WEDSTRIJDEN. Letteren en lunst* POLITIM OVERZICHT. baden te dekken. Dit geschiedde buiten dr. Merger om, en deze was, toen ook hem die lijst werd gepresenteerd, er alles behalve over gesticht dat op deze manier ge handeld was. Van eene weigering om den artist te behandelen, kon echter geen sprake wezen, omdat na het gehouden consult geen behandeling door ér. Merger meer noodig was. Het stoffelijk overschcrtvan ds. Ternooy Apèl werd Maandag te Amsterdam derwaarts geleid door een paar duizend vrienden en vereerders, op „Zorgvlied" begraven. Twaalf kran sen dekten de lijkkist, waaronder een van de Nederlandsche Gemeente te Londen. Aan het geopend graf huldig den ds. Barger namens den kerkeraad, ds. Posthumus Megres namens het Bij belgenootschap, ds. Herderschee namens de Evangelische Maatschappij, de heer Bruinwold Riedel namens den Protes tantenbond, de directeur vau het blin den-Iustituut namens de kweekelingen, de heer H. Mohrman namens „Zelfstan dig godsdienstig leven" en eindelijk ds Laurillard in een gevoelvol gedicht de verdiensten van den overledene als her der, lecraar en catecheet, en als bevor deraar van godsdienstzin besprekende. De schoonzoon, ds. Proost, van Zaandam, dankte voorhet bewezen eerbetoon. Zondag werd Hilversum bezocht door een groot aantal railitai- tairen van het regiment grenadiers en jagers, gelegerd in het kamp bij Laren, De militairen waren zeer vroolijk en uitten deze vroolijkheid door te zingen, waarschijnlijk niet wetende, dat dit bij gemeente-verordening was verboden, Tc^n de politie dat zingen had verba»- den en aan het verzoek geen gevolg schap met dat schip is verboden. De gezag voeder, kapfc. P. F. Hansen, is Zondagavond naar de barak op het exercitieveld vervoerd, waar hy Maan dag overleed Het moet nog niet zijn uitgemaakt of men hier met een geval van cholera asiatica of van inlandsche cholera te doen heeft. Onbegrijpelijk is het, dat de rijks- quarantainedokter te Maassluis het schip vrij verklaarde, aangezien de ziekte verschijnselen zich reeds kort na vertrek uit Hamburg voordeden. H. R- Cl Te Ewijndrecht heeft zich bij een kind van n jaar een geval van „cholera asiatica" voorgedaan met doo - delijken afloop. Het lijk is onmiddellijk het lijkenhuis overgebracht. De woning is gedesinfecteerd, het lijf- en beddegoed verbrand; terwijl door de zorg der politie woning en bewoners zooveel mogelijk geïsoleerd worden. Te Lage Zwaluwe heeft zich een ernstig geval van „cholera nostras" voorgedaan bij een schippersknecht, komende van Zwijndrecht. Ofschoon de lijder gedurende vier dagen vóór zijne komst te Lage Zwaluwe aan buikkram pen en diarrhee ,had geleden, was hij evenwei rustig voortgegaan met het drinken van groote hoeveelheden onge kookt rivierwater. Te Brandwijk (Gijbeland) heeft zich mede een geval van „cholera nostras" voorgedaan, echter met gunstig verloop, Het driedaagsche welda- digheidsfeest vanwege de Carnavalclub te Breda is Zaterdag in tegenwoordig- heid van een overtalrijk publiek in den uitgestrekter» tuin van Concordia ge opend. Er was eene volledige kermesse d'été. In een chocoiadetent (Van Hou ten) bedienden meisjes in Noord-Hol- werd gegeven, trad zij krachtiger op en landsche, Zeeuwsche en Friesche klee- 3 u „i Mfn er sierliike kramen werd een korporaal door een agent aan gegrepen. De soldaten schoten den kor por aal te hulp, en een bloedig gevecht ontstond tusschen hen en een viertal poli tieagenten, van welke een