NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. löe Jaargang. Zaterdag 1 October 1892, No 2835' ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Uit het Gemeenteverslag over 1891. BINNENLAND. FEUILLETON familie maxe&foot. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 316is Faubourg Montmartre. Hel Bijvoegsel van het blad dal Zatcrdagvond verschijntzal bevatten Jack de Acteurdoor Henry Murray. Haarlemmer HallèljesNo. CXLUX Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Kleine advertenliën uil „Het Blaadje" No. XXXVII Adverten tiën enz. Haarlem, 30 Sept. 189a, Benoemd aan het instituut va» bizon - der onderwijs van den heer R. Prins aan het Prinsenbolwerk alhier, de heer D. Knook, te Hilversum. Geslaagd voor het 3a gedeelte van het notarieel examen is de heer P. H. Craandijk alhier* Het eerste gedeelte van het propo- nents-exaaten bij de Aigemeene Doops gezinde Secieteit is afgelegd door den heer J. B. du Buij, alhier. Tot onderwijzer aan de Wilhelmina Catharmaschool, Falckstraat te Amster dam, is benoemd de heer B. Valk, ou derwijzer alhier. Zooals men weet bestaat het plau om, daar het tegenwoordig gebouw in dejaco- bijnestraat onvoldoeade ruimte aanbiedt, eene nieuwe Hoogere Burgerschool te bouwen cp het Wilsonsplein. Naar wij vernemea, ziju de bewoners der Wiihelminastraat wet dat plan weinig ingenomen, meeaende dat de nabijheid eener school de waarde hun ner perceelen zal doen dalen. Woensdag vergaderden eenige inwoners dier straat, om over die zaak te raadplegen. Door een misverstand werd gemeld, dat de heer Buekers vaa Kampen eerst daags zal optreden als spreker over dierenbescherming. Het is de heer dr. P. G. Buekets, leeraar aan de H. B. S. 3jangen cursus alhierdie zich daartoe heeft bereid verklaard. Onder het hoofd „Wenken en Vra gen", leest men in het Hbld. het volgende M. die dikwijls te Haarlem moet zijn, vraagt of de gemeente Haaïlem niet alleen tegenover de eigen ingezetene», maar vooral ook tegesover het reizend publiek, dat Haarlem moet passeeren, verplicht is, in een tijd, waarin iedereen er op bedacht is ontsmeitingsmaatroge- len te nemeD, de vuilnisbelt zoo ppoe- mogelijk te verplaatsen, thans is de lucht zelfs in de spoorwegcoupés vaak ondragelijk. B abr i eken. {Slof). Met betrekking tot de arbeidswet kan nog worden opgegeven, dat in 1891 werden afgegeven 997 arbeidskaarten als bedoeld in art. 10 der wet. Daarvan en van de vroeger afgege ven kaarten waren op 31 December van dat jaar nog geldig 807 kaarten. Deze betroffen 65 jongens geboren in 1879. 163 1878. 221 1877. 196 1876. 10 meisjes 1879. 38 '878- 47 u 1877. 67 x XX 1876- In 1891 kwamen te Haarlem 17 fail lissementen voor, waaronder twee van commissionnairs in effecten, die menig klein burger ziju zuiuig bespaard kapi taal geheel of gedeeltelijk deden ver loren gaan en waardoor het algemeen vertrouwen vooral op dat gebied niet weinig werd geschokt. De overige faillissementen, welka niet van groote» omvang waren, zijn die an: 1 winkelier i* brood en koek. 1 koopman i» verfwaren, schilder. 1 kandelaar i» brandstoffen. 1 schilder en koopman. 1 bierhuishouder. 1 winkelier in kruidenierswaren. 1 winkelier im sigaren. 1 koopma» e* winkelier in rijwielen en naaimachines. 1 koopman ia boter en kaas. 1 winkelier eu zadelmaker, 1 winkelierster in mode-artikelen. 1 smid ea winkelier. x stalhouder. 1 winkelier en koopman in kruide nierswaren en comestibles. 