NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Dinsdag 9 Augustus 1892. No. 2790. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: DE KERMIS. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Zondagavond waren er van de schouw burgen nog slechts twee geopend, die Gebr. Van Lier op de Groote en van Kreeft en Buderman op Groenmarkt. Laatstgenoemden zullen iet zeker billijken, dat waar wij verslag de zooveel oudero firma het eerst wordt besproken, zeoals ook in optocht de oudste voorop gaat. Het tooneelgezelschap onder directie A. van Lier ©pende zijne kermisveor- met „De Jongste Luitenant' met zang in vier bedrijven naar het hoogdui'tsah van E. Jacobson, be door C. P. F. Bigot. Wanneer wij ons bij gelegenheid van de kermis naar den schouwburg begeven, dan weten wij reeds vooral, dat als wij daar een kermisstuk gaan zien wij het stuk zelf niet moeten gaan beoordeelên, wijl de intrigue meestal vrij zwak is. Het succes moet gevonden worden in de goede vertolking en in de couplet ten; worden slechts de lachspieren vol doende geprikkeld, dan is het doel be reikt. Dit kan van „De Jongste Luite nant" gezegd worden. Zonder bij een beoordeeling van den inhoud stil .te staan, kunnen wij zeggen, dat vooral, dank zij het spel van Pitmop, den heer Bigot Sr. en de vele afwisseling in de bedrijven door fraaie groepeerin gen van schutters, turners en miniatuur politieagenten, welke den algemeenen laehlusi opwekten, dit blijspel een al- lergunstigsten indruk bij het Zondag avond vrij talrijk opgekomen publiek heeft achtergelaten. Ook mevrouw Al- bregt- En gelman bracht door haar spel als de trouwlustige oude schoonzuster veel bij tot het welslagen, evenals de heer Lageman en mejuffrouw Cohen. „De Jongste Luitenant" komt ook weer voor hedenavond op het programma voor en wij kunnen een ieder eene kennismaking met dit blijspel aanbevelen, dat wellicht nog niet van het répertoire zal verdwijnen, wanneer het succes zich in een goede opkomst blijft uiten. Wanneer de heeren Kreeft Buder man voortgaan zooals zij Zondagavond begonnen zijn, dan durven wy hun een voordeelige en (dus) ook genoeglijke kermis voorspellen. De operette welke in hun schouwburg ten tooneele werd gevoerd, Surcouf de Kaper van Robert Plar quette (den componist van de Klokken van Corneville) is eene aardige, welluidende operette in drie bedrijven en een voorspel. Ze behelst de historie van een zeeroover, Surcouf, die in den tijd toen het nog een eer was om de zee Sn al te schuimen, kaperkapitein wordt om zich een groot vermogen te verwerven en met zijne geliefde te kunnen trouwen. Schot- water- en brandvrij zeoals een kaperkapitein in een operette dat maar bij mogelijkheid wezen kan, komt Surcouf alle zwarigheden te boven, neemt engelsche oorlogsschepen vier maal zoo groot als zijn korvet, glipt voortdurend als een aal tusschen de vingers zijner vijanden doer en bereikt tea langen leste zijn doel, doordat hij mag trouwen met de schoone Yvonne. Zijn handwerk toch heeft hem het bescheiden sommetje van zesmaal hon derdduizend gulden opgeleverd. De bekende namen uit den Artis- scheuwburg prijken op het programma. Kreeft, Kelly, Buderman houden het publiek in een voortdurende lachbui. Vooral beide eerstgenoemden, als boots man Gargousse en zijn pupil, de zwab ber Flageolet, zijn kostelijk. De beide dames die in het stuk voorkomen, mej. Heilbron en Gorez zingen heel aardig en acteeren goed. Laatstgenoemde werd reeds in den aanvang een bouquet ver eerd. Als zanger steekt zonder twijfel de heer Willemsen (Surcouf) boven allen uit. Het décor is beter dan men dat in een kermistent vergen mag. Het laatste bedrijf vertoont ons op het tooneel een zeer aardig nagebootst schip. Ook de kestumes zijn Irisch en afwisselend, en de koorzangers die erin steken, zingen voldoende. Het orkest bestaande uit circa 2© saan, speelt goed. Summa suramarum is Surcouf