NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pc famtltc gareefoot. 10e Jaargang-. Donderdag 13 October 1892. No. 2845. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Gemeentebegrooting voor 1893. De Harddraverij. FEUIL! roN HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37ï. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantieiB. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitë Etrangêre G. L. DAUBE tS: CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, ia Oct. 1892. Dinsdagavond gaf de letterlievende tooneelvereeniging „Bilderdijk" alkier in den nieuwea Schouwburg eene voor stelling, waarvan de opbrengst strekt ten b*te der vesreeniging „Weldadigheid naar Vermogen." Door deze jonge vereeaïging werd ten tooseele gevoerd het bekende drama „De Gjaaf de Saint-Germain" uit het fr&nsch bewerkt door C P. T. Bigot. Waren er in het spel wel eenige vlekjes te bespeuren, als hij voorbeeld nu en dan ©ngewenschte kyate» in het gesprek, een minder fraaie uitspraak van sommige Iranscke woerden, benevens het te veel er aaa herinnerd worden van de aanwezigheid van ,eea souffleur, de uitvoering slaagde in het algemeen zeer goed en viel duidelijk waar te nemen dat de rollen met ernst waren togestudeerd, hetgeen voerai uitkwam bij hen die de titel- en hoofdrollen vervulden. De bedrijvea werden aange naam afgewisseld door eenige muziek nummers, van het orkest ©ader leiding van den heer H. J. J. vaa der Heaven. Jammer was het, dat ia verbaad met het goede doel, waarvoor deze uitvoering is gegeven, het stijven vaa de kas van „Weldadigheid aaar Vermogen", de wal matig wa3 bezet. Vergelijken wij de begrooting voor 1893 met hare voorgangster, dan zien wij op eerstgenoemde een vermeerdering van 4300 gulden ia de vergoeding tot vervanging van het aandeel in de rijks belasting ^ver de 4 eerste maanden vaa 1893. De huur van huizen wordt 330 lager geraamd, wegens vermindering vaa den huurprijs van de Korenbeurs, de pacht van landerijen eveawel hetzelfde bedrag hooger wegens verhooging van kaar- prijzen de opbrengst van den houthak taxeert uien op 100 meer, die der grasverpachting echter op f too minder terwijl de recogaitiea op /180 meer worden geraamd. De opcenten op het personeel worden, zooals bekend is, van 170 op 90 gebracht e» dit bedrag dus van ƒ117.271.08 veor 1892, geraamd op f 148.939.84 voor 1893. Door stijging vaa de belasting op de gebouwde eigen dommen bedragen de 40 opcenten die de gemeente daarop heft, voor het volgende jaar 2100 gulden meer dan voor het loopende. De hoofdelijke omslag beloopt 250.000, dat is ƒ6o.oeo meer dan voor 1892 werd geraamd en ƒ48000. meer dan in 1892 werd toegestaan. De hondenbelasting (kan men die niet eens wat opschroeven wordt 100.hoo ger geraamd en men heeft kans gezien, ook van het vergunningsrecht ƒ500. meer te hepen, zoodat deze post voor 1893 op 16000.is geraamd. De opbrengst der leges wordt 150. hooger geschat, die van de heffing v«or het gebruik van openbare wateren, ban ken op de vischmarkt etc. 300. meer. De faecaliën-belasting wordt voor 1893 begroot op ƒ23850.waarvan 2450.voor uitloozing ia openbare wateren, ƒ16800.— voor uitloozing in riolen ea ƒ4600'voor het gebruik van tonnen. Een kleine vermindering (van f 90. zal de opbrengst van tollen en straat gelden ondergaan eene verhooging van 1400.vindt men bij de raming van gelden voor brug-, kaai- en haven- etc., geschat maar de opbrengst in 1891de begrafeaisrechten taxeert men ƒ700. hooger da» voer 1892. De schoolgelden wijzen eene vermeerdering van bijna 6000 guidea aan, gemakkelijk te ver klaren door het steeds stijgend aantal schoolkinderen in deze gemeente. Een aanzienlijke daling is waar te nemen ia de verwachtingen omtrent den opbrengst van haardasch, vuilnis en mestspeciën, die, voor 1892 ge schat op ruim ƒ33000.voor 1893 op slechts ruim 28000 wordt ge taxeerd, zonder nadere opheldering in de bij de ontwerpbegroting gevoegde toelichting. De bijdrage van het Rijk van 25 