eOLITffiK^QVERZICHT. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. Koenen, Manchester, en R. G. Merry, Londen. Vater won in 3 m. sec. de tijd van Meriy was dezelide. Koe nen was derde. Derde af deelingA. Veiheijen, Frank fort; H. L. Raland, Deventer en A. E. Good, Londen. Raland won in 3 m. 447s .sec.Verheijen was tweede in 3 m. 44V» sec. en Good derde. In de beslissing reden alle daarop rechthebbenden mede. Koning overwon na een heeten strijd. Zijn tijd was 3 m. 301/4 sec.Vater deed er 3 m. 30^ sec. over. Koning werd op de schouders rondgedragen. Internationale wedstrijd op den hoo- gen tweewieler met voorgift (bicycle handicap). Afstand 1 eng. mijl. Prijzen kunstvoorwerpen ter ^waarde van f 50, 25 en /15. Deelnemers: J. Schrauwen, Rotter- dam (120 M.); H. J. Wolter (53 M.), en A. A. Stheeman (75 M.) beiden van Amersfoort; J. J. Ott Bultman, Haar lemmermeer (o M.)Kühbacher, Keu len (90 M.)H. R. Ptotin, Luik (o M.). Wolter was een in 3 ra. 39VS sec. en Stheeman twee in 3 m. 32 Vs sec. Kamp wedstrijd op den veiligheids- wieier van meet tusschen leden van de „Catfoid Cycling Club" en leden van den A. N. W, B., .(invitatie). Afstand 2 eng. mijl. Prijzendrie medailles. Daar de Engelschen niet op driewie lers konden uitkomen, besloot men de tricycle-team race te veranderen in een safety over 2 eng. mijlen. Van hollandsche zijde namen deel P. W. Scheltema Beduin, Londen; H. L. Raland, Deventer; en W. J. Rade maker, Den Haag. Van engelsche zijden kwamen uitA. E. Good, R. G. Merry en F. L. W. Knight, allen uit Londen. Rademaker was éénRaland was tweede. De band van Scheltema sprong in de laatste bocht, waardoor hij jam mer genoeg zijne derde plaats met de laatste moest verwisselen. Good was derde, Merry vier en Knight vijf. Bij deze prachtige overwinning der Hollan ders (9 tegen 12 punten) waren de toejuichingen donderend. Zooals men weet had Heiland Zaterdag ook gewon nen. Ons land kan tevreden zijn met zulk een enorm groot succes. De tijden der twee eersten (Rademaker en Raland) waren 5 m. 48- 5 sec. en 5 m, 487s sec. Internationale wedstrijd op den vei ligheidswieier met voorgift (safety han dicap). Afstand eng. mijl. Prijzen kunstvoorwerpen ter waarde van f60 f 30 en 20. Eerste atdeellngJ. Feitb, Amster dam (10 M.), P. J. Adrian, Schevenin- gen (60 M.), R. J. Jefferson (20 M.), J. P. van Hoorn, Leerdam (50 M.), en A. Verheijen, Frankfort (van meet). Verheijen won in 1 m. sec. De tijd van Feith was 1 m. io7s sec. Tweede afdeeling;J. Schrauwen, Rotterdam (60 M.)H. S. v. Hasselt, Rotterdam (60 M.)W. J. Rademaker, Den Haag (van meet)F. Rademaker, Den Haag (40 M.)en C. A. Kening, Rotterdam (van meet). Rademaker was een in 1 m. 12 sec.; de tijd van Ko ning was 1 na. i2Vs sec. Derde afdeelingM. Adler, Amster dam (van meet); J. Schaap, Keulen (15 M.); F. H. Koenen, Manchester (35 M.); R. H. Oosterveen, (55 M.); H. E. Meulman, Amsterdam, (45 M.), en A. Vater, Frankfort (van meet). Koenen werd één in 1 m. ioVs sec.; Meulman twee in 1 m. nVssec, Vierde afdeeling W. R. Prodn, Luik (van meet); H. L. Raland, Deventer (van meet)R. G. Merry (van meet) F. L. W. Knight, Londen (15 M.); C. Witteveen, Utrecht (15 M.); A. An kersmit. Apeldoorn (50 M.) F. Grund, Arnhem (30 M.)en G. M. E. Pos, Baarn (50 M.). Protin kwam één in 1 m. 87s sec.; Raland was tweede in 1 m. io7s sec. De tijd van Protin was record. In