BINNENLAND. WEDSTRIJDEN POLITIEK OVERZICHT. &EÜENÖD NIEUWS. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. ,\(i vcrtciitiën. mm Jeiwigiag". KINDERFEEST, TROD MOET BLIJCffl. Tot voorzitter der afdeeling Houtrijk en Polanen der Heil. Maatschappij van Landbouw, is gekozen de heer A. van Rossura, en tot bestuursleden de hee- ren W. Tuynman en A. Troost. Bij mogelijke herhaling der ongere geldheden tusschen de belgische en hollandsche arbeiders, zal te Halfweg de politie worden versterkt. De karweioogst bedraagt indeljpol- ders niet minder dan gemiddeld 20 baaltjes 50 K.G.) per H. A. meer dan vorige jaren, terwijl ook de kwali teit zeer goed is. De rekening der gemeente Aalsmeer wijst in ontvangst f$5342»°* en uitgaaf 32235.25. Saldo/3106.77. Ondanks het aanhoudende prachtige we der schijnt de augurken oogst te Aals meer te mislukken. Op onderscheidene stukken vertoont zich de zwarte bladluis, zoodat allej hoop op een ruim beschot fs ontnomen. De he.rtogin via Mecklen burg was Vrijdag de gast van de Ko ninginnen op 't lustslot „Soestdijk". Dien ochtend ten 10 uur per Staatsspoor, vergezeld van eene hofdame en luitenant kolonel de Palezieux-Falconnet, adjudant van den groothertog, derwaarts vertrok ken, bracht de Duitsche vorstin den dag ten Hove door, dineerde met Hare Majesteiten en keerde des avonds 11 uur te Scheveningen terug. De Cura^aoeehe Oourant bevat de volgende gewichtige bekend making „Gedeponeerd ten parkette van den procureur generaal, als op straat gevon den, één overheradskaoopje. Curasao, den 29 Juli 1892. Be Pros ure ur Generaal, Sol. C. Henriquez." Eenige dagen geleden werd in de bladen met lef gewag gemaakt van de moedige daad van den conduc teur H. C. C. Nanning, op de stoomtram Den Haag—Scheveningen van de Hol landsche IJzeren Spoorweg maatschappij. Aan genoemden conducteur, die met gevaar voor eigen leven van een in gang zijnde tram sprong, om een persoon die ter hoogte van de Duinstraat te Sche veningen op de rails was gevallen, kort voor de machine van de rails te trekken en hem daardoor van een wissen dood redde, werd Donderdag van wega de Hollandsche Spoorweg-maatschappij eene gratificatie uitgereikt, als blijk van waar- deeriog voor zijn moedig gedrag. Vrijdag heeft zich bij eene vrouw, wonende aan den Feyenoord- dijk n°. 87 te Rotterdam een geval van cholera voorgedaan. De vrouw is Vrij dag namiddag overleden en wordt op de begraafplaats te Feyenoord ter aarde besteld. De woning is dien avond onder toezicht der pölitie ontsmet en hetgeen onteigend moest worden op de gebruike lijke wijze vernietigd. Het Ned. Cricket XI In den Vrijdag te Scarborough gehou den Cricket wedstrijd tusschen het Ned. XI en het elftal van East Yorkshire maakten de Engelschen 157 en ;de Hollanders 149 (Harrison, buitenlid van de Haagsche C. C. 46). Het Scarborough Evening News be vat een voor Hollanders zeer belang wekkend en goed geschreven artikel over de Hollandsche cricketters in Enge land. Daarin worden velerlei bijzonder heden medegedeeld omtrent het ontstaan en de ontwikkeling van het Engelsche volksspel in Nederland. Het werd ge schreven naar aanleiding van een inter view dat de heer C. Nolet uit 'sGraven- hage, aanvoerder van het Hollandsche elftal, met den bijzonderen verslaggever van genoemd blad heeft gehad. Het arme Portugal wordt bij voort during geplaagd door zijne schulden en door zijne schuldeischers. Nu