procent in de gewone kosten van het lager onderwijs wordt op 900 meer getaxeerd, terwijl op die begrooting de pest van ƒ9000 op de vorige uitge trokken voor schooibouw-vergoeding, thans niet paraisseert. Driehonderd gulden lager worden ge raamd de inkomsten van de voormalige corporatien, terwijl de opbrengst van dea verkoop van boomen eveneens lager wordt geraamd en wel 190. De verkoop van gemeentegrond wordt van 1893 geschat op ƒ14.485, dat is ƒ3200 minder dan die sameDgepast voor 1892. De bijdrage van het Rijk in de kosten van het middelbaar onderwijs bleef helaas onveranderd. De ramiDg der inkomsten voor 1892 bedroeg ƒ1074.236.74, die voor 1893 beloopt ƒ1100.674.83, zoodat er eene stijging van 26.438.09 valt waar te nemen. Thans wat de uitgaven betreft. Door da benoeming van een 4den Wethouder is de post der traktementen voor deze titularissen ƒ1200.— hooger geraamd en die van den ontvanger f 500. meer, wegens verhooging van di en traktement. De jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie zijn wegens de nieuwe regeling ƒ850.meer ge taxeerd, die der boden (door de be noeming van eeü vierden bode) 700. hooger en de jaarwedde en toelage aan den bewaarder van het Stadhuis 100. lager. Men meent evenwel, dat de Raadszaal, de kamers van B. en W. en de Secretarie, meer schoonmaak zullen behoeven dan in dit jaar, daar die post ƒ50.hooger wordt geraamd. Onder houd en aankoop van meubelen wordt 100.hooger gesehat, de bevolkings registers bijhouden ƒ50.meer, een zelfde bedrag meer voor het bijhouden der kiezerslijsten, ƒ300.meer voor de kosten van toezicht en invordering der plaatselijke belasting, terwijl de uit keering van het Rijk ia de kwade pesten van de directe belasting op 600.meer wordt geschat. Het onderhoud van huizen, torens en poorten wordt op ƒ1500.minder ge schat. De dag- en weekgelden van werk lieden in dienst der gemeente op ƒ300 meer, het onderhoud van buiten de gemeente gelegen werken op ƒ800. minder. Wordt vervolgd). Daar de Dinsdag bier ter stede ge houden harddraverij eerst ongeveer zes uur was geëindigd en onze courant toen reeds sedert meer dan een uur ter perse lag, konden wij den uitslag slechts in een gedeelte van de oplage opnemen. Wij herhalen daarom hier* dat de prijs werd behaald door het paard „Sador", eigenaar de heer Ockhorst van Rotter dam, pikeur C. Persoonde eerste premie van 100.door „Geraldine", eigendom van en gereden door den heer A. Wassenaar, te Harende tweede premie van 50.door „©arl", eigenaars Ktiys en van den Berg, gereden door C. PersooD, terwijl „Rejected" van den heer Th. Dop uit Hilversum de 3de premie ad 25.verwierf. Dit paard werd gereden door B. Schippers. Gedurende den wedstrijd was het weer beter geblevendan men had durven hopen. Waarschijnlijk ook daardoor was vooral tegen den afloop, het gereser veerde terrein, zoowel als de tribune, flink bezet. Het spreekt vanzelf, dat de laatste ritten de belangrijkste waren, maar ook reeds in den aanvang zag men kampioenen, die elkander niets toegaven. Over het algemeen werd nog al hoop gevestigd op „Rejected", den eenigen telganger op de baan, die in weerwil van deze eigenaardige pas, groote snelheid toonde te bezitten, maar waarschijnlijk minder adem, wan: nadat hij bij een der nummers telkens moest terugkeeren omdat men niet gelijk at-1 ging, viel hij in de laatste karapritten' ai en kon daardoor slechts de 3e pre- mie behalen. De schimmelhengst „Carl" hield zich uitstekend, hoewel dit paard als een van Tabor's kinderen, ietwat kortademig is. Des te opmerkelijker mag het heeten dat dit paard een premie haalde, om dat hij ender de prijs winners de eenige is van inlandsch ras. „Sador" toch is van russische origine, „Geraldine" een amerikaansch en „Rejected" een engelsch paard en naar ons werd opgemerkt zou ,Carl" allicht meer hebben gewonnen, wanneer niet een gedeelte van het pu bliek het beest onrustig gemaakt had door het, trouwens goed gemeend, schreeuwen van „Haal op Kees, haal op tot