löe Jaargang. Maandag 17 October 1892. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J>e familie garesfoot. No. 2848. ABONNEMENTSPRIJ S: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. KENISNGEVING. Stoomvaart&srichten. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Yoor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afeonderlijko aummei's0,05. Geïllnatreei'd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telcfooniiummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEE2EBOOI, Hoofdagenten voor tiet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt san hen, die op het Geïl. Zondagsblad Inteekenden, No. 40 van dat tijdsehriit toegezonden. De Directeur-Uiige»er J. C. PB&RBBOOM. Haarlem, 15 Oct. 1892. Aan de omschrijving der verschillende voorwerpen die op het Museum van Kunstnijverheid alhier zijn tentoonge steld wordt ijverig gewerkt, thans is de afdeeling Japansch en Chineesch por selein es aardewerk bijna gereed. De diverse Japansche stukken zijn voor het grootste gedeelte naar de provinciën en hoofdplaatsen waar zij vervaardigd werden gerangschikt. Het Chineesch porselein waarvan de verzameling minder is voorzien, wordt naar de verschillende djraas tiëa gerang schikt. Zoodra deze afdeeling in zjjn geheel zal zijn aangevuld en gerangschikt zal ze voorzeker een der meest aantrekke lijkste en leerrijkste van het Museum uitmaken. Des Zondags is de toegang vrij. De generaal-majoor van Marle, be velhebber in de ie militaire afdeeliag arriveerde hedenmorgen ten 9I» Hurhier ter stede, teneiade eene inspectie te houden over de militaire gebouwen. Te Haarlemmermeer is de veeziekte uitgebroken tengevolge waarvan heden morgen ten f uur een detachement infanterie ter sterkte van 20 koppen onder bevel van den 20 luitenant Van Bel derwaarts is vertrokken, tot het uitoefenen van politiedienst. Naar aanleiding van het bericht, dat de Alg. Nederi. Wielrijders Bond den houw eener wielerbaan ter hanefwil ne men, heeft de „Vcreeniging tot verfraai ing van Haarlem en omliggende gemeen ten en tot bevordering van het vreem delingenverkeer" zich tot hetBondsbe- 8tuur gewend, om de aandacht te vestigen op Haarlem en de daar aanwezige, voor het doel geschikte terreinen. In het geval, dat de keuze op Haar lem mocht vallen, verklaart de genoemde vereeniging zich bereid de zaak krach tig te steunen, zoowel in wording als voorbereiding. Kampioen. Door de letterlievende vereeaiging „Bilderéijk," alhier is aan de vereeni- glng „Weldadigheid naar Vermogen" ter hand gesteld een bedrag van 230,36, zijnde de zuivere opbrengst van de Dinsdag jl. door hun gegeven Liefda digheids voorstelling. De koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal in de maand Januari e. k. een concert geven ten vaordeele van de vereeaiging „Weldadigheid naar Vermogen" alhier. Onder voorbehoud deelen wy mede, dat im de maand Maart van het volgend jaar het „The&tre Libre" uit Parijs al hier zal optreden met de stukken „Blanchette" en „Spoken" Wij verwijzen naar achterstaande ad vertentie betreflende de voorstelling van professor „Bosco" in „Felex Favore," welke naar verschillende reeenBiën te oordeelen overal groot succes heeft mogen verwerven. Heden werd van de scheepstimmer werf van den heer A. Pannevis te Alfen a/d Rfn, met goed gevolg te water gelaten een ijzeren schroefstoomboot genaamd: Commissaris der Koningin Jhr. Mr. W. M. Schorer bestemd voor het vervoer van passagiers, goede ren en vee, en gebouwd voor rekening van de „Maatschappij van Schroefstoem- bootdienst," directeur den heer W. Bus, te Haarlem. De compound machine en ketel van 16 P. K. zijn vervaardigd aan de fabriek van de heeren Lohnis Co., te Rot terdam. