NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Woensdag 24 Augustus 1892. No. 2803. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Stukken van den Raad. F EUILLET ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 r. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etranxgère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 316ts Faubourg Montmartre. Haarlem, 23 Aug. 1892. Naar wy vernemen is de komst van Hare Majesteiten de Koninginnen be paald op Woensdag den 7n September c. k. omstreeks half elfuur. Na het bezoeken van het stadhuis enz., zal omstreeks een uur een tweede ont bijt op het stadhuis aangeboden worden, daarna zal een rijtoer o. a. door den Haarlemmerhout plaats vinden en aan nog eenige merkwaardige inrichtingen een kort bezoek worden gebracht. Hare Majesteiten zullen omstreeks haltzes weder naar het Koninklijk lustslot te Soestdijk vertrekken. De weg die door den Koninklijken stoet door de gemeente zal worden gevolgd, hopen wij zoo spoedig mogelijk te kunnen raededeelen. Een onzer lezers geeft in ©verweging, dat de verschillende vereenigingen hier ter stede zich bij de komst van H.H. M.M. de Koninginnen, met hunne ba nieren zullen opstellen achter de rijtui gen en zoo een optocht houden van het Stationsplein af tot aan de (nog niet bepaalde) plaats van rust toe. Het denkbeeld lijkt ons zeer aan bevelenswaardig toe en wanneer de besturen van de verschillende corpora- tiën, die daartoe in de termen vallen, werden opgeroepen tot eene vergadering om het plan te bespreken dan zou dit o. i. de meest praktische weg zijn om het te doen slagen. Men zal dan evenwel in overleg moeten treden met het Gemeentebestuur en liefst spoedig, daar alles wat de komst der Koninginnen betreft, door H. M. de Regentes moet worden goedgekeurd. Een andere lezer wil in een dergelijk plan opgenomen zien een eerewacht van heeren in het zwart met oranje sjerpen en als iets nieuws «enzelfde aantal dames als eerewacht te paard, en stelt tevens - voor midden op de Markt een muziektempel op te richten. Mej. F. L. Stroh, onderwijzeres aan de burgerschool alhier, verzoekt ontslag uit die betrekking (op grond van hare benoeming te Rotterdam). B. en W. stellen voor om een gedeelte der weilanden in de Veerpolder, die bij de laatst gehouden uitdieping van het Spaarne met specie zijn overdekt, te verkavelen en te bereiden voor tuin- of teelgrond, om dien in het openbaar te verhuren tegen nader door den Raad vast te stellen voorwaarden. Hiervoor wordt een krediet gevraagd van 780, voor welke som de aanne mer A. Visser het werk wil uitvoeren. Voor andere werkzaamheden wordt bovendien nog door B. en W. f620 gevraagd, Voordracht voor onderwijzeres 3e kl. aan de Burgerschool1. Mej. C. Spruitenburg, Haarlemmermeer 2. Mej. E. Lorey, Amsterdam en 3. Mej. M. Maehielse, Haarlem. Voordracht voer leeraar in de wis kunde, tevens tijdelijk belast met het onderwijs in hel boekhouden aan de Meisjesschool voor middelbaar onder wijs met 5j. c. alhier1. Mej. E. M. J. Gerritsen, 's Hage2, Mej. S. S. Bouwmeester, 's Hage. Ter terechtzitting der Arr. Rechtbank alhier van 23 Augustus 1892, zijn be- eedigd, de heeren Mr. Jan Samson, als plaatsvervangend kantonrechter en Mr. H. Tuymelaar, als griffier bij het kan tongerecht, beiden te Haarlemmermeer. Blykens beschikking van den inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht wordt de officier van gezondheid der ie dr. H. F. A. Sasse alhier in garnizoeQ, tijdens de oefenin gen op het fort bij IJmuiden, welke van 25 Augustus tot 6 September a. s. zullen plaats hebben, belast met den geneeskundigen dienst aldaar. Het de vorige week door den heer K. F. van Maas Jr. alhier, te Zand- voort gegeven concert heeft zoo goed voldaan, dat Zaterdag a. s. nogmaals een concert aldaar zal worden gehou den met medewerking van onzen stad genoot, den heer P. van Ooy, bariton. Men meldt ons het volgende: Sinds eenige dagen heeft de groote Vaoxhal