den pikeur Persoon. Met laatstgenoemden pikeur deed j zich bij de laatste ritten een incident j voor. Persoon scheen van meening te zijn, dat hij reden had om zich over de keurmeesters te beklagen en deed dit op zóo luiden toon en in zóo weinig- uitgezochte termen, dat hem volgens artikel 41 van het Reglement der Hard draverij- en Ren-vereeniging een boete werd opgelegd en tevens ingevolge art. 29 van datzelfde reglement een aanklacht bij het bestuur tegen Persoon werd in gediend. Overigens werd de orde geen ©ogen blik verstoord, hoewel een groot publiek zich op den Dreef bevond. Geen oogen- blik werd de baan door de toeschouwers overstroomd, zooals dat zoo dikwijIs bij harddraverijen geschiedt. Nu en dan kraakte eens een plank vóór de tribune, bezwijkende (de plank nameljjk) onder den last van een rij zwaar overhangende toeschouwers. Dan was evenwel onmid dellijk de timmerman daar, die de wond genas... met hamer en spy kers. De totalisator, het centraal wedbureau, kreeg eerst aan het einde der hard draverij iets te doen, wat zich hieruit laat verklaren, dat door de vele goede paarden die op de baan waren, het publiek in den aanvang niet wist wéarop het houden moest. Groote zaken deed echter de totali sator niet, een bewijs dat de wedlust in Haarlem nog niet is doorgedrongen. Onder een geweldige stortbui begal men zich na afloop van den wedstryd naar Calé „Montagne", waar de uitreiking der prijzen zou geschieden. De zaal was opgepropt vol met menschen, toen de voorzitter van de commissie, de heer C. Prins Szn., op eeu stoel klom en zijn taak, de prijsuitreiking, vervulde. De heer Prins verklaarde, met genoe gen den prijs en de premiën uit te rei ken, ook namens de corporatien die de eerste eu dc:de premie beschikbaar stel den. In kernachtige taal wees de spre ker er op, dat men in het strijdperk leertenergie en krachtinspanning en vooral waardeeiing van de tegenpartij. De kamp was moeilyk, maar hoa moeilijker de strijd, hoe schooner de overwinning Luide stemde men in, met 's sprekers slotwoord „leve de overwinnaars Het is niet onwaarschijnlijk dat uit dezen wedstrijd eene haarlemsche Hard draverij Vereeniging wordt geboren, die elk jaar een harddraverij houden zaL Dit denkbeeld komt ons alleszins ge lukkig en, getuige het de groote deel name aan den afgeloopen wedstrijd, tevens ook uitvoerbaar voor. Zeker zullen dan de ingezetenen onzer ge meente en allereerst zij die rechtstreeks belang bij de zaak hebben, dan niet achterblijven om de oprichting en instandhouding van zulk eene vereeni- ging financieel mogelijk te doen zijn. Alles wat tot amusement der ingezetenen strekken kan, alles wat vreemdelingen naar onze stad kan lokken, is in het belang van de gansche gemeente. Laat ons deze nabetrachting eindigen met een woord van hulde aan de Com missie, bestaande uit de heeren C. Prins Szn,, A. Wijnands en J. van den Berg, voor al de moeite welke zij zich hebben getroost, om de zaak tot stand te bren gen. Het succes van de harddraverij heeft hen daarvoor zeker beloond. Dinsdag is de pachter van het buffet op hef terrein aan de harddraverij aan den Dreef alhier bekeurd, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte ver gunning te bezitten. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring over gebracht, G. v. d. B., oud 43 jaren, eene bekende bij de Justitie, die bij zijn zwager van de Lange Heerenvest diefstal had gepleegd van een gouden ring en dito charivari, waartoe hij het raam aan de straat had opgeschoven en was ingeklommen. De laagste inschrijver te Haarlem mermeer voor de sckoolbe hoeften is de heer D. Deddens te Aalsmeer voor f 1316,53 aan wien de gunning gegeven is. Die voor de nuttige handwerken, de heer A. v. d. Stadt voor t 201.87. Een onbekend manspersoon, die bij den Burgemeester van Haarlemmermeer om nachtverblijf kwam vragen, kwam door zijne mededeelingen zoo verdacht voor, dat by in plaats van in eene slaapstede in verzekerde bewaring werd 35) HOOFDSTUK III. George