POLITIEK 0 VEEZICHT. HEMEN&D NIEUWS. landsch batten in 103, maar dit is reeds teer lang geleden gemaakt, toen het cric ket nog in zijn jeugd was. Bentley, de En- gelsche beroepsspeler, verklaarde dat de innings van Schtöder de beste waren die hij ooit in Nederland had tien spe len. Schröder had slechts een kans ge geven, toen zijne score op 60 stond, J. Reisiger (van „Amstels") nam 10 wickets voor 46 en Insinger zou het zeker niet minder gedaan hebben indien er niet zooveel vangen waren gemist. Dinsdag had op de Schevening- sche Sporttentoonstelling de aangekon digde kolfwedstrtijd plaats. Om half drie was de ie serie door de 31 deelnemers uitgespeeld, waarin de meeste pnaten werden behaald door de hoeren De Vos, uit Bolsward met 56 De Geus, uit Zuid Scharwoude met 51Donnee, met 49, Brookhorst, met 46, Witteveen, met 44, allen uit Haar lem de andere spelers blevea beneden deze getallen. Het maximum te behalen punten be droeg 72: de tweede serie is aangevan gen, en daarin zal de beslissing van den einduitslag gemaakt worden. Door het comité vau de Sporttentoon stelling zijn de volgende prijzen aange kocht voor den bondswedstrijd in Sep tembereen zilveren theeservies voor 4 personeneen stel terra-cotta appliqué een salon-stoeleen zilveren inktstel en een étui met zilveren iepels. KOLONIËN- BATAVIA, 19 Juli. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Aljeh en Onderhoorighedec, loopende van 18 Juni tot en met 4 Juli ji., wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Van onze posten wer den Siroen, Lambaroe en Boekit Karang af en toe beschoten. Den 2n Juli werden door den com mandant van laatstgemelde versterking aan het hoofd van eene patrouille de kwaadwilligen verdrevenbij het afgeven van enkele salvo's zag men twee Atjehers vallen. Kennelijk met het doel om de buiten de linie gevestigde bevolking der XXVI Moekims geheel onder hun invloed te brengen houden vijandelijke Atjehers onder Habib Samalanga zich onledig met het opwerpen van eene versterking te Kadjoe. Ten einde hun dit te ver hinderen heelt onze hoeloebalang Toeko Nja Bantak van Limreug zich naar het gebied buiten de liuie begeven. Binnen de linie kwamen slechts enkele gevallen van cholera voor; daarbuiten moet die ziekte echter sterk heerschen. Den 26a Juni keerde de civiele en militaire goeverneur van zijn reis naar de Onderhoorigheden te Kota-Radja terug. Onderhoorigheden. Noordkust. Onze versterking te Segli werd van uit aan het strand gelegen op pl. m. 500 meter afstands verwijderde loopgraven zoo mede uit Kota-Rentang at en toe be schoten. Een naar deze versterking uitge zonden patrouille en enkele granaat- schoten deden het vijandelijk vuur spoedig zwijgen. Om een einde te maken aan b schietingen, waaraan de pasar van de zijde der vijandelijke Atjehers bloot stond, ondernam de postcommandanf met drie officieren, 50 bajonetten en een achttal gewapende Atjehers eene excursie naar een bezuiden Kramat gelegen versterking van waaruit die beschietingen plaats hadden en welke na een hoogst moeilgken tocht werd bereikt. Zij was echter op dit oogenblik niet bezet, zoodat men zich moest bepalen tot het afgeven van eenige salvo's op een prauw, welke men op de Segli- rivier ontwaarde ea die bemand was met s met geweren gewapende Atjehers, waarvan er twee door ons vuur werden neergelegd. Eenige dagen later overviel de post- commandant met een detachement de vijandelijke versterkingen, welke geslecht werden, nadat de vijand met