10e Jaargang. Donderdag 1 September 1892. No. 2810. NIEUWS- EN ADVEETENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS Komst der koninginnen. BINNENLAND, FEUILLETON pe familie (Saresfoot HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31&is Faubourg Montmartre. Haarlem, 31 Aug. 1892. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw, de heer mr. S. J. A. van Walchreo, pre- I sident van de Rechtbank alhier en tot ridder in de orde van Oranje Nas sau, de heer H. W. E. Slruve, inspec- I specteur vaa den arbeid in de 3 e in spectie alhier. Benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de Kon. Hoogere Burgerschool te Apeldoorn de heer E. E. Hartman alhier. m Geslaagd te 'sHage voor het examen hooldacte op 29 en 3® Aug. de heer G. J. Kappers alhier. Hedenmorgen te 12 uur had op het terrein voor de kavallerie-kazerne de parade plaats ter eere van den ver jaardag van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Aao die parade namen deel het garnizoen, waarbij een peleton huzaren en de dd. schutterij. De parade werd gekommandeerd door den majoor der huzaren den heer J. C. Lagerwerf! en geïnspecteerd door den garnizoeüs- koramandaut, luitenant kolonel Hofstede. Even voor 12 uur zond een regenbui een enorme watermassa op de wach tenden neder. Gelukkig werd na deze losse bui, het weder beter en kon de parade zonder verder ongerief ten einde loepen. De houding van de troepen, zoowel als die van de schutterij viel zeer te roemee. In de stad werd van de poblieke gebouwen en ook door particulieren gevlagd. Het scheen ods toe, dat dit jaar meer daa anders de burgerij van hare ingenomenheid met den feestdag, door de vlag uit te steken, blijk gaf. Naar wij vernemen zal ook de Zijl straat, van de Groote Markt tot aan de Ged. Oude Gracht, versierd worden en is de zaak financieel reeds in orde. Van de Koningstraat vernamen wy, dat, door bizondere omstandigheden daar geeae algemeens versiering zal worden aangebracht, doch dat verschil lende bewoners zich gecombineerd heb ben om althans hunne woningen te versieren. Last ons hopen, dat dit be richt Iran worden gevolgd door eene nadere mededeeling, dat niet eeniga maar al de ingezetenen dier straat er in geslaagd zijn, hunne Koningstraat ko- .ninklijk te versieren. De firma Emrik en Binger zullen voer hun etablissement in de Koningstraat eene versiering aanbrengen, waarbij twee transparante portretten van de Konin ginnen, die des avonds zullen worden verlicht. Ook het plan tot versiering van de Auegang is thans gereed. Het bestaat uit een prieel van groen over de straat heen met een fraaie boog aan het begin bij de Groote en aan het einde bij de Kleine Houtstraat, 's Avonds illuminatie. Met de eerepoort aan de Parklaau vordert men flink. De teekening, die ons toevallig onder de oogen kwam, en die het werk is van den heer Jacs. Leijh, bewijst dat deze poort inderdaad zeer sierlijk worden zal. Zij is, natuurlijk behalve de vlaggestokken, acht meter hoog. Bovenaan wordt zij getooid met een keurige draperie, die een zeer goed effect zal maken, terwijl men aan den bovenrand de geschilderde wapens der provinciën aanschouwt. Aan de kanten zijn een groote E. en W. aangebracht; het geheel is gekroond door een trofee van banieren. Natuurlijk zijn de haar- lemsche kleuren rood en wit, niet ver geten. Een paar maal is ons dezer dagen gevraagd, welke de kleuren zijn van Waldeck Pyrraont. Weliicht verplichten wij ook anderen, door hier mede te deelen dat de vlag van Waldeck-Pyr- mont zwart, rood en geel is. Met de eerepoort aan de Houtpoort heeft men een begin gemaakt. Het daar aan noodige schilderwerk is naar wij vernemen opgedragen aan den bekenden decoratieschilder Ch. Roskam. In de straten aan de Leidschevaart, die de Koninginnen zullen bezichtigen is men ook reeds gereed. In een dezer straten is door de goede zorgen van een onzer collega's een financieel tege moetkoming van het Gemeentebestuur verleend. Deze samenwerking om H.H. M.M. feestelijk te ontvangen, zal ieders ingenomenheid verwerven. