NIEUWS- EN ADYEETENTIEBLAD. pe familie giaresfoof. 10e Jaargang. Woensdag 12 October 1892. No. 2844 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. De Harddraverij. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté EPrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, ii Oct. 189a. De gemeentebegrooting voor het jaar 1893 is afgedrukt, doch thans nog niet in ons bezit. Evenwel kunnen wij de voornaamste cijfers thans wel mede- deelen. Die cijfers geven weinig reden tot blijdschap. Immers, B. en W. zijn ge noodzaakt voor te stellen a. het aantal opcenten op de Rijks- personeele belasting van 70 tot 90 te verhoogen en b. het bedrag der plaatselijke directe verteringsbelasting, bij de begrooting van 1892 uitgetrokken op f 202,000. thans op ƒ250,000.te brengen. De dienstjaren van 189* en 1893 met elkander vergelijkende, is namelijk naar ons ontwerp voor 1893 te voorzien in een tekort van ruim /8o,ooo..De voornaamste posten welke hiertoe aan leiding geven, volgen hieronder Jaarwedden onderwijzers openbare lagere scholen in 1892 93,400, in 1893/105,110, meer ƒ11.710. Kosten Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus in 1892 36.000, in 1893 45,500, meer 9,500. Subsidie aan de Am bachtsschool 1, in 1893 2,500, meer ƒ2,499. Subsidie aaa het Koloniaal Museum in 1893 ƒ1,000, meer. Sub sidie aan het St. Elis. Gasthuis, in I892 ƒ14,080, in 1893 ƒ32,665, meer 18,585. Nadeelig saldo der reken, over 1891 ƒ4,756.35, totaal meer uitgaven ƒ48,049.95. Hierbij te voegen eene mindere in komst, wegens gemis van een batig saldo, dat over 1892 eene som beliep van f 24,558.51^ totaal 72,608.465^ De Algemeene Kerkeraad van de Nederd. Herv. Geipeente alhier heeft zich opnieuw tot den Raad gewend met het verzoek, de kermis af te schaffen. De bekende motieven worden ook thans weder aangevoerd en zeker zal Dieraand ontkennen dat daaraan eenige waarheid is, zij die wellicht eenigszins overdreven. Maar er is éen volzin ia het rekest, die minder gelukkig gevon den is. Er staat namelijk als vertegen woordiger van de talrijkste kerkelijke gemeente in deze stad, heeft de kerke raad de zekerheid de tolk te zijn van alle welgezinden in die Gemeente" Hieruit volgt noodzakelijk, dat ieder de kermis nog niet zoo verderfelijk vindt om haar afgeschaft te willen hebben, in het oog van den kerkeraad een „kwaad- gezinde" zou zijn. Dit nu, kan door den kerkeraad zdo niet bedoeld wezen. Velen zijo ter goeden trouw van meening, dat de kermis behoort te blijven besten digd. De afd. Haarlem van den Itand van Nederl. onderwijzers heeft een verzoek schrift gericht tot den Raad, om eene nieuwe regeling te treffen in de trakte menten van de onderwijzers aan de openbare lagere schelen alhier en wel aldus „Beginnende onderwijzers 3de kl. ge nieten eene jaarlijksche bezoldiging van „/600.die na ieder dienstjaar met „25 gld. wordt verhoogd tot een m»xi- „mum van 750.gld. Bovendien wordt „voor de hoofdacte eene toelage van „ƒ100.verstrekt. Onderwijzer 2de „klasse zijn in 't algemeen zij, die in „het bezit der hoofdacte, na zes jaren „dienst, bewijzen van practisohe be kwaamheid hebben gegeven. Bij uitzo»- „dering kunnen ook onderwijzers zonder „hoofdacte bij buitengewone bekwaam heid tot onderwijzer 2de kl. bevorderd „worden. Zij ontvangen eene jaarwedde „van 1000 gld., met vijf twee jaarlijksche „verhoogingen van 100 gld. bij vol doenden dienstijver en gebleken be kwaamheid. „De onderwiHzers iste klasse ontvangen „bovendien als plaatsvervangend hoofd „eene toelage rat» 100. Adressanten gronden dit verzoek op de overweging, dat de tegenwoordige