenom den Hout te voegen bij Haarlem. Onze stad breidt zich uit en kan veel voordeel hebben van een gebiedsvergrooting aan den Houtkant. Dit is het eerste, mis schien wel wat zelfzuchtige, motief, maar de tweede beweeggrond is beter. Heemstede kan omdat de gemeente zoo klein is, den Hout niet behoor lijk bewaken. Wil de Raad van Haarlem niet, dat dames en kinderen in den Hout worden gekweld en bemoei - lijkt in de rustige wandeling, dan moet hij zelf voor de bewaking zorgen. Dat heeft Haarlem dan ook gedaan, en die bewakiDg onlangs nog verbeterd door twee speciale bewakers voor den Hout aan te wijzen. Nu is het de vraag, of het billyk is dat Haarlem op die manier nolens volens het eigendom van een andere gemeente moet bewaken? I Of het rechtvaardig is, dat Haarlem geld moet uitgeven voor een plicht, die i feitelijk op Heemstede rust. Het is zeer zeker bij Heemstede geen j onwil, maar onmacht, maar dat neemt niet weg, dat nu de omstandigheden zóo 1 zijn, de billijkheid vordert, dat Haarlem de lusten geniete van datgene waar voor het de lasten draagt. Ik zal dus de annexatie van den Hout bij Haarlem om die reden met vreugde begroeten. Haarlem, 29 Juli 1892. De kapitein-ingenieur J. C. Gijsbert1 Hodenpijl van Hodenpijl, is met ingang van 1 September a. s. benoemd tot eerstaanwezend ingenieur te Naarden ter vervaaging van den kapitein W. Cool, die benoemd is tot lecraar aan de krijgsschool te 's Hage. Hedenmorgen heeft een slagersknecht werkzaam bij den spekslager D. in de Groote Houtstraat het ongeluk gehad bij het slachten van een varken, zich- zelven met een mes in de lies te steken. Hij is daarop met de raderbaar moeten worden overgebracht naar het gesticht van St. Johannes de Deo, aan de Maarten van Heemskerkstraat. In de Donderdag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude weid be sloten tot het aangaan eener geldleening groot 14.500 tegen 3% en tot aan koop van 200 M2 grond voor uitbreiding der school in de afdeeling Spaarnwoude. De raad der gemeente Sloten heeft de jaarwedde der onderwijzers vastge steld op 550 met een tweejaarlijksche verhooging van f 50 tot ƒ65o en van de onderwijzers met hoofdacte op 700 roet eene jaarlijksche verhooging van f 50 tot f 900. De oud-minister van Justi- tie, jhr. mr. Ruys van Beerenbroek, lid van de Tweede Kamer, en de oud- minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. Hartsen, zijn door den keizer van Japan begiftigd met het Grootkruis der orde van de Rijzende Zon. Bij het uiteengaan der Tweede Kamer bleven onafgedaan de volgende wetsontwerpenonteigening voor de afsluiting van de rivier de Maas benedenHeusden; de artsenwet; goedkeu ring van internationale overeenkomsten tot bescherming van industrieelen eigen dom; verhooging der Indische begroo ting voor 1892 ten behoeve van den aanleg van een dam van Oedjoeng Pi- ring naar het Djamoean rif; onteige ning vösr een lokaalspoorweg Sittard HeerlenPruisische grens voorts het wetsontwerp op het faillissement en de surséance van betalingde voorstellen van wet der heeren Pyttersen en Schim- melpenuick v. d. Oye, betreffende de oprichting van Kamers van arbeid; de wetsontwerpen omtrent onteigening voor den aanleg van ten afwateringskanaal van 's Bosch naar Drongelen het Ne derlanderschap en het ingezetenschap de verbetering van den Berkel, de Schip beek en de Reggewijziging der marine- begrooting voor 1891; vast-telling van het slot der Indische rekeningen over 18801887; aanvulling der wet van 3 Januari 1884 (betreffende de rijksop voedingsgestichten) en aanvulling en verhooging van het IV» hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1892; verhooging van de oorlogsbegrooting en de vesting- begrooting van 1892; onteigening ten behoeve van eene nieuwe koopmans beurs te Amsterdam onteigening ten behoeve der duinwaterleiding te Haarlem; benevens het voorstel-Donner tot wijzi ging yan art. 42 der wet van 11 April 1827, houdende oprichting van schut terijen. De directie van de H. IJ z. Spmij. is teruggekomen op haar besluit tot het afvaardigen van een vertegen woordiger naar het in de volgende maand te St.