NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J)e familie (Saresfooi. 10e .Jaargang". Zaterdag 3 September 1892. No. 2812 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. komst der koninginnen. FEUILLETON RLEM S D Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE GoJOHN F. JONESSucc., Parijs 3l6ts Faubourg Montmartre. HeL Bijvoegsel van het blad dal Zatcrdagvond verschijnt, zal bevatten Bello, een Erfenis-historie, naar het Duilsch van Karl Teschner. Haar lemmer Halletjes No. CXL1. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Kleine advertentiën uit „Het BlaadjeNo. XXXV Advert en- Hen enz. Haarlem, 2 Sept. 1892. Hedenmorgen werden door ce dames- Dudleerlingen van de H. B. S. voor meisjes alhier aan de directrice raej. H. L. von Schubertz en de leerares mej. C. J. M. Visser, welke van de oprich ting ai aan de school zijn verbonden geweest, fraaie cadcaux uitgereikt, nog :er herdenking van het 25-jarig bestaan Ier school. Door een der dames-oud- leerlingen werden de geschenken in de ichool zelve met een fraaie toespraak ungeboden. In de Gierstraat wacht Hare Majestei- ;en evenals in vele andere straten, een joede ontvangst. Niet alleen doen de jewoners pogingen om de straat onder- ing te versieren, maar ook de firma ^an Diesen en Kerrebijn zal het hare ;r toe bijbrengen, om de decoratie lezer straat in overeenstemming te )tengen met den rang der h®oge be zoeksters. De heer Kerrebijn namelijk laat tus- ichen zij» huis en de aan de overzijde gelegen fabriek, een eerepoort bouwen, lie met groen en bloemen keurig zal worden versierd en van een blauw fond tal worden voorzien. Indien daartoe loesteraming wordt gegeven, zal de lieer Kerrebijn de trottoirs aan weers zijden onder de poort geheel met jroen versieren. Aan de voorzijde komt het nederlandsche wapen, op zijde die der provinciën en van de stad Haarlem. Des avonds wordt de poort giorno verlicht. Boven de eereboog is een vloer ge legd, die eene koepel zal dragen van drie meters hoog, waarop een beeld zal worden geplaatst, de Sttdemaagd, op een grooten piëdestal. Men kan zich te beter voorstellen welk een im- posanten indruk het geheel zal makeD, wanneer men weet dat het gansche gevaarte elf en een halve meter hoog is en dat des avonds het bovenge deelte electrisch zal worden verlicht. Inderdaad komt den heer Kerrebijn een woord van hulde toevoor de moeite en kosten die hij zich getroost, om onze Koninginnen waardig te hel pen ontvangen. Ook de bewoners van het Florapark maken aanstalten om Hare Majesteiten feestelijk te ontvangen. Waar het voor hen, die immers allen in door groen en bloemen omgeven huizen wonen, onnoodig is die woningen nog met groen te behangen, daar zullen zij de uniforme hekken versieren met guir landes van groen en bloemen, afge wisseld om den anderen door strikken van lint, in de vaderlandsche kleuren en in die van Waldeck Pyrmont. Naar wij vernemen, zal de school jeugd op a. s. Woensdag vrijaf hebben. Hier en daar hoorden wij ook, dat winkeliers voornemens zijn hunne zaken althans te éen uur, te sluiten. Zou het niet teveDs aanbeveling verdienen, dat vooral in de straten waar niet geïllu mineerd wordt, het licht in de winkels blijve branden, om aldus de gansche stad in licht te hullen Natuurlijk zullen ook de kantoren voor zoover dat mogelijk is, wel wor den gesloten. De eerewacht der dd. Schutterij, die zooals wij reeds vroeger berichtten, door den kapitein G. K. J. H. Ciaassen zal worden gekommandeerd, bevat voorts de eerste luitenants P. C. E. von Hemert en Mr. W. Th. Pahud de Mortaoges, benevens de tweede luitenants A. E. J. M. Sinkel en K. J. Blok van Laer. Onder de firma's die hunne woning of magazijn zullen versieren, behoort ook de heer J. M. Slager in de Ane- gang. In een der etalagekasten zal worden geëxposeerd een vrouwefiguur in wit hermelijn (koningsbont) met oranje op den achtergrond een herme lijnen draperie met het nederlandsche wapen, ter zijde de letters W. en E. in hermeJijn. Op den voorgrond twee geïmiteerde