Bezoek aan Weimar. n goederen onder oude en nieuwe credi teuren is onder de juristen zelve groot verschil van gevoelen. Wat de nieuwe crediteuren betreft, die had beklaagde in dezelfde mate als Mars, kunnen be talen. Na nog een uitvoerig betoog, con cludeert spreker tot vrijspraak van den beklaagde, terwijl na re- en dupliek de uitspraak wordt bepaald op heden over 14 dagen. Hendrik Jan Rooseboom, geboreu te Vianen, oud 39 jaar, handelsreiziger, wonende te Haarlem en thans invoor- loopige hechtenis werd den 191 April 1892 door de Arrondissements-Recht- bank benoemd tot provisioneel bewind voerder over de goederen toebehoo- rende aan zijne zuster Mevrouw weduwe A. F. J. W. Keiser geboren Rooseboom, die ter verpleging is opgenomen in het krankzinnigen gesticht Meerenberg. Rooseboom aanvaardde deze betrek king, doch ontvreemde de navolgende aan zijne zuster toebehoorende goederen, die hij als provisioneel bewindvoerder onder zich had. 10. een lot in de 4 percents oosten- rijksche premieleening van 1854, groot 250 florijnen, dat hij na het eerst op 22 April 1892 als onderpand voor eene eene door hem gesloten geidleening aan de firma Brinkman Co, te Haarlem, te hebben ter hand gesteld, op 12 Juli 1892 door die firma voor zijne rekening voor ƒ363,37 heeft doen verkoopen, 20. op 6 Mei 1892 zes zilveren vor ken en zes dito lepels, die hij voor 40.heeft verpand in de Stads Bank van LeeniDg te Arasterdam. 3). Op 2 Juni 1892 een lot'in de premieleening van Amsterdam van 1874, dat hij voor 113,78 heeft verkocht aan den geldwisselaar Benjamin Sanders te Amsterdam. 40. Op 9 Juni 1892 zes zilveren vor ken en ze3 dito lepels, die hij voor 22 heeft verpand in de Stads Bank van Leening No. 1 te Amsterdam. 50. In het laatst van Juni of begin van Juli een gouden horlogeketting, die hij voor f 10 heeft verkocht aan den vertegenwoordiger der firma Wamsteeker te Amsterdam. 60. In Juli een gouden armband met juweelen medaillon, dien hij voor ƒ45 heeft verkocht met recht van weder- inkoop gedurende 6 maanden aan de firma R. Davidson te Amsterdam. 70. In Juli een juweelen broche, die hij voor ƒ30 heeft verpand aan W. D. Blitz, diamantslijper te Amsterdam. 8o. Op 6 Juli 12 zilveren theelepeltjes, een zilveren zuurvorkje en een dito kinderlepel, die hij als voren voor ƒ6 heeft verkocht met recht van wederin- koop aan de firma R. Davidson te Am sterdam. 90. op 2 Augustus een gouden re montoir horloge, dat hij met recht van wederinkoop voor ƒ35 aan de zelfde firma heeft verkocht en 100. op 3 Augustus zes zilveren lepels en zes dito vorken, die hy voor ƒ35 als voren aan dezelfde firma heeft ver kocht. Wat aan deze treurige zaak de eige- aardigheid geeft, is wel dit dat Roose boom, de beklaagde, in 1889 ia hooger beroep, door het gerechtshof te Amster dam is veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf wegens oplichterij en valsch- heid in gesch<ift^, zoodat de Arr. Recht bank hier ter stede, een persoon tot provisioneel bewindvoerder benoemde, die een strafrechtelijk vonnis achter den rug had. Natuurlijk was deze omstandigheid de Rechtbank onbekend. Had zij ervan kennis gedragen, zeker zou zij Roose boom niet tot bewindvoerder over de goederen zijner krankzinnige zuster heb ben aangesteld. De vraag rijst echter, of het niet mogelijk ware, zoodanige maatregelen te nemen, dat eene derge lijke vergissing voortaan onmogelijk wordt. Niet