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 13 Oct. 1892. Roode wintertarwe o,Jarige tarwe oo,Witte tarwe ƒ5.60 7.30, Zomer ristarwe 5.25, ff 6.10, Rogge /5-2oè 5.60, Haver 6.75 7,15, Chevaliergerst ƒ4.75 a 5,10, Winter- gerst ƒ4.50 ff 4,80, Zomergerst ƒ3 80 a 4,25, Duivenboonen 6,60, ff 7. Paardenboonen ƒ6,ff 6,15, Groene Erwten 7.ff 8.50, Kanariezaad ƒ11.75, f Capucijners ƒ7.50. In de openbare raadsvergadering te Zandvoort vau 10 Oct. jl. werd tot tijdelijk wethouder benoemd de heer M. Teekman. Aan den heer J. B. Rauwerda werd op vezroek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van onderwijzer aan school B., ingaande 1 Nov. a. s. F. H. Rosier, onlangs door de Arr. Rechtbank veroordeeld tot 4 jaren ge vangenisstraf wegens den diefstal met braak ten huize van den heer v. V. alkier, is van dat vonnis in hooger beroep gekomen. Het dagelijksch bestuur van Haar lemmermeer, heeft aan den Raad voor gesteld, de opcenten der gemeente op de pers. belasting met zo te verhoogen en alzoo te brengen op 40. Onder het rundvee, van den land bouwer J. Parlevliet aan den veldweg Ne. 19 te Haarlemmermeer is uitge broken het mond- en klauwzeer. Noodige maatregelen tot afzetting der plaats worden genomen (zie hierboven.) De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Dins dag 18 Oct. niet plaats hebben. Hoewel vermeld is, dat de Vorstinnen den volgenden zomer het lustslot Soestdijk niet zullen komen be wonen, schijnt men te Baarn van een ander gevoelen te zijn. Immers, het is alhier algemeen bekend, dat het paleis vergroot en inwendig verbouwd zal worden, terwijl ook een vrije uitgang voor rijtuigen achter in het park ont worpen is. Hieruit meent men niet zonder grond te moeten besluiten, dat de Vorstinnen wel degelijk den vol genden zomer verwacht kunnen worden. Vrijdag had te Amsterdam de rijjool plaats der Donderdag daar ontgroende nieuwe studenten. In 36 meest alle ff la daumont of it la flffche gereden rijtuigen, waarvan een zestal met bloemen getooid, reed men door de stad en vervolgens naar Ouwerkerk. De koetsiers en palfreniers waren voor 't meereudeel gecostumeerd. Uit Rozendaal wordt ge schreven, dat wegens groote verliezen de aandeelen van de snikerfabriek „Java" erg gedaald zijn; dat de groote drukte, het nachtwerk, heeft opgehoudendat de beide directeuren hun ontslag willen of zullen krijgen dat verleden week de rijksontvanger beslag heeft gelegd op twee waggons suiker en eerst betaling verlangde, en dat tegen heden eene derde vergadering is belegd om tot li quidatie te besluiten. Br is niettemin weder suiker ingeslagen, en van het werkvolk is tot nog toe niemand be dankt. Donderdagnamiddag is bij Rijssen door den trein, die aldaar om 6.17 aankomt van Almeloo, overreden een man, die aan de lijn werkt. De ongelukkige was zoodanig vermorseld dat hij totaal onkenbaar was. Had hij in zijne zakken geen tabaksdoos gehad, waarop de naam voorkwam, dan ware de identiteit moeilijk te bewijzen ge weest. Uit Parijs wordt gemeld dat het defi cit op de begroeting is teruggebracht op 6 millioen francs. Te Cirenchester hebben de Gladsto- nianen een zetel verloren op de conser vatieven. Aldaar is ter vervanging van wijlen Winterbotham gekozen de con servatief Master met 4277 stemmen. De candidaat der Gladstonianeu Lawson had slechts drie stemmen minder. De budget commissie der hongaarsche delegatie te Pest heeft de gewone en buitengewone uitgaven voor marine goed gekeurd. De jong czechische afgevaar digde Eym heeft de invoering gevraagd van den tweejarigen militairen dienstin vredestijd. In de ftnaucieeie commissie uit de Oestenrijksche