WEDSTRIJDEN ÖEMÊNÖD NIEÖWS. Lattsren sn Kunst» DE CHOLERA. POLITIEK OVERZICHT. de onze doen, door gebrek aan water. Maandag avond heeft aan den Sehenkeldijk -Gravendeel) de ar beider W. in 't Veld zijn schoonvader J. Monster in drift zoodanig met een mes gestoken, dat de man nog steeds bewusteloos is en vermoedelijk sterven de. Naar men zegt had in 'tV. oneemg- heid met zijn vrouw, hetgeen nogal eens meer gebeurde en moet op het hulpgeschrei de vader zijn toegeschoten om zijne dochter te bevrgden. De rechter-commissaris, vergezeld van den substituut-officier van justitie en den waarnemenden griffier bij de arrondisse ment-rechtbank te Dordrecht, hebben rich Dinsdagmiddag naar die plaats be geven, ten einde een onderzoek in te stellen. DC.) Wegens een ge val van cho- lera-asiatica met doodelijken afloop op eene modderschuit op den Rijn bij Doorwerth, is het rivierbad te Wage- ningen gesloten. Dinsdagmiddag werd te Loenen-Vreeland een hulp-arbeider door den trein, welke 12.30 van Am sterdam W. P. vertrekt, aangereden en onmiddellijk gedood. Te Sambeck (N. Br.) heeft zich een geval van cholerine voorge daan met doodelijken afloop bij een kind van den hoofdonderwijzer, terwijl nog twee ernstig ongesteld zijn. Maandagmiddag is tel lp en dam aangehouden K. D., arbeider al daar, beschuldigd van diefstal met in braak in een bewoond huis. Nadat hij zich 's avonds, terwijl de bewoners af wezig wareD, van eenen gouden hals ketting met kruis, een zilveren knipje en een paar gouden oorbellen had mees ter gemaakt, werd hij op heeterdaad betrapt. Hij heelt zich een paar dagen verborgen weten te houden. Dinsdagmor gen is de beschuldigde gevankelijk naar het huis van arrest le Haarlem overge bracht. R.Ct. Uitgelokt dooi het hand geld van /50 en het dagloon van 12 hebben zich te Harlingen zeven perso oen bij den Duitschen vice consul aan gemeld, om als ziekenverplegers in Ham burg dienst te doen. De gedeserteerde grenadie P. Beenen van Katlijk, is terecht. Na sedert Woensdagnacht in de omstreken te hebben rondgezworven, kwam hij Zondagmiddag weer in de ouderlijke woning, en gaf te kenneD dat hij bereid was naar zijn garnizoen terug te keeren Zijn broeder ging op zijn verzoek naar den veldwachter Ten Cate teNijehorne die spoedig met een collega kwam om P. te halen. Deze ging heel gewillig mede, een rijtuig werd aangespannen en in groot tenu met een .petop (zijn sjako was reeds in beslag genomen) reed Pieter naar Heerenveen, waar hij in den politiepost een plaatsje kreeg Maandag werd hij naar Leeuwarden overgebracht om ter beschikking gesteld te worden van de militaire autoriteit. Het blijkt dat Pieter zich verborgen had in het bosch, dat de politie afzocht. Deze was hem op geen tien pas afstand gepasseerd en hij had alles kunnen hooren, wat zijne vervolgers omtrent te nemen maatregelen bespraken. Een gezeul schap muzikanten uit Groningen zou te Loppersum eene uitvoering geven en kwam daar ter plaatse aan. Vóór de trein geheel stil stond, sprong een van 't gezelschap, de jeugdige De Vries, van den trein. Hij had het ongeluk te vallen en onder den frein te geraken, wat hem het leven kostte. (Slot volgt.) Kitty's echtgenoot. III. Handwerken. Wacht u voor nauwe schoenen 1 Een metgezel (versje), door A. B. Schetsje uit het kinder leven, door Betsy Juta. Davos. Uit een geneeskundig oogpunt beschouwd. Vragenbus. Correspondentie Week-kalender. Advertentiön. De Nederlandsche koltbond hield zijn algemeene vergadering te Soheveningen tijdens den