Letteren en Hnnstt Bezoek aan Weimar. POLITIEK OVERZICHT. DE CHOLERA. „i emmer water,) worden ontsmet; de „gereedschappen dienen niet bij ander „vee te worden gebruikt. „De mest met inbegrip van stroo, „(strooisel) der opgestalde zieke dieren „moet voor verwijdering uit den stal „met csrbolwater van opgegeven sterkte „worden overgoten en de bevloeringen „van den stal eenmaal daags ïnet der gelijk water worden geschrobd; „Tot het aangetaste vee worden slechts „die personen toegelaten, welke met de „behandeling of verzorging daarvaa zijp „belast." Aan het huis „de Haar" bij Vleuten, over welks herbouw reeds zooveel geschreven is, had Woensdag morgen een treurig ongeluk plaats. Door *t losmaken van e^n ondermuur kwam een daarachter verborgen steenblok van i Ms. overzetten, verpletterde het hoofd van een gehuwd metselaar, en deed een 5 meter hooge stelling instorten, waar door de opzichter gevaarlijk gewond werd. De uitvoerder van 't werk redde zich door een sprong. Alle werklieden zijn verzekerd tegen ongelukken. Woensdag is te Eerbeek een gepensionneerd O. I. militair, wonende te Hall, door een trein overreden. De man was onmiddellijk gedood. Woensdag morgen ver voegde zich op het parket van den officier van justitie mr. E. von Baum- hauer te Heerenveen eene jonge doch ter, in bruinen mantel gekleed, met georneerde japon er rijk met bloemen getooide» hoed. Zij wensente opgeno men te worden voor de.kolonie. Zij kwam van Oldeberkoop, waar zij hare moeder en broeder had wenen, met wie zij in onmin leefde en die haar ten slotte de deur gewezen had den. Werken kon en wilde zij wel, maar het was haar niet gelukt een dienst te krijgen, waarom zij opneming vroeg. Aan de maréchaussee te Oosterwolde had zij vroeger hetzelfde verzoek ge richt, deze had haar verwezen naar den officier van justitie, die eerst bezwaren maakte haar te doen opnemen. Intusscnen met een rijksveldwachter verliet zij ten slotte het Paleis van Justitie, vroeg aan het eerste huis het beste een aalmoes en werd nu als be delares naar de gevangenis overgebracht om, volgens haar verlangen, later de reis naar „de kolonie" te aanvaarden. tigd, met bepaling evenwel dat de tijd, door den veroordeelde voorloopig in verzekerde bewaring doorgebracht, bij de tenuitvoerlegging van het arrest ge heel in mindering zal worden gebracht. Te Hengeloo is het eerste nommer verschenen van de „Hengeloosche Fa brieksbode," welk blad in het bizonder bestemd is voor het personeel van de machinefabriek der heeren Gebrs. Stork Co. Deze uitgave is eene navolging van de „Delftschc Fabrieksbode" (van de Nederlandsche gist- cn spriritusfa' briek). Door den heer D. Bolle Rotter dam wordt in exploitatie gebracht eene goedkoope, met 700 platen geïllustreerde uitgave van de volledige werken vau J. F. Oltm&cs. RECHTSZAKEN- Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het arrest uitgesproken tegen A. F. Postma, oud 24 jaren, arbeider te Hon- tigehage, die door de rechtbank te Heeren veen is schuldig verklaard aan po ging tot doodslag, en veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf, omdat hij in den laten avond van 26 Mei j.l., een met kruit en hagel geladen pistool houdende tegen de heup van Akke de Jong heeft afgeschoten, zoodat het behoud van haar leven alleen is te danken aan haar ge zond en sterk gestel en hare zorgvul dige geneeskundige verpleging. Het hof heeft met aaa vulling en ver betering der gronden het vonnis beves Omtrent het feest te Weimar schrijft de correspondent van de iV. F. Ct dd. 6 dezer het