HET COLÜMBUS-FEEST in Mei van het vorige jaar bedroeg 192 jongens en 181 meisjes, te zamen 373» terwijl by het uitbrengen van het 18e jaarverslag het is geklommen tot 41.7, te weten 218 jongens, en 199 meisjes. Onder die vier en veertig kin dereu zijn 26 van het mannelijk, en 18 van het vrouwelijk geslacht. De maatschappij neemt weezen van allerlei gezindten onder haar hoede. Hiervan getuigt de volgende opgaaf. In de 18 jaar van haar bestaan wer den de f 305,883,386 als giften, con tributies, bijdragen en restitutiën haar toegekomen aangewend voor de opvoe ding van 251 Hervormde, 86 Roomsch- katholieke, 27 Doopsgezinde, 24 Israëli tische, 15 Luthersche en 14 Remon- stransche weezen. Het rapport van den penningmeester begint met de vermelding, dat niette genstaande de aanvragen om hulp toe nemen, dit niet het geval is met de contributiën en giften. De inkomsten over 1891 bedroegen ruim ƒ5000 min der. Het eindigt dan ook met de wensch dat vele landgenooten zich bij de maatschappij aansluiten en haar stoffelijk en moreel steunen voor het heil van zoovel8n, die zoo noodig hulp behoeven. Het bestuur van den Plan ten- en Vogeltuinen te Arnhem heeft besloten, den aandeelhouders voor te stellen, de exploitatie te staken en tot liquidatie over te gaan. De exploitatie wordt tot i°. Mei 1893 op den gewoneu voet voortgezet. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Cl. d«. 12 dezer: In de heden gehouden raadsvergade ring werd door burg. en weth. voor gesteld eervol ontslag op zijn verzoek te verleenen aan dr. J. van Deventer, wegens zijne benoeming tot eersten geneesheer-directeur van het krankzin nigengesticht „Meerenberg" te Bloe- mendaal. Dr. Blooker, het woord over dit ontslag erlangende, wenscht te doen uitkomen dat het vertrek van Van Deventer eene groote ramp is voor het Buitengasthuis. Hij had dan ook ge hoopt dat door B. en W. eene poging was gedaan om dr. Van Deventer voor onze stad te behouder.. Ook herinnert spreker er aan, d*t Van Deventer privaatdocent in de psychiatrie is aan de gemeeDte-universiteit en vraagt of hij in deze betrekking niet voor het onderwijs zal kunnen worden behouden. De universiteit zou voor eene groote leemte in het psychiatrisch onderwijs v/orden behoed, als met de provincie kon worden overeengekomen, om op Meerenberg, met gebruikmaking van het aldaar aanwezige rijke materiaal, door Van Deventer het onderwijs te blijven doen geven aan de studenten onzer universiteit. De voorzitter antwoordt, ^at de groote verdiensten van dr. Van Deventer door het dagelijksch bestuur ten volle gewaardeerd worden, doch de door hem aangenomen benoeming te „Mee^ renberg" geeft blijk, dat de werkkring aldaar meer ligt in de richting zijner studiën. Wat de vraag betreft of dr. Van Deventer als privaatdocent voor de universiteit kan behouden blijven, wijst de voorzitter er op, dat een meer uitgebreid onderwijs in de psychiatrie groote kosten zal na zich sleepen. Op de vraag van mr. Van Hall, waarom het eervol ontslag wordt voor gesteld, zonder eenig woord van dank voor bewezen diensten, antwoordt de voorzitter, dat deze bijvoeging alleen pleegt te geschieden als er sprake is van belangeloos aan de gemeente be wezen diensten. Mr. Pijnappel zegt gaarne te vernemen, of er door burge meester en wethouders eenige poging is gedaan ora«dr. Van Deventer te be wegen zijne benoeming te Meerenberg niet te aanvaarden. De voorzitter erkent, dat dit niet officieel is geschied. Als zyn vermoeden spreekt hij uit, dat er misschien kans zou wezen het besluit van dr. Van Deventer aan het wankelen te brengen, als tot de oprichting werd besloten vau een leerstoel voor psychiatrie aan de universiteit met alles wat daarbij behoort, eene zaak die nog al omvangrijk zou worden. In verband met deze mededeeling wordt de behandeling der ontslagaan vrage op voorstel van dr. Blooker nu aangehouden. Zonder hoofdelijke stemming wordt verder door den raad besloten, afwij zend te beschikken op het verzoek van den directeur der Nederl. Opera om gemeentesubsidie. Omtrent de redding van Tilburga te Hilversum wordt aan het Hdbl. nog