Klems AüTertsntiBB. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pc familie @arc#foof. 10e Jaargang. Vrijdag 14 October 1892. No. 2846. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: „Het Blaadje" STADSNIEUWS. over BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangëre G. L. DATJBE CoJOHN F. JONESSucc.t Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Ondergeteekende brengt beleefdejjk in herinnering, dat kleine Adveetendlh bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater- dagavondnumraer van HAARLSM's DAGBLAD, 5 Cts. per regel te ramen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Haarlem, 13 Oct. 1892. f- De anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft voor de vacature in den Gemeenteraad, ontstaan door het bedanken van dern heer D. de Clercfl, candidaat gesteld den heer A. van Huizen, voorzitter van bedoelde kiesvereeniging. Men heeft dezen candidaat gesteld wegens zijne christelijke-democratische beginselen, die naar men meent, in den Raad alhier behooren te worden ver tegenwoordigd. Slot. Het onderhoud is evenzeer gestegen. Voor het onderhouden van straten en pleinen verwacht men in 1893 2000 gul den méér noodig te hebben, dan in dit jaar, deels door verhoogde steenprijzen, deels door eene loonsverhooging van de baas-stratenmakers met 52, deels door uitbreiding van den arbeid. Het onder houd der plantsoenen zal, ook deels door loonsverhooging van den wachter in het Kenaupark met ƒ50, 400 gulden meer kostenhet uitdiepen van havens, grachten etc. evenwel 200 minder. Tengevolge van de uitbreiding van het politiepersoneel, noodig geworden door den ten vorigen jare bepaalden vasten vacantiedag voor het personeel, is de raming voor de tractementen voor 1893 f 44°° ho°ger ea thans ƒ41500. Ook de gratificatiën aan de brandspmitlieden is hooger geraamd en wel ƒ400, omdat in de laatste jaren het geraamde bedrag van 2000 toch voort- lurend tot 2400 klom. Natuurlijk eischt nu ook de kleeding en uitrusting van de agenten grooter uitgaven. De post wordt geraamd op ƒ3700, d. i. 609 meer dan ten vori gen jare. Onderhoud der wachthuizen, benevens licht en brandstoffen daarvoor, voor 1892 geraamd op ƒ1600, schat men thans op ƒ1800, het onderhoud der lantaarns ƒ200 en de kosten der schutterij iooo hooger. Dit laatste is volgens de begrootiDg van den schuttersraad. Voor de kosten van het ophalen van haardasch en vuilnis is ƒ1900 méér uitgetrokken dan ten vorigen jare. Voorgesteld wordt, het traktement van den hoofdopzichter, dea heer J. Verko ren, te verhoogen met 200, het loon van den tonnewerkersbaas met 1 per week en dat van den smidsgezel met 1 cent per uur. De kosten voor het lager onderwijs zijn heewel het eindcijfer van dit hoofdstuk beneden dat van de ramiDg voor 1892 blijft, toch beduidend geste gen. De sommen van 36000 en 7100 namelijk, destijds voor den bouw van de school aan de Parklaan uitgetrokken is op deze begrooting veranderd in een memoriepest van ft en een post van ƒ1100, maar de gewone kosten van het lager onderwijs zijn met niet minder dan ruim zeventigduizend gulden ge stegen, waarvan 13500 voor jaarwed den aan bijgekomen onderwijzers. Niet veel rooskleuriger zijn de cijfers, benoodigd voor kosten van deHoogere Burgerschool met sjarigen cursus. Van ƒ36000 (raming voor 1892) zijn ze in de begrooting voor 1893 geschat op ƒ45,500, welke verhooging een gevolg is van de benoeming van nieuwe leeraars. De Meisjesschool voor Middelb. On derwijs vraagt slechts 500.meer, de Burgeravondschoolbescheidener nog, vergenoegt zich met eene ver hooging van 150.