volgende: Heden had ik gelegenheid de in het vorstelijk paleis aangekomen geschenken, voor zoover er tot nu tijd en gelegen heid was ze uit te stallen, te bezichtigen. Het is eene wezenlijke tentoonstelling, welke eenen giootschen aanblik biedt; een overvloed, welke nog gestadig grooter wordt, en, behalve uit de meest kostbare gaven, bestaat uit zeer kleine, eenvoudige zaken geschenken, die iets aandoenlijks heoben, daar zij roerende getuigenissen zijn van groote liefde en kleine beurzen. Op de eerste verdieping van het slot is de kamer voor de geschenken inge richt. Dadelijk wanneer men binnen komt, valt het oog op een blijk van liefde voor de weldadige hertoginop den vloer ligt een groot tapijt, het is een geschenk van het rijkskrankzinni- gengesticht, waar van de vorstin bescherm vrouw is. Hier is het geschenk van Koningin Wilhelmina, het vormt het middelpunt van eene gansche groep van geschenken en bestaat uit twee voor werpen: Yoor den Groothertog bracht het Koninginnetje een byouteriekistje mede van ongeveer een halven meter lang en het derde van een meter hoog; het met lichtkleurige stof overtrokken fond is met blauwe lijnen van zijde in kleine vierhoeken verdeeld. Voor de Groothertogin eene schrijfportefeuille, waarop in helder bruine verf een ruiker is geteekend. De twee werkjes zijn beide door het Vorstinnetje zelf gemaakt; iedereen had en heeft er schik in. Het geschenk van Koningin Imma was neg niet tentoongesteld: het is een beschilderde waaier. De drie kinderen der Groothertogin schonken den gouden bruidskrans en den gouden borstruiker voor den feest dag. De erfgroothertog en zijne gemalin lieten bovendien door den schilder graaf Kalsreuth de portretten maken van de twee oudste kleinkinderen, twee flinke knapen die op den grootvader gelijken. Prinses Reuss sèhilderde haar blond dochtertje: de eenige kleindoch ter van het bruidspaar. De jonge prins Wilhelm maakte een voorwerp in hout snijwerk, en de tweede kleinzoon gaf ook al een portreteen silhouot in lijst. De hertogin Johanna Albrecht van Mecklenburg schonk een groot marme ren borstbeeldprins Reuss gaf eene schets van Helgoland, waar de Groot hertogin telken jare vertoeft. Ziedaar de eigengemaakte geschenken van de naaste bloed- en aanverwanten. Daarbij stonden de cadeau* van den duitschen Keizer en zijne vrouw van den Keizer eene ronde pronktafel met romeinsche voorstellingen in mozaïek van de Keizerin eene vaas van een meter hoog, roodbruin en met gouden rand, een voorwerp uit de berlijnsche porseleinfabriek. De dames en heeren van het Hot hebben een aardig geschenk bedacht: een zilveren valk (het dier uit het wa pen van het groothertogelijk geslacht) zit op eene rots, gevormd uit alle half- edele en gewone steensoorten, die in de Thjaringer bergen van het vaderland voorkomen. En tusschen al deze kostbaarheden staan de geschenken van het volk, als onder eene glazen klok, de roodzijden muts van eene oude vrouw uit het ba- venland van Eisenach; vijftig jaar ge leden, bij den feestelijken intocht der Groothertogin, heeft het oude menseh die muts gedragen; zij hl'jeft het klee- dingstuk met ,zorg bewaard en het nu met een aandoenlijken gelukwensen aan de Groothertogin gezonden, die het zelve te midden van de familiegeschen ken heeft geplaatst. Ook is er een voor treffelijke bruiloftskoek ter wereld ge komen, zoo groot en zoo rond als het rad van een wagen, en in een hoek van de kamer leunt tegen den muur een reus van eene cervelaatworst uit de hare worsten en hare universiteit beroemde stad