NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pc familie gtoesfooi 10e Jaargang. Maandag 19 September 1892. No. 2825 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank. BINNENLAND POLITIES OVERZICHT. FEUIL TON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Bijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve' op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents j iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die cp het Geïl. Zondagsblad inteekenden, No. 37 van dat tijdsohrift toegezonden. De Directeur- Uitgever, J. C. PEBREBOOM. Haarlem, 17 Sept. 1892. De zilvertentoonstelling die ®p het Museum van Kunstnijverheid gehouden werd is door 3059 personen bezocht. De circulatie door de rotoude is thans weder hersteld, waardoor de Orientaalsche afdeeling die onlangs met de rijk versierde arabische kamer werd aangevuld weder direct aan de groote zaal aansluit. Des Zandags is de toegang vrij. Hedenmiddag werd ia „cafe Neuf" door het bestuur van de coöperatieve bouwvereeniging „Concordia" alhier aanbesteed het bouwen van zeven wo ningen op een terrein aan den Kleinen Houtweg, waarvoor acht inschrijvingen waren ingekomen, als volgt: J. J. van Scheijndel f 45.100 Giebels Van Servellen 45*565 H. London 47.440 M. v. Ommeren 48.070 G. P. J. Beccari 48.100 G. Hulsebosch 48 600 A. Rinkema 48 900 J. Slenters 49 500 De koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal haar eerste winter- concert geven tusschea St. Nicolaas en Kerstmis. Daarop zullen o. a. de twee nummers worden voorgedragen waar mede de vereeniging te Brussel den tweeden prijs behaalde n.l. het verplichte koor „de Landbouwers" van de Ves en „Deus Nostra spes" van Brants Buijs. Voorts zullen op het programma voorkomen „Pensée de Nuit" van Bes- leur, „Hoop" van Schmölling en „Schlaf- wandel" van Hegar. Als solisten zullen aan dit concert medewerken de heer en mevrouw Völl- mar-Friese uit den Haag. Zooals men weet is de piano het instrument van den heer Völlmar en de viool dat zijner echtgenoote. Zitting van Zaterdag 17 Sept. Heden stond in buitengewone zitting terecht Franciscus Hendrikus Rosier, wonende te Haarlem, oud 18 jaar en smid van beroep, ter zake dat hij in den nacht van 21 op 22 Juli j.l. door over eene schutting te klimmen en daarna of door verbreking van een glas ruit in de keuken of door oplichting van het kelderluik is binnengedrongen in het tijdelijk onbewoonde huis van den heer Paul C. van Vlissingen. Daar heeft hij met een kaars het ge heele huis doorsnuffeld, kisten en kasten geopend en ten slotte een aantal zil veren vootwerpen of zilveren stukken van voorwerpen gestolen. Waarschijnlijk heelt hij zich langs denzelfden weg ver wij aerd. De ontvreemde voorwerpen zijn2 presse-papiers van door brand aaneen gesmolten muntstukken, drie stukken bandzilver, afkomstig van ooren of hengsels, drie zilveren tuiten of halzen van flesschen, drie stukken zilver van de montuur vau een blakertje, twee zilveren of metalen voeten behoorende onder fruitschalen, drie stukken zilver waaronder een beeldje, behoorende tot de montuur van een lucifersbakje, twee zilveren dopjes van ornementen en zil veren voetstukken alle afgebroken van voorwerpen toebehoorende aan den heer Paul C. van Vlissingen en eindelijk 2 zilveren flacondopjes, toebehoorende aan de dienstbode Liunerdina Vrieze. Rosier is een oude kennis van de justitie. Ia weerwil van zijn jeugdigen leeftijd, heeft hij reeds