de beslissing reden alle eerstaankomenden van de afdeelingen en de tweede snel ste; dit was Raland. De laatste begon met het nemen der leiding. Koenen kon niet ingehaald wordenzijn tijd was 1 m. IQ*it sec.; Protin was zeer mooi tweede, en Rademaker derde. De tijd van Protin was 1 m. iaVs sec. Internationale wedstrijd van meet op den driewieler, (tricycle scratch race), Afstand 2ooo M. Raland werd één in 4 ra. 287b sec.; Adler tweede in 4 m, 287s sec., en Underborg derde. Internationale wedstrijd van meet op den veiligheidswieler om het kampioen schap van het vasteland, (safety cham pionship of the continent). Af~*"*w' 10,000 M. ie prijs zilveren beker ter waarde van /So. Er werd in twee afdeelingen ge reden. De eindwedstrijd tusschen Protin, Ko ning en Rademaker, die in deze volg' o-de aankwamen, was zeer mooi. Het mocht den Hollanders niet gelukken den Belg te slaan. Tijden 18 m. 53 71 sec. en 18 m. 537» sec. Protin is dus kam pioen. De leidings-medailles in de afdeelin gen verdienden de heeren Feith Grund; in de beslissing de heer Merry, Eerst om kwart over zes waren de wedstrijden afgeloopen. De uitslag van den wedstrijd van den Nederl. Schaakbond is, dat de prijzen behaald zijn ais volgt: Eerste klasse: ic prijs ƒ100 F. van den Berg, Amsterdam2e prijs 50 en 3e prjjs ƒ30, gedeeld door de heeren jhr. A. E. van Foreest, te Amsterdam en R. J. Loman, te Londen. Tweede klasse: ic prijs ƒ50 N. W, van Lennep, te 's-Graveland, die hier door in het vervolg niet anders dan in de eerste klasse mag mededingen 28 prijs f 30, J. R. Deen, 3e prijs f 20, A. Bleijkemans, beiden te Amsterdam, bij 500 op Giodok had verspeeld, doch wilde niet meedeelen waar hij dej rest had gelaten. KOLONIËN- BATAVIA, 8 Juli. By gouv. besluit is aan den assistent resident van Buitenzorg, J. A. Harde man, de bizondere tevredenheid van den goeverneur-generaal betuigd wegens de onverschrokken, bezadigde en beleidvolle wyze, waarop hij is opgetreden bij ge legenheid van den in het laatste van de maand Juni jl. gepleegden doodslag op het kamponghoofd van Bodjong Rang kas, behoorende tot het particuliere land Tjampea in de afdeeling Buitenzorg, Volgens de officieele rapporten was het aantal personen die bij de ramp van Groot-Sangi is omgekomen, nog niet op te geven, daar van het binnen land nog niets bekend was; do gissin gen liepen van 300 tot 150® uiteen. De glebes Ct. spreekt van pl. m. 1100. Een der handelshuizen te Batavia ontving van Makassar bericht dat ten gevolge van de uitbarsting van „den Goenoeng Awoe op Groot-Sangi een voorraad van 20,000 pikols copra, die ter verzending gereed lag, is te loor ge gaan. De regeering heeft voorgoed af gezien van haar denkbeeld om de pu pilleninrichting te Gombong op te hef fen en dus zal deze ook in de toekomst het toevluchtsoord blijven voor onver zorgde kinderen van geheel onvermo gende ouders. De theeplanters in de Preanger zijn van plan op schitterende wijze aan de wereldtentoonstelling te Chicago deel te nemen; zij hebben daarvoor 150,000 beschikbaar gesteld. Den iu Juli is de spoorlijn Pa- dang-Paadlang Solok voor het pu bliek verkeer geopend. Den 50 Juli is door den schout van Kramat gevat de heer v. A., die zijner j collega's verbannen en de staat van beleg afgekondigd. Over de engelsche zending in Marok ko is nu een blauwboek verschenen waaruit blijkt dat in hoofdzaak de kwestie