Lattsrsn en Kunst. POLITIEK OVERZICHT. HEMENÖD NIEUWS. de gezamenlijke winkeliers op het terrein der Sporttentoon8telling eene rechtsvor dering ingesteld tegen het Uitvoerend Comité wegens het afzonderlijk entrée- hefien voor de paardententoonstelling, terwijl hun plaatsruimte is verhuurd op de Internationale Sport- Visscherij- en Paardententoonstelling. Aan het U. D. wordt uit Wijk bij Duurstede gemeld Ons anders zoo rustig stadje was Zondagavond in opschudding. De ker mis, die Vrijdag avond in plaats van Zondagavond moest geëindigd zijn, is nog al vrij rustig voorbij gegaan, of schoon men dit niet had verwacht, daar er over de inkrimping der kermis veel ontevredenheid heerschte. Maar in den avond van Zondag zocht die ontevre denheid eene uiting. Men had het voornamelijk gemunt op het gemeen teraadslid W. v. V., die met nadruk op de geheele afschaffing der kermis had aangedrongen. Ten ongeveer 9 ure verzamelde zich een troepje jongensna eenige straten al zingende doorgewandeld te hebben, mis dat groepje aangegroeid tot een paar honderd, zoowel mannen, vrouwen als kinderen, uit verschillende achter buurten. Ten ongeveer iO ure begaf men zich al zingende„hop, hop, hop, hang dien ouden boer maar op", naar de woning van den heer v. V., een kwartieruurs van de srad gelegen. De openbare macht had echter de noodige voorzorgsmaatregelen genomen; eenige veldwachters, ook uit naburige gemeen ten, hadden in den omtrek van de woning post gevat. Met stok en sabel werd de menigte uiteengejaagd. Intus- scheu waren reeds eenige ruiten in de woning van de heer v. V. ingeworpen, Een kleine jongen kreeg een sabelslag op het hoofd, terwijl eenige der bel hamels in arrest werden genomen, Gedurende eenigen tijd hield de me nigte zich nog op het marktplein voor het stadhuis, waar de gearresteerden in verzekerde bewaring werden gebracht. Langzamerhand verspreidde het volk zich echter, en de rust bleef verder on gestoord. In de afgeloopen we ek ging in eene tapperij te Rotteidam een be zoeker eene weddingschap aan om twintig glazen jenever uit te drinken. Toen de 20 borrels gebruikt waren, zakte de man ineen en werd inbewus- teloozen toestand naar zijne woning overgebracht, waar onmiddellijk genees kundige huip werd ingeroepen. De man had eene jeneverberoerte gekregen en heeft daaruit eene verlamming in de beenen behouden. Maandagavond waren op het terrein van de Staatsspoor te Feyen- oord eenige kinderen aan het spelen met wagenassen en wielen van wagens, op de rails geplaatst, toen eensklaps een hunner, een meisje van 5 jaren, struikelde en viel en een in beweging zijnd wiel over het lichaam kreeg. In wendig zwaar gekwetst werd het kind opgenomen en een paar uren later overleed het aan de gevolgen. Te Maassluis heeft Dins dag omstreeks 3 uur een ongeluk plaats gehad. Op het feestterrein bevindt zich ook een schiettent, waar eenige jonge lieden zich vermaakten. Terwijl een hunner daar aan het schieten was, trof hij een daar voorbij loopenden jongeling van 18 k 19 jaar, waardoor deze zoo danig werd getroffen dat de dood er het gevolg van was. De verslagene was varensgezel en eerst Zaterdag van zee tehuis gekomen. Dinsdag ochtend is te V a 1- burg de 60 jarige herbergier A. J. in eene sloot nabij zijne woning geraakt en levenloos daaruit opgehaald. TeClingendaal, de buiten plaats van baron Van Brienen, zal Don derdagmorgen omstreeks 11 uren de jaarlijksche Cricket-Match van Engel- schen tegen Hollanders een aanvang nemen. Vrije toegang tot het terrein zal ver leend worden aan liefhebbers van cri cket, die dezen wedstrijd wenschen bij te wonen. Uit Baarn schreef men van DinsdagOveral wapperde het nationale dundoek en langs straten en wegen heerschte een ongewone drukte, terwijl ieder met oranje getooid was ter eere van 0. M. de Regentes, ara bachts vrouwe ven Baarn. Op den Brink, het hoofd plein van Baarn, was het eigenlijke reesteen prachtige eerepoort was daar verrezen, kwistig versierd met vlaggen, wapenschilden en draperieën. Tegen uur was op de Brink en voor het hotel Volaars geen plaats onbezet daar toch