NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Dinsdag 23 Augustus 1892. No. 2802. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Stukken van den Raad. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 22 Aug. 1892. 1 Tot bibliothecaris van de boekerij der Ned. maatsch. voer Tuinbouw en Plant- 1 kunde is benoemd de heer Leonard A. Springer alhier. I §£De heer Th. van Danzig, onderwqzer alhier, is als zoodanig benoemd aan school No. 2 van de vereeaïging voor j lager onderwijs op gereformeerden grondslag, Bloenastraat te Amsterdam. Voordrachten aan de H. B. 3. met 5 j. c. g Voor leeraar in wiskunde, cos mo gra phic en mechanica 10. Dr. J. de Vries, Kampen; 20. G. de Vries, Doctorandus, Kampen. Idem idem iransche taai en letterk. 10. M. F. van Goor, Maastricht; 20. J. B. Melser, Kampen. Idem idem hoogd. taal en letterk. io. A. M. Gllnther, Goes; 20. H. G. Baintz, Venlos. Idem idem Nederl. en Eng. taal en letterk. W. de Hoog Az., Venloo. Tevens wordt voorgesteld, om den heer A. v. d. Voort Azn. eervol ontslag te verleenen als leeraar in aardrijkskunde aan het gymnasium en deze lessen op te dragen aan den heer L. A. van der Vegt en diens lessen in de wiskunde van de H. B. S. Met 3 j. c. op te dragen aan den heer G, H. Blits. B. en W. adviseeren gunstig tot wederverhuring aan J. B. Baiters van de boerderij het Torentje aan de Kle verlaan, doch wenschen niet in te gaan op een verzoek van adressant tot ver mindering van de huur. Voordracht onderwijzer 3e kl. school D: No. 1. G. Westenberg, 2. G, Voer man, 3. H. O verbeek, allen te Haarlem. Eervol ontslag als onderwijzer wordt gevraagd door B. W. van Aalderen, wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Laag Keppel. Regenten van het St. Barbara-Gast- huis wenschen de tegenwoordige be waarschool in het zoogenaamde „Hofje" te reorganiseeren. Zij willen de brei- school doen vervallen en voortaan alleen onderricht doen geven volgens de Fiöbelmethode. B. en W. kunnen zich daarmee wel vereenigen. Ook wil dit College over de koeten van de reorganisatie, t. w. ƒ2100 geen bezwaar maken, mits men wel begrijpe dat het College hiermee niet te kennen geeft, z:ch het bewaar school-onderwijs in deze gemeente te willen verstrekken. Ook volgens Regenten van het Gasthuis zal, indien de voorgenomen reorganisatie kan doorgaan, aan de tegenwoordige hoofdonderwijzeres Mej. W. A. van Dapperen, pensioen moeten worden verleend uithoofde van haren hoogen leeftijd. B. en W. willen aan den Raad het recht voorbehouden, eene hoofdonder wijzeres te benoemen. Haar traktement wensent men te bepalen op 600 met vrije woning, voor de twee mede onderwijzeressen op fz00 elk en voor de twee hulp- meisjes op f 75. De inrichting en regeling van het onderwijs stellen B. en W. voor, over te laten aan Regenten in overleg met de hoofdonderwijzeres. bc postd.-vereenig. „de Snelvlieger" hield 1.1. Zondag een wedvlucht van Doesburg, waaraan 112 duiven deelna men. Door de regelings commissie der aldaar gehouden landbouwtentoonstelling waren voor deze wedvlucht beschikbaar gesteld een zilveren med. of f 10. als i« prijs en een bronzen med. of 5.als 2B prijs, terwijl verder 4 prijzen waren aangeboden door leden der vereeniging. Hieraan werden nog 10 poulprijzen gevoegd uit de inleg- gelden der leden, zoodat in 't geheel 16 prijzen waren te behalen. Begunstigd door zeer sehoon weder met westen wind, kwamen de duiven, die ten 1 uur waren losgelaten, alhier aan als volgt i« duif van den heer A. Haartman om 2 uur 58 min. 28 sec.; 20 duif van A. Haartman om 2 uur 58 min. 28 sec.3e duif van Joh. Jung om 2 uur 59 miu. s sec.; 40 duif van F. van Putten om 2 uur 59 min. 28 sec. 50 duif van