BINNENLAND. DE CHOLERA. POLITIEK 0VEEZICHT. ÖEMENÖD NIEUWS. genomen, om vervolgens (na zijn ont waken getransporteerd te worden naar Haarlem. In de verloopen week is in den Haar lemmermeerpolder onder Sloten 71.9 m.M. regen gevalien. Van 18 Oct. 1885 bedroeg de hoeveelheid 118.2 m.M., tot nog toe de grootste hoeveelheid welke in de laatste 10 jaren in eene week yiel. Op den 23en Juni van di* jaar viel er 56.5 m.M., het hoogste cijfer in een etmaal, dat de regenmeter in het laatste tiental jaren aanwees. Op 7 Oct. 1885 viel er 46.3 m.M. De buitengewone] regenbuien zijn zeer nadeelig voor den landbouwer en vee houder. In den Haarlemmermeerpolder staat hier en daar nog koren buiten. Met de bieten gaat het daar en in de IJpolder slechtze kunnen wel gerooid, doch niet vervoerd worden, wijl de grond doorweekt is. De aanvoer aan de suikerfabriek te Houtrijk en Polanen is daardoor zeer gering. In de weilanden ziet het er treurig uit; wel is er voor raad van gras, doch de beesten vertre den meer dan ze verbruiken. Het water staat op di velden. Gelukkig ontbreekt het niet aan wind om het overtollige water weg te malen. Het ontwerp op de bedr ij f belasting van den Raad van State is bij het ministerie van financien terugont vangen, en kan nu de indiening weldra worden verwacht. Dinsdagmorgen om 7 uur is een werkman, die op den hoek der Achtergracht en de Weesperstraat te Amsterdam werkzaam was aan het Lier nurstelsel, uitgegleden en achterover in het water gevalien. Toen hij 10 minuten later opgehaald werd constateerde een geneesheer den dood, veroorzaakt door schrik. Uit Enkhuizen schrijftmen: Van de Urker schuit U. K. 152, in het begin der vorige week ter vissckerij uit gevaren, is sedert niets vernomen. Men vreest, dat zij in denstormach tigen nacht van Donderdag op Vrijdag op de Noordzee met man en muis is vergaan. Met de kust visschers te Terschelling is het treurig gesteld. Zij hebben al langer dan eene maand niets kunnen verdienen en de vooruitzichten zijn er niet naar, dat er spoedig ver betering komt. Het is nu de tijd van de schelvisch vangst, doch er is nog geen enkele van die visschen ontdekt. De zeerooverijen op de Noordzee schijnen weer een aanvang te nemen. Ten nadeele van de reeders Den Duik en Pronk te Scheveningen werden door vreemde visschers haringnetten vernield, terwijl hunne bomschuiten visschende waren. De zaak is in handen gesteld van den waterschout te Scheveningen. Een tweede telegrafisch bericht te Purmerend ontvangen, meldt dat de tweede boot met vee die Zondagnarai Idag te gelijk met de thans gezonken Veehandel 111 uit Purmerend is vertrokken Maandagnamiddag behouden in de haven van De Lemmer is binnengeloopen. Een rund was onder de reis bezweken. Omtrent de Veehandel 111 wOrdt nog nader gemeld, dat deze ongeveer 100 stuks vee aan boord had, waarvan zich slechts dertien stuks al zwemmende heeft kunnen redden. Menschenlevens zijn gelukkig n;et te betreuren. Het ongeluk gebeurde te middernacht onder een hevige bui en hooge zee. Men zegt, dat wei het schip, doch niet de lading verzekerd was. Dinsdagmorgen had de op- perman L., werkzaam aan een in aan bouw zijnd huis op de Varkenmarkt te Kuilenburg het ongeluk van eene ladder mis te stappen en zoodanig neder te val len, dat hij voor deod werd opgenomen. Ten onderzoek is hij onmiddellijk in het ziekenhuis gebracht, waar hy nog teekenen van leven vertoonde. Maandagavond is te Gouda aan den Raam, waarschijnlijk aan cholera overleden zekere S. Dinsdag is te Gouda een geval van cholera asiatico met doodelijken afloop aangegeven. Te Alfen zijn wederom twee nieuwe gevallen van cholera geconstateerd, en zijn doodelijk verloopen. Ook in het nabijgelegen Oudshoorn is een cholera geval waargenomen. Een tweede geval van cholera is te Diepenveen in hetzelfde vaartuig aan gegeven. Naar aanleiding van de te Breukelen-Nijenrode en Maarssen vrij talrijk voorgekomen gevallen van cho lera, heeft de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, op advies