NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J>c farotlte @aresfoof. 10e Jaargang. Dinsdag 11 October 1892. No. 2843. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. 1DERLANDSCHE OPERA FA IJST. BINNENLAND. FEUILLET ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31&is Faubourg Montmartre Haarlem, io Oct. 1892. De harddraverij op morgen (Dinsdag) belooft belangrijk te zullen zijn. Ken flink aantal van de meest bekende paar den neemt er aan deel, hetwelk deels ook hieruit voorkomt, dat het bestuur verscheidene eigenaars die aan de pas gehouden wedstrijden te Amsterdam deelnamen, heeft kunnen bewegen ook in Haarlem mede te dingen. De harddraverij zal door dertig man van het stedelijk muziekkorps worden opgeluisterd, voor een harddraverij een buitengewoon groot orkest. Zaterdagmiddag is door den heer W. IF. Douglas, bouwkundige, namens zijn principaal, den heer Ph. M. Mok, in het caié van den heer Montagne aan besteed het verbouwen van perceel No. 12, Kleine Houtstraat, tot winkel huis met bovenwoning. Van de 16 in schrijvingen was dat van denbeer J.F. Duin het laagst, voor ƒ3394,1 aan wiea het werk is gegund. Zaterdag den 8n dezer werd door J. A. Jonker alhier voor den heer D. Driehuizen te Zandvoort aanbesteed Het bouwen van een „Familiön Hotel" aldaar. Van de vijf biljetten was het minst ingeschreven door J. A. van Noppen, aannemer aldaar, voor f 12.500. Hoewel het werk niet werd gegund is zulks later ondershands aan genoemden aannemer opgedragen. Bij den aanvang van ieder nieuw seizoen maakt de verslaggever van de voerstellingen der Nederl. Opera kennis met nieuwe uitvoerenden, wier namen hem tot dusverre volslagen onbekend waren, en het is niet een van de minste eigenaardigheden van deze onderneming, dat artisten van zeer jongen datum, wier tooneelloopbaan bij maanden te tellen is, plotseling voor u staan als vertolkers van de belangrijkste en moei lijkste rollen. Dat velen zich als Icarus in hun hooge vlucht de vleugels ver schroeien aan de zon, kan dan ook niet achterblijven en wanneer wij de ge schiedenis nagaan van de Nederlandsche Opera, komen ons dadelijk namen voor den geest die aanvankelijk met vette letter op het tableau de la troupe ver meld, even plotseling totaal zijn ver dwenen. Van geleidelijke opklimming van lage tot hoogere sporten van den ladder schijnt geen sprake te zijn. Het is venï, vidi, vici, komen zien en over winnen. Vandaag het conservatoire ver laten, morgen Faust zingen, of Raoul (Hugenoten) of een andere partij, waar tegen een ervaren zanger nog met vreezen en beven opziet. Met denzelfden onversaagde» moed heeft men in de Vrijdagavond hier gegeven Faustvoor- stelling in de titelrol laten optreden een zanger, die voor deze zware taak op verre na niet berekend was. De heer Van Gheluwe heeft een niet onsympathiek geluid, maar het loopt niet hoog, vandaar dat hij nu en dan falset moest te baat nemen. Was het omdat hij zelf zich niet berekend voelde voor den tour de force, dien men hem had opgedragen, zeker is het dat de intonatie herhaaldelijk te wenschen overliet. Da actie was zooals van een beginner mag warden verwacht, onvol doende en stijf, vooral ook door het telkens sehuiniien naar den dirigent va» het orkest. Wat er van den heer Van Gheluwe nog komen kan, zal later blijkenik hoop van zeer veel, maar voor fort-ténor partyen acht ik hem thans niet geschikt. Beter hield zich mejuffrouw Harms, eveneens eene nieuwelinge, die door denzelfden koenen moed van den directeur, met de partij van Margaretha was belast. Bij eerste kennismaking schijnt deze dame een goede aanwinst. Ook bij haar is de tooneelroutine niet ontwikkeld en de coloratuur behoeft verzorging, maar zij heeft een aange name, goedklinkende stem en een be scheiden voordracht, die reden geven veel goeds van haar te