Het zij mij vergund Uwe M. M. eer biedig dank te zeggen dat het U behaagd heeft dezen tocht door het voltooide gedeelte van het Merwede-kanaal te ondernemen, en dat het aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam vergund werd dien tocht op feestelijke wijze te doen geschieden. Het is bekend dat door Uwe M. de KoniDgin-Regentes steeds levendig be lang gesteld wordt in alles wat bevorder lijk kan zijn aan den bloei van den Nederlandschen handel, maar ik mag er bij deze gelegenheid wel op wijzen hoe zeer er tevens door Uwe M. naar ge streefd wordt die belangstelling ook bij onze geliefde Koningin te wekken en te bevorderen. Door het bezoek heden aan dit ka naal gebracht, zal naar ik mij vlei, bij Uwe M. M. de overtuiging verlevendigd worden dat onze Holiandsche water bouwkundigen mannen zijn die met eere mogen worden genoemd. De minister van waterstaat, hierop het woord nemende, verzocht H. M. hare toestemming te verleenen om aan de sluis den naam te geven van „Koning innesluis." Thans richten allen blikken zich naar de overzijde der sluis, waar tegen den binnenmuur een fraaie draperie in den vorm van een koningsmantel hangt. Koningin Wilhelmina drukt op het knopje eener electrische geleiding en op hetzelfde oogenblik valt een gedeelte van het wit zijden middenvak van den mantel. Vlak onder de dekzerk wordt de ge denksteen zichtbaar, een eenvoudige gepolijste plaat van hardsteen, waarin gebeiteld staan de woorden: Koninginnesluis, 4 Augustus 1892. De muziek en het gejuich weerklinkt: de plechtigheid is afgeloopen. De vorstin nen begeven zich in een gereedstaand rijtuig en vangen thans een korten tocht door Vreeswijk aan. Eerst gaat het over de brug van de voorhaven, waar men een blik werpt over de Lek en het lief gelegen Vianen, vervolgens langs den' dijk tot bij den ingang van het dorp, waar eenige eerepoorten zijn verrezen. Te midden eener dichte menigte bereikt het vorstelijk rijtuig de oude sluizen, welke bijna drie kwart eeuw toegang tot de Keulsche vaart hebben verleend. Langs de haven, waar vele huizen versierd en alle bevlagd zijn, gaat het voort tet bij den fraaien weg naar Utrecht, tkans midden door het kanaal doorsneden en onbruikbaar. Door een zijstraat gaat men voort naar de brug over de binnensluis en dan langs het kanaal naar Jutphaas, waar de Vorstinnen nog een feestelijke ontvangst wacht. Het gevolg van HH. MM. neemt aan dezen tocht echter geen deel en keert met een net behangen extra stoomtram naar Utrecht terug. De andere genoodigden volgen in zestig rijtuigen en keeren over de bis schopsstad per extratrein naar de hoofd stad terug. Woensdag werd te Bever wijk het nieuwe badhuis van het Witte Kruis ter bezichtiging gesteld. Velen maakten van deze uitnoodiging gebruik en werden door bestuurderen en den architect het gebouw rondgeleid. De inrichting is keurig net en doel matig. Eene ruime w achtkamer geeft aan de bezoekers gelegenheid, indien zij soms wachten moeten, zich daar met de lectuur van eenige goede tijdschriften te verpoozen. Voorts treft men beneden aan 4 ka mertjes tot het gebruik van douches en 2 tot het gebruik zoowel van kuip baden als van douches. Verder een lokaal voor schooibaden, waar zeven douches tegelijk kunnen worden ge nomen. Op de bovenverdieping zijn alle machinerieën en gijzers opgesteld, ter wijl nog op den zolder een reservoir werd gemaakt, dat tevens den sterken drang van het water der waterleiding tempert. Alle apartemenlen zijn met electrische schellen met de bovenverdieping ver bonden. Deze maand kan voor niets van deze nuttige instelling gebruik wor den gemaakt. Te Schermerhorn is een be gin gemaakt met de restauratie van den toren der herv. kerk, welks vervallen toestand ongerustheid inboezemde. Zeer te bejammeren is het, dat de middelen ontbreken om het geheele kerkgebouw eens flink onder handen te nemen. In zuiver gothischen stijl opgetrokken, is het stellig een der schoonste 17® eeuw- sche protestantsche kerkgebouwen van het platteland van Noord-Holland. Zijne menigvuldige glasschilderingen verkee- ren in zulk een