Een treurig Straattooneel. BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. sigaren. Steller van dit verslag heeft evenwel niet tot (de elf gelukkigen mogen be- hooren, maar moest zich «charen onder de dertig niet-elingen. Voor het gezin zonder onderkomen, is nog ingekomen bij den heer J. A. C. Schröer: Mevr. B. /s, J. J. 1, Mevr. J. f i. Mevr. N. N. 10. Het gezin blijft in den weldadig heidszin onzer stadgenooten aanbevolen. Bij vonnis der Arr.-Rechtbank alhier van 6 September 1892, is failliet ver klaard Johan Adam Hoenderdos, tim merman, koopman en aannemer te Haarlemmermeer (Hoofddorp.) Ingang 3 Sept. jl. Rechter-Commissaris mr. J. de Clercq van Weel, Curator nar. Th. de Haan Hugenholtz, advocaat en pro cureur alhier. Ter gelegenheid der kermis te Hille- gora had aldaar eene ringrijderij en sleuteltrekkerij plaats. Aan dit volks ver- jgaak, hetwelk door muziek werd op geluisterd werd deelgenomen door 12 pareu. Van het ringrijden werd de eerste prijs gewonnen door S. Staats. Van het sleuteltrekken iwerd de eerste prijs ge wonnen door mej. N. De Bruin en de tweede door M. Witteman. Na afloop besloot de commissie nog een extra - prijs te laten vertrekken, welke gewon nen werd door mej. Krosschell. Het feest werd door velen bijgewoond en door den heer Maaskant was voor eene mime tent gezorgd, alwaar ververschin- gen te verkrijgen waren. Een woord van hulde en dank aan de commissie voor het genomen initiatief, de goede regeling en handhaving der orde 1 Bij de Maandag door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeer- polder gehouden aanbesteding van het maken van een gemetselden duiker in den Ringdijk van dien polder waren 13 biljetten ingekomen; de hoogste in- schrijving bedroeg ƒ2386, de laagste, die van J. de Jongh te Haarlem 1478. Te Veleen is Maandag het engelsche stoomschip Aeza Kay met kracht tegen een der duc-dalven aan de brug te Velsen gevaren. De schade is gering en na het spuien te IJmuiden is het schip opgestoomd. Door den chef-veld wachter te Sloten is te West-Grafdijk aangehouden zekere A. B., die zich ten nadeele van zijn patroon een som gelds had toegeëigend ©n daarmede een reisje had gemaakt naar Haarlem, Rotterdam en Amster dam. Op het oogenblik van zijne arres tatie bevond hij zich op eene bruiloft. Uit Tessel meldt menvan 4 Sept.: Terwijl gisteren een storm woei uit het W.Z.W., stevenden eenige blazer- schuiten uit de haven van Nieuwediep naar hier. De knecht van de schuit T. X. 183 werd door de zeilschoot iu zee geworpen en spartelde midden in de golven. De zee stond zeer hol. Te ver geefs poogde de schipper hem te be reiken. Daar volgde op ongeveer twee kabellengten de blazerschuit T. X. 61. De bemanning had het ongeluk opge merkt, wist de schuit in de nabijheid van den drenkeling te breDgen en wierp hem een touw toe. Hij kreeg dit te pakken en was nu spoedig behouden. Inderdaad mag dit eene zeldzame red ding heeten. De Spo r 11e n toons t e 1 lin g te Scheveningen werd Zondag door 5143 betalenden bezocht. Van 28 Augustus tot 4 September gingen 56,506 en sedert de opening der tentoonstel ling 483,435 personen door de tourni quets. Een van de naar de barak op het Exercitieveld te Rotterdam ge brachte kinderen van den in de En- trepótstraat aan cholera nostras over leden werkman is eveneens aan die ziekte bezweken. Het andere kind is niet buiten gevaar. Maandag is