NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. - pe fcmtü'ie glaresfoot. 10e Jaargang. Vrijdag 2 September 1892. No. 2811. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: „Het ïSlrtadje" STADSNIEUWS. Komst der Koninginnen. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1Ï2. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoof dageriten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31&t's Faubourg Montmartre. Ondergeteekende brengt beleefdelijk ia herinnering, dat kleine Advertentiën bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, k 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen xc uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Haarlem, i Sept. 1892. Aanstaanden Zondag en Woensdag zal het museum gesloten zijm. Maandag, Dinsdag, Donderdag, Vrij dag en Zaterdag ingang door de kleine deur in de Pandpoort. Het Museum werd heden bezocht door den heer G. Bengens, Minister van Rumenië bij het Hof der Neder landen. Het Museum van Kunstnijverheid al hier, is gedurende de maand Aug. 1.L door 2019 personen bezocht. Het Stedelijk Museum van schilde rijen en oudheden op het Raadhuis alhier is in de maand Aug. jl. bezocht door 942 personen tegen betaling en 119 zonder betaling. Ter terechtzitting der Arr.-Reebtbank alhier van 1 Sept. 1892, is de nieuw benoemde commissaris van politie alhier, de heer van Goor, als zoodanig beëedigd. Alvorens tot de beëediging over te gaan, herdacht de officier van Justitie, Jhr. mr. Rethaan Maearé, de vele scboone hoedanigheden van den heer van Kempen en wijdde ook eer» woord van hulde aan den waarnemende» commissaris van politie, den heer mr. Rasch, voor de uitstekende wijze waarop deze zijne taak had vervuld. Z.E.A. wenschte vervolgens den heer van Goor geluk, met de groote onder scheiding hem te beurt gevallen, door nit een zeer groot aantal sollicitanten le worden benoemd. Heden is de nieuw benoemde com missaris van politie, de heer Van Goor, in functie getreden. Aan het politiepersoneel werd de heer Van Goor door den Burgemeester voor gesteld. Door de inspecteurs, adjunct-inspec teurs van politie en de bureauklerk is Woensdag aan den heer mr. C. M. Rasch, welke tot 1 September als waarnemend commissaris van politie is opgetreden, als blijk van waardeeriDg aangeboden hunne portretten als groep, vervat in een fraaie lijst. Naar wij vernemen, worden hier ter stede pogingen in het werk gesteld, om eene harddraverij te organiseeren. Bij de yele berichten over versiering van straten bij gelegenheid van het be zoek van Hare Majesteiten, is tot dus verre die van de Damstraat onvermeld gebleven. Evenwel blijft men ook in die straat niet achter. Een keurige ver siering oyer de straat zal worden aan gebracht, aoodat de Koninginnen bij het bezoek aan Teylers Museum, een prieel van groen zullen passeeren. Zooals men weet, werd door de raan- Benzangvereeniging „Crescendo" dezer dagen eene oproeping gericht tot en eene vergadering gehouden met een aan tal haaflemsche vereenigingen, die ba nieren bezitten, ora té trachten verlof te verkrijgen zich bij de komst yan Hare Majesteiten le scharen op de Groote Markt en des avonds een op tocht door de stad te houden. Dit uitstekende plan, dat de feest vreugde en het goede aanzien der stad niet weinig zal verhoogen, heeft in alle opzichten succes behaald. Zooals men weet, sloten tal van vereenigingen zich bij „Cresoendo's voornemen aan en nu gisteren hebben, naar wij vernemen, Burgemeester en Wethouders het plan goedgekeurd. De besturen van de deel nemende vereenigingen zullen zich vóór de komst der hooge bezoeksters cp de Groote Markt, daar met de banieren in