paar vrij ernstig gewond werden. Door hec flink optre den van een officier der jagers werden verdere botsingen voorkomen. Ook Vrijdagavond moet eene scher mutseling tusschen politie en militairen hebben plaats gehad. De soldaten waren, naar men zegt, erg ontstemd over het verbod om te zingen en over de wijze van optreden der politie. Te Wormerveer is Maandag de bakkersknecht Bloem overleden volgens de verklaring van den inspec teur van het geneesk. staatstoezicht dr. Dozy, is hy bezweken aan cholera nostras. De Scheveningsche sport- tentoonstelling werd Zondag door 6916 personen bezocht, het grootste tot dusver verkregen aantal. Van 4 tet 11 Sept. gingen 30,424 en van 1 Juni af 529,602 personen door de tourniquets. Zondagmorgen is zekere J. van S. op de Wijnhaven te Rotterdam ineengezakt. Naar de barak op het exercitieveld overgebracht, bleek het dat de man aan cholera notras lijdende was. Zondagavond werd bij den havenmeester te Rotterdam bericht ont vangen van den quarantaine-dokter te Maassluis, dat het stoomschip Maas van Hamburg gekomen, zouopstoomen met verzoek om den kapitein, die wegens het overmatig gebruik van Holiewaypiiien ongesteld was, naar het Ziekenhuis te doen transporteeren. De havenmeester oordeelde dit geval eenigszins verdacht, weshalve hij zich met den quarantaine- dokter en den voorzitter der gezond heidscommissie naar boord begaf. De geneesheeren constateerden, na onder zoek, een ernstig cholerageval. Het stoomschip, dat aan deBoorajes lag, werd daarop uit de kom der ge meente verwijderd en naar boei 18 aan de Ruige Plaat verwezen. De gemeen te Bosch werd overreden, is reeds den zelfden avond overleden. Door de arrondissements- rechtbank te Heerenveen, is, ter ver vulling van de vacature van grifher van dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling; mr. J. A. Hingst, griffier bij het kan tongerecht te Bols ward: rar. P. J. J. Scholten, substituut-grif fier bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem, en mr. J. A. Wijers, griffier bij het kantongerecht te Enschede. derdracht. Men had er sierlijke kramen met patisseries, parfumeriën, galanterien, bloemen enz. Schiettenten, wafel- en poffertjeskramen, bodega's, caroussels, .enz., ja zelfs een schoone Galathea. Bij het prachtig weder en een opwekkend concert der kleine kapel van het 6e regiment infanterie was het een welge slaagd feest, nog verhoogd door allerlei kinderspel-wedstrijden. Ook de volgende dagen liep het bi zonder mede. Er werd zeer veel ver kocht van de vele kostbare voorwerpen en de deelneming aan de verloting ten bate der kindervoeding was bizonder groot. De bediening in verschillende kramen geschiedde door lieve Bredasche jonge dames, wier gepaste vrijmoedig heid niet weinig tot het succes bijdroeg. Zaterdagavond te 7 uur had de uit reiking der prijzen in de wedstrijden plaats, gevolgd door gymnastische stan den en een conceit van het muziekkorps der dd. schutterij, onder directie van den uit.