-Peterburg te houden spoerwegcongres, waartoe haar commis saris mr. Westerwoud was aangewezen. De onthulling van hetge- denkteeken voor P. H. Witkamp, had Donderdag plaats te Wijchen. Dr. Blink schetste Witkamp als een der voornaamste hervormers van de aardrijkskunde en geschiedenis van Nederland, terwijl hij hem hulde bracht wegens zijne onvermoeide hulpvaar digheid en groote mate van be scheidenheid. Aan het eind zijner rede droeg hy het gedenkteeken, dat op alle aanwezigen door de schoone vormen een vooitreffelijken indruk maakte, aan de familie op. Vervolgens nam de heer C. Abels, van Amsterdam, namens het Nederl. Onderwijzers-genootschap, het woord. Hij sloot zich aan bij den vorigen spreker, en deed voornamelijk uitkomen de groote verdiensten van Witkamp voor het onderwijs, en legde namens genoemd Genootschap een schoonen krans op het graf. Daarop sprak de zoon van Witkamp, om dank te zeggen, uit naam der familie, voor de hulde zijnen vader be wezen. De veeljarige vriend des overledenen, de heer C. Dudok de Wit, van Breu- kelen, herdacht in gevoelvolle taal zijn onvergetelijken vriend. De burgemeester van Wychen, hoewel Witkamp alleen uit zyn werken kennen de, dankte voor de eer aau de gemeente door de stichting van dit monument bewezen, terwijl eindelijk de heer M. Merens aan ds. Alberti dank bracht voor zijne bemoeiingen bij de plaatsing van het gedenkteeken. Aan de afbeelding Amster dam en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, onder bescherming van H.M. de koningin-regentes, werd namens H.M. voor de 3» nationale chrysanthemum- tentoonstelling geschonken eene zilveren en eene bronzen medaille met de beel tenis van H.M. de koningin, benevens eene zilveren en eene bronzen medaille met die van H.M. de koniDgin-regen- tes. Van het dagelij ksch bestuur der ge meente Amsterdam werden mede twee zilveren en twee bronzen medailles ont vangen. In de vergadering van 26 Juli 11. is besloten deze medailles als extra-prijs toe te kennen op de volgende wijze de zilveren en bronzen medailles met de beeltenis van H.M. de koningin aan de beide liefhebbers inzenders, die het meest ter opluistering hebben bijgedra gen door hunne inzendingen van chry- santhemumplanten de zilveren en bron zen medailles met de beeltenis van H. M. de koningin-regentes aan de beide bloemisten-inzenders, die op gelijke wijze medewerkten tot het welslagen der ten toonstellingvan de verder genoemden eene zilveren en eene bronzen medaille aau de inzenders van palmen, welke het meeste daardoor bijdroegen tot ver siering der tentoonstelling, terwijl de tweede zilveren en de tweede bronzen medaille der gemeente Amsterdam ten deel zullen vallen aan de beide meest verdienstelijke inzenders van bloemwer ken, bouquetten of kransen, vervaardigd van chrysanthemum-bloemen. Deze tentoonstelling zal gehouden wor den van 1014 November e. k. Van een troep mariniers, die onder bevel van een luitenant door het Vondelpark te Amsterdam trok, zijn er vier wcggeloopen. Zij moesten alle vier Donderdag naar Indie worden ingescheept. Aan de politie is opsporing en aanhouding verzocht. Sedert 16 Juliis uit Am sterdam spoorloos verdwenen de diaco nie-weesjongen Jan Janssen Bommel, 16 jaren. Hij wordt verdacht, door het I valschelijk onderteekenen van een of meer postwissels met den naam van den 'theehandelaar Grippeling, bedrog ge- pleegd te hebben. Het is niet onwaar schijnlijk dat hij vertrokken is naar Leer in Duitschland. De commissaris van politie in de ie sectie (voormalige St. Pieteishal) te 151 HOOFDSTUK X1T. In den trein peinsde ik over de zaak. Al mijn wetenschap berustte op het vermoeder», dat de