POLITIE A VEEZICHT. Chicago-Tentoonstelling. Zuid-Afrika. GEMENGD NIEOWS. Commissariaat ran Politie te Haarlem. Burgerlijke Stand. 28ste iiiziekuitvaefing in den Haut KENNISGEVING. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Stoocavfta oe riah te n - Wy wijzen onderwijzers en leerlingen (aanvangers en meergevorderden) op dit studiewerk, voortgekomen uit de laDge, praktische ervaring van een vakman. Het is bij Breitkopf en Bartel in drie keurig bewerkte deelen verschenen. Y)retdner-Journal^ No. 274(26.11. '91). Verga, de schrijver van het volks drama CavalUria rusiicanadat in ver zen werd gebracht en toen als libretto diende voor de opera van Mascagni, heeft dezen en den uitgever SoDzogno een proces aangedaan, daar zij weiger den hem een aandeel in de verdiensten toe te kernen. De rechtbank gat aan Verga gelijk; daarop kwamen Mascagni en Sonzogno in appè ea ten slotte na men zij hun toevlucht tot het hot van cassatie, maar overal werd uitgemaakt, dat Verga recht had op 25 percent van al de tantièmes Dat ha Frankrijk nog niet aan tooneelschrijvers ontbreekt de quali teit buiten quaestie gelaten kan hieruit blijken, dat de het ren Mack en Des beaux, die sedert kort den heer Porei zijn opgevolgd als bestuurders van het Odéon te Parijs, in die enkele weken ter lezing hebben ontvangen 150 stukken, ml. So stukken proza van 3 ot meer be drijven, 26 in verzen van 3 ot meer bedrijven en 44 in één bedrijf, nl. 18 in proza en 26 in verzen, „Wij deelen deze cijfers mede zonder iemand te wil len ontmoedig--n", zegt de Figaro spot tend. Frankrijk heeft allerlei kwesties aan de hand. Met Belgie onderhandelt het over de Congokwestie en, naar het schijnt, stookt het Marokko tegen En geland op. Althans zoo schrijft de be richtgever in Tanger van de Times Volgens dezen zou Frankrijks gezant het in Tanger verschijnend blad onder steunen ea het anü-engelsche aitikelen in de pen geven. Ook moet de Sultan door den franschen gezant zijn aange spoord, niet toe te geven, daar Enge land toch niets tegen Marokko onder nemen zal. Maar waar het Engeland geldt, is denkelijk in zulke kwesties de Times de onpartijdigste bron niet. Intusschen antwooiden de belgische bladen heftig op de heftige artikelen van enkele fran sche couranten. Bij de verkiezingen voor de departe mentale raden in Frankrijk, hebben lot dusver de republikeinen 189 plaatsen gewonnen en 13 verloren. Zij gaan dus tot heden toe 176 zetels vooruit wat zelfs bij eene zoo uitgebreide verkiezing, vrij aanzienlijk mag worden genoema. Uit Aden wordt gemeld aan een der itahaansche bladen, dat koning Menelik van Abessinië een gezantschap zenden zal naar Parijs, maar daar het blad zelf aan het bericht geen gelooi becht, zal men wel doen met het onder voorbe houd aan te nemen. Woensdag heeft er eene vertrouwelijke bijeenkomst van leiders der liberalen in Engeland plaats gehad ten huize van Glastone, die weder hersteld is, ter beraadslaging over de bewoordingen der voor te stellen motie van wantrou wen. De iersche party kwam gisteren afzonderlijk bijeen, doch men verzekert dat hare aanvoerders reeds met Gladstone eene afspraak gemaakt hebben aangaande het te volgen beleid, Slechts enkele harer vertegenwoordigers zouden het woord voeren. De liberalen verwachten dat de stemming reeds Dinsdagavond zal plaats hebben, andereu echter Don derdag. Toen het Lagerhuis werd geopend, stond de heer Ridley op en stelde voor als motie van orde, om den heer Peel te herkiezen als voorzitter. Door Gladstone werd deze motie ondersteund en daarna werd Peel met aigemeene stemmen herkozen. Balfour wenschte hem geluk. Maandag zal de troonrede worden uitgesproken. Volgens het Central