KEiNNISGEYlNG. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. familie gtaresfoot. 10e Jaargang. Woensdag 14 September 1892. No. 2821. STADSNIEUW 8. Een treurig StraattooneeL BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSttccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. He Burgemeester van Haarlem-, Mezen eene aanschrijving van den Heer Commissaris der Koningin d.d. 8 September jl. No. 49/8768 le Afd. naar aanleiding van art. 8 van het Kon. Besluit van 4 September 1892 (Slaatstlad No. 215) tot vaststelling ran buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische Cholera tot wering harer uitbreiding in ge volgen: Brengt ter kennis van de ingeze tenen der Gemeente, dat bedoeld artikel zal worden toeg.past, ten aanzien van personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Ant werpen of H&vre, zoodat ieder die een of meer personen, komend, uit Rusland, Hamburg, Altona, Ant werpen of Hhvre in zijne woning huisvest, verplicht is, onmiddellijk na aankomst van dien persoon of die personen daarvan kennis te geven aan den Burgemeester en evenzoo kennis te geven aan den Burgemeester van elk ver dacht ziektegeval in zijns woning, mitsgaders van het vertrek van bo venbedoelde personen en van de plaats waarheen zij alsdan vertrok ken zijn. Wordende de ingezetenen uitge- Doodigd stiptelijk aan het voren- itaande gevolg te geven. Haarlem, 12 Sept. 1892. He Burgemeester voornoemd, E. A. IORUENS. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de voljaars en kwartaals patenten, dienst 1892/93, ingevuld gereed liggen ter gemeente-secretarie en dat de afgifte daarvan aan belanghebbenden zal plaats hebben, op Donderdag, Vrij- iag en Zaterdag, 15, 16 en 17 September aanstaand», van des mor geus 10 tot des namiddags 2 ure. Ingang door het pand ("Bureau jemeente-on tv anger). E Belanghebbenden worden uitge- noodigd het aanslagbiljet mede te brengen. Tevens wordt herinnerd, dat de onafgehaalde pafenten en afschriften door de deurwaarders der directe belastingen aan de patentplichtigen zullen worden uitgereikt, tegen be taling van 10 centsterwijl eene boete van /15.zal worden ge vorderd van hen die, daartoe aan gemaand wordende, hun patent oi afsehrift daarvan niet kunnen ver- toonen. Haarlem, 12 Sept. '92. He Burgmeester voornoemd, E. A. IORDENS. Haarlem, 13 Sept. 1892. Wij meenen velen onzer lezers oen dienst te doen door hen opmerkzaam te maken, dat de inschrijving ran nieuwe leerlingen voor de herhalings school deze week neg kan plaats vinden. De gelegenheid daartoe bestaat alle middagen van 12 1 uur in het gebouw van de burgerschool op het Klein Heiligland; Inzonderheid bevelen vrij de houders van getuigschriften, afgegeven door de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, aan, deze gelegen heid om zich verder te bekwamen niet te laten voorbijgaan. De kosten toch zijl slecht f 2 of 1 of niets. Maandagavond vergaderde het depar tement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ia de boven zaal van het gebouw in de Zijlstraat. Nadat de voorzitter, de heer P. Dyserinck, een woord Yan hulde had gebracht aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter, mr. H. Jacebi, werd tot bestuurslid benoemd de heer A. H. Gijsberts, die de benoeming verklaarde aan te nemen. Tot secretaris van het departement in de plaats van den heer Ed. de Lanoy, die wegens drukke bezigheden bedankt heeft, werd met algeraeene stemmen gekozen de heer mr. H. J. D. D. Enschedé, die eveneens de be noeming aanvaardde. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij afwijzend wordt beschikt gd een rekest van het departement om subsidie van f6000.voor den bouw eejner nieuwe kweekschool voor onder wijzeressen. Ingekomen is het verslag van de school voor Bejaarden over den atgeloopea cursus, ingezonden door het hoofd dien school, den heer M. Sterk. Aan der cursus werd deelgenomen door 24 man nen en 10 vrouwen, terwijl het onder wijs goede vruchten afwierp; Eene aardige bizonderheid in dit ver slag is, dat een van de leerlingen een schoorsteenveger was, dien het verdroot dat zijn vrouw wel en hij niet lezen of schrijven kon. Hij heeft zijn ijver met gunstig gevolg zien bekronen en staat thans in dit opzicht bij zijn vrouw niet ten achter. Door den heer dr. E. van der Ven wordt medegedeeld, dat de nieuwe cur sus van de Kweekschool voor onder wijzeressen is aangevangen met 39 in terne en ruim 40 externe leerlingen, zoodat de schoollokalen geheel gevuld zijn. De rijkssubsidie die thans genoten wordt, bedraagt circa 8000 gulden per jaar. Dezelfde spreker brengt een woord van hulde aan den aftredenden voor zitter den heer P. Dyserinck, die de vergaderingen zoowel van het departe ment als van het bestuur daarvan, steeds op zoo aangename wijze heeft geleid en daaroa aan den afgetreden secretaris, den heer Ed. de Lanoy, die niet minder dan acht jaar deze functie zoo uitne mend heeft waargenomen. Deze woorden werden met applaus begroet en werd de vergadering daar na gesloten. Zondag LI. volbracht de Gymnastiek vereniging „Concordia", (voor jonge lieden uit den handwerkstand) den vol genden wandeltocht, onder leiding van den heer A. J. Meijerink per spoor 8 uur, naar Amsterdam, zoo ving de wandeltocht aaD, naar Muiden, door naar Muiderberg, van daar langs de Zuiderzee naar Naarden. Na een uur toevens aldaar, werd de terugtocht aanvaard, de straatweg volgende naar Muiden, om per stoomtram van daar naar Amsterdam te gaan, zoodat de leden (20 in getal) des avonds behou den om 8% uur weder te Haarlem aan kwamen. Na door den heer Meijerink in zijn lokaal bedankt te worden voor de flinke houding den geheelen dag door de leden getoond zoo dankte de voorz. P. Groenendaal ook namens de leden, den heer Meijerink hartelijk voor den genot vollen dag der Vereeniging, door boven staande bezorgd, en sprak den wensch uit, dat daardoor der Vereeniging weder nauwer zou zijn verbonden, tot voor uitgang van het edele gymnastiekver- maak met den wensch, dat het volgende jaar weder in denzelfden geest en stem ming zoo'n wandeltocht zal plaats kunnen hebben, waarna na een „lang zal hij leven" (den heer Meyerink toegezongen,) de leden huiswaarts keerden. Aan de Vereeniging tot opneming en op roe ling van verwaarloosde wee zen, te Nijmegen, zijn vermaakt door wylen mej. G. van Campen alhier, een legaat van f 400, en door wijlen J. T. Kuiper te Slochteren deel van zijne nalatenschap, na aftrek van legaten en onder den last van vruchtgebruik. Een onzer lezers, lid van de Com missie van toezicht van het gesticht „Meerenberg," deelde ons heden mede, dat de in ons vorig nummer medege* deelde voordracht voor directeur van dat gesticht niet juist is en dat deze eerst Vrijdag e. k. officieel zal worden opgemaakt. Wij willen niet nalaten, deze opmer king te publieeeren. Onze berichtgever evenwel, dien wij nader over de zaak hebben gesproken, verklaarde ons zijn bericht uit alleszins vertrouwbare bron te hebben geput. De heer A. Huijkman, orthopedisch schoen- en leestenmaker Bakenesser- gracht 53 alhier, zendt ons een boekje, waarin een tal van getuigschriften voor komen, hem door zijne clientèle gege ven. Onder die getuigschriften welke alle zeer vleiend zijn voor de deugdelijkheid van