achterlating van 14 doodea en vele wapens op de vlucht was geslagenwij bekwamen bij deze gelegenheid 5 gewonden. Hr. Ms. Batavia werd bij het kruisen tot tegengang der vissoherij, nabij de kampongs Batoe Karendah en Koeala- Bitee beschoten, welke kampongs daarop door gemelden bodem met granaatvuur werden getuchtigd. Oostkust. De schuldigen aan den, blijkens het vorige verslag ten nadeele van de opvarenden eener voor Bjingki liggende Ghineesche tongkang gepleeg- den roof, zijn thans bekend door het hoofd vau gemeld lauischap zullen po gingen worden gedaan om hen te vatten Te Kroet Liatang (Djingki) werd weder des nachts een Chineesche tong kang overvallen door kwaadwilligen die met eeu sampan de rivier waven opge roeid en op dezelfde wijze wisten te ontkomen één der chineesche opva renden werd bij die gelegenheid ver moord twee anderen gewond, terwijl een bedrag van 1850 de roovers in handen vielvolgens loopende ge ruchten zouden de daders in Aloer Niris te huis behooren. De brug over het moeras te Paija is gereed gekomen, zoodat thans Edi met Perlak door een flinken, voor rijtuigen geschikten weg is verbonden, Te Edi bleef het rustig. Westkust. Op den i8n Juni werd de pasar te Melaboeh beschoten van den kant van Padang-Sirahiq. Een bevol kingspatrouille, gesteund door het vuur uit onze versterking viel den vijand aan, die met verlies van éen doode en eenige wapens aftrok. Het weder was over het algemeen droog en warm. Slechts in de laatste dagen van den verslagtijd viel er wat regen, gepaard met hevigen wind. De gezondheidstoestand was stationnair. Het gemiddelde ziektecijfer per dag bedroeg 26 tegea 26.5 en dat der beri beri 13 tegen 12.3 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Gedurende de tijdelijke afwezig heid van den consul van Siam te Batavia, wegens zijn vertrek naar Europa, is de heer W. B. Ramage met de waarneming van het Siameesche consulaat ter ge noemde plaats belast. Wij zij a midden ia den pelitieken en diplomatieken komkommertijd. Alles op reces en vergeet voor een wijle aan de oevers der zee, of op hooge bergen of in lieflijke dalen de zorgen van de besturing van het schip van staat. Gladstone, de grijze jongeling zooals zijne vrienden hem noemen, is uit Os borne teruggekomen van zijn bezoek bij de Koningin en werd bij zijn aankomst te Londen en op de geheele reis leven dig toegejuicht. Hij bracht de volledige lijst van de deelnemers aan het nieuwe kabinet mede. Deze lijst behelst (offi cieel) de volgende namen Eerste lord van de schatkist en geheim zegelbewaarder, Gladstone lord-kxnselier, lord Herschell; minister voor Indië en voorzitter van den geheimen raad, lord Kimberley; buitenlandsche zaken, lord Roseberv; koloniën, lord Ripon; binnenlandsche zaken, Asquith; oorlog, Campbell Bannerman; marine, graaf Spencer; fiaanciën, sir William Harcourt minister voor Ierland, sir John Mor Jey; minister voor Schotland, sir George Trevelyan koophandel, Mundella; voorzitter van de local government board, Fowler; posterijen en telegraphie, Arnold Mor ley; onderwijs, Arthur Acland. De bovengenoemde waardigheidbe- kleeders zullen allen deel uitmaken van het kabinet; wellicht komen er nog een of twee anderen bg. Lord Houghton is tot onderkoning van Ierland benoemd, maar zal geen zitting hebben in het kabinet. Wegeus het overlijden van den Ber- lijnsGhen burgemeester Forckenbeck moet er in het Silerizche district Sagan Sprottau eene verkiezing voor den Rijks dag plaats hebben. Tot