traktementen niet voldoende zija, ora de onderwijzers in staat te stellen volgens hun stand te leven. Voorgesteld wordt te bevorderen tot onderwijzer 2« klasse de onderwijzer aan de 2e tusschenschool 3e klasse, D. Brouwer. Met genoegen deelen wy mede, dat onze bekwame gemeente architect, de heer Jacs. Leijh, den isten December e. k., dit ambt 12V2 jaar in deze gemeente zal hebben bekleed. Wij meenem den talrijken vrienden des heeren Leijh een dienst te bewijzen, door op dit feit hunne aandacht te vestigen. Heden morgen is hier ter stede ont slapen de heer J. D. Bloeme, sinds 1884 in deze gemeente woonachtig, in welk jaar hy werd gepensioneerd als ontvanger van 's Rijks directe belas tingen te 's Hertogenbosch, welke be trekking hij aldaar van October 1877 had bekleed. De overledene bereikte den leeftijd van ruim 78 jaren. Benoemd tot onderwijzeres aan de school van den heer L. van der Wilk Mej. A. A. F. E. Riernauw te Breda eu tot onderwijzer aan de bizondere school van den heer E. J. Nijsen, de heer D. Ferra te Alkmaar. Naar men ons meldt is de heer P. H. Buisma alhier benoemd tot directeur van de Mannen Zangvereeniging „Proza en Poezië" alhier. Maandagavond vergaderde het depar tement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het presidium werd waargenomen door den heer D. André de la Porte. Tot lid van de Commissie voor de Volksbibliotheek werd gekozen de heer J. Ratelband en tot Commissaris voor de Spaarbank, de heer J. Willems. Na eenige huishoudelijke werkzaam heden, werd medegedeeld, dat het batig saldo der Kweekschool voor onder wijzeressen op 1 Mei j. 1., bedroeg ƒ1268.505. Ten einde het ledental te vergrooten, stelt het Bestuur voor eene Commissie te benoemen, die de ingezetenen, niet- ledec, welke tot het lidmaatschap in de termen valleD, animeert om zich by het Departement aan te sluiten. Op voordracht van het bestuur worden tot leden dier Commissie benoemd de heeren A. E. A. S. van Stralen, J. Fontein, Mr. C. Joh. Prins, R. A. Eekhout en J. W. Enschedé. In den aanstaanden winter zullen de navolgende lezingen worden gehouden Op 8 November, Willem van Zuijlen, van Rotterdam; 13 December, Dr. D. C. Nijhcff, van 's-Hage 17 Januari, de heer en mevr. Mulder Roelofs, acteurs van Rotterdam 21 Februari, P. H. Lammerts Jz., van Amsterdam. Deze voordrachten zullen weder in den Schouwburg plaats hebben. Bijwijze van proefneming zullen voortaan jonge lieden, zoons van of inwonende bij leden, 4 50 cents toegang kunnen ver krijgen. De Volksbibliotheek begon hare win- tercampagne met 1600 lezers, hetgeen minder is dan vorige jaren. Dat soms discretie een journalist wel eens parten kan spelen, blijkt uit het navolgende. Voor eenige dagen vernamen wij, dat zich hier ter stede iemand gevestigd had, die als vertegenwoordiger eener maatschappij zich bezig hield met on derzoekingen en proefnemingen die ten doel hadden woon- en winkelhuizen in Haarlem in de gelegenheid te stellen, zich van electrisch licht te voorzien. Iemand van onzentwege tot dezen vertegenwoordiger gezonden om te on derzoeken in hoeverre dit gerucht juist was, kwam terug met de boodschap dat inderdaad het bericht waarheid behelsde, doch dat ons dringend werd verzocht, vooralsnog er niets over in onze courant mede te deelen daar de zaak daartoe nog niet ver genoeg was gevorderd. Aan dit verzoek meenden wij te moe ten voldoen, doch vinden nu in het laatstverschenen nummer der Opr.Haarl. Courant het bericht toch opgenomen. Toch zullen wij nu met nadere me- dedeelingen wachten totdat de verte- woordigers der electriciteits-maatschappij ons hierdoor machtigt, daar het in het belang onzer ingezetenen isdat de voorloopige onderzoekingen in deze niet door voorbarige publiciteit worden be lemmerd. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Gedurende de maand Juni 1892. Opbrengst reizigers 5084.31 idem goederen 520.81 idem diversen 83.14 Te zamen 5688.26 Per dag en per kilometer 22,30s. Door de politie is tegen een ijjarigen knaap proces-verbaal opgemaakt, die bij het vechten met een i5jarigcn knaap zijn tegenpartij met een mes eene vrij be langrijke verwonding in den linkerboven arm had toegebracht. Voor eenigen tijd namen de heeren A. Wijnands en van den Berg het initiatief, om hier ter stede eene hard draverij te houden. Zooals ieder weet, is zulk een plan wel spoedig gemaakt, minder gemak kelijk evenwel uitgevoerd. De eerste zorg was een voorzitter te vinden met welke betrekking de heer C. Prins Szn. wel zoo goed was zich te belasten. Evenwel, de grootste zwarigheid kwam nog aan, de dubbeltjeskwestie, die in onzen tyd nu er voor allerlei en velerlei bijdragen worden gevraagd, een hoe langer zoo moeilijker op te lossen vraag stuk wordt. Gelukkig kon men binnen betrekkelijk korten tijd door volhar dend en ijverig pogen, de zaak als financieel mogelijk beschouwen. Evenwel moet daarbij niet Uit het oog worden verloren, dat verschillende corporaties de zaak door een ruime bijdrage steunden. De vereeniging tot verfraaiing van Haarlem eu omliggende Gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, gaf 100.(de 10 premie) terwijl de Algemeene Hard- dravery vereeniging te Amsterdam een gelijk bedrag en Stal Mieerva te Leiden een som van ƒ25 beschikbaar stelde. Het aantal der mededingende paarden was zeer aanzienlijk. Reeds gepasseerden Vrijdag waren 15 paarden aangegeven en allengs steeg dat cijfer, tatdat het hedenmorgen te tien uur 24 bedroeg. I Het waren de navolgende eigenaars, die paarden ter mededinging naar Haarlem zonden De heer S. Snoeck te Heemstede, „Im- merzu II" en „Kol"der heer Th. Dop, Hilversum, „Whergoladjka", „Olga", en „Rejected"de heer A. Wassenaar te Haren, „Geraldine" en „Smith O'brien" de heer Coets de Bosson, Amersfoort, „Krylaty"de stal Minerva te Leiden, „Augusta"; de heeren Kuys en A. A. van den Berg, den Haag, „Carl"; de heer H. van Wickevoort Crommelin te Heemstede, „Stepaway" en „N. N."; de heer H. F. Bultman, Haarlemmer meer, „Lartschik II"; J. van Rossum, Zevenhoven, „Snijboon"Rotteveel, LeideD, „Marie" i Ockhorst, Rotterdam, „Sador"J. Roele, Buiksloot, „Jonge Tabor II"; A. Siderius, Leeuwarden, „Dibbels"de Boer, Zaandam, „Snel" H. van Raam, Amsterdam, „George"; Jos. v. d. Berg, Haarlem, „Model"A. A. v. d. Berg, Haarlem, „Flevo"; J. G. Matze, Mijdrecht, „Dibbels III"; Van d. Werff, Halfweg, „Joel Tabor". De jury bestond uit de heeren de Vries van Alkmaar, Juburg, Wafel bakker en Prins van Amsterdam, Wurfbain en van Dieren Bijvoet van Bloemendaal, Munnikhuis van Enkhuizen en van Hoik van Haarlem. Door de vele regens van de laatste dagen was het terrein verbazend vuil en drassig. Gelukkig liep het gedurende den wedstrijd met het weer nog al mee, zoodat dan ook de tribune nog tamelijk goed bezet geraakte. Te 4% uur was de stand als volgt Overgebleven; „Smit O'brien",„Ma rie", „Sador", „Carl", „Gerabine" en „Rejected,,, de laatste drie hadden nog geen rit verloren. De eind-uitslag was als volgt Prijs f 250 „Sador" eigenaar Ock horst Rotterdam. Ie Premie 100, „Geraldine" eige naar A. Wassenaar, Haren. 20 Premie „Carl", eigenaars Kuys en A. A. v. d. Berg, den Harg. 30 Premie „Rejected" Th. Dop, Hil versum. 