vervallen toestand, dat aan hare restauratie wordt gewanhoopt. De Vereeniging tegen de Kwakzalverij zal 9 Augustus hare ge wone jaarvergadering houden in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's Graven hage. O. a. zal behandeld worden een door het bestuur ontworpen adres aan den minister van hinnenlandsehe zaken, waar in uiteengezet wordt dat het standpunt hetwelk de Staat tegenover de genees kunde inneemt, door de kwakzalverij ernstig wordt aangevallen, niet op goede gronden en niet om het algemeen belang te bevorderen, maar uit eigen belang en geldzucht. Derhalve wordt eerbiedig verzocht, zoowel door strenge toepassing de bestaande, als doör het invoeren van nieuwe wetten, de kwak zalverij op geneeskundig gebied te be strijden, te beperken of zoo mogelijk uit te roeien. De conducteur Manning van de H. IJ. S., werkzaam op de stoomtramlijn Den Haag—Schevenin gen, heeft Dinsdag 11. een proeve van zelfopoffering gegeven, die openlijk ver meld dient te worden. Een ooggetuige schrijft ons daarom trent Toen de stoomtram van ,7.40 vm. van Scheveningen het station Duinstraat verlaten en de trein reeds een vrij snelle beweging had, kwamen nog twee zeelie den met pak en zak aanioopcn en tracht ten tevergeefs den trein in te halen. Een van deze mannen had daarbij het ongeluk te vallen, en wel tusschen de rails, waarover een van Den Haag komende trein kinnen een paar se conden moest passeeren, zooals later bleek. De naast my staande conducteur, Nanning geheetensproDg terstond, zoodra hij de man zag vallen, van het balkon en sleepte hem met de grootste krachtsinspanning van zijn gevaarlijke plaats. Geen seconde later of èn dezeeman, èn de conducteur zouden verpletterd ge weest zyn door den uit Den Haag komenden trein. Toen de conducteur weer zijn plaats op het balkon bereikt had, verloor hij tengevolge van de inspanning voor eenige oogenblikken zijn bewustzijn, wat na de volvoering van zulk een hoogst gevaarlijke daad niet te verwon deren was. Vad. Twee Scheveningers heb ben nabij het verversohingskanaal ge vangen een visch, dien zij voor een jongen walvisch houden. Het dier is 1% meter lang en weegt 50 kilo. Het stierf een kwartier na de vangst, en zal te Scheveningen worden tentoongesteld. Nog steeds duurt de werk staking aan de flesschenfabriek (voor heen Boers Co.) te Vrijenban voort; tot Woensdag, den termijn door de directie gesteld, had zich nog geen der werkstakers aangemeld om weer aan het werk te gaan. Te Nijmegen komen inde laatste dagen ongeregeldheden voor; het daar ter stede verschijnend dagblad Be Gelderlander schrijft daarover het volgende „Er schijnt een booze geest gevaren m een gedeelte, gelukkig slechts een klein gedeelte, onzer bevolking. Sinds een paar dagen houden sucialisten en eenige manschappen der koloniale re serve huis als bezetenen sinds Zater dag is er avond op avond gevochten als onder wilden. De politie treedt flink op, maar is niet altijd in staat de kwaadwilligen in bedwang te houden, Woensdagavond o. a. zijn weder hevige tooneelen voorgevallen. De belhamels schijnen te zitten onder de reservisten. De commandant van dat korps speelt echter niet met de tucht en moet, naar men ons verzekerde, een deitigtal man schappen in hechtenis hebben gesteld. Wij hebben om goede redenen tot Donderdag het voorgevallene verzwe gen. Nu echter de burgerij ongerust be gint te worden, meeneQ wij ons tot haar tolk te moeten maken en de auto riteiten bescheiden in overweging te geven met den krachtigen arm toonee len te beslechten, zooals men die in het land der ^kannibalen zou verwach ten." Even beneden de spoor- brag te Hattem, nabij de baggermachine die aldaar worut gebezigd bij de werk zaamheden voor de drinkwaterleiding, werd Dinsdagavond in de rivier het lijk gevonden van den heer L. de P., ontvanger dier gemeente. Hy verliet Zaterdagochtend zijn woniog met het doel om een boodschap te Zwolle te doen en werd sedert vermist. Vermoe delijk is de heer De P., die den laatsten tijd meermaleu last van duizelingen had en dien morgen nog gezien is op het jaagpad