een halven cirkel scharen, zoodat HH. MM. een eigenaardig schouwspel zullen zien. Zoodra de Koninginnen de Groote Houtstraat, inrijden, ontbindt zich de kring der vereenigingen. Des avonds tusschen acht en tien uur komen deze vereenigingen weder bij elkander op een nader te bepalen plaats en trekken raet muziek en fakkels in optocht door de stad. De te nemen weg zal door B. en W. nader worden bepaald, terwijl de ontbinding van den stoet ook weder op de Groote Markt zal geschieden. Het déjeuner dinatoire zal worden geleverd door de firma G. J. Droste alhier, bij loting. De heer H. Dijken heeft zijne zaak verplaatst van Damstraat 6 naar Sme- destraat 3 bij de Kruisstraat, waar vroeger de afiaire van den heer Muylaert gevestigd was. De lezers van ons blad weten allen, welke artikelen de heer Dijken in magazijn heeft. Laat ons er niettenain even aan herinneren dat het zijn arti kelen voor baden, als badkuipen en Geysers, verder kachels, fornuizen en wat daar verder bij behoort; tuinmeu belen, niet te vergeten brandkasten, mangels, sportwagens en voorts een groot aantal kleinere artikelen voer huishoudelijk gebruik. Het ruime magazijn is voor den winter weer flink van alle in het seizoen benoodigde artikelen voorzien. Wij zagen er kachels in alle soorten (dus ook in verschillende prijzen) waaronder zeer fraaie met majolica koppen en de praktische kachel, die, eenmaal aange maakt, met een weinig zorg den gan- schen winter doorbrandt. De sorteering fornuizen is eveneens zeer uitgebreid, wij merkten er op, die keurig met email zijn bewerkt en waarbij toch het praktische doel in het oog is gehouden. Daarnevens ziet men een nieuw soort rolmangel met uitslaande bladen, fraaie bloemenstandaards geheel van ijzer en zoo meer. De heer Dijken zal zeker in zijn nieuw magazijn het reeds verworven succes nog zien toenemen. Heden arriveerde van Arasterdam alhier de heer H. Wehmann uit Bremen met een bootje, dat door een petro- leumraotor volgens eene uitvinding van dien heer in beweging wordt gebracht. Wij meldden reeds een en ander over de tocht van den heer Wehmann van Bremen naar ons land. De motor is uiterst eenvoudig samengesteld, wordt door drie petroleumlichten ia beweging gezet en kan het vaartuigje een vaart verleen en van acht tot acht en een halve zeemijl, wat zeker een respectabele snelheid hceten raag. Den zeventienden Augustus heeft de heer WehmaDn Bremen verlaten, doch vertoefde o. aeen week te Am sterdam, daar zijn reis meer bedoelt zaken met zijne uitvinding te doen, dan wel er een pleziertocht mee te maken. Hedenmorgen vervoegde zich de heer 1 Wehmann met eene introductie van den j heerJhr.Ch.F.van de Poll aan ons bureau. Onze redacteur bezichtigde het bootje,dat in het Ncorderspaarne lag vastgemeerd en daarop noodigde de heer Wehmann onzen redacteur uit, een klein tochtje te j maken. In een oogenblik waren de drie lampen aangestoken en schoot het ranke bootje over het water, met een snelheid die ons van den motor een gunstig denk beeld gaf. Naar ons werd medegedeeld, heelt deze motor een capaciteit van acht paar denkracht en daar het petroleumver- bruik zeven cent per uur en per p. k. bedraagt, verbruikt de machine per uur 56 cents. De prijs van de boot, geheel gereed, is 7600 M&rk, dat is ongeveer 4500 gulden. Voor pleziervaartuig, havendienst etc. is het uitnemend geschikt. Minder ge schikt is de motor voor groote booten, daar wanneer de capaciteit meer dan ia pk. moet bedragen, de kosten van het petroleumverbruik groot worden. De heer Wehmann ging te een uur door naar Leiden, vertrekt vandaar naar Rotterdam en hoopt langs den Rijn naar Duitschland terug te