A. Haartman om 3 uur 6 sec. 6° duif van A. Haartman om 3 uur 6 sec. 7® duif van Ch. F. Lunow om 3 uur 21 sec.; 8e duif van Joh. JuDg om 3 uur 1 min.; 90 duif van H. E. Jung on 3 uur 1 min. 16 sec.; 10a duif van J. F. Hessels om 3 uur 2 min. 39 sec.; no duif van Joh. Jung om 3 uur 3 min. 11 sec.; 12c duif van A. W. v. IJsseldijk om 3 uur 3 min. 49 sec. 13® duif van H. E. Jung om 3 uur 5 min. 9 sec.14® duif van J. F. Hessels om 3 uur 6 nin. 26 sec.; 15e duif van H. E. Jung om 3 uur 6 min. 29 sec. 16e duif van A. W. v. IJsseldijk om 3 uur 6 min. 54 se»„ terwijl de zilveren »ed., aangeboden voor de eerste drie getoonde duiven van ééa eigenaar, ward behaald door den heer A. Haartman. De Haarlerasche Araatear-photogra- fenclub zal Donderdag 25 Augustus ten acht uur in een tuin van het hotel „Welgelegen" te Bloemendaal eene voor ieder toegankelijke kunstbeschou wing houden, door middel van de scioptieon (lantaren) van verschillende photograftSn, door de leden der vereeni ging vervaardigd. De goede naam dezer vereeniging aan wie reeds verschillende bekroningen ten deel vielen, waarborgt gewis eene groote belangstelling met hare welwillend en belangloos gedane bemoeiingen voor de door haar beoefende schoone kunst. Na afloop van de kunstbeschouwing, zullen de ncodige extra-trams naar Haarlem rijden. De heer F. A. Heemskerk, bloemist op het Molenpad alhier, verwierf twee bekroningen op de tentoonstelling van afgesneden rozen, bouquetten, enz., uit geschreven door het comité der inter nationale Sporttentoonstelling te Sche- veningen welke gehouden werd van af 20 tot en met 22 Aug. De heer Heemskerk zond in een mi lieu met rozen gevuld, hetwelk is be kroond met de zilveren medaille (2e pr.) no. 50 van het programma, en een kiuis met rozen op een voetstuk beplant met varens en andere plantendit laatste is bekroond met den eersten prijs verguld zilveren medaille no. 66 van het prog 'am- ma, uitgeloofd door de Nederlandsche Rozenkring „Nos. jungunt Rosae," ge vestigd te Utrecht. Bij de Ned. Ger. Gemeente te Half weg is tot predikant beroepen ds. G. J. Beukelaar te Hasselt. De gespannen verhouding die zoowel in IJ- als Haarlemmermeerpolders lus- schen de Belgische en Hollandsche arbeiders bestaat, was ook in den Heut- rakpolder oorzaak van kleine ongeregeld heden die Zaterdagavond, over een nietigheid ontstaan, aldaar voorvielen ditmaal door het flink optreden van een tweetal ingezetenen gingen de Belgen spoedig huns weegs. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 27 September a. s. eenige zonen van militairen op de Pupillen school te Nieuwersluis kunnen worden geplaatst. (St. Cf.) Geheel onverwacht bezoch ten Zaterdagmorgen HH. MM. de Ko ningin-Regentes en de Koningin Utrecht. Hare aankomst was vroeg in den mor gen per telegraaf aangekondigd en had ten doel de beklimming van den Dom toren. Hoe ook geheim gehouden, was weldra eene massa volk op de been en vooral om den Domtoren was eene groote menigte te zamen gekomen, die telkens Hare Majesteiten, wanneer zij zich over de leuning van een der om- loopen bogen en het volk toewuifden, met luid gejuich begroetten. De bestijging begon te 11 uren en een uur later reden HH. MM. reeds weder naar Soestdijk. Tot den tweeden omloop werd de toren beklommen, en daar genoten HH. MM. van het heerlijke panorama, dat zich voor haar ontplooide. Slechts een gevolg van drie personen, twee dames en een heer, vergezelden HH. MM. Het bezoek was geheel incognito, zoodat geene enkele stedelijke autoriteit aanwezig was. De toren was reeds vroegtijdig ge sloten en bleef dit tot na het vertrek van Hare Majesten. Tijdens het bezoek speelde het caril lon iet „Wilhelmus." De