naar het Katerveer, even boven de spoorbrug door een duizeling over vallen en te water geraakt. Het bestuur der „Vereeni- giag tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier bericht, dat op Maandag 8, Dinsdag en Woensdag 10 Augustus e. k., telkens des namiddags 1 ure ongeveer, in de kaasfabriek te Hoogkarspel, directeur Brander, eene beproeving zal plaats hebben van handseparatoren, hoofzake lijk ter ontrooming van zoete wei. Alsdan zullen twee machines, de Laval en de Handbalance, welwillend afgestaan door de heeren Boeke Huidekooper te Groningen en de firma Masses en Zoon te Goes, in wer king zijn. Woensdagavond is te Zwoll de i8-jange De G., reiziger bij den manufacturer den heer H., door de politie gearresteerd, ter zake van ver schillende verduisteringen ten nadeele van zijn patroon, tot een gezamenlijk bedrag van pl. m. ƒ800. In vele drentsche gehuch ten, die doorgaans op zandaoogten ontstaan zijn, staat men in geval van brand geheel hopeloos wegens gebrek aan water, daar de brandputten 's zo mers droog zijn en 's winters al heel spoedig uitgeput raken. Zelfs vindt men dit gebrek in veb grootere dorpen in Drente. Ten einde üaarin te voorzien, of althans eenige verbetering aan te brengen, heeft men te Vries het water uit het fisch-veen naar het dorp geleid, en zou men naar dit voorbeeld meer plaatsen, zij het niet alle, op deze wijze uit de omliggende venen van waterlei ding kunnen voorzien. Des zomers zou het vee in de weiden daarvan ook kun nen gedrenkt worden. Te Jorwerd (Fr.) is in 6 h uis- gezinnen febris typhoidea uitgebroken. De ziekte toont zich kwaadaardig. Er zijn reeds enkele personen bezweken. Door de autoriteiten zyn alle maatre gelen genomen tot ontsmetting en tegen verdere uitbreiding dezer ziekte. Uit Leeuwarden meldt men: De persoon van J. Lerk, onlangs met nog zeven anderen tot 1 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens mishande ling van den brigadier-majoor, den rijksveldwachter De Jager, na de Mei- betooging te Leeuwarden, is naar Ame rika uitgeweken. Hij had ook nog eene gevangenisstraf van drie weken te ondergaan wegens verstoring van den huisvrede en mishandeling. WEDSTtUJDEU. Donderdag had op het buitengoed van baron Van Brienen onder begunstiging van prachtig weer de eerste van de jaar lij ksche cricket wedstrijden plaats, die aldaar gehouden worden. Het elftal van „Ciiogendaal" bestond op een paar uit zonderingen na, uit gasten van baron Van Brienen, terwijl het elftal der Hollanders was verzameld door den heer W. van Lelyveld. Te halfeli begon de wedstrijd en de heer Mansfield, captain van het Clin- gendaalsche elftal, die bij het opgooien tegen den heer C. Nolet, captain van de Hollanders, had gewonnen, verkoos het eerste te batten. De innings van „Clingendaal", die tot 1 uur duurde, sloot voor het respectabel cijfer van 127. Hiervan maakte de heer Mansfield 48 op zijne bekende, gemakkelijke wijze. De heer V. Yerke speelde ook zeer goed en braent het tot 35. Voorts maakten de heeren Tuller en Smith er elk 14. Vooral de beide eerstgenoemde heeren werden bij hun „retirement" zeer toegejuicht voor hun fraai spel. Na de lunch, den spelers en eenigen waardigheidbekieeders door baron Van Brienen aangeboden, gingen de Hollan ders aan bat. Volstrekt met ontmoedigd door het hoogc cijfer hunner tegenstan ders deden de heeren Posthuma en De Groot flink werk en vermeerderden sa men het aantal van 33 tot 94. De heer Posthuma, die „topscorer" was met 56 iuus speelde onberispelijk en werd her haaldelijk toegejuicht. De heer De Groot maakte 17 punten. De heeren v. d. Borch en Van Hengel, die elk 10 pun ten maakten, waren verder de gevaar lijkste tegenstanders. De Hollanders maakten ie zamen 138 punten en zijn tot dusverre 6 punten in de meer derheid. Heden (Vrydag-ecluend), om 10 uur werd de wedstrijd voorgezet. De grond was in zeer goede conditie en het veld was zeer aardig met vlag gen getooid, dat met zijn prachtige lig ging op de toeschouwers eeu zeer aange- namen indruk maakte. De wedstrijd was van het begin tot het einde zeer interessant en een groot aantal toeschouwers, waaronder verschil lende dames, woonden den kamp bij, die om pl. m. 5 uur was afgeloopen. Op de terreinen van de Sport- tentoonstelling te ScheveniDgen, zullen gedurende de maanden Augustus en September de volgende wedstrijden ge houden worden 7 Aug. In den ring van dePaarden- tentoonstelling, cricket-wedstrijd tusschen de Vereenigingen „Progress" uit Den Haag en „Hermcs" uit Schiedam. 