aan de Rechtbank, maar aan het ontbreken eener zoodanig rege ling is öus de schuld. Trouwens, er moest bij de benoeming van den bewindvoerder snel worden gehandeld. Een drietal familieleden van mevrouw Keiser, wie men achtereen volgens verzocht had als provisioneel bewindvoerder op te treden, hadden allen bedankt, zoodat de tijd drong en er allicht geen gelegenheid is geweest, ampel naar het verleden van den be klaagde te informeeren. Uit den aard der zaak zijn in deze zaak vele getuigen gedagvaard. Roose boom bekent alles wat hem ten laste wordt gelegd, zoodat den ambtshalve toegevosgdea verdediger Mr. C.G. Yon Reeken weinig meer overblijft dan de clementie van de Rechtbank voor hem in te roepen. De heer officier van justitie requireerde veroordeeling van den beklaagde tot eene gevangenisstraf voor den tyd van 3 jaren. Uitspraak over 14 dagen. De Rechtbank, uitspraak doende in de zaak van den broodbakker A. F. Peters alhier (het overmatig lang laten werken van een jongen beneden 16 jaar, bene vens het niet voorhanden hebben van eene arbeidslijst en arbeidskaart, ver oordeelde hem heden tot eene geldboete van f 10, subs. 5 dagen hechtenis en eene boete van ƒ3,subs. 2 dagen heehtenis. De eisch was een principale hechtenis van een week en twee geldboeten k f 3, BINNENLAND. Volgens de K l n i s c li e Z i g. worden HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes den ioq Oct. te Arolsen verwacht. De uitslag der verkiezing voor Provinciale Staten te Tolen is, dat uitgebracht werden 873 stemmen blanco 4 en van onwaarde 6. Gekozen jhr mr. E. A. O. de Casembroot (libe raal), met 519 stemmen. De heer Gabriel Bolier (anti-revolu- tionnair) verkreeg 314 stemmen. Aan het Ut r e c hts c h Dag bi. wordt medegedeeld Ik geloof geen indiscretie te plegen, wanneer ik u het volgend vermakelijk staaltje vau politic-gemanierdheid mee deel. Plaats der handeling Alkmaar. Slachtoffer Hamlet. Na afloop der voorstelling van het gezelschap De Vos en Van Korlaar, Dinsdag jl., bleef de heer De Vos met eenige leden van het gezelschap een oogenblik de gast van den eigenaar van het theater, waarna men naar het hotel terugkeerde, waar o. m. ook de heer R. logeerde. Om een klein familiefeest, noodigde de heer de Vos zijn mede-logeergasten uit, een glas met hem te drinken. Men zette zich gezellig bijeen, toen de waard, die in een fijngevoelig stadium scheen te ver- keeren, weigerde het bestelde te leveren Zijne eigen vrouw maakte hem op het onhebbelijke van zijn gedrag opmerk zaam, doch de man was voor geen rede vatbaar en wond zich allerdwaast op, terwijl alle aanwezigen hem heel gewoon en bedaard antwoordden, en eindigde metpolitie te ontbieden, om zijn logeergasten te verwijderen. Vergeefs trachtte het gezelschap het aan de „dienders" duidelijk te maken, dat men kamers „gehuurd" had, dat de bagage boven aanwezig was, dat het te dwaas was, midden in den nacht op straat te worden gezet in een plaats als Alk maar de mannen der wet hadden blijkbaar een taptoe-inspiratie en trokken hun sabels. De heer R. werd achter het oor, de heer H. aan den pols gewond, niettegenstaande er hoe genaamd geen verzet werd gepleegd. De treurige aardigheid eindigde met het arresteeren van den heer R., die geboeid werd opgebracht.» Op zjjn ver zoek, de boeien niet zoo aan te trek ken, zei een der agenten„Hou je Je bent hier niet in Rotterdam Den geheelen nacht bracht de arrestant een smerig cachot door. 