Groothertog van Sak- sen vergezelde zijne dochter, de her togin van Mecklenburg, Zaterdag bij haar te 3 uren aan de tentoonstelling te Scheveningon gebracht bezoek. De vorstelijke personen werden ont vangen door den regeeringscommissaris en het uitvoerend comité. HH. DD. HH. bezichtigden de verschillende af- deelingen. De Groothertog bevond zich, blijkbaar reeds op voor hem bekend terrein althans hij vestigde de aandacht op al wat hem bij zijn eersten tocht door de zalen merkwaardig was voor gekomen. Bij de komst van de Hertogin vrerd haar een bloemruiker in de Mecklen- burgsche kleuren aangeboden door een der kinderen van den heer Van Oud- heusden. Eerst werd een bezoek ge bracht aan de rozen-tentoonstelling, en daarna aan de sport-expositie, alwaar de vorstelijke bezoekster het langst vertoefde in de zalen voor de vorstelijke inzendingen, in de kunst-afdeeling en in de engelsche en oostenrijksche afdee- lingen. Ook passeerden de bezoekers den tuin, op welk oogenblik de duitsche en nederlandsche volksliederen weerklon ken, en waren zij tegenwoordig bij de verlichtingen van den duiker. Het bezoek was te kwart voor 5 uur geëindigd. Door wijlen den heerj. A. H. Blokhofl te Amsterdam, is vermaakt ten behoeve van het R. K. genootschap „de Heilige Kindsheid aldaar, eene som van ƒ20.000. Getrouw aan hun gewoon te om tegen het einde van Augustus een luidruchtige propaganda op touw te zetten, trokken de socialisten Zaterdag avond weder door de straten van Am sterdam. Een tiental laid krijschende mannen liepen van af 8 uur deor de drukste winkelstraten hun blad en eenige brochu res te venten, terwijl een man een groot verlicht transparant droeg met het op schrift: „Weg met de klassenjustitie*" Midden in den troep bevond zich de socialist Bos, voor ij£ jaar tot een ge vangenisstraf van 8 maanden veroor deeld, wegens het verspreiden van op ruiende geschriften, en Vrijdag, na een vrijwillige verbanning, uit het buitenland teruggekeerd.. Een talrijke menigte volgde het troepje, dat herhaaldelijk een oorverdoovend geschreeuw deed hooren. Vooral in de Kal verstraat ondervon den de wandelaars veel last van den troep, welke tot zooveel gedrang aan leiding gaf, dat in een der koffiehuizen een binnen het lckaal geplaatst tafeitje werd omgeworpen. Omstreeks halftien werden de grootere tochten beperkt tot een wandeling in het gedeelte van de Kalverstraat tus- schen den Dam en de St. Luciënsteeg. Op enkele punten was het daardoor levendig, hoewel een groot deel'van het wandelende publiek, dat anders der Kalverstraat zulk een vroolijk aanzien geeft, reeds vroeg naar huis was gegaan. Ometreeks kwart voor tienen besloten eenige rechercheurs zich met de zaak te bemoeien. Hoewel het oploopje toen reeds ander half uur geduurd had, konden zjj toch slechts 4 agenten om zich verzamelen. Op de naderiDg dezer zwakke macht, sloeg het nog steeds kleine troepje socialisten de St. Luciënsteeg in, onder het ziügen van het Vrijheidslied. De politie drong op den N. Z. Voorburg wal naar voren, kennelijk met het doel de grootste lawaaimakers en Bos in hechtenis te nemen. Getrouw aan de tactische lessen, voor eenige weken op een openbare ver gadering in //Constantia" gegeven, drong men zoo op de agenten aan, dat dezen zich niet roeren konden. Verwenschin- gen en scheldwoorden klonkén hun te gen, stokken daalden op hun helmen neer. Eindelijk gelukte het een agent zijn sabel te trekken en met een Hinken zwaai wat ruimte te maken. Dit gaf lucht, en spoedig hadden alle agenten hun sabel getrokken, terwijl zij hun stok- aan de ongewapende rechercheurs af stonden. Terwijl een agent vruchteloos 35 HOOFDSTUK XXVIII. Zonder eenig opzet had ik Austin