naar die barak overge bracht eene vrouw woonachtig aan de Pottebakkerssteeg in de Boompjes lijdende aan dezelfde ziekte. Ook de toestand van deze vrouw is zeer ernstig. Ook onder de gemeente Papendrecht heeft zich een geval van cholera nostras voorgedaan, cn wel bij de schippersvrouw van een vaartuig, komende van Antwerpen. Bij het pas- seeren van den gemeentelijken gezond- heidspost in het Mallegat moeten alle opvarenden nog gezond bevonden zijn. Terstond zijn maatregelen genomen ter voorkoming dat goederen van het be smette vaartuig met den vasten wal in Aanraking komen. Te Dordrecht heeft zich Maandag een geval van cholera nostras met doodelyken afloop voorgedaan. De overledene was werkzaam op eenen baggermolen aan den Hoek van Hol land en is Donderdag met hevige kram pen in het lijf te huis gekomen. Ofschoon de geneeskundigen hebben geconstareerd dpt het hier een geval geldt van cholera nostrasheeft de politie toch de streng ste ontsmettingsmaatregelea toegepast. Het lijf- en beddegoed is verbrand. Aan een extratrein uit Zevenaar, die 500 bedevaartgangers naar Kevelaar bracht, werd Zondag de toegang tot Duitschland ontzegd. De processietrein uit Oosterwijk naar Kevelaar, die Zondagmorgen van daar vertrok, mocht op een telegram der Duit- sche regeering evenmin de grenzen overschrijden. De trein uit ongeveer 35 wagens bestaande, is te Gennip weder teruggekeerd. Het was Zaterdagavond weer te Deventer rumoerig op straat, De maréchaussées die uit Steenwijk, Zwolle en Raalte daar in denvoormid- dig waren aangekomen, kruisten met de aldaar gevestigde brigade door de verschillende straten en pleinen der stad. Zij verspreidden zich twee aan twee te paard gezeten in de verschillende wy- ken. Laat in den avond werden zy in sommige achterbuurten uit de woningen met keisteenen geworpen, waarna de manschappen hunne sabels trokken en enkele klappen uitdeelden, terwijl zij ook eenige schoten in de lucht deden. Een hunner kreeg een geweldigen slag met een stok op den arm, een ander werd door een paar keien in den rug gewond. Zeven personen werden wegens verzet tegen de politie in arrest geno men. Om 1 uur konden de maréchaus sées naar hunne kazerne terugkeeren. Te Maastricht, waar men Zondag ter gelegenheid der inwijding van eene nieuwe vergaderzaal der soci aaldemocraten voor rustverstoring vrees de, is alles in de beste orde afgeloopen. Er waren wel vele socialisten uit België overgekomen, maar de politie en justitie hadden uitgebreide maatregelen genomen om elke poging tot rustverstoring te keer te gaan. Daartoe was de brigade der maréchaussée met manschappen der omliggende brigades versterkt en eene wacht van militairen aan de hoofdwacht samengetrokken. In den voor- en na middag werden toespraken gehouden in het nieuwe lokaal o. a. door Domela Nieuwenhuis. De toehoorders bestonden meerendeeis uit nieuwsgierigen. De lijnjager Arnold Engelen, te Bunse, die een paard uit de rivier de Maas wilde redden, is daarbij ten gevolge van een slag van het beest verdronken. Hij was gehuwd en vader van een talrijk gezin. De JV, Gr on. Cl, meldt het volgende Het gerucht loopt, dat een tweede geval van cholera zich te Groningen heeft voorgedaan. Als wij geene reden hadden om het geloofwaardig te achten zouden wij er natuurlijk geene melding van maken. Het geval betreft een zwer veling uit de provincie nabij de Buitsche grens