NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e famxfte glaresfoot. Oe Jaargang. Zaterdag October 1892. No. 2841.. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en doen: alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOHL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Hel Bijvoegsel van het blad dal Zatcrdagvond verschijntzal bevatten Arme Petrusnaar het fransch Haarlemmer HallèijesNo. OXL1V. Binnen- en Buitenlandsche berichten VariaKleine adverteniiè'n uit het Blaad/eu No. XXXVII Adverten tién enz. Haarlem, 7 Oct. 1892. Den isten September is de dagcursus op de school vo®r kunst»ij verheid we der begonnen, deze wordt doer 24 mannelijke en 32 vrouwelijke leerlingen bezocht. Onder de dagleerlingen zij» er ver schillende uit andere plaatsen, aIs Am- hem, Utrecht, G®es, Purmerend, Leeu warden, Harlingen, Eindhoven en Hoorn, die zieh tijdelijk in Haarlem gevestigd hebben, om de lessen te kunnen bij wonen, wel een bewijs dat het onderwijs dat op de school gegeven wordt eok in andere plaatsen van ons land wordt gewaardeerd. De avondcursus werd den isten Oc tober weder geopend en is door 61 leerlingen bezocht, waaronder do dag- leerlingen zijn medegerekend. Rekent men hierbij de verschillende cursussen, die bovendien aan de schoei gegeven worden zooals de teekenlessen voor de leerlingen der normaalschool van onderwijzers die door 30 leerlingen worden bezocht; de teekenoursns der leden van den nederlandschen bond voor onderwijzers die door twintig can didates voor de akte lager onderwijs- teekenen wordt bezocht en de curiua voor de opleiding van hen, die proeven van bekwaamheid wenschen af te leggea voor het ambacht, dan komt men tot een totaal cijier van 180 leerlingen. Donderdagnamiddag is in de Kruis straat bij de Naïsanstraat een rijtuig bespannen met een paard in botsing gekomen met een tweewieligen hand wagen. Het rijtuig is terechtgekomen in de ruiten bij den horlogemaker Forfcgens aldaar waardoor twee ruiten zijn verbrijzeld en de houten stijl is be schadigd. Persoonlijke ongelukken heb ben daarbij niet plaats gehad. Door de politie zijn aangehouden twee knapen van 12 en 14 jaren, die diefstal hadden gepleegd van ledige botervaatjes en een harington. jin een goudsmidswinkel te Amsterdam (Bloemstraat) gepleegd. De gearresteerde heeft omtrent dien diefstal belangrijke mededeelingen ge daan. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 6 Oct. 1892. Roode wintertarwe f o,Jarige tarwe ok o,Witte tarwe ƒ5.30 k 7.60, Zomer ristarwe ƒ4.80, it 6.65, R®gge 5-°5 Haver 6 75 7,35, Chevaliergerst .ƒ4.95 a 5,30, Winter- gerst ƒ4.45 k 4,95» Zomergerst ƒ380 a f 4,20, Duivenboonen f 6,55, it 7.15, Paardenboonen 5,8o, k 6,10, Groene Erwten f 6.75, k 7.90, Kanariezaad II-75* Te Houttijk en Polanen i3 aangehou den en heden gevankelijk naar Amster dam overgebracht zekeren Daub, mede plichtig aan den diefstal dd. 30 Sept. 11. De Minister van Oorlog heeft bepaald: 10. Wanneer militaire arrestanten van de eene plaats naar de andere moeten worden overgebracht, moeten bij aldien het transport geschiedt uit eene plaats waarin de laatste acht dagen Cho lera Asiatic» is voorgekomen, de overgebrachte persooD, wanneer hij niet terstond ia het huis van bewaring of de strafgevangenis moet worden opge nomen, en zijn? geleiders, zonder de kazerne in de plaats hunner bestem ming te bezoeken, ziek Daar de militaire ziekei-inrichting aldaar begeven, alwaar zij moeten worden gedesinfecteerd en gedurende ten minste tien dagen in observatie moeten worden gehouden. 