heeft de duitsche regeering zich weer gewend tot Portugal met eene nota over de regeling der buitenlandsche schuld dieganseh niet in den smaak valt. In Servië is het met de schatkist al niet beter gesteld. De ministerraad haeft eene commissie benoemd, om op te nemen hoe de stand der financiën was, toen het ministerie werd verwisseld. Voorts schijnt er veel belasting achter stallig te zijn. Het kabinet is vast van plan om groote bezuinigingen in te voereD, een plan dat trouwens alle nieuwe ministeriën met zich plegen om te dragen; Eerst in December zul len de verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden plaats hebben. Evenwel zijn deze financieele bezwaren gering vergeleken bij de moeilijkheden welke in den laatsten tijd in Marokko heerschten. De onderhandelingen van den sultan met de oproerige Angheras hebben niet tot een resultaat geleid en naar Dalziel bericht, zou heden een groote aanval worden gedaan op de opstandelingen, die zich op de heuvels voor Tanger hebben gelegerd en versterkt. Naar den uitslag van dit gevecht mag men nieuwsgierig wezen. De getalsterkte van de marokkaansche troepen mogen d;e van het leger der opioerigen overtreffen, de krijgstucht onder de soldaten van den Sultan is blijkbaar voor verbetering vatbaar. Althans een geheel regiment is aan het muiten geslagen, omdat de kolonel hua mishaagde en kon niet dan met groote moeite tot kalmte worden gebracht. Kleine moeilijkbeden tusschen den Paus en den keizer van Oostenrijk zijn uit den weg geruimd, nadat ce Paus aan keizer Frans Jozef een antwoord heeft gezonden op diens te dezer zake dienenden bsief. De heer John Morley, miuistïr voor Ierland, is te Newcastle herkozen met 12983 stemmen. Op den tegen-candidaat Ralli, een unionist, waren 11244 stem men uitgebracht. Met de herkiezing van den heer Morley zijn nu alle ministers herkozen. Hij en sir W. Haicourt waren de eenigen, tegen wier herkiezing strijd is gevoerd. In de plaats van Pellegrini is nu Saenz Pena tot preside..t van Argentinië benoemd. Pellegrini wil heel graag zoo gauw mogelijk heengaan en liefst on middellijk het gezag aan zijn opvolger overdragen. Hiertegen zal de oppositie zeker wel geen bezwaar hebben. Uit Trinidad wordt aan de Herald gemeld, dat generaal Urdaneta, bevel hebber van het gouverneraentsleger, zich als dictator over Venezuela opgeworpen heeft. Er wordt een ministerie gevormd, waarin dr. Casanas als minister van bin- nenlandsche zaken optreedt. Het Con gres is ontbonden. Verscheidene leden van den Senaat zijn gevangen gezet. Ge neraal Crespo brengt, naar men verhaalt, bij Victoria troepen bijeen, om een beslissend gevecht te leveren. De banken te Caracas zijn gesloten. Onder de burgerij heerscht ongerustheid. Alweer komen uit Engelsch Indië berichten over het voorttrekken der Russen. Er zou namelijk een russische krijgsmacht zijn aangekomen te Langa- seer, dat sleohts 40 mijlen verwijderd is van het voornaamste fort der Afghanen in de provincie Wakshan. Tevens zou te Soraatash een leger van 2000 Russen met 12 kanonnen voor den aanval gereed staan. En ten slotte wordt gemeld, dat in noordelijk Afghanistan de bevolking een gouverneur gevangen genomen heeft, tegen den Emir is opgestaan en de wegen heeft versperd. Dit zou voor de Russen het visschen in troebel water zijn. De laatste berichten om trent de cholera (zie 2e blad) luiden als volgt: De belgische