Nationalen Kolfwedstrijd aldaar. De heer W. E. Eisma, uit Bolsward, Maandag gekozen tot voorzitter van het hoofdbestuur, in plaats van den heer Jager te Gouda, presideerde. Tot leden van het hoofdbestuur voor Zuid-Holland in de plaats van de heeren H. Jager en J. C. IJsselstein, die hun ontslag hebben genomen, werden geko zen de hh. H. L. Coultre, te Boskoop, en H. J. Schaap, te Delft; de hoofdbe stuurders de hh. G. De Groot Jz. te Alkmaar en C. Witteveen Cz. te Haar lem, werden herkozen en 1b plaats van den aftredenden heer J. W. Tuinenburg, die bedankt heeft, werd benoemd de heer H. F. Van Thiel, te Haarlem. Tot den Bond behooren thans 19 clubs. Een voorstel van „Keer nier* te Haarlem: elke trekbal, die het achter- schot raakt, wordt geacht mis te zijn en telt geen punten, werd verworpen, waardoor het tweede deel van dit voor stel werd ingetrokken. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering is aangewezen Haar lem, subsidiair Zuidscharwoude. Bij een bespreking van de belangen n den Bond werd, in verband met klachten over de regeling op Maandag de toezegging gedaan, dat in de regeling van de 10 serie verbetering zal gebracht worden. De stand van den Natioaalen Kolf wedstrijd, Maandag op de Kolfbaan der Sporttentoonstelling aangevangen en Dinsdag voortgezet, was Dinsdagmiddag als volgt: de «lub „Over de helft",van Nieuwe Niedorp, 216 punten; „Keer niet", te Haarlem, 198 p.; kolfclub .Schiedam" 187 p. te Bolsward 149 p. Gouda 166 punten„Vriendschap" te Wateringen 149 p.; Boskoop 138 p. in de eerste en tweede serie. Bij den personeelen wedstrijd maak ten: Haringhuizen 76, De Boer 75, W. Groen en Bij post ieder 74, Van Thiel 73 en Westbroek 72 punten. Nader wordt ons van dezen wedstrijd gemeld, dat „Schiedam" met 300 punten den korpsprijs behaalde. „Keerniet" van Haarlem had 297 punten. Bij den persoonlijken wedstrijd werd de ie prijs behaald door S. Bos te Zevenhuizen met 115 punten, waarbij de Koninginnemedaille behoorde de ae door P. de Boer te Wateringen met 112, de 3e door A. Wijsbroek te Schie dam met 112 en de 4e door E. Bijpost te Nieuwe Niedorp met 110 punten. Alle deze prijzen waren uitgeloofd door het comité der Sporttentoonstelling. wijze tegen de Belgen opruien en zich.333 door cholera aangetaste personen aan schending van het volkenrecht en 142 sterfgevallen. Daarvan komen schuldig maken. Het blad vertrouwt op Maandag 237 zieken en 97 dooden. dat de Belgische regeering in dezen haren De rest kwam later, plicht zal doen. Ook andere Belgische De koopman Karper te Berlijn is bladen spreken ia gelijken geest. I Dinsdag uit het cholera-ziekenhuis „Der Eene talrijke vergadering van werk-1 Moabiten" ontslagen. Dit ziekenverblijf lieden, Dinsdag avond in het gebouw is nu geheel leeg. der katholieke arbeiders te Brussel ge- Woensdagavond deden eenige passa- houden, heeft eene motie aangenomen, giers der stoomboot Normannia een waarin de daden van geweld te- poging op het Fire eilanü te landen, gen Belgen in het noorden van Ondanks het smeeken van een aige- Frankrijk in krachtige bewoordingen vaardigde van den gouverneur van worden afgekeurd en van de Belgische New-York die eene machtiging tot het regeering verlangd wordt, dat zij tus- aan wal gaan medebracht, weigerde schenbeide kome ten einde represailles de plaatselijke overheid die door het tegen Franschen in Belgis te voorkomen, woedend gepeupel gesteund werd, zelfs De Koning en de Koningin van Italië aan vrouwen en kinderen, aan wal te hebben met