20. Het sub i°. bepaalde geldt mede voor het geval de daar bedoelde ge leiders ra hun garnizoen terugkeeren uit eene plaats, waarin de laatste acht dagen Cholera Asiaticais voor gekomen. In de maand September jl. zijn bij het koloniaal werfdepot aan genomen 85 personen als 58 Neder landers, 12 Duitschers, 13 Belgen en Luxemburgers, en werden van de koipen van het lege: hier te lande 6 onderofficieren en minderen 0vergen© men, zoodat het totaal der werviDg 91 man bedroeg, aan wie f 20,960 aan handgelden werd uitbetaald. In de ie categorie zijn begrepen 12 miliciens en in de z», 3 miliciens, die voor 2 jaar gedetacheerd werden. Gedurende die maand vertrokken naar Oost-Indië in 4 detachementen, 10 officieren, 12 onderofficieren, 3 korpo raals en 172 soldaten, bovendien ver trokken 5 officieren afzonderlijk. Naar West-Indië vertrok 1 detache ment, sterk 56 soldaten, onder geleide van 1 officier en 1 onderofficier. Uit Oost-Indie keerden te Harderwijk terug 3 onderofficieren die 4 jaar, en 13 miliciens die 2 jaar bij het Indische leger gedetacheerd waren geweest. Uitslag der harddraverijen, Donderdag te Amsterdam gehouden. Er waren 22 deelnemers. 1. IJsclubprijs, minimum afstand 2200 meter. Bij den afgang zijn 3 sulkeys omgevallen en twee paarden in de Ruysdaelkade te rechtgekomen de prijs van fz50 werd gewonnen door Olga, eigenaar de heer Dop, in 4 min. 541/» sec.de premie van 100 won Splinter, van den heer Wickevoort Croaameiin, in 4 m. 55V5 s. tweede premie van ƒ25 Immeizu, van den heer Snoeck, in 5 m. 3*/s s. 2. Sportclubprijs 13 deelnemers, afstand minimum 3200 m., prijs 300, gewon nen door Mary, van den heer Sheridan, in 6 min. 44V6 sec.premie 100 door Tschernitska, in 6 m. 50 sec. premie 50 door Little Sioux, in 6 m. 52*/i sec. Baan 350 M., ie prijs ƒ200, door Krelaty van den heer De Bosson 2e prijs door Rejected van den heer Dop; 3e prijs ƒ25 door Sador van den heer Ockhorst4e prijs Troostprijs, minimum afstand 1800 M., 20 deelnemers, ie pr. ƒ200, door Rabenhaupt, van den heer Koster in 4 u. io'/s m.;2e, f 75, door Flcvo, van den heer Van den Berg 3e, door IaamerzuCar* en Splinter, van de heeren Kuys en Crommelin, waren ge- diiquaüficeerd. Door de aanhoudende regen was er weinig publiek. Bij de trekking der loterij van de Sporttentoonstelling is de hoofd prijs, een compleet zilveren koffie- en theeservies met 12 koffie- en 12 thee kopjes gevallen op nummer 11049. Woensdag namiddag om streeks 4 uur is van het schip „Feijen- oordn in het Hollandsch Diep, ter hoogte van Willemsdorp, overboord geslagen en verdronken de 17 jarige sohippersdochter, genaamd Dorothea Bolt. De pogingen tot redding bleven vruchteloos, aangezien het meisje on middellijk in de diepte verdween. Bij ontdekking van het lijk, verzoekt de burgemeester van Dubbeldam be richt. Te Schelluinen bijGorin- chem heeft zich een geval van cholera nostras met doodelijken afloop voorge daan bij een kind van 6 jaar. Te Vuren bij Goiinchem is de onder wijzer Bogaart aan cholera overleden. De ziekte had een snel verloop. Een van de twee personen, in de ge meente Zuidland door cholera aange tast, is overleden. De andere lijder is eenigszins beterende. Te Bleskensgraaf is wederom een i nieuw geval van Aziatische cholera ge constateerd. Het aantal choleralijders, aldaar in de vorige maand overleden, bedroeg zes. De cholera patient te Koostertille is bezweken. Te Zuilichem hebben zich drie ziek tegevallen voorgedaan van cholera- achtigen aard, waarvan twee met doo delijken afloop, Eeu derde aangetaste is herstellende. De geneeskundige inspec teur van Gelderland enUtrecht heeftDon- derdag de gemeente bezocht ea verklaard, dat de gevallen cholera asiatica waren, en met het dagelijksch bestuur der ge meente maatregelen beraamd om den voortgang der ziekte zooveel megelyk te stuiten. De persoon te IJselstein, welke sedert Woensdagnacht lijdende was aan cholera asiatica, is daaraan Donderdagavond overleden. Donderdagmiddag kwam te Maarsen weder een geval van cholera voor. Donderdag is te Beverwijk in een slaapsteê eene vrouw plotseling onge steld geworden en na eenige uren over leden. Ofschoon het vermoeden voor de hand ligt, dat de