's Morgens werd hij, naar wij vernamen, onder excuses vrijgelaten en werd er eene plainte door hem ingediend bij den officier van justitie. Dinsdagnacht omstreeks half drie ontstond er een felle brand in de chocoladefabriek des heeren Henny, firma wed. Leyten, aan den Sloterstraat- weg bij Amsterdam. Ia korten tijd was het gebouw bjjna geheel vernield. Dinsdag is te IJselmonde het 4 jarig dochter je van den heer W. van D. al spelende in eene waterton geraakt. Toen men het bemerkte, was iet kind reeds een lijk. Te Zuidland zijn twee per sonen lijdende aan cholera nostras. Beiden hebben gewerkt aan den Nïeu wendijk bij Goudswaard. Te Varik hebben zich opnieuw twee gevallen van aziatische cholera voorge daan. Overleden is eeu jongmensch van jaar; de andere aangetaste, vader van eon talrijk gezin, is herstellende. Te Kootstcrtille,aan het Kolonelsdiep, gemeente Achtkarspelen, heeft ziek een geval van cholera asiatica voorgedaan bij een schipper. De politie bewaakt het vaartuig. Ia de gemeente Zuidwolde (Dr.) heeft zich Dinsdag een geval van aziatische cholera voorgedaan met do odelij ken afloop bij zekeren H. Bork, een keu terboer. Het op 4 October te Breukelen aan gegeven ziektegeval is gebleken geen cholera te zijn. In het geheel zijn er daar geweest zeven aangetasten, waar van er zes zijn overleden. In het alge meen kan het vechtwater als oorzaak der infectie worden aangewezen. Opnieuw is er een geval van cholera voorgekomen bij een arbeider te IJsel stein. Al de drie huisgezinnen waar de ziekte zich vertoont wonen aan den IJseloever en maken gebruik van het water uit die rivier. Woensdag heeft zich te Utrecht we derom een geval van cholera-aehtigen aard voorgedaan bij een kind van ;aren wonende bniten de Weerdbarrière. Wat gemeld is omtrent de houding der Russische bevolking, is ook vol komen van toepassing op de Utrecktseke toestanden. Ook hier weigeren de men scken eenvoudig geneeskundige hulp in te roepen, en de ontsmetters en taxa teurs hebben eene niet te benijden taak, daar zij overal tegenwerking on dervinden. De doctoren genieten bij dat gedeelte der bevolking de onderscheiding ver dacht te worden van de menschen „af te maken"; een wagen met voor de consumptie geschikt water, die aan den Jutfaanschen weg rondging, kon onver richter zake huiswaarts gaanniemand wilde er van gebruiken, „omdat ze er wat in 'gedaan hadden". Treurige toestanden l, Aan de eene zijde gemeentebestuur en particulieren die krachtdadig optreden, aan de ande re zyde een onwil en pertinent weigeren, waarop alles afstuit. Er zijn thans te Varik reeds zeven gevallen voorgekomen van cholera, waaronder vier met dosdelijken afloop, Id de buurt Passcwaaij, beboerende tot de gemeente Wadenooien, is een arbeider aan aziatische cholera bezwe ken. veroordeeld werd wegens het opzettelijk inbreuk maken op eens anders auteurs recht (het gedeeltelijk overdrukken van den feestwijzer van Leidens ontzet, waar van het recht van uitgave toekwam aan den heer Y.) Mr. B. M. Vlielander Hein, die voor den requirant van cassatie optrad, stelde voorop dat het programma voor de 3 Oetober-feesten te Leiden elk jaar bijna hetzelfde is en allée» op ondergeschikte punten verschilt, terwijl ook blijkt dat de feestcommissie van het door haar vastgestelde programma geen geheim heeft willen maken, daar reeds in eene courant te 