NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Vrijdag 26 Augustus 1892. No. 2805. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: „Het Blaadje" STADSNIEUWS. Komst der Koninginnen. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Alzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 3l6is Faubourg Montmartre. Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsverslag van 24 Aug. Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentiën bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM*s DAGBLAD, k 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Haarlem, 25 Aug. 1892. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt stelt ziGh de atdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van Oud Onderofficieren voor, B. en W. te verzoeken zich te megen aansluiten bij den stoet, die HH. MM. aan het station zal ontvangen en deel zal maken van den intocht bij gelegenheid van het bezoek der hooge gasten aan Haarlem. Het bestuur van voornoemde veree- niging wil dan ook met besturen van andere vereenigingen hierover raad plegen en roept hen op t©t eene ver gadering, waarin het een en ander zal kuünen worden besproken. Naar wij vernemen, zal de eerewacht der schutterij die H.M. M.M. de Koninginnen bij Haar beaoek aan onze gemeente, des morgens *an het station zal ontvangen, worden gevormd door de eerste compagnie onder bevel van den kapitein G. K. J. H. Claassen. De inrichting welke H.K M.M. des namiddags zullen in oogenachouw ne men, zal de Koninklijke Rijtuigfabriek zijn van de firma J. J. Beijnes. Een abomré geelt ons in overweging, den ingezetenen te verzoeken, op den dag van het bezoek, oranjelint te dragen. Terwijl wij daaraan gaarne voldoen, twijfelen wij niet of onze burgerij zal zeer zeker aan den wenk gehoor geven en zich op den feestdag met de kleur van ons Vorstenhuis tooien. Woensdagavond ten ongeveer half elf uur had de 77 jarige Mejuffrouw F. Veen. Ged. Oudegracht 81 het ongeluk bij het uitstappen der traas, daaronder te geraken met het noodlottig gevolg dat het linkerbeen ter hoogte van den enkel werd verbrijzeld. Door de inmiddels toegesnelde hulp werd z^j naar harewoning getransporteerd, waar de eerste geneeskundige hulp door den heer dr. S. Fyaa werd verleend, en vervolgens naar het Diaconessehuis overgebracht. Naar men verneemt is de toestand bevredigend. Naar wij vernemen heeft zich het geval van cholera-achtige ziekte te Velsen aldus toegedragen. Het 19 jarig meisje dat er het slacht offer van werd, had een deel van den nacht doorgebracht op de kermis te Beverwijk. Nog niet lang was zij tehuis, ©f zij kreeg hevige krampen en andere verschijnselen en stierf binDen enkele uren. Het vermoeden ligt voor de hand, dat zij op de kermis een en ander heeft gebruikt, dat bij de groote hitte der laatste nachten niet anders dan zeer nadeelig kan werken, slecht bier, zuur en öergelijken. In elk geval ligt er niets in, waarover men zich ongerust behoeft te maken en is dan ook tot dusver het geval alleen gebleven. Onder de leden der commissie van toezicht, over de Rijksproefvelden in de provincie Noord-Holland, is door Gedeputeerde Staten van N.-H. mede benoemd, de heer J. H. M. Evelein, te Haarlemmermeer. Op 21 Sept. a. s. zal vanwege de daar gevestigde Wielrijdersclub „Recht uit", te Haarlemmermeer, drie wieler wedstrijden gehouden worden. De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk, heeft aan het Prov. kerkbestuur van Z. H.die mede aan het classicaal bestuur van Leiden heeft opgedragen, pogingen aan te wenden tot verheffing van Kage en Abenes tot afzonderlijke gemeenten en 200 dit niet mocht ge- hukon, eene nieuwe combinatie (ker kelijke) tot stand te brengen. BINNENLAND. Woensdag ochtend pas seerde, van