Harvey overluid miin ge dachte medegedeeld, en het schot blindelings afgevuurd, had geheel onverwacht doel getroffen. De ongelukkige man had zichzelf verradeD. Hij had dus werkelijk in dien korten tijd zijne tante vermoord. Blijkbaar had hij per rijwiel het huis bereikt. Ik kon nog niets verder beslissen, alvorens ik wist vanwaar de machine afkomstig was. Het was reeds over elven toen ik dien dag voor de tweede maal het huis van juffrouw Hopkins bereikte. Het was overal donker. De familie lag dus reeds in bed. Ik belde en klopte evenwel tot ik hen had doen ontwaken. Jutfrouw Hopkins ver scheen aan een venster, en ik vroeg haar of mijnheer Harvey thuis was. Hij was den ganschen dag niet thuis geweest. Dan moest juffrouw Hopkins mij onmiddellijk binnenlaten. Ik had in naam der wei belangrijke zaken met haar te bespreken. Ontsteld en haastig, door nieuwsgierigheid geprikkeld, gehoorzaamde juf frouw Hopkins. Weldra zaten wjj weer in de spreekkamer juffrouw Hop kins in waardig négligé bij het licht van een flikkerende kaars. De dochter stak haar hoofd door de kier van de deur, met bleek en angstig gelaat en met het haar in papillotten, ik duwde haar zachtjes weg en sloot de deur. „Juffrouw Hopkins," zeide ik, „hebt gij ook een rijwiel hier in huis?" „Lieve hemel, mijnheer de detective," zeide juffrouw Hopkins, „komt gij bier op zulk een uur in den nacht om zulk een vraag te doen?" „Maar is er hier een „Wanneer gij het dan juist weten wilt, ja." Ik had de oude vrouw wel willen omhelzen. „Er is hier een oud rijwiel, dat aan mijn zoon Jimmy toebe hoort, maar het is de laatste zes maanden, ja nog langer, niet gebruikt." „Wilt gij het mij laten zien." Juffrouw Hopkins pruttelde nogal tegen, maar tegelijkertijd besloot zij om te gehoorzamen. Zij ging mij voor naar buiten, met de kandelaar in de hand, terwijl de kaars in de avondlucht zeer begon tc flikkeren, naar een smal, langwerpig stukje grond achter het huis. In een hoek stond een schuurtje, waarvan de deur los was; in dit schuurtje stond tegen den wand een bicycle, ongetwijfeld niet van de nieuwste constructie. Bij het binnentreden op het erf zag ik onmiddellijk, dat er achter in het huis ook een uitgang was. Ik bukte en beschouwde het rijwiel, bracht het naar buiten en liep er den kleinen tuin mee rond. De wielen draaiden zeer licht, zoodat de assen blijkbaar kort geleden nog gesmeer d waren. „Gij zegt, dat het in de laatste zes maanden niet gebruikt is?" vroeg ik. „Neen, zeker niet. Wie zou het gebruikt hebben Mijn zoon woont in Londen." //Mijnheer Harvey gebruikt het nooit, near gij weet?" „Mijnheer Harvey. Die deftige mijnheer Harvey Goede hemd neen 1 Zulk een tak van sport past niet voor een leeraar, naar mij dunkt," zeide juffrouw Hopkins. „Meeningen verschillen, juffrouw Hopkins," zeide ik. Ik bracht het rijwiel weer in het schuurtje. Er viel niet meer aan te twijfelen, of het had kort geleden nog dienst gedaan. „Heeft mijnheer Harvey een sleutel van die deur?" vroeg ik en wees op den uitgang aan den achterkant. „Ja, dat heeft hij. Hij wilde een huissleutel hebben toen hy de kamers huurde, maar ik wilde er geen geven. Wij wonen hier met ons beiden vrouwen, en in zulk een eenzame buurt; w§ kwamen dus overeen, dat hij den sleutel van de achterdeur zou gebruiken, en dan moet bij altijd ons slaapvertrek voorbü, en of hij in huis is ot niet, ik sluit en grendel de voordeur steeds om elf uur, begrjjpt gij." Ik begreep het. Niet dat het er veel toe deed, want hij zou gemakkelijk een sleutel hebben kunnen laten maken, als hij er geen bezat. Ik nam alscheid van juffrouw Hopkins en ging eene gelegen-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1