'sGravenhage van 27 Mei werd bekend gemaakt welke de op 3 October d. a. v. te Leiden te houden feestelijkheden zouden zijn. Pleiter meen de dat het in casu in het „Leidsch Dag blad" opgenomen bericht betreflende de 3 Oetober-feesten slechts als eene eenvoudige nieuwstijding moest worden beschouwd, niet vallende onder de wet op het auteursrecht. Wel zegt het Hof. dat de wet spreekt van geschriften en niet onderscheidt; maar vroeg plei ter moet dan de rechter niet onder scheiden Indien de leer van het Hof juist ware, dan zou een couranten-uit gever wel dagelijks voor het overnemen van tal van nieuwstijdingen kunnen ver volgd worden. Al heeft de heer Y. het recht van uitgave van den feestwijzer gekocht, dan volgt daaruit nog niet dat hetgeen hij kocht vatbaar is voor auteursrecht. Bovendien was de hoofd inhoud van den feestwijzer reeds publiek bekend toen hij in het „Leidsch Dag blad" werd opgenomen, en nu deed het er niets toe of die inhoud uit den feest wyzer zelven werd overgenomen dan wel of hij b.v. uit de memorie van den drukker werd opgesteld. Ten slotte betoogde pleiter ook dat het opzet, zoo als de wet dat bedoelt, volstrekt niet aanwezig was. Requirant deed geen enkele poging om het num mer der courant, waarin een uittreksel uit den feestwijzer was opgenomen, meer dan gewoonlijk te verspreiden. Vaa een handelen uit winstbejag was dus geen sprake. Op grond van een en ander achtte pleiter de artt. 1, 2 en 7 der wet op het a* teursrecht en art. 349 bis van het strafwetboek geschonden. Adv.-gen. Gregory zal 18 October conclusie nemen. Aand. Kon. Ned. Locaal Spoorweg-Maatschappij te Apeldoorn50 Aand. Ned. Scheepv.- Maatschappiju „j Obi. Stichtsehe Tramway- Maatschappij (Extra divi- dendbew.) Aand. Utrechtsche Tram- Maatschappij M 73 Aand. Westlandsche Stoomtramweg - Maats.pij. 45 Aand. Meel- en Brood- Fabrieken (Mpij. voor) 103 Oblig. Concertgebouw te Amsterdam (Het) 28 Cert. Vereenigd Bezit van Hyp. Amer. Sp. Obl. Rest. bewf 102. RECHTSZAKEN- Voor don Hoogen Raai diende Dins dag het beroep in cassatie, ingesteld door den uitgever van het „LeidsGh Dag blad" tegen een arrest van het gerechts hof te 'sGravenhage, waarbij hij, met vernietiging van een vrijsprekend von nis der Haagsche rechtbank, tot boete Finaniieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman ea Hondcrs bevat e. a. de volgende op gave vaa minder oourante of iaeoaraaW fondsen, in de week, tot den dataa van 4 October loopeade, doer hun tuschenkomst verhandeld. Pandbr. Nederl. Hypo theekbank in liquidatie. Aand. Nieuws va?i den Dag, „kleine Courant" Aand. Verkooplokaal „Frascati" Aand.Bouw-Mpij. Sche- veniugen (Oranje - Hotel) Aand. Ned. Mij. van kunstmatige O ester teelt te Bergen-op-Zoom. Aand. Amsterdam-Deli- Compagnie 1886,88. Aand. Billiton Maats, ie rubriek te 'sHage Aand. Landbouw-Maats. „Getas" Oblig. Oost-Java Cultuur- Maatschappij Aand. Samarangsche Cultuur-Maatschappij Aand. Tabaksmaats. Deli-Asahan Serie AE. Scrip. Boxtel - Wezel Spoorweg (van ie Hyp. Obligation) Aand. Exploit, v. Staats- Spoorw. Opricht. Aandeel. k 101% pet, 520 »9<> 7°s ƒ420. fl 93-195 u f3300' 146 pet 97 it 12 u XS y> 8 200. Woensdag ochtend is de kunstten toonstelling te Weimar ter eere van het goudenfeest geopend. Slechts een zeer klein aantal vorstelijke personen, en nog weinig vertegenwoordigers van buiten- landsck,mogendheden waren opgekomen. Het gezelschap