die hier in eene slaap stede verblijf hield. Hij is vandaar on- middelijk naar de barak vervoerd en men zegt ons, dat hij waarschijnlijk her stellen zal. Voor de ontsmetting zijn de krachtigste voorzorgsmaatregelen geno men. Zij zijn afdoende gebleken bij het eerste geval en er is geene reden om ongerust maar wel om voorzichtig te zijn. Uit Groningen wordt ge meld, dat een 46jarig man, sinds 8 dagen zwervende, thans verblijf hou dende in een slaapstede in de Prinsen straat aldaar is aangetast door aziatische cholera. Zondagavond omstreeks half zes sloeg de bliksem in deboeren- huizinge van F. Tiemstra, in de onmid dellijke nabijheid van Wommels. Binnen een half uur brandde de huizinge tot den grond af. Van den inboedel zoowel als van de boerengereedschappen is zeer weinig gered. Bovendien ging ruim 50,000 KG. hooi verloren. Alles was verzekerd. Te Hantum (Fr.) is een negenjarig meisje, wie by afwezigheid harer tante door deze de zorg voor den pet was opgedragen, hierbij in brand geraakt. Toen de vrouw terug keerde, was het meisje met brandwonden overdekt, en eenige ©ogenblikken daarna stierf het. Zondag hadden te Scheveningen de laatste wielerwedstrijden van dit seizoen plaats: Het eerste nummer was een Sa fety handicap, afstand Eng. mijl, in ternationaal. Prijzen ter waarde van 40, /20, 10. Deelnemers: R. G. Merry, Londen T. D. W. Filz, Arnhem; W. G.Rade maker, Scheveningen; P. de Waardt, Rotterdam. De Waardt was een, die een tijd maakte van 1 m. i8V« Merry was tweede in 1 m. i82A sec. en Radema ker derde in 1 m. i84/» sec. In de 2 e af deeling starttenF. G, Bradbury, Londen; H. v. d. Griendt Haarlem; C. Witteveen Jr.. Haarlem J. Siep, Arnhem, en H. S. van Hasselt Rotterdam. Bradbury won in 1 m. 13% sec, tweede was v. d. Griendt in 1 rö. 13'/* sec. en derde Witteveen in 1 m. 13V1 In de beslissing reden de twee eerst aankomenden uit elke afdeeling mede, alsmede de snelste derde; dit was Wit teveen. De Waardt haalde in de laatste bocht meer en meer in en wist zooveel op Bradbury te winnen, dat hij hem sloeg in 1 m. 29% sec.; tweede was Brad bury iu 1 m. 29V# sec. en derde Wit teveen in 1 m. 29VS s. Safety scratch, nationaal, afstand 5000 M., open voor leden der vélocipède- club „Utile Dulci" te 's Hage. Prijzen gouden, zilv. en br. med. DeelnemersA. J. A. de Wolff, Frans Ernst, H. Anton v. Beek, H. C. Jun ker Jr., P. M. van Wijk, W. J. Zadel hof, J. A. Hinze, allen te Den Haag. Reeds direct scheidden de rijders zich; Van Beek reed met Van Wijk in de voorhoedede afstand met hunne overige clubleden was belangrijk. Na 5 ronden ging Van Beek alleen verder; de gaten tusschen de verschillende mededingers werden al grooter en grooter en eenigen hadden reeds het strijdperk verlaten. Van Beek trapte lustig en kalm door, en kwam ook zeer gemakkelijk één aan in 9 m. i6a/s sec., tweede was Van Wijk 9 m. 514/# sec. en derde Ernst in 9 m. 56y5 sec. Wedloop, internationaal, afstand 100 yards, van meet. Prijzenverguld zil. zilveren en bronzen med. Eerste aldeelingL. Prins. Den Haag; J. H. A. v. Ittersum, Utrecht; H. Eijs- vogel, RotterdamL. Verstreepen, Ant werpen en A. Bellaert, den Haag. Uit slag: Verstreepen in 12 see. (1); Eijs- vogel in i2s/e (2); Prins in 13 sec. (3). Tweede afdeelingQuick, Den Haag; J. L. F. de Meijere, Rotterdam; the Unknown, Rotterdam; H. Petit, Rot terdam en F. Borst, Lienden. Uitslag: Petit ia 13V5 sec. (1); De Meijere in 14'/» sec. (2)the Unknown in i53/i sec. (3). In de beslissing kwamen de drie eerst aankomenden uit de afdeelingen uit. Uitslag: Verstreepen in 12 sec. (1); Petit in 12V* sec.