POLITIEK OVERZICHT. (JEMEN8D NIEUWS. advies vin de geneeskundige autoriteit, die door den burgemeester op het ver zoek is gehoord, en de beslissing is eerst genomen, nadat het bestuur van den Bond den burgemeester had mede gedeeld, dat de vergadering door 10,000 20,000 personen zou bezocht worden. De geneeskundige ambtenaar achtte groote volksverzamelingen in dezen tijd onraadzaam. De heer D. J. Sanchet te Amsterdam heeft het volgend schrijven gericht aan den Senaat van het Studen tenkorps der Polytechnische School, aan de Senaten der hoogere scholen, aan de bevoegde autoriteiten. „Een hygiënist heeft de eer uw aan dacht op het volgende te vestigen. Ter wijl in de naburige landen de cholera heerscht en ook in ons land hier en daar zich gevallen hebben voorgedaan, verdient het wel overweging, of het niet raadzaam zou zijn ten minste voor dit jaar, de ontgroeningen achterwege te laten of uit te stellen tot het voor jaar. Wij welen, dat de verspreiding der zieke snel plaats heeft; is er heden éen geval dan zijn er morgen zoover- morgen 100, den volgenden dag 1000. Hoe die verspreiding plaats heeft, is nog niet zeer nauwkeurig op te geven, doeh dit is zeker, dat onmatigheid in eten, zoowel als in drinkenzenuwachtige aandoening, ten gevolge van vrees, jool of weinig slapen, factoren zijn, die den patiënt zeer bevattelijk maken voor infectie." De man die Woensdag in de Spooksteeg te Amsterdam eene vrouw met een mes in het onderlijl stak, blijkt een oude bekende der politie te zijn. Hij was sedert den 3e dezer uit de strafgevangenis te 's-Heitogenbosch ont slagen, waar hij 4 jaren had doorge bracht. Hij beweert, de daad te hebben ge pleegd omdat hij de vrouw verdenkt van diefstal van f 90 te zijüen nadeele. Vermoedelijk zal het stand- beeld van J. Pz. Coen te Hoorn worden onthuld op 29 Mei 1893, den verjaar dag van de inneming van Jacatra. De werkman J. C. S.,uit Dus- sen bij Woudrichem, viel Woensdag aan de gist- en spiritusfabriek te Delft van eene heistelling en was onmiddellijk een lijk. Dezer dagen vond men bij het afgraven van de terp te Engelura een koperen muntstuk, blijkbaar van Romeinschen oorsprong. Op de eene zijde vindt men de beeltenis van kei zer Augustus met een opschriftop de andere zijde een tempel. Op den rand is het schrift nog moeilijk te ontcijferen. Het stuk heeft de grootte van een rijks daalder en ziet. er vrij goed uit. Het werd 2 M. beneden de oppervlakte ter hoogte van het zomerpij! gevonden. Vóór eenigen tijd werden de ingezetenen van Harmeien opgeschrikt door het nieuws dat er een geheim zinnig kisje gevonden was, hetwelk bij nader onderzoek ontplofbare stoffen bleek te bevatten, en door het in beweging brengen van een van buiten aangaorach ten trekker moest ontploften. En nog nemen |dé verschrikkingen daar geen einde. Ds. Nonhebei ver kondigde namelijk j. 1. Zondag van den preekstoel, dat er ten zijnen huize was ingebroken, en wel door de kinderen van een diaken. Ter voorkoming van verkeerde ge volgtrekkingen diene het volgende: Twee kinderen van den diaken Beyen, een meisje van 6 jaar en een van 14 jaar, waren over eene plank, die den tuin van den dominee met het land van den heer B. verbindt, geloopen en waren hierna in een prieel gaan zitten. Door kinderlijke nieuwsgierigheid ge dreven, namen zij, daar de deur bleek niet afgesloten te zijn, een kijkje in de pastorie. Na al het moois hier bekeken te hebben, hebben zij het huis weer verlaten en alles gelaten, zooals het was. De tuinman, die de kinderen opge merkt had, vertelde het gebeurde aan ds. N., met de opmerking dat de dominee zeker vergeten had de deur te sluiten, voordat hij op reis ging. Nu zou ieder meenen dat, terwijl er niets gebroken, bedorven of vermist werd, de zaak hiermede geëindigd zou zijn; evenwel de dominee dacht er anders over. Hij liep naar den burgemeester en zelf naar een wethouder, om van het voorgevallene aangifte te doen. De burge meester maakte er hem echter opmerk zaam op dat er hier van inbraak geen sprake was, zoodat er deswege geen proces-verbaal ingediend kon