herhaaldelijk wegens diefstal gevangenisstraf onder gaan, laatstelijk van anderhalfjaar. Vrouw Vrieze, een werkster, die door den heer des huizes was belast met de verzorging der bloemen in den tuin tijdens de afwezigheid der familie, ont dekte bet eerst dat er diefstal was ge- pleegd. Bij de aangifte van den diefstal, ver moedde men al dadelijk (de justitie kent hare naenschen wel) dat Rosier hiar de hand in het spel zou hekben gehad. Hij werd verhoord, doch er bleek niets voor de heer van Vlissingen teruggekomen, een stuk van een lemmet van een zakmes in zijn woning vond en toen Rosier opnieuw gebaald werd eo nu ook gefouilleerd, bleek dat het stuk precies paste aan een zakmes, dat Rosier by zich droeg en werd hij in verzekerde bewaring ge nomen. Als ambtenaar van het O. M. fun geerde heden de officier van Justitie, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré zelf. Beklaagde wordt door mr. Th. de Haan Hugenh ltz ambtshalve als verdediger bijgestaan. De vijfde getuige is de timmermans knecht G. Hulshof, die in den morgen van den 22sten Juli, terwijl hij was op een werk aan de Leidschevaart, over de schutting een jongmeusch heeft zien klimmen. Wanneer de president dezen getuige vraagt, hoe die persoon gekleed was, geeft hij het onbewust, vermakelijke antwoord: „Een grijs jasje en een bleek gezicht." De klimmer had een pakje onder den arm. De getuige kan niet pertinent veiklareD, dat Rosier degene is die over de schutting is geklommen, hoewel hij wel meent dat Rosier de man is. Op hetzelfde werk was een metse laar, Lukas Luijken, die ook gekeken heeft naar den man die over de schut ting kwam. Hij zag dezen echter van achteren en zou wei aan Rosiers ge daante zeggen dat hij het was, maar zeker is hij er niet van. Een tweede metselaar C. Meijer, die ook den man vau achteren heeft gezien, is zekerder van zijn zaak en verklaart uitdrukkelijk dat Rosier die man is. Niet minder belangrijk is de getui genverklaring van W. C. Cösters, goud en zilverkashouder te Leiden. Deze heelt in den namiddag van 22 Juli, alaoo den dag na den diefstal, oud zilver gekocht en verklaart zonder een oogenblik aarzelens, dat Rosier de man is die het hem verkocht. Hij gat Rosier ƒ22.40 voor 56 lood oud zilver. Beklaagde blijft ontkennen. Hij weet van den diefstal niets en is zelfs niet te Leiden geweest Een zekere vrouw G. M. Bohler, bijgenaamd „Amsterdamsche Griet", verklaart den beklaagde lang vóór den 22»ton Juli, het mes te hebben gegeven. Toen was het lemmet nog heel. Be klaagde beweert echter het mea op den 228ten (dus na den diefstal) te hebben gekregen. De eisch in deze zaak is, dat een gevangenisstraf van 6 jaar voor Rosier wordt gevraagd. De verdediger riep de clementie in j met het oog op de omstandigheden van beklaagde. De uitspraak is bepaald op j 29 September. De heeren Enschedé, oud-burgemees- ter, en Langeveld hebben hun ontslag gevraagd als leden van den raad aer gemeente Velsen. Vanwege de afdeeling „Velzen en Omstreken" der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, zal a. s. Don derdag te Velzen een ringrijderij worden gehouden. Bij de Wed. v. H. te Haarlemmer meer is ontvreemd eene partij gekuilde aardappelen. Voor de deur der woning vond men eene gezonken schuit, die bij nadere ontdekking eenige zakken aardappelen bevatte. Aan een zak die nog boven water uitstak kwam men tot de ontdekking van den diefstal. De eigenaar der schuit is bekend, doch na»r de daders wordt te