Kiene iMeitiën. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pc familie gatresfoof. 10e Jaargang. Vrijdag 16 September 1892. No. 2823. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: „Het Blaadje" STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnammer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31bis Faubourg Monlmartre. Bij dit Nummer ia gevoegd het Gemeenteraadaveralag van 14 Sept. Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Adv er ten tien bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLBM's DAGBLAD, 5 Cts. per regel te zamen, niterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEERBBOOM. Haarlem, 15 Sept. 1893. Aan het einde van de zitting van den Gemeenteraad van gisteren (Woens dag) verzocht de heer Beijnes het woord en vroeg aan den Burgemeester, namens vele ingezetenen die met span ning op bericht wachten, of Hare Ma jesteiten de Koninginnen Haar voorge^ nomen bezoek nog zullen brengen. D? Burgemeester antwoordde, dat Z.E.A. op deze vraag nog geen bepaald antwoord kon geven, maar daartoe binnen korten tijd in staat hoopte te zijn. Dit logenstraft dus de geruchten, welke in omloop zijn, als zou er reeds een dag bepaald zyn. Wij kuunen dan ook mededeelen, dat er officieel nog niets van de komst van HH. MM. bekend is. Nader vernemen wij dat allerwaar schijnlijkst Zondag a. s. zal worden beslist of H. H. M. M. de Koninginnen Haarlem dezer dagen zullen bezoeken, en zoo ja op welken dag. Heden werd aanbesteed de levering van fourage van 1 Nov. 1892 tot 31 October 1893, ten dienste van de paar den van het depot-escadron cavalerie alhier. Zes biljetten waren ingekomen, waaronder het laagst dat van de firma Johs. Vermeulen Zoon te Waspik, tegen de navolgende prijzen: hooi 56 cents, stroo 22 en haver 86 cents, alles per 10 kilogram. Door de architecten A. en J. A. G. van der Steur werd namens de firma Corns. Sipkes alhier onderhands aanbe steed het bouwen van een fabriek tot het bereiden van vruchtensappen, vruch tenmoes enz. op een terrein aan den Koudenhom No. 44. Het werk is opgedragen aan den heer B. Hagen, aannemer en timmerman ai< hier, voor eene som van f 23840. Men meldt ons het volgende: Dezer dageu werd de nieuwe cursus aan de Haarlemsche Kookschool onder zeer gunstige omstandigheden weder be gonnen. De beschikbare localiteit is ter nauwernood voldoende. 26 dames-leer lingen in verschillende groepjes volgen de lessen en er is wederom een candi- datenlijst voor Januari 1893. De cursus der voedingsleer, gegeven door mej. Maarseveen uit Amsterdam, wordt door alle leerlingen gevolgd, zoo- dat de localiteit bijna te klein is om hen allen te bevatten. Ook de volks-keukenklasse is weder aangevangen, hieromtrent kan niet ge noeg onder het oog worden gebracht van de dames waar die meisjes in dienst zijn, om aan hen, die twee uur in de week gelegenheid te geven, de lessen geregeld te volgen, opdat het onderwijs eenigszins vruchtbaar zal zijn. Gelukkig begint men meer en meer buiten ot in de andere provincies tot de overtuiging te komen, hoe noodig het is voor de meisjes om zich ook in het koken te bekwamen. Naar wij vernemen ia, ten einde geen stoornis in de lessen te geven, de schcol iedere week te bezichtigen des Donder - dag3 van half drie tot vier uur. Noord Zuid Hollandache Stoomtram weg Maatschappij HaarlemLeiden. Ontvangsten Aug. 1892 aan perso nen- en goederanvervoer/10400.30 tegen 10003.70 in 1891. Sedert 1 Januari ƒ62035.80 tegen 58362.20 in 1891, en met inbegrip van diverse ontvang sten 70492.20 tegen 66588.30 in 1891. heer G. Dros, hoofd eener school aldaar Te Aalsmeer waar men uitgebreide maatregelen neemt tegen cholera, wordt een barak opgericht ©p het land van den heer Jc. Vreken. Aan het Schinkelveer te Haarlemmer meer beproefde de heer B. met zijn blind paard een ander voorby te rijden met het gevolg dat paard en wagen te water