Jena. Het monster, zoo groot ais een volwassen mensch, is ge tooid met roode bandelieren van zijde en met ruikertjes van rozen. Op den dag van het groote bal zoo heeft het groothertogelijk paar bevolen moeten èa de koek èa de worst en alle verdere geschenken eet- of drinkwaren op den feestdiseh pronken en samen door het vorstelijk paar met al de gevers worden verteerd. Want al die gevers zijn tot het feest genoodigd. Het is onmogelijk vooralsnog de verdere geschenken in bizonderheden te beschry ven. Daar staat o. a. j een gouden plaat met toepasselijk inschrift van de universiteit van Jena. Verder in eene gemeenschappelijke groote lijst, als tot een kamerscherm, eene verzame ling kleine schilderijen van kunstenaars uit Weimar, die te Berlijn zijn gevestigd. Dan minsteas een dozijn eerebekers, gouden herin nerings-medailles, tallooze beelden, beeldjes, portefeuilles, pronk- kistjes, kastjes, sieraden enz, De in Holland op initiatief van de heeren Rochussen, Bylandt e. o. open gestelde inschrijving bracht f 27,000 op, welke morgen door den heer Bylandt als eene ecregiffc tot een liefdadig doei zullen worden aangeboden aan de her togin. Aan het adres van aanbieding zyn de lijsten met de namen der gevers toegevoegd. Bovendien zijn hierbij ge daan teekeningen van holiandscke stads of landgezichten, wapens enz. Beets heeft een vers gemaakt tot toewijding van het geschenk. Het adres is gesloten in eene portefeuille van bruin ieder met verguldzilveren beslag. Hedenmiddag maakte Koningin Wil helmina, vergezeld van een harer vorste lijke bloedverwanten, een wandelrit door de feestelijk versierde stad. Overal weiti zij met toejuichingen ontvangen. Morgen worden de velschillende Ne derlandsche deputatiöa ten paleize ont vangen. Wat graaf van Bylandt mede brengt, is reeds gemeld. De heden na middag aangekomen vertegenwoordigers der Maatschappij „Nederland" (de heeren baron Tindal, jhr. Kartsen, Tegelberg en De Vries), brengen als geschenk mede een ongeveer 2 voet lang, tot in de kleinste bizonderheden uitgevoerd, model van de mailboot Sophie. De romp is van mahoniehout, het tuig van flja zilverdraad. Het schip staat op een, keurig bewerkt voetstuk, een blok mahoniehout met in zilver nagebootste golven der zee, waarin een dolfijn speelt. Twee gouden schilden dragen de vereenigde wapens van den Groothertog en zijne gemalin, met het volgende opschrift„18428 October 1892. Aan Z. K. H. Groothertog Carl Alexander van S&ksen-Wciraar-Eisen- ach en H. K. H. Groothertogin Sophie vaa Saksen-Weimar- Eisenach, prinses der Nederlanden, door de stoomvaart maatschappij „Nederland," gevestigd te Amsterdam." Voorts verschenen als vertegenwoor digers der Scheveningsche Sportten- toonsteüing de heeren Van der Ouder- meulen en Van Limbvrg Stirum, die den Groot-hertog als eere-voorzitter een herinnerings-diploraa met gouden medaille zullen overhandigen. Naast den heer Rochussen, die als eeregast reeds eenige dagen geleden hierheen gekomen is, bevindt zich ook de schilder P9 A. Schipperus uit Rotterdam hier om aan het in elkaar zetten der reeds ver melde tableaux vivants mede te werken. Voorts is ook jhr. Van Eys van Lïenden, uit Berlijn, uitgenoodigd. De Keizer wordt morgen verwacht en zal in alle stilte komen. Hij heeft verzocht zonder eenig bijzonder vertoon ontvangen te worden. Bij geruchte verneemt men, dat Bis marck plan heeft eenen bizonder harte- lijken gelukwensch te zenden, als blijk van dankbare herinnering aan de natio nale gezindheid, door den Groothertog en zijne gemalin steeds