Financiaals Medsdsclingan. WEDSTRIJDEN kêttaren en Eunsi. POLITIEK OVERZICHT. meester niet zoo met de liberalen mede als zijn voorgangers, vandaar de be- schuldi iog van laksheid. Geheel het streven is eene beweging tegen den burgemeester op touw te zetten en daarvoor reide hij wordt thans deze zaak door het Handelsblad gebruikt. Hij ontkende dat er bij de demonstra tie Bos plan bestoud zich te verzetten, en dit heeft ook tóèt plaats gehad. Het pistoolschot beweerde hij is niet door de socialisten gelost, maar is een aardigheid van iemand die eiken avond voor het gebouw een schot met los kruit lost. Ook ontkent hij, dat de afdeeling Amsterdam der socialisten tegen Augustus gewoon is relletjes op touw te zetten. Men moet toonen geen relletjes te wenschen. Daarvan komt geen verbetering vaa den maatschap- pelijken toestand. Hij waarschuwde de jongeren. Hij zal niet zeggen dat zij relletjes uitlokken en strijd willen, maar „hun bloed kookt". Men moet niet beginnen voor men Jzeker is te over winnen. De volksfeesten teArnster- dam, ter eere van den verjaardag der Koningin achter 't Museum, lokten veel publiek, buiten het afgesloten terrein vermaakten duizenden kinderen met geleiders zich in draaimolens, voor de poppenkast, bij de goochelaars enz. en zochten daarna lafenis in tal van tenten, waar gratis melk en broodjes werden verschaft. De orde werd nergens ge stoord. De burgemeester met de wet houders Van Lennep en Dyserinck vertoefden geruimen tgd op het feest terrein. Muziek luisterde de spelen op; een paar regenbuitjes hadden geen in vloed op de vroolijkheid. Een man, die zich denge- heelen dag zwervende op Maiderberg bevond, is Dinsdagavond omstreeks uur door de stoomtram overreden. Het gebruik van sterken drank is daarvan hoofdzakelijk oorzaak, daar hem door een caféhouder een uur te voren drank geweigerd was en tevens gewaarschuwd, zich voorzichtig uit het dorp te ver wijderen. Uit IJmuidenwordtgemeld, dat de bemanning vau de Urania ont smet is, en ook het schip zelf. Het blijft echter voorloopignog in quarantaine, Thans heeft de geneeskundige in specteur gezorgd, dat er aldaar bij de politie geneesmiddelen voorhanden zgn. Op deeerste kermisdagen te Alkmaar kwamen vele dames meisjes tot de treurige ontdekking, dat hare portemonaie gerold was. Vooral was dat het geval bij bezoeksters van het wassenbeeldenspel van Crombach. De eigenares daarvan, die zulks na tuurlijk hoogst onaangenaam vond, lette daarom goed op, en als resultaat daar van, wees zij de politie als vermoede lijke daderes een meisje aan, dat in het oogloopend dikwijls hare tent bezocht, Zij werd nu Dinsdag avond gearresteerd en in het bezit van 5 portemonnaies gevonden, die zij bekende gerold te hebben. De veelbelovende daderes telt pas xi jaar. Nabij Nieuwersluis, te hoogte van den weg naar Ter Aa, i Dinsdagavond eene vrouw dGor een trein overreden. Zij bekwam zulke hevige verwondingen, dat zij aan de gevolgen is bezweken. In Den Haag isoverleden op 55-jarigen leeftijd de heer Van VleuteD, oud-directeur van het binnen- landsch bestuur in Ned. Indie. Het uit Hamburgte 's-Graven- hage ingevoerde geval van cholera heeft tot geen nieuwe gevallen aanleiding ge geven en de gezondheidscommissie tracht verdere uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Nadat eerst dê lijder naar het cholera- hoapitaal was getransporteerd, zijn thans ook de personen die met hem uit Ham burg zijn aangekomen en die, bij wie hij zijn intrek genomen had, allen naar een huis op het Huygensplein overge bracht, waar zij door den voorzitter en secretaris der gezondheidscommissie streng zijn geïsoleerd, terwijl het be smette huis wordt ontsmet en de in boedel wordt verbrand. De Kus die in het cholera- hospitaal te 's-Hage verpleegd wordt, gaat volgens verklaring van dr. Polaao, belast met zijne verpleging, goed vooruit en bevond zich Woensdag ochtend naar omstandigheden zeer wel. Woensdag werden aaa de Koninklijke Maatschappij de Schelde de kielen gelegd voor Hr. Ms. schroef- stoomschepen Argus en Cycloop welke