hopen. Een derde nieuweling is de heer A. van der Hoeck (Valentijn) die zijne dankbare partij goed zong en vrij goed speelde. De stervensscène had iets dra matischer kunnen zijn. Als Mephisto trad de heer Arnoldi op, een van de oude kennissen. Deze zanger is zoo gelukkig te mogen be schikken over de niet geringe stemmid- delen welke de componist bij den ver tolker dezer partij heeft verondersteld. Ia dit opzicht steekt hij zelfs Oreli» naar de kroon. Siebcl (ook al eene nieuwe) was to taal onvoldoende en wist niet eens de aria „Bloempjes lieflijk en zoet*, tot haar recht te doen komen, eene aria die altijd toegejuicht, zooniet gebisseerd wordt. Even weinig voldeed mij mej. Va* Berghen als Martha. Het orkest was m. i. ditmaal zeer ge lukkig en de mise-en-scene wel ver zorgd. Jammer maar, dat Mephisto niet zooals dat behoort door een valluik op het tooneel verschijnt, maar zeer prozaïsch door de deur. Tot dusver be zit de schouwburg echter zulk een ma chinerie nog niet. PHILIP LOOTS. Het radicale Haarlemsch Volksblad zal voortaan, inplaats van maandelijks, elke week verschijnen en ook in Zuid- Holland worden geëxploiteerd. De heer D. de Clercq zal van Oostenrijk uit, er aan blijven mede werken en aldus in verbinding blijven met zijne geestverwanten in Neder land. De verkiezing van twee raadsleden voor de gemeeDte Velsen wegens het bedanken der heeren Enschedé en Langcveld is bepaald op Dinsdag 18 October a. s. De proeven in de IJpolders genomen ©m de aardappelvelden als middel tegen de ziekte te besproeien met een mengsel van vitriool en ongebluschte kalk, hebben een onvoldoend resultaat opgeleverd. Aan den Sloterstraztweg is eene koe, van den landbouwer Verbeek, door den bliksem gedood. Van de vele onderscheidt n- gen welke bij gelegenheid van het feest te Weimar zijn uitgereikt dient nog vermeld de benoeming tot ridder in de Weimarsche orde van den Witten Valk, van den heeren jhr. S. M. 3. de Ranitz, part. secr. van H. M. de Regentes, jhr. W. F. H. van de Poll, adj. van H. M. de Koningin en jhr- mr. P. H. Gevers Deynoot, referendaris aan het kabinet der Koningin. Overeenkomstig den wensch van H. K. H. de Groothertogin van Saksen werd Zaterdag bij gelegenheid van haar gomden bruiloft een feest be reid aan het personeel, werkzaam op Hare goederen te 's-Hage. De feestdag werd geopend op „Zorg vliet" door den heer W. J. Couturier, secretaris der domeinen van de groot hertogin, in tegenwoordigheid van den adjmBct-thesaurier van het personeel van het domeia „Zorgvliet", van de paleizen „Buitenrust* en in het Korte Voorhout. 't Was de wensch van de vorstelijke jubilaresse, dat het geheele personeel Zaterdag een vrijen dag zou hebben en in de gelegenheid zou zijn feest te vieren in hun huisgezin. Teneinde het personeel daartoe in staat te stellen, liet de prinses aan haar dienaren ge schenken in geld uitreiken. Bovendien kweet de heer Couturier zich met een toepasselijke aanspraak van de hem verstrekte opdracht om ter gelegenheid van dien dag het Kruis van Verdiensten der Orde van de Waakzaamheid en van den Witten Valk uit te reiken aan de heerenC. Franc ken, concierge van het Paleis in het Voorhout; Reeser, concierge van het Paleis „Buitenrust" en J. P. van der Laan, tuinbaas op het domein „Zorg vliet". De woningen van het arbeiders- en andere personeel waren getooid met de nationale driekleur, welke ook wapperde van het huis van den secretaris in de Van Speijkstraat. Zaterdagvoormiddag ten 11 uur werd in de russische kapel aan den Scheve- ningschen weg ter eere van het gouden echtpaar eene bizondere godsdienst oefening gehouden, welke werd bijge woond door den zaakgelastigde van het russische rijk, staatsraad De Berends door freule Sirtema van Grovestins; door mevr. Vinkhuysen, echtgenoote van den te Weimar aanwezigen intendant der