News heeft de Russische regeering van de Suez-kanaai- maatschappij bericht ontvangen dat het voorloopige reglement ©p het door varen van petroleumschepen hei zien zal worden, en dat inmiddels aan tank schepen de doorvaart niet toegestaan zal worden. Volgens berichten uit New-York zal het doode punt, waarop het Huis van afgevaardigden zich bevindt ten aanzien van de subsidie voor de wereldtemooa- toonstelling te Chicago, vermoedelijk met een vergelijk eindigen. De krediet- wet, waarin een bedrag van vijf mil- lioen dollars voor bedoelde subsidie voorkomt, zou terstond goedgekeurd worden, evenals de afzonderlijke wets- voordracht voor die subsidie, doch het bedrag der subsidie zou voorloopig tot de helft teruggebracht worden. Wij berichtten onlangs, dat het goe- vernement in Brazilië voorstellen had gedaan tot het verleenen van amnestie aan allen, die bij de laatste oproeren staatkundig waren veroordeeld. Thans heeft de Senaat in derde lezing dit wetsontwerp aangenomen. In Spanje zijn weer troebelen uitge broken in verschillende dorpen van de provincie Murcia, die zoo ernstig zyn, dat men er troepen heeft heengezonden om de gemoederen tot kalmte te bren gen. Oppositie tegen de belastingen is wederom de eenige reden. In de grïeksche Kamer heeft de ge vallen premier Delyannis weer tegen zijn opvolger Tricoupis geageerd. Heftig verweet hij dezen, dat hij de oorzaak was van het tekort van 67 millioen. Daarop verklaarde Delyannis plechtig, dat hij een getrouw aanhanger was van het koningschap. Uit Simla wordt gemeld, dat Afghanen hebben gevochten met Chineezen en Russen en dat tal van Kirghizen door de Afghanen krijgsgevangen zijn gemaakt. Het gevecht had aan den Pamir plaats. Meer dan 500 Russen bevinden zich daar, naar men zegt, terwijl eene russische expeditie, onder bevel van kolonel Yanoft, te Ak Tash is aangekomen. De secretaris van de tentoonstelling- comraissie van Michigan begroot het aantal pelgrims naar de tentoonstelling op 250,00©. Als in evenredigheid de toevloed van bezoekers van elders even groot is, zal 't een raadsel werden hoe alle vreemdelingen zijn te bergen, on danks de kolossale uitgebreidheid die de stad meer en meer krijgt. Chicago's bevolking bedraagt thans 1.500.000 zielen. Deze schatting berust op het pas uitgegeven stedelijk adres boek en daaruit blijkt dat sedert 1890 de bevolking met 300.000 zielen is toegenomen. En alsof het noodig ware bezoekers aan te lokken, worden daartoe reeds allerlei middelen aangewend. Ondercemmde couranten uitgevers in de onderscheidene deelen der Ver. Sta ten bieden seeds nu als premie voor nieuwe inteekenaren retourbiljetten naar de World's Fair aan. Ook hebben vele schoolcommissies dergelijke biljetten al aan de beste leerlingen der scholen toe gezegd. Daarenboven trekken allerlei congressen nog taliooze bezoekers aan. Het plan om een congres te houden, in het belang der invoering van een zelfde muntstelsel door geheel de wereld, vindt dagelijks meer en overal aanhan gers. Er wordt bovendien nog steeds meer gearbeid om de tentoonstelling voor iedereen ea op elk gebied zeldzame aantrekkelijkheid te geven. Kosten wor den niet gespaard. Tot hiertoe heeft het Directorium reeds 7.250.000 dpllars uit gegeven. Onder de nieuwste opgaven van in zendingen en afzonderlijke exposities worden de volgende gemeld De Californische wijnbouw zal in een groot panorama aanschouwelijk worden voorgesteldde staat Georgia zal door zijn katoen industrie vertegenwoordigd wordencuratoren van de Harvard universiteit hebben 7000 vierk. voeten besproken voor een tentoonstelling op het gebied der opvoedkunde. Doch niet alleen uit Amerika, van alle ©orden der wereld