vergeefs gezocht. Eene schuur te Hoofddorp (Haarlem mermeer) wordt ingericht, door plaatsing van ijzeren kribben, tot barak in tijd van nood voor choleralijders. De noodige desinfectie engeneeskun dige middelen «worden door de gemeente aangeschaft, om die den armen kosteloos nit te reiken. Gisteren werd door ver scheidene bladen gemeld dat de be kende wielrijder uit DeventerH. Ra land zou zijn overleden. Gelukkig is dit bericht onjuist en is de vergissing daaraan te wijten dat de vader van den wielrijder voor eenige dagen is overleden. Wel is Raland sedert eenigen tijd ongesteld. Bij een onweder dat Donder- dagnacht te Sittard woedde, sloeg de blistsem in de torenspits der groote kei k. Het kruis daarop werd aanmerkelijk omgebogen, de daaronder bevestigde koperen bal verplaatst, terwijl van het dak verscheidene leien beschadigd wer den. Letteren en Kunst, Inhoud van Sempervirens van 16 dezer: De Tuinbouw op de Landbouwten toonstelling. Japansche kweeboom. Cydonia japonica, met een afbeelding. De Chrysanthemum, de voiksbloem uit het Oosten. (Vervolg van bladz. 437). Elk zijn smaak 1 Tentoonstelling van Zaaigranen. Ingezonden. Nog eens Tectorium. Weeknieuws. Ant woorden op het Vraagbord. Ont vangen Prijs-Couranten. Weersge steldheid. Inhoud van het Neder- lancsch Tuinbouwblad. Inhoud Floralia no. 38: Tomaten. Iets betreffende het binnen en buitenbrengen der planten. Sprokkelingen. Ingezonden stukken. Weeknieuws. Korte mededeelin- gen. Tentoonstellingen. Prijscou ranten. Vraagbord.Corresponden tie. Advertentiën. Bijblad Avi- cultura De Waterspreeuw. Over het bewaren van eieren. Internationale tentoonstelling te Scheveningen Hen- nipzaad. Vraagbord. Correspondentie. Advertentiën. VISSCHERIJ. ScheveningeD, 16 September. Van de haringvisscherij kwamen terug de schuitenClara, sch. T. de Ruiter en fleeltjesch. M. Keus, beiden bren gen volle lading haring mede. Eenige spartijtjes steurharing van schuiten alhier thuis behoorend, doch in Vlaardingen binnen, bedongen ƒ8 tot 10 per 1000 stuks. Nieuwediep, 16 Sept. Door 75 korders werden hier heden 10 tot 60 groote 10 tot 40 kl. tongen, 4 tarbot ten, 2 tot 10 roggen, 2 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerd; gr. tong gold 50 it 40 cent, kleine id. 25 cent, tarbot n k 9, rog 90 cent per stuk, kl. schol f 2 ff 1 per mandje en schar f 3 per mand. Carnot heeft te Montmoriou den vol genden toost op het Fransche leger uit gebracht: „Ik drink op ots dierbaar leger, altoos zichzelven en het vertrou wen des lands waardig. De manoevres, die de prachtige wapenschouwing kroon den, bewijzen dat het jaar 1892 goed besteed is geweest. De inspanning en toewijding van allen zullen vruchten dragen. De troepen toonden zich tegen alle moeilijkheden van het terrein en alle ruwheden van het weder opgewas sen, en deze hinderpalen deden de er varing en de wetenschap hunner aan voerders nog te schitterender uitkomen. Dank aan allen uit naam van Frank rijk 1" In antwoord hierop zeide Freycinet: „Het leger is vreemd aan de politiek. Het gaat voort met in stilte zijnen plicht te doen." Bij de door Carnot gehouden receptie te Poitiers hield de bisschop Guteau eene toespraak. De priesters van mijn diocese, zeide hij, zijn ijverig in de 18 HOOFDSTUK IX. Zy zag hem argwanend aan. //Ik veronderstel mijnheer, dat gy er niets tenen zult hebben, om referentiën op te geven /rEen ■-jn, als gy dat wilt, maar zonden wij de kamers niet gaan zïenT- '1 Juffrouw