een talrijk gevolg aan ad- gaan. Te vergeefs werd verzske-d, dat miraal Rieuaier op de „Formidable" een de passagiers hevig van honger en koude bezoek gebracht. De „Formidable" en te lijden hadden, de „Courbet" waren in vollen vlagge- Dinsdag heeft zich te Brussel in het tooi. De geheelc officieele wereld was hospitaal van Molenbeek St. Jean het mede uitgenoodigd. Bij eene „quadrille eerste ernstige geval van cholera ver- royale" bood de admiraal den arm aan 1 toond. de Koningin. Er werd ook verder ge- Dr. Croeq, lid van den Senaat en animeerd gedanst. Na een lunch ge- hoogleeraar aan de Universiteit van braikt te hebben verlieten de vorstelijke Brussel, heeft na de lijkschouwing een personen onder luide toejuichingen en rapport opgemaakt, waarin hij verklaart onbeschrijfelijke geestdrift de „Formida- dat het onderzoek der ingewanden alle ble." kenteekenen van cholera aan het licht De Koning en de ministers hebben bracht. Ook de komma-bacil is gevon- een bezoek gebracht aan verscheidene den. Dit slachtoffer, het eerste dat daar fabrieken en het van stapel loopen van ter stede is gevallen, was een 42 jarige een stoomboot bijgewoond. De Koning vrouw uit de volksklasse. Zy was bijna heeft herhaaldelijk zich met de werk- terstond een lijk. lieden onderhouden en o. a. gezegd dat hij groot belang stelt in den bloei der coöperatieve werkliedenvereenigin- gen. De Koningin heeft eenige instellingen van weldadigheid bezocht. Verscheidene gevallen van cholera zijn te Meia - devant - Virton (prov. Luxemburg) voorgekomen, waarvan 3 met doodelijken afloop. Een fransch decreet strekt het ver bod, vervat ia artt. 7 en 8 van het Volgens een gerucht zouden de Russen decreet vaa 29 Aug. 11., ook uit to zich geheel uit het Parair-gebied hebben herkorasten uit Nederland. teruggetrokken, doch eene sterke krijgs macht verzamelen om de Marghab, om daar te 'olijven. Alle bepalingen van het decreet van 29 Aug., met uitzondering van de ar tikelen 7 en 8, zya toepasselijk verklaard op alle Fransche en vreemde havens welke verdacht worden verklaard. Dinsdag zijn te Saiet-Oaen, 9 perso Hamburg nen aangetast en 5 overleden. Twee gevallen van cholerischen aard zijn te Caen voorgekomen. Inhoud van „De Hollandsche Lelie," van 14 September. HoofdartikelBrieven uit Laroohe, door S. v. W. (Slot.) Brieven uit Italië, door C. de Vries Robbé. Het lezen, door B. M. RECHTSZAKEN- Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de schikkingen van de rechtbank te Groningen vernietigd, waarbij de com missaris van politie J. C. Vunderink en de hoofdinspecteur van politie H. P. Hemmes buiteü vervolging waren ge steld. Het gerechtshof heeft beide zaken verwezen naar de openbare terecht zitting. Het statistiek-bureau te verklaart thans, dat er zich aldaar 13,238 gevallen van cholera hebben voorge daan, waarvan 5805 met doodelijken afloop. Het bureau van geneeskundig toezicht had opgegeven 8612 ziekte gevallen en 3845 sterfgevallen. De! De schepen Van den Nest Standard beweert zelfs, dat 7000 men- zal De Wael opvolgen als burgemeester schen overleden. De opgave van het van Antwerpen, bureau heeft in Hamburg veel indruk Indetelephoongesprekken gemaakt. Niemand had gedacht dat er over grooten afstand is de zuiverheid dagen waren geweest met meer dan van de uitspraak en de gevoeligheid, duizend ziektegevallen en bijna vijf- waarmede het gehoor het overgebrachte honderd gevallen van overlijden. In geluid opneemt, een belangrijke factor gewone tijden sterven in Hamburg