minister voor het openbaar verkeer heeft gelast, dat met ingang van heden, de reizigers en hunne bagage bij aankomst in België, aan een genees kundig onderzoek onderworpen zullen worden. Deze bepaling geldt vóór alle internationale spoorlijnen. De reizigers en hunne bagage, die met de mail booten van Engeland komen, zijn daar van uitgezonderd* De Reichsanzèiger meldt: Volgens de verklaring van prof. Kooh valt het niet meer te betwijfelen of Hamburg en Altona worden in dreigenden omvang door de Aziatische cholera bezocht. In beide gemeenten zijn doeltreffende maat regelen tot bestrijding genomen. Een bijzondere dienst is ingesteld, om de ziekte- en sterfgevallen dagelijks door de gezondheidcommissie openbaar te maken. Heden namiddag zou te Berlijn de commissie bijeen komen, waarin ook gevolmachtigden der bondsregeeringen zitting hebben, om te beraadslagen over de verdere maatregelen, welke in het rijksgebied moeten genomen worden. Volgens eene vertrouwbare mede- deeliDg is te Berlijn nog geen geval van Aziatische cholera voorgekomen. Met betrekking tot het Donderdag gemelde overlijden der vrouw van een daar gevestigd koopman heeft het officieel onderzoek aan het licht gebracht, dat cho lera nostras oorzaak was van den dood. Bij verschillende Vrijdag aangegeven ziektegevallen is alleen diarrhee ge constateerd. Daar de havens aan de Weser tot dusver vrij zijn van cholera en bij den te Bremen heerschenden gezondheids toestand geen aanleiding tot ongerust heid bestaat, zullen de verschillende diensten der schepen van den Norddeut- schen Lloyd geene afbreking ondergaan en |naar de vastgestelde regeling plaats hebben. Blijkens officieele opgave zijn te Hamburg verleden Woensdag 188 per sonen door cholera aangetast, van wie 32 stierven, en Donderdag tot den raiddag 90, van wie 41 zijn overleden. Te Altona stierven Donderdag 8 per sonen aan de cholera. De officieele opgaven te HAvre luiden als volgt: Op 24 Aug. van 4 uur des namiddags tot middernacht 18 gevallen, waarvan 9 met doodelijken afloop; op 25 Aug. van des middags 12 uur tot middernacht 46 gevallen, waarvan 21 met den dood eindigden. Officieel wordt bevestigd, dat de twee vrouwen, die zich te Londen aan boord bevonden van het stoomschip Gemma dat van Hamburg te Gravesend is aan gekomen, aan aziatische cholera zijn overleden en dat een derde persoon, een map, zich in bedenkelijken toestand bevindt. Alle drie zijn russische Israë lieten. Met genoemd stoomschip zijn nog vele russische joden aangekomen, die onder geneeskundig toezicht aan boord zullen blij ren. De Gaceta te Madrid bevat een koninklijk besluit, waarbij de inveer in Spaansche havens wordt verboden van lompen, beddegoed onrijpe vruch ten en groenten, ait havens van Engelsch-Indië, de Zwarte Zee, de Zee van Azof, de Oostzee, de kusten van Aziatisch Turkije, de Middellandsche Zee, de golf van Finland, België en Frankrijk. De goederen der passagiers, zoomede w*l, huideo, vellen en vedereu zullen ontsmet worden. Te Riom(dep. Puy de-Dóme), zijn Donderdagnacht te 4 45 drie schok keu van aardbeving waargenomen. W o en sdagavon dzijnteTriëst, voor het paleis van den stadhouder, een paar groote bommen ontploft, ter wijl op een ander plein een derde bom sptocg. Door geen der ontploffingen werd eenihe schade aanhericht. Aan de steenkolenmijn „Flenu" te Bergen (Henegouwer.), heb ben 800 man den arbeid gestaakt, utthoofde van de ingevoerde loonsver mindering. Men vreest, dat de werk staking zich zal uitbreiden. De noordel ij ke krater van de Etna is weer sterk aan het werken. De lavastroom is zelfs verder gegaan, dan die van voor eenige dagen, zoodat nog onbeschadigde deelen van het land worden aangetast. Het stoomschip „A n g 1 i a," van de Anchorline. is in het Sellingham- kanaal vergaan. Binnen 20 seconden zonk het vaartuig. Van de 57 opvaren den werden 32 gered. 