delegatie heeft Kalnoky zijnen dank betuigd voor de wyze, waarop over het drievoudig verbond is gesproken. Niemand twijfelt aan de op rechte en eerlijke bedoelingen der bond- genooten, want het tractaat is zuiver defensief. Het heeft des te grooter waarde, omdat de bondgenooten door wederzijdscb vertrouwen aanvullen wat in een artikel van een tractaat niet kan geschreven worden, ©e toekomst kan men met de grootste kalmte tegemoet zien. Kolnoky gelooft fa mogen aanne- nemen, dat Esgelands politiek onder het nieuwe ministerie geen bizondere wijziging zal ondergaan. Met betrekking tot de Russische nota aan de Porte merkt Kalnoky op, dat deze slechts eene dépêche was aan den Russiscken am bassadeur ter vertrouwel|ke mededeeling; men weet nog niet hoe de Porte deze quaestie opvat. Oestenrijk had geene verklaring tot de Porte te richten, welke weet hoe onze meening is. Bulgarije en de suzereine staat ondtrhouden we- derkeerig vriendschappelijke betekkingen, waartoe Oostenrijk slechts wcnscht mede te werken. Mengden anderen zich in de zaak, das zou daaruit een ernstige po litieke quaestie kunnen ontstaan. De Standard meldt uit Konstanti- nopol, dat de Porte, na lang dralen, eindelijk besloot de Russische nota be treffende de ontvangst vanStambulofif door den Sultan, te beantwoorden met eene nota aan haren gezant te St. Petersburg waarvan de inhoud aan de Russische regeeriag is mede te deelen. Daarin herhaalt de Porte dat StambulofTs ont vangst eenvoudig een beleefdheidsfor maliteit was, en dat de Porte niet vooM nemens is eene politiek te volgen, af wijkende van de bestaande tractaten. Inmiddels blijven de Russisch-Turksche betrekkingen zeer onhartelijkde naar Stamboel teruggekeerde Russische am bassadeur heeft nog geen enkele maal, zooals de etikette het toch wil, den Selamlik bijgewoond. De grootvorst-troonopvolger van Rus land is te Weenen Vrijdagochtend te 6 uur aangekomen en te 7 uur 20 naar Italië vertrokken. De ambassadeurs van Frankrijk, En geland, Oostenrijk en Duitschland zullen ernstige vertoogen tot de Porte richten over herhaalde diefstallen uit de post zakken. In de Vilayets Mossone en Bagdad heerscht groote agitatie over pogingen tot het bekeeren van 1,100,000 Yezi- den tot den Islam. Door den Bondsraad van Zwitserland wordt betwyfeld, dat de met Frankrijk gesloten handelsconventie door de Fran- sche Kamers zal worden goedgekeurd. Mecht zij verworpen worden, dan is de regeering besloten de onderhandelingen te staken en terstond het algemeen tarief in toepassing te brengen. De Fransche troepen hebben den ioen Sabovi bezet, dat ontruimd was, maar waar veel krijgsvoorraad gevonden werd. Eene kolonne joeg den i2en de voor posten des vijands bij Coabomedi op de vluchtzij had 4 dooden en 20 gewon den. De kolonne rukte voort en zon den i3en tot den aanval overgaan. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester vsn Haarlem roept bij deze op den milicien-verlofganger Theodorus Sorgdra- ger nit de gemeente Haarlem, van de lichting 1891, behoorende tot het 4e regiment infanterie 2e bataljon, om zich op Maandag, 7 November aanstaande, des namiddags voor vier ure, te be vinden te Haarlem bij zyn korps, voorzien vaa al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vrrtrek met groot verlof me degenomen, tan einde overeenkomstig art. 137 der militiewet, wegens overtreding van art. 133 der wet in werkelijken dienst te worden gesteld Het stoomschip Didam, van de N. A. S. M., van Amsterdam naar New- York, passeerde Vrijdag 14 Oct., des voormiddags 7 uur 30 min., Scilly. Het stoomschip Saviarang arriveerde 13 October van Retterdam ta Batavia. Het stoomschip Deucalion, van