voerde het muziekkorps van het 5e reg. inf., kapelmeester de heer Van Aken, een keurig programma uit en werden tegen half 3 de koninginnen verwacht. Het weder dat in den morgen zich minder gunstig liet aanzien, klaarde ge heel op en werd zelfs goed. Tegen 3 uur kwamen de koningin nen in eeu rijtuig met 2 paarden, aan en werden door den burgemeester, de wethouders, den secretaris en de leden van den raad ontvangen, terwijl door de twee zonen van dea burgemeester keurige bouquetten werden aangeboden. HH. MM. dankten minzaam voor de hulde haar bewezen. Onder de tonen van het Wilhelmus 1 het gejuich eener groote menigte werd de tocht door de versierde straten van Baarn voortgezet en de terugtocht naar Soestdijk weder aanvaard, waar verder eenige feestelijkheden hebben plaats gehad. Des avonds werden de eerepoort en de Brink door meer dan 2000 vetglazea verlicht. Omtrent het gebeurde te Kaatsheuvel wordt van 1 Aug. aan de Noordbrabo gemeld Onze gemeente is 'helaas in opschud ding ten gevolge der bekende tiend kwestie. Zooals reeds vroeger vermeld was bij de verpachting en her ver pachting der tienden door de boeren geen enkel bod gedaan, en werden deze door het gemeentebestuur voorbehou den. Vanwege de gemeente was men sedert een paar dagen bezig met het binnenhalen van den oogst. De voer lieden en arbeiders ondervonden hierbij al dadelijk moeielijkheden, ofschoon het nog niet tot gewelddadigheden kwam. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden van sommige akkers de tienden gestolen. Zondagavond werd de burge meester, nadat hij persoonlijk de her bergen ontruimd had, uitgescholden en uitgejouwd, terwijl men de schuldigen nog niet heeft kunnen ontdekken. Maan dag met het regenachtige weder kon geen oogst binnengehaald worden. Te gen den avond en in den laten avond zijn een honderdtal militairen uit 's Bosch en Breda gearriveerd, en in de ver schillende wijken bij de onwillige boeren ingekwartierd. Het detachement uit 's Bosch was 40 man sterk en stond onder bevel van den ien luitenant van het 20 reg. infanterie J. A. N. Laruwiere Kraai ieder soldaat was voorzien van 30 scherpe patronen. Het detachement uit Breda bestond uit 60 man, onder bevel van den kapitein Huigens van het 6e regiment infanterie. De militairen zijn gekomen ter be scherming van hen die met het inhalen en bewaken van den oogst zijn belast. Zoo verder oproer zou uitbreken, moe ten zij adsistentie verleenen om dit krachtdadig te onderdrukken. De troepen zijn met slaande trom naar Kaatsheuvel opgemarcheerd. De boeren, die in troepjes op het land schoolden, scholden hen uit voor tiend- mannen. Toen zij bij hen werden in gekwartierd waren zij er niet erg mede in hun schik. De militairen zijn over Loonopzand en Kaatsheuvel verdeeld. Een telegram Dinsdag ontvangen meldt, dat de toestand nog rustig is en er wegens het natte weder weinig drukte heerscht. Door een onbekende oor- zaak zijn te Amerongen 8 woningen, met de inboedels, in de asch gelegd; drie er van waren verzekerd, overigens niets. In den nacht van Zondag op Maandag is in hec gebouw vau hec Leger des Heils te Nijverdal, gemeente Hellendoorn, ingebroken. De ruiten en meubelen zijn stukgeslagen, de boeken verscheurd. Volgens aanwezige sporen heeft men getracht het gebouw in brand te steken. De daders zijn onbe kend. Te Hekendorp was Zater- dag de watermolenaar De Frankrijker bezig de kap te teeren van den water molen. Nauwelijks is hij in den voor dat werk bestemden bak opgeheschen, ol deze stort naar beneden en op het ijze ren scheprad, waarbij De Frankrijker zoo zwaar werd gewond, dat hij, nog voordat geneeskundige hulp aanwezig was, overleed. De rijksveldwachter Crug- ten te Borgharen (L.), Zondagavond van surveillance thuis komende, ontdeed zich van zijne revolver en wierp die op een bed. Door den schok ging het wa pen at en het schot hem in de zijde. Zijn leven verkeert in gevaar. hem gevoerd, met het gevolg, dat hij voor 4 diefstallen verwezen werd naar de openbare terechtzitting der rechtbank, die hem vervolgens tot genoemde straf veroordeelde. Reeds