geraakten, de eigenaar eene wond bekwam en eea Geldersch maaier ©ver redes werd zoodatjde man 2 ribben brak. Door de vele regens te Haarlemmer meer, ziet het er met de landbouwpro ducten treurig uit. Haver wordt door den regen uitgeslagen en de tarwe staat te schieten op 'tland. Dacht men nog voor weinige dagen een goeden oogst binnen te halen, thans is menig hart met bange zorgen vervuld. Men verlangt algemeen naar droog weder. Te Aalsmeer zal dezen winter behalve herhalingsonderwijs aan de o. 1. schelen een cursus en vakonderwijs voer land bouwers ea kweekers gehouden worden. Het onderwijs is opgedragen aan den Van het hoofdcomité van de Nederl. Vereeniging „het Roode Kiuis", is de volgende circulaire uit gegaan u9s Gravenhage, 12 Sept. 1892. „Aan de comités en correspondenten. Het dagelijksch bestuur van het hoofdcömité der Nederl. Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, acht zich verplióht voor het onverhoopt geval, dat ook hier te lande eene cholera-epidemie uitbreekt, uwe aandacht te vestigen op den inhoud van artikel 26 van de in 1877 vast gestelde algemeene regeling van de werkzaamheden der Vereeniging, lui dende: „Zoo bij algemeene rampen „(watersnood, epidemieën als anderszins) ,werkdadige hulp tot of het verstrekken ,van materieel voor de verpleging van hulpbehoevenden dringend noodig .wordt geacht, zijn de comités bevoegd .daartoe over te gaan, zoolang daarin niet door anderen wordt voorzien". Wordt eventueel uwe hulp ingeroe pen in naburige gemeenten en be staat in eigen gemeente-kring van het comité geen behoefte aan hulp dan kan uw personeel en materieel tot ver pleging en verzorging van choleralijders ter beschikking worden gesteld. Het dagelijksch bestuur verzoekt met bekwamen spoed opgave te ontvangen van het bij u aanwezige en tot gebruik geschikt personeel en materieel, dat ter uwer beschikking is. Mocht de cholera-epidemie in hunne nabijheid uitbreken, en ter verpleging en verzorging der lijders voorlichting en hulp vereischt worden, dan kunnen zich de comités en correspondenten met hunne aanvragen daartoe aan het hoofdcomité (aan het adres van den tweeden ondergeteekende) wenden, met nauwkeurige opgaaf van hetgeen, na berekening van de hulp en ondersteu ning, die vanwege anderen wordt ver strekt, kan geacht worden nog noodig te zijn. Die aanvragen zullen ten spoe digste in overweging genomen woraen. Het Dagelijksch Bestuur voor- noemd J. G. BARON VAN HARDEN- BROEK VAN BERGAMBACHT, Voorzitter Mr. D. POLAK DANIELS, Lid waarn. Secretaris. Woensdagavond had in het gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam eene door de vereeniging „Vooruit" samengeroepen vergadering plaats van winkeliers, enz., ter beraad slaging over de middelen om, in het belang van patroon en winkelbediende beiden, te komen tot een vervroegd sluitingsuur voor winkels en magazijnen, Van de meer dan 2000 bij circulaire opgeroepen winkeliers hadden slechts een fotal aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Intusschen had het bestuur verscheidene brieven van adhaesie van voorname magazijnhouders ontvangen. Na langdurige beraadslaging werd ten slotte met schier algemeene stemmen aangenomen eene motie, waarbij de wenschelijkheid, om tot een vervroegd sluitnur komen, werd aangenomen. Een voorstel, om als sluituur* 8 uur 's avonds te bepalen, werd met 1 stem meerder heid verworpen. Daarna werd 9 uur vastgesteld. De commissie uit de vereeniging „Vooruit," welke de vergadering samen riep en leidde, werd ten slotte ge machtigd om zich vertegenwoordigers van den winkelstand toe te voegen, en Een voorstel in den vooravond ge- al die maatregelen te nemen, welke de strekking hebben winkeliers en maga zijnhouders tot medewerkers te nopen. Immers de maatregel, dien men primo Januari wenscht in te voeren, is eerst voor toepassing vatbaar als alle vakge- nooten er toe willen