zwarte koffer, die het lijk bevatte, had toebehoord aan een zekeren Philip Hatvey, maar v*n het bestaan van dien persoon had ik geen ander bewijs, dan de P. H., onduidelijk geteekend in een hoek van het bagage biljet, en dan den brief aan Austin van een zekeren Philip, wiens achternaam mij onbekend was. Ik moest bekennen, dat het niet veel was. Zoodra ik Southend had bereikt, begaf ik mij naar No. 23. Het was een gewoon huis met kamers te huur, zooals men ze overal op de engelsche badplaatsen aaDtreft. Boven de gangdeur was een vierkant bordje aangebracht met het opschrift „Kamers4* maar nergens was voor een der vensters een kaartje te zien met de woorden „Te huur4*. Waarschijnlijk waren dus alle aparte- menten verhuurd. Ik belde en klopte tegelijkertijd onbevreesd aan. Weldra verscheen de hospita leunende boven uit een raam en trachtte de aandacht te trekken van een zekere Sally beneden haar, met wien zij luid fluisterend sprak. Sally, waarschijnlijk een dienstbode voor allerlei werk, weigerde blijkbaar om hare meesteres te helpen, zoodat ten slotte deze dame zelf naar beneden kwam, de kleine gang doorliep, en eenigszins verontwaardigd de deur opende. „En wat veilangt mijnheer?44 zeide de hospita, wiens naam zooals ik later vernam was juffrouw Bunbury. Arme juffrouw Bun buryWanneer zij nog leeft, dan beveel ik bij deze hare kamers ten zeerste aan. „Ik zoek kamers, juffrouw,44 gaf ik ten antwoord, „en nu dacht ik, dat gij wellicht....44 „Alle kamers zijn bezet,44 zeide juffrouw Bunbury kortaf. Ik heb mij dikwijls ?fgevraagd of er in onze wereld tusschen levende schepsels van hetzelfde soort zooveel verschil kan be staan als het geval is met een hotelhouder, die nog kamers vrij heeft en den hotelhouder, die er geen enkele meer heeft te misken. „Het spijt mij," gaf ik koel ten antwoord. „Men had mij uwe kamers aanbevolen. Ik geloof, dat hier gedurende de laatste drie weken een mevrouw Orr-Simpkinson heeft gewoond „Dat is waar, mijnheer,44 zeide juffrouw Bunbury, die klaar blijkelijk niet tot de babbelachtige klasse van hospita's behoorde. „Aarigename huurders, niet waar?44 „Ja, wat zal ik u daarvan zeggen,44 zeide juffrouw Bunbury en beet zich op de lippen. „Ik zou niet weten waarom niet, maar ook niet waarom wel. Ik heb er wel beter maar ook wel 1 siecnter gehad. De jonge dame beviel mij wel. Zij maakt het iemand niet lastig, hoewel zij wel wat bizonders over zich had. Wat betreft de oude dame, zij was wat met van eene rijke dame noemt wat „nerveus44. Wanneer de menschen arm zijn dan noemt men het slecht gehumeurd.44 Dit was voor juffrouw Bunbury een zeer lange zin, en toen zij dan ook uitgesproken had, sloot zij haar mond alsof er een slot op lag. „En gij hebt dus hare kamers al weer verhuurd,44 zeide ik op vriendelijken toon. „Dat spijt mij zeer tenminste voor mij44 dit was geheel juist, want ik had de kamers gaarne willen zien, en had bovendien gehoopt eene praatzieke hospita te vin den, die gaarne alles wilde vertellen wat zij wist. KlaarblijkeHjk trof ik het nu niet gelukkig. „Ja, zij zijn verhuurd,44 zeide juffrouw Bunbury. „En zullen zij niet spoedig weer vrij zijn?" „Zij zijn voor twee weken verhuurd aan eene familie, die van Londen komt," zeide juffrouw Bunbury. „Het is niet lang twee weken, maar mijne kamers staan nooit lang leeg.44 „Twee weken slechtsriep ik snel uit. „Zou ik ze dan kun nen krijgen? Dan zouden wij dat misschien kunnen schikken. Ik zou ze echter gaarne eens willen zien." „O, dat kan welt mijnheer,44 zeide juffrouw Bunbury, aanmer kelijk vriendelijker wordende. „De familie, waarvan ik sprak, komt niet voor morgen en mevrouw Simpkinson is Maandag ai vertrokken. Natuurlijk kunt gij de kamers zien.44 Zij deed een stap zywaarts en verzocht mij binnen te komen terwijl zij haar gelaat vertrok alscf zy wilde glimlachen.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1