NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Donderdag 18 Augustus 1892. No. 2798. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STABSNIEÜWS. WEDSTRIJDEN. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Parijs 31 his Faubourg Montmartre. Haarlem, 17 Aug. 1392. Voor de akte fransche taal L. O. is te 's Hage geslaagd de heer H. Kingma, voor de akte voor hoofdenderwijzer te Amsterdam de heer J. Kuyper, en voor de akte gymnastiek, L. O., de heer Th. Sorgdrager, allen alhier. Op de aanvullingslijst van de bekro ningen op de Sporttentoonstelling te Scheveningen, komt nog voor onder groep F, hokken, voeding enz. voor honden, de heer C. Doncker alhier, gouden medaille. Op den KioderhuissiDgel vlak bij de Zijlbvug kampeert onder den blooten hemel een familie van man, vrouw en zes kinderen. De man heeft geen geregeld werk meer en arbeidt slechts 2dag per week tegen f 1.25 per dag. Eeoige weken geleden zijn deze menschen uit woning gezet omdat ze geen huur betaalden eu geen enkele huiseigenaar wil hen meer opnemen. Herhaaldelijk hebben zij overnacht in het bureau van politie, sems ook voor rekening der gemeente in een slaapstee. Natuurlijk vinden zij daar niet op den duur een toevluchtsoord. Medelijdende menschen hebben het gezia een paar nachten in een leegstaand huisje laten overnachten, maar natuurlijk kan ook dit niet zoo blijven. Weldadigheid naar Vermegen blijft uit principe nooit berg voor huishuur, omdat daarvan misbruik is gemaakt. Wij weten van den levensloop van dit gezin te weinig af, om de liefdadigheid onzer lezers voor hen ia te roepen, maar ij vragen aan de betrokken autoritei ten Is er geen middel, om dit gezin althans deze kinderen, waarvan het oudste 13 en het jongste anderhalfjaar is, onder dak te brengen Zij kunnen daar toch niet onder den blooten hemel blij ven kampceren Dagelijks worden bij de politie alhier valsche kwartjes gedeponeerd, vermoe delijk uitgegeven door de drie valsche munters 1.1. Zaterdag nacht aangchou- den. Dinsdagavond is uit de Nieuwe Gracht Opgehaald het lijk van eene 49j*"Se (Vrouw, die vermoedelijk even te voren hij ongeluk te water was geloepen. Het fek is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. ©e oogst te Haarlemmermeer staat boven verwachting, koolzaad en karwei zijn afgedorst en gaven ruim beschot. Winterrogge staat gereed om binnen gehaald te worden, terwijl de erwten, die een flink beschot beloven bij droog weder zu'len binnengehaald worden; tarwe, haver, boonen, staan zeer goed. Alleen de hooioogst was slecht. De onlangs gevonden gouden munten bij het graven te Aalsmeer hebben aan goudswaarde opgebracht 614 gulden. De helft hiervan komt aan het Rijk, wijl de vends'c plaats had op de Rijks* gronden. De vinder ontving 200 gulden en de rest is verdeeld onder de kame raden, die by het vinden tegenwoordig waren. Vrije paarden maakt te Sloten 16 Aug. Ruim 300 paarden stonden aan de lijn; handel tamelijk vlug; prijzen van f 90 tot ƒ425. Aan den Herv. Diaconie te Sloterdijk is door wijlen den heer P. V. D. ver maakt ƒ1000. In de Kostverlorenvaart onder Sloten is een schip, geladen met grond, ge zonken de opvarenden wisten zich intijds te reddenlading en vaartuig zijn verzekerd. BINNENLAND. