DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Dinsdag 2 Augustus 1892. No. 2784. NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. BINNENLAND. F EUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenemen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 fris Faubourg Montmartre. Haarlem, i Aug. 1892. Het Stedelijk Museum vaa schilde rijen en oudheden op het Raadhuis alhier is in de maand Juli jl. bezocht door 679 personen tegen bataling en 378 zonder betaling. Op de aardappelen- en botermarkten zijn in de afgeloopen maand aangor. verk. laagst» hoogste pr. iariapp. 1880 HL. 1471 HL. f2.— f 7.-. Boter 648 KG. 125 KG. f 1,30 f 1.60. Biggen 447 et. 447 st. f 6,50 f 11.- Schrammen 861 et. 828 st. f10.f18. peren 5 HL 4 HL. f14.— Onze vroegere stadgeneet de heer du Buy, vroeger werkzaam tea bureele van den hoetd-ingenieur der H. Spoorw. Mij. alhier en vervolgens heofd-epzich- ter van de aid. Wagenbouvr der Ned. Fabr. van Werktuigen en Spoorweg- materieel, te Amsterdam, is benoemd tot assistent van den chef van dienst der Nederl. Zuid-Afrik.-Spoorwegmaat- scbappij. De heer du Buy vertrekt dezer :n naar Transvaal om zijne bestem- aing te volgen. Zondag is achter het Rijksmuseum te Amsterdam een cricket-wedstrijd ge peeld, tusschen Amstels C. 6. en de ïaarlcrascke C. C. Rood en Wit. A. C. C. maakte in de eerste innings J9 (Weijerman ie), in de tweede 45 (We ij ei man 12 not out), R. en W. itelde tegenover deze cijfers onderschei- ienlijk slechts 8 en? 14, zoodat A. C. won met 12 punten (R. en W. had lechts 9 batslieden). ScniöUer (voor A. C. Cnam 10 wickets voor 12 iuds, De Haas (voor en W.) 11 voor 28. Als een gevolg van de onlangs door ids gemelde gunstige verandering in de ractementen van het onderwijzend per - oneel te SloteD, hebben zich thans voor wee vacatures 28 en 24 sollicitanten angemeld. Van de firma B. W. vanLa- hek te Amsterdam ontvingen wij Za- irdag als proef een bus met vleesch, rollade) dat door deze frma uit Austra- wordt geïmporteerd, j Dit vleesch ontvangt men gekookt 1 voorzien van het noodige vet. Het m warm en koud gebruikt worden. >e proef, die wij er mee namen, voi ced ons zeer. Het vleesch heeft een zuivere en aangename smaak en is, zooals het australiscne vleesch altijd is, zeer zacht. Liefhebbers van een hartigen beet moeten er echter nog wat zout bijvoegen. Voor verdere bizonderheden zie men de advertentie in het vorig nummer dezer courant. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Don derdag den 400 Augustus a. s. niet plaats hebben. Men spreekt te Brussel van een bezoek van de koningin der Ne derlanden aan Antwerpen bij gelegen heid van den grooten historischen op tocht „Landjuweel." Men verwacht binnenkort eene groote verbetering in het systeem van voeding der militairen bij het leger. Het zakgeld dat iedere vijf dagen aan de militairen beneden den rang van onderofficier wordt uitbetaald, zal vol gens een standaardsoldij worden geregeld en niet meer afwisselend zijn naarmate de duurte der levensmiddelen. Hierdoor zal het groote voordeel worden verkre gen, dat de militairen in alle garnizoenen hetzelfde zakgeld genieten, hetgeen tot heden niet het geval is. In het duin bij IJ muiden worden in de laatste dagen veel mar motten gevonden die daar hunne holen hebben» Ongeveer 25 zijn er reeds ge vangen en eenige daarvan hebben al in de gevangenschap jongen geworpen. Zij zijn mak en niet moeilijk te van- |gen. Hoe de dieren, die vroeger nooit jte IJmuiden gevonden werden, daar komen, weet men niet recht. Er loopt een gerucht, dat er onlangs een groote kist vol marmotten door een paar hee- ren in het duin zou zijn gebracht met welk deel weet Diemand te zeg gen. Men schrgft uit Wormer: De afd. Knollendam c. a. der Holland- sche Maatschappij van Landbouw keeft aan gemeente- en polderbesturen een schrijven gericht, waarin zij