NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFEER. 10e Jaargang. Woensdag 10 Augustus 1892. No. 2791. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: DE KERMIS. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Lsttersr. en Euasti WEDSTRIJDEN. Ptr.UlL.L_ET ON. „J*-" HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afeonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. I>it blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Gents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEESEEOOI, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUliE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs Sibis Faubourg Montmartre. Het is niet een van de minst geliefde vermaken van de kermis, om zich een avond in den schouwburg te vermeien in het komediespel van het Neder- landsch Tooneel. Wat men er o©k van zeggen mag, het Nederlandsch Tooneel blinkt onder de tooneelvereenigingen in ons land uit door zijn uitstekend en semble. Bn dat is zeker wel hieruit te verklaren, dat terwijl by elk nieuw speelseizoen een soort van uitwisseling van tooneelspelers tusschen de verschil lende gezelschappen plaats heeft, een chassez croisez waar haast het oog niet op te houden is, de Koninklijke Ver- eeniging Het Nederlandsch Tooneel bestaat uit een aantal personen van meer stabiliteit, die door het langdurig samenspel, aan elkander gewoon zijn geraakt en daardoor aan de toeschou wers een tafreel kunnen aanbieden van beter eenheid, dan welk ander toneel gezelschap o©k. Bij het vertoonen van duitsche Possen, zooals het Maandag gegeven „Inkwar tiering" er een is, komt dat niet het minst uit. Hier geldt het een vlugge repliek te geven, een levendige actie te onder houden, kortom gebruik te maken van alle gelegenheden en gelegenheidjes om deor het tooneelspel do nu en dan door schemerende magerheid van het tooneel- stuk te bedekken. Hierdoor kon de opvoering van Inkwartiering aan strenge eischen vol doen. Spoor.als bezadigd oom uitstekend, de Jong ditmaal zeer los, Tourniaire als archi-verwijfd officier flink onuitstaan baar, Schulze ridicuul met zp „Reeds als kind aan het zeestrand," Morin de veteraan, de gemoedelijke de schalke, eD last not least Mej. Sophie de Vries, die vooruitgaat, als Ilka Etvös, waren verdienstelijk. De overige rollen waren van minder belang, behalve die van luitenant van der Valk, die door den heer Van Ollefen wel wat stijf en houterig werd gespeeld, waartoe de weinige klankverandering die hij in zyn stem weet te leggen veel bijbracht. Vanavond „Bartelmans Lijden," een italiaaDsch blijspel. Op een ander gebied kan men zijne avonden gedurende de kermis gezellig dooibrengen in het theater van den heer Th. Spriet op de Botermarkt. Dit theater heeft steeds op velen vooral ©p de jeugd een groote aantrekkingskracht uitgeoefend en dit is bij de nu reeds gehouden voorstellingen ook weer ge bleken. De heer Spriet zorgt steeds voor een zeer afwisselend programma. Stippen wij hiervan aan de oefeningen van miss Caro waardoor zij aan de toeschouwers hare verbazende lenigheid doet bewonderen, de acrobatische kun sten van gebr. Camelli en Magomeeta enz. alles afgewisseld door komieke scènes en clownsgrappen. Tot besluit van de avond- en ook van de middag voorstelling worden steeds aardige pan tomimes gegeven, welke zeer zeker geschikt zijn om den lachlust op te wekken. kwam een lichte sehram plus het natte pak. Verder had het ongeval geen on aangename gevolgen. Haarlem, 9 Aug. 189a. Ter terrechtzitting der arrondissse- ments rechtbank alhier van 9 Augustus 1892 is beëedigd als makelaar de heer Meinardus Donker, te Zaandijk. Wij zagen hedenmiddag »n het Mu seum van Kunstnijverheid de meer malen aangekondigde tentoonstelling van zilverwerken en in de school het werk der leerlingen over het afgeloopeu jaar. Wegens plaatsgebrek en het gevor derde uur moeten wij de berichten hierover tot het volgend Nummer laten liggen. Door een