aldaar worden aangebouwd voor rekening van het departement van koloniën ter bestrijding van den opium sluikhandel in Nederlandsch Indie. De heer C. v. d., O., diens vrouw en kind, zijn bij Sckagen opge nomen doer eene hevige windhoos, en over eene brugleuning in het water geworpen. De man is daarbij ernstig gekwetst. De villa Slerrcnberg, te Eede, is verkocht aan de Vereeniging tot christelijke verpleging van krank zinnigen en zenuwlijders in Nederland. Als een treffend staaltje van de wijze waarop in sommige ge meenten de wel op besmettelg ke ziekte wordt nageleefd, diene, dat Zevenaar, op grond dier wet, er een uit ruwe planken bestaande barak op na houdt. Deze is door een stuk linnen var» 't gemeenste soort (een onkundige zou het voor gaas aanzien) iu tweeën ver deeld; dienende de eene helft voor vrouwelijke lijders. Om daarbij den patiënten moed in te boezemen, staat dit, den wind aan alle kanten vrij spel latende gebouw midden op de alge- meene begraafplaats. Men meldt uit Zeven aar: Van Dinsdag af worden bij eiken uit Duitschland alhier aankomenden per sonentrein nauwkeurige maatregelen ge nomen tegen de cholera. Onze plaatse- lgke geneesheer, met die taak belast, bevindt zich telkens wanneer het noodig is, aan het station om personen en goederen te doen ontsmetten. De Zutfensche schutter, die eenigen tijd geleden te paard op het appel verscheen, daar hij anders, naar hij beweerde, met vroeg genoeg daar ter plaatse aanwezig kon zijn, scheen Maandagmiddag wederom geen tijd te hebben gehad, om, behoorlijk gekleed, zijn schutterplieht te vervullen. Zoo zwart als een schoorsteenveger (hg had den geheelen dag in steenkolen gewerkt,) op zijn klompen, had hij zijn uniform aan getrokken en als een jager, met het ge weer over zijn rug, kwam hij zich nu wederom aanmelden. Dinsdag werden teMiddel- burg nog een goede 100 militairen ver pleegd in het hospitaal en de hulpkazerne, allen lijdende aan kramp in den buik. Gelukkig hebben zich weinig andere gevallen nog voorgedaan, terwijl de overigen voor het grootste deel genezen zijn, hoewel zg nog zeer zwak zijn Maandag namiddag maakte een gioot deel van <.e herstelde manschappen eene wandeling van een uur, doch velen waren, toen zij terugkeerden, zeer ver moeid, en zouden niet meer ia staat geweest zijn nog langer te loopen, De nieuwe dienstregeling op den spoorweg tusschen Zwolle en Kampen en de prijsverlaging heeft ten gevolge gehad dat sedert 1 Juli j.l. circa 30,000 personen van Zwolle naar Kampen zgn gereisd. De meerdere ont vangst beloopt in hetzelfde tijdvak pl. m. /3000 meer dan het vorige jaar, Het verkeer is in het algemeen dus in zeer belangrijke mate toegenomen. Z. C.) Een schildwacht,geplaatst onder Wittera aan eene hoeve, besmet door mond- en klauwzeer, werd door eemge personen aangerand. Er werd getracht hem te ontwapenen, waarop hg een schot loste en een der aanran ders in de zijde en den arm trof. De heer K. H. I. I. Hir sch- manu te Gorkum, verzoekt ons mede te deelea, dat de opbrengst van zijne novelle in volapük „Fata konsdi" niet gedeeltelijk, maar geheel zal komen ten bate van den uitvinder der wereldtaal en van de kas der vereeni ging „Balif raekom valtidi". Zooals uit ons verslag van de 30 jaarlijksche algemeene vergadering vau voUpü&isten kan gelezen warden, zou hg slechts een deel der opbrengst afsta n, terwijl zijne poging om voiaptik te helpen verspreidengeheel belangeloos ge schiedt. Onder de Drentsche jacht- velden en waar zijn ze beter dan in Drente, sedert in de overige provin den des rgks eik beschikbaar hoekje aan den landbouw is afgestaan vindt men nier en daar ware dorado's van hazen, patrijzen, konijnen en korhoen ders. Ais de oorzaak van dien overvloed van wild dat eerlang wederom onder schot zal komen na de aanstaande opening der jacht moet de omstan digheid bescnouwd worden dat zulke rgke jachten gedurende jareu aaneen aau enkele heeren veihuurd worden, terwijl al wat broodjager ia uit die vel den geweerd wordt. Zoo doende blijven er jaarlijks vele hazen en ander wild, die