15 personen worden vermist. De Anglia was een stalen boot van 3287 t. Het schip vertrok 23 Aug. van Calcutta naar Londen. In de omstreken van Deni- son (V. Staten) zijn vier personen, tot de achtenswaardigste tamiliën van De- nison behoorende, door een bandieten- troep vermoord. TELEGRAMMEN. DETROIT, 27 Aug. (Reuter). Het stoomjacht Wahfrite is verongelukt in een storm in de Georgian baai. Tot de slachtoffers behoort de millionnair Hiram Sibley uit NewYork, die met zijn vrouw en zoon en den dochter van den milli onnair Beatinger uit Detroit is omge komen. LONDEN, 27 Aug. (Reuter). Het gërucht loopt, dat de Aziatisch® cholera gisteren in de zuidelijke wijk Lambeth is uitgebroken. De.toestand der lijders is bevredigend. LIVERPOOL, 27 Aug. (Reuter). Wegens het gevaar voor cholera hebben de transatlantische stoomvaartmaatschap pijen aan hare agenten op het vasteland telgerafisch gelast, te weigeren, land verhuizers als passagiers aan te nemen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Geachte Heer l De verschillende berichten over de cholera herinnerden mij aan eene bro chure die ik ongeveer 2 jaren geleden van een vertegenwoordiger van William Pearson Co. ontving. In die brochure komen 4 brieven voor van Dr. J. Groneman te Joggakarta aan de „de Lccomotief," resp. getiteld i°. Een nienw genees en huismiddel. 2°. Creolin tegen cholera. 30. Creolin en cholera. 4°. Nogmaals Creolin en cholera. Dr. Gr. vertelt ons in die brieven: a. dat V» percents oplossing van creolin den cholerabacil in vijf minuten doodt b. dat die bacil huist in het darm kanaal, zich in den alkalischen darm- inhoud ontwikkelt en vermenigvuldigt, vandaaruit ons leven in gevaar brengt en vernietigt; 0. dat de maag de creolin niet absor beert doch dat deze stof, in het darm kanaal overgebracht, dit geheel doorloopt, en dit met de drekstoffen weer verlaat d. dat er 3 methoden zijn om het geneesmiddel in het darmkanaal te brengen, nl. door het in verdunning met water, of beter, in capsules in te nemen, of door het als hevellavement diep (hoog) in het kanaal op te voeren, of wel nog beter, door deze beide methoden te gelijk in toepassing te brengen. „De ervaiing, zegt Dr. Gr. zal dan wel leeren, welke van deze drie wijzen van behandeling de beste is." Om zeker te zijn dat de oplossing sterk genoeg is, raadt de schrijver aan een 1 A 2 pet. oplossing in te nemen, deze is „hoewel brandend van smaak voor een oogenblik best te slikken." „In capsules of in pillen genomen (en dan liefst in een laagje herat ine gehuld, dat in den zuren maaginhoud iet, in den alkalischen darminhoud wel oplost) kan het onverdund in het darm kanaal overgaan. Men versta mij niet verkeerd, staat er in den 2« brief (dd. 21 Sept. '88); „Ik geef volstrekt geen zekerheid, nu de ervaring nog geheel ontbreekt, die de theorie bevestigen meet of logenstraffen kan. Maar ik wijs den weg aan, die, ongevaarlijk op zichzelf, misschien door de gevaren van een