betoond, maar vooral ook wegens de groote voorko mendheid, waarmede zij hem, Bismarck, steeds behandeld hebben. Moge dit gerucht misschien voorbarig zijn, het ccekent de stemming van een groot deel der bevolking aihier, welke zeer hartelijk met Bismarck sympathiseert, evenals met de prinses van Reuss, de vrouw van den gezant te Weenen, welke tijdens Bismarck's bezoek aan Weenen er trotsch op was, als onaf hankelijke Weimarsche prinses zich eene vriendin van Bismarck te betoonen. Zeer oorspronkelijk is het reeds vroe ger aangekondigde adres der Duitsche Afrika-reizigers, met 80 photographieën van de voornaamste onderzoekers van Afrika en de Duitsche officieren aldaar, in een kostbaar album. In het adres wordt er de nadruk op gelegd dat de Groothertog en zqne gemalin de eersten zijn geweest onder alle Duitsche vorstea, die voor de Duitsche koloniale onder nemingen in het krijt getreden zijn en zich daarvoor belangrijke stoffelijke offers hebben getroost. Verder wordt er woordelijk gezegd: „De vriende der Duitsahe kolonisatie hebben het daarom gepast geoordeeld, als klein bljjjk van hunne onuitwischbare erken telijkheid, een album aan de voeten Uwer Kon. Hoogheden te leggen, met portretten van alle Duitsche Afrika- reizigers; en zij hebben gemeend daarbij te moeten voegen de portretten van degeneD, die reeds overleden zijn, dewijl het vast staat dat zij op dezen vreug devollen feestdag, welke door het gan sche volk heden gevierd wordt zegenend zullen nederzien,,. Voorts werd door de Goethe- Geselt- schaft eene bijdrage in geld, 28,000 mark, overhandigd. Op de lijst der ge vers komen de namen van de voor naamste ingezetenen van Duitschland voor, o. a. ook die vaa Keizer Wilhelm en van den Keizer van Oostenrijk. Dit fonds is bestemd den grondslag te vormen voor een Goethe- en Schiller archief. B(j het aanvaarden van dit geschenk, zeide de Groothertog, zeer getroffen, ffdat hij zich zei ven niet al leen als den erfgenaam van den roem van het verleden beschouwde, maar ook als den erfgenaam der daaruit voort vloeiende plichten." Roerend was heden de ontvangst van de 10 oude luidjes uit het laud die reeds hun gouden bruiloft hebben gevierd en die den prachtbij bel kwamen overhandigen. Diep bewogen dankte het hertogelijk paar. Tot dusver hebben zoowel de Groot hertogin als de Groothertog de drukten der feestweek flink doorstaan. Er heerscht hier eene ontzaglijke drukte de vreem delingen stroomen toe. Jammer dat het van avond hard is gaan regenen, tot groot nadeel voor de prachtige versie ringen der stad. Men vraagt met eenige zorg wat er morgeB van de serenade worden zal, welke de negen zangver- eenigingen alhier aan het paleis willen brengen. openbaar onderwijs Martini worden toe gezonden, daar deze met de redactie van het stuk is belast. De volgende week zal het door Giolitti aan den koning ter teekening worden aangeboden. Tusschen Duitschland en Rusland kan men het telkens nog maar niet eens worden over de bepalingen van het te sluiten handelsverdrag. In goed onder richte kringen wordt er evenwel niet aan getwijfeld of men zal binnen be trekkelijker korten tijd wel tot een re sultaat komen. In een officieus artikel van de NorddA ligZeitung wordt verklaard, dat de duitsche regeering zich voor aanneming van den tweejarigen dienst tijd bij de infanterie slechts verklaard heeft op poiitieke gronden, ontleend aan de militaire verhouding van Duitsch land tegenover andere staten. Zonder tweejarigen diensttijd zou een aanmerke lijke versterking van het weerstands vermogen