niet nalaten zich zeer sterk te ver menigvuldigeu. Vandaar de rijkdom van dat wild, welke natuurlijk gunstig werkt op de geldelijke voordeelen aau de ver huring van het jachtveld verbonden. Evenwel is er ook eene bedenkelijke zijde aan deze zaak. Belet men aan stroopers en zonder vergunning jagenden zulk particulier jachtterrein te betreden, het is moeilijker het wild te beletten 's nachts de kool, en knollen, het koren de boekweit van de omwonende boeren op te vreten. Akkers boekweit, platgeloopen door de patiij en, rogge velden, als afgegraasd door de hazen en konijnen, zijn daa ook in wildrijke streken niet zoo heet zeldzaam, en eene leelijke schade tegenover het voordeel van de pachtsommen. Vandaar begint men in vele streken van Drente, alwaar de bodem allengs ook al meer waarde krijgt, en de boer al meer ontginning wil beoefenéa, het paehtveld maar liever vrij te laten voor iedereu jager, die tegen een geringe huur zijn geluk beproeven wil, teneinde zoodoende eens eene noodzakelijke op ruiming te bewerkstellingen van dit schadelijk gebroed. „toss" te verliezen en de hulp vaneen der beste spelers te moeten missen. In den 2 a wedstrjjd waren zg wat het eerste punt betreft in hetzelfde nadeel. In Hei land maakt het weinig uit wie de keus van batten heeft, in Engeland daaren tegen beslist dit vaak over den uitslag van den wedstrijd. De derde wedstrijd werd door de Hollanders gewonnen, de vierde met een uiterst gering verschil van slechts 8 punten verloren en de vgfde kon niet worden uitgespeeld wegens ge brek aan tijd, hetgeen zeker ook zeer ongelukkig was, daar zij dezen wedstrijd zeker zouden hebben gewonnen. De po gingen van den „Nederlandschen Cric ket Bond" zijn dus met goeden uitslag bekroond en er werd vaa verschillende kanten in Bugeland op aangedrongen, dat de Hollanders hun bezoek spoedig zouden herhalen. De ontvangst was overal even harte lijk en het publiek interesseerde zich overal evenveel voor de wedstrijden; vooral had het elftal veel steun van den heer Hatt, die alle mogelijke moeite deed om liet den Hollanders aangenaam en gemakkelijk te maken. Ongetwijfeld nemen de Hollanders de beste indrukken mee van Engeland, en kan een tweede bezoek naar „Good Old England" spoedig worden tegemoet gezien. Het Weekblad van Broekman ea Hoaders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum vaa 30 Augustus loopende, door hun tasehenkomst verhandeld. Aand. Bouw-Mpij. Sehe- veoingeu (Oranje-Hotel) 70^ pet. Aand. Ned. Mij. van kunstmatige Oesterleelt te Bergen op-Zoom 38 Aand. Scheveningsche bouwvereniging (Hotel Garni)„119 Aan I. Asahan Cultuur- Maatschappijx3 Aand. Billiton - Maat schappij 2e rubriek te 's-Hage„ƒ2500. Aaod. Almelo Salzbergen Spoorweg Mpg94 Aand. Haarlemsche Tram weg-Maatschappij 75 Inkomsten Oblig. Neder- landsche Zuid - Ooster- Spoorweg-Maatschappij82 u Aand. Utrechtsche Tram- Maatschappij 74 Oblig. I® Hyp. West- landsche Stoomtramweg- Maatschappij 97 Aand. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. 120 ken zal. Den ioen g October wordt de tentoonstelling gesloten. A?. X. Cl. Inhoud van Eigen Eaardafleveriag 8 (N0.3135.) Op detachement door A. A. Beekman. Naar de bloem- markt (met plaat naar een aquarel vaa M. ten Kate.) Twee blijden, eea schets door A. Harrewijn. De raad pensionaris van de Spiegel, door Dr. H. C. Rogge (met portret.) Onze West- Iadis6he eilanden, door G. A. Luickers (met iliustratien naar photografien v.d. luiten, ter zee 2de kl. H. M. van Bem- melen.) De Cistercienser monnik, naar E. Vely. Verscheidenheid. Feuilleton: Jan Klaassen. Adver- tenttón. In een leven, door A. Peaux. Dr. Jacob Moleschott, door mr. Joan Bohl, 1822—9 A.ug. i892 (met portret- ten en platen naar de schilderij van Israels.) De balschoentjes (schets van „geluk") door A. J. Servaas van Rooijen, Een chineesch graf op Embong Malang (met afbeelding) P. C. Beelen- kamp, door J. vau Wickevoo.t Crom- melfn. De lucht ais water en ah vuur. De internationale muziek- en too» ueeltentoonstelliüg te Weenen (met por» tretten.) Een dag in