ge- voor de overbrenging vau het woord, middeld 50 tot 60 personen per dag. Op de telephoonlijn ParijsLonden, Voor het overige verheugt men zich, waar de overbrenging van het woord dat de epidemie in kracht begint at te moeielijk is en het tarief 10 francs per nemen. Maandag waren er te Wands- 3 minuten bedraagt, zijn dan ook per beek twee ziektegevallen. Te Altona soneu, die zich bizonder hebben toege werden Zondag 12 personen aangetast, legd om in den koitst mogelyken tijd waarvan er 5 overleden. een groot aantal woorden over te bren- Ten einde de armen te hulp te komen, gen van wie volgens den correspondent der Deze personen, die zich voor het Standard 15.000 ia de grootste ellende telephoneerende publiek beschikbaar verkeeren, worden inzamelingen gehou- stellen, komen tot verrassende uitkom den. Het bedrag op de lyst klimt reeds sten, tot 1,000,000 mark. taire De stoombooten, die te New-York bracht dus De Etoile beige vraagt, naar aanlei ding van demishandelingen waaria Bel gische mijnwerkers ia noordelijk Frank - ryk blootstaan, waarom de Fransche regeering niet krachtig optreedt tegen de maires, die op zoo onhebbelijke Men heeft 0. a. in dereglemen- 3 minuten 576 woorden overge- 192 woorden per minuut, in afzondering lagen: BritannicJohnt I Het overgebrachte bericht bevatte eigen - Obdam en Dubbeldamzijn thans ont- namen en verschillende nieuwstijdingen, slagen. De Si. Pancras van Liverpool, maar het werd in de fransche taal ov:r- de Manhem van New-Castle en de gebracht. Volgens de waarnemingen, die Sotnerhill van Hamburg zijn onder dagelijks gedaan worden, is het engelsch quarantaine gesteld bij New-York. De veel minder zuiver over te brengen, Wetherly uit Hamburg ondergaat de door het aanzienlijk aantal sisklanken, quarantaine te Boston. dat het bevat en die altijd moeielijk Volgens verslag van de raadgevende over te brengen zijn. De stenograaf commissie voor gezondheid zal de telephonisten, die dezen dienst onderne- epidemie te H£vre vóór 8 dagen ge- men, hebben het aantal woorden, dat weken zijn. zij in 3 minuten zullen overbrengen, Gevallen van cholera zijn voorge- vastgesteld op 400. Zy vragen eene ver- komen in departementen in het noorden, goeding, die volgens hun tarief 25 frs. noordwesten, noordoosten en zuiden. Te bedraagt, met inbegrip van alle kosten, Parijs blijft de toestand dezelfde. zelfs van het tarief van 10 francs, dat Van Maandagmiddag tot Dinsdag- aan de regeering verschuldigd is. middag werden aangegeven te Hamburg De telegrafische overbrenging zou 80 francs kosten en een aantal personen zouden veel meer betalen, indien zij hun bericht zelf per telephoon overbrachten. Bovendien zouden zij zich blootstellen aan fouten in de overbrenging en niet de minuut van hunne depeche behou» den. De werking van de Vesuvius was Dinsdag bizonder sterk. De Figaro bevat een ver makelijk verhaal van een misverstaad dat den 2n September te Erfurth zou hebben plaats gehad. Op een «oncert, dat tot viering vau den Sedandag werd gegeven, speelde de muziek eea militaire potpourri, waarin o. a. de alarmsignalen voorkwamen. Een trompetter van een ander regiment, dat wegens de manoeuvres in de stad was gelegerd, nam de signalen over, anderen volgden hem en spoedig was de geheele militaire macht in beweging. Zelfs het concertgevend marscheorps liet de toe hoorders in den steek. Eerst toen allen onder de wapens wa ren en het bleek dat geen der bevel voerders iets van het alarmeeren van de troepen wist, ontdekte men