leeuwen als vloerkleed en eea tijger, alles op bont van Mongo- liëschaap. Vooral verdient aandacht een voe tenzak, waarop het nederlandsche wa pen in bont (een zeer lastig werk) is aangebracht. Een en ander wordt gedecoreerd met de kleuren van Nederland en van Waldeck Pyrmont. Ook het Spaarne word versierd, van de Turfmarkt tot aan de Damstraat. De zorg hiervoor is opgedragen aan de heeren J. Ruijsenaars cn M. School meester (de Handelmaatschappij). Elk huis zal op andere wijze worden ver sierd. Wy vernemen nog, dat de levering van de benoodigde wijnen door Bur gemeester eu Wethouders is gegeven aan de firma W. Jager Gerlings, alhier. De versiering ia de Zijlstraat zal worden aangebracht door den heer J. Ruijsenaars, bloemist; over den weg zullen 20 fraai versierde bogen worden aangebracht, terwijl de huizen zullen prijken met groen, guirlandes en vlag- gendraperie6n. Tegen het balkon van het oude gerechtshof wordt eea $meter hooge vlaggentrophee aangebracht, terwijl daartegenover de pomp op de Nieuwe Groenmarkt door groen ea sierplanten zal worden bedekt terwijl daar ook de twee bustes onzer Koninginnen zullen worden geplaatst. De levering van hooi ten dienste der paarden van de gemeente reiniging is gegund aan mej. Wed. N. Roozekrans, voor ƒ4960 per 1000 KG. Op de aardappelen- en botermarkten zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. laagste hoogste pr. Aardapp. 1888 HL. 1250 HL. fl.— f4.— Boter 688 KG. 598 KG. f 1,25 f 1.60. Biggen 504 st. 485 st. f6,fll.— Schrammen 850 st. 817 st. fll.— f19. Peren 297 HL. 271 HL. f5.— f18.— Appelou 319 - 286 f7.— 13.—. Donderdagavond had in de sociëteit „Vereeniging" alhier het kinderfeest plaats ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. Het feest begon met een optocht van de kinderscharen door de flink bezette zaal, welke zich, daar de kinderen met vlaggen en banieren waren voorzien, een aardig gezicht opleverde. Twee aan twee trok de jeugd door de zaal onder leiding van den heer J. G. Martin, wien een woord van lof toekomt voor de wijze waarop hij zijne moeielijke taak vervulde. Na het bal der jonge ren, afgewisseld door goocheltoeren van den heer Bamberg, en door het optre den van diens zoon, welke zich als een handig „handschaéuwspecialiteit" deed leeren kennen, werd het feest besloten met een bal voor de ouderen, hetwelk zeer geanimeerd was. De beroemde tooneelspeelster Sarah Bernhardt zal in het laatst dezer maand in den schouwburg alhier eene voor stelling geven. In het jaar 1857 kwam de heer A. van der Laan in Haarlem en nam een klein zaakje over in de Barteljoiisstraat, waarin hoofdzakelijk mutsen en goed- koope katoentjes werden verkocht. Sinds dien tijd breidde zich de zaak allengs vit. Met de stad groeide ook de affaire ea hoewel meerdere perceelen werden aangekocht en er bijgevoegd, voldeed in de laatste jaien de winkel niet laeer aan ue eiachen deica tijd, en namen de tegenwoordige firman ten de heeren A. van der Laan Jr. en H. Fikkerthet besluit om het gansche gebouw te sloopen en een nieuw maga zijn ervoor in de plaats te zetten. Is den tijd van 9 maanden is dit plan volvoerd Den eersten Januari ving men de werkzaamheden aan en morgen, Zaterdag, heeft de opening plaats. Zonder overdrijving mag gezegd we den, dat het niemwe gebouw een van de fraaiste winkels is, welke wij in onze stad bezitten. Onéer een door twee fraaie kolommen gedragen portiek, die aan de dames gelegenheid geeftde etalage te bezien zonder door de passage te worden gehinderd, treedt men het magazijn binnen. Rondom ziet men kleine toonbanken op den eikenhouten vloer. Het magazijn is groot 14 bij i4, de oppervlakte alzo© 196 M3. Daardoor is de circulatie door den winkel uiterst gemakkelijk, terwijl ©ok het overvloedig licht het den koo- per zoowel als den verkooper gemak kelijk maakt. Des avonds is de winkel verlicht door aoht keurige gaskronen, terwijl in de étalage een gaskroon en veertien gas lichten zijn aangebracht. Het geheele etablissement telt circa 70 