in Tanger zich heeft toegedragen zóoals door de couranten is vermeld. Alleen heeft Sir Smith met zijn gevolg niet zooveel gevaar geloopen, als men wel dacht. Niet het omwerp-traktaat, maar een ander stuk heeft Sir Smith verscheurd. Inmiddels hebben de troepen van den Sultan 1.1. Zondag den nederlaag gele den tegen de oproerige Angheras. Met een verlies van 15 dooden wierpen de opstandelingen heen terug. Daarna wer den de vijandelijkheden geschorst, dcch morgen worden ze weer hervat. In het engelsche Lagerhuis is de cam pagne tegen het ministerie begonnen, De afgevaardigde Asquith stelde een amendement voor op het adres van ant woord op de troonrede, in welk amen dement koeltjes weg gezegd wordt dat eene Regeering het vertrouwen van het land moet bezitten en dat deze Regee ring dit vertrouwen mist. Hierop volgde een uitvoerige discussie waarbij de af gevaardigde Redmond verklaarde, het amendement te zullen ondersteunen omdat hij daarin een middel zag, deze regeering weg te krijgen. Maar dan ook moeten de liberalen, als zij aan het bewind komen, hunne belofte nakomen en dadelijk Ierland home rule geven. Dan zullen zij op den steun van de Parnellisten kunnen rekenen. Hierna werd de beraadslaging verdaagd. In het huis der Lords werd het adres Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie ziek niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur In de AmsterdammerDagblad voor Nederland, van Zaterdag 6 dezer, plaatste ik onderstaand stuk. Mag ik u beleefd verzoeken, dit ook in uw blad een plaatsje in te ruimen? Mochten uwe lezers omtrent de daarin bedoelde praktijken van de heeren kwakzalvers wat meer willen weten, dan ben ik gaarne bereid, hun op aanvrage mijne brochure Een onwaardige Sequah'hulde toe te zenden. Hun die na lezing meer exemplaren ter verspreiding verlangen, zal ik gaarne het gevraagde aantal toe zenden Dat ingezonden stuk luidt als volgt: „Kwakzalverij „Manheer de Redacteur l „Is 't nu nog niet lang genoeg, dat „het publiek dag aan dag de potzier- „lijke (om geen ander, scherper woord „te gebruiken) opschroeverijen van de „vreemde Sequah-maatschappij onder „de oogen worden geduwd? Gisteren „werden we hier te Haarlem weder huis „aan huis vergast op een nieuw reclame „middel voor Sequah's terpentijn en „olie, een geel boikje namelijk, waarin „me, bij den eersten opslag, ai dadelijk „trof de voor een ieder, die niet al „t e stom is, onmiddellijk in het oog „springende onzin, dat B's geneesmiddel „o. a. geneest„klierpijneB, voortge sproten door pijnen in den rugl!" ,Is daar nu heusch geen einde aan j r> i- l 1-te maken? Een arme drommel, die van antwoord aangenomen. SaUsbury, in ,tkuin> hier en d]ur op een de eerste minister, voerde in die zitting het woord. Hij zeide dat het hem ver wonderde, dat de leiders der oppositie hunne beginselen niet verdedigd hadden. De keuze der ministers berust bij het Huis der Gemeenten, doch nadat deze gedaan is, moeten er maatregelen voor gesteld worden. D&n houdt de eenzijdige bevoegdheid van het Lagerhuis op en wordt het deel van het Huis der Lords in den wetgevenden arbeid gelijk aan dat der Gemeenten. Het zwaartepunt der belangstelling en van den invloed zal in het aanstaande jaar gelegen zijn in het Hoogerhuis. Hij hoopt dat het Huis der Pairs die belangrijke taak en deze ernstige plichten met zijne gewone wijsheid en stand