bestond voornamelijk heeren, in het geheel een dertigtal. Be groothertogin had van het fraaie weder gebruik gemaakt om met de Neder- landsehe Koninginnen een wandelrit te maken. Tegen elf uren verscheen de Groothertog, ia gezelschap van den erf- groothertog, de erfprinsen enz., en be zichtigde de tentoongestelde schilderijen, waarvan de meeste ingezonden zijn door de „R«tterdamsche (jKunstclub". De tentoonstelling is verdeeld over drie ver diepingen. Van de Holi&udsche meesters zijn vertegenwoordigd Artz, Blommers, Bosboom, Bisschop, Meemskerck van Beest, Israils (met zijn bekend Alleen W. Maris, H. W. Mesdag, Taco Mes dag, mevrouw MesdagVaa Houten, Roelofs, Yrolik. Voorts een aantal fransche meesters, 0. a. vanMarcke; Belgische, zooals U. F. Willems, enz£ De Groothertog bezichtigde de Neder* landsehe schilderstukken zoo oplettend en toonde goed van de kunst op de hoogte te zija, in het bizonder ook van de moderne Hollandsehe schilderkunst. Voor de stukken van Mesdag hield hij zich geruimen tijd op, zijne omgeving op het schoone daarvan opmerkzaam makende, maar ook den overigen Hol- landschen schilders bewees hij de hun toekomende eer. Met den Nederland- schen gezant, jhr. Vau der Hoeven, knoopte hij een lang gesprek aan;, waarin hij zijne vreugde uitsprak over I het deelnemen van de „Rotterdamsche Kunstclub", en veel vleiends getuigde van de Hollandsehe schilderkunst in het algemeen. Hij verklaarde voort, in het bizonder getroffen te zijn door een klein stuk van E. van Mareke, een 1 landschap met koeien voorstellende. Naar dat stuk keerde hij harhaaldelijk terug en vestigde er de aanvang van zijne omgeving op, .waarna hij nadere bizonderheden omtrent dezen schilder vroeg, dien hij tot dusver ;,nog niet kende. Des avonds zouden de eerste Neder*; derlandsche deputation hier aankomen, om heden ontvangen te worden. Wie uit Pruisen komt en aldaar vor stelijke jubilé- of andere feesten heeft bijgewoond en thans de feestdrukte te Weimar ziet, zal dadelijk een groot onderscheid opmerken, dat wel alleszins natuurlijk en verklaarbaar is, maar hem toch bizonder ia het oog valt. Te Ber lijn begint geen groote officieele ge- beurteais zonder eene parade of eenig ander militair schouwspel. In den mi litairen staat Pruisen is dat eene vaste traditie. Hier te Weimar daarentegen begonnen de feestelijkheden met de uitvoering van -een dramatisch werk van Wildenbruch en de Woensdag geopende „Vo x et proeterea nihil. Kom daar uit dien hoek, mijn kind. Ik heb geredetwist met iemand, die ik niet kan zien. Maar waartoe dient al dat redetwisten Het feit is Angela, dat in de wiskunde gij nummer een en ik nummer twee ben. Ik ben ver plicht het oude spoor te volgen, en gij baant uzelf den rechten weg. Slechts groote geleerden mogen dat doen. Toen ik het vraag stuk uitwerkte en daarvoor heb ik twee dagen noodig gehad, heb ik geen oogenblik aan die algebraïsche furmule gedacht.0 wGij tracht mij verwaand te maken en vergeet dat wat ik weet, hetgeen juist genoeg is om my te doen inzien hoeveel ik nog moet leeren, ik het van u heb geleerd. Wat betreft, dat ik uw meerdere zou zyn in de wiskunde, geloof ik niet, dat gy als predikant zoo iets moogt beweren. Hier is uw thee.0 En de eigenares van de stem kwam uit de duisternis in het licht. Zy was slank, slanker dan de meeste vrouwen, en bezat een ongewoon mooie gestalte, die nog deB te beter