Java's binnen landen, door Batavus. Op het graf van Bernard ter Haar te Rozen daal, bij de onthulling van diens gedenktee- ken, door E. Lturillard (met af beelding.) Het Vaderland, naar L. von Sacher- Masoch. Goede nacht (naar de schil derij van Grust.) Rozengeur. Verscheidenheid. Hedeudaagsehe buitenplaatsen, door J. Craandijk. De havezatae Weldambij Goor (met afbeeldingen.) Een brief van de Noordkaap. De eeuw van het alumioium. Rembrandt en zijn vrouw Saskia (met plaat naar Rembrandt's schilderij in de galerij te Dresden.) Te Jubbega. Verscheidenheid. Bgvoegsel: Portret van H.M. koningin Wilhelmina, naar de els van prof. C. L. Dake. Dinsdag moest te Scarborough de laatste maten gespeeld worden tusschen de Hollanders en de „gentlemen of Yorkshire" en, daar dit de belang rijkste wedstrijd zou worden, werd deze met veel spanning tegemoet gezien. Het weer was echter den geheelen dag zoo regenachtig dat er geen bal kon worden gegooid, en de wedstrijd rnoest wor den opgegeven. Het is zeker zeer jam mer, dat deze wedstrijd niet kon wor den gespeeld en letterlijk zoo in het water viel. Hiermee behoort de toer weer tot het verleden en mag men ho pen dat deze moge hebben bijgedragen om den bloei van crickette bevorderen. Het kan niet ontkend worden dat de Hollanders weinig geluk in de meeste wedstrijden gehad hebben. Den eersten wedstrijd hadden zij het ongeluk den Onze correspondent te Weenen schrijft van den 28n Aug.: Naar de berekening van de financieele commissie der muziek- en schouwburg tentoonstelling zal het tekort ongeveer 142.000 fl. bedragen, wat nagenoeg zooveel is als er güteekend is voor het garantiefonds. Ook het voor de to neelvoorstellingen bijeengebrachte waar borgfonds van 67,000 fl. zal tot dekking van het tekort op dit onderdeel der onderneming moeten worden aange sproken. Per dag zgn er gemiddeld 2700 fl. aan entrées in de tentoo-stei lingskas gevloeid, waartegenover eene dagelijkschs uitgave stond van 3500 fl. Het ongunstige weer, dat in de eerste maanden te koud en later veel te warm was, is voor een deel schuld aaa dit ongunstige resultaat. De commissie hoopt echter dat de herfst, welke hier ge woonlijk prachtig is, nog veel goedma- RECHTSZAKÊN Door de rechtbank te Roermond is de machinist P. v. R. uit Tegelen, tegen wiea 3 jaren gevangenisstraf was geëischt, wegens pc.giüg tot doodslag, vrijgesproken. Hij is terstond in vrij heid gesteld. Uit Foligno wordt gemeld dat koning Umberto van Italië aldaar de militaire manoevres heeft bijgewoond^ en ver scheidene kampementen heeft bezocht Te Foligno teruggekeerd werd hij er rnet geestdrift ontvangen. De ongesteldheid van de koningin- regentes van Spanje is geweken en kan zfl geacht worden volkomen te zijn hersteld. De spaansche minister van buitenland- sshe zaken, de hertog van Tetuan heeft het verlangen te kennen gegeven uit zijn ambt te worden ou.slagen. Uit Curacao wordt aan de Herald gemeld, dat tengevolge van de aan zienlijke schade, aan particuliere eigen dommen toegebracht, hei Fmische oorlogsschip Magon en net Spaaascae oorlogsschip Jorge Juanlast gekregen hebben naar Puerto Cabello te stcomen, teneinde voor de belangen der Fraasche en Spaansche onderdanen te waken. Met hetzelfde doel vertrekken Neder- laadsche, Dnitsche en Engelsche oor logsschepen derwaarts Uit Triuiéad verneemt hefczelfd: blad dat de opstande lingen Laguayra genomen hebben en dat te Caracas alle zaken stilstaan tengevolge van de ongerustheid wegens de jongste gebeurtenissen. bizondere gelegenheid was het vooruitzicht verre van aangenaam, want hij begreep maar al te goed, dat zijn vader zou overvloeien van buitengewone beleefdheid, inderdaad na het gebeurde van dien morgen kon het slecht anders. O, hoeveel liever zou hij een gezelligen middag bij Maria Lee hebben doorgebracht! Lieve Maria, reeds den volgenden dag zou hg weer een bezoek brengen. Teen hij ongeveer tien minuten over zijn tijd in de met her tengeweien behangen vestibule van Abbey House binnentrad, ontmoette hij daar zijn vader met zijn horloge in de hand