in de Wijde Appelaarsteeg, eigenaar de heer F. Prinsen eene verandering ondergaan, die dat koffie huis alle aanspraak geeft om flink te worden bezochtde groote, evenals de daaraan grenzende kleine zaal hebben onder de bekwame hand van schilder en stucadoor een aanzien gekregen, waardoor het gezicht aangenaam ge troffen en het gezellig bijeenzijn ver hoogd wordt- Tot het geven van par tijen, het houden van vergaderingen enz., zijn beide zalen meer dan ooit geschikt. De bestaande kolf- en kegelbaan, kun nen, naar wij vernemen, met de beste hier in de stad wedijveren. De heer Prinsen moge goede vruchten plukken van de vele kosten, aan deze restauratie besteed. Te Rotterdam is op de kermis aan gehouden door een agent-majoor een zekeren C. Peyzel, verdacht van hier fer stede zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van schoenen. Ge vankelijk is hij naar hier overgebracht. Noord Zuid Hollandsche Stoomtram weg Maatschappij HaarlemLeiden. Ontvangsten Juli 1892 aan perso nen en goederenvervoer 9159.50 tegen 8520.80 in 1891. Sedert 1 Januari 5i635*S2 teg®Q 4835^-50 in 1891, en met inbegrip van diverse ontvang sten ƒ58681.92 tegen55734.69 in 1891. Bij vonnissen der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem van den 23sten Augustus 1892, zijn in staat van faillisse ment verklaard ie Willem Becker, sigarenmaker, kapper en winkelier te Haarlem (Kruis weg 22), met ingang van 20 Aug. 1892 20 Maarten Bakker, winkelier te Westzaan, met ingang van 22 Aug. 1892 30 R. van Houten, koopman te Zaan dijk, met ingang van 19 Aug. 1892. Tot rechter-commissaris in deze drie faillissementen is benoemd, de rechter mr. J. de Clercq van Weel en tot curators zijn benoemd in het sub 10 ge noemde faillissement de heer mr. Johan Spoor, in de sub 20 en 30 genoemden, de heer mr. Z. W. Straatman, beiden advocaat en procureur alhier. BINNENLAND. De gewone audiëntie van den minister van Financien zal op Donderdag 25, en die van den minis ter van Waterstaat, Handel en Nijver heid zal op Zaterdag 27 dezer niet plaats hebben. Het anders z o o s t il 1 e do r p Domburg is thans een toonbeeld van levendigheid; nog nooit is de badplaats zoo druk bezocht geweest als thans. Onder de 800 badgasten die daar vertoeven, zijn verscheiden vorste lijke personen, die zich allen onder behandeling van dr. Mezger stellen, die op zijn villa Irma zijne praktijk uitoefent. Alle hotels zoowel als particuliere gebouwen zjjn 0 vei vol, zoo zelfs dat de vorige week eenige personen geen logies konden krijgen en onverrichter zake moesten terugkeeren. Aan 'srijks Munt te Utrecht zijn in de laatste dagen gouden tientjes geslagen met de beeltenis van H. M. de Koningin Wilhelmina. Het aantal der geslagen goudstukjes bedraagt echter, naar men verneemt, slechts een zestigtal, en vermoedelijk heeft dus deze muntslag alleen plaats gehad om van alle nieuw gegraveerde stempels nog in dit jaar eene proefmunt te hebben. Het is althans niet waarschijnlijk, dat de nieuwe goudstukken nog dit jaar in omloop zullen worden gebracht. De beeltenis der Koningin op die munt is gegraveerd door den stempel snijder van 's rijks Munt, den heer J. P. M. Menger. Uit Schermerhorn wordt gemeld De heer Sanders wenscht eene stoomtramverbinding tot stand te bren gen tusschen Purmerend en Alkmaar over Midden-Beemster en Schermerhorn, met een zijtak naar de Rijp, en heeft daartoe van de betrokken gemeente-en waterschapsbesturen reeds concessie verkregen, onder voorwaarde dat ook door de provincie steun zal worden verleend. Maandagmiddag is te Nieu- wediep overleden de gepensioneerde vice-admiraal C. H. Bogaert. Zondag is voor het eerst en wel in de entiée der Sporttentoonstelling geëxposeerd de kostbare en prachtige eerste prijs in de loterij der tentoon stelling. De prijs bestaat uit een compleet koffie- en theeservies van massief zilver, waarbij ook een massief zilveren bouil- loir, twee massief zilveren bladen, twee zilveren