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, is aan de Chr. Kinder zang vereenigicg „Hosanna" toegestaan, om bij het bezoek van HH. MM. de Koninginnnen aan deze stad Hare Koninklijke Hoogheid cenige lie deren toe te zingen. Dit zal plaats hebben wanneer de stoet door de Wilhelmina- straat zal passeeren. Een aantal Leden van de Radicale Kiesvereeniging Haarlem ontvingen on langs de navolgende circulaire M\ Ondergeteekende, eenig overgebleven bestuurslid der Kiesvereeniging „Haar lem", noodigt u beleefd uit tot eene I samenkomst op Dinsdag 30 Augustus ja. s., 's avonds ten 9 ure in 'tVolks- I gebouw, ten einde onderling van ge- j dachten te wisselen over 't ai of niet voortbestaan van genoemde Vereeniging. j Hoewei de vrees niet ongegrond is j dat door het vertrek van onzen ijverigen j voorzitter de levenskracht van onze vereeniging zeer wordt bedreigd, meent j ondergeteekende toch dat wij niet mo- gen nalaten om met allen ernst eene laatste poging te wagen om de vereeni ging op de been te houden en tot meerderen bloei te brengen, niet alleen uit een gevoel van piëteit aan onzen ge wezen voorzitter, maar ook om het ver wijt te ontgaan als of wij alleen door de persoonlijke leiding van den heer De Clercq in beweging konden worden gebracht. Maar nog een reden pleit voor de wecscheiijkheid van het voortbestaan onzer Vereeniging. Kon tet heden van de Kiesvereeni ging „Haarlem" niet worden gezegd dat er veel invloed van haar uitgirg, ondergeteekende meent dat, waar wij staan yoor een waarschijnlijk ruime kiesrechtuitbreiding, de Kiesvereeniging „Haarlem" voor menigeen de aange wezen Vereeniging zal zijn tot aanslui ting, aangezien het programma onzer Vereeniging volmaakt voor onzen tijd geschikt is. Met het oog daarop noodigt onder- gëteekende zijn medeleden beleefd uit, van hunne belangstelling te doen blijken doer persoonlijk tegenwoordig te zijn of (bij verhindering) eene schriftelijke verklaring in te zenden. Zoo spoedig mogelijk zal dan (ook met het oog op de a. 3. verkiezing) worden overgegaan tot het verkiezen van een Voorzitter en Penningmeester, daar ook deze laatste functie door het bedanken van den heer Schoolmeester vacant is. Be Secretaris (w. g.) F. F OP MA. Dinsdag had deze vergadering plaats. Uit de opkomst bleek, dat er belang stelling was onder de leden. Tot voor zitter werd benoemd de heer G. Smits en tot penningmeester de heer J. P. Nobels Jr. De heer Fopma blijft secre taris. De vereeniging telt op dit ©ogenblik ongeveer 70 leden, Fidelio's Zaterdagavondpraatje in het vorige Zondagnummer van dit blad heeft menigea lezer onzer courant aan leiding gegeven, de aandacht te vesti gen op toestanden in onze stad, die voor de gezondheid schadelijk zjjn en bij epidemiea noodlottig kunnen worden. Behalve de reeds in dit en vorig num mer opgenomen ingezonden stukken j vestigde men ook onze aandacht op den Schotersingel, die minstens even groen en onwelriekend is als andere grachten, en maakte melding van een hoop afval, •vuil etc. die in de Rolsteeg ligt en door sommige inwoners eenvoudig als berg- plaats van vuil wordt gebezigd. I Aan het Gemeentebestuur de taak, om na te gaan in hoeverre aan die klachten kan worden tegemoet gekomen. De zaak is urgent. Hoe onnadenkend kinderen soms te werk gaan, bleek dezer dagen toen twee kinderen te Haarlemmermeer het zaad hadden weten machtig te worden van die plant welker bladeren door asthma- lijders gerookt worden en dit hadden genuttigd, waardoor zij ernstig onge steld werden. Spoedig ingeroepen hulp heeft een erger onheil voorkomen, want bij de komst van den geneeskundige waren ze reeds bewusteloos. Bij den 1 October begin- nenden wiuterdienst zullen van Amster dam naar de richting Haarlem en Rot terdam, en omgekeerd, 11 treinen minder loopen. Dinsdag is door