dusver onder steunden daar de centrurasmannen de Duitschvrijzinnige candidaten, waardoor ook Foickenbeck gekozen kon worden. Doch ditmaal verklaart zich ken- teekenend voor den politieken toestand de centrumspartij voor eenen conser vatieven candidaat. Uit deze tactiek blijkt de neiging van de centrumspartij om zich op den voorgrond te plaatsen door het ondersteunen der idee van eene ciericaal-conse! vatieve regeeringsmeer- derheid in den Ryksdag. De Duitschvrij- zinnigen zijn natuurlijk ten hoogste verontwaardigd over deze taktiek in Sagan Sprottau, en dreigen zich bij toe komstige verkiezingen te zullen wreken. Naar het heet, zouden de rijkskanse lier, ,de minister van oorlog en de be velhebber van den generaten staf voor invoering van den tweejarigen in plaats van den driejarigen dienst zijn, indien zij daardoor de r-ieuwe militaire plannen met verhoogde heffing van recruten door het Parlement bewilligd krijgen. Ongetwijfeld zullen deze militaire ont werpen, met Miquel's plan tot belasting hervorming, ten {einde de noodige gelden daarvoor te verkrijgen, in de volgende Rijksdagzitiing het hoofdthema der de batten en den hoeksteen voor de verdere ontwikkeling der binnenlandsche politiek vormen. In eene Dinsdag gehouden stormach tige vergadering van de daar bestaande commissie voor eene Berlijnsche wereld tentoonstelling besloot men, na een levendig debat, tegen het thans gevallen besluit niet te agiteereo, maar eene permanente commissie in het leven te roepen, die in de toekomst weder opduikende tentoonstellingsplannen voor taan zakelijker zal behandelen. In den loop van het debat werd bekend dat meer dan honderd groote firma's hare medewerkiag aan de commissie toege zegd hadden. Eindelijk werd de zaak in het leven geroepen en wordt daarin gehouden door vaderlandsliefde. Men wilde tegen over Frankrijk toonen wat men kou en is nu destemeer over de weigering van den keizer vertoornd, omdat meu vreest, dat de Franschen met het mislukken van het plan een loopje zullen nemen. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat China geprotesteerd heeft tegen Ruslands expeditie in Pamir en dat de chineesche regeering troepen naar de grenzen heeft gezonden. Het plan eener aandeelen- maatschappij, om dagelijks 300,000 liter versche melk per expres-trein uit 2uid- Sleeswijk naar Berlijn te vervoeren, Is afgestuit op de hooge melkprijzen in de Slees wij ksche meierijen. Een telegram uit Toulon meldt dat de wedrennen te Lannemezan op treurige wijze besloten zijn. Een der tribunes, is met 300 perso nen ineengestort. Toen men de handen aan het werk sloeg om de ongelukkigen te bevrijden, bevond men dat 50 personen gewond waren, waaronder enkelen gevaarlijk, zeer weinig doodelijk gekwetst. De justitie doet onderzoek of de eigenaar der tribune geen schuld aan het ongeval heeft, door haar te slecht te hebben doen opstellen, j Het gebouw te Nashville, waarin zich de dwangarbeiders bevin den, werd Dinsdagochtend aangevallen door 150 mijnwerkers, die trachtten de dwangarbeiders te bevrijden. De aanval werd afgeslagen door de bewakers, na eene hardnekk-'ge worsteling, waarbij zes mijnwerkers en drie der bewakers ernstig werden gewond. Daar men be ducht is voor een nieuwea aanval door de mijnwerkers met medewerking van anderen, is militaire hulp gezonden. Volgens de Figaro is thans de groote moeilijkheid om op verre afstanden ouder water door te tehphe- neeren opgelost. De heer Oiliet, in specteur der