wat aan leiding had gegeven tot de ver gissing. Bij den wielerwedstrijdte Praag, vielen 3 rijders met hunne rij wielen ©ver elkaar heen. Een brak een arm en kreeg hersenschudding. De an deren werden licht gewond. Het mees terschap op den veiligheidswieler vooi Boheme werd aan Opel uit Frankfort toegekend. De Duitsehe keizer en Nel sons oud vlaggesehip. De „Exchan ge Telegraph Company" meldt uit goede bron, dat de Duitsehe keizer een onderzoek heeft laten instellen naar den toestand van Nelsons oud vlaggeschip, de Poudroyantt dat nu in handen i van een firma van Duitsehe reeders te Swinemunde; bovendien wil hij weten wat het schip waard is, en wat de k ten zouden zijn om het te laten restau- reeren. Men vermoedt, dat de keiter dit plan heeft opgevat, na alles wat er in de Engelsche couranten over het verkoopen en het afbreken van het se is gezegd, en dat hij het wil aankoopen, om het aan de Engelsche natie schenken. Volgens de Brest. Morg. Ztg. heeft de commissie voor eene we reldtentoonstelling te Berlijn thans een rondschrijven gericht tot bedrijfsver- eenigingen in het rijk, met de vraag hoe de besturen denken over het plan, in plaats van een wereldtentoonstelling een duitsehe nationale easpositie houden. Het proces van de Bnko- wina, waarvan reeds laag geleden mel ding is maakt, is Maandag te Weeuen begonnen. De beschuldigingen daarby gedaan tegen hooge en lage ambtenaren hebben groot gerucht gemaakt. De voornaamste beschuldigden zijn Johan Trzieniecki hofraad en directeur van financien in Bukowina, de „ridder" Von Kobierskide inspecteur van financiën Spendling, de hoofdambtenaar der in- en uitgaande rechten te Ba- jachestie, Banczeskul. De bedriegerijen werden gedreven op groote schaal en in verschillende takken. De Staat werd benadeeld door omkooperij, oplichterij, smokkelarij enz, enz. Zij die eenig ambt bij de in en uitgaande rechten wilden bekleeden, hadden aan de bende een zekere te betalen. Wilde men tot een hooger ambt werden bevorderd, dan was eene nieuwe storting noodzakelijk. Te Bajaschestie wordt de Rumeeusche mais binnengevoerd. Die inyoer was in handen van drie kooplieden, welke met Banczeskul gemeene zaak maakten. Men berekent dat slechts van het tien de gedeelte der ingevoerde mais rechten werd betaald. De directeur en de in specteur der financien exploiteerden te Het diner, dat prachtig was ingericht, werd genuttigd, zooals dit met alle groote diners het geval is, onder een kalme en niet zeer belangryke conversatie. Wanneer het schouwspel niet zoo eigenaardig ware geweest, dan zou Maria zich ook wel wat ver veeld hebben, ondanks de deftige komplimenten van den squire. In deze omstandigheden tenminste benydde zy de gasten aan het andere einde van de tafel, onder wie zij, wanneer zy die lange ry fonkelend glaswerk langs keek, nu en dan het gelaat van Philip opmerkte, dat glansde van genoegen, en zelfs in de pauzes tusschen het gesprek hoorde zy den nagalm van zyn ver ver wy- derd lachen. „Wat is hy opgewektdacht zy by zichzelf. Werkelyk was Philip zeer opgewekt of scheen het tenminste te zyn. Zyn knap gelaat, dat in den laatsten tyd zulk een sombere uitdrukking droeg, werd verhelderd door een lach en door zyn geestig gesprek wist hy allen, die in zyn nabijheid zaten, in een voortdurend opgewekte stemming te honden. „Philip schijnt zeer gelukkig te zyn, vindt gy niet?" zeide George met zachte stem tot mevrouw Bellamy, die naast hem zat. „Gy moet een slecht beoordeelaar zyn van het menschelyk ge