uitkwam in het nauwsluitend japonnetje. Haar gelaatskleur was prachtig blank, waartegen de zwarte ooghareD, welke de grijze, diepe oogen over schaduwden, sterk afstaken. Het gelaat zelf was rond en zeer lief; het voorhoofd hoog, terwijl het haar in een dikke wrong gedraaid kastanjebruin van kleur was en eindigde in kleine krulletjes. Haar geheele onbeschrijfelijk schoone, bevallige, waardige verschijning had iets van oen heilige door Raphael geschilderd. Fraser zette, in gepeins verzonken, het kopje thee neer, dat hem door Angela werd aangereikt toen wy de vrijheid namen haar uiterlijk te beschrijven. z/Lees nu eens wat, Angela.0 z/Wat zal ik lezen?0 //O, wat gy wilt, zoek zelf maar wat uit.0 Verheugd begaf zy zich naar een boekenplank, nam er twee boeken af, overhandigde er een aan Fraser, sloeg het hare daarna op goed geluk af open, noemde de bladzijde op en begon daarna te lezen. Wat is dat voor een geluid, nu zacht en welluidend als een zomerbriesje over een tropische zee, en dan weer als het verwijderd rumoer en het gewoel van het slachtveld Wat kan het anders zyn als het wegrollen van die prachtige hexameters, waarmee Homerus een naar hem luisterende wereld bekoort? En zelden zal eene engelsche stem de stembuiging zoo juist weten te trefien. //Houd op, myn kind, sla het boek dicht; gy kent het Grieksch zoo uitstekend als maar eenigzins door my onderwezen kon worden. Doe uw boek voor de laatste maal dicht. Uwe opvoeding, beste Angela, is gosd voltooid. Ik ben met u geslaagd 0 //Voltooid, mynheer Fraser !0 zeide Angela met open oogen. z/Wilt gy daarmee zeggen, dat ik moet ophouden, juist nu ik ben begonnen te leeren V' //Myn kind, gy hebt alles geleerd wat ik u kan leeren, en boven- pien ga ik overmorgen ook van hier.0 ffVan hier gaan!0 en zonder dat hy er eenigzins op voorbereid werd, barstte Angela die, ondanks haar schoonheid en geleerd heid, zeer veel op de rest van hare sekse geleek in tra nen uit. z/Kom, kom, Angela,0 zeide Fraser met een stem, die barseh moest heeten, maar in werkelijkheid schor was, want het is wel eigenaardig, maar zelfs een predikant, welke reeds byna over den middelbaren leeftijd heen is, is gevoelig voor tranen, door een bekoorlijke vrouw voor hem geschreid; /,wees nu niet onverstandig; ik ga slechts voor eenige maanden.0 By deze mededeeling bedaarde zij weer een weinig. //O,0 zeide zy te midden van hare tranen, //wat hebt gy mij een schrik aangejaagdHoe hebt gy zoo wreed kunnen zijn "Waar gaat gy heen ?0 z/Ik ga een lange reis maken in Zuid-Europa. Weet gy wel, dat ik sedert twintig jaar byna niet van hier ben geweest; ik ben dus voornemens om het voleindigen van onze studies te vieren met een vacantie.0 z/Ik zou wel willen, dat gy my met u meenaamt?0 Fraser kleurde een weinig, en zyn blik verhelderde. Hij slaakte een zucht toen hij antwoordde z/Ik vrees, myn kind, dat dit onmogelijk zou zijn»0 Iets waarschuwde Angela om op dit onderwerp niet door te gaan. z/Kom, myn kind, ik mag u niet langer ophouden het is volslagen donker, en er is een flinke wind toch moet ik u nog een ding zeggen. Gy hebt onder mijne leiding oneindig veel meer geleerd dan de meesten van uwe sekse leeren, terwijl de andere factoren tot het bereiken van eene vrouwelijke volmaaktheid zijn verwaarloosd als daar zyn, teekenen, schilderen, pianospelen, zingen enz. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2