telegraphie te Parijs, zou namelijk een middel bedacht hebben waardoor hij zegt te kunnen telepho- neeren van Parijs naar New-York. Volgens de Hamburger Nachrichten zijn door Bismarcks ver blijf te Risslngen de beiersche speor- wegontvangsten 54,000 mark gestegen. Ook de opbrengst der posterijen en telegraaf steeg, daar Bismarck 320 telegrammen, met bijna 10,000 woorden, ontving. De inzameling ten behoeve der familie Buschhoff en andere bena deelde Israëlieten, te Xanten, is ge sloten. Zij heeft een bedrag van 46,813 mark opgeleverd. Daarvan is eene som van 31,813 mark, met toestemming van Buscnhoff, onder beheer van een cura torium te Keulen geplaatst, terwijl 15,000 mark aan de bovenbedoelde andere Israëlieten wordt uitgekeerd. Te Bagdad is op de nedezer Suleiman Pacha gestorven, de „leeuw van den Schipkapas." Suleiman, die in 1838 te Konstanti- nopei geboren werd, ontving eene mi litaire opvoeding. Nadat hij de militaire school hervormd en op ewopeesc! leest geschoeid had, werd hg in 1875 tot divisie-generaal benoemd. In den krijg tegen de cproerige Serviöcs plukte hij zijne eerste lauweren en later nog vele andere in den oorlog met Rusland Uit Rusland komen thans allerlei bizonderheden omtrent de on geregeldheden die door de gezond heidsmaatregelen veroorzaakt werden. De dood van dr. Meltchaneff te Kwa. linski geeft alleen reeds een denkbeeld van de ruwe domheid vau het volk in die streken. Toen eene volkmenigte kwam opzet- ten om den „choleradokter", zooals zjj hem noemden, „onder handen te ne men," vluchtte hij in het huis van eea kennis. Eerst zocht men hem tevergeefs, maar de dienstboden verrieden zijne schuilplaats, en daar hg zijne vrienden niet in gevaar wilde brengen, ging uit eigen beweging naar buiten. Drié popen, die hern in bescherming wilden nemen, wetden bijna vermoord en hij zelf werd aan de grootste martelingen on derworpen, men wierp hem herhaalde- lijk ia de lucht, liet hem dan op de steeuen neerkomen en trapte vervolgens op zijn lichaam. Toen hij na eenigen tijd nog niet dood bleek, werd hij, als laatste pijuigiog overgeleverd aan de woede der vrouwen. Met steenworpen en hamerslagen beukten deze hem dood en vermaakten zich eindelijk nog met de afschuwelijke mishandeling vau zijn lijk. De Russische regeering heeft aan dc weduwe van Moltchanoff een pensioen toegekend. Ook op andere plaatsen, zooals iu dc gouvernementen Nischni-Nowgorod en Saratoff zijn, naar Bahiel meldt, op nieuw ongeregeldheden voorgekomeo.Te Bordgarodsk, iu het district Moskou zijn heftige töonceien in den gemeente raad voorgekomen. Toen het hoofd van het kanton voorstelde een ambulance in te stellen, ontving men dit voorstel met het geschreeuw van „neen I neen! dat willen wij niet I er is geen cholera!" Dc Këlnische Zeitung bevat nog ecu brief van haar Russischen correspondent, waarin deze ais zijne meening te kennen geeft, dat de jongste gebeurtenissen ook duidelijk spreken van een veranderde stemming bij den anders zoo onder worpen en gehoorzamen Rus. Zoo maande een geestelijke te Prokoff, in Saratoê, zijne gemeente ia de kerk tot een meei verstandig gedrag aan toen opeens eeu grijsaard uitriep i „Waarom sleept men de zieken in de hospitalen? „Alsde geestelijke spreekt in de kerk dau moet men hem aanhooren en hem niet inde rede vallen," zei de poop tot den oudea man, waarop deze antwoordde„Wij zullen elkaar wel nader spreken. Toen dezelfde priesters over de goede maatregelen der overheid sprak, hoorde men