de kaper dat in Amsterdam 22 maal werd gegeven, een aangename operette, die goed wordt gespeeld. Maandagavond gaat ze weer. Wij raden onzen lezers een bezoek aan deze voor stelling met vertrouwen aan. Bij de ingezetenen wordt een strooi biljet bezorgd, dat gedrukt is ten bureele van de Vredebode te Dordrecht, geti teld de Boa Constrictor en waarin tegen de kermis wordt gewaarschuwd. Haarlem, 8 Aug. 1892. Ter gelegenheid van de races te Arn hem zijn een twintigtal leden van de Cat ford C. C. naar Nederland overge komen, van wie ongeveer de helft deze week een rijtoer door ons land zal maken. Op het programma hiervan komt ook voor een bezoek aan Haarlem en omstreken. Naar wij vernemen zullen de Engelschen door twee wieier- clmfes in Haarlem bij die gelegenheid worden verwelkomd: Van Amsterdam zullen de leden van de Catford 0. C. langs den Zaan naar Haarlem rijden en te Wor- merveer door de Haarlemsche vereeni- gingen worden opgewacht. Hier ter ste de zullen zij gastvrij worden ontvangen om dan na eenige merkwaardigheden alhier te hebben bezichtigd weer naar Amsterdam terug te keeren. Door den heer K. F. van Maas Jr. alhier zal Dinsdag 16 dezer des avonds te fh wui m hotel Kaufmann te Zand- voort eene Soirée Musicale worden ge houden met medewerking van een strijk kwartet naefc piano, Na afloop van het concert zal nog gelegenheid bestaan om met den laatsten trein van Zand- voort naar Haarlem terug te keeren. Ter eere van het gouden echtpaar, den heer Fortjens geboren alhier den 2oen Juli 1819 en Mejuffrouw A. Stam mers geboren 23 April 182© was Zon dag in de Lange Molenstraat van ver scheidene woningen, de nederlandsche vlag uitgestoken. De echtelieden, mogen zich nog in een goede gezondheid ver blijden. Men meldt ons het volgende Op Maandag 15 Augustus hoopt de hoogeerw. heer P. J. Thunnissen, pastoor van de parochiekerk van O. L. V. aan het Spaarne, zijn 25-jarig priesterschap te vieren. Reeds des Zondags te voren zal Zijn Hoogeerw. des middags ten 4 ure het kerkgebouw werden binnenge leid, waarby hem door de parochianen een feestlied zal worden toegezongen; gevolgd door een plechtig lof waarmede het feest van den heer Thunnissen zal worden geopend. Aan het verzoek tot de parochianen gericht om reeds des Zondagsmiddags ten twee uur de nederlandsche driekleur uit te steken, zal zeker met vreugde worden gevolg gegeven als blijk van sympathie, daar ze het voorrecht genie ten den heer Thunnissen ruim 22 jaar in hun parochie te bezitten en velen zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied veel aan hem te danken hebben. Bij den Zondag 7 Augustus vanwege den Nederlandschen Bond van Oud- Onderofficieren te Amsterdam gehouden schietwedstrijd behaalde de Afdeeling Haarlem zes prijzeD, waaronder Eerste prijs, personeele wedstrijd ge weer (zilveren theeservies) door den heer Th. van Ghert en bronzen medaille in den korpswedstrijd flobertgeweer. Zondagnamiddag half zes is een der tienjarige jongen uit een boom op het Franshalsplein gevallentengevelge waarvan hij een arm heeft gebroken. Hij ontviDg de eerste heelkundige hulp van dr. Boelen in de woning van de dames F. alhier. Benoemd tot onderwijzeres te Groot Schermer mejuffrouw G. C. Olij thans te Driehuizen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donder dag 11 Augustus niet plaats hebben. De wedloopen, welke 12 en 13 Augustus te Clingendaal zullen wor den gehouden, zullen bijgewoond wor den door HH. MM. de Koninginnen. Weder heeft het telegraaf- bureau van Hirsch door middel van de Berliner Börsen-Zeitung een sensatie- bericht uit ons land in de wereld ge zonden. Volgens dat bericht, gedag- teekend uit Amsterdam van 5 Augustus, zou de bliksemtrein Brussel—Amsterdam ontspoord zijn en vier wagens zijn ver nield, de machinist gedood, 9 reizigers en 3 spoorwegbeambten zwaar ge kwetst zijn. Ook hier heeft men weder te doen met een