vastigheid zal aanvaarden, en dat het Huis niet toe zal laten dat nieuwe leer ingen, gegrond op denkbeeldige voor stellingen, de groote beginselen krach teloos zullen makea op welke het rijk berust en op welke het alleen staande gehouden kan worden, In de troonrede zelve stond niets dan dat het Parlement in dit jaargetijde geen zitting behoeft te houden, omdat de dringende aangelegenheden voor de ontbinding daarvan in het reine zijn gebracht en voorts wordt de hoop geuit, dat de volgende zitting even goede vorderingen zal maken. In Parijs hebben de belastingen in Juli ruim 4 millioen francs meer opge bracht, dan in Juli 1891. Toch blijft dit cijfer nog onder de raming. Bij de herstemmingen voor de depar tementale Raden zijn 77 republikeinen en 3 monarchisten gekozen. Eerstge- noemden winnen 10 zetels. Te Roubaix heeft de politie een roode vlag weggenomen, waarmee notabene de adjuuct burgemeester in optocht met een aantal werklieden naar den burgemeester was getrokken. Men vierde de overwinning bij de departe mentale verkiezing. In Zuid-Amerika is weer eens opstand des voormiddags te 11 uur voor de spaarbank bij de Javasche Bank tegen 200 coupons eene som van 3460 had j geweest en wel in Bolivia. Hij is echter ontvangen en sedert niet op het kan- ook alweer bedwongen. Tamacha, afge- toor was teruggekomen. Hy zeide dat vaardigde van de Kamer, is met 17 „markt, een ffeschje verkoopt tegen „kiespijn of iets dergelijks en daarmede „een sober éaggeldje verdient, wordt „gelast zijn biezen te pakken en be- „keurd op den koop toesinjeur Sequah „echter, die met z'n mooien wagen en „z'n grooten mond duizenden en dui „zenden guldens weet te slaan uit de „goedgeloovigheid van het nederlandsche „publiek, wordt met vrede gelaten, op „zijn hoogst een enkelen keer voor een „voor hem luttele 25.bekeurd. „Is 't nu nog niet lang genoeg? Ik „herhaal dit, wijl de Sequah company „nu reeds de brutaliteit zóo ver drijft, „om blijkens de bladen der laatste dagen, „zijn terpentijn aan te bevelen als on feilbaar middel tegen de cholera, „'t Gaat nu toch alle perken te buiten, „'tls nu niet langer goed te maken „met een beroep op de zoo hoog beroemde hollandsche gastvrijheid, die „iederen vreemdeling het verblijf binnen „onze grenzen toelaat, als-i maar een „middel van bestaan heeft, 't Wordt „nu een schande voor Nederland, ,,'tHeet, dat we, vèr boven andere „natiën verheven, de vaan der weten schap hoog houden, 't wordt ons ten „minste op school zoo geleerd, en we „dulden de praktijken van Sequah, „Goolam-Kader en consorten, „'t Is fraai „4 Augustus 1892. WILLEM F. OVERHOFF." En hiermede mijn dank voor de plaatsing. O. Uit Duinkerken wordt ge meld, dat de douanen te Teteghem een wagen met twee paarden bespannen en waarin 2500 kilo belgische tabak werd vervoerd, hebben aangehouden. De vangst ging evenwel niet gemak kelijk. De smokkelaars legden de zweep over de paarden hoewel de douanen revolverschoten op de paarden losten. D e grensbeambten requireerden een rij- ^uigje en reden daarmee de smokke laars na. Zij konden de paarden vta den smokkelwagen eerst tot staan breo- gen door de paarden met bajonetstekei te wonden. Aan de smokkelaars gelukte het om te ontsnappen. Hoe familiën in verval kunnen geraken, kan uit het Volgende blij keu. In Parijs is een graaf de la Marche huisschilder, een baron de Saint Meg. nien huurkoetsier; onder