INGEZONDEN. DE CHOLERA. 38ste Muziekuitvoering in den Hout Sociëteit „TROU MOET BLIJCKEN." Burgerlijke Stand. KENNISGEVING. Stoomvaartbarishten. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. tig toestel. Verschillende personen zul len zich op een beweegbaar platform kannen plaatsen, om door het glas ver- schillende gedeelten van den hemel te zien. Het is niet noodzakelijk den teles coop op eene hoogte te stellen, want de ondervinding heeft geleerd, dat ee» instrument op den vlakken grond even duidelijk een beeld weergeeft als op eene verhevenheid. Het grootste instru ment, dat van Commons, heeft een diameter van ongeveer 1.50 M., de nieuwe telescoop zal vier maal zooveel licht geven de grootste, dien men nu heeft, en men zal op de maan een ruimte kunnen zien van 2 mete;' in het vierkant. Indien al Deloncle en Henry vol vertiouwen zijn in het slagen van hun werk, niet aldus vele Fransche en bui- tenlandsche geleerden. De onder-direc teur vsn het observatorium van Parijs, de heer Loewy, zeide er o. a. van, dat de afmetingen van den spiegel en van den telescoop zeer nauwkeurig zijn en de vergrooticgen, zooals men die bere kent, zullen teruggeven, maar het is slechts een hypothese, men moet nog rekening houden met de climatisehe invloeden, waaronder de telescoop ge plaatst zal zijn. Men zegt, dat de ten toonstelling van 1900 in het ffBois de Boulogne zal gehouden worden, en dat men ook daar den telescoop zal op stellen. Nu gelooft de heer Loewy, dat men een veel geringere vergrooting zal krijgen, dan men verwacht. Te Parijs kan men met de tegen woordige instrumenten slechts een ver- grooticg van 1,500 keer krijgen; met den telescoop van den heer Henry zal men een vergrooting hebben van 3,000, Maar men moet zich volgens den heer Loewy niet te veel illusies van het plan maken. Wanneer men zegt, dat men de maan op een afstand van 1 meter zal kunnen zien, moet men niet gelooven dat 1 meter er den aardbewoner slechts van scheidt; maar zeker is het dat men onder de gunstigste omstandigheden met betrekking tot den invloed van de lucht op deze satelliet een massa zal kunnen aanschouwen zooals de torens van Notre- Dame, die er als een stip zullen uit zien, terwyl een mensch een atoom zal gelijken. De directeuren van de observatoriums te Londen en Brussel hebben zich over Deloncle's plan even gereserveerd uit gelaten als de onder-directeur van het observatorium te Parijs. Albin Valabrègue stelt voor het Presidentschap der Fransche Re publiek te verloten, tegen 1 fr. per lot De winner zou voor een jaar President tijD. Valabrègue rekent er op, dat er minstens 20 millioen loten zouden wor den genomenmet het geld zou men de hüDgerigen kunnen voeden, en men zou dan mei kunnen zeggen, dat het Presidentschap tot niets dient. De bekende professor Roth- nagel heeft in een onderhoud met een redacteur van het Neue Wiener Tage- blatt als zijn meening uitgesproken, dat de cholora zich in Duitschland niet verder dan Hamburg zal uitbreiden. Al de gevallen toch, buiten die stad voorgekomen, zijn uit Hamburg af komstig en de lagere temperatuur, alsmede de regen der laatste dagen, brengen eene groote verandering in den dampkring teweeg. Wanneer dit waar is voor Duitsch land, hoeveel te meer dan nog voor ons land, dat zooveel verder van het besmette Hamburg af ligt! Een jonge graat, die op de wedrennen te Weenen 150.000 fl. ver speelde trachtte zich dood te schieten hij werd ernstig gewond. De bladen te Weenen ver halen, hoe eene