1 winkelier ia manufacturen. Door het gemeentebestuur zijn in 1891 afgegeven 4915 patenten. Marktwezen De aanvoer en verkoop was minder da» in het vorige jaar, hetgeen een gevolg ia geweest van de ongunstige weersgesteldheid van den afgeloopen zomer, waardoor de weilanden weinig hebbe* opgeleverd en minder kaas ge maakt is da» in vorige jaren. Te» aanzien van de Graan- en Zaad markt is onze Kamer het volgende op gegeven Het getal bezoekers van de Koren beurs wordt steeds minder. Dit wordt veroorzaakt10 door de meer en meer in bloei toenemende graanmarkt aan het Hoofddorp te Haarlemmermeer, waai- belangrijk meer koopers komen dan vroeger; 20 door de omstandigheid, dat tegenwoordig veie graanbouwers uit de naburige IJpolders zich met hunne monsters bij gegadigden alhier aan huis vervoegen om de noodige bestellingen op te nemen of te Amsterdam gaan markten, hetgeen velen vroeger te Haar lem deden. Omtrent de wekelijksch^ markten voor veldvruchten, enz. konden onze Kamer, tengevolge van het overlijden yan den vroegeren marktmeester, geene volledige opgaven gedaan worden. De eerste voorjaarspaardenraarkt, werd gehouden den 2n Maart. De handel was vrij levendig. Op de tweede voorjaarspaardenmarkt was de handel matig. Den 40 Mei werd weder paardenmarkt gehouden, die zich kenmerkte door een vrij levendigen handel. De Juli-markt was de meest belang rijke. Deze markt muntte uit door bizonder schoone paarden van allerlei rasde handel was zeer levendig en de markt werd bezocht door vele duitsche en fraesche kooplieden. De oogst der bloembollen was in 1891 over het algemeen niet voordeelig. De buitengewoon vroeg ingevallen win ter, toen nog zeer weinig bloembollen gedekt waren, veroorzaakte veel schade. Groote concurrentie is er nog altijd oorzaak van, dat de toestand van het vak over het algemeen niet bepaald gunstig kan genoemd worden. Het voorjaar van '91 was voor de boomkweekerijen niet gunstig. Door den buitengewoon langen en strengen vorst zijn vele heesters en planten, die anders tegen onze winters volkomen bestand waren, doodgevroren Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 29 Sept. 1892. Roode wintertarwe f o,Jarige tarwe oo,Witte tarwe ƒ5 20 7.50, Zomer ristarwe o,Rogge ƒ4.70 A /5.50, Haver 6,40 k 7,—, Ckevaliergerst J 4.60 a 5,15, Winter- gerat ƒ4.30 k 5,—, Zomergerst ƒ3.90 a /4,a., fi.ive.boonen ƒ6,75, Paarden- k.oaen ƒ6,Groene Erwten 6.50 k ƒ8,50. H. M. de K0 ni ngin Re gentes kwam Donderdagmiddag te 3 uur per Staatsspoor van het Loo te 's Hage, ten einde te half vier uur van de commis sie uit de Tweede Kamer het adres van antwoord op de Troonrede in ont vangst te nemen. H. M. was vergezeld door twee hofdames, jhr. De Ranitz, particulier secretaris en baron Taets van Ame- rongen, kamerheer. Te 4 u. 50 (sfadstijd) vertrok Hare Majesteit wederom naar het Loo. H.H. M.M. de Koninginnen zullen Maandag naar Weimar vertrekken tot bijwoning van da feestelijkheden ter gelegenheid van de gouden bruiloft van den groothertog en de gsoothertogin van Saksen-Weimar. Indien geene onvoorziene omstandig heden hierin verandering brengen, zul len Gare Majesteiten vermoedelijk in het einde van October het afleopen van het vaartuig Koningin Wilhelmina te Amsterdam bijwonen. De bloemen- en planten- commissie der nederianösche maatschap pij voor tuinbouw en plantkunde heeft de volgende onderscheidingen toege kend Getuigschriften ie klasse voor: I. Gladiolus hybr. turicenais, als nienw ingevoerde plaDt, ingezonden door de firma B. H. Krelage k Zoen te Haarlem 2. Kniphofia feybrida Leda 3. Kniphofia hybrida Sirius4. Nerine flexuosa Herb. var. coerulea; 5. Nerine eiegans Hort. var. eoerulea; 6. Nerine O'Brienii Hort var. lilacma; 7. Nerine Sarniensis Herb. var. con soa pallida; 8. Nerine Sarniensis Herb. var. Plantii 9. Nerine Saraiensis Herb. var. insignis alles