keeren. Maakten wij dezer dagen melding dat vanwege eenige omliggende platte lands-gemeentebesturen biljetten waren verspreid, waarin, met het oog op de cholera, voorschriften werden gegeven voor het gebruik van spijzen en dran ken, bij eventueele gevallen dezer ge vreesde ziekte zijn in die gemeenten nog niet die maatregelen genomen die wenschelijk en noodig zijn tot verple ging cn afzondering der lijders. Lokalen of barakken tot opname, ontbreken in enkele gemeenten geheel en ofschoon wij moeten bekennen dat niet alles in eens kan gebeuren, is toch het bestaan van zoodanige inrichting, vooral in doortrekkende plaatsen, eene eerste vereischte. Aan den straatweg tusschen Haarlem en Halfweg werd voor eenige jaren toen de cholera ons evenzeer, doch niet van zoo nabij als thans, bedreigde, een barak opgeslagen die later echter weer werd afgebiokeü. In laatstgenoemde plaats die tusschen de twee hoofdsteden aan een drukken verkeersweg is gelegen, ontbreekt een lokaal of barak tot opname van zieken in de omliggende plaatsen evenzoo. Wenschelyk is het voorzeker, dat de betrokken besturen, eer het te laat barakken deen opslaan of lokalen be schikbaar stellen, tot opname van lijders en in deze zaak van algemeen belang het voorbeeld van zeoveel gemeenten volgen. Naar wij vernemen heeft de heer mr. N. P. Engelberts, burgemeester van Zandvoort, welke tegen 1 September eervol ontslag heeft aangevraagd en verkregen nit deze functie, Woens dag zijn waardigheid overgedragen aan den wethouder, den heer Van der Mey die als waarnemend burgemeester zal optreden. In de laatste veertien dagen zijn er door de overtoomsche schutsluis onge veer 500 vaartuigen minder geschut dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, hetwelk wordt veroorzaakt door de ope ning van het Merwede-kanaal. Te Haarlemmermeer bij Sloten wor den pogingen in het werk gesteld tot het bouwen eener bizondere school, die ook door kinderen uit laatstgenoemde gemeente bezocht zou kunnen worden j reeds zijn bizondere giften voor den bouw toegezegd. De aubade, Woensdagoc la tend te Soestdijk, aan de jarige Koningin gebracht, is schitterend afgeloopen. Er waren duizenden toeschouwers. HH. MM. verschenen precies te 10 uur, bei den in het wit gekleed, op het terras voor het paleis en aanvaardden de ge- lukwecschen der feestcommissie, die te vens prachtige bouquetten aanbood. Alle liederen klonken indrukwekkend. De Koninginnen verschenen te kwart voor drie uren met haar gevolg in een rijtuig, bespannen k la daumont, op het feestterrein op den Brink, bezichtigden de volksspelen en werden overal leven dig toegejuicht. Het Hbld. meldt uit Amster dam het volgende: Naar aanleiding van in verschillende bladen opgenomen mededeelingen over de „relletjes,,, had Dinsdagavond in „Constantia een vrij druk bezochte open bare vergadering plaats. Een der sprekers hield een schimprede tegen de „bourgeoisbladen" die be weerde hij den tegenwoordigen bur gemeester verwijten dat hij niet zoo als zijn vooi ganger tegen de socialisten op treedt. Demonstraties op ordelijke en wettige wijze worden belet. Is het dan wonder dat wij zoo zeide spr. niet meer vragen, maar doodeenvoudig doen Dan komt de pers klagen dat men niet genoeg „sabelt". Vooral voer deze spreker uit tegen ons blad, dat vooraan staat bij de libe rale bourgeoisbladen, die de ergste zijn, ook in het verheerlijken van de oranje liefde. Een ander spreker toonde aan dat het standpunt van den tegenwoordigen en dat van den vorigen burgemeester tegenover de socialisten he'zelfde is. Alleen gaat de tegenwoordige burge- HOOFDSTUK II. Zij behoorde meer tot die soort van engelsche