laat, als zynde een spiegel van het gemoed, als gy meent, dat hy ge lukkig is. Ik heb hem gedurende het diner gadegeslagen, en heb een geheel andere gevolgtrekking gemaakt.7' „Nu, kyk eens hoe hy lacht." „Hebt gij nooit een man zien lachen om zyn ellende te ver bergen; let niet op zyne lippen maar op zyne oogen; de angst straalt er uit, zie eens hoe hy telkens blikken werpt naar zyn vader en miss Lee. Kijk, zie eens hoe hy ontstelt Geloof my hy is niet gelukkig, en als ik mij niet vergis dan zal zyne stemming in den loop van den avond er niet op verbeteren. Wij zyn hier niet voor niets gevraagd." „Ik hoop het niet; als het zoo is, dan zullen wij moeten han delen naar de ons gedane mededeeling heMaar om van onder werp te veranderen, gy ziet er van avond bekoorlyk uit." „Natuurlijk doe ik dat, ik ben bekoorlyk; ik wenschte wel het kompliment te kunnen weergeven, maar myn geweten verbiedt het my. Hebt gy ooit zulke schotels gezien zie dien gouden midden schotel eens." „Zy zyn prachtig," zeide George. „Ik heb ze nog nooit gezien. Ik zou wel eens willen weten," vervolgde hy met een zucht, „of ik ze ooit in myn bezit zal krygen." „Ja," zeide mevrouw Bellamy met een zonderlingen blik in hare groote oogen, „als gy u maar steeds door my laat leiden, dan zal het eens nog zoo worden. Dit zeg ik u, en ik heb my nog nooit vergist. Stil, er zal iets gebeuren. Wat zou het zyn?" Het diner was afgeloopen, en krachtens ouderwetsch gebruik werd het tafellaken afgenomen, zoodat de oude tafel van glad ge wreven eikenhout, veertig voet lang, terwijl het hout eeu paar duim dik was, voor het oog zichtbaar werd. Toen de wijn was rondgediend beduidde de oude squire de be dienden om het vertrek te verlaten en na miss Lee iets in het oor te hebben gefluisterd, dat haar deed blozen, stond hy op te midden van eene doodsohe stilte. „Kijk eens naar het gelaat van uw neef," fluisterde mevrouw Bellamy. George keek in die richting; Philip was doodsbleek en de zwarte oogen glinsterden als gitten tegen wit papier. „Vrienden en buren, omder wie of onder wier vaders ik zoo menig jaar heb geleefd," begon de spreker, wiens stom, al waszï zacht, toch met gemak doordrong tot de verste hoeken der zaal, „het was, als de overlevering tenminste geen onwaarheid spreekt) in ditzelfde vertrek en aan deze zelfde tafel, dat de eenige Cares- foot, die ooit uit eigen beweging een toespraak hield na een diner, zich vaa dio taak kweet. Die man was mija stamvader in den achtsten graad, de pachter Caresfoot, en de aanleiding tot die toespraak was voor hem zeer belangryk, daar het de dag was. dat hy de „Staf der Caresfoots" plantte, den grooten eik, gil by het water, als een teeken dat daarmee ons geslacht was vestigd. Er zyn eenige eeuwen verloopen sinds myn stamvader stond waar ik nu sta, waarschijnlijk ook met zyn hand op dezi tafel, waarop ik myn hand leg, terwyl hy een gezelschap toesprak niet zoo deftig en mooi gekleed, maar wellicht niet dat dit eene geringschatting is over het algemeen inwendig wel zoo flink als het gezelschap voor my. ja, in dien tusschentijd is geringe eik tot een van de zwaarste boomen in het graafschap opgegroeid. Het komt my dus niet meer dan gepast voor, dat ii op den dag, die voor mij even gewichtig is als voor myn stam* vader de dag was, dat hy den eik plantte, ook evenals by myne vrienden en buren om my heen verzamel onder hetzelfde dak om hen in myne vreugde te doen deelen. {WftA* vervolgd1.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2