verscheideae stemmen verachtelijk roepen uNu ja, de overheid! Een paar dagen later kon deze pries ter niets meer over de cholera zeggen; men maakte zulk een geweld dai hij onverstaanbaar werd. De correspondent der Roln. Zeil., waaronder ook zijn heldhaftige verde- noemt zulk eene houding van het volk De Be.lgische luchtreiziger George Tniel zou heden trouwen en zijn huwelijksreis maken in een lucht ballon. Onmiddelijk na het bruilofts maal stijgt hg met zijn vrouw op. In den JardindesPlantes te Parijs werden dezer dagen van een Engelsch bezoeker en zijn echtgenoote de beurzen gerold. Dat komt stellig meer voor, doch het aardigste van het geval is wel, dat deze Eugelschman een bekend „detec tive" was. diging van den Schipkapas. Zijne verdiensten vonden echter wei nig erkenning en door een hofintrige werd hij van hoogverraad beschuldigd en tot isjarige opsluiting in eene ves ting veroordeeld met verlies van zijne militaire waardigheden. Later werd deze straf veranderd in verbanning naar Bagdad. In zijne laatste levensjarea hield Sa- leiman, in weerwil van een pijnlgk lij den, zich bezig met steriekunde. Uit N i s c h n y - N o v o g o r o d wordt ambtelijk gemeld, dat de cholera aan het afnemen is. Het aantal aan getasten wordt dagelijks minder en dat der sterfgevallen is onbeduidend. De gezondheids commissie heeft besloten de twee drijvende hospitalen en het nieuwe stads cholerahospitaai te sluiten. Ook het geneeskundige personeel voor den een zeer bedenkelijk teekea. Ook te Petersburg kwam in de Wla- dimir-kerk iets dergelijks voor. Toen een geestelijke voorai op zindelijkheid aandrong, riep iemand luide„Dai is heel goed voor de rijke lui, maar hoei kunnen de armen aan zindelijkheid den» ken 1" Te Jelisametgrad zouden alieionziaj nigste dingen voorgekomen zijn. Daar sleepten de huisvrouwen alle iogemaakte vruchten die zij in huis hadden, caat geheimzi.nig verborgen plaatsen, omdat net gerucht verspreid was dat ae o-er- heid alle lekkernijen in beslag deed ne men. Eerst toen bij gedrukte proclama tie deze onzin werd tegengesproken, kwamen de bezorgde huisvrouwen tot kalmte. Elders sloegen de boeren de ketels stuk waarin nota bene de overheid dc gezondheidsdienst is grootcndeels ont- j goedkoope spijzen voor de boeren zei- slagen. j ven deed koken, En waarom? De een Maandag zijn te St. Petersburg negenof andere botterik had verteld dat in di( gevallen van cholera voorgekomen. ketels de choleralijken warden gekookt HOOFDSTUK XXIV. Be getuigenis van de arme Lucy Te Chariug Cross namen wij van elkaar afscheid. Austin keerde naar zijne betrekking terug en ik bleef in Londen in af wachting van het bericht, dat Philip was ingescheept. „Wij weten nu wat ons te doen staat," had Austin toe mij gezegd, toen wij voorbij de hoptuinen in Kent stoomden. „Zoodra wij zeker zijn, dat hij zich in veiligheid bevindt, zullen wij de wereld in kennis stellen met de waarheid tot in alle bizonder heden. Het is gewoon een moordaanslag. Het is veel beter om eenvoudig de waarheid te vertellen, dan deze tevergeefs verbor gen te houden." „De politie zal u, wat dat betreft, voor die moeite vrijwaren," gaf ik ten antwoord. „Zij zal uw broeder reeds lang openbaar hebben beschuldigd alvorens hij te Monte Video is aangekomen." „Als gij dat denkt, wat moeten wij dan doen?" zeideAustin. Ik gaf hem geen antwoord. Wat te doen, jal Dat was de vraag, die ik onophoudelijk tot mijzelf richtte. Hce langer ik hem gadesloeg, des te duidelijker