van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, bepaald, dat de loting voor den dienst der nationale militie, lichting 1893, in plaats van te Breukelen Nijen- rode te Mijdrecht en in plaats van te Maarssen te Maartensdijk zal plaats hebben. De verzakking van den Staatsspoorweg te Bunde heeft den limburgschen geoloog, dr. Erens te Valkenburg, aanleiding gegeven aan de Grensbode het volgende te schrijven Het spoorwegaccident bij Bunde dient verklaard te worden uit een technisch, geologisch en chemisch oog punt. Technisch in zooverre aanbetreft de platebande enz. die van onderge schikte waarde zijn. Geologisch voor wat aangaat het onderaardsch voortbewegen van zekere aardmassa's naar lagere gedeelten. Chemisch eindelijk voor wat be> treft de inwerking der z. g. aclde3 humïques op de glauconie der onder liggende zanden. Mijn oordeel kan kort zijn. De oorzaak van 't incident wegnemen kan men niet, haar verkleinen weleene nieuwe catastrofe voorkomen zal men nooit, tenzy door eene radicale verlegging van het spoor. Te Blerik hebben baldadi- gen de cholerabarak vernield, omdat er geen kermis plaats had. Tegen den opruier daartoe is proces-verbaal opge maakt. Verleden week viel de landbouwer P. Brouwer te Leerdam met het afdoen der noten uit den boom. Hij bekwam daarbij zware inwendige kneuzingen, tengevolge waarvan hij Dinsdag overleden is. Als vermoedelijke dader van den manslag te Aeibeek (L.) is aan gehouden een rondreizend muzikant. De twist, welke aan het misdrijf vooraf ging, is ontstaan in een herberg en werd op straat voortgezet. De verslagene, Peter Habets, had eene wande op het hoofd, welke met een bierglas, en twee steken in den buik, welke met een mes waren toegebracht, Dinsdag is door den sterk en wind een schip, te huis behoorende te Brielle, aan de Noordgeul nabij Vlaar- dingen op eenen steenen trekdam ge varen en daar blijven zitten. De kapitein der stoomboot Oude Maas 3, van oud- Beierland komende en bemerkende het gevaar waarin het schip verkeerde, ver- leênde onmiddellijk de noodige hulp en mocht de voldoening smaken, het sehip behouden in het vaarwater terug te bren gen. tegen een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij hij met bevestiging van een Yonnis van den kantonrechter tot boete veroordeeld is wegeas het verleenen van geneeskundigen bijstand (massage) buiten noodzaak. Ia eene andere zaak werd deze be klaagde wegens genoemd feit van rechts vervolging ontslagen. Daartegen kwam de officier Yan Justitie in cassatie, terwijl de beklaagde zich incidenteel krachtens art. 350 wetboek van strafvordering in cassatie beriep. Omtrent beide zaken zal adv.-gen. Gregory den 25e!! October conclusie nemen. De nieuwe President van deArgen- tijnsche Republiek Peia heeft het ka binet samengesteld. Anchoreno is minister van buitenland- sche zaken en Latorre van justitie. Men neemt maatregelen om ongeregeldheden te voorkomen, wanneer de nieuwe pre sident en zijn gouvernement in functie treden. KOLONIËN- Men deelt ons mede dat er met het koffie cultuurstelsel Kuneman-Buurman proeven zullen worden genomen in de residentiën Tegal en Probolingodoor tusschenkomst van vrijwillige contrac tanten zal men daar kolfie trachten te planten. Zonder twijfel zullen deambte naren van het biunenlandsch bestuur wel waken tegen alles wat op vermom den dwang zou kunnen gelijken. fava-Bode.) Mertomidjo van de dessa Karang- doeren (Bantool) had een dochtertje van omstreeks zes jaar oud, dat zwaar ziek is geweest, en hij had de gelofte gedaAn om zoodra zij genezen zou zijn, een flink feest te geven. Dit feest, een waijangpartij, werd dan op Dinsdag jl. gegeven en het kindje ter wier eere het feest plaats had, kostbaar gekleed, met gouden armbanden, halsketting enz. enz. In de drukte van de ramé-ramé werd het meisje vermist en werd den volgenden morgen haar lijk aan den kant van een rivier gevonden, geheel naakt en beroofd van alle sieraden. Tot nu toe is men de laaghartige daders niet op het spoor, de opstand in de dessa is enorm en het medelijden