Groothertogin; door den thesaurier en secretaris, den heer Couturier, en door het huishoudelijk personeel. Openbaar werd de feestdag van Za terdag niet herdacht, want nog van de ministriöele gebouwen, noch van toren of raadhuis wapperde de driekleur. Prof. Van Overbeek de Meyer schrijft in Bet Nieuws naar aanleiding van de slechte uitkomsten, die te Hamburg zijn verkregen met de behandeling van choleralijders met ereoline en van het voorkomen van carbol in deze stof. „Ik acht mij zedelijk verplicht mijne aanbeveling van het inwendig gebruik van ereoline terug te nemen, totdat over de clinische waarnemingen meer licht is verspreid en totdat de Neder landsche apothekers zeiven een praepa raat zullen aanbieden, dat stellig vrij van carbolzuur en de organische bases is, niet te veel natriumnydroxyde bevat en toch met water eene goede emulsie levert. Het uitwendig gebruik van het ereoline der Ned. Maatschappij voor Chemische Industrie te Amsterdam, als middel ter ontsmetting van excrementen, goederen, meubelen, handen, enz., blijf ik daarentegen dringend aanbevelen." Volgens De Tijd bestaat bij de broeders van den St. Joannes de Deo te Utrecht plan, om een gelegen heid voor een Kneippsche waterkuur te openen, en tot dat doel zullen zij een viertal perceelen op de Mariaplaats, welke hun deels geschonken en deels door hen aangekocht werden, worden inge richt. Op den Trompenberg te Hilversum waren Zaterdagmorgen twee werklieden bezig met het graven van een welput, toen er eene aardstorting plaats had en een der werklieden onder het zand bedolven werd, met het gevolg, dat de man niet te redden was en er zijn dood vond. Te Charlois is Zaterdag aangegeven, als aan cholera lijdende, eene vrouw op den Rietdijk. Zaterdag is te Maassluis een Dienw geval van cholera asiatica voorgekomen bij een gehuwde vrouw van 26 jaren. De burgemeester van Amsterdam heeft ter openbare kennis gebracht, dat Vrij dag éen persoon is overleden aan Azia tische cholera. De Viij dag in de Amalia-stiehting te Utrecht opgenomen cholera lijder is des avonds overleden. Zaterdag is aldaar weder aangifte ge daan van een cholera geval, thans op Rotsoord 20. Aan de Nijeberkooperbrug teOoster- wolde, is een schipper aan cholera asia tica overleden. Het Tjengerkanaal is ge ïnfecteerd. Het gemeentebestuur, onmid dellijk ter plaatse aanwezig, heeft maat regelen genomen. Aan den Nieuwendijk, gemeente Gouds waard, heeft zich Vrijdag weder een geval van cholera asiatica voorgedaan bij een man van omstreeks 60 jaar. Za terdagochtend is hij overleden. Zaterdagochtend is te Nijmegen zekero Petrus van Es, oud 22 jaar, thuisbe- hoorende te Kuik in Noord-Brabant en tijdelijk te Nijmegen verblijf houdende, als verdacht van aancholera te lijden,naar het daarvoor bestemde stedelijk zieken huis aau de Koninginnelaan onder Hees overgebracht. Vr ij dagmiddag werd nabij het station te Hulst een waggon, gek- den met erwten, door de machine van een manoeuvreerenden goederentrein aangereden. Door de snelle vaart en de weigering van het remtoestel der ma chine, werd de waggon een eindweegs meegesleept en gedeeltelijk verbrijzelden uit de rails omvergeworpen. De machine met tender, die aanzienlijke schade be kwam, geraakte eveneens uit de rails, terwijl twee lijnen onbruikbaar werden gemaakt. Persoonlijke ongelukken kwa men hierbij niet voor. Het verkeer vond door dit voorval geen belemme ring, daar de hoofdlijn was vrij ge bleven. Donderdagnamiddag liet een Bredasche voermaD, terwijl hij in 331 HOOFDSTUK II. «Met myn lmlp. Wat verlangt gij dan dat ik zal doen?' «Luister,' antwoordde haar vader en tikte zenuwachtig met zyn potlood op zyn kasboek, dat voor hem lag. «George houdt niet van Isleworth hy haat het zelfs, maar evenals alle Caresfoots wil hy niet afstand doen van landeigendommen, en ofschoon