steun ver zoekt voor een adres, deor haar gericht aan de afdeelingen dier Maatschappij. In dat adres wordt gewezen op den treurigen toestand die gedurig ziek voordoet, door den zeer hoogen water stand van Sckermerkoezem. De afdeeling werscht dat door het hoofdbestuurder Maatschappij eene commissie worde benoemd om dien onhoudbaren toe stand en de middelen tot verbe- tering te onderzoeken en daarvoor j 300 beschikbaar te stellen. In de al- I gemeene vergadering te Leiden, op 8 j Sept, a° s., komt de zaak aan de orde. j Knollendam hoopt dat vele gemeente, i en waterschapsbesturen instemming zul- |ien betuigen. Wellicht ware reeds een kleine verlaging van het peil een groote verbetering, in elk geval zcu er wel iets te doen zijn om verdere rampen te voorkomen. Geheel in den geest van koning Salomo werd Zaterdag door een inspecteur van politie aan het bureau Witte de Withstraat te Rotterdam een twist beslecht. Twee vrouwen beweer den eigenares van een gulden te zijn, j en kwamen nu haar klacht bij den in- Jspecteur indienen. Natuurlijk kon deze j niet uitmaken wie de gulden toebe hoorde; hij wisselde nu den gulden voor 4 kwartjes en gaf er elk twee. Een vrouw was dadelijk tevreden, maar de andere wilde daarvan niets weten. Deze laatste werd nu als de eigenares aange wezen. Door den heer J. Denes, een wissel- en effectenkantoor hebbende aan de Wijnstraat te Rotterdam, is bij de politie kennis gegeven, dat een zijner bedienden zich te zijnen nadeele heeft schuldig gemaakt aaD verduistering van ongeveer ƒ250. De bediende, verdachte in deze, is sedert verdwenen. Zaterdagmorgen is in de Ringvaart, gemeente Watergraafsmeer, het lijk gevonden van een onbekend manspersoon. Door den heer Ferdinand van Dijck,koopman en molenaar te Broek- huizervorst, is naar aanleiding van den torenbrand te Roeimond een inrichting bedacht tot directe hulpaanbiengicg in geval van brand aan hooge gebouwen. Het systeem komt daarop neer, dat naar de hoogste punten van onderenop buizen omhoog geleid worden, die in fijnere straalpijpen overal uitloopen en tegen brand beschut zijn. Bij het ont staan van brand werden op de hoofd pijpen de brandslangen gezet of een perspomp, die het water omhoog perst en onmiddellijk alles op de bedreigde punten bevochtigt en onder water zet. Te Wezep werd Donderdag- morgen brand ontdekt in den hooiberg van den landbouwer J. Puttenstein. De vlammen deelden zich spoedig aan een daarnaast staande schuur en een paar hooimijten mede. Door gelukkige wind richting en veieenigde krachtsinspanning is het huis en een tamelijke hoeveelheid hooi behouden. Berg en schuur waren verzekerd bij de Zwolsche maatschappij de inhoud niet. Omtrent de oorzaak kan alleen gemeld worden, dat er zware vermoedens zijn gerezen tegen een rei zend bedelaar, die in d en berg had geslapen en dien P. uit den berg zag komen toen die van boven brandde. De verdachte, die zich ijlings uit de voeten maakte, is op last van den bur gemeester door den veldwachter v. d. Beek achtervolgd en gearresteerd. Na een voorloopig verhoor is de verdachte naar Zwolle overgebracht. Op eene groote hofstede te Ubachsberg (L.) bewoond door den landbouwer Kerckhoffs, is het geheele gezin vergiftigd, ten gevolge van het gebruiken van middageten, dat van des middags tot des avonds in een koperen ketel gestaan had en met kopergroen vermengd was. Twee lijken zijn er tot dusver in dit ongelukkig gezin. Zekere T. B., voor de derde maal als soldaat gedeserteerd, hield zich in Pruisen op, vlak bij de grenzen. De maréchaussée te Nieuweschans was er van onderricht, dat B. teStatenzijl (op Hollandsch grondgebied) een schip zou helpen lossen. Twee man der brigade stellen zich in burgerkleeding verdekt bij het schip op. Niet lang duurde het ©f B. kwam uit Pruisen aanwandelen en ging in het ruim van het schip om met zijn werk aan te vangen. Nu