(2);Eijsvogelin 12% sec. (3). Het was een schoone kamp. Safety scratch, nationaal, afstand 5 Eng. mijlen. Eenige prijs: een zilveren schild ter waarde van ƒ300. Het „Eagle sport chocolate shield," uit geloofd door den heer J. C. Rademaker te Scheveningen. Winner 26 Mei en 19 Juni de heer P. de Waardt, Rotterdam. Winner >4 Juli en 14 Aug. de heer H. Raland. Deventer. Hij die het meeste aantal malen in dit jaar zal gewonnen hebben wordt eigenaar. Het bestuur looft uit: eene verguld zilveren herinnerings-medaille, een zil veren en br. med. DeelnemersC. Witteveen Jr., Utreoht; H. v. d. Griendt, HaarlemW. J. Ra demaker, den Haag; P. de Waardt, Rotterdam; J. Siep, Arnhem. Raland was ditmaal niet opgekomen om te trachten thans het schild in eigen dom te bekomen. De Waardt kwam binnen de eerste 200 M. reeds te vallen, waardoor hij niet meer in staat was verder deel te nemen. De anderen reden door met Van der Griendt aan het hoofd; hij hield een goeden pace in. Nadat er 8 ronden gereden waren zag Rademaker van verdere mededinging af, entegelij kertijd zette v. d. Griendt alleen zijn weg voort; hy won in 13 m. io4/s s. 5 keer is thans om het schild gere den, waarvan De Waardt alsmede Ra land elk tweemaal den strijd gewonnen hebben, en v. d. Griendt éénmaal. De heer Rademaker, die het schild heeft uitgeloofd, heeft thans besloten zoo verneemt men dat om ditkunst- voorwerp nogmaals het volgende jaar zal gereden worden, en dan weder met dezelfde bepalingen. Trieyle handicap, afstand 3 K.M., internationaal. Prijzen ter waarde van f 40, 20, f 10. Slechts twee deelnemers kwamenop, namelijk baron Th. van Heemstra, te Deventer en C. Witteveen Jr., te Utrecht; de laatste reed van meet; Van Heem stra met ongeveer een baan voorgift. Zeer weinig werd er ingeloopen, zoo- dat Witteveen na 3 ronden den strijd opgaf; Van Heemstra kon dus zeer ge makkelijk winnen; zijn tijd was 5 m. 38Vs sec. Een wedstrijd, die al erg weinig belangrijk was! Safety scratch. Kampioenschap van Zuid-Holland, afstand 2 KM. Prijzen: gouden .kampioen insigne, zilveren en br. med. Slechts 4 Zuid-Hollanders waren in geschreven, en welH. S. van Hasselt, Rotterdam; W. G. Rademaker, Sche veningen H. Anton v. Beek, Den Haag; de Waardt. Rotterdam, en Ernst Den Haag, die allen uitkwamen. De stoet was bizonder langzaam, en verderop ging het ook zeer kalm; veel verandering kwam er niet in. Iu de laatste ronden vloog Rademaker naar voren, vlot gevolgd door De Waardt, die in uitstekende cönditie was. Iu de laatste bocht haalde de laastgenoemde weinig in, maar in het laatste rechte einde zooveel; dat hij Rademaker sloeg in 4 m. ioVi sec.; Rademaker, die tweede was, gebruikte 4 m. io*6 en Van Has selt, die derde aankwam, 4 m. X33/» s. De Waardt is dus kampioen van Zuid-Heiland. Wedloop, internationaal, afstand 500 meter, met voorgift. Prijzen: verg. zilv., zilv. en br. med. De volgende heeren dongen mede: A. Bellaert, Den Haag; Louis Prins, Den Haag; „The Unknown", Rotter dam F. Wartman, Den HaagC. H. Sturenberg, Den Haag; „No-chance." Rotterdam; „Dernier,** Rotterdam; L. Verstreepen, Antwerpen. Verstreepen, die van meet liep ging zeer goed af en won mooi in 1 m. 