vrouwen, welke de eerste britsche middelklasse vormen, welke een van de beste en van de flinkste der wereld is. Philip volgde haar in huis, met de gedachte bij zich, dat zij bekoorlijk was, en daar hij een Caresfoot was, en dus de hoofdzaak nooit uit het oog verloor, bracht het feit, dat zij de erfgename was van een jaarlyksch in komen vam vijftienhonderd pond er niet weinig toe bjj om aan die bekoorlijkheden luister bij te zetten. De coteletten smaakten uitstekend, en Maria nam er drie, ter wijl rij zeer opgewekt was. Philip was niet zoo vroolijk; hij werd gekweld zoowel door de herinneringen aan hetgeen er was gebeurd als door de gedachte aan hetgeen er kon gebeuren. „Wat scheelt er aan, Philip vroeg zij, toen zij van tafel opstonden om op het grasperk onder een boom te gaan zitten. „Ik kan wel bemerken, dat er iets aan hapert. Vertel het mij ?ens, Philip." En Puilip vertelde haar wat er dien morgen was gebeurd en legde haar al zijn harteleed bloot, terwijl hij niet voor haar ver zweeg wat hij had misdreven. Toen hij geëindigd had zat zij een poosje na te denken en trapte met haar kleinen voet op den grond. „Philip," zeide zij eindelijk met een geheel andere stem, „ik geloof niet, dat men u goed behandelt. Ik denk niet, dat uw neef u is genegen, maar ik ben ook van meening, dat gij goed hebt gehandeld. Dat betreffende die tien pond vind ik Diet mooi; en gij hadt, dunkt mij, George met rust moeten laten; hij is niet zco sterk als gij. Tracht als 'tu blieft te doen wat uw vader ik kan mij best voorstellen, dat gij bang voor hem zijt, ik ben het ook u beveelt, en tracht zijne genegenheid weer te herwinnen, en breng het geschil met George ook in orde; wanneer gij u dan weer in ongelegenheid bevindt, kom dan bij mij en vertel het mij alvorens gij weer de een of andere dwaasheid begaat; want hoewel ik volgens Grumps zeer dom ben, twee hoofden zijn altijd beter dan een." De tranen stonden den kDaap in de bruine oogen, terwijl hij naar haar luisterde. Hij wist ze echter in te houden en zeide „Gij zijt zeer vriendelijk voor mij, en zijt de eenige vriend voor mij. Somtijds houd ik u voor een engel." „OnziD, Philip. Zeg mij zulke dingen niet meer," maar of schoon zij dit op scherpen toon zeide, keek zij verre van onte vreden. „Ik moet nu weg," zeide hij eindelijk. „Ik heb mijn vader beloofd om hem te vergezellen naar een nieuw te bouwen huis op Reynold's farm. Ik heb nog maar twintig minuten tijd om thuis te komen;" en zij stonden op en gingen door een tuindeur van het grasveld het huis binnen. In de eetkamer wendde hij zich ora en stamelde na een QQgen-? blik te hebben geaarzeld; „Maria wees niet boos op mij, maar mag ik u een kus geven ?5 Zij bloosde hevig; „Hoe durft gij zooiets vragen maar maar omdat Grumps er niet is en niemand om haar te vervangen, kan ik slechts mijne eigen wenschen raadplegen, en als gij het dan werkelijk wilt, Philip, wel, waarom dan niet.'! En bij mocht aan zijn verlangen voldoen. Toen hij weg was, leunde zij met haar hoofd tegen den kou den, marmeren schoorsteenmantel. „Ik heb hem lief," fluisterde zij, „ja ik heb hem lief." HOOFDSTUK IH. De staf der Cares f wis, Philip was niet zeer op de wandelingen met zijn vader gesteld sedert hij had bevonden, dat in negen van de tien gevallen het passende ^gelegenheden bleken te zijn voor het bespreken van feiten met drooge beschrijvingen betreffende het beheer der landgoederen, of wel deed zijn vader hem kleine verhalen uit welker moraal hij nut moest trekken ten opzichte van zijn ge drag bij «iet laag geleden voorgevallen gebeurtenissen. Bij deze

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1