vrouw, tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank aan een beroerte is gestorven, is toch op last van het gemeentebestuur de woziisg ontsmet ea het beddegoed benevens de kleeren, enz., der vrouw verbrand. Het lijk werd onmiddellijk naar het lijkenhuis vervoerd. De oor zaak van den spoedigen dood wordt onderzocht. Door het bestuur der Ver- eeuiging tot ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier is de volgende circulaire verzonden Het Bestuur der Yereeniging tot ont wikkeling van {den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier: Overwegende dat zich tot heden in de provincie Noord-Holland nog geen gevallen van mond- en klauwzeer hebben voorge daan meent, na gehouden overleg met den districts-veearts te Haarlem, met het oog op het voorkomen van die ziekte in sommige gemeenten van Lim burg, Zeeland en Zuid-Holland, en op do aanstaande groote a ajaars veemarkten, de belangen der veehouders te bevor deren door hunne aandacht te vestigen op eenige voorzorgen, waardoor eigena ren van vee kunnen medewerken, tot het voorkomen of bestrijden der be doelde ziekte. Daar hei mond- en klauwzeer (tong- blaar) uitsluitend ontstaat uit besmetting van gezond vee door besmette persenen, dieren of voorwerpenhebben de vee houders het voor eeu groot deel in hunne macht, hun vee voor de ziekte te vrijwaren of wel verbreiding daarvan tegen te gaaa. In hoofzaak behooren tot de bedoelde voorzorgen „het vermijden van alle plaatsen, „waar zich ziek vee bevindt of sedert „kort bevonden heeft; in geen geval „moeten die plaatsen uit belangstelling, „weetgierigheid cf nieuwsgierigheid wor gden bezocht „het zooveel doenlyk verwijderd hou- „den uit] stallen, erven of weiden, van „niet tot de hoeve behoorende per sonen, vooral indien die personen uit „streken komeD, waar mond en klauw zeer voorkomt; „het vroegtijdig opstallen van het „rundvee, hoofdzakelijk in de omgeving „der besmette streken „het afzonderen van nieuw aangekocht „vee en wel gedurende 15 dagen nfi „den dag van aankoop; „het reinigen van schoeisel en boven- „kleederen uk ieder bezoek der veemarkt, „waarbij zeer zeker moet vermeden wor- „den het komen bij eigen vee, vóórdat „bedoelde kleederen zijn verwisseld of „gereinigd. Bestaat vermoeden, dat de ziekte is uitgebroken of zijn werkelijk éea of meer dieren aangetast, dan moet over eenkomstig artt. 13 ea 14 der Wet van 20 Juli 1870, (Staatsblad No. 131), onverwijld aangifte worden gedaan bij den burgemeester der piaats, waar zich het vee bevindt en bet aangetaste vee worden afgezonderd. De hierbedoelde afzondering geschiede zoo mogelijk door epstalling; indien echter, bij het verveer naar stal gevaar van besmetting voor gezond vee bestaat is het beter het zich op de aangrenzende weide bevindende vee en niet de besmette kudde naar stal te brengen. Aangezien vo#rts al de uitwerpselen en afscheidingen, (mest, mondslijm enz.) der zieke dieren, benevens personen, dieren of voorwerpen, welke met die stoffen zijn bezoedeld of die aanraking met ziek vee zijn geweest, smetstof kunnen overbrengen, is het, in afwachting vsn het deskundig onderzoek, noodza kelijk, voorlaopig de volgende maatre gelen te nemen: „De verzorging (melken inbegrepen) „der aangetaste dieren of der besmette „kudde, worde opgedragen aan perso- „nen, die niet in aanraking komen met „ander veebovenkleederen en schoeisel „dier personen moeten in de besmette „weide of stal telkens'worden achtergela ten, terwijl die verzorgers en melkers de „handen ferm met zeepwater moeten „reinigen alvorens de weide of stal te „verlaten „De gebruikte stal- of meikgereed- „schappen moeten [sh elk gebruik met „kokend water worden gereinigd en de „stalgereedschappen daarenboven met „carbolwater (1 kruik ruwe carbol op 32) HOOFDSTUK I. Er zyn tweeërlei opvoedingen, de opvoeding van den geest en de opvoeding van de ziel; wanneer gy niet