den Helder komende, aan het centraal-station te Amsterdam het stoffelijk overschot van wijlen den vice- admiraal C. H. Bogaert. Van het kort stondig oponthoud hadden de in het marine comraandement Amsterdam aan wezige zee-officieren gebruik gemaakt, om den afgestorven chef en krijgsmak ker eeo vaarwel en een bloemenhulde aan zijne nagedachtenis te gaan brengen. ©e marine commandant van Arasterdam, de schout bij-nacht N. Macleod, legde namens alle zee-officieren een prachtigen krans op de lijkkistwaarbij hy in een kort woord uiting gaf aan hunne gevoe lens van vereering voor den gestorve nen opper-officier. Onmiddellijk daarop vertrok de trein met het stoffelijk overschot. De heer Floquet deed Woensdag te Amsterdam een rijtoer en bezichtigde er onderscheidene merk waardige gebouwen. Hij vertoefde o. a. geruimen tijd in het Rijksmuseum en was de gast van den consul-generaal aldaar, den heer Dubail. Dlnsdavond ontstond te Amsterdam in de Laurierstraat een twist tusschen eene vrouw en een man, groeutenventers. De zoon der vrouw mengde zich in den twist en trok partij voor zijne moeder. Hij kreeg van den man zulk een schop tegen het onderlijf dat hij per brancard naar het gasthuis moest worden vervoerd, waar hij, ten gevolge van eene inwendige verwonding overleed. De dader is, na een verhoor door de politie, voorloopig op vrije voeten gesteld. Er zijn reeds heel wat mid- delen tegen ketelsteen in den handel gebracht, doch lang niet alle voldoen aan de verwachtingen, zoodat de mede- deeling, dat er weer een nieuw middel in de handel gebracht zal worden, voor onze nijverheid van belang kan zijn. Dit middel, een vinding van den oud- zeeofficier Bretel, is naar hem gedoopt als „Antitartre végétal Bretel" en vol gens de getuigschriften bij het prospec tus afgedrukt, heeft het in de fabrieken van John Ccckerill, op een boot der Messageries Maritimes, op het Engelsche oorlogschip Rambler enz. uitstekend voldaan. De heer F. W. Js- v. Bemmel Wortman, lid der firma Boon Hartsinck en Van Tijen te Amsterdam, heeft op zich genomen het nieuwe middel bij onze industrieelen bekend te maken. Woensdagavond is eenoon- ducteur, dienstdoende op 2 aaneenge- koppelde tentwagens der Haagsche Tramweg-maaischappij, van de loopplank afgeslagen, op de hoogte van het hotel .Promenade" aan den Scheveningscken weg. Hij werd door den achtersten wa gen overreden en zoodanig verminkt, dat hjj kort daarop den geest gaf. Zijn lijk is naar het ziekenhuis vervoerd. Zekere R., een stukadoor te 's Hage, die gescheiden vau zijn vrouw leeft, en zich nogal veelvuldig schuldig maakt aan misbruik van ster ken, drank, wachtte Woensdagochtend te uur in de Oude Molenstraat zijne vrouw op, die werkster is in het paleis in het Noordeinde en van daar terug keerde. Na eene voorafgaande woorden wisseling, haalde de man een scheermes uit zijn zak en bracht daarmede zijne vrouw een snede in den hals toe. Een politie-agent die te hulp schoot, kon alleen den woestaard niet bedwingen, doch werd flink geholpen door ver schillende omstanders, vooral vrouweD, die van de gelegenheid gebruik maakten om den kerel, die zijn vrouw zoo mis handelde, een pak slaag toe te dienen. R. werd naar het politiebureau aan de Groenmarkt overgebracht en aldaar voorloopig in arrest gehouden, terwijl de verwonde vrouw, door dr. Hus voor loopig verbonden, per brandcard naar het Ziekenhuis werd overgebracht. Indrukwekkend was te Rot terdam Woensdag de begrafenisplechtig heid van den jl. Zaterdag vermoorden politieagent R. van den Berg. Te 11 uur vertrok de lijkwagen ge volgd door een drietal rijtuigen, waarin de naaste familie was gezeten, van het ziekenhuis, langs de ve-schillende hoofd bureaus van politie waar zich telkeBS een 50-tal