presenteer-troramels met onder bladen en lepeldoes met 12 zilveren lepels. Het geheel mag als een meester stuk van fraaie bewerking, vooral ook wat vorm betreft, worden geroemd. Ten einde de hooge waarde van den prijs zoo volkomen mogelijk te laten, zijn in het massief zilver zoo weinig mogelijk versieringen aangebracht. Bij dit compleet koffie- en theeservies behooren 12 geëmailleerde uit de hand geschilderde theekoppen en 12 dito Mokkakoppen zeer artistiek uitgevoerd. Zondag werd de sporttentoon stelling bezocht door de leden van de 's-Gravenhaagsche ambachtsvereemging en hunne vrouwen (te zamen ongeveer 70© personen), aan wie entree was verleend tegen betaling van 10 cent. In de volgende week zullen meer handwerkslieden op die voorwaarde worden toegelaten, De sporttentoonstelling werd Zondag bezocht door 6358 betalende personen. Van 14 tot 21 Augustus gingen 47,606 en van 1 Juni tot 21 Augs. 373,320 bezoekers door de tourniquets. Zaterdagavond ontstond in het lokaal der sociaal democraten het kof fiehuis Voorwaarts" aan de Delftsche- straat te Rotterdam, tusschen bezoekers twist, die weldra in een gevecht overging, dat in en voor het huis werd voortgezet. Om hieraan een einde te maken werd de hulp der politie ingeroepen en ver schenen ter plaatse de agenten van politie 30 klasse R. van den Berg en M. B. Beijl. De agent van den Berg, een bedaard en degelijk politieman, ging als oudste het eerst het lokaal binnen, trachtte de vechtenden tot bedaren te brengen en een stok te bemachtigen, waarmede geslagen werd. Op het oogenblik dat hy, den stok vasthoudende, bij den ÏDgang van het koffiehuis stond, hoorde men eensklaps een schot vallen en zag zijn makker hem wankelen en rugge lings achterover slaan, aan de rechter zijde van den hals door een revolver schot getroffen, ten gevolge waarvan de dood bijna onmiddellijk intrad. Een onder-inspecteur van politie en eenige agenten inmiddels ter plaatse ver schenen, bezetten terstond de uitgangen van het koffiehuis en beletten de aan wezigen naar buiten te gaan, ten einde tot de ontdekking van den dader van dezen verraderlijken moord te geraken. Men legde daarna den verslagene op het biljart, waar de dood door de te hulp geroepen geneesheeren DeMeijere en Vroesom de Haan geconstateerd werd. De afdeelings-commissaris, de heer Wc J. C. Strang, terstond gewaar schuwd, was eveneens ter plaatse ge komen en ving het onderzoek aan, hetwelk later door den substituut officier van justitie en den rechter commissaris aan het bureau Meermans straat werd voortgezet, werwaarts het lijk van v. d. Berg en een 30-tal personen, in deze zaak betrokkeü, gebracht waren. Het voorloopig onderzoek, in het kof fiehuis „Voorwaarts" iDgestelfl, had inmiddels tot de ontdekking van de revolver geleid, die men, met nog 5 patronen geladen, in het privaat vond, waarin het wapen door A. W. Ockeloen, een 23jarig horlogemaker, te Kralingen aan de Rubensstraat woonachtig, zou zijn geworpen, welke persoon op het privaat gezien was nadat alle aanwe zigen, hoewel te vergeefs, gevisiteerd waren. Deze Ockeloen is Zondagnamiddag, als verdacht den moord gepleegd te hebben, naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overgebracht. Hjj ont kent echter de daad bedreven te hebben niettegenstaande de gehouden instructie aanleiding tot zyn overbrenging was. Het lijk van den verslagen politieman is naar het Ziekenhuis vervoerd, waar Maandag de gerechtelijke schouwing heeft plaats gehad. De agent Van den Berg, een zeer fatsoenlijk man en op passend huisvader wonende aan de Linker Rottekade No. 88, is ongeveer 8 jaar in zijn tegenwoordige betrekking werkzaam geweest en laat eene weduwe 36) HOOFDSTUK XXIX. Mijn hulp kwam hem juist van pas, en in zijne slimheid maakte hij er gretig gebruik van, Ik moest Philips schuld aan bet licht brengen en hem er ten volle aan doen gelooven, zoo dat hij in doodsangst de vlucht Dam. Om dit doel te bereiken, bad hij mij