medewerken, daan ooi in de overtuiging, dat langs den weg van overreding de noodige eensgezindheid onder alle winkeliers moeiljjk zal worden bereikt, zich te wenden tot de regeering, ten einde eene wettelijke regeling van het winkelsluit- uur te verkrijgen, werd met overgroote meerderheid afgestemd. De justitie heeft proces verbaal opgemaakt van het duel, dat in de duinen onder Wassenaar heeft plaats gehad en eene instructie geopend. Dadelijk nadat de sehoten der duel lanten waren gevallen, snelden op het gehoor de in de Wassenaarsche duinen surveiileerende jachtopziener en rijks veldwachter toe. Deze beambten dachten stroopers te zullen vinden, maar troffen op de plaats van waar het geluid der schoten tot hen kwam, zeven heeren aan, van wie een met een kogelwonde in de zijde op den grond lag omringd door de overigen en verbonden door iemand die de eerste hulp scheen te verleenen, zoodat de gekwetste toch niet onverzorgd huiswaarts is gekeerd. Het vervoer gesohiedde in een vigelante, die nabij de plaats der ontmoeting wachtte. De politiebeambten vroegen aan al de aanwezigen hunne namen en kregen hunne naamkaartjes, die nedergelegd zijn op het parket van den olficier van justitie te *s-Gravenhage. Dinsdag namiddag is een verversknecht, die werkzaam was aan den gevel van een huis in de Tan Leeuwen hoekstraat te 's-H*ge, gevallen en zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De ongelukkige, die eerst kort geleden gehuwd was, is eenige uren later over leden. Ook te Delft deed zich Woensdag [een geval van ekoléra nos tras voor, en wel bij een jongen van 14 jaar. Het huis is onder toezicht der polite gesteld. Door de politie teDeJlftis proces-verbaal opgemaakt tegen M. V., koopman te Rotterdam, i<>., wegens oplichting voor omstreeks drie maan den daar begaan, en 20. wegens mis handeling eener vrouw te Delft, wier woning hij zonder vergunning was bin nengedrongen. M. V. werd vroeger door de ar rondissementsrechtbank te Haarlem tot negen maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens oplichting. Naar de Le euw. C t. v e r- neemt, heeft ook de firma Pool en Kamstra, schaatsenfabrikanten te Warga, na een persoonlijk bezoek aan de Sport- tentoonstelling te Scheveningen en vergelijking der verschillende inzendin gen, besloten de haar toegekende bron zen medaille te weigeren. Tengevolgevandezeerlage besommingen, met de haringvisscherij verkregen, heeft eene bomschuit van den reeder M* de Niet Az. te Scheven ingen bemand met Egmondersde haringvisscherij opgegeven. De visschers weigerden laüger voor een loon te varen, dat afhankelijk van de besommingen zijnde, natuurlijk zeer laag is. De inventaris wordt geborgen en het vaartuig omhoog gebracht. Te Angerloo had Zaterdag avond een treurig ongeval plaats. Mevr. A., uit Dordrecht, met haren echtge noot bij haren schoonbroeder gelogeerd, ging beide heeren, die op jacht waren, een eind tegemoet. Door de vroeg in vallende schemering schijnt zij in eene sloot te zijn gevallen, waarin nauwlijks twee voet water was. Toen de heeren thuis kwamen en vernamen, dat mevrouw A. onderweg was, keerden zij terug en vonden de ongelukkige voorover in de modder gestikt. Te Maassluiszijnthansdrie gevallen van Aziatische cholera voor gekomen met doodelyk verloop. De ge neeskundige inspecteur heeft, in ©verleg met den burgemeester en de genees- heeren, de noodige maatregelen ter ontsmetting genomen. Woensdagmiddagcircai2^ uur ontstond er te Enschedé in de 16) HOOFDSTUK VIII. Het zal u evenwel wel verwonderen met welke bizondere be doeling ik u voor dezen avond heb uitgenoodigd. Weest verzekerd, dat het niet was om u vervelende preeken te doen aanhooren, of Q te spreken over myn naderend einde, maar wel over een vreug devol feit. Een wensch, dien ik reeds lang heb gekoesterd, is, dat ik alvorens te sterven het kind van myn zood, den kleinen Cares- foot, die