den bur gemeester van 's Hage bekend gemaakt, dat zich een geval vaa aziatische cho lera in die gemeente heeft voorgedaan. Een persoon, die dezer dagen uit Ham- buig aldaar is aangekomen en zijn in trek had genomen in een huis aan de Hamerstraat, zou door de ziekte zijn aangetast. Maandagavond is de lijder in een speciaal daarvoor ingericht rijtuig, door de zorgen der politie, naar de barak aan het Zieken overgebracht. De woning waarin hij vertoefde, is onmid dellijk ontsmet. Maandag ochtend werd te Wassenaar uit de watering opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, naar zijne kleeding te oordeelen een slagersknecht. Zaterdag avond is die persoon in de gemeente gezien en waar schijnlijk door dronkenschap te water geraakt. Wij vernemen uit Arnhem: Voor de tentoonstelling van planten en bloemen, welke van 8 tot en met 11 September alhier wordt gehouden in de zalen van Musis Sacrum en op het terrein ten westen van het gebouw, zijn reeds zoo talrijke en omvangrijke inzendingen aangegeven, dat decommis- sie vreest ruimte tekort te komen. Waar schijnlijk zal moeten worden besloten van de rozen bloeiende struiken en afgesneden in de koffiezaal, park zijde een afzonderlijke étalage in te richten. De collecties sierplanten zullen in alle opzichten uitblinken; er zijn o. a. vier inzendingen van 50 stuks groote en kleinere palmen, varens enz. ieder. Bou- quetten zal men ook in grooten getale kunnen bewonderen. Te Grebben bijHeinsberg geraakte Maandagmiddag een tweejarig kind van dea colporteur H. Vieten, dat op de rails aan het spelen was, onder den trein en was onmiddellijk dood. Maandagavond is teBaien- drecht, nabij de brug over de Oude Maas, uit de rivier opgehaald het lijk van sekeren S., te Putterbroek, oud ongeveer 77 jaar. Bizonderheden aan gaande het ongeluk hem overkomen, zijn nog niet bekend. Ter gelegenheid vaneene begrafenis te Duivendijke begon Maan dagmiddag een van de voor de wagen gespannen paarden te slaan, Een paar lijkgangers trachtten het dier tot beda ren te brengen doch het paard bleef doorslaan en vernielde een deel van den draaiboom. Een der lijkgangers, een jong gehuwd man, vader van een kind, werd door een stuk ervan zoodanig ge troffen dat hij in een sloot langs den weg stortte. Deerlijk aan het hoofd gewond werd hij voor levenloos opge nomen. Hoewel eerst nog alle hoop op zijn behoud niet was opgegeven, is hij Maandagnacht aan de bekomen won den overleden. Door eene Zutfenschcdame is een brief ontvangen, aangekomen te Zutfen 26 Aug. 1892, in de bus gedaan te Breda den 27a October van het jaar 1885. Men vraagt waarom de weg tusschen Breda en Zutfen deze brief juist zoo lang viel? Het was niet te wijten aan de postadministratie: de brief was in de bus op den Maagdijk te Breda tusschen de houten afsluiting daarvan geraakt. Toch heeft de geadresseerde de voor haar bestemde correspondentie nu nog kunnen lezen. Het bericht, dat de berucfa- te millieenen-juffrouw Trijntje de Jong, te Drachten, reeds in de termen zou vallen om naar eene rijks-werkinrichting opgezonden te worden, is ten eenen- male onjuist. Zooals men weet, is dit eerst na een derde veroordeeling wegens het zich bevinden in „ken nelijken staat" het geval, terwijl te haren opzichte zelis het eerste vonnis nog geen kracht van gewijsde heeft verkregen. Ook te Groningen heeft zich een geval van cholera voorgedaan bij een man, sedert drie dagen uit Ham burg aangekomen. Het huis wordt door de politie bewaakt, en de medische autoriteiten beramen maatregelen, om HOOFDSTUK II. „Neen, mijnheer, dat juist niet; het land is zoo schraal, er zit volstrekt geen groeikracht in, zocdat het ook nauwelijks de rente waard is, en wat het huis is kunt gij zelf zien. Daar schijnt een vloek op *e rusten. Maar wanneer gij er juist op gesteld rijt, mijnheer, om de plaats kwijt te zijn, dan wil ik, die een sommetje heb overgespaard, en een natuurlijke voorliefde