13 sec.; Dernier was tweede in 1 m 15 a., en NQ.ehance derde iu 1 m. 15V5 sec. Safety handicap, afstand 2 K.M., in ternationaal. Pryzen ter waarde van ƒ40, 20, f 10. Deelnemers: C. Witteveen Jr., Utrecht, (45 M.); H. v. d. Griendt, Haarlem, (van meet); F. G. Bradbury, Louden, (van meet) R. G. Merry, Londea, (3© M.); W. G. Rademaker, Scheveniagen, (van meet); H. Anton v. Beek, Den Haag, (40 M.); J. Siep, Arnhem. (40 m.) Na 3 ronden waren reeds alle voor gitten ingehaald. Van d. Griendt was in de laatste ronde nog voor, maar wordt door Bradbury, die één aankwan, geklopt; derde was Merry. Tijden: 2 m. 15l/* sec.; 2 m. 15s/* sec. en 2 1 15V5 sec. De wedstrijden werden nog afgewis seld door eenige toeren van den jongeheer Deuraer Cramer uit Utrecht, „de kleinste amateur kunstrijder der wereld,'' zooals op het programma te lezen staat, welke oefeningen zeer in den smaak van het publiek vielen. Het schijnt dat de reis van den pre sident Carnot met de ministers Ribot en De Freycinet naar Aix les Bains, geen vacantiereis was, maar een wis seling van beleefdheid bedoelde. Althans, er komen de volgende berichten over. De heer Carnot brach: om half drie een bezoek aan den Koning van Grie kenland. Het was bloot een beleefd heidsbezoek, dat geen staatkundig karak ter had. De Koning deelde mede, dat hij oVer Weenen naar Alfeeue hoopte terug te keeren. In de salons der m air ie bracht de Koning op zijne beurt een bezoek aan den heer Carnot. De heeren Ribot en De Freycinet, die een bezoek brachten aan den heer Giers, hadden met den Russischen mi nister en den gezant Mohrenheim een onderhoud vaa een half uur. De lichaams toestand van den heer Giers neemt in beterschap toein December hoopt de heer Giers zijne werkzaamheden te her vatten. Vergezeld van den heer Ribot, heeft da heer Carnot deze plaats om vier uur verlaten, ten einde naar Parys terug te keeren. De heeren De Freycinet en Ribot, ministers van oorlog ea van buitenland- sche zaken, hebben een bezoek gebracht aan den Koning van Griekenland en aan den hertog van Leuchtenberg. De Koning van Griekenland bracht tegen den avond een bezoek aan den heer De Freycinet, met wien de vorst ongeveer een kwartier zich onderhield. hem zeer behoedzaam deed zijn in zijne woorden tot deze jonge dame. Het begin van den zomer was reeds voorbij en Philip dacht nog steeds na over hetgeen hem te doen stond; het land prijkte in den glans van de Julimaand, toen op een namiddag, hij, het geen nog al tamelijk dikwijls gebeurde, zich begaf naar de schaduw rijke ontvangkamer bij miss Lee. Bij zijn binnentreden zeide hem het geluid van stemmen, dat er nog andere bezoekers waren buiten hemzelf, en zoodra zijne oogen aan het lieht waren ge wend, zag hij zijn neef George in gezelschap van zijn deelgenoot Bellamy, en eene dame, die hij niet kende. Sedert wij George het laatst hebben ontmoet, toen hij zoo duchtig door zijn neef was afgeranseld, was hij in zijn uiterlijk er wat op vooruitgegaan. Het gelaat was wat meer gevuld, zoo- dat de scherpe, gebogen neus minder uitkwam, evenmin als de dikke, ruwe lippen. Het haar evenwel was nog zoo rood als anders, en wat betreft de kleine, lichtblauwe oogen, zij glinsterden nog meer van de sluwheid en glans, verkregen in een tijdperk van vier jaren, waarin hij op een dergelijk kantoor als het zijne eene menschelijke ervaring had opgedaan als slechts het geval kan zijn met iemand, die grondig de menschen met hunne ma nieren bestudeert. Zoodra Philip Maria en Hilda had begroet en beiden een zelf den druk van zijn hand had gegeven, werd hy door George met warmte verwelkomd. „Hoe gaat het, Philip het is my zeer aangenaam u te zien hoe gaat het met myn oom? Bellamy heeft hem van morgen gezien, en meende, dat hij er niet goed uitzag.'