het doer den heer Huijkman ge leverd werk, komen er voor van haar- lemsche doctoren, van een groot aantal bekende ingezetenen dezer stad, zoowel als uit andere plaatsen in ons land. Voor hen die dit nog niet weten diene, dat de heer Huijkman er zich op toelegt voor iederen voet het schoei sel te maken dat daaraan het beste past en dus voor abnormaal gevormde voeten een schoen te leveren, die zonder lee- lijk te zijn, toch een geraakkelyken gang verzekert. Hedenmiddag zagen wij (o. a. in de Anegang) een sproeiwagen,}dïe de straat met eene creolin-oplossiDg besproeide. Wij maken gaarne melding van dezen lofwaardigen maatregel, om dn de straten schoon èn den dampkring friseh te hou den. De heer J. A. C. Schröer deelt ons mede, dat hij voor het gezin dat bij gebrek aan eene woning op den Kin- derhuissingel in de open lucht kam peert, na de laatste in dit blad gedane opgave nog heeft ontvangen Van het Roomsch Katholiek Paro chiaal Armbestuur 10. Van Dr. H. f 2.50. Totaal met de vorige opgaven /82. De heer Schröer heeft pogingen in het werk gesteld om een huisje voor het gezin te huren, doch is daarby op moeielijkheden gestuit. De huiseigenaars zijn weinig begeerig eene familie die door een hunner met den sterken arm uit de woning is gezet, op te nemen. De heer Schröer verzoekt ons daarom thans, mede te deelen dat hij borg blijft voor de betaling van de huur gedurende een zekeren tijd. De man krijgt dat geld zelf niet in handen. Derhalve is er geen gevaar voor een huiseigenaar, om het gezin te huisves ten. Mocht het wezen, dat eerlang toch weer de familie uit haar huisje zal worden gezet, dan is de heer Schröer bereid, ook de kosten daarvan te ga randeeren. Wat hij door dezé verzoekt is, dat men dit gezin in staat stelle, zich op te beffen uit den toestand, waarin het, zij het ook niet buiten eigen schuld, ge raakt is. De wil van deze menschenis goed, wie helpt hen (zonder gevaar voor geldelijk verlies) om van hunne goede bedoelingen te doen blijken? Zie vervolg Sfadnieuws 3e pag.) De heer A. D. C. ClarioD, ontvanger der gemeente Velsen, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd. Over het geval met dr. Mezger te Domburg, deelt de Midd. Oi. mede Een der artisten, die onlangs te Domburg een concert gaven, maakte van de gelegenheid dat hij daar was gebruik, om dr. M. over eene ziekte aandoening te raadplegen. De heer Mezger, die als regel heeft gesteld kunstenaars, zelfs de voornaamste onder heD, gratis te behandelen, was zoo beleefd ook dezen kunstenaar zijne meening omtrent het ziektegeval te zeggen; de medicus oordeelde de aan doening van weinig beteekenis, doch voorzag dat, zoo hij den artist behan delde, dit een tijdruimte van minstens eene week of zes vorderen zou. Aange zien dr. Mezger nu nog slechts een veertien dagen te Domburg blijven kon, gaf hij den kunstenaar eenige voor schriften en raadde hem aan deze aan zyn gewonen geneesheer mede te dee len en zich door dezen te doen be handelen daarbij de verzekering voe gende dat de patient dan even goed herstellen zou. Wat gebeurt nu? Een der toon gevende bewoners van Domburg stelt eene inteekenlyst op voor het geven van een concert, waarvan de opbrengst dienen moet om de verplegiDgskosten van den jongen kunstenaar te Wies- 14) HOOFDSTUK VII. Hy werd binnengelaten in de ontvangkamer, terwijl een dienst bode miss Lee ging zoeken, die zy wandelende in den tuin vond. //Er is een heer om u te spreken, miss." #Ik ben niet thuis. Wie ie het?