juist onder de groote klok staande, alsof hij op twee uurwerken iedere minuut wilde nagaan, die verliep. „Toen ik u verzocht dezen middag met mij te wandelen, Philip, was ik, als mijn geheugen mij niet bedriegt, zoo voorzichtig om te zeggen, dat ik een reeds eerder gemaakte afspraak niet inde war wilde sturen. Ik was mij maar al te goed bewust, hoe gering uwe belangstelling is voor het landgoed, vergeleken bij die van uw neef George, en ik wilde er geen gedwongen afspraak van maken. Toen gij evenwel zoo vriendelijk waart om er in toe te stemmen mij te vergezellen, spijt het mg, dat gg het niet gepast oordeeldet om juist op tijd te verschgnen. Ik heb nu zeventien minuten op u gewacht, en laat ik u vertellen, dat ik op mijn leeftijd geen zeventien minuten nutteloos wil laten voorbij gaan. Mag ik vragen, wat u heeft opgehouden?" Deze lange toespraak had Philip de gelegenheid gegeven om weer op adem te komen na de zeer snelle wandeling huiswaarts. Hij antwoordde haastig: „Ik heb geluncht bij miss Lee." „O, juist, dan verwondert het mij niet langer, dat gij mij hebt laten wachten, en ik moet u dan ook zeggen, dat ik uw smaak goedkeur. Miss Lee is een jonge dame van goede familie, met goede manieren en goede middelen. Als haar landgoed bij deze bezitting werd gevoegd, dan zou dat een uitgestrektheid vormen van vijfduizend morgen land van verschillende hoedanigheid. Het is prachtig mooi land, dat van haar. Misschien nu zweeg de oude man echter. Toen zij het huis verlieten liepen zij door een laan, die de tunnellaan heette, een naam, dien ze had verkregen doordat de kruinen der lindeboomen tot elkaar kwamen en een boogvormig gewelf vormden. Aan het einde van deze laan en aan den oever van het meertje stond een reusachtige, maar nog steeds doorgroeiende eik, bekend als „de Staf der Caresfoots". Het was de lievelings boom van den ouden squire, en had de mooiste kruin van alle boa- men mijlen ver in den omtrek. „Ik zou wel eens willen weten," zeide Philip om eens een ge zellig gesprek aan te knoopen, „waarom die boom „de Staf der Caresfoots" werd genoemd." „Uwe onwetendheid verbaast mij, Philip, maar ik vermoed, dat er menschen zijn, die jaren lang in eene plaats kunnen wo nen, zonder iets van hare overleveringen te weten. Misschien weet gg, dat door Hendrik VIII de monniken uit deze ruïnen werden verdreven. Welnu, op de plek, waar die boom nu staat, groeide een nog grooter eik, een reusachtigen eik, wiens stam zestien last hout kon leveren, en welke volgens de overlevering daar was geplant door den eersten prior van de abdy toen En geland nog geheel saksisch was. In den nacht, dat de monniken het klooster verlieten, woei er een hevige storm over Engeland. Het was in October, terwijl de boomen nog in blad waren, en de ontzettende wind rukte den grooten eik van hare wortels en slingerde hem in het meer. Kijk 1 ziet gg daar die zandverkoo- giog aan den kant van die diepe plas met acht voet water? Daar wordt hij verondersteld te liggen. Welnu, alle bewoners van het land zeiden, dat het een teeken was, dat de monniken vooi altijd Bratham Abbey hadden verlaten en de menschen hadden gelijk. Toen een utver voorvaderen Caresfoot de landbouwer dit landgoed kocht en hier kwam wonen, noodigde hij in een winter toen een felle vorst heerschte en het water van het meer een .stevige ijsvlakte was geworden, zijne buren en zelfs zijne onder geschikten uit, om bij hem te komen dineeren en op het wel. slagen van zijn koop *e drinken. Het was een roemrijke dag voor hem, en toen het diner was afgeloopen, en zij zich allen aan krachtige ale te goed hadden gedaan, verzocht hij hem aan den oever van het meer te komen, daar hfl wenschte, dat getuigen zouden zijn Yan eene plechtigheid. Toen zij de plek hadden bereikt zagen zg een eigenaardig schouwspel, want op een stevigen rolwagen, voortgetrokken door de zes beste paarden van Caresfoot, lag een eik, vijftig jaar oud, die met wortels en al over het gs werd getrokken. Wtdi wervolgdl)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2