jonge dame vandaar, te Brenner bad in Tirol in den morgen van den 311 September eene wandeling in de bergen ging doen. Toen zij des middags niet terugkwam ging haar vader ongerust geworden, met gidsen uit om haar op te sporen. Eerst in den avond vond men het meisje, levend, maar met de haren hangende aan een boom die over een afgrond stond. Niet zonder moeite gelukte het, haar uit deze eigenaardige positie te be vrijden. Het meisje vertelde, hoe zij verdwaald en uitgegleden was, maar hoe door een toeval heur haren die zij loshangend droeg, zich om den boom hadden geslingerd en haar voor een doodelijken val behoed. Zes uur lang had zij daar gehangen, onder een geweldigen stortregen, men kan begrijpen met welke gedachten. Buiten een woedende hoofdpijn (of haarpijn) heeft zij echter geen letsel bekomen, Woensdagmiddag heeft te Genua de admiraal Rennier bezoeken gebracht aan verschillende overheids personen. Hij werd in de straten zeer toegejuicht. Des avonds had een buitengewone voorstelling plaats in den schouwburg „Carlo Felicé. Een groot aantal Fran sche officieren woonde de voorstelling bij. In de stad heerschte eene groote opgewektheid. De Fransche matrozen waren nog aan boord. De brief van den heer [Carnet aan koning Humbert is zser kort. De presi dent van de Fransche republiek bedankt voor de eer door Italië aan het Fransche eskader bewezen, door het uit te no digen naar Genua te k«men. De koning ei de koningi van Italië zijn Donderderdag te 10 ü*r te Spezzia aangekomen. Zij werden door de daar aanwezige prinsen, ministers en overheden ontvangen en vertrokken f 0% uur onder het gejuich der menigte naar Genua, waar hun door de burgerlijke en militaire overheden een plechtige ontvangst werd bereid. Er was daar eene ontzaglijke menigte op de been, de geestdrift was groot. Generaal Cialdini is Don derdagavond te Livorno te 8 overleden. De stoomboot Mon a's Isle, van Dublin naar Glasgow, is Dinsdag te middernacht door een zwares mist bij Castletown (Iale of Man) gestrand. De boot stootte op verborgen klippen en lag onmiddellijk vast. Onder de 500 passagiers ontstond een groote ontstel tenis, welke gelukkig niet in een paniek overging, dank zij het kalme optreden van den kapitein en de bemanning. De vrouwen werden in de gelegenheid ge steld langs twee aaneengebonden ladders de rotsen te bereiken, en moesten van daar naar de kust waden. De heeren werden in langs een touw loopende manden aan wal gebracht. Toen allen op den vasten wal verzameld waren, trok men naar Castletown, waar men s nachts te half drie aankwam. Allen werden in het stadhuis opgenomen en van ververschingen voorzien. Pogingen om de boot af te brengen zijn tot dusver mislukt. De „Correspondance de la Hongrie* zegt uitroede bron te weten, dat het proces dat Maandag a. s. te Bu dapest begint tegen den directeur der financiën, den heer Ecyciemeki, die is beschuldigd van smokkelarij op groote schaal, vreemde bijzonderheden aan het licht zal brengen. Hooggeplaatste per sonen zouden bij de bedreigingen be trokken zijn. De Amerikaansch e blade n beweren de beschikkingen, die „Patti" in haar testament heeft gemaakt, te kennen. Op haar graf moet csnvolibre geplaatst worden met zangvogels uit alle oorden van de wereld, zeker als herinnering aan al hare reizen. Een som van 20.000 franken zal jaarlijks aan eenen bewaarder uitgekeerd worden om de vogels te onderhouden, en er voor te zorgen dat haar gebeente rusten zal onder eeuwigdurend gezang. De Nachte