-kapelmeester C. P. W. Kriens uit Haarlem. Tot slot werden poses plastiques in de kiosk vertoond, alles by electrische verlichting. Een soldaat, in garnizoen te Breda, die op den verjaardag van de koningin, een agent van politie verwondde, en zich daarvoor in arrest bevond, is na overrompeling van den schildwacht ontvlucht. Hy sprong daarop in de Singelgracht, waaruit men zijn lijk heeft opgehaald. Maandag heeft zich te 's-Hertogenbosch een ernstig geval van „cholera nostras voorgedaan met doode- lijken afloop. Na een kortstondige ongesteldheid is daaraan overleden de weleerwaarde heer J. B. H. Kamp, kapelaan der ka thedraal van St. Jan. De overledene, die reeds in den kor ten tijd, dat hij in de parochie van St. Jan zijn priesterlijk ambt vervulde, de algemeene achting der parochianen had verworven, bereikte slechts den leeftijd van 29 jaren. De wegwerker J. vande Wetering te Vucht, die Zaterdagmiddag Zondagnamiddag hadden de wieler- weijwedstrijden plaats nabij het uitspan ningsoord „De Tuinbouw" indeBeem- ster. De weg was als volgt„Tuinbouw 00 den Purmerenderweg, Zuiderweg, Wormerweg, Jisperwegterug Zuiderweg naar de „De Tuinbouw." Afstand 15.560 meter ol 15K kilometer. De jury bestond uit de heeren: Otto Cohen, A. Kool hoven, W. G. Dei Baere, D. P. Schrik- ker, Maats, Pander en H. Breemeijer. Er waren voor den nieuwelingen- wedstrijd 26 deelnemers. No. 1 (safety handicap) ging door te weinig deelname niet door. De ie prijs werd behaald door Jan Feith, van Amsterdam, in 32 m. 37 secde 2e prijs door H, Bloem, van Amsterdam, in 34 m. 2c sec; de 3e prijs door H. H. Judels, van Amsterdam, in 84 m. 56 s/o sec., en 4e prijs door J. H. W. Sehwarze, van Amsterdam, in 34 m. 57 7s sec. Van de gemengde handicap waren prijs winnersNo. 1 A. Keijzer, van Amsterdam, met 10 m. voorgift in 37 m. 52a,s sec.; No. 2 Van der Griendfc, van Haarlem, in 38 m. 53 see.No 3 A. F. Vlug, van Utreeht, met 1 rn, voorgift in 39 ra. 4 sec., en No 4 H. Bloem, van Amsterdam, met 3 m. voor gift in 43 m. a6 sec. Sara Bernhardt heeft een kunststuk verricht. Zij heeft op éen dag twee malen „La Dame aux Camélias" ge speelddes namiddags te Charleroi voor een liefdadig doel, des avonds teBrus sel; beide malen voortreffelijk. RECHTSZAKEN- Voor het gerechtshof te Amsterdam zal de volgende week het hooger be' roep van den officier van justitie in de zaak an mr. W. F. Schimmel in be handeling komen. De behandeling der herhaaldelijk uitgestelde zaak van den socialist T, Nawijn, aangeklaagd wegens laster, voor de rechtbank te Heerenveen, is thans bepaald op 6 October. KOL O.N I E N- BATAVIA, 9 Aug. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 19 Juli tot 1 Augustus jl., wordt door de „Javasche Ct." het volgende ontleend: Groo;-Atjeh. De posten Boekit-Karasg, Siroen, Lambaroe en Lamreng werden eene enkele maal door eenige vyande- lijke schoten verontrust, waarbij een inlandsch sergeant, behoorende tot de bezetting van laatstgemelden post, licht werd gewond. Bij het openkappen van het struikge was in het voorterrein nabij Lam tik werd éen inlandsch fuselier doodeiijk getroffen. Uit de door den vijand vóór en in de nabijheid van Kaloet en Lamsajoen opgeworpen versterkingen, alsmede uit het struikgewas en uit putten nabij den Kroeng-Tandjoeng werden de patrouil les en detachementen, uitgezonden tot bewaking van het baanvak Lamreng- Lambaroe, herhaaldelijk hevig bescho ten, welk vuur evenwel door eenige salvo's en geschutvuur telkens spoedig tot zwygen werd gebracht. By eene van die gelegenheden werd een Euro- peesch fuselier, behoorende tot eene van Lambaroe uitgezonden patrouille, gewond. Uit ingewonnen berichten bleek al spoedig, dat de beschietingen slechts ten doel hadden ons buiten de linie te lok ken of moesten strekken ter voorberei ding van een plan om de trambaan zwaar te beschadigen en daarna binnen de linie te dringen Toen nu ook de tram, hoewel ge dekt, op bedoeld