gaslichten. Achter het magazijn is het kantoor, nevens den winkel vindt men het man- telmagaaajjn, dat voor de helft van tapij- ten en meubelen voorzien, tot een salon netje is gemaakt. Achterin, aansluitende aan het mantelmagazyn, bevindt zich een paskamer. De totaal-breedte van het gebouw is 19 Meter, terwijl de hoogte gerekeud van den grond tot aan den top van het torentje, eveneens 19 Meter is. In de portiek is een granietvloer, geleverd door den heer W. H. J. van der Kamp. De winkel wordt gedragen door vier keurig bewerkte ijzeren kolommen, van hollandsch fabrikaat. De eerste verdieping dient tot woniog voor den heer Fikkert; de tweede etage tot atelier, magazijn en slaapkamers voor vrouwelijk personeel. Daar ook is een tweede trap om ingeval van brand te worden gebruikt. Boven is een zeer ruime zolder met een plat van hout- cement. Dit vluchtig overzicht zij voldoende, om een denkbeeld te geven van dit inderdaad zeer fraaie gebouw. Wat den gevel betreft, deze is ontworpen in J vroege renaissance, men vindt er gothi- sche motieven ia, overgaand in re- i naissance. Dit gebouw is het werk van een van de jongeren onder onze architecten, den bouwkundig ingenieur den heer J. A. G. van der Steur. Hij heeft het geheele ontwerp vervaardigd en wij kunnen met ecu enkel wo^id .an hulde luor dft zoo uitnemend geslaagd werkstuk, vol staan daar het gebouw zelf in deze drukke straat, dagelijks door duizende oogen bekeken, de grootste loftuiting is, die den ontwerper kan worden ge schonken. Wij wenschen de firma A. van der Laan Co. in haar nieuw gebouw succes. Laat ons ten slotte nog melden, welke firma's aan den bouw hebben bijgedra gen. De aannemer was de heer B. Ha gen, de firma Van Diesen enKerrebyn leverde het glas, het smidswerk Vaste- nou, het steenwerk de firma L. Sabelis, het loodgieterswerk de firma Roest, het leidekkerswerk de firma le Brun Co., het schilderwerk Bon en het stukadoors werk G. Hessels. De kronen in het mantelraagazijn zijn van de firma le Brun, de tapijten, gor dijnen en meubelen resp. van de firma's Cramer, Pander (alhier) Randoe en Van Thiel. Naar wij vernemen, worden hier ter stede alle pogingen aangewend, om de demonstratie voor algemeen Kies- en Stemrecht, die den 1 Son September a. s. te 's Gravenhage zal worden gehouden, ook krachtig van uit Haarlem te onder steunen. Namens de afd. Haarlem yan den Ned. Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht daartoe in staat gesteld door een harer leden, die daarvoor een flink bedrag beschikbaar stelde wer den reeds verleden week, door middel van biljetten, in het Volksgebouw aan geplakt, leden vau bij den Haarlem- schen Bestuurdersbond aangesloten vak verenigingen, die van de gelegenheid om voor den halven prijs van een gezelschaps-reisbiljet de reis naar den Haag mede te maken, gebruik willen maken, en zy, die voor eigen rekening ter demonstratie willen opgaan, opge roepen, zich, ter bepaling van het be noodigde aantal gezelschapsbiljetten, op Zaterdagen 3 en 10 September a. s. onder korting tevens der reiskosten aan te melden bij den penningmeester der afdeeling, die daartoe van 810 ure 's avonds in het Volksgebouw zal zitting houden. Ook niet-aangesloten personen, particulieren dus, die als voorstanders van algemeen Kiesrecht de beweging willen doen slageD, zullen, naar men ons meldt, bij aanplakbiljetten worden gewezen op de zooeven gemelde gele genheid, ora zich ter verkrijging van een gezelschapsbiljet aan het Volksge bouw aan te melden. In verschillende vakvereenigingen is mede reeds het be sluit genomen zich bij de beweging aan te sluiten. Op eene Woensdag door de afd. van A. K. en S. alhier gehouden ledenvergadering is tevens besloten, HOOFDSTUK III. „Op de plek waar de boom nu staat, was een groot gat ge graven, tien voet diep bij veertien vierkante voeten in oppervlak, er den boom in te planten, hetgeen ook met den „Staf der Caresfoots" geschiedde. Toen hij was ingeplant, en de bevroren ttrde er goed was ingestampt, leidde uw grootvader in den