* //Mynheer Caresfoot, miss!" //O, waarom hebt gy dat niet eerder gezegd en in de Btellige meening, dat Philip haar onverwachte kwam bezoeken, snelde Maria naar huis. //Zoo Philip," riep zy uit, toen zy de deur opentrok, //dat is «rdig van u, oh ehl* want op dat oogenblik verscheen Ca resfoot Senior in de deur en maakte zyn deftigste buiging. *Het is de eerste keer sedert langen tyd, lieve Maria, dat ik mjjzelven Philip hoor Boemen en ik vrees, dat dit nog by toeval gebeurde. De naam, noch de blos waren voor m$ bedoeld." Maria was nog steeds zeer verlegen. //Ik dacht," zeide zij, *dat het uw zoon Philip was. Hy is hier in lang niet geweest." //Met de zekerheid van zulk een begroeting is het inderdaad verwonderlijk, dat hy weg kon blijven," hernam de oude squire en boog met zulk een statigheid, dat het weinigje zelfbeheersching, dat Maria na haar vliegende binnenkomst behouden bad, nu verdween. //En nu myn kind," vervolgde haar bezoeker, terwyl hy zyne doordringende oogen op haar gelaat vestigde, //wanneer gy er niets tegen hebt zullen wij gaan zitten en wat praten. Zoudt gy uw hoed niet afzetten?" Maria zette haar hoed af en ging zitten, verkeerende onder den invloed van den gloed uit de doordringende oogen, welke znlk een eigenaardige uitwerking hadden gehad op twee zoozeer verschil lende personen als mevrouw Caresfoot en Jim Brady. Zy wist op dat oogenblik niet goed wat zij zou zeggen. (yMyn kiod," vervolgde nu de oude heer, //het onderwerp, waar over ik van plan ben met u te spreken, staat ia nauw verband met uw geluk, en is ook van zeer teederen aard. Als verontschul diging daarvoor moet ik aanhalen, dat gy de dochter zyt van myn vreegeron vriend, ja, wy waren goede vrienden, vyftig jaar gele den, en bovendien heb ik zelf groot belang by de zaak. Begrypt gy my?" „Neen, niet goed." Welnu, vergeef het dan een ouden man, die geen tyd meer mag verspillen, dat hy oogenblikkelijk de zaak zelve bespreekt. Ik bedoel, dat ik Lier ben gekomen, Maria, om u te vragen, of er een soort afspraak of verloving bestaat tusschen Philip en u De oogen waren nu vol op haar gericht en Maria had eene gewaarwording, alsof daarmee haar geheim aan het lieht werd ge bracht evenals een kurkentrekker den kurk te voorschyn brengt. Eindelyk kon zy spreken. Ja, wy zyn verloofd." z/Dank u, Maria. Hoe lang zyt gy reeds verloofd?" //Ongeveer acht maanden." z/En waarom is dat zoo geheim gehouden z/Ik weet het niet. Het was Philips verlangen. Hy vroeg my het aan niemand te vertellen, en ik geloof, dat ik het aan u ook niet had mogen zeggen." //Wees daarover gerust, myn kind. Philip heeft mij reeds ver teld, dat er iets tusschen ulieden bestond en ik wenschte alleen de bevestiging van dat goede nieuws van uwe lippen te hooren. Jonge mannen zyn zulke pedante wezens en altyd geneigd, zich te verbeelden, dat zy by dames in den smaak vallen. Het doet my genoegen te hooren, dat hij zich in dit geval niet heeft vergist." //Ik ben bljj, dat u er moe ingenomen is," zeide Maria zachtjes. j/Bli(j, mijn kind I" zeide de oude heer, terwyl hy opstond en in zyn opgewondenheid de kamer op en neer wandelde; //bl$j is een veel te zwak 'woord daarvoor. Het verheugt my meer, dan wanneer ik een buitenplaats ten geschenke had gekregen. Luister, Maria, ik heb hierop al jaren myn hart gezet. Ik hield van je vader, meisje, en je lykt op hem. Ja, ik houd ook van u, want g\j zyt een braaf en edel meisje en znlt goed doen in een familie, die behoefte heeft aan deze eigeaschappeD. Bovendien grenst uw land aan het enze, en daar ik heft niet kan koopen, ben ik blij, dat het deer dit huwelyk by myn landgoed komt. Altyd heb ik de Abdy, Isleworth en Retham bij elkander willen zien voor ik

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1