het volgende geschreven Toen Zaterdagmorgen de eerste in storting van den put, waaraan hij ar beidde, plaats had, zag hij zic'a plotse ling in donkeren nacht gehuld, doch verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet. Hij had het bovenlijf vrij en kon hoofd en armen vrij bewegen. Zijn eerste werk was te rukken aan het touw, dat hij als veiligheidsmaatregel bij het werken steeds met een gordel om het lichaam had. Dat is de reddingslyn, die helpen moet zoodra er gevaar ontstaat, en die nu werkeloos bleef. Instinctma tig greep hij daarnaar het eerst. Hij luis terde en hoorde een verward geroep en een heen en weer draven. Hij hoorde eene vruuwestem roepen „laat Boescho- ten (stalhouder op De Trompenberg) eene vigilante inspannen om den baas te halen." Toen dacht hij„ik kom er uit," en krabde met de handen om eene opening te maken, wat natuurlijk vruch teloos bleef. Hy riep aanhoudend, doch bekwam geen antwoord, ofschoon hij duidelijk onderscheiden kon, dat er bo ven hem gewerkt werd. Hij heeft zich heesch geschreeuwd, tot eindelijk zijne stem werd vernomen (dit is geweest Zondag morgen half drie). Dat deed de hoop op behoud herleven, totdat eene tweede instorting zijnen toestand veel verergerde. Daardoor schoven de duigen der ingedrukte kuipen links en rechts langs zijn hoofd, éen er van langs neus en mond, zoodat hij het erg benauwd kreeg. Ook kon hij daarop zijn eenen arm niet meer bewegen, waarvan hij te voren dc hand vrij in en uit den zak had kunnen brengen. De gedachte kwam toen bij hem op: ik ben verloren, ik geef mij over aan de Voorzienigheid. Toen hij echter later hoorde roepen: „hoor je me niet, Toon?" (dit is geweest Zondag middag) vatte hij weer moed. Sedert heeft hij af en toe geantwoord op de vragen die Van Ree nen tot hem richtte en zooveel mogelijk voldaan aan den last van een zijner redders „Jij moet daar niet zoo te keer gaan, dan kunnen wij niet werken. Je moet nu maar stil luisteren, dan zullen we je gauw helpen." Zijne vreugde echter toen hij het daglicht wederzag, was onbeschrijfelijk. De ingenomenheid metCor- nelis van Reenen, den redder van den in den put bij Hilversum bedolven Til- burgs is zeer groot. Van alle kanten komen giften voor Van Reenen in zelfs kende de gemeenteraad hem eene toe lage van 50 toe. Was C. van Reenen de eigenlijke redder, zoo wordt gelukkig niet door allen voorbijgezien, dat hij in zijne pogingen krachtdadig is gesteund door zijnen broeder Gijs en door As- veldt. De toestand van Tilburgs is steeds uitstekend. Men zou niet zeggen, dat hij 56 uren als het ware levend begraven is geweest (U. D.) Woensdagvoor middag uit zyne woning aan de Van Berkel- straat 5 te Rotterdam naar de barak op het exercitieveld ladende aan cholera asiatica de werk man N. van der Pat. De man was te 12 uren des middags reeds overleden. Te Amsterdam zijn gedurende de maand September gestorven 6 personen aan cholera nostras en 4 aan cholera asiatica. In de woning van P. de Koning, wonende in de Avenue Prins Alexan der te Kralingen, is een 27jaiig jonk man Dinsdagnacht door de aziatische cholera aangetast. De lijder is op booten werkzaam geweest, liggende in de rivier de Maas. Woensdag zijn te Utrecht twee ge vallen van cholera aangegeveneen Westerkade en een Laan van Croes. In de Amalia Stichting bevindt zich op het oogenblik geen patient. Te Herwijnen kwamen twee gevallen van cholera voor. Een ziektegeval bij bakker Vernosy te Jutfaas is gebleken cholera te zijn. Dinsdagnacht kwam ook een geval van cholera asiatica .voor bij een landbou wer in het Nedereinde dier gemeente, vermoedelijk tengevolge van het drin ken van weteringwater. Te Altforst, gemeente Appelfcern, deed zich Woensdag een geval van cho lera voor. De vrouw van den persoon te ÏJsel- stein die Zondag jl. aan cholera asiatica is overleden, is ook door die ziekte aangetast. Hoewei haar toestand ernstig is, bestaat er toch hoop op haar her stel. Dinsdagavond is aldaar eene verga dering gehouden waarin eene cholera- commissie is samengesteld. De Ned. paketboot Batavia, komen de van Rotterdam, is op het bericht dat de