juist de noodige inlichtingen verschaft en had ze de politie onthouden. En de brief, dien hij op de trap had laten vallen! Goede hemel, dezen m©est hij er met opzet hebben verloren 1 Austins bezoek aan mij had geen andere bedoeling dan mij op die wijze den brief in handen te spelen. Nu ik er over nadacht, was ik biervan verzekerd. Zijn terugkomst op mijn kamer, de bedrei ging, de worsteling over het bezit van het compromitteerende document, met dat alles was het er slechts op aangelegd om alle argwaan, die bij mij mocht oprijzen, tot zwijgen te brengen. Iemand, die een rol speelt, is altijd buitensporig beangst en over- j drijft daardoor zijn rol dikwijls, omdat hij door de vrees ge kweld wordt, die hem nooit loslaat, dat de persoon, voor wie hij een rol speelt iets zal bemerken van hetgeen de bedrieger zelf zoo duidelijk voelt, namelyk het bedrog. Ik herinnerde mij hoe gedurende de worsteling de krachten van Austin Harvey zoo plotseling schenen al te nemen. Het was mij toen opgevallen. Nu was ik er zeker van, dat dit ook een deel was van zijn voorafberaamd plan, en dat hij, joDg en gespierd als hij was, mij als hij gewild had zeer zeker bedwongen zou hebben. En nu begreep ik waarom in deze zaak de feiten en omstan digheden mij zoo spoedig duidelijk waren geworden. De moor denaar zelf had mij geholpen, en alle hulp van de detectiven van de regeering geweigerd. Zijn geheel schelmachtig plan was gebouwd op de hoop, dat de politie een paar dagen na mij de waarheid zou ontdekken. Ia dien tusscbemijd zou Philip tot de vlucht worden gedwon gen. Zooals wij gezien hebben was dit plan gelijktijdig gelukt en mislukt. De beambten van Scotland Yard waren inderdaad wel na mij gekomen, maar zij hadden mij te dicht op de hielen gezeten en Philip gearresteerd alvorens hij kans had gehad te ontsnappen. Dit moest natuurlijk gedeeltelijk aan de handelwijze van Austin worden geweten, maar gedeeltelijk was de mislukking ook toe te schrijven aan de schoorvoetende wijze, waarop Philip zijn denkbeeldigen schuld had erkend. Terwijl ik dus inwendig de autoriteiten bespotte, hadden zij in werkelijkheid zoo snel mogelijk gehandeld, en ik, die zoo trotsch was op mijo welslagen, was slechts een speelbal geweest in de handen van een man, tien maal slimmer dan ik. Het spoor dat hij voor mij had blootgelegd, werd echter door mij gevolgd, zoodra ik de feiten kende, en tegelijk was ik hem weer te slim geweest. Daarop kon ik met recht trotsch zijn. Het was volstrekt Austin Harvey's bedoeling niet, dat ik Austin Harvey als de schuldige zou aanwijzen. En wat moest ik nu doen Kon ik bewijzen, wat ik had te verklaren Zoo ja, zou ik dan maar niet dadelijk naar Scotland Yard gaan en de justitie de zaak in handen geven? Wat waren echter mijne aanwijzingen van Aus tin's schuld Een bagagebiljet in zijn zak gevonden; een over eenkomst in zijn schrift, een knoop, die reeds een week geleden was losgemaakt! Bah! bewijzen had ik niet. En Philip was reeds gearresteerd, terwijl een zeer zware ver denking op hem rustte. Waarschijnlijk zou hij zijn schuld beken nen. Zeer waarschijnlijk zou Austin zich er heen spoeden om hieromtrent zekerheid te hebben. Ik koesterde het denkbeeld, dat ondanks mijne ontdekkingen de zaak verkeerd zou loopen. Austin zou er ongehinderd onder vandaan komen, Philip zon worden veroordeeld, en niemand zou mij willen gelooven. Dit denkbeeld was instaat mij waanzinnig te maken. Den ganschen avond doorkruiste ik de straten en na een politieagent uit Southend op post te hebben gesteld om het huis van Austin te bewaken, keerde ik den volgenden morgen vroeg met den trein naar Londen terug. Na den nacht in het „Saraeenenhoofd" had ik nog geen nacht een goede rust genoten, en zelfs toen was mijn slaap niet ongestoord. Daarna had ik een nacht op het Kanaal doorgebracht, nog een tweeden nacht op het Kanaal, en nu liep ik te Southend de

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1