galen zullen bij voorkeur worden ge kozen. Zouden die nachtegalen geen „canards" zijn? vraagt een Fransch blad. Hoewel de telephoon bij zijne eerste verschijning als speelgoed werd aangezien, heeft hij heden reeds den rang van een hoogst belangrijk verkeersmiddel veroverd, en men weet nog niet, hoever de grenzen gaan, welke hij kan bereiken. Zoo heeft de Amerikaan ElisahGray een copieer-teiegraaf uitgevonden, die schrift of teekeningen nauwkeurig en met groote snelheid overbrengt over afstande* als van Weenen naar Berlijn; deze telegraaf-toestel kan gelijktijdig met den telephoon op een en dezelfde geleiding werken en de mededeeling door het woord, door middel van schrift volkomener maken of verifièeren. Te Weesen deed onlangs de heer Deckert eene zeer belangrijke ontdek king aan den telephoon, die in vakkrin gen niet gering opzien verwekt heeft en waarvan de practische gevolgen tot cu toe niet te overzien zijn. Men houdt namelijk de gehoorbuis loodrecht op een afstand van eenige millimeters van het trilplaatje van den microphoon en blaast in de tusschen beide apparaten opengebleven ruimtede telephooD laat dadelijk een luid geluid hooren, men zou kunnen zeggen dat hij begint te fluiten, wanneer niet een ander paar apparaten geluiden van geheel anderen aard als het fluiten vernemen liet. Bij juist stellen van den telephoon, evenals bij goeden toestand der elementen en bij geluidster ken microphoon, is het voldoende het eerste apparaat dichtbij het laatste te brengen om het geluid te voorschijn te roepen. Verandert men den afstand der instrumenten, dan ver andert het geluid, evenzoo wanneer men de schelp van de gehoorbuis onder een hoek, die 90 graden echter niet te boven mag gaan, van het trilplaatje van den microphoon wegdraait. Wordt tus schen de 6chelp van de gehoorbuis en het trilplaatje eene ongeveer 20 cM. lange buis uit papier of dun hout gebracht, dan wordt het geluid zeer versterkt, zelfs dan wanneer de buis gebogen is. Het geluid kan op afstanden als die van Weenen naar Praag, eo wel van den eenen abonmé naar een anderen, overgebracht worden. Ieder instrument heeft een verschillend geluid, dat waa neer het juist gesteld is, zeer harmonisch en krachtig klinkt, zoodat men bij eenige oefening dadelijk bemerkt of het appa raat juist gesteld is. Reeds uit deze korte aanwijzigingea kan men bemerken, dat de belangrijke ontdekking practische gevolgen kan hebben. Zoo kan men de gehoorbuis zeer nauwkeurig stellen, en lit is in het gebruik zeer belangrijk, daar de sterkte van het overgebrachte geluid hoofdzakelijk van den toestand van het ontvang-apparaat afhangt Evenzoo kan men alle wekker-apparaten bij de telephoongainituren besparen, daar een eenvoudig brengen van de gehoorbuis dicht bij den microphoon voldoende is, om den telephoon van het ontvangstation te wekken; die aan kondiging is zoo krachtig, dat zij door verschillende kamers en gangen hoor baar is. Eindelijk kunnen ook muziek stukken op deze wijze overgebracht woiden. Een dergelijk tele- en mierophonische hermoaica door middel van op verschil* lende wijze gestemde apparaten zou niet weinig effect maken. Eene dergelijke harmonica denkt de uitvinder naar de aanstaande tentoon stelling te Chicago te zenden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie ziek niet aansprakelijk De stoomboot Wandrahm uit Ham burg is in het quarantainestation te Quebec gekomen met een choleralijder aan boord. Dit gaf opnieuw aanleiding tot groote ontsteltenis. De