vroeger was hij door het hoog militair gerechtshof wegens diefstal op den openbaren weg, het moedwillig toebrengen van slagen en overtreding van de krijgstucht, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Nadat beklaagde na zijne veroordee ling door de rechtbank te Winschoten uit de gevangenis aldaar gevlucht, doch spoedig weer gevat was, heeft hij appèl aangeteekend. Hij beweerde voor het Hof onschuldig te zijn. De advocaat generaal, jhr. mr. F. van Panhuijs, achtte het evenwel onnoodig, uitvoerig de bezwaren tegen beklaagde uiteen te zetten, en vorderde bevesti ging van het vonnis. De verdediger, mr. C. A. Römer, refereerde zich aan het oordeel van den Hove. Het Hof heeft het vonnis wegens eene informaliteit vernietigd, doch op nieuw sohuldig verklaard ea veroordeeld tot gelijke straf als de rechtbank had opgelegd. Ia de tweede helft van October zal het Laraoureux-orkest met den heer Schörmaun als impresario zestien con certen buitenslands geven, o. a. te Amsterdam drie, Den Haag drie, Rot terdam twee, Arnhem éen. Naar wij vernemen, zal de Kon, Mil. Kapel Vrijdag naar Londen ver trekken, om daar eenige concerten te geven. {Pad). Inhoud van De Hollandhche Lelie van 3 Aug. Hoofdartikel(Ingezonden). Iets naar arnleiding van Huwelijk ea Opvoeding ▼au Cornelie Huygens, door Eene huis moeder, die ontwikkeling hoog stelt. Brieven uit Berlijn, No. 2, door Emilia. Huishoudelijk lesje, door D. E. Waaraan ik mijn goed „teint" te danken heb. Aan boord gestorven, door J. H. Junius. (Slot volgt.) Roeping door Johanna A. Wolters. V. Lees tafel. Dankbetuiging. Vragenbus, Correspondentie. Week-kalender Advertentiën. RECHTSZAKEN. Tegen den 76 jarigen G. J. B., van Noordwolde, die, zooals gemeld is, zich op gewelddadige wijze verzette en het mes trok tegen den brigadier der rijks veldwacht Van den Broek, is door de off. van justitie bij de recatbank te Hee renveen 9 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Voor het gerechtshof te Leeuwar den heeft in hooger beroep terechtge staan Wilhelm Schröder, oud 29 jaren, arbeider te Siddebuursterveen, gemeente Slochteren, thans in hechtenis, ter zake vnn verschillende diefstallen, waarvoor de rechtbank te Winschoten hem heeft veroordeeld tot 9 jarea gevangenisstraf. Nadat reeds geruimen tijd de inwo ners van Zuidbroek en de omstreken van Delfzijl verontrust waren geworden door verschillende diefstallen bij nacht en met braak, werd beklaagde in den nacht van 30 op 31 Januari 11. op hee- terdaad betrapt en achtervolgd hij trachtte te ontvluchten en sprong in het water, maar werd toch gearresteerd en naar Winschoten gebracht. Eene uitvoerige instructie is tegen Uit Parijs wordt gemeld dat de vol ledige uitslag van de verkiezingen voor de departementale raden in Frankrijk is dat van i4o6 kantaog in 1*62 repu blikeinen zijn gekozen, in 202 conser vatieven en in 25 onathankelyken. Herstemmingen moeten plaats hebben in 117 kantons. Door de republikeinen zijn 167 zetels gewonnen en 19 ver loren. Bijna alle avondbladen in Berlijn maken melding van het gerucht, aat de minister Herfuith, wegens zijne bedenkingen tegen de belastingkervor mingsontwerpen, zijn ontslag wil nemen of reeds genomen had. Iets zekers is daaromtrent echter nog niet bekend. In verband met Virchow's verkiezing tot rector der berlijnsche hoogeschooi, herinnert de Vossische Zcitung dat Virchow iu den loop der tijden reeds driemaal als candidaal voor deze waar digheid gevallen is, en wel steeds omdat de meerderheid in den Senaat aanstoot naaa aan Virchow's politiek standpunt. Maandag eindelijk heeft de Senaat den meer dad zeventigjarigen man tot rector gekozen, aan welk ambt o. a. de officieele vertegenwoordiging der hoogeschooi aan het Hof verbon den is. De jongste redevoeringen van Bismarck hebben eenen stortvloed van de meest uiteenloopende opmerkingen en critieken in de couranten uitgelokt. De bladen der vrijzinnige partij maken zich scham per vroolijk over Bismarck als voorvech ter van het parlementarisme, dat hij (voigens deze bladen) zijn leven lang bestreden heeft. De