cholera aanval heen tot redding leiden kan." In het laatste schrijven, dd. 20 April 1887, antwoordt Dr. Gr. aan iemand die vroeg „of dat altijd opging?" „Vreemde vraag! Kan men eiken brand met water blusschen, en alle koortsen met kinine genezen Als het water niet bijtijds en in over vloed en op de rechte plaats wordt aangewend, blijft menige brand voort woeden tot hij uit gebrek aan brandstof uitdooft. En er zijn koortsen die men met kinine niet bedwingt. Maar is daarom water geen blusehmiddel meer en kinine geen bruikbaar middel tegen koorts Wanneer een choleralijder reeds ster vende is en niet meer herleven aan, dan komt elk middel, ook creolin, te laat en kan dat niet meer tot zijn recht komen. Dat hebben wij in drie van de zes gevallen ondervonden. Maar d« andere drie gevallen geven mij eenig recht te gelooveD, dat men door middel van creolin eiken choleralijder redden kanals men dit middel bijtijds en in voldoende hoeveelheid en op eèn doelma tige wij te toedient. Brie gevallen zouden tot die stelling zeker nog geen recht geveD, indien zij Eiet de bevestiging waren geweest van wat op logische gronden verwacht kon worden, en werkelijk door mij verwacht werd wanneer 't namelijk waar is, wat ervaren bacteriologen ons leerden dat creolin in verdunden toestand den cholerabacil snel en zeker doodt en als daartegenover niet alle andere cho leragevallen doodelijk waren afgeloopen. Onder zulke omstandigheden kan de genezing van alle lijders aan goed ge constateerde cholera bij wie creolin tijdig aangewend werd, alleen verklaard worden door aan te nemen dat het raiddel de bacillen werkelijk gedood heeft. Maar als dit in deze gevallen geschied is, dan moet dat ook altyd gelukken, wanneer het zelfde middel even tijdig en in voldoende 'noevelheid op dezelfde wijze gegeven wordt. En dat is te beter uitvoerbaar, daar het veel gemakkelijker ingenomen wordt dan ik meende te moeten verwachten, en neiging tot braking veeleer vermindert dan ver sterkt." Nu is mijn vraag natuurlijk niet aan fabrikanten van creolin of aan hunne vertegenwoordigers maar aan H.H. geneeskundigen De laatste aangehaalde brief van Dr. Groneman aan de Lccomo tief is 3 jaren geleden geschreven; zijn er sinds dien tjjd nog proeven genomen die de verklaringen van Dr, Groneman nader hebben bevestigd Zoo ja is het dan niet wensehelijk dat van be voegde zijde de aandacht wordt geves tigd op het middel, - ik zou haast zeggen overal genoemde capsules ver krijgbaar worden gesneldal was het alleen om te dienen voor de komst van den geneesheer U dankzeggende voor de plaatsruimte Hoogachtend TJw dw. dienaar TH. Met het oog op het groote belang van de zaak worden alle bladen beleefd verzocht dit stuk over te nemen. Geboorten: 25 Aug. A. Westrik Volkers z. - D. HilbranderZweers z. - 26. M. G. E. SnoekSmit d. - 27. J. C. KokWarnier z. - J. M. Meijer Hagen z. - A. C. PiekDonkerlo z. Overleden 25 Aug. J. Heuvelkarap 1 md. z. Brouwersstr. - W. C. C. Lar- sen Jensen—Krafft 90 j. Jansstr. - 26. S. v. Burk 2 rad. z. Hazep.laan. - 27. D. Schotten 6 md. z. Tulpenstr. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 30 Aug. 1892, des na middags van 13 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachSchumann. 2. Sonate No. 4. J. S. Bach. a. Adagio. b. Andante. c. Un poco Allegro. 3. Fantaisie Eroica Ktlhmstedt. 4. Ave Maria. Bach-Gounod. 5. Finale. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Aug. van Genua. Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 Aug. te Genua. Het stoomschip Schiedam, van de N. A. S. M., van Baltimore naar Rotter dam, passeerde Vrijdag 26 Aug., des voormiddags 9 uur, Scilljr. Het stoomschip Baandam, van de X A. S. M., van Amsterdam naar Balti! more via Neir-Tork, vertrok Vrijt!,, 26 Aug-i nam. 1 uur, van Beulogne 8ur FAMILIEBERICHTEN. Gehuwd aS Aug. P. Bruijn en C W. Vuurmans, Hilversum. - K. v»B Nienes Ks. eu S. de Boer Cd. Zuid. Scharwoude. - D. Fregeres en J. A Voogdt, Groede. - A. P. Nielsen eus! F. A. Holman, Amit. - C. F. A. Mildere en J. Noppen, Maarsen. - 26 C. N. van de Poll en M. E. Salomon! Amsterdam. Geboorten 24 Aug. G. E. j. Snij. ders—Kunst d. Gorinchem. - A. Frohn- Wamsteker z. Baarn. - 25. Mevr, BeintemaSchumraclkctel d. Meppel. i C. M. A. Vis—Schoute d. Wormer- veer. - N. Bergman—Van Verre 1 Utrecht. - M. Rademaker—v. d. Klugt 2. Den Haag. Overleden: 24 Aug. Wed. m, Molenpage—Van Bruramelen 58 jaar, Amst. - H. Brom 60 j. Eliekom, - A. H. W. Tellekarap jd. 5 m. Amst. JC. Eland 83 j. Bemmel. - 25. X. J, E. Pols jd. Zeist. SlSF"* Aan Gtabonneerden op dit Blai en hunne huisgenooien worden aan hel Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar dese Betrekkingen tljn le bevragen. Aèonnés buiten Haarlem ontvangen In lichting tegen toezending van postzegel, 1. Kinderjuffrouw P. G. niot jonger dan 25|j. met 1 Nov. te Kralinjen. 2. Winkeljnffr. P. G. voor een fijto conus- tiblezaak tegen 1 Nov. ook voor adminiatr. 8. Verpleegster voor een beh. jongm. P. 6. vati middelb. leeftijd en berekend voor haar taak. 4. Stoffonjnffrouw P.G. direct in «en fijne zaak. B. Chef-teekenaar eoaetraetenr op een machine- fabr. in een der hoefde*. Bekend m. atoomwerkt. 6. Jongmensch, geroutineerd voor een manu- fact -zaak. 7 Bnckskin-agentnur voor een engroi-zaak iu Brandenborg voor Nederland, bekendheid mei het vak vereisebte. 8. Reiziger, franech en duitsch aprekend, goed verkooper, kenniB van verfwaren atr. t. aanbsv, 9. Agenten voor verk. wagenamoor in alle plaatsen v. Nederland, borgstell. 100 slechts verlangd; niet te atorten. 10. Meeaterknecht aan pelterijen fabr. terat. op de hoogte van 't *ak en van onbesproken gedrag. Salaria na ter overeen te komen. 11. Agent voor verkoop v. vruchtensappen te Arcateril., prima referent 12. Coupeur met 1 Nov. te Nijmegen, hoog salaris, prima referent. Zie vervolg Adverteiitlën in het Tweede Blad. Heden overleed na een lang durig en smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot en vader, Heinrich Carl Pongs, Wed. ESTHER PONGS Geb. Polak. Eerder Wed. van den Weled. Heer JAN NICOLAS BESIER. Strekt tot algemeene kennis geving. ter gelegenheid van den Verjaardag van H. M. de Koningin, op Don derdag 1 September 1892 's avonds 7Va uur. Tot dit feest hebben de Leden vrijen toegang met ééne Dame. Kaarten voor de Kinderen en meerdere Dames zijn a f 0,25 ver krijgbaar op 31 Augustus, des na middags van 2 tot 5 en 's avonds van 8 tot 10 uur. Vreemdelingen kunnen worden geïntroduceerd tegen f 0,49 de per soon. HET BESTUUR. Woensdag 31 Augustus, des avonds te 10 uur, zal in de Bui- ten-Societeit gelegenheid worden gegeven tot DANSEN. TE HAARLEM. VRIJWILLIGE KADEROEFE NING op Zondag 28 Augustus 1892. SCHIJFSCHIETEN. Aantreden des ochtends ten 9 uur aan de Zijlbrug.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2