worden, Bij gelegenheid van het te Beetsterzwaag gehouden kinderfeest wa ren ook de leerlingen der openbare school te Beets uitgenoodigd daaraan deel te nemen; de benoodigde gelden waren door eenige ingezetenen van Beetsterzwaag bijeen gebracht, riet hoofd der school, de socialist T. Nawijn, wei gerde echter zijne medewerking. De kleinen, voor het grootste gedeelte van onbemiddelde ouders, bleven daardoor van dit genoegen verstoken. Om hen daarvoor eenigermate schadeloos te stellen, heeft de predikant te Befts, de heer Van der Brugghen, een kinder feest op kleinere schaal georganiseerd dat op het terrein bij eene nieuwe kerk gehouden werd. Allerlei versnaperingen werden rondgedeeld, terwijl ook voor muziek gezorgd was en 's avonds ben gaalsch vuur werd ontstoken. Te Gronau nabij de Holland sche grenzen worden openlijk langs de straten verplegers gevraagd om bij de cholera epidemie te Hamburg dienst te doen tegen een handgeld van 50, met f 12 loon per dag. tot een juist oordeel te komen betref fende beklaagde's bedoeling met het vervoer der karaffen. Hel Openbaar Ministerie persisteerde bij het vroeger genomen requisitoir tot bevestiging van het haariemsche vonnis. Mr. L. VV. Van Gigh, uit Amsterdam, meende, dat de twijfel aan de schuld van beklaagde bij het Donderdag gehouden onderzoek nog was vermeerderd, en dat beklaagde de dupe van een verkeerde opvatting was geworden. Uitspraak 15 Sept. De door de rechtbank te Roermond tot 9 jaren gevangenisstraf veroordeelde 2 i-jarige E. K., uit Dortmund, wegens diefstal en poging tot doodslag te Blerick, heeft tegen dat vonnis hooger beroep aangeteekend. Latteen ea Kunst. Het a-capellakoor, dat onder leiding van Dan. de Lange in Duitschland nog eenige uitvoeringen van oud Nederland sche muziek zal geven, zal eerst deze maand nog optreden in verschil lende plaatsen van ons land. Na ten slotte zich vermoedelijk op 3 Oc tober te Arnhem te hebben laten hooren, geeft het koor den 50 October zijn eerste concert te Leipzig, vervol gens zal het zich driemaal te Berlijn laten hooren, dan treedt het nog twee maal te Leipzig op en besluit de kunst reis vermoedelijk met een tweetal uit voeringen te Dresden. KOLONIËN- BATAVIA, 30 Juli5 Aug. RECHTSZAKEN- Het Gerechtshof te 's Hage behan delde Donderdag opnieuw de zaak van A. V., poetser bij de HolL IJz. Spoorw.- Maatschappy te Haarlem, door de Rechtbank alhier veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf wegens diefstal van twee karaffen uit de sociëteit „De Phoeni*", bij gelegenheid van den alhier gewoed hebbenden brand. Deze zaak werd reeds vroeger na verwijzing door den Hoogen Raad voor het Hof aldaar behandeld, doch is toen, omdat het getuigenverhoor onvoldoende was, geschorst. Beklaagde bleef bij zijn vroegere opgave, dat hij de karaffen uit het brandende perceel wilde redden en niet de bedoeling had zich die toe te eigenen. Volgens de getuigen-verklaringen zou bexl.'s bewering niet opgaan, omdat dit niet strookte met de richting, waarin bekl. zich met de voorwerpen heeft begeven. Met behulp van een door het Openb. Min. overgelegde terreinkaart werden den getuigen vele vragen gedaan om De Atjeksche Courant van 23 Juli bevat het volgende verhaal van den uitval eeuer compagnie op versterkingen buiten de iiuie. In de laatste dagen werden de trams tusschén Latnbaroe en Lamreng nog al hevig beschoten door den vijand, die zich op ongeveer 200 meters achter aarden borstweringen bij Lamsaijoeng verdekt opstelden. Om hieraan een einde te maken, gin gen op den 2iea juli, des ochtendsom 4 uur, een batterij bergartillerie langs den rijweg en eene gemengde compag nie met het detachement mineurs om 6 uur per extra-trein naar Lambaroe, Ook de goeverneur, de chef van den staf, de luitenant belast met de opname en de luitenant adjudant van den goe verneur zijn met dienzelfden trein der waarts gestoomd. Te Lambaroe komende, rukte de ge mengde compagnie onder den kapitein jhr. Graafland uit en stelde zich op voorbij de tweede brug van de ceintuur baan tusschen Lambaroe en Lamreng. In stelling