ongelukkig toeval is voor een paar dagen te Batavia de kapitein luitenant ter zee M. C. van Doorn, rid der van den Nederl. Leeuw en chef van het materieel bij het departement van Marine te Batavia, ©verleden. De heer Va» Doorn was nog slechts 45 jaar oud. Bij vonnis der Arrondisgements- Rechtbank te Haarlem dd. 9 Augustus 1892 is in staac van faillissement ver klaard Johannes Hofman, timmerman, metselaar en koopman te Broek in Waterland, met ingang van 28 Juli jl. Tot Rechter-Commissaris is benoemd de rechter Mr. J. de Clercq van Weel en tot curator Mr. W. Cnoop Koop- raans, advocaat en procureur alhier. Wij verwijzen onze lezers naar achter staande advertentie van „Die Emin- Pacha-Schuli-Neger-Karavane" welke in een tent ©p de Groote Markt te be zichtigen is gedurende de kermis. Ingevolge het door ons uit het Hbld. overgenomen berioht betreffende het ongeluk van Zaterdag met de omnibus tusschen Hoofddorp en Amsterdam wordt ons het volgende gemeld Het bericht voorkomende in het no. van Dinsdag, aangaande het ongeluk der expeditie H. JanseD, is geheel be zijden de waarheid. Wel heeft de omnibus met drie pas sagiers te water gelegen, doch niemand brak een arm. Slechts een passagier be- De minister van oorlog heeft bepaald, dat tegen den aanstaanden winter aan elk der korpsen van de 20 divisie infanterie 100 paar schaatsen za worden verstrekt. Aan de korpsen der io divisie is gevraagd of de het vorig jaar door de firma Hoekstra te Warga geleverde schaatsen goed hebben voldaan. Generaal Booth kwamMaan- dag te 's-Gravenhage. Hij leidde een bijeenkomst en vertrok dien avond naar Londen. Het spreekwoord van de paarden, die te hard van stal loopen, schijnt ook door dezen zomer bewaar heid te worden, zegt het weerbericht van het TJtr. Dagbl. Was de maand Mei te warm, Juni was alreeds eenigs- zins te koud. Het aantal zomerdagen (maximum temperatuur boven 25 gr. C.) was in Juni slechts de helft van het gemiddelde aantal. Nog treuriger was het in Juli. Slechts op éen dag, den 29e, bereikte de temperatuur den hoog- sten stand van 25 gr. Cterwijl Juli recht heeft op 6 zomerdagen. De ge middelde temperatuur in de afgeloopen maand, zoowel 's morgens, 's middags, als 's avonds, bleef 1 i 2 gr, C. onder het veeljarig gemiddelde. Ondanks de te lage temperatuur was de maand droog en de overheerschende windrichting uit NO. De totale regen- hoeveelheid 38 mM., bedraagt slechts de helft van de gemiddelde hoeveelheid 76 mM. De totale verdampingshoegte is 126 mM. tegen gemiddeld 130 mM. Het aantal regendagen (10J en net aan tal onweersdagen (1) bleef aanzienlijk onder het veeljarig gemiddelde, achter eenvolgens i7 en 4.3 bedragende. De gemiddelde bewolking (5.2) was zeer normaal (5.4), eveneens het aantal bewolkte en heldere dagen, hetwelk beide 2 bedroeg. Zijn doorgaans in Juli WZW. winden met 15 pCt. overheerschend in de af geloopen maand bleven de NNO. met 2i0/oo verreweg de overhand behouden, slechts 8° 00 was uit WZW. Het aantal windstilten (37%o) was eveneens aan zienlijk tegen gemiddeld 25 pCt., vooral de laatste 20 dagen waren windstil. Daarentegen woei den 7 een ZW. storm, waarbij een windstoot van 74 KG. voorkwam. Hoewel het in 't geheel op 8 dagen hier te lande heeft geonweerd, is slechts op 2 datums, den 13 en 30 Juli, onweer van eenige uitgebreidheid voorgekomen. Zondagnacht omstreeks 1 uur is de portier van het „café met damesbediening" „Europa", in de Nes te Amsterdam, het slachtoffer van een moordaanslag geworden. Een der be zoekers van het café kreeg by het uit gaan twist met den portier, haalde een revolver te voorschijn en leste een schot. De portier wist door een vlugge bewe ging den kogel te ontduikeB, raaar een tweede schot verwondde den man zoo ernstig aan den hals, dat bij hevig bloe dend naar het gasthuis is vervoerd, waar hij thans niet buiten levensgevaar is. De dader verweerde zich tegen een politie-agent es eenige voorbijgangers, die hem