komen de maréchaussées te voorschijn, doch nauwelijks heeft hij hen gezien, of hij springt over boord om naar den Pruisischen wal te zwemmen. De twee maiéchaussées sprongen hem direct na en hadden het geluk hem te grijpen cn op den Nederlandschen bodem te brengen. Hjj werd nu overgebracht naar Groningen ter beschikking van de mili taire autoriteit. Bij het zwemmen is Vrijdag te Groningen de i7jarige letterzetter T. Beute verdronken. Letteren en Kunst. Ter gelegenheid van de feestelijke opening van het Merwede-kanaal is, krachtens opdracht van de Kamer van koophandel te Amsterdam, by den uttgever J. H. de Bussy een gedenk- schrilt in het licht gegeven, onder den titel „Amsterdam Rijnkanaal." Dit ge schrift, samengesteld door den ingenieur jhr. C. Bloys van Treslong, dient ter herinnering aan den aanstaanden feest- tocht op het voltooide gedeelte van het kanaal en van de in gebruikstellÏDg van het verbeterd vaarwater van Am sterdam naar den Rijn. Het geeft ach tereenvolgens een geschiedkundig over zicht, eene beschrijving van het kanaal, behandelt de waarde van het kanaal voor de Rynvaart en ten slotte Amster dam als traEsitohaven. De broehure, versierd met een gekleurden omslag, naar een teekening van E. Witkamp, is te gelijk uitgegeven in het Duitsch en dan ook vergezeld met eene duitsche kaart op groote schaal. Een ander boekje van bescheidener vorm beschrijft „de haven van Amster dam," te weten de havenwerken en het ontwerp van uitbreiding, zooals dit werd opgemaakt op verzoek van de Kamer van koophandel door de com missie ter bevordering van het transito- verkeer. Dit geschrift is vergezeld van de groote kaart der havenwerken, welke als bijlage diende bij het rapport der genoemde commissie in Maart van het vorige jaar. Inhoudvan Floralia van 29 Juli 192 Chrysanthemums. Cineraria. Sprokkelingen. Een paar schoone inlandsche planten. Weeknieuws. Koite mededeelirg. Begonia hybri- da „La France.* Onze duinen. Prijscouranten. Vraagbord. Cor respondentie. „Avicultura." Int. Sport,- Visscherij- en Paardententoonstelling te ScheveDingen. Op ten strijde(ver volg). Postduiven wedvluchten. Tentoonstellingen. Viaagbord. Correspondentie. Inhoud: van „Sempervirens" van 29 Juli 1892. Twee oude Lindeboomen. Een voorbehoedmiddel, met een af beelding. Klimopbladerige Pelargo niums, Pelargonium peltatum. Bego nia Marie Lenz. Een Heracleum met goudgele bladeren De Chrysanthe mums in de maanden Juli en Augustus. Nachtvorsten in Engeland. De Tuinbouw in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Ingezonden. Boekaankondiging. Verslag van de Vergadering der Pomologiscbe VereeDi- giDg te Boskoop, gehouden op 18 Juli. Tentoonstellingen.Weeknieuws. Verschillende mededeelingen. Vraag bord. W êersgesteldheid. Inhoud van het Nederlandsch Tuinbouwblad. Correspondentie. WEDSTRIJDEN. Zaterdagmorgen om tien uur ongeveer vingen aan het Westerhocfd te Amster dam de internationale wedstrijden aan, uitgeschreven door de Kon. Ned. Zeil en Roeivereeniging. Het fraaie weer had honderden naar de De Ruijterkade ge lokt. Op de afgebakende ipimte wap perden tal van vlaggen en, ook aan de overzijde, bij het Tolhuis, lagen eenige met vlaggen versierde booten. Ongeveer om 12 uur was de minister van Marine op het terrein gekomen en met bizonder weinig ceremonieel ont vangen. Z. E. tconde zeer veel belang stelling in de wedstrijden en woonde deze geruimen tijd bij. Ook was eenigen tijd aanwezig de vice admiraal Mac. Leod. De uitslag van het programma was als volgt: N°. 