ingezonden als nieuwe plant. De No. 29 ingezonden door den heer C. G. van Tubergen Jr. te Haarlem. Getuigschriften 20 klasse voor 10. Dahlia (cactus) Gartendirector (1891); 11. Kniphofia hybr. Diana (1890), boiden als nieuw ingevoerde plant. De inzendingen No. 10 en 11 van de firma E. H. Krelage Zoon te Haarlem 12. Canea Jules Chrétien, als nieuwe plant13. Kniphofia hybrida John Waterer; 14. Nerine awabiiis Hort. var. graadiflora15. Nerine hu- milis Herb. var. spleadens; 16. Nerine hybrida rosea, No. 14, 15 en 16 iüge zonden als nieuwe plant; 17. Nerine Sarniensis Herb. var. corusca cempacta, als onvold. bekende plant, öe N03.1217 ingezonden door den heer C. G. van Tubergen Jr. te Haarlem. Dankbetuigingen voor 18. Dahlia (enkelbl.) Duchess of Tive19. Dahlia (enkelbl.) Mrs. W. C. Harvey (1891), ingezonden a's nieuw iDgevoerde plant. De Nos. 18 en 19 ingezonden door de firma E. H. Kre lage Zood, te Haarlem. 20. Verzameling Nerine's, in de vol gende verscheidenhedenamabilis Hort. curvifolia Herb. var. Fothergilli major; excellens Hort.flexuosa Herb. var. O'Brienii Hort.hybrida Novelty Hort. pudica Hook en Sarniensis Herb. var. roseaingezonden door den heer C. G. van Tubergen Jr.,te Haarlem. 3 Ten einde het welslagen der derde nationale chrysanthemum tentoonstelling, welke in November a. s. te Amsterdam gehouden zal worden, zooveel mogelijk te verzekeren, is in de Woensdagavond gehouden vergade ring der afdeeliDg „Amsterdam" der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, het besluit genomen om de serie medailles, uitgeloofd voor in zendingen van liefhebbers, te verdub belen. De inzenders-liefhebbers zullen in twee rubrieken verdeeld worden ia. liefhebbers die de kweeking hunner planten aan hunne ondergeschikte des kundigen overlieten; 2e. liefhebbers- zelf kweekers. Voor beide rubrieken zyn dus beschikbaar2 verg. zilveren, 3 zilveren en 3 bronzen medailles. In het geheel zijn voor deze tentoonstel ling uitgeloofd10 gouden, 45 verg. zilveren, 47 zilveren en 32 bronzen medailles, behalve de prijzen in geld. Een 29jaiig man, die op punt stond naar Amerika te vertrekken, kwam Donderdag te Amsterdam aan de politie mededeeleD, dat hij in een bierhuis in de Pijlsteeg f 700 met kaartspel had verloren. Een vigelante, die Woens dagavond een ametikaansche familie naar het Hotel Bellevue te 's Hage bracht, werd, daar de koetsier de electrische trambaan nog wilde over steken, toen een tramrijtuig in aankomst was, door dat rijtuig aangereden en ge deeltelijk vernield. Door het breken der glazen bekwamen de inzittenden vrij ernstige wonden. De schuld lag geheel aan den koetsier van de vigelante. Donderdagochtend is naar de barak aan de Ruige Plaat te Rot terdam gebracht de vrouw van den schippersknecht J. Huben, bij wie zich aan boord van het Rijnschip Verban- kelijkheidin de Parkhaven liggende, cholera asialica heeft voorgedaan. Het schip is naar de quarantaineplaats ver wezen. De toestand van de vrouw is zorgelijk. Uit een bacteriologisch onderzoek is Donderdag gebleken, dat P. Visser, in de Waterloostraat te Kralingen, ladende is aan aziatische cholera. 