verzinsel. De omnibus rijdendetus- schen Hoofddorp en Amsterdam (ex peditie Jansen), geraakte Zaterdag tus schen den Aalsmeerder- en Sloterweg te water. Drie der passagiers braken een arm en bekwamen verschillende kneuzingen. Het ongeval werd veroor zaakt doordien de paarden schrikten voor een hondenkar, want nog altijd is het in de Haarlemmermeer geoorloofd met karren te rijden bespannen met honden. Rbld. Dezer dagen vertoefde te Enkhuizen de heer Bruton uit Londen, die 14 Januari 1891 met twee inge zetenen dier stad uit liefhebberij van Enkhuizen naar Stavoren ever de Zui derzee ®ver het ijs is gegaan. De heer Bruton onderneemt thans weder een stout stukje; hij is namelijk in een klein Engelsch scheepje, dat Diet meer ruimte bevat dan voor 5 perso nen, van Bakhuizen uitgevaren, om over de Zuiderzee via Stavoren Harlingen te bereiken. Te Maastricht is de gevan genis zoo overbevolkt, dat men zich verplicht heeft gezien, een deel der mannelijke gevangenen naar de vrouwen- af deeling over te brengen. Ook in an dere gevangenissen schijnt het niet beter gesteld te zijn; althans de officier van justitie te 's Hage heeft om plaatsing van gevangenen te Maastricht aange vraagd. In de woning van L. Verbeek aan den Bosschen straatweg onder de gemeente Kuilcnberg heeft een brutale diefstal met braak plaats gehad. Van dezen diefstal wordt verdacht de knecht van den bestolene, zich noemende Jan Warmhout, oud 28 jaar, die zich in den morgen van den 4Q Augustus jl., toen de diefstal was gepleegd, uit Culem- burg in de richting van Buurmalsen heeft verwijderd. Ontvreemd zijn ver schillende sieraden, als gouden halsket tingen en oorringen, een gouden hee renhorloge enz,, benevens 39 rijksdaal ders en eenige kleedingstukken. Uit Kaatsheuvel schrijft men dd. 6 Aug.De dag en nacht van gisteren zijn rustig voorbijgegaan. Met het binnenrijden der tienden wordt goed gevorderd. Loon-op-Zand, vooral de tiendklomp „Land van Kleef," blijkt in dit opzicht zeer ver achter; de land bouwers aldaar zijn bang en durven niet te rijden, noch te tienden voor de gemeente. Volgens de verspreide geruch ten vreest men voor hedenavond. Men zegt, dat vooral het naburige Waspik tot mikpunt wordt genomen, 't Schijnt dus, dat de woelige boeren ontzag hebben voor de gewapende macht der militairen, evenzoo voor de hier gezonden brigades der koninklijke raaiéchaussées te paard en te voet. Ook in andere plaatsen der Lang straat zijn de gemoederen nog gistende. Te 's Grevelduin-Capelle hebben een troep zingende en tierende mannen en jongens Zaterdagnacht bij een tweetal in gezetenen, die ondershands de tienden hadden gepacht, alle ruiten stuk gegooid en bij anderen ketelmuziek gebracht. Te Sprang is versterking van politie gevraagd en Zondag zijn van daar twee maréchaussées te voet daarheen ver trokken. Men meldt uit Bolsward: Een vrij ernstig conflict was ontstaan tusschen het muziekkorps der schutterij te dezer stede en de officieren. Het korps nam in zijn geheel ontslag. De schutterij rukte uit zonder inuziek, tot groote teleurstelling van heel de burgerij, bij welke het korps zeer geliefd is. Ge lukkig is in eene samenkomst van of ficieren en de voornaamste leden van het muziekkorps het misverstand uit den weg geruimd, en zullen de schut ters weer uitrukken voorafgegaan door hun muziekkorps. RECHTSZAKEN- Eene afwijzende beschikking is ont vangen op de verzoeken om gratie van de straf, waartoe de gezagvoerder van het stoomschip Obdamkapitein Bakker, laatstelijk door het gerechtshof te 's Hage is veroordeeld wegens mishandeling van den stoker Blom, sedert overleden. Zijn wij goed ingelicht, datisdaarby gevolgd het ongunstige advies van den rechter, die over de rekesten om gratie is gehoord. Bi. R. Cl. De raadkamer der arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend met last van instructie en gevangenhouding tegen Frederik