8, 9 en 10 Aug. Groote internationale lawntennis-wedstrijden op de nieuwaan- gelegde cementen banen. 12, 13 en 14 Aug. Internationaal scherm-concours m de feestzaal. In den avond van 13 Aug. Bij elec trische \erlichting van het Sportterrein figuur-, schoon- en kunstrijden op rij wielen, door binnen- en buitenlandsche V élocipède-V ereenigingen. 16 Aug. Kolfconcours tusschen afd. uit Noord-Holland, Friesland en Zeeland (in de feestzaal). 19, 20, 21 en 22 Aug. Rozentea- toonsteUi&g. 21 Aug. Cricketwedstrijd. zi Aug. tot 7 Sept. Photographic, tentoonstelling van de atd. 'a Hage, v*a de Vereeniging „Fabrieks- en Hand. werksnijverheid" (in de feestzaal). 28 Aug. Athletieke wedstrijden op het Sportterrein. 11 Sept. Boogschietwedstrijd tusschen de Vereeniging „De Batavier" uit Rot- terdam en verschillende holiandsche en brabantsche bGogschutterijen. Op denzelfden dag Kaatswedstrijd, waaraan zal Deelnemen een bekende' Kaatsvereeniging uit Bolsward, zoomede clubs uit andere steden van Friesland. 12—13 Sept. Groote Kelfbondwed- strijd. 22 Sept. ViuchttentoonstelliDg van de Holl. Maats, van Landbouw en 22 Sept. Voetbal en Hardloopwed strijden. Lsttarsn en Kunst* De aandacht van H.H. muziekonder wijzers en beoefenaars vestigen wij op de volgende beoordeeiingen uit de tijd schriften GraphicMinistel en Bresdntr Journal, over het j.l. verschenen werk „Fingerübungen in Passagen en Etüden- form" door Hermann Bender. ,Fingeiübungen in Passagen enEtü- denform", door Hermann Bender, zijn met zaakkennis bijeengebracht, en on derstheiden zich door niets bizonders van hare tijdgenooten der eng. school; de vingerzetting echter is van buiten- landsch type, thans zooveel in onze engelsche scholen gevolgd. Leerlingen, die zich voorbereiden voor buitenland sche conservatoires en muaiekscholen zullen wel doen dit werk te bestu deer en. Graphic 21. 3 '91. Bender, Kxercices techniques, op. gz (voor meer gevorderden). Thans is ook net derde deel verschenen van het uit muntende werk, waarvan ik 'de eerste twee reeds heb aanbevelen. Het besta- decren van deze. volmaakte oefeningen moet oatwyfelbaar eene goede techniek doen verkrijgen en tot snelle verdelingen leiden. Miniitrel 1891? Onze pianolitteratuur bevat talrijke technisohe studiewerken, zeer dienstig voor de ontwikkeling van den aanslag, maar minder geschikt tot studie van de zeer uiteenloopende combinaties der vingerzetting. Elk in dit opzicht bizon- der opmerkelijk nieuw werk is dus ten hoogste welkom. Als zulk eene volledige uitgave brengen wij Hermann Bender's verzameling „Fingertl bungen in Pas sagen en Ettidenform", dubbelgrepen. octaven en acaoordeu hier onder de aandacht. Dit is eene systematisch geordende verzameling van figuren en passages, die deels aan beroemde meesterwerken ontleend, deels door den componist zeiven ontworpen zijn. Behalve de bevordering der vaardig heid is het doel dezer oefeningen vol komen gelijkmatige ontwikkeling van b-ide handen, gelijkmatige krachtsont wikkeling van alle vingers, zelfstandig meesterschap ia de voor alle voorko mende passages en figuren doelmatigste vingerzetting en juiste acceutueering iü elk bizonder geval. Bender heeft de waarde zijner verzameling aan eigen leerlingen getoetst en daarbij als resul taat waargenomen, dat de leerlingen vollediger kennis in de beheersching der vingerzettiug verwierven, het maatgevoel zelfstandiger ontwikkelden, de accen tueering duidelijker en juister, den aan slag gelijkmatiger vormden; dat buiten dien hunne vingers weldra een fijner gevoel, vryer beweging en grooter vaardigheid erlangden. De geheele uit voering werd zekerder, ronder en