des rijks, ook uit een financieel oogpunt, onmogelijk zijn. De nadeelen, aan den tweejarigen diensttijd verbonden, worden ©pgewogen door de betere vor ming der troepen. De Heilige Stoel en de fransche regeering zijn het eens geworden over de verheffing der aartsbissshóppen vaa Tours en Rouaan tot kardinaal. De vervulling der zeven opengevallen bisdommen en aartsbisdommen in Frank rijk zal in twee series plaats hebben. De N. Fr. Pr esse spreekt van de mogelijkheid eener micisterieele ©risis in Hongarije ten gevolge van verschil van meeniug over het godsdienstvraag- stuk. De duitsche gezant te Belgrado deed pogingen bij de regenten om de belangen der duitsche bankiers te doen gelden, aan welke afbreuk is gedaan door de afschaffing van de zout- en de tabaks- monopolies, waarvan de opbrengst is vastgezet als waarborg voor de schuld- eischers. De regeering is voornemens den ge meenteraad te Pest te ontbinden wegens onbekwaamheid, en eenen bizonderen commissaris aan te stellen. De oosten- rij ksche afgevaardigden zijn voornemens den zetel der delegation naar eene andere stad te verplaatsen. Donderdagmorgen heeft de italiaansche minister-president Giolitti het verslag opgesteld, dat zal voorafgaan aan het besluit tot ontbinding van het parle^ ment. Genoemd verslag zal worden begeleid door een nota van den minister van financiën en aan den miuister van Woensdag kwamen te Buda-Pesth 40 gevallen van cholera voor, waarvan 17 met doodelijken afloop. Sedert Woensdagavond is te Rouaan een persoon aan eholera overleden. Een nieuw geval van cholera werd aangegeven. Woensdag kwamen er te Parijs 6 cholera gevallen voor, waarvan 7 met doodelijken aflsopi Volgens ambtelijke opgaven werden Donderdag te Hamburg 21 personen aangetast door cholera en ©verleden er Daarvan Woensdag si ziekte en 5 sterfgevallen. De schepen Gits vereenigde, als waarnemend burgemeester te Antwer pen, Donderdag de consuls van 30 landen ten stadhuize en gaf hun een volledig en onpartijdig overzicht van den gezondheidstoestand. Van 5 September tot 5 October zija er te Antwerpen voorgekomen 220 cholera gevallen; 136 aangetasten zyn hersteld, 78 overleden en nog 6 zijn in feehandeling. Hij verzocht den consuls deze mede- deeliugen aan hunne regeeringen over te brengen en pogingen in het werk te stellen om de maatregelen, genomen tegen goederen van Antwerpen afkom stig, geheel of althans ten deel® te doen intrekken. De .consuls dankten voor het in hen gestelde vertrouwen en beloofden hunnerzijds de gewensehte stappen te doen. De Donderdag bekend gemaakte oificieele opgave te Budapest bevat de b©m. De uitwerking was merkwaardig; haar vader draaide onrustig op zijn stoel, maakte een fout in zijn berekening, wierp een schich- tigen blik door de geheele kamer (ach, hoe zeer waren die flinke zwarte oogen, die vier en twintig jaar geleden hy Maria Lee liefde voor hem hadden opgewekt, veranderden wierp ten slotte zyn pen neer met een uitroep, die Angela diep zou hebben geschokt, als zy hem had begrepen. z/Hoe dikwijls, Angela, heb ik u moeten verzoeken my niet op die wyze aan te staren. Het is een zeer ondamesachtige gewoonte van u." Een pijnlijke blos bedekte haar gelaat. wNeem het my Diet kwalyk; ik vergat het. Ik zal wel uit het venster kyken." //WeeB nu niet dwaas, kijk als alle andere menschen. Nu wilde ik u evenwel spreken. In de eerste plaats heb ik ontdekt, dat de uitgaven voor de huishouding in het laatste jaar drie honderd en vijftig pond zyn geweest. Dat is meer dan ik kan missen; het mag drie honderd pond