ultramontaansche pers is woedend en zweert trouw aan den Keizer tegenover den „gevaarlijken muiter Bismarck*1. De conservatief- orthodos-protestantsche wringt jamme rend de handen, dat de eertijds zoo groote staatsman openlijk is afgedaald tot voorvechter eener parlementaire heerschappij der bezittende middenklasse, wie het immers aan het ware Chris tendom ontbreekt, De bladen der mid den-partijen aanvaarden wel is waar Bismarck's standpunt, maar toch ten deele met zekere omzichtigheid, ten einde niet door al te levendigen bijval den Keizer te krenken. De conservatieve Reiehsbote zegt„Het schijnt dat Bismarck nu tracht, van on deren op, als aanvoerder van een nati onaal partijbondgenootschap iu den Rijksdag, weder een invloed te verkrij gen, gelijk hij vroeger van boven af, als mandataris van den monarch, heeft uitgeoefend." De ultramontaansche Ger- mania spreekt van een gewetenloos en gevaarlijk doordrijven van Bismarck tegenover hetwelk geene consideratie meer te pas komt. De VossischeZeitun» zegt, dat al de geestdrift, die jegens Bismarck op zijne reizen aan den dag wordt gelegd, slechts een snel opflikke rend siroovuur is, en dat, wanneer hij poogde zich aan het hoofd eener parle- mentaire oppositie te plaatsen, hy geen hoopje aauhangers zoo groot als dat der socialisten inden Rijksdag om zich heen zou zien scharen. Daarentegen gelooft de National Zcitungdat Bismarck's redevoeringen weerklaok zullen vinden in het hart des volks, hetgeen bij ver kiezingen zal kunnen blijken, te meer omdat Bismarck zijne tegenwoordige inwerking op de natie wel zal voort, zetten. Gisteren, Dinsdag, liep op de beurs te Berlijn het bericht dat Rusland onder handelingen over een handelspolitiek met Duitschland zou hebben aangeknoopt waarover Maandag door we derzij dsche gevolmachtigden zou worden onderhan deld. Of het waar is, kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Door het eene blad wordt het bericht even beslist als uit de lucht gegrepen bestempeld als het door het andere even beslist voor waar wordt erkend. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard gemeld dat in Rusland een belangrijke wijziging in den regeerings- vorm ophanden is- Het plan zou name- bestaan om een minister-president te be noemen die op zijn beurt de overige ministers zou aanstellen, en voor dezer tegenover den Czaar verantwoordelijk eou zyn. De heer Abaza wordt reeds genoemd als de eerste minister-president, In verband hiermee wordt uit andere bron vernomen, dat er opnieuw ge ruchten in omloop zijn omtrent het aftreden van minister Von Giers, De Daily News zegt, dat als zijn opvolger genoemd worden generaal Ignatiefl, baron Von Mohrenheim, ge neraal Schouwaloff en prins Lobaaoff, die thans te Weenen is. Deze laatste zou de meeste kans hebben. De politie te Warsc'iau heeft beslag gelegd op een revolutionnair bhd en in verband daarmede een groot aantal personen in hechtenis genomen. De Timeverneemt uit Sofia dat d{ regeering besloten heeft met ingang van den 130B a. s. de vrijheid der pers tt herstellen. Uit Simla wordt aan hetzelfde blad gemeld dat de tegen de opstandelingen uitgezonden troepen van den Emir ge- meene zaak met de opstandelingen heb ben gemaakt. Zij hebben het garnizser des Emirs te Maimena aangevallen, maai werden teruggeslagen. Te Singapore is, naar de Times be richt, uit Tientsin de tijding ontvangen dat het Fransche syndicaat voor hel aanleggen van spoorwegen zich terug getrotcken heeft, wegens het mislukken der pogingen van den Franschen gezanl om China over te halen tot het aan vaarden van de door het syndicaal ontworpen plannen. Matsikata, de eerste minister te Japan heeft zijn ontslag genomen wegens de benoeming van Kono tot minister van bianenlandsche zaken. Sto, voorzitter van den geheimen raad, zal vermoedelijk een nieuw Kabinet moeten samenstellen, De heer Springuel van Huy, Belgie, prooedeerde sedert 7 jaar tegei den Pruisischen Staat en had eindelijk zijn proces gewonnen. Hij was naa Leipzig gegaan om 397.000 franc teont --j vangen. Daar vierde hij met zijn neven Reinhold en First den