alge meen met de arme ouders, die jhun blijdschap in droefheid veranderd zagen, {Mal) Te Soerabaja is, naar het JSoer, Hbld. bericht, overleden de gepension-' neerde kapitein der infanterie A. A. Schutter, ridder der militaire Willems orde, waarnemend directeur van de gevangenis voor gestrafte vrouwen. Op de tentoonstelling te Soerabaja zijn de steenkolen der Oost-Borneo steenkolen-maatschappij met zilver be kroond. Bij het comité te Batavia ten be hoeve van de slachtoffers der vulcanische uitbarsting op Groot Sangir is tot nog toe ontvangen f 9387.24. RECHTSZAKEN Voor den Hoogen Raad werd Dinsdag behandeld het beroep in cassatie van een gymnastiek-onderwijzer te Groningen In de City te Londen gaat een adres rond, behelzende een verzoek aan den Poortermeester om eene vergadering uit te schrijven in Manson-House of Guild hall, ter gedachtenwisseling over de veelbesproken Uganda-kwestie. Het gerucht omtrent oneenigheden in den boezem van het fransche kabinet is geheel ongegrond. Met betrekking tot de Fransch-Zwitsersche haadelscon ventie is een vergelijk getroffendeze zal in de Kamer niet in behandeling komen voor November. De regeering heeft na langdurige discussie besloten, aan de Kamer de behandeling daarvan te vragen artikelsgewijzede kwestie van vertrouwen zal niet op de overeen komst in haar geheel worden gesteld. De minister Ribot en Roche zullen niet weigeren op de punten, welke hun worden aangewezen, nieuwe onderhan delingen te openen. Dom Sebastian is te Rome tot gene raal der Trappisten gekozen. Hef is ODjuist, dat de koning van Itaiie markies Di Rudini bij zich ont boden zou hebben. Deze laatste heeft zelf de audiëntie aangevraagd. Er heerscht te Antwerpen groote op* winding in het arme gedeelte van de straat Krodenbourg, waar sedert drie dagen eenige choleragevallen voorkwa men. Een volksmenigte trachtte Dinsdag morgen zich te verzetten tegeu het on middellijk overbrengen va* een lijk naar het kerkhof. De politie meest iusschen- beide komen om de orde te handha ven. De gezondheidscommissie te Alexaa- drie, is van plan schepen uit Mar seille aau eeue guarantaine te onder werpen. Van Maandagnacht tot 12 uar Dins dagnamiddag werden te Budapest 27 ckoieralijders naar de barakken ver voerd. Dertien daarvan zijn gestorven elf als hersteld ontslagen. Op het oogenblik worden nog 104 lijken ver pleegd. Dinsdag zijn te Marseille drie ver dachte gevallen voorgekomen welke met den dood eindigden. Een werkman en zijne vrouw te Hamburg, beschuldigd van het verkoo- pen van besmette kleederen, hetgeen den dood van drie personen ten gevolge had, zijn onderscheidenlijk tot 30 en 18 maanden gevangenisstraf veroor deeld. De Bondsraad heeft den in- endoor- voer verboden van kleederen, lompen en beddegoed, komende uit Oostenrijk- Hongarije. Gelijk men weet, was gelijke maatregel reeds genomen ten opzichte van dezelfde voortbrengselen uit Frank rijk, België en Duitschland. Melding wordt nog gemaakt van enkele gevallen in gemeenten die aan de Schelde liggen, voornamelijk te Steen dorp, Moerbeke, Rupelmonde, Zwijnjj drecht, Terasche, Marikerke, Baasrode en Audeghem. De Regeering van Portugal heeft Marseille, Dieppe, Boulogne, St. Mai© en Calais besmet verklaard. Men telt tot dusver te Oudreville 17 ziekte- en 5 sterfgevallen. De epidemie is echter geheel van plaatselijken aard en schijnt uit het gebruik van onzuiver drinkwater voort te spruiten. Dinsdag is geen nieuw geval aangegeven. De prefect heeft de noodige voorzorgsmaat regelen genomen. Sedert Maandag is te Krakau geen enkel ziekte- of sterfgeval aangegeven. Het geheele arrondissement Olkusz is vrij, Vier gevallen zijn voorgekomenin ge meenten van het arrondissement Treszow. Te Hamburg zijn Dinsdag 11. voorge komen volgens ambtelijke opgave7 gevallen van cholera waarvan 5 met doodelyken afloop. Hiervan moeten tot Maandag gerekend worden 7 ziektege vallen en 3 sterfgevallen. Naar aanleiding van het toenemen van het smokkelen door loods- kotters, die schepen uit Duitschland, België, Nederland