voor dit land heb opgevat, omdat ik er ben geboren en opgevoed, er u voor geven en de sluwste van alle Ca- resfoots, fluisterde sir Charles een zeer klein cijfer in het oor. „Uw bod is zeer geriDg, mijn vriend, het is bijna zonder be tekenis, en mij dunkt, dat de bedoelde landerijen wel niet zoo slecht zullen rijn als gjj mij wilt doen gelooven. Wanneer gij mij echter de som in goud kunt betalen, dan zal ik daarmee een paar schulden kunnen betalen, en heb verder geen last meer van dat land." En zoo werd Caresfoot, de landbouwer, wettige eigenaar van Bratham Abbey, met alles wat er bijbehoorde, waaronder meer dan duizend morgen van het beste land in Marlshire. Dezellde slimheid, waarmee deze verstandige stamvader het landgoed in zijn bezit wist te krijgen, legden zijne afstammelingen aan den dag om het steeds te behouden, en ofschoon zij even als andere familien ook wel met tegenspoeden hadden te kam pen, Bratham Abbey wisten zij wel in hun bezit te houden. In den loop van de eerste helft der negentiende eeuw steeg het land aanmerkelijk in waarde, en de bloei daarvan werd nog aanzienlijk bevorderd door den vider van den tegenwoordigen eigenaar, een man zonder groote geestesgaven, maar behept met de manie der familie om zooveel mogelijk bij elkaar te zamelen. Het was evenwel vooral Philips vader „Devii" Caresfoot, die gedurende zijn vijftigjarig beheer van het landgoed, de familie tot den tegen woordigen staat van rijkdom had opgevoerd, ten eerste door een uitstekend beheer van zijne zaken en het steeds toenemen van zijn kapitaal tengevolge van zijne gewoonte om slechts de helft van zjjn inkomen te verteren, en ten tweede doordat hij reeds ver op middelbaren leeftijd in het huwelijk trad met miss Bland, de erfgename van het naburige landgoed Isleworth, dat meer dan tweeduizend morgen land bevatte. Deze dame, de moeder van Philip, leefde niet lang in het ge not van haar rijkdom en positie. Haar echtgenoot sprak nooit een ruw woord tot haar en toch is het volstrekt niet overdreven te zeggeD, dat zij siieif uit vrees voor hem. Het was een huwelijk uit convenance, niet uit liefde; de arme Anna Bland had dan ook in het geheim liefde voor een ander opgevat, en haatte Caresfoot met zijne glinsterende oogen. Zij trouwde evenwel toch met hem om tot het besef te komen, dat zijn blik haar altijd kwelde en vond haar waarde als een degen in de hand van een geoefend schermer. En toen zij stierf luisterde Caresfoot naar haar laatste woerden en wenschen met dezelfde voorbeeldelooze en kalme beleefdheid, waarmee hij iedere opmerking door haar gedurende hun huwelijk geuit- had aangehoord. Na mevrouw Caresfoot kalm naar een betere wereld te hebben zien gaan, gaf de echtgenoot alle verdere plannen op, om weer geluk in het huwelijksleven te zoeken, en begon hij zich rijk dommen te verzamelen. Evenwel kort voor den dood van zijne vrouw en juist na de geboorte van z\jn zoon, gebeurde er iets, dat hem niet weinig in verlegenheid bracht. Zijn vader had twee zoons achtergelaten, hijzelf en een broe der, die verscheidene jaren jonger was. Nu hield Caresfoot zeer veel van zijn broeder; zijn genegenheid voor hem was het eenige zwakke plekje in zijn wapenschild; die liefde was niet minder oprecht maar des te treffender door het feit, dat het levend voorwerp daarvan niet veel meer dan zijn halve verstand had. Dus kan men rich gemakkelijk eene voorstelling maken van zijne droefheid en toorn, toen hij vernam, dat eene vrouw, tot voor korten tijd dienstbode op Abbey House, en die nu in het dorp woonde, moeder was geworden van een zoon, die verklaard werd te zijn een zoon van zijn broeder, met wien zij in het geheim gehuwd zou zijn. Na nauwkeurig onderzoek bleek dit verhaal juist te zijn; de broeder, zoo zwak van geest, had zich geducht gemesallieerd. Caresfoot bleef evenwel in deze zaak zichzelf gelyk. Zoodra

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1