baanvak dagelijks en van zeer nabij ernstig werd beschoten, bepaalde de civiele en militaire gouver neur, dat alleen de kleine verdedigings werken, tusschen Kaloet en de trambaan, op 150 en 350 meter afstand van deze laatste gelegen, na door de artillerie onder vuur te zijn genomen, zouden worden opgeruimd. Daartoe marcheerde op 21 Julijl.de batterij bergartillerie uit Kota-Radja af naar Lambaroe en werden eene gemeng de compagnie infanterie, eea detache ment genietroepen, alsmede twee ach' terlaadmortieren met munitie en beman ning per trein derwaarts overgebracht, terwijl van de posten Roempit, Tjot-Irl, Lampermé, Lambaroe, Lamreng et Ketapan-Doea nog eenige detachemen ten werden ontboden, tot dekking en steun van de bewegingen der infanterie. Nadat met de beschieting voldoende uitwerking was verkregen, bekwam de infanterie last zuidwaarts te marcheêren, langs den Kroeng-Tandjoeng, om zoo doende de werken van desa vijand in den rug te nemen en die door de genie te doen slechten, een en ander gesteund door de noodige dekkingen. Niettegenstaande het hevige vuur van den vijand, die van alle zijden kwamen aanloopeo, werd aaa de opdracht ge heel voldaan. Onze verliezen bedroegen daarbij 6 dooden en 7 gewonden, ler- wijl, voor zoover bekend, de vijand 30 dooden en 7 gewonden bekwam. Te half zes uur in den namiddag waren alle troepen op hunne standplaatsen teruggekeerd, Volgens vertrouwbare berichten zou den dien dag meer dan 700 Atjehers tegenover ons gestaan hebben, aange voerd door alle ons bekende bende- hoofden, met uitzondering van Habib Saraalanga en Tenkoe Mat Saleh. Den 25a Juli werden de dwangarbei ders, die onder dekking uitgezonden waren om gras te snijuen langs den spoorweg tusBchen Lampeneroet en Ke- tapan-Doea beschoten, waarbij éen hun ner doodeiijk en een ander licht werd gewond. Eenige salvo's deden den vijand aftrekken. In den nacht van 29 op 30 Juli werden tusschen Lambaroe en Bringin iuim 100 meter teieph@ondraad gestolen! zeer waarschijnlijk door personen van binnen de linie. Buiten de linie doen zich enkele ge- vallen van cholera voor. Onderhoorigheden. Noordkust. Den *7n Juli werd door den postcomman dant te Segli, naar aanleiding van een bericht, volgens hetwelk de bezetting van de vijandelijke benting Kota-Ren- tang naar Pekan-Peéir zich had begeven., om aldaar tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van een kind van Tekoe- Pakeh, eene verkenning naar gemelde versterking gedaan. De aarden wallen waren zoo zwaar dat zij met de aanwezige hulpmiddelen niet konden geslecht wor den. Alleen de huizen werden in braad gestoken, op het gezicht waarvan de vijand kwam opdagen en aanving te vuren, zonder dat dit vuur echter eenige uitwerking had. De post te Segli werd nu en dan beschoten, den 29a Juli zelfs vry hevig: door de artillerie werd dat vuur tot zwijgen gebracht. ten ook ket erf vau de controleurswo- ning te Edi des nachts door militairen te doen bewaken. In den naeht van 26 op 27 Juli werd een Klingalees iu zijne woning op de gedei te Eéi door ten Atjeher doode iijk verwond; twee éagen later werd de moordenaar door dea Radja van Edi ter dood veroordeeld. Het weder was regenachtig en koel* hevige westelijke winden gingen den regen geregeld vooraf. De gezondheidstoestand was over het algemeen ongunstiger. Het gemiddeld ziektecijfer bedroeg per dag 29 tegen 25 en dat van de berri-berri 12 tegen 11 gedurende den vorigen verslagtijd, Het