341 HOOFDSTUK II. „Is hy bemiddeld «Tamelyk, een jaarlyksch inkomen van ODgeveer duizend pond, en hij is van eene oude familie. Bellamy en ik kenden zijn vader, kapitein Heigham eenigszins, toen wy nog in zaken waren. Zyne vrouw was nog eene verre nicht van ons. Beiden zyn nu dood, de kapitein sneuvelde te Inkerman, en benoemde m$ om een my onbekenden reden tot veegd van den jongen man, benevens tot toezienden voogd een rechtsgeleerde in Londen, een zekeren Bor- ley. Ik heb hem nog nooit ontmoet rayn pupil bedoel ik hij is steeds te Eton, te Cambridge in Indië of ergens anders geweest." Philip begon nu teekenen van ongerustheid te geven, waarvan de oorzaak dnidelyk genoeg bleek; terwyl zy liepen te praten, kwam een zeer groote, woest uitzisude kond van het soort der herdershonden uit het huis toespringen, eu liep steeds op en neer, een luid en onheilspellend gegrom doende hooren en met wijd opengesperde neusgaten. wZondt gy zoo goed willen zyn dien hond weg te jagen, George?" zeide hy ten laatste. #Hy ziet er niet beminnelijk uit." A O, dat is Snarleyow; bekommer u niet om hem, hy byt nooit of gij moest blyven stilstaan." Philip versnelde werktuigelijk zijne schreden, ffis hy niet mooi? Hy is een goed gedresseerde Thibet herders hond van echt ras, en ik zou wel eens willen zien welke hond van zyn grootte hem kon bedwingen. Onlangs heeft hy op een mor gen twee honden doodgebeten en des avonds een bedelende vrouw tegen den grond geworpen. Gy hadt haar eens moeten hooren gillen." Op dat oogenblik werd, gelukkig voor Philips kuiten, die op onaangename wyze begonnen te tintelen, Snarleyows aandacht af geleid door het naderen van een dog-cart, zoodat hij wegrende om zich te vermaken met blaffende om het paard heen te sprin gen. Het rytuig bleef voor de deur staan, en een slank, bizonder elegaBt jongmensch sprong er uit, gevolgd door een grooten, roo- den balhond. Mynheer Caresfoot, nietwaar," zeide de jongeling tegen George, en nam zijn hoed voor hem af. ff Ja mijnheer Heigham, tot uw dienst. Het is mij zeer aange naam u hier te zien. Mijn neef, de heer George Caresfoot." HOOFDSTUK III. Het lot van Snarleyow. fflk moet u myne verontschuldiging maken, dat ik Aleck, mijn hond heb meegenomen," aldus begon Arthur Heigham; //maar gy moet weten, dat de persoon, by wien ik hem zou hebben achter gelaten, onverwachts op reis moest, en voor het vertrek van deu trein had ik geen gelegenheid hem ergens anders onder dak ta brengen. Als gy niet op honden gesteld zyt, zal ik wel ergena in het dorp een onderkomen voor hem vinden. Hy is zeer goedaardig hoewel hy zyn uiterlyk tegen heeft." //O, bekommer u daarover niet," zeide George wel wat onvrien delijk, want met uitzondering van Snarleyow, in wiens valschan aard hy behagen schepte en er iets vertrouwelijks in vond, hield hij niet van honden. //Gij moogt echter wel oppasseD, dat Snar leyow, ra y n hond, hem niet te pakken krygt. Kom hier, beat® hond," en hij wilde Aleck op zyn nek kloppen, maar het dial begon woest te grommen en ontweek hem. ffDat heb ik hem nog nooit zien doen," riep Arthur verbaaad uit, ea Aleck uit den grond van zyn hart elders wenschende. //Ik denk, dat hy tegenzin in u heeft. Dat komt, zooals gy weet, we 1 eens voor bij honden." Geen seconde daarna gevoelde by, dat hy daar iets bad gezegd wat men veel beter doet met te verzwygen, en hy gevoelde zioh reeds minder op zyn gemak. Op dat oogenblik kwam er echter eene gelukkige afleiding door de nadering van den gedachten Snarleyow, die tot aan de stal steeds naar de pooten van het paard

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1