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken en die van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal op Zaterdag 20 Aug. niet plaats hebben. De hertogin van Mecklen burg is Dinsdag te Scheveningen in het Kurhaus aangekomen. Haar vader de groothertog van Saksen bezocht Dinsdag van uit Soestdijk, Amsterdam en is om 6 uur te Scheveningen aangekomen. De zuster van den keizer van Duitsch- land, prinses Victoria van Pruisen, werd Dinsdagavond te 9 uur in het Oranja- hotel te Scheveningen verwacht. Het 25-jarig priesterfeest van den heer dr. H. Schaepman werd Dinsdag in het seminarie teRijsenburg gevierd. Nadat de jubilaris de mis had ep- gedragen kwamen allen in de keurig versierde recreatiezaal te zaraen en daar werd dr. Schaepman opgewacht door de leden van het feestcomité, door leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, der „Provinciale Staten, enz. Onder luide toejuiching deed hij zijne intrede en werd het eerst toegesproken door den heer mr. Cremers, oud-afgevaardigde van Alme- loo, die den jubilaris namens de katho lieken in Nederland geluk wenschte en hem een huldeblijk benevens het album, dat de namen der deelhebbers bevat, overhandigde. De nestor der oud-leerlingen bood de feestgave der kapelaans, een prach- tigen schrijflessenaar, aan. Dr. SGhaepmau dankte de belang stellenden in zijn zilveren priesterfeest en verzocht voor hem te bidden, opdat hij door een langdurig werken ter eere van God, Kerk en vaderland zich kwij ten kon van den plicht der dankbaar heid. Het onderzoek in dezaak van den geömploieerde bij het admini stratie-bureau in de Casuariestraat te 's Hage wordt met ijver voortgezet. Naar men verneemt, is tot dusver daar uit gebleken, dat er termen zijn om den aangehoudene verdacht te houden 10. van het doen van aangifte of klacht dat een inbraak en brandstichting ge pleegd was, wetende dat zoodanig strafbaar feit niet begaan was, door het te doen voorkomen alsof onbe kende daders zich aan die misdrijven hadden schuldig gemaakt20. van brand stichting. De toeeigening van hem in zijne be trekking toevertrouwde gelden is nog niet tot klaarheid gebracht. De beambte toch voerde het beheer over vier admi nistration, onder welke het agentschap van ©ene belgische assurantie-maat schappij, dat hem eerst sedert eenige maanden was opgedragen de hiervan gehouden boeking is gebleken niet in orde te zijn, terwijl de ontvangen gel den van elke dier op zich zelf staande administratieën gemakshalve of om an dere redenen in éene kas werden saamgevoegd, Dit en de onregelmatige boekhouding maken het vooralsnog moeilijk te bepalen aan welke admini stratie gelden en hoeveel onttrokken zijn. Er zijn ook eenige kantoorboeken ge vonden, die reeds aan de hoeken ver brand waren. Voor de haagsche recht- bank is Dinsdag behaudeld de aan klacht tegen een briefbesteller, verdacht van vervalsching van postwissels, welker bedrag hij deed incasseeren na veran dering van den bestelstempel, zoodat de schuld voor den diefstal bij ont dekking op een zijner kameraden zou vallen. De officier van justitie eischte 4 jaar gevangenisstraf. Te Oudshoorn (Z. - H.) i s Maandag het roeischuitje van den koopman C. Hoogendoorn op den Rijn omgeslagen, door het terugwerken der sleepboot, waaraan het bevestigd was, met net gevoig dat genoemde iioogen- doorn onmiddellijk in de diepte ver dween. De ongelukkige stond bekend als een oppassend huisvader. De Maasbode bevat de vol gende beschrijving van de inrichting van het circus, waarin de heer Hagen beek uit Hamburg gedurende de Rot- terdamsche kermis door verscheurende dieren kunstjes zal vertoonen r „De arena van het circus is bedekt door sen hooge kooi, geheel van solide ijzeren staven gemaakt, degelijk vast geschroefd en gedekt met netwerk en een zwaar kapiteel, om het nog hechter vast te drukkenhet is een massa van 10,000 kilo zwaarte, die dus zeker niet zal omgeworpen worden. Toch is de ontzaglijke kooi, waarbinnen de dieren werken (zy heeft 43 voet middellijn), van alle zijden goed te doorzien. De ingang van de manége tot de stallen is eveneens met zwaar ijzerwerk over dekt en