zorg draagt voor de laatstgenoemde, dan zal alle moeite aan eerstgenoemde besteed nutteloos zyn. Hetgeen gy geleerd hebt zal wel is waar niet ver vliegen, maar het zal zijn als het kwarts, waaraan het goud reeds ia onttrokken, Zonder dat ia ze waardeloos en zal nooit nut stichten. Het is, geloof my, de hoogere studie der ziel, die onze kennis hier op aarde waarde geeft. Het schoonste doel van iedere opvoeding is om de verstandelijke vermogens aldus te leiden, dat men in staat worde gesteld om iets te leeren begrypea, hoe weinig ook, van de hoogere dingen. Maar misschien is dit een onderwerp, waar over gy evengoed zult kunnen spreken als ik, zoodat ik er maar niet over zal beginnen. Laat ons eindigen, mijn kind." Het antwoord van Angela op deze woorden was zeor eenvoudig. Zy stond langzaam uit haar lagen stoel op, legde hare handen op Frasers schouders, gaf hem een kus op het voorhoofd en zeide: z/Hoe zal ik ooit leeren u dankbaar genoeg te zijn voor alles wat ik u verschuldigd ben Wat zou ik nu zyn als gy hier niet waart geweest Hoe goed en geduldig waart gy steeds voor my 1" Deze kus had een eigenaardige uitwerking op den predikant; hy legde zyn hand op zyn hart en een bizondere trek vertoonde zich op zijn gelaat. Hy weerde haar zachtjes van zich af en ging zitten. *Ga nu heen, Angela," zeide hij kort daarop, #ik ben van avond vermoeid. Morgenochtend zie ik n wel in de kerk om u vaarwel te zeggen." En hierop ging zij naar huis door wind en storm weinig ver moedende, dat zy haar leermeester achterliet kampende met een storm, veel heviger dan die om haar heen woedde. Toen de deur achter haar gesloten was, slaakte hy een zucht van verlichting. z/God geve, dat ik het niet te lang heb uitgesteld," zeide by by zichzelf. wEn nu myn preek voor morgen. Slaap voor de jeugd, vreolykheid voor de gelukkigenarbeid voor de oude dwazen arbeid, arbeid, arbeid En aldus was de opvoeding van Angela voltooid. HOOFDSTUK II. Arthur Heigham. De wintermaanden gingen voor Angela traag voorbij, maar zy gevoelde zich niet ongelukkig. Ofschoon zij geheel alleen was, en Fraser zeer miste, vond zy tamelijk veel troost by de boekeD, die hy haar had geschonken, en in de gedachte, dat zy op die wyze haie studie goed kon voortzetten. En daarna kwam de lente met haar nieuw, bloeiend leven, en wie kan nu droevig gestemd zyn in de lente, vooral by Angela kon dat het geval niet zyn. //Angela," riep haar vader op zekeren dag, toen hy hare voet stappen voorby zyn studeerkamer hoorde gaan, //kom eens hier, ik wil u spreken." Zijn dochter bleef staan en een trek van de grootste verbazing verspreidde zich over haar gelaat. Sedert jaren was zy niet in de studeerkamer ontboden. Zy trad evenwel binnen zooals haar ver] zocht was. Philip, haar vader, zat aan de schryftafel, waarop stapels kasboeken lagen. In zyn uiterlyk was hy in de laatste twintig jaar weinig ver anderd. Zyn gestalte was breeder geworden en begon zelfs naar zwaarlyvigheid over te hellen, maar toch was hy nog een jong, flink uitziende man, en zag er geen dag ouder uit dau van een twee en veertig jarige zou zyn te verwachten. Zoo lang men hem evenwel niet in de oogen keek, staarden deze steeds op een punt alsof zy altyd waren gevestigd op een punt in de ruimte; deze eigenaardigheid kwam nog te meer uit door eon blykbaar voort durend rimpelen van zyn voorhoofd. Op het oogenblik eGhter, dat zyn oogen onder den invloed kwamen van den blik van een ander persoon, en wat het zonderlingste is, vooral van dien zijner eigen dochter, dan verdween de starende blik, en de uitdrukking werd vlnohtig en vaag tot een zekeren grens. Philip was bezig iets op te tellen toen zyne dochter binnentrad en b§ verzocht haar om te gaan zitten. Zij voldeed hieraan, en vestigde met eenige nieuwsgierigheid hare groote, gryze oogen op

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1