én elders daartoe aan klampen, heeft het Biitsche douanebe- stuur eene waarschuwing uitgevaardigd, dat de loodsen en hunne handlangers, op smokkelen betrapt, eene boete be- De goelet „Jeune Anne" heeft nabij de have* van Duinkerken schipbreuk geleden. Het schip is als verloren te beschouwen. De bemanning is door een visschersvaartuig van Calais gered. Voor de derde maal ter dood te worden veroordeeld is eeu twijfelachtig voorrecht, dat aan Hans Nielsen is te beurt gevallen. Nadat hij reeds tweemaal een dood vonnis over zich had hooren uitspreken maar beids keeren gratie had gekregen, is hij thans voor de derde maal door het hof te Kopenhagen veroordeeld. Op zijn 8e jaar had deze veelbelo vende knaap zijn talent het eerst ge toond door eene hofstede in brand te steken; ook in deze hoedanigheid van brandstichter had hij veel succes: in 1877 stak hij de „Indix-Docks" te Londen in brand en veroorzaakte daar door eene schade van eenjge millioenen. Dinsdagmiddag zijn te Roubaix eenige wevers aangerand door een bende van 200 werkstakers, h den namiddag trok dezelfde bende zin gende door de stad en kwam voor de weverij bijeen, doch werd door de po litie uiteengejaagd. Omtrent de veroor deelden van Carmaux wordt gemeld, dat Cüas- saing zich Dinsdag naar den minister van binnenl. zaken heeft begeven, om te verzoeken dat aan de mijnwerkers van Charmaux, die door het hof van Albi veroordeeld zijn, doch wier zaak in appèl komt, te verguaaen baard on knevel te mogen behouden, hu* bur- gerkleeding te blij/en dragen en hun maal in de cantiae te mogen gebruiken- Deze drie pusten zijn hem toegestaan Zoodra Calvignac kennis had gekregen van het besluit van den prefect, waarbij betoogingen op de openbare straat worden verboden, besloot het comité der werkstaking de maires der vier betrokken gemeenten uit te n«odigen tot eene bijeenkomst, ten einde over de te volgen gedragslijn, te beraadslagen. Baudin en DucQuercy zonden onmiddellijk eene dépé-cbe aan Milleraud, waarin wardt verklaard, dat door dezen maatregel de prefect openlijk partij trok voor de Mijnmaatschappij. Baudia zond ook eene dépêche aan den minister Loubet, om diens aandacht te vestigen op het gewicht van den maatregel tegenover de mijnwerkers, juist ©p het oogenblik dat de werksta king zich in een k&lraen toestand be vindt. De bevolking zou daarin eene uittarting zien. De Koningin en de Ko ningin-Regentes van Nederland zijn Dinsdag te Arolsen aangekomen. Naar te Weïmar eerst Dins- dag bekend werd, moesten Maandag de Neaerlandsche koninginuen zich te Eisenach een onverwacht oponthoud getroosten. Eene as van den konink lijken salonwagen was heet geloopen, bij onderzoek bleek dat het rijtuig niet verder kon, en zoo moesten de vorstin nen met haar gansche gevolg in eerien anderen wagen overstappen. Het groothertogelijk paar heeft de volgende dankbetuiging openbaar ge maakt „Reejs dikwijls heeft ons Huis, bij blijde zoowel als bij ernstige aangele genheden, de trouw van zijn volk mo gen ondervinden, en ook in de jongst- verloopen dagen trad dit edele gevoel weder ia het schoonste licht. Als een éénig groot gezin heeft het gansche land ons gouden bruiloftsfeest meegevierd. Van verre en van nabij zijn ons de veelvuldigste bewijzen van roerende lief de en verknochtheid toegestroomd; en hoe meer deze ons gelukkig maken, des te meer gevoelen wij behoeften om onzen hartgrondigen dank daarvoor open lijk uit te spreken en ter kennis te bren- loopen van 100 p. st., terwijl de loodsen r hunne patenten tijdelijk en zelfs geheel gen. Verheffend en hartverbiijdend heeft kunnen verliezen. 