—, terwijl zelfs de kosten voor de Hoogere Burgerschool ter opleiding voor handel en nijverheid ƒ550.lager is geraamd. Een bedrag van 62.op vroegere begrootingen uitgetrokken als bijdrage in het pensioen ad 124.van den heer Goteling Vinnis, is geroyeerd, daar het Ryk dit pensioen thans geheel v$or eigen rekening neemt. De kosten van onderhoud van scholen, meubelen en woningen worden ƒ250.hooger be groot. Een nieuwe post is het subsidie voor de Ambachtsschool ad ƒ2500.en eene idem het subsidie van ƒ1000.— verleend aan het Koloniaal Museum alhier. De kosten van verpleging van arme krankzinnigen schat men op 540. meer, daar hun aantal met drie is ver meerderd. Het bedraagt thans 76. Het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur wordt bijna ƒ350.hooger geraamd dat aan het St. Elizabeth Gasthuis ruim f 18.500.hooger. Laatstgenoemd sub sidie wordt nu begroot op ƒ32.664.37. Voor rente en aflossing van geldlee- ningen wordt ƒ7800.meer gevraagd. Voor pensioenen zal in 1893 ƒ2270. meer moeten worden betaald, door de in dit jaar (1892) verleende pensioenen aan A. M. Schraders, D. J. Ziegeler en J. P. C. de Klein. De wachtgelden worden echter ƒ500.lager geschat, doordat het wachtgeld voor Mr. F. A. de GraafF vervallen is. Aan gratificatiën wordt ruim 180.meer geraamd. De kosten voor openbare vermake lijkheden worden ƒ4000.hooger geraamd, tengevolge van het subsidie voor het gemeentelijk muziekkorps, dat van ƒ6000.op 10.000.is gebracht bij raadsbesluit van September 1891. De uitgaven voor brandverzekering van gebouwen, arohieven etc. worden ge schat op /1400.dat is ƒ2600. minder dan voor 1892 werd getaxeerd. Burgemeester en Wethouders verklaren dit door de toelichting, dat er onder handelingen worden gevoerd en dat geraamd wordt, wat denkelijk noodig zal wezen. De buitengewone uitgaven voor pu blieke werken hoopt men te beperken tot 10.000.dat is ƒ10.000.min der dan voor 1892 werd geschat. Het totaal van de geraamde uitgaven van 1893 bedraagt 1100.674.83, tegen eene begrooting voor 1892 van 1074.236.74, alzoo een vermeerdering aangevende van ƒ26.438.09. Een onzer lezers vestigt onze aan dacht op een open mestvaalt, gelegen iu het Rozenstraatje bij de Rozenstraat, aan den spoorwegdijk en in de onmid dellijke nabijheid van een paar wonin gen. Volgens den bewoner van een dier huisjes verspreidt deze mestvaalt dik wijls een zeer hinderlijke reuk en zou wegruiming daarvan zeer gewenscht zijn. B. en W. der gemeente Sloten wer den in de jorigste raadsvergadering ge machtigd om de uitgaven te doen welke zij noodig oerdeelen in het belang der volksgezondheid; de reeds gedane nitgaven ten bedrage van ƒ340 werden door den raad goedgekeurd. De bcgrooting voor 1893 der ge meente Sloten wyst in ontvang en uitgaaf aan 55201,30%; de post sala rissen van onderwijzers bedraagt 16950, tegen f15750 in het vorige jaar. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zal op Vrijdag den i4den October, en die van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag den x5den October niet plaats hebben, Het pantserdek-torenschip Koningin Wilhelmina, dat voor den dienst in Nederlandsch-Indië is bestemd, zal waarschijnlijk in 1894 geheel gereed zijn. Het schip, dat den 22a April 1891 op stapel werd gezet en den 22» dezer te water zal worden gelaten, is 99.98 M. lang, meet 14.90 M. over de grootste breedte, is 9.20 M. hol en heeft met een lading van 450 tons steenkolen een waterverplaatsing van 4600 R. T. bij een diepgang van 5.80 M. Het wordt bijna uitsluitend van staal gebouwd met uitzondering van een gedeelte van den achtersteven, den staander van het roer en de schroeven, die uit mangaan- brons zijn vervaardigd. De romp is van een dubbele koperhuid voorzien, terwijl het schip verder over de geheele lengte een beschermend dek heeftvoorts een ram en een gepantserden toren. Over de halve lengte wordt een dubbele bodem aangebracht, en het beschermend dek zal bij beladen diepgang in het midden 40 c.M. boven de lastlijn uit steken en aan de zijden 1,44 