de koristen der opera is een afstammeling van de graven de Foix; een graaf de Retzis violist in een orkestjeeen Gégui ij landbouwer, een Beaumanoir douanier terwijl een graaf de St. Jean muizen' vallen verkoopt. De exprestrein van Par ij» naar Bordeaux is tusschen Grandjean en Faillebourg gederailleerd. De machi- nist en de hoofdconducteur zijn gedood de stoker is geheel verminkt. Tal van passagiers werden gedood of gewond. Ook de materieele schade is belangrijk, de restauratiewagen is i splinters geslagen. Eenige dagen gelede drong zekere Augnste Gnillard een 20-jarige knaap bij een zijner buten te Ecots, Perrine geheeten binnen, viel op hem aan en schopte hem zoolang, tot de ongelukkige den geest had gege ven. Toen legde de moordenaar het lijk op een bed en stak dat in brand, om aan een ongeluk te doen gelooven, Men kreeg echter na eenige dagen argwaan, het lijk werd opgegraven en Guillard gevangen genomen. Hij bekende spoedig. Zeoals bekend is, heeft zich voor eenigen tijd, te Berlijn eene vereeniging gevormd die zich ten doel stelt, het antisemitisme tegen te gaan, In een der laatste vergadering heeft een lid dier vereeniging, Mundt, uit Lichtenstein, medegedeeld, dat hij aan den officier van justitie bescheiden ter hand zal stellen, waaruit blijkt dat de bekende antisemitische rector, Ahlwardt, zieh heeft schuldig gemaakt aan op lichterij, meineed en valschheid in ge schrifte. Zendag is een aanslag ge- pleegd op het hotel „Het wapeu van Pigottea", te Pathskeal bij Limerick, Een blikken doos met petroleum, waar aan een lont verbonden was, was nabij den muur geplaatst en ontplolte met een hevigen slag in den vroegen ochtend, De eigenaar van het hotel had ijverig deelgenomen aan de jongste verkiezmgs- beweging. In Berlijn loopt het ge- rncht, dat Graaf Von Caprivi tenge volge van Bismarcks aanvallen, besloten heeft zijn ontslag te nemen, en dat in zijne plaats Graaf Von Hatzfeld, doitsch gezant te Londen als rijkskanselier zon optreden. De bisschop van Teligno is vermoord gevonden in een coupé eerste klasse van den trein van Florence, De prelaat was aan het hoofd verwond, Reeds is een verdacht persoon gearres teerd. Een Balziel-telegram uit Rome van Maandag meldt het vol gende Heden hield de katholieke vereeni ging in den Ricoi-schouwburg een bijeenkomst en begaf «ich vervolgens in optocht naar het standbeeld vooi Columbus om daar een krans neer te leggen. Bij den stoet voegde zich ook de katholieke vereeniging „Testaccio". In het begin ging alles ordelijk, doch nadat men eenige straten was doorgetrok ken,hielden de anti-clericalen eene betoc- ging. „Weg met de priesters en het Vatikaan!" werd geroepen, terwijl het italiaansche vaandel ontplooid werd. Toen ontstond een groot tumult; d( anti-clericalen zongen het volkslied vu Garibaldi en op het Pincio had eet gevecht plaats, waarbij het vaandel me de woorden„Het katholieke Rome au Columbus" verscheurd werd. De politit hebben God vergeve het my." „Wanneer gij uw koffer hebt uitgepakt," zeide Austin lang zaam, „dan moeten uwe boeken nog in het huis te Southend zijn. Begrijpt gij dat?" „Ja," zeide Philip op angstigen toon. „Herinnert gij u den koffer te hebben uitgepakt? Gij schudt het hoofd. Laten wij dan gaan zien of de boeken er zijn; dat zal u dan misschien overtuigen?" „Ga er maar alleen heen," zeide Philip. „Dat zal ik. Ik zal