komen opgaven van nieuwe belangrijke inzendingen. De tentoonstelling van den Kanon nen Koning Ktupp zal een uitgave van 1.500,000 doll, vereischen. Men zal er het grootste tot dusver gefabriceerde stuk geschut kunnen zien, wegende 122 tonnen* Ook ander krijgsmatiia&l, ver scheidene honderden tonnen zwaar, zal worden geëxposeerd. Denemarken zal o. a. een prachtige collectie porseleinen en belangrijkekunst producten, afgietsels 0. a. van Tnor- waldsen's beroemde beeldhouwwerken, zenden. Onder de onderscheidene curiositeiteit, welke naar Chicago gebracht worden, behoort ook de bark „Progresse", een een ©ude walvischvaarder. De bark heeft 17 malen den tocht om kaap Hoorn gedaan en heeft 40 maal de Noord pool ijszee doorkruist. Al wat met het waivischvangen in betrekking staat, als mede de toebereiding der verschillende deelen van den walvisch, zullen door de bemanning van het schip vertoond wor den. David Sifico, de vertegenwoordiger van Algiers, bezocht onlangs Chicago en berichtte, dat 150.000 doll, was saamgebracht om een Algiersch dorp te laten komen. Hetzelfde dorp was vroeger te Parijs en in 1876 te Philadelphia op de Centennial, de tentoonstelling ter herdenking van de onafhankelijkheid der Ve'e^n. Staten. Eea „Dahomey-dorp" met 60 70 inboorlingen zal een der aantrekkelijk heden van de tentoonstelling uitmaken. De komst van eenige dappere vrouwe lijke soldaten (Amazonen) des Konings wordt verwacht. Pretoriat 8 Juli. Het duidelijke en bevattelijke over zicht, van wege het departement van mijnwezen openbaar gemaakt van de goudopbrengst en van de werkzaam heden in de mijnen gedurende het eerste kwartaal van dit jaar, stelt op nieuw den rijkdom aan goud van den Witwatersrand in het licht. Zooals bekend is, behooren de del- verben Johannesburg, Boksburg, Krug- gersdorp, Florida, Doornkop en Heidel - berg tot de Witwaterrandsche goud velden. Aldaar werd geproduceerd in Januari 1892 76.490 ons, in Februari 76.603 ons en in Maart 86 426 ons goud, vertegenwoordigende eene waarde van 270.990, 269.834 en £304.842 in het geheel IS 845.666 of 10.178,000. De andere delverijen komen bij deze cijfers ver achteraan. In totaal was de opbrengst van alle geuddelverijen gedurende dit kwartaal 941,048, of ongeveer f 11.293,000. waarbij raag aangenomen worden dat het bedrag feitelijk heeger is, owdat de opgaven ongeregeld en onvolledig inkomen. De opgaven van de Chamber of Mi nes te Johannesburg zijn dan ook altijd hooger geweest dan die, welke bij het mijiadeparteiuent ontvangen werden. Opmerkelijk is de geringe opbrengst der Sekti goudvelden (Leijcisdorp en Agatha, te zaracn sleehts 65) welke zoo veel belovend heetten te zyn, en waarheen een spoorweg zal worden aangelegd als de ten behoeve hiervan opgerichte Maatschappij bij machte zal zijn de volle 24 millioen te bekomen. (De eerste 6 millioen zijn volteekend, volgens de ontvangen berichten). Het plan voor aezen spoorweg doet menigeen het hoofd schudden. Ten eerste heeft de staat 4 pet. rente ge garandeerd, terwijl het zeer twijfelachtig is of er op den duur voldoend vervoer zal zijn. Tea tweede wordt de rijkdom der „reefs" in die goudvelden niet in twijfel getrokken, maar wel de rijkdom dier velden. I>e ,/eefs* moeten buiten gewoon zijn, en velen beweren, dat zij niet diep ia den bodem doordringen. Neemt raen verder in aanmerking: 10. dat de geheels spoorweglijn daarheen (ruim 20 Eng. mijlen »f 330 K. M.) door eene ongezonde en geheel onbe woonde streek loopt, en de goudvelden zelf ook gedurende de zomermaanden ongezond zijn en 20. dat de exploitatie vnn my tien aldaar zeer duur moet zijn, omdat de transportkosten blijvend zeer zullen drukkeD, en de