haven van Marseille geen zuivere gezondheidspassen afleverde, Woensdag de reede voorbijgestoomd zonder zica op te houden, en heeft de reis naar Java voortgezet. Het besluit ten opzichte van de land verhuizers heeft eene wijziging onder gaan. Voortaan zullen de schepen wor den toegelaten, tenzij verdachte geval len zijn voorgekomen, doch de land verhuizers zullen aan boord moeten blijven. Woensdag zijn te Mecheien vier ern stige cholera-gevallen aangegeven. Volgens gerucht is door het bestuur van het Weduwenfonds van het Dorarechtsche Werkliedenver bond bij de politie aldaar eene aanklacht ingediend tegen den secretaris-penning meester van dat fonds, zekeren B., vader van zes kinderen, ter zake van verduis tering van alle aan dat fonds behoo- rende gelden, ten bedrage van ruim 300. B. moet bekend hebben die gel den te hebben gebruikt om in de be hoeften van zijn gezin te voorzien. Te Mierloois Maandag de groote boerderij van J. S. geheel door brand vernield, ook dc voorraad graan werd verwoest. Van het vee kwamen vijf koeien en een paard om het leven de bewoners werden met moeite gered. De herberg van C. v. d. W., die aan de boerderij grensde, werd eveneens in asch gelegd. Alles was verzekerd. Door de geestelijkheid te Eist (N. B.), zoo wel roomsen-katholieke als protestantsche, is eene waarschu wing van den kaasel tot de gemeente gericht tegen het lezen van een aldaar vespreid socialistisch weekblad. Voor den korps-wedstrijd te houden op Zondag 30 October e. k. en zoo noodig een of meer daaropvolgende Zondagen zijn uitgeloofd als: ie prijs vijf groote verguld zilveren medailles, aepr. vyf verguld zilveren medailles, 3e prijs vijf groote zilveren medailles, 40 prijs vijf zilveren medailles en 5e prijs vijf bronzen medailles. Als eereprijs is een gouden eereteeken uitgeloofd door de Beijersch bierbrouwerij „de Amstel" te Amsterdam, terwijl door den heer Ch. Toulet te Brussel een verguld zilveren eereteeken is uitgeloofd als carambolatie- prijs. Voor den persooeelen wedstrijd te houden van 16 October tot 3 December e. k. zijn uitgeloofd ie prys gouden med. 2e prijs groote verguld zilveren medaille, 3e prijs verguld zilveren medaille, 4e prijs groote zilveren medaille en 5e pr. een zilveren medaille, benevens een groote verguld zilveren eereteeken als seriën prijs. Voor den vrijen wedstrijd eveneens te houden van 16 October tot 3 December e. k. zijn diverse fraaie kunstvoorwer pen benevens een kunstvoorwerp voor den speler, die ket hoogst aantal punten in eene serie-kaart zal hebben behaald, beschikbaar gesteld. Voor den korps wedstryd wordt geen inleggeld geheven. De aanmelding voor dezen wedstr^d moet geschieden voor den 220a October k. in genoemde „Sport Bar" waar tevens reglementen op aanvrage gratis verkrijgbaar zijn. De wedstrijden worden gehouden op de billards uit de fabriek van den heer Ch. Touiet te Brussel en zijn alleen open voor RH. Amateurs. Kitty's echtgenoot. VII. Vragen- bus. Correspondentie. Week kalender. Advertentiën. WEDSTRIJBEI. In de „Sport Bar" Warmoesstraat 157 te Amsterdam zal van 16 October tot 3 December e. k. een groot interna tionaal biilard concours worden gehou den. De wedstrijd zal bastaau inKorps overgebracht als personeele en vrije wedstryd. te Amsterdam. Men schrijft ons uit Amsterdam van 12 October: Den dag van heden, 12 October, doortrilde de gansché Oude en Nieuwe Wereld, de grootsche herinnering van de ontdekking van Amerika. Nooit zal een feit in de geschiedenis der wereld met meer vreugde, met meer warmte kunnen worden herdacht, dan de ont dekking van het nieuwe werelddeel, dat vaa zulk een ontzagwekkenden invloed is geweest op het lot van alle volkeren der aarde. En toch met koe weinig warmte werd dit vierde eeuwfeest hier te lande be groet, ondanks de opwekkende woorden daarover in de dagbladen geuit, en de talrijke artikelen, min of meer uitvoerig wetenschappelijk, over de ontdek king van het nieuwe werelddeel, in bin nen- en buitenlandsche tijdschriften ge schreven 1 Wij zouden evenwel der waarheid te kort doen door te beweren, dat er geen warme harten klopten op