negenden graad zijne gasten terug naar de eetzaal en stak een speech af, zoo lang en boeiend, dat deze in het land niet spoedig werd vergeten vooral omdat het de eerste en de laatste van hem was. Daarna doopte hij den eik met den naam van „Staf der Caresfoots" en verzocht de aanzittenden om met hem aan dien boom een dronk te wijden, en dat zoo lang de boom bloeide ook zijne nazaten in voorspoed en geluk mochten leven." Toen de oude landheer de legende van de vergeten dooden vertelde nam zijn gelaat een zachtere uitdrukking aan en Philips jonge verbeeldingskracht tooverce hen» het tafereel van die menigte landbouwers in sneeuw en Ijs vergaderd om den bewus- ten boom voor den oogen. „Philip," zeide zijn vader eensklaps, „gij zult den „Staf" een maal in uw hand houden, wees dan een flinke EDgclschman, stevig als een eik, dan zult gij evenals deze boom regen en wind kunnen trotseeren. Kom, wij moeten gaan." „Wat ik nog wilde zeggen, Philip," vervolgde hij na een oogenblik, „gij zult u herinneren wat ik u van morgen heb ge zegd ik hoop, dat gij bet u zult herinneren, ofschoon ik in toorn sprak tracht mij nooit weer te bedriegen, of het zal u berouwen. En nu heb ik u iets te zeggen. Ik zou willen, dat gij het college gingt bezoeken om eene opvoeding te ontvangen, die u in staat stelt om eene positie op te houden, die gij door den loop van zaken in dit district vroegtr of later zult innemen. De cursus te Oxford begint over een paar dagen, en voor eenige jaren zult gy u voor het Magdalen College laten inschrijven. Ik verwacht niet, dat gij voor een graad zult studeeren, maar ik verwacht, dat gij uwe ruwe manieren en bekrompen begrippen zult afleggen, en zult leeren iemand te worden, die zoowel in gedrag als ia denkbeelden zich den gentleman in uwe positie toont." „Gaat George ook naar de universiteit?" „Neen, ik heb dit onderwerp met hem besproken, en het is zijn wensch niet. Hij zegt, zeer verstandig, dat hij met zijne niet schitterende vooruitzichten liever zijn tijd wil doorbrengen met te leeren op welke wijze hij in zijn onderhoud zal kunnen voor zien. Hij zal dan ook in dienst treden bij de advokaten Fester Ir Son, of liever Foster Bellamy, want de jonge Bellamy, die advokaat van zijn beroep is, kwam van morgen hier, niet om over u te spreken, maar met he* bericht van zijne firma, dat hij nu deelgenoot is, en dat het hem zeer yeel genoegen zal doen George als klerk op zijn kantoor te nemen. Hij is een vlijtige, slimme, jonge man en het zal voor George van groot voordeel zijn om hem als voorbeeld te hebben en door hem te werden geraden." Philip stemde toe en liep stilzwijgend voort, nadenkende over de zonderlinge verandering in zijne onmiddellijke vooruitzichten door deze wandeling aan het licht gebracht. Hy was reeds ver blijd bij het denkbeeld George voor eenigen tijd uit het oog te zullen verliezen en hij was schrander genoeg om de voordeelem te beseffen, zoowel maatschappelijk als persoonlijk, die de uni versiteit hem zou verschaffen, maar het trof hem, dat er twee dingen waren in het plan, die hem niet bevielen. Her eerste was, dat terwijl hij zijne academische studiën volgde, George hier in de nabijheid zou blijven, want Roxham was slechts zes mijlen verwijderd om de plannen die hij had beraamd, tea uitvoer te brengen. Het tweede was, dat de afstand tusschen Maria Lee en Oxford zoo groot was. Zijne tegenwerpingen hield hij evenwel voor zich. Weldra bereikte zij de woningen die z§ van plan waren te beschouwen en nadat de oude 1 quire met opmerkenswaardige vlugheid en doorzicht had geregeld wat erto doen was en wat gesloten moest worden, keerden zq huiswaarts. Toen zij op hun terugweg door het kreupelhout liepen, zagen zij plotseling een fiink-uitzienden knaap van ongeveer vijftien jaar uit een zijpad te voorschijn komen, met een nestje zwarte lijsters in zijn hand. Wanneer er een zaak ter wereld was, meer berekend dan iets anders om de eigenaardige trekken in het

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1