u dan tot morgen verlaten, omdat ik wel geloof, dat wy nog tot zoo lang kunnen wachten, maar morgen vertrouw hierop moet gij Engeland verlaten. Wij kunnen in de familie geen veroordeelde moordenaars hebben, Philip." „Kijk naar de boeken de boeken," zeide Philip. Zijn stem ging in een gemompel over, en ik kon niets meer hooren. HOOFDSTUK XVIIL Een ander gezichtspunt Ik hoorde niets meer. Het volgende oogenblik zou Austin ver trekken. Ik sloop naar de deur en schoof den knip wég. Sedert ik de twee broeders met mij en mijne plannen met [hen opsloot, waren mijne denkbeelden aanzienlijk veranderd. Ik besloot nu een weinig te wachten alvorens Philip te bedreigen. Hij was in ieder geval stellig geen moordenaar in koelen bloede, en stellig was ook de misdaad geschied onder zeer bizondei e omstandig heden, die tot dusverre nog eenigzins in het duister lagen. Ik moest nog eens een onderhoud hebben met Philip. Austin zou zijn overjas komen terughalen uit de kamer, waar van ik bezit had genomen. Ik ging naar beneden naar mijne eerste kamer op de eerste verdieping, en wachtte tot Austin mijn deur had gepasseerd. Nauwelijks had hy het huis verlaten, of ik snelde naar boven, opende de zijdeur, en stond zonder hem er op de een of an dere manier op voor te bereiden in tegenwoordigheid van Philip Harvey. Hij zat bij den leegen haard in een lagen stoel met zijn hoofd op zijne handen. Hij keek op toen ik binnentrad, en week plot seling achteruit met eene uitdrukking van hevigen angst op het gelaat. „Mijnheer Harvey," zeide ik, „ik ben een particulier detec tive, en heb uw zaak onderzocht. Gisteravond was ik zeer onbe leefd tegen u. Daarvoor vraag ik u verschooning. Gisteravond meende ik, dat gij een moordenaar waart, nu geloof ik, dat wat gij ook moogt wezen, gij zooiets niet zijn. Ik ben hier gekomen om mij ter uwer beschikking te stellen. Dit geheim moet ont dekt worden. Laten wij het te zamen doen. Het zal ons geen van beiden alleen gelukken." Philip Harvey mompelde een onverstaanbaar antwoord. Ik vond het eerst onmogelijk om iets uit hem te krijgen. Hy was zeer argwanend en beschouwde mij in het licht van een detective als zijn natuurlyken vijand. Langzamerhand deed ik hem gelooven, dat ik om zijnentwille belang stelde in de zaak, hetgeen ook het geval was. „Gij moet mij in de eerste plaats vertellen," zeide ik, toen wi beiden bij den haard waren gaan zitten, „wat gij omtrent di financiën van uwe tante weet mede te deelen. Gij hebt mij gis teren gezegd, dat uit een financieel oogpunt haar dood geei voordeel voor u was. Is dat volkomen juist „Ja zeker," zeide Harvey; „Austin krijgt al haar geld." „Was zij rijk?" „Neen. Zij had zoo ongeveer een jaariyksch inkomen van 90 pond, en beeft het aan Austin nagelaten, omdat hij d oudste is." „Is er nooit sprake van geweest, dat zij iets aan u zou nalatec of hem zou onterven?" „Ik geloof niet, dat er ernstig over is gesproken," zeide Philij „Ik veronderstel...." hij zweeg eensklaps. „Het is voor mij strikt noodig om alles te weten," zeide ik, „wan neer ik u zal kunnen helpen." „Mijne tante hield niet zooveel van mij als van Austin. Zi keurde mijn wildheid af. Ik was als knaap niet zoo goed al mijn broeder; later evenwel nam zij het in een zaak voor mi op. Mijn broeder en ik hadden beiden dezelfde jonge dam lief." {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2