dezen dag, om, al was het dan ook in be scheiden kring, een krachtig en opge wekt huldebetoon te geven, en daarbij de hoofdstad des lands niet ten achter te doen staan. Van alle zijden, vooral uit het zuiden van Europa, de bakermat van dea stouten ontdekker, den koenen zeevaar der, den scherpzinnigen denker, cn uit Amerika, komen de berichten der vie ring van het roemrijk feit. Is het Spanje, dat onder zijn koniags- paar, Ferdinand en Isabella, den stouten Genuees (n'en déplaise aan de voor standers van Calvi, als Columbus' ge boorteplaats) in de gelegenheid stelde, zijne plannen te verwezenlijken, en derhalve thans ket meeBt, de herin nering van dit feest viert, in Neder land zou men dit misschien met even groote vreugde en misschien met meer voldoening mogen doen, wanneer men slechts onze historie-bladen naslaat en daari i zoo menig punt aan treft, dat een indirect, bijna direct gevolg was van Columbus' stouten tocht. In onze hoofdstad was het wel niet een groot vertoon, maar dam toch, een aan het karakter des volks geëigende, eenvoudige en degelijke hulde. Des middags werd het feest als 't ware in gewijd door het van stapel loopen van een reusachtig ijzeren schip, cxpresselijk de Columbus gedoopt, van een der scheepswerven, waartoe de bouwmeesters juist dezen dag hadden gekozen. Inder daad reeds een treilende hulde. Des avonds ontving het prachtige Concertgebouw een klein, maar uitge« lezen gezelschap, om een feestrede en concert aan te h^oren. Als spreker trad op de W.Eerw. Heer Pastoor Brouwers, de bekwame ro- maacsche beliettist, die reeds gedurende langen tijd is voorgegaan om met de pen de grootsche figuur van Columbus te schilderen, en hij, die 't geluk heeft gehad zijne kostelijk geschreven opstel len daarover te lezen, zal zich een helder begrip hebben kucnen vormen van Columbus' persoonlijkheid en streven. Voor heden avond had de Ew. spreker zich ten doel gesteld, nogmaals goed te doen uitkomen wat Columbus was, en als hoedanig wij hem hebben te beschouwen, terwijl hij er vooral met nadruk op wees, dat wij zijn nagedach- Hollandsche vrouwen, door Emma j tenis niet beter in eere kunnen houdenj la R. Een muzikaal praatje, door j dan hem te eeren zooals hij leefde en Manila. II. Over kunst en kunst-1 streefde en hem niet te verheffen als smaak X-, door Jasz. Handwerken. I een Heilige of Martelaar. Uit al he^ Letteren en Kunst* De Brankf. Zi. ontving een grappig verslag van het verblyf van Sarah Bern hardt te Luxemburg. De artiste wastet het bezoeken van Luxemburg overge haald door hare vriendin mevrouw Man kaczy, eene Luxemburgsche van afkomst. Zij speelde de „Dame aux Camélias" in den stedelijken schouwburg, die vroeger als kerk heeft dieast gedaan. Toen zij vóór de deur van dan schouw burg stond, zeide zij„*t Lijkt wel een staldeur", en toen men haar het verle den van den schouwburg mededeelde, verklaarde zij hare woorden ia te trekken. Daar het scherm wat laat op ging, werd het volk ongeduldig en zong een liedje om zich dea^ tijd te korten. De schouwburg was stampvol. De eerste plaatsen kostten 20 mark. Het tweede concert te Berlijn vau het è-capelie-koor van Daniel de Lange was drukker bezocht dan ket eerste. Aan de „ongewone voortreffelijkheid van het koor wordt in meer dan éen blad ook eene rechtmatige hulde ge bracht. Ook te Dresden heeft het koor groo- ten bijval verworven. Vooral de num mers wereldlijke muziek vielen zeer ia den smaak van het publiek, zoodat bijna elk nummer gebisseerd werd ea ten slotte nog een toegiftje moest ge zongen worden. In het bizonder ontvangt de heer Messchaert van de Dresdener bladen een pluimpje voor zijn mooie voordracht en zijn goede uitspraak van het Duitsch. Inhoud van „De Hollandsche Le lie" van 12 Oct. Reglement. Hoofd artikel: Oordeel-wedatrijd. Bekroaad opstel: Overpeinzing over den geluk kigsten tijd «rijns levens, door M. D. Aan de Amsterdamsche en Neder- landsche vrouwen, door Gelukzoeker. wordt, dat uw geheugen wat worde gescherpt. Gy wordt wat al te onafhankelijk." HOOFDSTUK IV. Arthur's liefde Vroeg in den morgen van den lsten Mei ontwaakte Arthur