liggende, meldde zich de ie luit. v. d. Staaij met het detache ment mineurs, daarna een deUchemen: infanterie onder den zen luit. Raadt van Oldenbameveid en den off. van gezond heid Tours met de ambulance, die ach ter den dijk moest blijven. De vijaud, die de troepen zag aan- marcheeren. beschoot hen, zoodat toen de compagnie in stelling was, wij een gewonde kregen. De artillerie geplaatst bij Lambaroe, tusschen dien post en Lamreng en bij laatstgenoemden post, onthaalde jjden vijand op granaten en granaatkartetsen, waardoor hy het terrein ontruimde en minder schoot. Het sein om voorwaarts te gaan, werd om 9 uur v.m. gegeven. De com pagnie, onder goede leiding, bewoog zich voorwaarts door het met hooge alang-alang begroeide terrein en nam de kortstbij gelegen vijandelijke stelling, bestaande uit een tirailleurpunt met aarden omwalling. De stelling werd door de genie-soldaten geslecht en ging men voorwaarts om de volgende stellinge: te nemen. Ook die borstweringen kwa men spoedig in ons bezit en werden evenals de eerste stelling geslecht. Door het al te begroeid terrein dwaalde de compagnie zuidelijk af en kwam zij in kampong Kaloet, alwaar op ongeveer 25 meters een sterke vij andelijke stelling werd bemerkt. Hier kreeg de troep een zwaar vuur van de achter zware bamboedoerie ver scholen vijand. Onze soldaten schoten zeer bedaard op den vijand, die onder luid schreeu wen ea tieren heen en weer tiok achter de zware verhakking. Zoo kalm was de troep, dat de In het vuurgevecht zijnde secden, na elk afgegeven schot, de ledige huls bij zich staken. Die kalme doodsverachting onzer sol daten dringen ons bewondering en eer bied af. Dewijl het nemen van de versterking niet tot de opdracht beheerde en het doel het sleehten van de aardop- werpingen in de nabijkeid van de cein tuurbaan bereikt was, werd, nadat onze gesneuvelden en gewonden achter den dijk waren gebracht, het gevecht afgebroken, langs Kaloet naar de vorige richting gemarcheerd en van daar naar de verzamelplaats. Wij hebben bij deze excursie het ver lies te betreuren van zes gesneuvelden (vier Europ., een Amb. en een Inl.- fuseiier) en a«ht gewonden, waarvan eenige zwaar, terwijl de ie luit.-adjudant De Wijs, bij het passeeren van de brug, zijn paard verloor doodelijk getrof fen door twee kogels, éen in de borst en éen in den kop. Hij zelf bleef on gedeerd en heeft zich bij den val niet bezeerd. Omstreeks 4 uur n.m. kwamen de troepen te Kota-Radja terug. Den volgenden morgen werden de lijken van onze gesneuvelden plechtig ter aarde besteld.'Tal van officieren en minderen waren bij die treurige plech tigheid aanwezig. Het vraagteeken, dat in Rusland tot dusverre achter de benoeming tot mi nister van financiën stond, is thans uit geveegd. De heer Witte is officieel met deze portefeuille belast, welke zooals men weet door Wijschnegradski was neergelegd. In diens plaats (namelijk in die van den heer Witte) is tot minister van de verkeerswegen benoemd de heer Kriwoschlin. In Rusland is ook al gebrek aan specie en neemt men zijn toevlucht tot papiermunt. In het officieele blad iade uitgifte van 25 millioen kredietroebels aangekondigd, weliswaar onder waar borg van goud, maar als er eens niet is, ja dan kan er ook niet in goud be taald worden. Een van de landen, die onder geld zorgen g:bukt gaan, is Griekenland. Het wordt daarom als een verblijdend iets medegedeeld, dat de October- coupon van dat land op tijd zal worden betaald. Helaas, waai- blijft de soliditeit, wanneer men het een telegram door de heele wereld heen waard acht dat iemand op tijd zijne schulden betaalt En toch wordt in datzelfde telegram gemeld, dat de gezondheidstoestand Griekenland uitstekend is. Men is dus nog niet bezig, om zich over den slechten toestand der schatkist zooals dat heet „de tering te zetten." O verigens is het op het politieke tooneel doodstil. De Trade Uinons hebben eene vergadering gehouden te Glasgow en moties aangenomen, waarbij de acht urige arbeidsdag voor mijnwerkers en bekostiging uit de publieke kas van verkiezing van