271 HOOFDSTUK XIII. „Ik vrees,0 zeide hy ten laatste op vriendelijk deelnemerden toon, „dat gy zeer veel hebt geleden, Caresfoot." //GeledenIk heb de kwellingen van de hel moeten doorstaan ]k zal ze eeuwigdurend moeten doorstaan i/Het is myn weasch niet," zeide de geestelijke een weinig aar zelend, „oaa den spot te drijven met uw smart door u krachtons mijn ambt te zegge», dat het voor uw bestwil is; ik zeu echter in myn ambt te kert komen, als ik er n niet op wees, dat Hy, die u die slagen toebracht, eek de macht keeft om de wenden te len, en dat zulke dingen zeer dikwjjis u ten zege» zijn, is het niet hier dan hiernamaals. Wend u in den »ood tot God, myn e vriend, erken Zya macht, en als gij in »w hart weet, dat hebt gezondigd, bied Hem dan uw bereuw; doe zulks, en gy zult u niet verlaten gevoelen. Uw leven, dat au niets anders n ellende schynt te zullen oplevere», ka» dan zoowel gelukkig nuttig worden." Philip glimlacht* bitter toeu hy antwoordde *Gy spreekt my van berouw hoo kan ik berouw gevoelen als de Voorzienigheid mij zoo wreed behandeld heeft, eo my met een slag myne vrouw en myn fortuin heeft ontrukt Ik weet, dat ik verkeerd handelde door myn huwelyk geheim te houden, maar ik werd er toe gedreven uit vrees voor mijn vader. O, als gy hem had gekend zooals ik hem kende, dan zoudt gij beseft hebben, dat men gelyk had door hem „Devil" Caresfoot te noemen." Een ril ling ging hem door zyne leden, waarna hy vervolgde „Hy dwong my tot eene verloving met miss Lee en kondigde het aan zonder mijne toestemming. Nu ben ik geruïneerd alles is my ont nomen." „Gy hebt uw dochtertje nog en het landgoed tenminste, dat heeft men my verteld." „MijB dochtertje I ik wil haar gelaat nooit zien, want zij heeft haar moeder vermoord. Als het nog een jongen geweest was, dan zou het nog een ander geval zyn; daar dan die vervloekte George my tenminste myn geboorterecht niet zou hebben ontstolen. Mijn dochtertje, ja werkelyk gy moet niet denken, dat zy ieis tot myn geluk kan bybrengen." „Het is wel droevig u zoo van uw kind te hooren spreken, maar in ieder geval zyt gy toch niet arm. Gy bezit een van de mooiste lasdgoederen in het graafschap met een inkomen van dui zend pond, wat voor velen rykdom zou beteekenen." „En wat voor my armoede is," antwoordde Philip. „Ik moest een inkomen van zesduizend pond hebben. Maar luister, Eraser, ik zweer voor God „Zwijg. Naar zulk een taal kan ik niet luisteren." „Welnu dan voor alles wat gy wilt, dat, zoolang ik leef, ik geen enkel oogenblik zal rusten alvorens ik myn eigendommen i weer in myn bezit heb. Het mag onmogelyk schynen, maar ik zal er wel een manier op vinden. Byvoorbeeld," voegde hy er by, terwyl hem iets te binnen schoot, „het is zonderling genoeg, maar het testament belet my niet het land terug te koopen. Als ik het op geen andere manier kan terug krijgen zal ik het koopen hoort gy hier zal ik het koopen. Ik moet myn eigendom weer in mjjn bezit hebben alvorens ik sterf." „Hoe wilt gy aan het geld komen „Het geld ik zal het opspareD, het verdienen, het stelen, in ieder geval het op de een of andere manier in myn bezit kry gen De behoefte aan een paar duizend pond zal er een vastberaden persoon zeer zeker niet van afhouden." „Maar veronderstel eens, dat uw neef niets wil verkoopen." „Ik zal wel een niiddel vinden om het hem te doen verkoopen door eene omkoopery of zooiets. Ja, ja I" en het vuur en de geestdrift verdwenen in een oogenblik, en de wanhopige trek ver scheen weer op 2yn gelaat. „Het is alles onzin; ik spreek over onmogelyke disgen een beetje zwakheid van geest denk ik. Vergeet het maar, gy zyt een flink menscb, spreek er met niemand over. Bn gy waart dus by de begrafenis Ja, jaEn George waa de eerste rouwdragende. Hy zal denk ik wel flink gehuild hebbon; hy kon alfcyd zoo goed huilen en janken als hy dat wilde. Ik herinner my nog wel, hoe hy als jongen de menschen van zyne deelneming liet blyken om hen achter den rug uit te lachen, daarom noemden zy hem op school „krokodil". Nu is hy myn meester, en ben ik zijn nederige dienaar; misschien zal het later

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1