aangrepen, raaar werd ten slotte in verzekerde bewaring gebracht. Hij zegt Duitscher van geboorte en chef bij de Deli-brouwerij te zijn. Aan de Rijk3- en gemeen telijke politie te L@©sdrecht is het gelukt de daders te ontdekken vaneen ruim een maand geleden te Amsterdam gepleegden diefstal van effecten en geld, onder bezwarende omstandigheden. Reeds werden de daders tot beken tenis gebracht. Vrijdagavond zijn te Naar- den door twee personen, zooals later bleek uit Amsterdam en Duitschers van afkomst, valsche guldens uitgegeven. Zaterdag hielden zij zich te Hilversum ©p, doch maakten zich daar haastig uit de voeten, toen zij vermoedden, dat de politie hen achtervolgde. Te Laren wer den zij gevat, vandaar naar Naarden en vervolgens nog denzelfden avond gevan kelijk naar Amsterdam overgebracht. (U. D.) Zondagmorgen had inden Nieuwen Enk te Apeldoorn het volgende plaats. De beide broeders G. en H. de G., oud 25 en 18 jaren, kregen om een kleinigheid ruzie. De oudste, G., die nog onder den invloed van sterken drank verkeerde, pakte zijn broeder bij de keel en gat hem eenige klappen. De vader dit hoorende, vermaande G. om zijn broeder niet te slaan, doch werd ook bedreigd en achtervolgd. H. die bang was dat zyn broeder weder in huis zoude komen, en wetende dat hij, be schonken zijnde, graag een mes gebruikte, nam een ©p tafel liggend mes weg, waarmede hij naar buiten ging. Daar werd hij door G. weder aangegrepen, en bij de nu volgende worsteling be kwam een gevaarlijke wond in den rug. De ontboden geneesheer kon geen hulp meer verleenen, daar bij zijne komst het leven ai bijna geheel uitgebluscht was. Volgens H. is het mogalijk, dat hij bij de worsteling zijn broeder ver wond heeft, doch niet met opzet. Op last van de justitie uit Zutfen is het lijk naar de begraafplaats overge bracht, alwaar Maandag de schouw zou plaats hebben. B., die op last van den burgemeester in arrest genomen was, is later op last van de justitie in viijheid gesteld. Te Tilburg is Zondagnacht een moord gepleegd op den 23-jarigen fabrieksarbeider C. v. H. Het lijk is gevonden op een weiland bij zijne wo ning in de wijk Oerle. De maiéchaus- sées zijn op het bericht dadelijk ter plaatse verschenen en hebben den ver- moedelijken dader, zekeren B., gearres teerd. De justitie te Maastricht is Zaterdag te WinthagenVoerendaal ge weest, ten einde te verhooren J. L. Peters, schoenmaker aldaar, die in levensgevaar verkeert ten gevolge van verwondingen, hem te Simpelveld,door zekeren L. H. toegebracht. In het Nieuwsblad v. Ned, vindt men een verslag opgenomen van een meeting te Ficsterwolde, waar ook Geel als spreker optrad. Vóór hij den katheder betrad, bood de voorzitter hem namens de afdeeling Finsterwolde van den sociaal-democratischen bond een parapluie ten geschenke aan. Hierop nam Geel het woord, vertelde dat hij zijn invrijheidstelling aan de arbeiders had te danken, dat hij verbaasd was over den oravang, dien de arbeiders beweging genomen had, en zeide toen, volgens den verslaggever: „hoe goed een krachtige vereeniging ook zij, men vergete niet, dat daarbij wapens be- hooren en niet van die kleine, b. v. re volvers, waarmee ik, jammer genoeg, nog misschoot, neen wapens moeten we hebben, waarmee men zelfs de ge lederen van soldaten uiteen kan doen spatten." Ons wordt gemeld, dat alsnog door de Société Royale „l'Orphéon" te Brus sel een verguld zilveren medaille is toegekend aan het „mannenkoor Caeci» lia" te Amsterdam, wegens het herroe pen van de uitspraak der jury, op den laatst gehouden wedstrijd te Brussel. Hbld. Zondagmiddag te een uur werden de drukbezochte wielerwedstrijden te Arn hem hervat. Het eerste nummer was Internationale wedstrijd op den vei- ligheidswieler van meet, (safety scratch). Afstand 2 K. M. Prijzen goudeD, ver guld zilveren en zilveren medaille. Eerste afdeeliüg: C. A. Koning, Rot terdam C. Wittevcen, HaarlemJ. Feith, Amsterdam en J. Schaap. De uitslag