kolen eerst op ruim 150 Er.'g. mijlen afstands gevonden worden, dan is er wel eenige reden om bittere teleurstellingen in de toekomst te duchten. Het welslagen van de leening van 1 2^ millioen heeft hier algemeen eenen aangenamen indruk te weeg gebracht en is voor velen het bewijs dat het vertrouwen in dit land begiot te her leven. N. RCl. Bij de nssamoeavres van de engelsche vloot lag het pantserschip „Northampton* voor anker en men was bezig met een der ankerkettingen, toen deze plotsel'ng de stoombarkas van het schip, aangreep en ondersteboven wierp, zoodat de barkas met de kiel omhoog op het water dreef. Van de vier mannen die et in waren, sprongen drie nog bijtijds over boord en redden zich door zwemmen, maar de machinist kon dat niet tijdig meer doen. Men dacht reeds dat hij verloren was, toen onder uit de omvergeworpen barkas zich hulpgeroep deed hooren. Men snelde toe enredde den raa chinist, die ternauwernood nat geworden was. Het waver was niet overal in de barkas gedroagen en hij had op de plek waar hij was, lucht genoeg om adem te halen, daar de boot eenigszins als duikerklok werkte. Hier mag zeker van wonderdadige redding gesproken worden. Door een engelschen elec- tro-technicus W. Maquay, is een elee trisch instrument vervaardigd, dat ge plaatst wordt in de spoorwegrytuigen en den naam der stations aanduidt. Het instrument wordt geplaatst in den wagen van den hoofdconducteur, die het instrument aan ieder station laat werken. Voor de engelsche recht- bank zijn verschenen een aantal paar- denkoopers, die de gewoonte hadden paarden uit te voeren naar Frankrijk. Voor de afreis assureerden zij de dieren veel te hoog, gaven hen op den over tocht naar Calais vergif in en ontviDgen dan de verzekeringssom, Dit spelletje duurde lang, maar werd toch eindelijk ontdekt. Twee der be driegers, Burron en Machattie kregen elk een jaar dwangarbeid, de twee anderen 3 maanden gevangenisstraf. Naar men verneemt, be draagt de sem, waarvoor de Spencer- of Aithorpboekerij te Londen uit de hand verkocht is, 225.003, zynde de ge schatte waarde. Woensdagmorgen stierf het kind van een arbeidersgezin Eslau geheeten, in een gehucht bij Tours, onder vreeeelyken krampen. Ook de vader, de moeder en twee anderen kinderen krompen en gilden van pijn. De moeder, die de eenige was welke nog spreken k©n, verklaarde dat allen den vorigen dag na het eten van snij- boonen zoo ongesteld waren geworden. Daar het overleden kind slechts drie maanden oud was en men aan zulk een wicht toch geen snijboonen geeft, kwam de medededeeling van de vrouw der politie verdacht voor, temeer daar het saheen of de vrouw maar pijn voor wendde. Des avonds stierf ook de man. De beide lijken zijn geopend en raen ge loof:, dat hier vergiftiging door phos phorus of arsenicum in het spel is. De familie Eslau had een slechten naam. Beide ouders maakten misbruik van sterkeu drank. Aanstaanden Zondag zal te Tours bij gelegenheid van de ten toonstelling aldaar, een danswedstrijd plaats hebben. Meer dan tweehonderd onderwijzeressen en onderwijzers van de edele danskunst, benevens tal van liefhebsters en liefhebbers, zulleo elkaar den palm der overwinning betwisten. De dames moeten in korte rokken en de heeren in het deftig zwart gekleed zijn. Het concours wordt besloten met een wals, waaraan al de toeschouwers zullen mogen deelnemen. Er is een poging beproefd om de buskiuitfabriek te Gratz in de lucht te doen vliegen. De opzichter bemerkte bij den droogoven, waar zich 9000 kilo buskruit bevond, een bran dende lap. Gelukkig wist hij deze snel te verwijderen. Men zegt dat een ar beider wraak op den opzichter heeft willen nemen. Het proces van fiBuschhoff