Zandleven, oud 22 jaren, schilder, geboren te Koog aan de Zaan, verdacht van valschheid in geschrift en 23 HOOFDSTUK XVII. „O, Philip, Philip, waarom geeft gij het niet toe Ter wille vaa wie vertelt gij leugens? Nog eens, bewijst uw eigen brief aan mij in Parijs gericht, niet duidelijk, dat gij den vreeselijken inhoud van den koffer kendet En nu loochent gij het. 0> Philip, Philip!" „De koffer riep Philip op verschrikten toon uit. „Spreek mij daar niet van Er is hier in huis nog een andere vijand, die mij met dien koffer kwelt. Neen, ik zweer u, dat alvorens gij hier zooeven met geweld zijt binnengedrongen, ik volstrekt niet wist wat zich in mijn koffer bevond goede hemel! Ik kan het nu zelfs nog niet gelooven het lijk van tante ElizabethIk ge loof het niet Austin. Gij houdt mij voor den gek. Zij heeft u verteld wat er Zondagavond is gebeurd, en nu tracht gij mij vrees aan te jagen, opdat ik berouw zal toonen. Nu ja, ik heb berouw. Maar haar lijk in den kofferIk wil het niet gelooven. Arme oude tante arm, gierig, oud schepsel!" En tot mijne overgroote verbazing barstte de ruwe jongeling uit in een hartstochtelijk snikken. Er heerschte een korte stilte. Daarna zeide Austin duidelijk en met nadruk, op ijskouden toon, geheel verschillend van zijn an ders zoo vriendelijke wijze van spreken „Gij hebt haar Zondagnacht vermoord, Philip. Gij weet, dat gij het hebt gedaan. Durft gij voor den hemel, in naam van onze gestorven ouders durft gij het loochenen, dat gij haar dien Zondagnacht hebt doodgeslagen?" Ik drukte mijn hoofd stijf tegen het paneel. Bevende door de spanning van mijne verwachtingen, luisterde ik naar het ant woord. Het kwam maar ondanks al mijne inspanning kon ik het niet verstaan. Er heerschte een lange pauze. Ik klemde mijne tanden opeen van bittere teleurstelling. Weldra sprak Austin weer verstaanbaar en uit zijne woorden begreep ik wat ongeveer Philip had geantwoord. „Wanneer gij dan tiet onwillig zijt om dat eerste vreeselijke punt te loochenen," zeide Austin, „waarom loochent gij dan toch de rest „Ik beken hetgeen ik mij herinner," riep Philip opgewonden uit; „verder beken ik niets." „Gij ontkent niet, dat gij dien avond dronken waart?" „Neen," zeide Philip norsch. „Te dronken om te weten wat gij deedt, in welken toestand gij maar al te dikwijls verkeert, mijn arme broeder?" Voor zoover ik het kon hooren, bewaarde Philip het stil zwijgen. „Luister," aldus begon Austin, maar Philip viel hem in de rede. „Weet Edith alles?" riep hij haastig uit. „Natuurlijk weet zij er veel van," zeide Austin. „Gij kunt niet ontkennen, dat gy dikwijls hebt verklaard, dat gij de oude vrouw zoudt straffen, wanneer zij nog langer strafpredikaties tegen u hield over uwe uwe gewoonten. Dat hebt ge aan Edith verteld." „Ja," stemde Philip toe, „maar als een grap." „Zeer goed," vervolgde Austin. „Zondagavond zijt gij dronken thuisgekomen; gij hebt woorden met tante; gij drijft haar uw, kamer uit. Dat alles stemt gij fcoe?" „Ja," zeide Philip weer zeer luid. „Gij zijt den ganschen nacht alleen met haar. Den volgenden morgen is zij verdwenen. Wij verlaten te zamen het huis en een paar uur later wordt het lijk in uw koffer gevonden. Dit is In ieder geval een feit, of gij het ontkent of niet." Philip zweeg nog. „En nu loochent gy het er in te hebben gelegd. Toch wist gij, dat het zich in den koter bevond; dat bewijst uw brief aan mij." „Austin," zeide Philip met heesche stem, „ik heb u altijd als een ouderen broeder liefgehad en geëerd en voor zoover ik mij kan herinneren, heb ik bij al mijne gebreken - God weet hoe- vele die zijn nooit in mijn leven een leugen verteld. Ik zweer u, dat ik voordat gij van morgen mijne kamer z|jt binnenge drongen, niets wist van den dood van tante Elizabeth." „Waarom hebt gij mij dan dien brief in Parijs gestuurd?" zeide Austin ruw.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1