was, dat Feith won in 3 ra. 2SY5 sec.Koning was in 3 m, 28s/s sec. tweede en Schaap derde. Tweede afdeeling: W. J. Rade maker, Den Haag A. Vater, FrankfortF. H. U) HOOFDSTUK XVII. „Ik herinner er mij niets van," zeide Philip. „Herinnert gij u iets anders van wat gij dien nacht hebt ge daan Is er een andere verklaring mogelijk Vertel mij eens, gij die er u op beroemt nooit een leugen te hebben verteld hebt gij in een uwer vlagen van dronkenschap nooit gehandeld alsof gij in een droom verkeerdet? Zeg mij, hebt gij op dien Zon dagavond niet van dat verderfelijke chloral ingenomen Welnu." „Ik heb het gedaan," zeide Philip. „Het zou u niet verwon deren wanneer gij wist wat slapeloosheid is voor een zenuwachtig man als hij dronken is." „En meent gij in zulke omstandigheden verantwoordelijk te zijn voor uwe daden. Hebt gij mij een week of twee geleden niet zelf verteld, dat gij dingen zaagt, die niet in de kamer aan wezig waren en dingen deedt, die gij den volgenden morgen geheel waart vergeten, wanneer gij wat te veel chloral naarat, en zelfs al deedt gij het niet?" Antwoordde Philip hierop? Ik hoorde niets. „Ik zal u eens wat vertellen," vervolgde Austin. „Er was eens een man, die in doodsangst op mijne kamer kwam, omdat twee dieven bij hem waren ingebroken, en een hunner hem met een mes had gewond. Het bloed drong door zijne onderkleederen, zeide hij. Ik keek overal, maar zag niets. Ik ging met hem mee naar zijne kamer, maar ook daar was niets te zien." „Ja, ja!" riep Philip uit. „Ik verbeeldde mij dingen, die niet bestonden, maar vergat geen dingen, die gebeurd waren." „Is daar veel onderscheid in Ik kan iemand, die mij op zekeren morgen vertelde, dat hij den ganschen nacht in bed had geslapen en toch had ik hem in den tuin in het maanlicht rozen zien plukken." „Houd op, houd opriep Philip uit. „En wij vonden de rozen later in een andere kamer." Philip kreunde luid. „Zeg mij dit alleen," sprak Austin hartstochtelijk. „De politie is ons op het spoor. De zaak wordt goed onderzocht. Vertel mij maar een ding. Wat meent gij dien nacht te hebben ge daan „Nadat ik chloral had ingenomen, viel ik in slaap." „En gy hebt gedroomd?" „Wat hebt gij gedroomd?" „Ik droomde o, Austin ik herinner het mij niet meer. Ik droomde, geloof ik, dat ik ruzie had met tante Elizabeth. Dit is evenwel zeer vaag en onzeker, en ik had den volgenden morgen hevige hoofdpijn." „En toen ik bij u kwam was de sleutel van uw deur weg. Herinnert gij u, Philip, waar ik hem vond?" „Ja, in de kamer van tante Elizabeth." „Goede hemel, wat verzwijgt gij nu voor mij Hoe kan ik u redden? Gij zult hier morgen misschien vandaag worden ge arresteerd. De londensche detectives zijn reeds aan het onderzoe ken. En gij gij wilt niet naar mij luisteren. Gij weigert uwe eigen verklaringen te gelooven. Vlucht, Philip, vlucht nu gij nog kunt. Ik zal u het geld wel verschaffen. Vlucht naar een van de Amerikaansche Staten." „Zijn zij mij werkelijk op het spoor?" vroeg Philip opschrik kende. „Ja, u en Edith. Wat nog erger is, Edith bevindt zich in ge vangenschap. Zy beschuldigden haar van medeplichtigheid. Vlucht naar Amerika en schrijf dan vandaar om haar voor alle verdere verdenkingen te vrijwaren." „Waarom hebt gij mij dat alles niet in uw brief geschreven riep Philip uit. „Daarin stond niets van dat alles." „Waarom hebt gij mij gisteren niet willen zien antwoordde Austin. „Ik zou u dan alles hebben kunnen mededeelen." „En als ik hier blijf?" „Dan zult gij zoewel Edith als mij ongelukkig maken. Philip* bedenk wat het beteekent de galeien. Innerlijk weet gij, dat gy en gij alleen de misdaad moet hebben gepleegd. Ik wil ge- loeven, dat gij het half zijt vergeten wij willen uwe verant woordelijkheid alles bewijzen maar vlucht eerst." „Genadige hemel, wie anders dan ik zou het gedaan kannen hebben?" zeide Philip met gebroken stem. „Ik moet het gedaan

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1