jaarlyks niet te boven gaan. z/Ik zal myn best doen, vader, om de onkosten in te krimpen, maar ik kan u verzekeren, dat er nu volstrekt geen geld wordt verspild./' Er heerschte nu een oogenblik van stilzwijgen, dat na eenig kuchen het eerst door Philip werd verbroken. //Weet gy, dat ik gisteren uw neef George heb ontmoet? Hy is eindelijk op Isleworth teruggekeerd." z/Ja, Pigott heeft my verteld, dat hy weer terug was. Hy is lang weg geweest." //Wanneer hebt gy hem het laatst gezien i/Ik geloof, dat ik ongeveer dertien jaar oud was; voor dat hy schipbreuk ieed bij de verkiezingen, en van hier ging." //Sedert dien tyd is hy hier toch verscheidene malen geweest. Het verwondert mij wel, dat gy hem nooit meer gezien hebt." z/Ik had altijd een afkeer van hem, en bleef hem zooveel moge- lyk uit den weg." z/Ja 1 gy kunt geen grooter afkeer van hem hebben dan ik, maar toch blyf ik goede vrienden met hem, en gy moet hetzelfde doen. Hoor eens, Angela, wilt gy my beloven een geheim te bewaren //Jawel, vader, als dat uw verlangen is." //Weina, ik schyn een arm man te zyn, nietwaar? En vergeet niet," voegde hij er haastig by, #dat ik met betrekking tot de uit gaven voor de huishouding werkelyk arm ben, maar het is een feit" en hierby liet hy zijn stem dalen, en keek argwanend om zich heen ,/dat ik op het oogenblik bijna honderd vijftig duizend pond aan kapitaal in mijn bezit heb." z/Dat is tegen vier percent zes duizend pond per jaar," zeide Angela zonder een oogenblik van aarzeling. Dan kunt gij toch wel, dunkt mij, een warmtegeleiding laten aanleggen in de oranjerie en iedere week een shilling missen voor de moeder van juffrouw Jakes*" //Wat kan my de moeder van juffrouw Jakes schelen I Alleen een vrouw kan mfj met zulk een onzin in de rede vallen. Luister. Gy zult wel hebben vernomen, hoe ik onterfd ben tengevolge van mijn huwelyk met uwe moeder, en het landgoed Isleworth aan uw neef George werd nagelaten, en hoe daarbij de vernuftige bepaling was gemaakt, dat hy het niet aan mij of myne kinderen mocht schenken. Maar let vooral hier op, het is hem niet verbo den om het te verkoopen; ongetwyfeld zal de oude man nooit eon oogenblik hebben gedacht, dat ik het geld zou bezitten om het te koopen, maar gij weet nu, dat ik bijna genoeg heb." z/Hoe zyt gij aan zooveel geld gekomen z/Hoe ik er aan ben gekomen! Eerst heb ik het gouden servies, door m$n grootvader bij elkaar gebracht, verkocht. Ik had niet het recht, dat te doen, maar ik kon het niet over mij verkrijgen zulk een kapitaal renteloos te laten liggen. Het bracht bijna vijf duizend pond op. Daarna heb ik gelukkig gespeculeerd. Binnen twee jaar had ik achttien duizend pond. Dat kapitaal belegde ik als een vierde aandeel ïn een steenkolenmijn, toen het geld schaars en de kolen goedkoop waren. De steenkolen begonnen toen juist verbazend in prys te stijgen en vyf jaar later verkocht ik myn aandeel aan myne mede-aan deelhouders voor twee en tachtig duizend pond, met nog bovendien een en twintig duizend pond als intrest. Sedert dien tijd heb ik niet meer gespeculeerd uit vrees dat het geluk my zou begeven Ik heb het geld laten ophoopen door het in hypotheken en op andere wijze te beleggen en heb mijn tyd afgewacht want ik heb gezworen, dat ik voor myn dood myne bezittingen weer moest hebben herkregen. Daarom heb ik gewerkt, gepeinsd en plannen gesmeed, en ben twintig jaren lang door myne naburen vergetem maar nu ben ik van oordeel dat met uw hulp myn tijd is ge komen." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2