afgedekt, de dieren worden van de eene kooi in de andere overgebracht, en een koord belet het publiek de nadering der tralies, zoodat niet alleen alle aanraking tusscheu toeschouwers eenerzijds en dieren en artisten ander zijds volkomen is afgesloten, naaar zelfs de mogelijke opzettelijke toenadering van een of anderen roekelooze verhin derd is. Onder deze omstandigheden, die de veiligheid der toeschouwers volkomen waarborgen, zal het zeker aantrekkelijk zyn, onder de vele voorstellingen het zeldzame schouwspel te zien van een artist, den heer Carl Mehrmann, die tableaux vivants geeft met leeuwen, tijgers, panters, beren, doggen, enz. ,Niet alleen, dat het schouwspel voor velen onderrichtend zal zijn op zoölo gisch gebied, het zal weergeven den triomf van den mensch over de dieren wereld, het bewijs dat de mensch waarlijk is de koning der schepping." Dinsdagmorgen stortte te Almeloo een gedeelte van den steiger van den in aanbouw zijnde watertoren naar beneden, waardoor 4 personen zóo ernstig verwond werden dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Uit Heerenveen wordt na der gemeld, dat het bericht aangaande een te Oudeschans gepleegden moord onjuist is. Wel heeft er eene zeer erns tige mishandeling plaats gehad, zoodat de justitie zich de zaak aangetrokken heeft, doch gelukkig is de dood er niet op gevolgd. Lsttsrsn en Kunst. Voor het aanstaande jaar zijn door de directie der Nederlandsche Opera aangenomen de dames j W. Hoogenboom, 10 zangeres (falcon). A. Klimmerboom, 10 dramatische zan geres. M. van OphemertSchwencke, mezzo sopraan en alt. C. Haimsen, ie lyrische zangeres. C. EngelenSe- j wing, 10 lyrische zangeres. A. Orelio, 110 dugazon en travesti. A. Tijssen Bremerkamp, 20 mezzo sopraan; enE. Karaphuijzen, 20 sopraan. Verder de heerenD. Pauwels, ie tenor van de Groote Opera en traduc- tie. A. van Gheluwe, ie tenor van de traductie opera's. K. Berkman, 10 lyri sche tenor en traductie. Jos. M. Orelio, 10 baryton van de Groote Opera. P. de Meijer, 10 baryton van de Groote Opera. A. v. d. Hoeck, baryton opera comique. Jos. Tijssen, 20 baryton. Ch. Arnoldi, ie bas van de Groote Opera en opera comique. H. Engelen, bas- chantante. L. van Westerhoven, trial. A. O ver gauw, 20 trial. J. Raijmans, kleine rollen. Het seizoen zal geopend worden met Gounod's Faust. Inhoud van de Hollandsche Lelie van 17 dezer HoofdartikelTeleurstellingen, door Thérèse Hoven. Uit den ouden tijd. IX. Freule van Dordt, door A. J. Servaas van Rooijen. Praatjes over muziek. Jenny Lind, door C. Kappeijne v. d. Coppello. (Slot.) Geen Dames werk, door Thérèse Hoven. „Ein- samkeit" (versje), door Irene. Roe ping door Johanna A. Wolters. VII. Dankbetuiging. Vragenbus. Correspondentie. Week-kalender. Advertentiën. Zondag, werd op het Malieveld in Den Haag de tweede coiapetitiewed- stryd gespeeld tusschen „Amstels Cric ket Club," uit Amsterdam, en //Olym- pia," uit Den Haag. A. C. C. verloor den toss en werd eerst aan bat gestuurd; zij maakte 169 runs voor het verlies van slechts 3 wickets. Van dit kolossale aantal kwamen 92 voor rekening van J. C. Schiöder en 45 voor Küpfer die bovendien niet uit speelden. Hierna sloot A. C. G. hare innings en maakte „Olympia" in de eerste in nings 80 (Van den Bosch 20) en 41, zoodat zij verloor met innings 48» Deze schitterende overwinning is tot nu toe eenig in het Nederlandsche cric ket, en heeft des te meer waarde, daar het hier eerste-klas cricket was en de tegenpartij nog niet lang geleden slechts met moeite werd verslagen. Schröder sloeg met zijn score van 93 zijn eigen record van 53. Het algemeen record voor Neder- 311 HOOFDSTUK XXIII. Philip was toch werkelijk geen slecht