parlementsleden verlangd wordt. De laatste eisch is wel eenigszins wonderlijk en zou allicht in de praktijk moeilijkheden opleveren. Men behoeft er zich niet ver in te denken, daarvoor terug te schrikken. Gedachtig aan de spreuk dat alle goede dingen in drieën bestaan, beeft de regeering der Vereenigde Staten besloten oraaan de twee ootlogssche- pen, die in Venezuela do daar wonende Amerikanen zullen beschermen, een derde toe te voegen. Dit is de oorlogs- kruiser Philadelphia, die zich te Laguayra bij de twee anderen zal voegen. Op den 13a dezer zullen 10000 arbeiders in de staalfabrieken van Zuid-Wales en Monmouth hun brood verliezen door het opzeggen van het arbeidscontract. Ook te Leeds zal waarschijnlijk ZaterJ dag het werk worden opgezegd doorl 30000 arbeiders. De fransche regeering denkt! aan het feest van 22 September, deal honderdsten verjaardag van de afkon-1 diging der eerste republiek, groDtcnl luister bU te zetten. Zij zal in hetl Pantheon eene plechtigheid doen plaats! hebben, waarbij alle ministers en hetl bureau der beide Kamers tegenwoordig! zullen zijn en vertegenwoordigers van| alle geconstitueerde lichamen, benevens! tal van aanzienlijke personen uitgenoo.| digd zullen worden. De voorzitter vanl den ministerraad en de voorzitters der| Kamers zullen eene rede houden. Het| orkest en de koren van het Coaserva-| toire zullen hunne medewerking aan| eene muziekuitvoering verleenen. Van wege de stad Parijs zullen tw« schitterende historische optochten wordei gehouden. Ook Rijssei zal op 8 October hetl eeuwfeest vieren van eene groote ge-I beurtenis in 'slands historie: denedei-1 laag der oostenrijksche troepen, die i de stad gebombardeerd te hebben, zooi dat ze deerlijk geteisterd werd, zich ten slotte genoopt zagen het beleg op tel breken. De feesten zullen den 9011 en| lOden worden voortgezet. Ouder ande-f ren zal er een reusachtige ruiteroptocht| plaats hebben, waarby 600 7oopaarJ den dien6t zullen doen. Een twintigta' muziekvereenigingen zullen aan deo| optocht deelnemen. De geheeie bezetting zal defileereal voor het gedenkteeken, ter herinnering! aan het aftrekken der Oostenrijken! opgericht. Zooals reeds voor eenigel dagen in het kort is bericht, had eeJ medewerker van den Temps een onder-I houd met den heer Deloncle, waariJ deze interessante bizonderheden over zijd bekend plan betrekkelijk de „great atl traction" van de toekomstige parijscht wereldtentoonstelling mededeelde, waaraan wij nog het volgende ontleel nen Toen hij in 1889 op de tentoocstel| ling allé wonderen aanschouwde, kwanf de gedachte bij hem op, iets voor del volgende expositie te bedenken, dat da belangstelling van de geheeie werelj zou wekken. Zoo peinzend viel heme, eens het denkbeeld in, den ouden tel lescoop zóo te vergrooten, dat men mei het meeste gemak de hemellichamen! voor de verbaasde oogen vaa het pu-1 bliek zou kunnen brengen. Reusachtige! afmetingen zal deze telescoop hebben! veertig meter lang en de reflector, ecu concave spiegel 9000 KG. wegend, zaH een (diameter hebben van niet minder) dan 3 meter, en 50 cM. dik zijn. Op Saint-Gobain rust de moeilijkel taak den reflector te makenal hetf andere is slechts kinderspel voor HenryF en Gautier, die meesters in de optica zijn. Er zijn twee en een half millieenl noodig voor de kosten van de reus-I achtige onderneming, maar Deloncle ea[ zijn medewerkers hebben een vast veil trouwen, ondanks den twijfel van vela geleerden, in het welslagen van huq telescoop. Op hun beurt ondervraagd over hei stoute plan van den afgevaardigde de» Beneden-Alpen verklaarden de heere» Henry, dat de grootste moeilijkheid zoul bestaan in het maken van den spiegel! Een der grootste glasblazerijen vaal Frankrijk heeft aangeboden dit werkte! verrichten, maar het is de vraag of hei gelukken zal, want men kan zich een! voorstelling van dit werk maken alsl men weet dat het gewicht van dej grootste glazen schijf, tot nu toegeslel pen, niet meer dan 100 KG. weegt, enl die van Deloncles telescoop 9000 KG. zal wegen 1 Gautier maakt studies voor mecha- nische