overheid der stad heeft onmiddellijk een besluit afgekondigd, waarbij de landing van alle Immigranten verboden wordt. De Bourgogne is te New-York nog in quarantaine. De passagiers hebben ora den tijd te dooden bals en concerten georganiseerd, waaraan de Parijsche kunstenaars, die zich aan boord be vinden, hunne medewerking verleenen. De loodsen moeten aan boord blijven. Het getal beschikbare loodsen neemt aanmerkelijk af. Tien nieuwe gevallen van cholera hebben zich Woensdag te New-York voorgedaan, waaryan 8 bij de beman ning der Normannia. Twee andere zijn passagiers derde klasse van de Rugia. De kajuitpassagiers van de Normannia en de Rugia dringen in de dagbladen aan uit de quarantaine ontslagen te worden, omdat hun levCn gevaar loopt. De duitsche keizer heeft de oefeningen van het 130 en het 14* legercorps af- gecommandeerd. Woensdagavond was opnieuw een geval van cholera aange toond bij een vrouw die Woensdag in Berlijn was gekomen. Van Woensdag tot Donderdagmiddag werden te Hamburg 655 personen door cholera aangetast en werden 315 sterf gevallen aangegeven. Daarvan komen op Woensdag onderscheidelijk 261 en 180. De overige werden later aangege ven. Woensdag werden 162 zieken en 92 lijken vervoerd. Al wat uit duitsche havens af komstig moet te Athene 11 dagen in afzon dering blijven, wat uit Frankrijk, Italic en Oostenrijk komt, 5 dagen. In Griekenland is de gezondheid voortreffelijk. Te Altona telde men Woensdag 18 ziekte- en 9 sterfgevallen, te Wandsbeck verscheidene ziektegevallen en te Harburg sterftegeval. Te Morzburg is sedert 1 dezer geen ziektegeval meer voorge komen. Uit Hamburg komen weer berichten omtrent eene vermindering der epidemie. De directeur der Fi&asche Staatsspoor wegen, de heer Londre, die te Moskou vertoefde voor het spoorwegcongres, is aldaar aan cholera overleden. De heer Victor Welder de muziek- verslaggever van de Gilblas te Parijs is aaa cholerine overleden. Blijkens de Ditssdag te St. Ouen, openbaar gemaakte opgaven is éen nieuw geval van cholera Woensdag bekend geworden, en zijn sedert de vorige mededeeling 7 personen aan die ziekte overleden. Pierpont Rorgan te New-York heeft op eigen kosten de groote stoomboot Stoniagton gehuurd voor de ontvangst der kajuitspassagiers van het in quarantine liggende stoomschip Normannia. De bedoelde passagiers zijq onmiddellijk naar de Stonington overgebracht en staau aldaar onder toezicht. De stoomschepen City of Newyork Bourgogne en Elbe zijn uit de quarantaine ontslagen. De cholera, welke in Perzië 30,000 slachtoffers maakte waarvan 13,000 te Teheran, is thans als geweken te be schouwen. De geneeskuudige hoofdinspecteur dr. Krauss, te Hamburg, heeft wegens de toenemende verontwaardiging over zijne tekortkomingen zijn ontslag genomen. Het wordt aldaar nu officieel erkend, dat de tot nu toe officieel geleverde sterftecijfers valseh en beneden de wer kelijke cijfers zijn geweest. Vervolg Stadsnieuws. De levering van brandstoften ten behoeve der gemeente-inrichtingen tot 30 Juni 1893 is door B. en W. gegund aan H. van Breemen Co. grove steen kolen voor 90 per 100 KG.; J. T. Peiquin Zonen grove coke voor f 0.43 per HL.de Haarlcmsche gasfabriek geklopte coke voor ƒ0.50 per HL.aan J. Overakker korte turf voor 0.55 per dubb. HL. en lange turf voor f 0,32 per dubb. HL. M. de R. Uit het Dagblad van gisteren, bemerk ik dat men ook hier langzamerhand gaat gelooven, dat cholera te Ham burg is, en dank zij de doeltreffende maatregelen, welke