mensch, en ik begon mij jzijn lot meer en meer aan te trekken. Met de meest mogelijke voorzorgen keerde ik naar mijn hotel ;terug. Er viel nu niets meer te doen. Ik had het doel, waarvoor ik naar Parijs was gekomen, be- Mijn facsimile was gebleken juist te zijn; er was onder lid op te merken; de letters op den koffer waren niet door p Harvey geschreven. Dat viel niet te ontkennen. En hoe eloofeiijk het ook mocht scbynen, nu eenmaal was aangeno- —2, dat het niet het schrift van Philip was, schenen de omstandig- ieden mijn eigen redeneeriog, de getuigenis van miss Simp- rinsem alles er op te duiden, dat Austin ze moest lebben geschreven. De expert had gezegd van niet, maar ik stelde niet veel vertrouwen in dien man. Voor het oogenblik was er niets beters te doen dan Philip veilig weg te krijgen naar Musïille. Austin kwam in üen namiddag over nog wel Zondagnamid dag, in zijne vreeselijke opgewondenheid van het oogenblik aan geen Zondagsviering denkende. Hij kwam ons in het hotel op zoeken en kon slechts mijn getuigenis bevestigen, dat de kast in de kamer van wijlen zijne tante was gevuld met Philips boeken dezelfde boeken, die Philip volgens zijne verklaring des Za terdags in zijn kofler had gepakt. Zelfs de minnebrieven en wat daarbij had behoord, waren daar gevonden. Austin vertoonde ze als een overtuigend bewijs van hetgeen hij vertelde, en hij reikte ze zijn broeder toe. Nooit, tot op het oogenblik, dat ik nu het gelaat van Philip zag, had ik kunnen beseften, tot hoever zich iemands hoop wel kan uitstrekken. Wij begeleidden den armen man naar het „Gare du Lyon" en zagen hem met den sneltrein vertrekken. Austin had hem honderd pond gegeven met de be lofte hem bij zyne aankomst te Monte Video nog tweehonderd pond te zenden. Onze keus was gevallen op de Argentijnsche Republiek. Toen de trein zich langzaam aan het groote station in beweging zette, leunde Philip uit het portier. „Austin," zeide hij, „ik zou wel willen weten Austin of gy werkelijk gelooft, dat ik het gedaan heb?" Austin Harvey barstte in tranen uit. Er werd verder geen woord gesproken. De trein was weldra uit het oog verdwenen. Ik leidde Austin zoo vlug mogelijk weg uit de menigte nieuws gierige toeschouwers. „Pauvre amil" hoorde Ik een heer zeggen. „Ongetwijfeld zijn broeder." Toen wij naar het „Gare du Nord" reden, want wij zouden onmiddellijk met de nachtboot naar Engeland oversteken, vroeg ik of de politie het huis in Marine Parade, waar de moord moest hebben plaatsgevonden, nog niet had bezet. „Ja zeker," zeide Austin; „zij schijnen daar gisteren een onder zoek te hebben ingesteld. Het huis werd door iemand bewaakt, toen ik daar was." „Hij zal dan te Marseille worden aangehouden," zeide ik. Austin werd bleek en omklemde mijn aim. „Dat meent gij toch niet?" riep hij uit. „Dat kunt gij niet meenen." Hij barstte opnieuw in tranen uit. Hij wa« vreeselijk zenuwachtig. Toen wij het station bereikten zeide hij, de kaartjes voor ons beiden te zullen nemen. Hij ging naar bet loket en vroeg er om. Daar ik niets beters had te doen sloeg ik hem gade, ook omdat mijne belangstelling voor Austin Harvey sedert dien mor gen belangrijk was toegenomen. Ik zag hem zijne portefeuillé te voorschijn halen; ik zag hem het geld betalen; ik zag hem de kaartjes en het kleine geld opnemen. En dit alles deed hij met zijn linkerhand. Hij was niet altyd links, daarvan ben ik geheel zeker, maar na zag ik hem met eigen oogen zijn linkerhand in plaats van zijn rechterhand gebruiken. Van dat oogenblik begreep ik, dat ondanks al het onwaar schijnlijke en onmogelijke, Austin Harvey zou blijken de moor denaar te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1