zal nog eeu staarfje hebben. Twee anti-semitische journalisten zullen terecht staan wegens beleedigiog van den amb tenaar van het Openbaar Ministerie, die in het proces Buschhoff heeft ge fungeerd. De beklaagden zijn van plaD, tal van getuigen k decharge te laten dagvaar den, die niets zouden hebben te doen dan verklaringen afleggen, die op Busch- hoffs schuld wijzen. Op bevel vïd den minister van binnenlandsche zaken in Rusland zullen in de dorpen alle herberg-en ge sloten worden. De kleinhandel in ster ken drank wordt geheel verboden. Deze maatregel, die eerst op het eind van het jaar buiten werking zal treden, is genomen om de orde beter te hand haven in het hachelijke tijdperk dat thans doorleefd wordt. Mevrouw Tolstoi bericht aan een Moskousch blad, dat haar man in het goevernement Riazan thans werkzaam is om de gaarkeukens op fce heffen en de rekeningen op te maken in Samara zijn de gaarkeukens reeds opgeheven. Tolstoï zal het overschot der fondsen gebruiken om de slacht offers van den hongersnood te onder steunen. Officieel wordt uit St. Pe tersburg gemeld, dat de cholera zich heeft voorgedaan te Perawo, een dorp in de buurt van Moskou, aan den Moskou-Kasan spoorweg. Drie gevallen kwamen er voor, waarvan twee met doodelijken afloop. Overigens is de toestand onveranderd gebleven. Volgens opgaven van den genees kundigen dienst, zijn er te Parijs zes gevallen van choieravormige diarrhée met doodelijken afloop voorgekomen doch dit is reeds verscheidene dagen geleden. Een viscliregea. Het meteorologisch observatorium te Bjelina, in Bosnië, maakt het volgende ver schijnsel bekend. In den nacit van 22 op 23 Juli woedde gedurende twee uren een hevige storm boven Bjelina, terwijl er stortregens vielen. Tegelijk met het water viel eene hoeveelheid kleine levende visschen neder, die later in de straten en op het veld werden opge raapt. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden in de mijn van Przibram eene vreeselijke ontploffing plaats greep, die honderden mijnwer kers het leven kostte. Wegens manslag door onvoorzichtigheid heeft de recht bank vier mijnwerkers tot verschillende straffen veroordeeld. Bewogen met het lot van huonevier makkers, die toch reeds door zelfverwijt over de vreeselijke ramp worden ge kweld, hebben zich met aandoenlijke camaraderie dertienhonderd mijnwerkers tot den keizer gewend, om gratie voor de veroordeelden te verzoeken. De voorwerpen zijn dagelijksuitgezon derd op Zon- en feestdagenvan 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen [Alles op straat gevonden). Een stukje kinderspeelgoed, bestaande in een elastieken hond. Een zakmes. Eene mand waschgocd. Een kopbeitel. Een kinderschoentje. Eene schaafje. Eene zilveren oorbel. Een kinder hand schoen. Twee paternosters. Een boeze laar. Eene zwarte voile. Twee vuile manchetten en twee dito boorden. Eene mand waarin een touwen zak. Eea on derlijfje. Een knipmes. Een zilverea horlogesleutel. Eeüige sleutels. Teiug te bekomen bij Pander, Nieuwe Gracht, een fox terrier voorzien van eenen halsband met koperen plaatje. Idem bij W. van der Steeg, Oude Groenmarkt No. 9, een sprei van eenen kinderwagen. Idem bij den drogist van Gulik, Zijlstraat No. 98. een pakje in houdende eenig waschgoed (abusievelijk ten zijnent bezorgd. FArVIUE?