bleek mij, dat hij niet altijd links was. Deze eigenaardigheid was blijkbaar slechts een over blijfsel van eene gewoonte der jeugd, die hij op lateren leeftijd had overwonnen. Alleen wanneer zgn zenuwgestel was aange daan, kwam ze weer boven. Dit was dan ook de reden, dat ik het nog niet had opgemerkt gedurende de weinige keeren, dat wij met elkaar in aanraking waren gekomen. Zooals ik gezegd heb, namen wij te Charing Cross van elkaar afscheid, en ik be gaf mij naar mijne kamers. Voor het oogeublik kon ik niets doen, en toch begreep ik, dat ik niet mocht rusten alvorens tot de waarheid te zijn doorgedrongen. Hoe kon Austin Harvey zijn tante vermoord hebben Wanneer Waar Was het niet bewezen, boven alle twijfel, dat miss Raycell en Philip dien Zon dagnacht onder hetzelfde dak hadden geslapen, en dat dekoöer met het lijk Maandagmorgen uit het huis was gedragen Austin had zijn broeder voor het ontbijt bezocht, maar de moord was zeker voor dien tijd gepleegd. De geheimzinnigheid scheen steeds grooter te worden. Ik begon bijna te wanhopen ze ooit ont sluierd te zien. Niettemin trachtte ik onvermoeid mijn doel *e bereiken voor zoover dat mogelijk kon zijn. Het was mijn schuld niet, dat ik van het begin af een ver keerd spoor had gevolgd. Alle toevallige omstandigheden hadden de verdenking op Philip doen vestigen. Er was niemand op aarde, zelfs niet Philip of miss Simpkinson de justitie het minst van allen die den leeraar kon verdenken. Er waren volstrekt geen redenen geweest, nu waren zij er evenmin om hem te verdenken. Had ik er zelfs wel redenen genoeg voor? Het zou niet worden tegengesproken, dat wanneer Austin Harvey werkelijk zijne tante had vermoord, hij een uitstekend acteur en een van de sluwste schurken _in Engeland moest zijn. Hij had immers alle moeite gedaan om zoowel Philip als mij te overtuigen, dat Philip de schuldige was. Met het meeste geduld had hij in de door het bovenmatig drinken verwarde brein van zijn broeder de theorie ingang doen vinden van een misdaad, dis onbewust, zonder het willen kon zgn begaan, en daar de omstandigheden en ervaringen vroeger opgedaan hem van veel nut waren, zoo vond hij deze taak nog betrekkelijk gemakkelijk Ik begreep nu wel op welke wijze hij bij Philip zijne theoii ingang had doen vinden, maar ik begreep niet tot dusverre ho hg in de gelegenheid was geweest de misdaad te begaan. Wa betreft de beweegredenen, die ik maar niet had kunnen opsporc: iu het geval, dat Philip de schuldige was, hieromtrent bestonde geen moeielijkheden. Austin moest redenen hebben gehad oï te vreezen, dat zijne tante ten slotte zulke beschikkingen maakt dat zijn broeder en Edith een paar werden. De theorie, da Philip de oude dame in zijn toorn had vermoord, hadmijnoo: bevredigd. Maar de leeraarEn zulk een innemende, openhai tige jonge man met zijne heldere oogen en vriendelijke stem. H begreep, dat ik eerst onweerlegbare bewijzen moest hebbei alvorens ik zelfs mijzelf overtuigd had, dat ik niet weer het vei keerde spoor volgde. Aau den anderen kant, begreep ik zee goed, dat als de verdenking waarheid bleek, de schavuit mij nie mocht ontsnappen. Nooit zou dan een groot misdadiger eerlijke de galeien hebben verdiend. Ik moest opsporen waar Austii Harvey dien Zondagnacht was geweest. Ik moest een alibi bewijzen. Niets was gemakkelijke wanneer hij'onschuldig was. Totdat ik dit had uitgevonden, koi ik rust noch slaap vinden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2