samenstelling voor het reusach- „Ik zou liever," zeide hij langzaam, „myn leven willen verlie zen dan u; ik heb u zoo lief, dat ik u zelfs zou willen winnen ten koste van myn eer. Wanöeer wilt gy met mij huwen?" wWat, hebt gy uw besluit reeds zoo spoedig genomen Weet gy dat wel zeker Dan en zy veranderde geheel en al van toon en houding en strekte hartstochtelyk hare armen naar hem uit liefste Philip, mijn leven, myn lieveling, ik trouw met u wanneer gy wilt." Morgen dan „Morgen, als gy het wenscht." //Gy moet my eerst iets beloven." z/En waf dan?" z/Dat gy het huwelyk geheim zult houden en tot den dood van myn vader een aBderen naam zult dragen. Doet gy dat niet, dan zal hy my hoogstwaarschijnlijk onterven." z/Ik ben met uwe voorwaarden niet ingenomen, Philip. Ik houd niet van geheime huwelyken; door my te huwen verwerpt gij echter zeer veel, zoodat ik veronderstel, dat ik ook wel iets moet toegeven als ik met u huw." //Uwe plechtige gelofte, dat niets u zal bewegen om u mijne echtgenoote te noemen alvorens ik u daarvoor vergunning geef?" «/Ik beloof het n tenminste wanneer gy er my niet toe dwingt als het eene zelfverdediging moet gelden." Philip lachte. //Daarvoor behoeft gij niet bevreesd te zyn," zeide hy, „Hoe zullen wy echter afspreken wat het huwelyk betreft?" „Wy kunnen elkaar in Londen ontmoeten." z/Zeer goed. Ik zal er morgenochtend in de vroegte heengaan, en mij een volmacht verschaffen, dan kunt gij mij Woensdag ko men opzoeken, waarna wy kunnen trouwen." z/Zooals. gy wilt, Philip; waar zal ik u kunnen vinden Hy noemde haar een adres, dat zy zorgvuldig opschreef. z/En nu moet gy gaan," zeide zy, „want het is laai. Ja nu moogt gy my een kus geven. Zoo, is het nu goed." Het volgende oogenblik was hy verdwenen. z/Ik heb het spel gewonnen," mompelde zy; „arme Maria I Het spyt mij voor haar, maar misschien is zy er nog het best aan toe. Zy zal er wel overheen komen, maar mijn lot is droevig; ik heb hem hartstochtelyk, waanzinnig lief, maar ik vertrouw den man niet, dien ik liefheb. Waarom moet ons huwelyk geheim gehouden worden Hy kan niet reeds verloofd zyn met Maria, want dan zou zij het my reeds hebben verteld." En zy strekte hare armen uit in de richting van hef pad, waarlangs hy haar had verlaten, en riep toen overluid in de taal van haar geboorteland, die zoo liefelyk van hare lippen klonk„O, myn lieveling 1 als ik u kon vertrouwen zooals ik u liefheb, wat zou ik dan van avond ge lukkig zyn." HOOFDSTUK VII. Het ieeoek van den squire. Er kwam niets tnsschenbeide in het plan, beraamd door Hilda en Philip; geen ramp kwam hun voornemen bespotten, of de vreugdekelk van Tantalus voor hunne oogen in stukken werpen. Integendeel, nog geen acht en veertig uur na het onderhoud in het vorige hoofdstuk vermeld, waren zy zoo volkomen en onhei' roepelijk man en vrouw als een speciale volmacht, en de predikant van een der kerken met behulp van den koster en een kerke knecht, dat konden bewerkstelligen. Nu volgde een kort tydstip van geluk, dat een verblijf in Lon den in kleine, stoffige kamers, hetgeen men daar moet verwachten in het midden van den heeten zomer, in een aardsch paradijs kan herscheppen, waarin helaas I de slang zonder eenige moeite zich toegang kon verschaffen. Het was evenwel niet meer dan natuurlijk dat toen de eerste glans van het genoten geluk begon te verflan- wen, het jonge paar over hun toestand begon na te denken, ea daarin wederkeerig verscheidene dingen ontdekte, die hun niet aanstonden. Voor Philip in hef bizonder waren het angstige over denkingen, want voor hem was de toestand zeer ingewikkeld. Ten eerste was hy in het geheim verloofd met Maria Lee, waarvan naar men zich zal herinneren, zyn vrouw niets wist, en hetgeen' voor een gehuwd man natuurlijk een allerhachelykste positie op leverde. Bovendien was het hoogst noodzakelijk, dat hy zijn huwe lyk met Hilda strikt geheim hield, om niet te spreken van de noodzakelijkheid om den meesten tyd van zyne vrouw verwijderd te zyn. Wordt vtrvolgdl)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2