M. daar onder blijven. Tot versterking zijn nog drie stalen platen aan de zijden en twee in het midden van 25 m.M. dikte aan gebracht. Tus8chen het tusschen- en het pant- serdek wordt een cellen-constructie aan gebracht, waarvan de buitenste gordel met cellulose wordt gevuld. Er zijn 17 waterdichte schotten over de breedte van het schip en een over de lengte ter hoogte van de machine kamer. De bewapening zal bestaan in vier Krupp-kanonnen, een van 38 c.M. L/30, in den gepantserden toren ge plaatst, die naar voren een sector van 300° bestrijkt, een van 21 c.M. L/35 aan den achterkant, een sector van 296* bestrijkende, en twee van 17 c.M. L/35 aan de zijden. Op het bovenbe doelde scherm en op de marsen der beide masten worden nog 6 revolver kanonnen en 8 snelvuurkanonnen van 37 m.M. geplaatst. Ten slotte is het pantserschip nog gewapend met een torpedowerper in den voorsteven en twee kanonnen ter verdediging tegen torpedo's, de flanken over een sector van 87° bestrijkende. De toren en het dekhuis van den ge zagvoerder worden beschermd door pant serplaten van 38 c.M. dikte met kappen van gegoten staal. Tot meerdere beschutting van den toren strekt nog een stalen blindeering, waarvan het vaste gedeelte op het beschermend dek rastde toren kan met stoom of met de hand gedraaid worden. In het dekhuis kan de commandant zich in gemeenschap stellen met de verschillende bedieningen door middel van een kanaal van 28 o.M. wijdte. De bovengenoemde masten dienen tevens als aanvoerbuizen voor de munitie der snelvaurkanonnen in de marsen, die 18 Meter boven de waterlijn zijn ver heven. De beide schroeven der Ko?iingin Wilhelmina worden bewogen door twee paar verticale, van elkander onafhan kelijke machines van het triple-expansion systeem. De drie cylinders hebben onder scheidenlijk een doorsnede van 49,79 en 130 c.M. bij een slaglengte van 68 c.M. Deze machines zullen bij de proef vaart met een schroefwenteling van 170 slagen per minuut een vermogen moeten ontwikkelen van 5900 paardenkrachten gedurende een vaart van vier uren. De vier condensators zijn cilin dervormig en hebben een afkoelings- oppervlakte van 743 vierkante meter. De circulatiepompen kunnen per unr 450 ton water leveren, werken geheel onaf hankelijk van de machines eu kun nen desnoods als lekpompen dienst doen. De cylinders ontvangen den stoom uit vier stoomketels, ieder met drie vuurgangen (flues), systeem „Purves." Zij zijn 4.25 M. in doorsnede bij een lengte van 3.35. De schroeven hebben vier bladen van mangaan-brons met een middellijn van 3.35 M. en een variee- renden spoed van 3,35 M. tot 4.35 M. Bij de proefvaart moet de nieuwe kruiser een snelheid ontwikkelen van i6J£ knoop per uur, bij een water ver plaatsing van 4400 ton. Het vaartuig wordt geheel electrisch verlicht, terwijl de zoeklichten bij helder weer een torpedoboot op een afstand van bijna 2 mijlen kunnen opsporen. Twee dynamo's leveren elk een stroom van 150 Amp. en 70 Volts, en worden in beweging gebracht met een wenteling van 300 slagen per minuut. Een dezer dynamos levert het licht voor de zoek lichten de andere dient voor de ver lichting van het schip. De accumulators worden geladen voor stroomlevering gedurende een nacht. Wij ontvingen het 180 jaar verslag der maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, waarva* H. M. de Koningin-Regentes bescherm vrouw is. Uit dit verslag blijkt o. a. dat het aantal weezen, door de Maat schappij in hare verzorging opgenomen, se HOOFDSTUK III. Arthur stemde toe, en zij verlieten zamen de kamer; air John, iens oogen door den invloed van den portwijn wat zwaar schenen Ie zijn geworden, meende, dat men hem niet noodig had. Nauwe lijks iad de denr zieh evenwel achter hen gesloten of de waar dige edelman bleek helder wakker te zyn. Zyn handelwijze werd in