1. Vierriems outiigged gieken. Ingeschreven alleen „De Geuzen", van de roei- en zeilvereeniging „De Am- stel", zcodat dit nummer een walk-over werd en „De Amstel" den i"" prijs won (de g. med. en de kl. zilv. med. HOOFDSTUK XIII. Ik was verwonderd te vernemen, dat de kamers van miss •aynell niet te huis waren, en ik ,was nog meer verwonderd te ernetnen ik kon inderdaad eene lichte huivering niet onder- rukken dat miss Raynell ze nog in huur had. „Zij is voor een paar dagen naar Londen gegaan," zeide juf rouw Jessop, „ik verwacht haar echter in den loop van de week -rug." Arme oude dame l Zij was inderdaad naar Londen gegaan, uffrouw Jessop vertelde mij alles wat ik wilde weten omtrent are huurders en zelfs nog veel meer, hetgeen nog al wat zeg en wil voor een detective. Zij werd gekweld door een zeer aetigen, korten kuch na iedere zes woorden, die zij uitsprak, en nelke zij inhield tot er weer een zestal woorden door haar wa- en geuit. Het was om zenuwachtig te worden. Waarschijnlijk heordeay zelf niet d9or haar doofheid. Misschien was het wel een van de genoeglijkheden, die zij op het wrak van haar vroeger leven had weten te behouden. „Neen, deze kamers zijn nu niet vrij," zeide juffrouw Jessop. „De dame, die ze bewoonde h'm h'm is voor een zaak naar Londen gegaan. Gij schijnt haar te kennen, mijnheer, zoo dat het h niet zal verwonderen, wanneer ik u zeg, dat miss Raynell, met al hare goede eigenschappen h'm h'm zeer eigenaardig is. Zij houdt er niet van h'm h'm om lastig te worden gevallen, zooals zij dat noemt. Niet dat ik mij ooit bij iemand opdring," vervolgde juffrouw Jessop hoofdschuddend, „maar ik heb nooit het gezelschap vau mijne gelijken vermeden. Dat schijnt miss Raynell wel te doen. En zij kan zich niet be klagen, dat ik haar ooit met mijn gezelschap heb lastig gevallen. Ik heb betere dagen gekend, mijnheer, en weet maar al te goed h'm h'm dat de eene dame zich niet by een andere opdringt." Ik begon te begrijpen, dat miss Raynell, of zij zonderling was geweest of niet, juffrouw Jessop niet had mogen lijden. Ik be lette haar op deze wijze hare uitweidingen voort te zetten door haar te vragen of de neven van miss Raynell bij haar inwoon den. Deze vraag moest ik een paar keer herhalen. Blijkbaar was de oude vrouw dus wel zeer doof. „Hare neveD," zeide de hospita, „kwamen hier dikwijls. De oudste h'm h'm was, zooals gij misschien weet, leeraar, en hij...." „En Philip," viel ik haar in de rode. Ik kon het niet helpen. „C'était plus fort que moi," zooals de Franschen zeggen. „Philip h'm ik geloot dat de jonge man wel wat zooals men dat noemt, een h'm wilde jongen was, hoewel ik zon zeggen, dat tegenwoordig geen enkele jongeman meer wild wordt genoemd. Philip heeft hier een kleine kamer naast die van de oude dame, en die hij somtijds betrekt. Hij is hier van tijd tot tijd. Hij schijnt h'm met zijn tante goed overweg te kunnen. Zij heeft h'm hare eigenaardigheden, en voor haar oudsten neet is zij nooit zoo vriendelijk, hoewel hij naar ik geloot, een zeer beminnenswaardig jougmensch is. Maar h'm zooals mijn echtgenoot zaliger placht te zeggen „Is mijnheer Philip Harvey hier ook geweest, sedert zijne tante weg was, juffrouw Jessop „Hij is hier niet geweest mijnheer. De kamers h'm zijn voor het oogenblik leeg. Zoudt gij ze eens willen zien? Zij zijn h'm ja zoo goed ais andere kamers in Southend." Ik stemde gretig toe. Op de benedenverdieping was een aardige voorkamer, met koepelvormige ramen. Daarachter was een flinke slaapkamer, die in gemeenschap stond met een klein vertrek. „De kamers zijn nog juist zooals miss Raynell ze heeft ver laten," zeide miss Jessop. „Zij is Maandagmorgen vertrokken h'm zonder den geringsten atscheidsgroet. Zij is op een on gewoon vroeg uur vertrokken, en heett op de taiel van haar zitkamer h'm een briefje laten liggen." „Juffrouw Jessop," zeide ik, en keek haar straf aan. „Ik ben hier niet gekomen om kamers te zien. Ik ben een detective een particulier detictive uit Londen. Miss Raynell heeft hare eigenaardigheden, zegt gij. Ja zij heeft ongetwijfeld hare eigen aardigheden. Zij is naar Lenden vertrokken zonder haar neven

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1