uit een onrustigen slaap. In tegenstelling met de ervaring van de eilandbewoners beloofde de hemel een bizonder mooien dag, juist een dag om te gaan visschen. Hij kleedde zich aan, zocht zijn vischgarnituur, verliet het huis, bevrydde Aleck uit zyn schuurtje en sloeg den weg in naar Bratham Lake, zooals deze hem den vorigen dag was aangeduid. Ongeveer terzelfder tijd stond Angela op; zij was altyd vroeg by de hand. Zy liep naar het venster om te zien wat voor dag haar verjaardag zou zyn. Toen zij zag hoe schoon het weer was, wierp zy het raam open, waartegen haar meest geliefde raaf Jack reeds pikte om te worden binnengelaten, liet de zachte lentelucht langs haar gelaat en door hare lokken spelen met de gedachte hoe eigenaardig het toch is, twintig jaar oud te zyn. En daarna bij het venster nederknïelende, zegde ay haar gebod op. Daarna verhief zij zich en kleedde zich aan. Ter eere van haar geboorte dag koos zij uit haar niet zeer overvloedige garderobe hare japonnen werden alle door Pigott gemaakt de mooiste, een nauwsluitende, witte japon, die zy den vorigen zomer dea Zondags had gedragen. Daarna trok zy een paar stevige schoenen aan, die er op berekend waren haar tegen den morgendauw te beschutten. In dien tusscüentyd had Arthur den weg naar het meertje ge vonden en wandelde er eerst langs totdat hy aan de ,/Staf der Caresfoots" was gekomen. Na den trotechen eik te hebben bewon derd, want hij was een vurig bewonderaar van de natuur, bekeek hy het hem omringende water met een kennersblik. Een paar meter van hem verwyderd liep een stuk muur tot in het meer, waarop de paal stond nu geheel verrot waaraan Angela zich had vastgebonden op den avond toen het zoo hevig stormde. Voor hem strekte zich ook een stuk van een muur uit tot op eenigen afstand in het meer, ongetwijfeld de fundeering van een oud schuitenhuis; hy kwam evenwel niet boven water uit. Tus- schen deze twee muren bevond zich een zeer diepe waterpoel. wEen uitstekend plekje om te visscheD," daeht Arthur by zich zelf, en juist toen die gedachte by hem opwelde, zag hy een kar per van wel vyf pond byna tot aan de oppervlakte komen en weer kalm in de diepte wegzinken. Behoedzaam trad hij terug naar een van de beide vierkant af gehouwen steenen aan den voet van den eik, en maakte zyn vischgarnituur gereed. Weldra echter, getroffen door de schoonheid van zijne omgeving, wier stilte slechts werd verbroken door het gezang der vogels, keek hy eerst eenigen tijd om zich heen. Het was een vreedzame, schoone aanblik, en terwijl hy zoo rondstaarde, verviel Arthur in gepeins. Spoedig evenwel als door eene geheimzinnige macht aangetrokken wendde Arthur zijne oogen af van een steeds in beweging zynd waterhoen, dat bezig was een nest te bouwen, en hij zag een groot© raaf op een poot in het gras staan, ongeveer drie meter van hem verwyderd, die hem op koddige manier met zijn rechteroog be keek. Dit was eigenaardig. Zyn blik bleef echter niet op de raaf gevestigd, want een paai meter daarachter zag hij een wit gewaad, en de richting van zijn blik langzaam doende stijgen, zag hij eerst een ronde leest en daarna eene buste en een paar schouders, zooals maar weinig vrouwen bezitten, en ten slotte een paar oogen; en hij gevoelde, dat hij geheel door de liefde was overrompeld. fGoede hemelzeide hy overluid het was de bedoeling niet van den armen jongeling om dit uit te spreken, maar het welde op uit het diepst van zyn hart wgoede hemel, wat is zy mooi!" Laat iemand, zoo het mogelyk is, zich eene voorstelling maken van de groote verwarring, teweeggebracht in dat ander paar oogen by die openhartige uiting van bewondering, en den levendigen blos, die zich vertoonde op het bekoprlyk gelaat. Die oogen druk ten evenwel geen toorn uit wellicht ligt het niet in de natuur van de ernstigste, meest terughoudende jonge dame om toornig te worden by een kompliment, dat hoe gewoon ook, zoo duidelijk, oprecht en onvoorbereid was. Het volgende oogenblik dacht Arthur na over hetgeen hij had gezegd, en was het zyn beurt om te blozen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2