later myne plaats zal innemen, op myn knie zal zien zitten. Dat zal ik echter nooit zien. Wat ik u heb san te kon digen echter is de eerste stap, welke in die richting kan worden gemaakt, de verloving van myn zoon Philip met miss Lee, de dame aan myn rechterhand." „Kyk eens naar zyn gelaat fluisterde mevrouw Bellamy haar buurman ia, gedurende het rumoer vau het applaus, dat op deze mededeeling volgde. „Kyk eens vlug." Philip had zyne handen achter zich op zyn stoel gelegd alsof hij wilde opstaan, en een uitdrukking van zoo hevige woede en angst lag op zyn gelaat verspreid, dat men het eers gezien niet gomakkelgk zou vergeten. Zy was echter zoo vluchtig, dat wel licht alleen mevrouw Bellamy, de eenige van het gezelschap, die hem gadesloeg, het opmerkte. Het volgende oogenblik lachte hy weer en maakte verscheidene buigingen voor de hem op fluiste renden toon gegeven gelukwenschen. „Gy allen kent miss Lee," ging de oude squire voort, „velen uwer kenden eok haar vader en moederzy is een gezonde spruit van een flinken stam, een meisje naar myn hart, een meisje, dat ik liefheb, en dat allen, die onder haar invloed komen, zullen liefhebben; deze verloving is veor my het heuchelykste nieuws, dat ik in jaren heb gehoord. Moge God en ook de ihenschen zyn voor myn zoon, wat zy zyn voor Maria Lee „En nu heb ik geëindigd; ik heb reeds te veel van uw geduld gevergd. Met uwe toestemming zullen wy geen toasten houden of woorden van dank uitspreken om Philip niet te doen blozen. Al vorens te gaan zitten wilde ik echter van u allen afscheid nemen, want ik ben in mijn drie en tachtigste jaar en gevoel wel, dat ik van u allen er zeer weinigen zal weerzien. Ik wenschte wel, dat ik een beter buurman voor u allen was geweest, evenals er nog verschillende andere dingen zyn, die ik wenschte te vervollen nu het te laat is; ik hoop echter, dat eenigen uwer nu en dan vrien delijk zult oordeelen over den man, dien gy „Devil Caresfoot" hebt genoemd. Geloof my, mijne vrienden, er ligt waarheid in het oude spreekwoordde duivel is niet altijd zoo zwart als hy wordt afgeschilderd. Ik wil nu drinken op myn zoon Philip en zijn toe komstige» bruid, Maria Lee." Het geheele gezelschap stond op als door eene ingeving bewo gen, en allen ledigden staande hun glas; zooveel gevoel had de oude squire in zyne woorden gelegd, dat de oogen van sommige gasten niet droog waren gebleven. Daarna verwijderden zich de dames, onder wie de arme Maria, die natnurlyk onthutst was by de onverwachte en in sommig© opzichten voor haar zeer ongewenschte bekrachtiging van haar verloving. In de receptiekamer werd zij zoo met gelukwenschen overstelpt, dat zy ten laatste besefte eene dergelyke betuiging van den kant der mannelijke gasten niet meer te kunnen aannemen, zoodat zij haar rijtuig liet voorkomen en kalm naar huis reed om daar op haar gemak over het gebeurde na te denken. Philip kreeg ook zyn deel van de gelukwenschen, die hy zoo goed mogelyk beantwoordde, want hij bezat den moed niet om zijn toestand bloot te leggeD. Hy gevoelde, dat zyn vader hem volkomen in zyn macht had, dat er niets aan was te doen, zoodat hij naar het uiterlijk te oordeelen, zioh door de kalmte der wan hoop liet bekeersohen. Als zyne disohgenooten echter hadden kun nen zien, hoe haat, vrees en woede in zyn borst rondwoelden, terwijl hy daar zat te praten en den portwyn van zyn groot vader te drinken, dan zouden zy en met recht zeer verbaasd zyn geweest. Eindelijk was het diner geëindigd en na van den laatst ver trekkenden gast afscheid te hebben genomen, bleven de oude man en zyn zoon alleen aohter in de verlaten receptiekamer. Philip zat aan eene tafel met zyn gelaat in zyn hand verborgen, terwylzyn vader by het wegsmeulende haardvuur stond en zennwaebtig met zyn oogglas op den schoorsteenmantel rioeg. Hy was de eerste,

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1