door het centraal gezag niet genomen worden, wel spoedig overal in Nederland zal zijn en er dus wel eenige voorzorgsmaatregelen getroffen dienen te worden. Andere ge meentebesturen rekenen hieronder o. a. het verstrekken van zuiver drink water. Hier echter wordt van stadswege slecht water verstrekt. Zoo o. a. staat er een pomp met het opschrift „slecht water* op de Oude Gracht bij het Heiligland, in de nabijheid van 4 scho len. Groote menschen zullen daaruit niet drinken, maar kinderen, gesteld dat ze allen lezen kunnen, storen zich daaraan niet. Zou het daarom niet zaak zijn, die slechtwaterpompen van onze straten te doen verdwijnen, want het drinken daaruit buiten rekening gelaten, geloof ik, dat het schrobben en be sproeien der straten met slecht water zelfs niet gewenscht is. Hoogachtend, üw dwDr. P. van te De voorwerpen zijn dagelijksuitgezon derd op Zon- en feestdagenvan 5's middags 12 tot 2 ure voorde eigenaars terug te bekomen. Een apothekersdoosje met poeders. Een kinderschoentje. Een paar hand schoenen. Eene broche. Eene rijtuig- kruk. Een zwarte mantel. Eene wasch- lijst. Eene haarspeld van perled'araour. Eene paardendeken. Een potloodhouder. Een hamer. Een armband. Een duim stok. Twee spionnen. Een haarkam. Eenige ringen met sleutels. Eenige sleutels. {Alles op s/raat gevonden). Terug te bekomen by J. Staal, Papentorenvest no. 8, een paardendek. Idem bij E. Felder, Koningstraat no. 14, eene gouden broche. Id. bij L. de Jong, Groote Houtstraat no. 89, een vaatje met boter. Id. bij J. Koning, Lange Molenstraat no. 24, eene porte- monnaie met geld. Id. bij den heer F. Hooijer, Smedestraat no. 9, een granaten armband. In één der Iramwaggons achtergelaten. Een lorgnet. In ééne der waggons van de Bloe men daalOver veenHaarlem Tramomnibus maatschappij achtergelaten. Een dames-taschje. ten overslaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen hetoprioh- ten dier inrichtingen in te brengen. op Zondag n Sept., des middags van 2—4 uur, door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. Marsc'a aus der Oper Rienzi Ouverture Don Juan Toujours Galant, Polka. Fantaisie sur des motifs de l'opéra Le Trouvère. Ouverture Peter Schmoll. 6. Improvisationen, Walzer. Potpourri de l'opéiette La Vie parisienne Wagner. Mozart. Far bach. Verdi. Weber. Gungl. Offenbach. CONCERT, te geven door het Ste delijk Muziekkorps, onder directie vaa den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 11 Sept. 's avonds te 8 uur. PROGRAMMA. Marsch aus Athalia. Mendelssohn.1 Ouverture lTtaliana in Algérie Les Patineurs, Valse. Serenade Espagnole, pour Cornet Piston Solo (Uit te voeren door den Heer Henry Hofmeester.) Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra Hérodiade Rossini. WaldteufeL Eilenberg. Massenet. 6. Ouverture Raymond ou le Secret de la Reine Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra Faust 8. a. (Les Rameaux. b. (Aubade Printa- (niète Fantaisie du Ballet- Opéra La fille de PharaonPugni. Thomas. Gounod. Faure. Lacombe. FAMILIES ERICH TEN. Gehuwd: 7 Sept. G. Gorter en A. M. Hamel, Sneek. - 8. P. J. W. Wolters A. M. Hartman, Amst. - H. Bos boom en C. Jessurun Lobo, Amst. - C. vara Spall en N. Hübner, Amst. - H. J. M. Schmitz en C. L. Wedemeijer, Amsterdam. Geboorten: 5 Sept. M.C. A.Sloot— Jansen z. Londen. - 6. M. A. F. van RooijenGarretsen z. Den Haag. - 7. A. E. LugtGroeneboom z. Eede. - 8. Mevr. Röeil—-Hoeufft z. Utrecht. - A. BouterDe Leur z. Amst. Overleden: 21 Aug. C. Silberling jm. 38 j. New-York. - 6 Sept. H. Bitlmmer jm. 4 j. Utrecht. - 7. W. Kruijer jm. Noordwijk-Binnen. - Wed. M. de LeeuwJoles 90 j. Barne- veld. - 8. L. C. J. van Eijkern Sweers 42 j. Heemstede. - A. M. C. van Houweninge jd. 2 j. Amst. Ondertrouwd: 9 Sept. H. Vooren en L. A. Tangermann. - C. Hartog en P. K. Kempenaar. - J. P. A. Nelissen en J. Sparwer. Geboorten: 8 Sept. T. Lamme Swarthof z. - T. SprengerMulder z. - J. M. LentelinkIJsseldijk z. (levenl.). - 9. D. C. v. d. Vossende Haan z. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voorm. 10 tot dea naraidd. 4 unr, tot 22 Sept. e.k. 's nam. ten 2% are, ter gemeente secretarie ter visie zijn nedergelegd, de ingekomen verzoeksehrifteo met de bijlagen vaalo. P. J. Voorderhake, om vergunning tot oprichting van eene slachterij on rookerfj, in het pereeel aan de Zijlstraat No. 3, kad sectie C, No. 25932o. E. Laag, om vergunning tet oprichting van eene stoffenverver^ door stoom gedreven, in het pereeel aan de Kssenstraat No. 27, kad. sectie D, No. 4961; 3o. Wed. C. Kuiken, om vergunning tot oprichting van eene vleeschrookerij in het£ perceel aan de Gr. Houtstraat No. Ió2, kad. sectie C, No 1696 en dat op den veertienden dag na heden, syndo 22 September e.k. en wel des namiddags ten 2% nar op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid sai worden gegeven, «m Het stoomschip Soerabafa, van Rot terdam naar Java, vertrok 8 Sept. van Suez. Het stoomschip Oranje Nassau, ver trok 8 Sept. van Amsterdam naar Paramaribo. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., vertrok Woensdag 7 Sept. van Baltimore naar Rotterdam. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van New York naar Rot terdam, passeerde Donderdag 8 Sept., des namiddags 2 uur 50 min., Prawle- point. Het stoomschip Merapivan Java naar Rotterdam, vertrok 8 Sept. van Port-Said. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde- linge aanvr age de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn ie bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen In lichting tegen toezending van postzegel 1. Besch. meisje in een mag. vjj fijne dames- artik., torstvan nette fam. om te word. opgei. 2. Huishondster, R. K. 3. Winkeljuffr. in banketbakk., P. G., bek. met 't vak. 4. Burgerjuffr., P. G. bov. 80 j. by 2 dames in Hilversum, aal. ƒ100 enz. 5. Pleegzuster m. 1 Oct. in een kinderzieken huis, niet jonger dan 20 jaar. 6. Manteljnffr., P. G., v. verk. v. kindergoed. 7. Winkeljuffr.,- terat., R. K., voor een zaak in manufact. 8. Expediteur in een engros-zaak v. huish. art. Sal. ƒ400 por j. 9. Directeur stoomververij van 200 looms in Twente, grond. bek. m. h. vak en wat daarbij behoort. 10. Agenten glasverz.mij tegen ruime prov. 11. Registratieklerk. 12. Aide do cuisine in een voorn, hotel, voorz. v. goede referent. 13. Net jongm. met 1 Oct. in kant.boekh. te AmstgeL m. h. vak vertrouwd. 14. Bediende extern, tegen 1 Oct. in kant. boekh. te 's-Hage. 15. Iemand als klerk, voor correspond., net schrijv., vlug met de pen, goed op de hoogte d. holl. taal, liefst ongeh., P. G., m. goede get., liefst kenn. v. boekh., drnkkery en boekh., sal. 1000. 16. Steendrukker v. de handpers. 17. Iemand, kun», boekh. en correap. 2580 j., te Utrecht op een admin.kant., borgst. 1000, aanv. sal. ƒ800. 18. Grootwerker en schepwerkor aan een fabr. van zilverwerk., torst, en v. vast. 19. Pikeur aan een ryschool. 20. Banketbakker, P. G. teg. Oct.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3