ge- bondener. den spiegel, maakte mij dit des te gemakkelijker dan anders het geval zou zijn geweest. Toen de eigenaar binnenkwam, vertelde ik hem, dat ik zoo heftig was aangevallen in zijn huis door iemand, dien ik nauwelijks kende. Hij scheen dit niet zeer be langrijk te vinden, maar werd zeer woedend bij het zien van den gebroken spiegel. Hij verzekerde mij, dat de man het best kon betalen en wilde reeds dadelijk naar zijne kamer gaan om dit van hem te eischen. Ik hield hem tegen. „De man is dronkeD," zeide ik, „en gij zult vanavond niet veel meer van hem kunnen krijgen dan vloeken." „Ja, dat is waar," zeide de hotelhouder, in twijfel verkeerende, „maar ik moet toch mijn geld hebben." „Wacht tot morgenochtend," zeide ik haastig, „en neem de noodige maatregelen om te voorkomen, dat hij u in dien tus- sehentijd ontsnapt." Ik begreep oogenblikkelijk, dat dit een middel was om mijn eigen fout te herstellen. Ik moest den hotelhouder den man laten bewaken. „Hij is nu niet goed te spreken," zeide ik. „Gij zult uw geld ongetwijfeld morgen wel krijgen." „Aan den buitenkant van eenige der deuren zit een metalen knip," zeide de hotelhouder. „Dat vind ik nog al eens dikwijls gemakkelijk voor gasten, die te veel hebben gedronken. Op de zyne is er ook een. Over een paar uur wanneer hij slaapt zal jk hem er opschuiven. Hij zal niet zoo spoedig van de tweede verdieping naar beneden springen." Het was een groote verlichting voor mij om dit te vernemen. Met een meer gerustgesteld hart ging ik naar boven, maar kon dien nacht niet veel slapen, daar ik steeds dacht aan den man, die met mij onder hetzelfde dak lag lag te denken aan die vreeselijke woorden, door my zoo onvoorzichtig uitgesproken lag te wachten op hetgeen de volgende dag hem zou brengen. Wat de volgende dag zou brengen I Ik had zelf er nog maar een zeer flauw begrip van wat hij zou opleveren, en volstrekt wist ik niet, welke zonderlinge ontdekking ik nog doen zou. HOOFDSTUK XVII. Hei vermis ie bagagebiljei gevonden Den volgenden morgen ontwaakte ik uit een onrustigen slaap, wijl ik eerst bij het aanbreken van den dag was ingedommeld en zag tot mijn verwondering, dat het reeds acht uur was. On middellijk bepaalden mijne gedachten zich op „mijn gevangene", zooals ik hem reeds begon te noemen. Was hij nog op zijn eigen kamer Waaraan zou hij denken Had de hotelhouder de zaak reeds met hem in orde gemaakt? Ik schoot haastig mijne kleeren aan en snelde buiten de kamer op de gang. Mijn kamer bevond zich op de eerste verdieping; die van Harvey op de tweede, maar niet tegenover de mijne. Toen ik de deur opende, hoorde ik Austin Harvey's stem be neden aan de trap naar zijn broeder vragen. Ik hoorde den kellner antwoorden, dat mijnheer Harvey nog op zijne kamer was. Niemand had hem tot dusverre nog gezien of was bij hem geweest. Van een zware last gevoelde ik mij ontheven. Austin Harvey kwam boven, en ik school weg achter mijne deur. Zoodra hij voorbij was sloop ik weer naar buiten op de gang. Ik hoorde hem zijn broeder roepen en trachten de gesloten deur te openen. Er kwam geen enkel geluid van den binnenkant. Plotseling beefde ik nu by de gedachte, dat mijn prooi mij wel: licht zou zijn ontsnapt mijn wettige prooi, beseft gij dat. „Hij is binnen," zeide de kellner. „Hij zal voorgeven te slapen, mijnheer." Zij beraadslaagden een oogenblik op zachten toon, en begaven zich toen in eene kamer grenzende aan die van Philip, welke juist tegenover de mijne lag. De beide kamers hadden door een deur gemeenschap met elkaar. Zij was gesloten, maar de kellner had den sleutel. Austin wierp zijn overjas op een stoel in de leege kamer, en trad snel door de zijdeur het vertrek van zijn broeder binnen. Nauwelijks had hij de kamer verlaten of ik was er binnen geslopen. Ik liet een halven kroon in de hand van den kellner glijden. „Ik neem deze kamer," zeide ik met een stem, niet veel lui der dan een gefluister. „Gij kunt mijn bagage hierheen brengen zoodra ik schel. Het is hier dunkt mij frisscher." Wordt vervolgdj)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2