sterftecijfer was hooger. Te St. Quen op het congres van socialistische gemeenteraadsleden is een besluit aangenomen ten gunste van eene federalistische aaneensluiting tusschen alle socialistische raadsleden. Tevens is eenen motie aangenomen, waarin de socialistische afgevaardigden verklaren, den oorlog hun aangedaan, te aan vaarden. Blijkens de betoogingen te Genua is de verhouding tusschen Italië en Frank rijk allervriendschuppelijkst. Maandag heeft Victor Emanu-el onder luid gejuïeh het lossen van salvo's het franscke admiraalschip de Formidable en daarna het spaansche admiraalschip bezocht. De transche regeering heeft zich te Berlijn officieel beklaagd over het leveren van wapens aa» den koning van Dahomey door bemiddeling van duitsche firma's. Duitschland heeft beloofd de zaak streng te onderzoeken. Ciémenceau verklaart in een brief aan den russischen gezant, dat hij nooit het bondgenootschap met Rusland heeft aangevallen. Maandag antwoordde baron Mohrenheim Clémenceau in een brief, waarin gezegd wordt dat niets voor hen van maer waarde kon zijn dan de open hartige en levendige gevoelens van sympathie, door Clémenceau uitgedrukt, de wensch, door dezen geuit over eene gemeenschappelijke zaak, die aan beiden even liet is een wensch, die misverstanden verdrijft, welke voortaan onmogelijk zijn. Luide jas bericht, door de Herald uit Venezuela via Panama ontvangen* heeft de gouverneur van Laguyara, op bevel van den dictator Mendoaa, een aantal handelaars naar z^jne woning ontboden hnn medegedeeld, dat zij niet in vrijheid zouden worden gelaten alvorens losgeld te hebben betaald. Onder deze gevangenen bevonden zich de consuls van Duitschland, Nederland, Zweden, Noorwegen, België Argentinië en Cos tarica, benevens de vice-consul der Vereenigde Staten.j De Amerikaansche consu's ondersteund door de consuls S&geland Frankrijk, en Spanje, eisohte de invrijheidstelling zijner col lega's doch de gouverneur aarzelde. Nadat hierop de Hollandsche, Franscke Duitsche en Spaansche oorlogsbodems hadden doen weten dat zij zich t«t actie gereed maakten, ontving de gou verneur van Mendcza telegrafirch bevel om de gevangenen los te laten, waar na de gouverneur verklaarde, dat de belangen der vreemdelingen voortaan zouden worden geëerbiedigd. Uit Washington werd ook gemeld, dat admiraal Walker, bevelhebber van de kruiser Ckieago, bevel had ontvan gen zich onmiddellijk gereed te maken tot vertrek naar Venezuela. Uit Tunis wordt gemeld, dat volgens het verhaal van een karavaan benden derwischen van Darfocr Quadai zijn binnengedrongen en er een bloedver- verwant van den kalif hebben geslagen. Toen zij vervolgd werden, zijn zij af' Oostkust. Ten eiude rustverstoring en gezakt naar het Zuiden om de slavenj*' rooverijen tegen te gaan, werd beslo-igers te helpen. sterf. Kom, geef mij een kus, kindlief I" Maria deed wat haar werd gevraagd. z/Ik zal trachten een goede dochter voor u te zyn," zeide zy, «als ik met Philip trouw." Hier beefde haar stem een weinig. /,Ik wil u zeggen, dat ik wel eens heb gedacht, dat in weerwil van ons engagement, Philip van gedachte veranderd was en het wilde verbreken en dan...." wHet verbreken!" de oude heer schreeuwde dit byna uit, terwyl zyne oogen fonkelden, //het verbreken; by den hemel, ik verzeker u, op den dag, dat hy zooiets doet, zal ik de landgoederen aan zyn neef George vermaken; ja, dat jaagt u schrik aan, neem het my niet kwalyk, maar in zyn eigen