wy goede vrienden schynen, haat hy my te zeer om zelfs onder ge wone omstandigheden het aan mij te willen verkoopen. Nu heb ik bedacht, dat gy die moeielykheid uit den weg moet ruimen.' «Ik! Hoezoo?' «Gy zyt eene vrouw, en vraagt mjj hoe men de zwakke ztfde van een man moet vinden «Ik begrijp u in het geheel niet.' Philip glimlachte ongeloovig. «Dan vermoed ik, dat ik alles zal moeten nitlegge». Als gy n de kleine moeite wilt getroosten om izelf in den spiegel te be schouwen dan znlt gij waarschijnlijk bemerken, dat de natuur zeer goedgunstig jegens u is geweest, wat betreft uw uiterlijk, evenzeer wat betreft uw hersenen. Uw neef George ziet gaarne een mooie vrouw en om openhartig te spreken, wat ik wilde is, dat gy u die voor- deelen ten natte maakt, hem onder den duim krijgt en weet te bewegen het landgoed te verkoopen.' «O, vader, hoe kunt gy zooiets zeggen?' riep Angela uit in een opwelling van sohaamte. «Dwaas kind, ik wil niet dat gy met hem huwt; ik wil alleen maar dat gy hem het hoofd op hol brengt. Met het oog op uwe sekse zult gij dat]toeh niet een voor u niet passende bezigheid vinden.' Angela's blos had nu plaats gemaakt voor eene doodelyke bleek heid, en met koele verachting antwoordde zy «Ik geloof niet, dat gy goed begrypt, wat een meisje gevoelt tenminste wat ik gevoel, want ik ken geen andere meisjes. Mis schien zou het nutteloos zyn voor my om te trachten het te ver klaren. Ik zou liever blind willen zyn, dan myne oogen te gebruiken tot zulk een schaadelyk doel.' «Angela,' zeide haar vader, zoo toornig als zy hem nog nooit gezien had, «laat ik u zeggen, dat gy een dwaas kind, nog erger, eene belemmering zijt. Uw geboorte,' voegde hy er bitter by, «beroofde my van uw moeder, en het feit dat gy een meisje waart beroofde onzen familietak van hnnne rechten. Nu gy groot zyt geworden, wilt gy liever aan uwe grillen voldoen dan my helpen by het verwezenlijken van de eenige hoop waarvoor ik leef, doer eene onbeteekende handelwijze, die niemand zal schaden. Ik heb u volstrekt niet verzooht een verkeerde daad te verrichten. Ja, ja, dat had ik kunnen verwachten. Tot dusverre hebbeD wy elkaar niet dikwyls ontmoet en hoe minder wy elkaar voortaan spreken, des te beter.' «Gij hebt het recht niet op die wijze tot my te spreken,' gaf zy ten antwoord met fonkelende oogen, «ofschoon ik uw dochter ben, en het is laf om my myne geboorte, myne sekse en myne afhankelijkheid te verwijten. Ben ik voor een van die dingen verantwoordelijk Maar ik zal n niet langer tot last zijn. [En wat betreft do rol, die gy my wilt laten spelen en waarover gy zoo luchtig denkt, vraag ik u, of myne arme moeder er in zou hebben toegestemd, dat haar dochter Bij deze woorden stond Philip haastig op, en verliet de karna ea bet huis. «Zy is dezelfde als haar moeder,' daoht hy by zich zelf, toen by het huis den rug had toegekeerd. «Het had Hilda zelf wal kunnen zyn, maar zy is tweemaal mooier dan Hilda. Ik weet na reeds dat ik weer een slechten nacht zal doorbrengen, Op de een of andere wijze moet ik haar echter kwijt raken, want ik kan haar niet in myne nabijheid duldenzy herinnert my dagelijks dingen, waaraan ik niet mag denken, en als zy my aanstaart met hare groote oogen, dan is het my alsof zy door my heen ziet. Ik zou wel eens willen weten of zy de geschiedenis van Maria Lee kent!' Ea daaraa deze gedachten uit zyne hersens bannende^ dat wil zeggen, hy trachtte het te doen, begaf hy zich dwars door het veld naar Isleworth Hall, een groot wit steenen huis, in den styl koningin Anna, on dat ongeveer op een afstand van twee mylea van Abbey House lag verwyderd. Bij zyn komst vroeg hy naar aijn neef George en werd onmiddellijk binnengelaten. De jaren hadden grooter invloed gebad op George dan op Philip

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1