politieagenten onder bevel van onder-inspecteurs bij dien stoet aansloot, na alvorens een krans aan het lijkkleed te hebben gehecht en de gebruikelijke honneurs te hebben bewezen. Op de begraafplaats bevonden zich de burge meester en de hoofdcommissaris van politie mr. Cardinaal, de verschillende hoofden der afdeelingen en vele hoofd inspecteurs. Toen de stoet bij de groeve was gekomen, trad de burgemeester naar voren en herdacht de goede hoe danigheden van den overledene, die door een verraderlijk schot gevallen was bij de uitoefening van zijn plicht. Ver volgens sprak hij de betrekkingen, die diep bedroefd om het graf geschaard stondeD, hartelijk toe om ten slotte een woord te richten tot de ve: zamelde agenten. Hjj uitte daarbij den wensch, dat deze zich door het voorgevallene niet zouden laten weerhouden ook in het vervolg vastberaden hun plicht te doen bij de handhaving der orde. Zij konden er staat op maken, dat zij daar bij zouden kunnen rekenen op den steun van ieder die boven hen geplaatst was. De burgemeester eindigde met de woor den „naar ik hoop zal de burgerij van Rotterdam spoedig gaan beseffen, dat de hulp a An u verleend slechts strekt tot bevordering van het welzijn van het algemeen." Een vriend van den over ledene bedankte voor de laatste eer en beval de weduwe en hare kinderen in de belangstelling der gemeentenaren aan. Hiermede was de treurige plechtigheid geëindigd. Woensdagochtend te 7% ure is door een roeier uit de Maas bij de Westerkade te Rotterdam gevischthet lijk van A. W. de Raad, den dader van den nacht van Zaterdag op Zondag jl. gopleegden moordaanslag op de dienst bode Jacoba Besseling in de tapperij het Molentje aan de Zandstraat. Het lijk is naar de loods voor drenkelingen in Creoswijk overgebracht. Dinsdagnamiddag is een visscher uit Maassluis, van een zooge- naamden schokker, aan het Zuidlandsche veer in het water gevallen en ver dronken. De man had eene aanzienlijke som geld bij zich, en tot nu toe is het lijk niet gevonden. In R h e n an i a leest men: „Dezer dagen is gebleken, dat zich op het Merwedekanaal omstandigheden kunnen voordoen, die voor schepen van nog minder diepgang de beyaring ten zeeiste bemoeielijken, ten bewijze waar van wij hier noemen het schip Mozart, schipper Fendel, dat, met een beladen diepgang van slechts 2.30 meter, 11 uur noodig had om van Vreeswijk naar Amsterdam op te sleepeD, doordien het gestadig grond raakte". Dinsdagavond jl. ontlastte zich boven West Graf dijk eene hevige onweersbui. De boerenplaats van G.R. aldaar werd door den bliksem getroffen, zonder echter brand te veroorzaken. Een paar steenen werden uit den muur geslingerd, terwijl een der bewoners tegen den grond geworpen werd. Het vertrek stond vol zwaveldamp. Men meld uit Ridderkerk van 22 Augustus: Heden namiddag te ongeveer 4 uren is een felle brand uitgebroken in de vlasserij van den heer B. Nugteren te Rijsoord, onder deze gemeente. Reeds was eene massa vlas geborgen, zoodat aan blusscben niet te denken viel. BinDen korten tijd lagen schuur en woonhuis in asch. De gemeentespuiten van Rijsoord en van het dorp hadden hauden vol werk om de aangrenzende woningen te be houden. Te Dussen is Woensdag een hevige brand uitgebroken. De Roomsche 38i HOOFDSTUK XXXI. Ik had haar reeds tweemaal bezocht in den namiddag en on middellijk na het middagmaal. Zij was onvermurwbaar geweest, ea bij het tweede onderhoud hadden wij woorden gehad. Ik zocht den sleutel op omdat ik vreesde, dat Philip hem zou ver- lieztn om geen andere reden. Ik herhaalhad hij hem niet laten vallen, dan was de rast niet gebeurd. „Toen ik te half tien de kerk verliet, snelde ik naar huis. Al dien tijd had de sleutel als gloeiend ijzer in mijn zak gebrand. Ik kon geen