belang, Maria, raad ik u aan hem aan zijn woord te houden. Om van onderwerp te ver anderen; uwe mededeeling heeft my zoo geheel opgefrischt, dat ik gaarne uw gezelschap wil hebben; hebt gy er ook iets tegen om Don derdag by my te komen dineeren P" z/Met veel genoegen, mynheer Caresfoot." z/Dank u; en mocht hy er u toevallig over spreken, wees dan zoo goed hem niets te vertellen van hetgeen door ons is be sproken. Ik wensch eerst nog een onderhoud met Philip te hebben." Maria stemde toe, en de squire nam afscheid met dezelfde deftigheid, die zyn bezoek in den beginne had gekenmerkt. HOOFDSTUK VIII. Hel diner en wal volgde. Dien avond bracht Caresfoot zyn zoon Philip ia verbazing door de mededeeling, dat hy van plan was om over een week een diner te geven. z/Ja, Philip," zeide hy met een grimlach, uik heb hoogstens nog een jaar voor mij, en wensch gaarne myne buren nog eens te zien alvorens deze aarde te verlaten. Ik heb in de laatste jaren zelden gasten gehad. Myn plan is om het goed ingericht te hebben en zal dan ook alle kennissen in den omtrek uitnoodigen. Hoeveel personen zouden volgens uw oordeel in de eetzaal geplaatst kun nen worden //Ongeveer vyf en veertig zou ik denken." u Vyf en veertig 1 Ik herinner mij, dat wy met ons zestigen aan den disch hebben gezeten, toen ik meerderjarig was geworden; wij zaten toen echter niet al te ruim, zoodat wy nu het aantal op hoogstens vyf tig zullen bepalen." z/Wilt gy vyftig personen op een diner uitnoodigen vroeg Philip zeer verbaasd. „Zeker; ik wilde u vragen om my te helpen met het schrijven der uitnoodigingen. Ik heb er reeds een lyst van opgemaakt, en wilt gy zoo vriendelyk zyn om Bell uit Roxham hier te ontbie den Ik wil hem spreken, want hij moet de oude zaal hier wat opknappen; schrijf ook aan Gunter, dat hy Dinsdag een kok hier heen zendt met het fijnste diner voor vyftig personen, dat hy kan leveren. Ik zelf zal voor den wyn zorgen; wy zullen dien verruk- kelijken portwyn, nog door myn grootvader ingekocht, eens voor den dag halen. Doe het nu spoedig, myn jongen; wy hebben geen tyd te verliezen; alle brieven moeten vandaag nog verzonden." Philip vertrok om de bevelen van zyn vader ten uitvoer te brengen, inwendig vry wel overtuigd, dat zyn vader zyn verstand begon te verliezen. Wie had er nu ooit van gehoord om aan vijf' tig persenen een diner aan te bieden, vooral in een huis waal dergelyke, zeldzame feestelijkheden steeds door ernst en plechtig; heid waren gekenmerkt De onkosten, aldus dacht Philip bij zichzelf, zouden nog al groot zyn; iemand van den leeftyd zijni vaders had, volgens zijne meening, het recht niet, om op die wjjz zijn geld weg te gooien, daar dit immers spoedig een ander 5 toebehooren. Een ding was echter duidelykzyn vader had er zijne zinnetl opgezet, en wanneer dit eenmaal het geval was, dan durfde Philijj hem niet weerstreven. Toen de uitnoodigingen hare bestemmingen hadden bereikt, wal de opgewondenheid in den omtrek van Bratham Abbey groot. Df nieuwsgierigheid was op het hoogst gespannen, en er kwamen zed weinig bedankjes in. Eindelijk was de gewichtige avond daar, ©n met hem de vel waohte gasten, onder wie de oude squire met zyn sneeuwwit haal en statige houding, ongetwijfeld de deftigste versohijning was zyne kleeding van eene vorige eeuw, met van diamanten sehittO' rende gespen, een met kanten versierd front en zijden kousen. Wwjt vervolffdl)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2