inderdaad zeer zonderling. Op zijne teenen liep hg Daar de Jzeren kist in den hoek van de kamer ea bekeek ze aandachtig loor zijn oogglas. Daarna trachtte hy voorzichtig het deksel van en op kunstige wyze aangebraehte aparte afdeeling op te ichten. „Hml" mompelde hij half overluid, „daar zitten zy in; had ik iu maar tien minuten den tyd." Daarna keerde hy ijlings naar de tafel terug, nam een stukje 'an het zachte brood, dat hij at by zijn wijn inplaats van beschuit, ineedde het snel tot deeg, en naar de kist gaande, verdeelde by iet deeg in twee deelen. Het eene gedeelte drukte hy zorgvuldig op het sleutelgat van het afgeschoten hokje, haalde toen den sleutel nit het slot van de kist, en drnkte den sleutelbaard flink in het tweede stukje deeg. Na dit te hebben verricht stak hij de stukjes deeg zorgvuldig in zyn borstzak, zoodanig, dat ze niet gemakbelyk platgedrukt zouden kannen worden, tn met een glimlach van voldoening keerde hy naar zyn stoel terug, schonk zich een glas port in en dom melde in. „Hallo, Bellamy, slaapt gyWord wakker man I Wy hebben die zaak betreflende de hypotheek in orde gebracht. Wilt gy aan Borley mynheer Heigham's beslissing melden En misschien zich tot Arthur wendende wilt gy dat voor uzelf ook wel doen „Zeker zal ik het hem melden, Caresfoot, en na geloof ik, dat ik gaan moet. Myn vrouw blyft niet gaarne op my wachten.* George begon op bizonder beleedigende wyze te lachen. „Ik geloof niet, Bellamy, dat zij er zich om zou bekommeren, al bleeft gy den ganschen nacht weg. Maar wilt gy haar zeggen, dat ik haar hier morgen gaarne wilde spreken; vergeet het niet.* Sir John beet zich op zyne adellyke lippen maar antwoordde glimlachend, dat hy er om zou denken, en verzocht George om niet te belles, daar zyn rijtuig voor de deur stond en de koetsier op hem wachtte; hij nam een hartelyk afscheid van Arthur, en sprak de hoop uit hem spoedig weer te zien. Nauwelyks was echter de deur achter hem gesloteD, of hij deed iets, dat volstrekt niet met zyne waardigheid paste. Hij keerde zich om, zyn gelaat rood van woede, verhief zich op zyno teenen en schudde zyn vuist hevig in de richting van de deur. „Schavuitzeide hij tusschen zyne tanden, „gy hebt my twin tig jaar lang als een nul behandeld, en ik was verplicht er om te lachen en het my te laten welgevallen, en na zal ik het n, en vooral haar, betaald zetten.* Zoodra sir John was vertrokken, zeide Arthur zyn gastheer, dat, als het den volgenden morgen mooi weer was, hy voornemens vu in Bratham Lake te gaan visschen, en dat hij ook het plan had om den volgenden avond met den trein te vertrekken. Georga maakte op deze voorstellen geen te enwerpingen zy waren hom integendeel zeer aangenaam, want des te korter werd de tijd, dat hy verplicht zon zijn zich het gezelschap te laten welgevallen van een gast, dien hy letterlyk verfoeide, want aldns waren de gevee lens, die hy voor Arthur koesterde. Zy wenschten elkaar nn een goeden nacht, maar alvorens da kamer te verlaten, ging George de ijzeren kist sluiten, die nog open in den hoek stond. Deor een plotselinge gedachte bezield, ontsloot hy de binnenste afdeeling met een sluitel, die aan zyn horlogeketting hing, en haalde daaruit een lijvig en net pakje brieven te voorschyn. Een paar zooht hy er uit, keek ze door en pakte ze toen weer op. „O, lady Anne, lady Anne,* zeide hy by zichzelf, toen hy do kist sloot, „gy zyt nn in de maatschappij in rang en stand ver heven, en gy haakt er naar in de kringen van dit graafschap de eerste rol te spelen, en gy hebt daarvoor zoowel den rijkdom als het verstand, maar gy moet de grenzen niet overschrijden, of ik zal genoodzaakt zyn, lady Anne, om u wat neer te drukken, a zyt gij de vrouw van een edelman, en my dunkt, dat het tijd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1