goeden aflooj van het proces. Na het diner deden dl vier vrienden een tochtje op de Elster het bootje kantelde, de heeren Sprin guel en ReiDttold vielen in het water ei verdronken. mijn kantoor. Het deed mij genoegen, dat ik dit had gedaan, want daar lag een brief op my te wachten van Austin Harvey. Hij was dien morgen juist na mijn vertrek van Southend ge komen. „Mijnheer," aldus begon de brief: „Ik begin steeds duidelijker te beseffen, dat sedert mijne onzinnige dwaasheid en toen naar het scheen Gods wrekende Voorzienigheid u met ons in kennis bracht en ons in uwe macht stelde, hoe onzinnig het van mij was om terughoudend jegens u te zijn. Gij weet te veel. Gij vreet tenminste genoeg om te begrij pen, door welke angst gedreven, ik verkeerd heb gehandeld. Ik ben besloten om mijn plicht te doen, welke ook de ge volgen mogen zijn. „Vergeef mij, dat na een vreeselijken tweestrijd, ik op mijn geweten de overwinning heb behaald, tenminste het over mij heb kunnen verkrijgen om iemand, die nauw aan mij verwant is en mij na aan het hart ligt voor een vreese- lijk lot heb behoed. Ik zal bekentenis afleggen van de daad en de gevolgen voor mijne rekening nemen. Onmiddellijk nadat ik u had verlaten, heb ik aan „Philip" getelegrafeerd en hem gewaarschuwd en gesmeekt om te vluchten. Op dit oogenblik is hij, naar ik hoop, in veiligheid. God vergeve het mij wanneer ik verkeerd heb gehandeld, maar ik kon niet anders. Hoe was het ook mogelijk „Ga niet naar Dover; het zou geheel overbodig zijn. Gij zult daar niemand vinden. Op dit oogenblik weet gij onge twijfeld reeds de helft van de ongelukkige geschiedenis. De overige helft op dit punt behoef ik mijzelf niet te mis leiden zult gij in Southend opsporen. Gij weet dat even goed als ik. Ik blijf hier in Parijs om de verdere gebeurte niseen ai te wachten. Wanneer gij mij beoordeelt, houd dan rekening met mijn vreeselijken toestand. De hemel neme ons allen in zijn hoede. AUSTIN HARVEY." Toen ik dezen brief had gelezen, ging ik oogenblikkelijk naar Charing Cross Station, en vertrok met den trein naar Dover. Het eenige wat ik op dat oogenblik wilde weten, was: waar bevond zich Philip Harvey, of waar was hij in Dover geweest? Ik putte mij in den trein uit in vermoedens over den „ouden neger", maar natuurlijk kon ik niet tot eene bevredigende op lossing komen. Wij bereikten Dover, en ik begon vrijer te ademen. Terwijl ik langs het perron liep, zag ik voor mij een groot bord vol advertentiën; een van de meest in het oog vallende was een plaat met de twee grijnzende hoofden van een paar Mooren met tulbanden op. Het was eene annonce van een klein hotel genaamd „Het Saracenenhoofd." Ik riep een koetsier aan en beval hem om mij naar een han delshotel te rijden. Ik had nog nooit in Dover overnacht, hoewel ik er al meer dan twaalf maal was doorgereisd, en stond dus slecht op de hoogte van de hotels; alleen wist ik, dat het „Lord Warden" een hotel eerste rang en zeer duur was. Terwijl de man met mij de stad binnenreed, herinnerde ik mij den naam, dien jk op het station had gelezen. Ik stak mijn hoofd uit het portier en vroeg den koetsier, of hij het „Saracenenhoofd" ook kende Hij kende het zeer goed. Het was een soort koffiehuis eerst rang, een restauratie op kleinen schaal, met kamers op d bovenverdiepingen. „Dat zal mij passen," zeide ik, en nu reden wy daarheen. HOOFDSTUK XV. Philip Harvey Het werd snel donker toen wij het „Saracenenhoofd" bereik ten. Juist toen de cab voor de deur stilhield, kwam een ma haastig uit het gebouw te voorschijn, wiens aanblik mij plotselin in een hoek deed verschuilen. Het was Austin Harvey. Hij schee zeer ontsteld te zijn en ging voorby zonder naar rechts oflinl te kijken. Zoodra ik Austin Harvey zag doorschoot een gedachte mij brein. „De oude Neger„Het Saracenenhoofd 1" Ik was ve by ster d over mijn eigen domheid. Mijn goed gesternte had m naar het huis gevoerd vanwaar Philip Harvey zijn brief ha geschreven. Boven de deur vertoonde zich een zwart grijnzen hoofd. {Wn.it tcrvols®

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2