Java naar Amsterdam, arriveerde 14 Oct. te Gibraltar. Het stoomschip Voorwaarts vertrok HOOFDSTUK Y. Arthur ontvangt eens uêinoodiging. Arthur vischte dien morgen niet veel, hy legde zelfs zyn hengel siet uit, en zat maar voortdurend zich in droombeelden te ver diepen, koesterende een flauwe hoop, dat Angela zou terugkeeren. Zy kwam evenwel niet terug, ofschoon het moeielyk zou zyn om te zeggen wat haar belette dit te doenhad hy maar ge weten dat zy geen honderd meter van hem verwyderd een uur lang reeds was gezeten en nu en dan met nieuwsgierigheid do manier waarop hy vischte, gadesloeg. Het was een g.hael andere manier, dan waarop Jakes het deed, dacht zy. Zy wenachte ook dat hij haar zou bespeuren, om met haar te komen praten, maar onder de nieuwe gewaarwordingen van Angela behoorde ook een onverklaarbare verlegenheid, waardoor zy er niet tos durfde overgaan hem van hare aanwezigheid te doen blyken. Eindelyk ontwaakte Arthur uit zyn langdurig gepeins, en her innerde zich plotseling dat hy sedert den vorigen avond niets had gebrnikt, en dat hy dientengevolge braaf hongerig was. Toen hy zyn horloge raadpleegde kwam hy ook tot de ontdekking dat het twaalf uur was en bovendien dat hy zeer styf was geworden door het langdurige zitten. Met een zucht by de gedachte dat zulk een alledaagsche noodzakelijkheid als het gebruiken van voedsel hem dwong om te vertrekken, nam hy zyn ongebruikt ▼ischgarnituur op en begaf rich opweg naar Isleworth, waar hy juist aankwam teen de lunchbel luidde. George ontving hem met koele beleefdheid en vïoeg hem wat hy had gevangen, waarop hy moest antwoorden niets. ffHebt gy daar ook iemand ontmoet //Ja, ik heb miss Caresfoot ontmoet." ,/HaHoe ziet zy er uit? Ik herinner mij haar nog als een lang meisje van veertien jaar met mooie oogen." tfIk geloof, dat zy het mooiste meisje is, dat ik ooit heb ge zien," antwoordde Arthur koel. z/Zool" zeide George met een ruwen, korten lach, Dde jeugd is altijd vol geestdrift, vooral als het een echt natuurkind geldt." Er lag zoo iets buiteDgeweon onbeschaamds in den toon waarop zyn gastheer sprak dat Arthur hem gaarne een bord naar zijn hoofd had willen smyten maar hij hield zich in en zweeg verder over dit onderwerp. zyt immers pas nit Indië teruggekeerd, nietwaar vroeg George weldra. z/In het begin van de vorige maand ben ik vandaar terugge keerd." z/En wat hebt gy daar gedaan?" Rondgereisd en gejaagd*" //Hebt gy nog al wat geschoten //Neen, ik was nog al ongelukkig, maar ik en nog een ander hebben twee tijgers doodgeschoten en een grooten olifant nageze ten, die evenwel ons byna heeft gedood. In Cashmere heb ik echter nog al wat geschoten." //Wat zyt gy nu van plan te doen? Uwe opvoeding is buiten gewoon kostbaar geweest vooral tijdens gy te Cambridge waart. Zult g\j daarvan nu de vraohten gaan plukken?" z/Ja, ik ga nog een jaar reizen, om my dan aan de rechtsstudie te wyden. Eerst wensch ik nog wat meer van de wereld te zien.0 //Zoo 1 Gij geeft daar aan luiheid een mooien naam." "Ik ben het niet met u eens," zeide Arthur, die spoedig zyae kalmte verloer. fNatuurlyk niet, maar iedereen heeft het recht zyn eigen weg te kiezen. Kom," voegde hy er met een boosaardige glimlach by toen hy Arthur rood zag worden,pweeB niet toornig, wy zyn aan elkaar verwant, dus ik gevoel ray verplicht u myne meening te zeggen." fflk moet u geluk wenschen daarmee," antwoordde Arthur, nu geheel z^n bedaardheid verliezende, //maar als alles wat ik gedaan heb of zal doen, u onaangenaam is, dan vind ik het jammer dat gy mij niet wat eerder met uwe raadgevingen hebt begunstigd.0 Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1