antwoordde niet: het was duidelyk, dat hy zichzelf nog niet vertrouwde om te «preken; plotseling echter keerde hy zich lom en begaf zich naar huis. //Wacht een oogenblik, mynheer Heigham," zeide Philip, die dit tooneel met heimeiyke vreugde had gadegeslagen. Gij zyt geheel in uw recht. Ik zal myn neef tot andere gedachten trachten te brengen. Ik ben uw hond zeer dankbaar, dat hy dat vervleekte 'beest on8chadeiyk heeft gemaakt." Hy bleef ongeveer tien minuten weg, gedurende welken tyd Arthur Aleck meenam naar een fonteis, welke voor het huis mid den in een grasveld stond, en waar hjj zyne talryke wonden uit- wieecb, die, dank zy zijn ruim vel, geen van allen ernstig waren. Joist had hy dit. werk verricht, of een tuinman kwam'inet een kruiwagen om den gesneuvelden Snarleyow weg te brengen. //Wat doet het rny een genoegen, nQ.W zeide hy tot Arthur, //dat ik dat beest nu kan wegdragen. Verleden week heeft hy myne vrouw gebeten en verscheidene jonge eendjes gedood. Ik heb ze tusschen het kreupelhout zien vechten. Die hond van u, mijnheer, weet hoe hy vechten moet; zulk een hond zou ik wel willen hebben." De terugkomst van Philip maakte een einde aan dit gesprek* Hy nam Arthur ter zyde en zeide dat George hem zyne veront schuldigingen aanbood voor hetgeen er was gebeurd, en hoopte, dat by niet aan vertrekken zou denken. Maar," voegde Philip er by met een korten lach, #ik durf niet verzekeren, dat hy u nu bizonder is genegen, en in uw plaats zou ik het bezoek zoo kort mogelyk maken." Dat is ook geheel myn plan. Morgenavond ga ik vertrekkeB." Philip bewaarde een oogenblik het stilzwygen. Blykbaar dacht hy na. Eindelyk zeide hy fflk zie, dat gy een vischtuig onder uwe bagage hebt; als gy u morgen mocht vervelen, of hem zooveel mogelyk wilt my den, dan kunt gy in de vyver te Bratham wel komen visschen. Er zyn daar veel karpers en baarzen en ook snoeken, maar daarvoor iB het nu te laat." Arthur betuigde hem zyn dank, én zeide, dat hy waarschynlyk /on komen, en nadat hy inlichtingen omtrent den weg en ée ligging had ingewonnen, namen zy afscheid, Arthur om Aleck te brengen naar een schuurtje hem door zyne vriend den tuinman aangewezen, en om zich daarna te klecden veor een diner, dat hy met angst en beven tegemoet zag, en Philip om naar huis terug te keeren. Toen hij den kleinen bloementuin voor Abbey House doorliep, ontmoette hij daar zyn dochter, die hare rozenboompjes zorgvuldig nakeek. ffAngela," zeide hy, #het spyt my, dat ik u hedenmiddag in uwe gevoelens heb beleedigd. Laten wy er niet meer over spreken; ik zou evenwel gaarne willen, dat gy morgen met my een be- leefdheidsvisite gingt maken op Isleworth. Het is niets dan een beleefdheidsvorm." fflk heb nog nooit een bezoek afgelegd," antwoordde zy aarze lend, ffen ik heb volstrekt geen lust om neef Goorge te be zoeken." «O, het is goed," en hy wilde zyn weg vervolgen. Zij hield hem weer staande. wik zal gaan als gy het wenscht." Om drie nar dan. O ja, wat ik zeggen wil, wees niet ver baasd als gij hier morgen een jongen man ziet visschen." Angela dacht by zichzelf, dat zy nog nooit met een jongen man had gesproken, en vroeg toen met onbedekte nieuwsgierigheid ww hy was. ff Ja, hy is nog eenigszins aan ons verwant door de Preston»; die neef en nicht van ons zyn, tenminste als zij nog leven. Zym moeder was een Preston, en zyn naam is Arthur Heigham. George heeft my zooeven over hem gesproken, en nu ik er over heb na gedacht herinner ik mij de gansche geschiedenis weer. Hij is een wees en de pupil van Goorge." ffHoe ziet hjj er uit?" vroeg Angela openhartig. ffDat weet ik werkelijk niet; ik geloof slank met het uiter lijk vaa een heer. Het is werkelyk aangenaam weer eens een heer te oatmoeten. Dat was me daar een aardige geschiedenis te Isle worth," on hy deelde zyne dochter het verhaal mee van den kamp- strijd der beide honden. ffMy dankt, dat mynheer Heigham geheel in zijn recht was,

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1