«3 5RICH TEN. Gehuwd 3 Aug. E. C. Ekker cn L. van Dara van Isseli. Bergcn-op Zoom. - J. M. Neomagus en H. S'.uart, Vianen. - Jhr. A. N. F. Flugi van Aspermont wedr. van W. G. Schurjten en M. Ruttiack, Nijmegen. - 4. J. Wesseling Gzn. en J. J. H. Peck, Amst. - J. Sctton en C. M. Meedevoort, Amst. - J. A. van Roosendaal en J. G. A. Brumsen, Amst. - E. E. B. Lacomblé en C. M. Perk, Weesp. - G. P. H, Zahn en M. W. A. A, Vermeijs, Hil versum. - T. L. C. Baarslag en D. M. J de Kort, Amst. W. M. H. Pels en C. de Jong, Amst. - A. van der Sluijs en C, Römcke, Amst. - G. J. Honig en A. Honig, Zaandijk. - D. F. Scheur leer wedr. van M. E. P. Lunsingh Tonckens en E. A. Lunsingh Touckens, Den Haag. J. J. van Tongeren en J. C. Donderdahl, Amst. - J. A Kn&pp en C. H Bronkhorst, Amst. - J. H. Koetser en H Roost, Antwerpen. H. Gans en H. Granaat, Amst. Geboorten: i Aug. A. F. G. Hul man—Kors d. Amst. - 2. J. M. W. BückmannHeliendoorn d. Amst. - 3. L. W. de WalSchutte d. Amst. - 4. M. SalomonAdelaar d. Adist. Overleden: 30 Juli. I. Dijksen—- Keyser 79 j. Burg o Tessel. - 31. A. Lambert jm. 8 m. Amst. - Wed. A. E. GedikingLuiks 70 j. Hilversum. - 2 Aug. Wed. L Schmidt—-Le Congé, Monaco. - A. J. Visser jd. 15 m. Amst. - G. J. Koopman 49 j. Utrecht. - 3. P. F. van der Wal, Amst. - H. Croiset 8r j. Den Haag. Geboorten 3 Juli. A. R. C. Freese— Oudenhoven z. - 5. L. M. Verhagen Wiethoff z. Overleden 3 Aug. S. Thorp 47 j. Gr. Houtstr. - 4. J. A. Schippers 28 j. Jansweg. - A. J. Wassenaar 17 j. Gasth.slr. - M. J. Lobel 26 j. Bake- nersergr. - C. Zonneveld 2 rad. z. Brouwersvaart. op Zondag 7 Aug., des middags van 2^—4 uur, door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelra. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. The Elfen quick, March Theubert. 2. Ouverture si j'etais Roi Adam. 3. Liebes Zauber, Polka Mazurka Strauss. 4. Zweite Ungarische. RhapsodieLisz\ (Geïnstrumenteerd door Kriens), 5.O uverturc Li Barbier de SévilieRossini. 6. Wieoer Kinder Walzer Strauss. 7. Rêverie. (Geïnstrumen teerd door Kriens). Vieuxtemps. 8. Ballet Coppelia Délibes. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare keunia, dat is ingekomen een verzoekschrift van C. J. J vaa Leeuwen om vergunning tot het verkoopen van sterkeu drank in het kiein in de gelagkamer van het perceel aan de Gasthuisstraat No. 4i. Aan Geabonneerdcn op dit Blad en hunne huisgenooien worde?i aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn ie bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel 1. Juffr. ter assist, in de huish. tegen Sept. 2. Winkeljuffrouw, medio Aug. bek. met Mann- fact. en Modc-artik. 8. Teakenaar-coustructeur op gr. ijzergieterij m. 20 Aug., sal. f 600. 4. Boekhouder in ieder opzicht bekw. op han- delskaut. m. deugd bew. v. bekwaamh. 5. Reiziger van voorn. fab'. v. ons. land teg. goede proviB. in N. en Z. H. goed bek. m. d. verk. v. magar. liefst m. goed borgst. 6. Kantoorbediende goed kunn. schr.,' aanv. «al. ƒ800. 7. Bediende manufact. R K. terst. vereischten goed verA. en etaleeren, goede getuig, opg. van leeft., waar en hoek in betr. 8. Jongmen6ch als bediende, einde Sept. bek. met het Heeren-Hoeden vak met referen. 9. Stadsreiziger v. Magazijn Mode-artik. flink voork. vereischto referent. 10. Retoucheur v. terst. bekw. pos. en neg. en bek. met andere werkz. op photogr. gebied. II Agent-boden 7. begrafenisfonds, teg. goed prov. en aaabr. premie v. Haarl., Overv., Bloe mend., Velzen en Sohooten. 12. Kruideniersbediende met opg. van salaris en la»tste betrekk. 13. Bekw. meesterknecht v. gr. gloeilampen- fabr; op gunst, voorw., aaub. met opg. van verl. sal. 14. Bankwerker-draaier als meesterku. of voor werk., reeds derg. betr. bekleedende en met pr. ref. Het stoomschip Prinses Sophievan Amsterdam naar Batavia, is 4 Augustus Port Said gepasseerd. '^et stoomschip Soenda, van Amster dam naar Java, vertrok 4 Augustus van Port Said. Het stoomschip Zuid Hollandvan Rotterdam naar Java, arriveerde 4 Augustus te Marseille.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3