1 r.et jubelfeest onzer echtvereeaiglng en ik zou gaarne dien hond eens willen zien/' antwoordde zij toen hij had geëindigd. Toen Arthur zich dien avond voor het diner kleedde, kwam hij tot het be8lnit, dat hy zijn gastheer meer verafschuwde dan een ieder, dien hy tot dusverre had entmoet, en om de waarheid te zeggen ging hy de trap af naar de eetkamer niet zonder vrees voor hetgeen hem te wachten zou staan. Juist toen hij binnentrad werd de deur tegenover hem geopend en sir John Bellamy aan gekondigd. Toen George hem zag, waakte hij op uit zijne sombere stilzwijgendheid, en stond op om hem te begroeten. //Zoo Bellamy 1 Mijne gelukwenschen met uwe rangsverhoogïng." z/Dank n, Caresfoot, dank u," antwoordde Bellamy, die met uitzondering, dat hy een weinig was gegroeid, en een kaal plekje op zijn hoofd had gekregen, er nog ongeveer hetzelfde uitzag, als toen wij hem voor het laatst als pas gehuwd man ontmoetten. z/Een goed gesternte," vervolgde hy, zyne drooge handen wrij vende, en angstige blikken onder de stoelen werpende, //heeft my dat gelnk aangebracht." //Een gesternte in vrouwenkleeren bedoelt gij," aldus viel George hem in de rede. //Het is mogelyk, beste Caresfoot, maar ik zie hem niet. Is het mogelijk, dat hij daar achter de sofa verborgen zit." z/Wien ter wereld bedoelt gij?" z/Ik bedoel uw prachtigen hond, Snarleyow. Snarleyow, waar zy t gy Neem my niet kwalijk, dat ik voorzorgsmaatregelen neem, maar den laatsten keer stak hy zyn kop onder myn stoel en beet my ernstig zooals gy u nog wel zult herinneren." Arthur zuchtte toen hy hoorde, welk onderwerp op het tapijt werd gebracht. //De hond van mijnheer Heigham heeft vanmiddag Snarleyow gedood," zeide George woest. By deze mededeeling glom het gelaat van sir John van ge noegen. z/Het doet my veel genoegen ik wil zeggen leed dat te hooren. Arme Snarleyow, het was zulk een mooie hond; en om te moeten denken, dat een dergelijk lot hem heeft getroffen, nu hy nog geen week geleden den patrijshond van Anne een derge lijk lot heeft doen ondergaan. Arme Snarleyowgij zult hem toch zeker laten opzetten. Maar mijn waarde Caresfoot, gy hebt mij nog niet voorgesteld aan den held van den avond, mynheer Heig ham. Mijnheer Heigham, het is mij aangenaam kennis met u te maken," en met hartelijk© geestdrift drukte hy Arthur de hand, alsof deze de eenige afstammeling was van eene familie, die hy gedurende eenige geslachten had gekend en liefgehad. Weldra werd het diner aangekondigd, dat verre van gezellig was. George bewaarde een somber stilzwijgen, maar at en dronk met veel smaak. Zoodra de tafel was afgenomen zeide George, dat het nu maar beter zou zyn, dat zy hunne zaken afmaakten. Arthur stemde toe, en sir John maakte met een zoeten glimlaeh de opmerking, dat arbeid een van 's levens rampen is, die niet kan worden vermeden. uIn iede* geval is het een kwaad, dat u er aardig boven op heeft gebracht," bromde George, en hij stond van de tafel op en begaf zich naar een zware ijzeren kist in den hoek van de kamer, ontsloot die met een klein sleuteltje, dat hy uit zyn zak haalde, en nam er een pakje papieren uit. z/Wat een uitstekende bewaarplaats hebt gy daar, Caresfoot,4 zeide sir John onversehillig. //Ja, dat slot is niet gemakkelyk open te steken. Het is volgen! een door mijzelf gemaakt plan vervaardigd." «Maar vindt gij niet, dat kleine pakketjes, bijvoorbeeld particu liere brieven er gemakkelijk in zoek kunnen geraken Zy if zoo groot." //O, neen, daarvoor heb ik afzonderlyke hokjes. Welnu, mijnheel Heigham." En vervolgens wist hy met de flinke en gezegend! hulp van sir John, Arthur geheel in de war te brengen, totdal fondsen, actiën, effecten en hypotheken in zyn verward breit rondspookten. Na hem met goed gevolg tot dien geestestoestand tf hebben gebracht, viel hij hem plotseling op zyn dak met het voor stel betreffende de hypotheek op de Jotley-bezittingen, waarby hy hem beduidde, dat dit een uitstekende geldbelegging was, en bjj raadde hem sterk als //vriesd" om zijn geld daarin te laten. Arthur aarzelde een oogenblik, meer uit natuurlyke behoedzaam* heid dan dat hij er iets tegen wist aan te voeren. George merkte dit op en zeide: z/Het is evenwel niet meer dan billyk, dat alvorens gij een tw sluit neemt, gy een plan van het landgoed en een copie van do acte onder de oogen hebt gehad. Beide heb ik in de aangrenzend! kamer, wilt gij ze eens zien Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2