! „Dat was zeer zeker mijne meening, mijnheer Philip," zeide de persoon, wiens naam zooeven werd genoemd, een zeer jeugdig uitziende, kleine man, met een appelrond gelaat en verlegen manieren; hij stond op den achtergrond, en wreef zijne drooge handen zenuwachtig over elkaar. „Ik was van oordeel, dat de squire er oud uitzag, toen ik hem van morgen sprak." „Ja, mijnheer Bellamy, twee en tachtig jaar is een flinke leef tijd, nietwaar?" zeide Philip opgewekt. „Ja, mijnheer Philip, een flinke leeftijd, een zeer goede leef tijd voor den naasten erfgenaam," en Bellamy schraapte zijn keel van genoegen, en trad een weinig achteruit. „Bellamy begint grappig te worden," aldus viel George hem in de rede, „dat komt door zijn huwelijk. Wat ik zeggen wil Philip, kent gij mevrouw Bellamy? zij is hier nog maar een paar weken. Wat, niet I Dan zult gij het genoegen hebben" (hij verhief zijn stem een weinig, zoodat zij aan het andere einde van de kamer gehoord kon worden) „kennis te maken met een zeer verstandige vrouw, die even knap is als verstandig." „Inderdaad 1 mag ik u dan verzoeken, mijnheer Bellamy, mij voor te stellen," zeide Philip. „Eerst voor korten tijd vernam ik, dat gij gehuwd waart." Bellamy bloosde en vertrok zijn gelaat als om te spreken, toen George hem voorkwam. „Ja ik weet wel, dat het niet het geval was; een sluwe vent die Bellamy, weet gij wat hij heeft gedaan? Ik heb hem aan de dame voorgesteld, toen wij met Kerstmis verleden jaar tezamen in Londen waren. Ik kan u verzekeren, dat ikzelf tet over mijne ooren was, maar zoodra had ik hem mijn rug niet toegekeerd, of hij sneed mij den weg af, en wist het hart van mevrouw Bellamy te veroveren." „Waarin noemt gij mijn naam, mijnheer Caresfoot?" zeide een volle, zware stem achter hem. „Goede hemel, Anne, wat loopt gij onhoorbaar, gij hebt mij doen schrikken," zeide de kleine Bellamy, die zenuwachtig zijn lorgnet op zijn neus plaatste. „Mijn waarde, eeu vrouw moet als een belichaamd geweten altijd naast haar echtgenoot staan, vooral als hij het niet weet." Bellamy gaf geen antwoord, maar keek alsof deze laatste woor den hem volstrekt niet behaagden; in dien tusschentyd herhaalde de dame haar vraag aan George en zij vervielen in een schert send gesprek. Philip was een weinig meer achteruitgetreden, en had eene schoone gelegenheid om mevrouw Bellamy nauwlettend gade te slaan, een bezigheid, die hem nogal in beslag nam, want zij was werkelijk een blik waard. Ongeveer van twintigjarigen leeftijd, was zij van middelbare lengte, maar haar gestalte was zoo goed geproportioneerd en zoo flink, dat zij er slanker uitzag dan zij in merkelijkheid was. Het hoofd stond flink op de schouders, het haar was kort en hing fo krullen over het lage, bieede voorhoofd, terwijl de scherp ge- teekende egyptische gelaatstrekken en vierkanten kin aan het geheele gelaat een eigenaardige uitdrukking van vastberadenheid en kracht verleenden. Wordt fcrvolsdl)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2