Jacobs stemde toe, en zy gingen de trap op, George voorop. Op de eerste verdieping zag hy een paar damesschoentjes staan op de mat buiten de deur, en vermoedde dadeljjk aan wie ze toebehoorden. //Zyn hier de kamers?" zeide hq en logde zyn hand op den deurknop. //Neen mynheer, die zyn van mevrouw Roberts, de volgends verdieping als a blieft." Mevrouw Roberts zeker die knappe, jonge dame, die ik bier het huis zag binnen gaan. Wee* er niet door beleedigd, maar een man is verplicht om zorgvuldig ep te letten, waar hy zjja vrouw brenat. Het is toeh in er de." //Goede hemel ja, die arme vrouw," antwoordde juffrouw Jacobs verontwaardigd, wzy zijn hier onmiddellyk van St. Jnde's Bat- tersea gekomen, op den dag dat zy hnwde ik vermoed een weg- geloopen paartje." z/Dan is het goed; zy ziet er bekoorlyk uit. Ik hoop, dat haar echtgenoot harer waard is," merkte George op en keek in de kamer van juffrouw Jacobs rond. i/Ja, wat dat betreft, hy is wel knap, ten minste in het oog van hen, die van een donker uiterlijk honden ik ben echter niet bizonder gesteld op personen, die hunne wettige vrouwen slechts een paar maal ir de maand bezoeken. Maar," plotseling bedacht zy zich, tfhet gaat my ook niet aan." z/Neen natnnrlijk nietdat is wel te begrypenals gehnwd man ben ik geheel van nw oordeel. Het zyn bekoorlijke kamers juffrouwzeer bekoorlijk. Ik zal ze zeker nemen wanneer myo vrouw het goed vindtik zal het u morgen per brief doen weten. Jacobs niet waar, ik heb het genoteerd. Goeden avond juffrouw," en by was verdwenen. In plaatB van dien avond nittegaan zooals zyn plan was ge weest zat George dien avond in de rooksalon van zjjn hotel, en dacht over het een en ander na. Hy schreef ook een brief, die by adresseerde aan mevroaw Bellamy. Den volgenden morgen nam hy een cab, liet zich naar Sfc. Jnde's Battersea ryden, en ging daar het hnwelyksregister door snuffelen. «Veldra vroeg hij een geregistreerde copie van de volgende acte 0l Augustus 1856. Philip Caresfoort jongman met Hilda von Holtzhausen jonge dochter (by volmacht) geteekend, J. Few predikant, Fred. Natt en Eliza Chambers, getuigen." Dien avend ontving Hilda een anoniemen briefgeschreven in rond klerk-schriftwelke in de City op de post was gebracht. Hij was geadresseerd aan mevrouw Roberts, en de inhoud luidde als volgt: wEen oprechte vriend waarschuwt mevroaw Philip Caresfoot dat haar echtgenoot haar bedriegt en op het oogenblik verloofd is met een meisje dat ze kent; verbrand dit papier, wacht en wees op nw hoede De brief ontviel hare handen, alsof zy er smartelyk door was getroffen. //Juffrouw Jaoobs had gelyk," zeide zy overluid met een bitteren lach, //de mannen hebben altyd huane redenen. O laat hy oppas sen En zy wierp haar schoon hoofd achterover en bare groote blauwe oogeri glansden als die van een slang, die zich op zyn prooi gaat werpen. Het zwaard der jaloezie waartegen zy zich tot dusverre had beschut met het schild van het vrouwelyk ver trouwen in den man, dien zy lief had, was in haar ziel gedron gen eu had Philip haar in dit oogenblik gezien, dan zou hy be seft hebbes dat er werkelyk voor hem reden genoeg was om op zyn hoede te zyn. //Geen wonder" ging zy voort#geea wonder, dat hy toornig wordt als haar naam over myce lippea komthet maakt hem ongetwyfeld beangst. Oio!." En zy verborg haar gelaat in hare henden en schreide tranen van jaloezie eu woede. Wtrdi s'ervolgdi)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1