rust vinden wanneer ik niet eerst mijne tante dien avond nog eens had gesproken. Den volgenden dag zou het te laat zijn. Ik moest met haar redeoeeren. Misschien zau zij toch nog naar mij luisteren. Ik ging achterom het huis in, en nam het rijwiel weg. Ik had het des avonds al eens een paar maal gebruikt, het doet er niet toe voor welk doel. In mijn studen tentijd was ik een groot wielrijder geweest, maar sedert ik m betrekking was, had ik dezen sport geheel vaarwel gezegd. Ik begreep nu, dat als ik den weg te voet aflegde, ik te laat zou komen. Mijne tante ging steeds tusschen tien uur en kwarc over tienen naar bed. Ik reed er snel heen. Ik zweer u.... Volgt gij mij?" Weer raakte hij mij met zijn voet zachtjes aan. Weer knikte ik argwanend. „Ik zweer u, dat ik volstrekt niet van plan was om haar eecig leed te doen. Ik was wanhopig waanzinnig van liefde. Ik had de hoop, dat ik in myne laatste poging haar nog zou kunnen overreden. Ik dacht er geen oogenblik aan om kwaad te stichten. Ik bereikte het huis. Alles was reeds in duisternis gehuld. Met behulp van Philips sleutel verschatte ik mij den toegang. Ik wist, dat er niemand anders in huis was dan de doove, oude hospita, die beneden zat te dutten of te slapen. De kamers van mijne tante waren gelijkvloers dicht bij de deur. In de zitkamer brandde geen licht. De deur van mijn broeders kamer was ge slote r, die van mijn tante stond op een kier. Ik duwde de deur van de kamer mijner tante open. Op haar toilettafeltje brandde een kaars. Mijne tante lag nog geheel gekleed dicht bij de deur, die toegang gaf tot de kamer van Philip. Zij was voorover ge vallen en ia den val was haar hoofd tegen een kant van de sofa geslagen. Later heb ik vernomen, dat Philip haar met ge weld uit zijne kamer had geduwd, en terzelidertijd de deur woest had toegetrokken, waardoor het geluid van haar val niet was gehoord. Waarschynlyk was zij over haar japon el over het kar pet gestruikeld. „Ik trad op haar toe. Z% ademde en bewoog zich rusteloos. 2ij was alleen bewusteloos. Ik zag, dat zij op het punt stond weer bij te komen. Een oogenblik keek ik haar aan. In eene seconde doorschoot de mogelijkheid mijn brein. Ik wendde rag naar de deur. Ik kon de zware ademhaling van Philip hooren. Ik wist, dat er op de taf tl chloroform stond, kroop er heen en zag bij het flauwe licht, dat hij dwars op zijn bed nog geheel gekleed lag te slapen. Hij moest het zich hebben herinnerd, dat hij den volgenden morgen geheel gekleed was ontwaakt, en dat vermeerderde nog zijne onrust, alhoewel ik er hem natuurlijk niet over kon spreken. Ik sloop weer terug met het fleschje in mijn hand en doodde mijne tante door haar eigen zakdoek dwatf over haar gelaat te leggen. Dat alles was in een paar minuten gebeurd. Edith was de mijne, maar nu moest ik mijzelf redden, en Philip moest de schande dragen. He* was het eenige middel om mij voor altijd van haar bezit te verzekeren. En hij ver diende het ook. Waarom had hij ook getracht mij haar te ont rukken „De omstandigheden begunstigden mij. Ik sleepte Philips koffer uit zijne kamer. Ik pakte hem haastig uit en legde den inhoud in de eerste de beste kast, die ik zag. Duma legde ik het lijk er in. Ik ben van meening stellig van meening dat zij toen dood was." Zelfs Austin huiverde bij deze woorden. „Ik sloot den koffer en bond er het touw omheen, dat er door Philip ook reeds was omgebonden. Ik nam den sleutel met mij mee en veinsde dien den volgenden morgen in de kamer van mijne tante te hebben gevonden. Den huissleutel stak ik weer in Philips zak. „Ik bracht het bed en de dekens in wanorde, begaf mij naar de zitkamer en dronk het glas melk leeg, dat op de tafel stond»

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1