dsn tot instandhouding van genoemd Museum. De IV. Apeld. C I. van 19de zer meldt het volgende Ia verschillende bladen leest men eene mededeeliog over een rechtsgeding tus- schen de Wed. Bulkley en de directrice van het. kinderziekenhuis „Mary" al hier. Naar wij van bevoegde zijde verne men geeft het volgende er de aanlei ding toe. Ia de maand Maart jl. vergaderde het curatorium tot het vaststellen der rekening van 1891 en werd tegelijk be sloten de Kon. bewilliging op de statu ten der stichting aan ie vragen. Dit al les werd behandeld buiten dc Wed. B. die niets raeei met het kinderziekenhuis uit te staan had. Ia de week die daarop volgde ontvingen de bestuursleden te Apeldoorn van een hunner collega's te fs Hage (C, J. Knoote) bericht, teneinde in het belang der stichting alsnog weder saam te komen. In die vergadering kort daarop gehouden verscheen tot aller be vreemding de Wed. B. in persoon. Met aandoening deelde zij mede dat volgens door haar ingewonnen rechts tandig advies, de aan het kinderzieken huis door haar geschonken fondsen, bij eventueel overlijden der schenkster, niet onaantastbaar waren en de beste wijze om dat bezit duurzaam te bevesti gen zoude zijn de stichting te ontbin den, de statuten dus niet te wijzigen maar eene geheele nieuwe instelling op te richten. De gelden behoefden de brandkast niet te verlaten, alles was slechts eene kwestie van vorm in wei nig tijd op te lossen. Alleen moesten de tegenwoordige curatoren hun ontslag nemen, om echter na korte dagen we der als beheerders op te tredendc belofte dat zy zich aan die zaak niet zouden onttrekken, met aandraag gevor derd, scheen der brave vrouw rust te geven. De heeren vielen in den hun gespan nen strik. Eenmaal door hunne hand- teekening te hebben verklaard hunne taak neder te leggen, zij het ook met gansch andere en zeer tijdelijke bedoe ling, bespeurden zij alras dat de sticht ster trachtte de fondsen voor goed tot haar te doen terugkeeren. Deze maakt nu ook aanspraak op het gebouw en den tuin. Inmiddels hebben de vorige bestuursleden het hunnerzijdsch ge geven woord gestand gedaan eene nieuwe instelling opgericht, waarvan de statuten blijkens de staats courant van 25 Sept. 11. bij Kon. besluit zijn goedgekeurd. Met belangstelling ziet men den afloop van het rechtsgeding tegemoet. Voor onze gemeente is het te wen- schen dat de inderdaad nuttige stichting waar reeds zoovele zieke kinderen ver pleegd werden en die zich ia toe nemende sympathie mag verheugen bewaard blijve. Bij het deensche consulaat te Amsterdam is de mededeeling ont vangen dat de invoer van bloembollen uit Nederland naar Denemarken sedert 10 Oct. jl. wederom geoorloofd is. Op den i4den d e z e r z ij n t e n nadcele van den heer F. J. P. Sluiter, ingenieur, wonende te Amsterdam, door middel van braak ontvreemd een groot aantal zilveren en gouden voorwerpen, twee pendules enz. enz., benevens verschillende Hollandsche en vreemde munten, Willem Me ij er, een man in de kracht van zijn leven, die met ver schillend soort van handwerk den kost verdiende, maar meest als schoenlapper werkte, trok 2 jaar geleden uit Den Haag naar Amsterdam en bewoonde sedert met zijne vrouw de bovenkamer van perceel No. 6 ia de Onkelboeren- steeg bij de Zanddwarsstraat. Meijer, die dikwijls te veel sterken drank ge bruikte en dan in dien toestand meer malen door de vrouw met stompen en klappen werd ontvangen, verdroeg die kastijding in den regel lijdzaam, en was dus, wat ïhen daar noemt, niet kwaad voor de vrouw en haar kind. Woensdagmorgen was de schoenlapper weer half dronken en ontstond er daar door als gewoonlijk een heftige twist. Zoozeer liet zich de vrouw eindelijk door haar drift bcheerschen, dat zij een der schoenmakersmessen opnam en den man daarmede een diepe steek onder de linkerborst toebracht. „Bet, leg dat mes neer riep de gewonde, maar „neen, je krijgt er nog een*4 moet het antwoord geklonken hebben. Hoewel doodelijk gewond, liep Meijer met zyn kind op den arm, een knaapje van ten hoogste éé,a jaar, de trap af en de steeg door terwijl het bloed hem langs de kleêren vloeide en sporen op de trap en op de straat achterliet. De ontstelde buren, die op hun vragen slechts ten antwoord kregen„O 't is niets" dwongen den man eindelijk terug te gaan, toen hij reeds bijna den Klo vemersburgwal bereikt had, en hielpen hem weer de trap opdaar zakte de gekwetste bewusteloos iaeen. Door een politieagent, wiens hulp terstond was ingeroepen, werd zoo goed en zoo kwaad het ging met doeken en watten het bloed gestelpt en een eerste ver band gelegdeenige oogenblikken later kon men den man naar beneden dra gen en werd hij per raderbaar .^aar het Binnengasthuis vervoerd. Inmiddels was ook de vrouw de steeg ingeloopen en vertelde daar in het open baar aan Heintje, de groentevrouw uit de Buurt, dat zij Meijer met een mes gestoken had, terwijl zij daarbij twee scherpe schoenmakersmessen toonde die zij nog in de hand hield. Natuurlijk werd zij door de politie in verzekerde bewaring genomen en naar het bureau in de Sint Pietershal ge bracht, waar zij een uur later met haar kind op den schoot, in verwarde taal luid zat te klagen en te jammeren. Meijer ligt thans in het Binnengaat huis in hoogst zorgelijken toestand. Geruimen tijd na het voorgevallene versperden de menschen uit de buurt nog den doorgang in de steeg en ver drongen zich voor het lage huisje, de donkere trap opkijkende, die toegang geeft tot het bedompte zolderkamertje, waar de daad werd gepleegd. Hbld. Menig inwoner van Leiden aldus meldt het Leidsch Dagblad zal Wcnsdagmiddag te een uur met ver wondering naar hef hemelruim hebben gestaard, aangezien zich daarin statig een luchtballon vertoonde, waarin dui delijk twee reizigers zichtbaar waren. Zeker zal men ook niet hebben vermoed dat deze luchtballon op het terrein van de Stedelijke Gasfabriek is omhoog ge stegen, omdat daaraan gewoonlijk ge noegzaam publiciteit wordt gegeven. Deze opstijging geschiedde echter geheel voor particuliere rekening voor iemand, die zich het genot van eene luchtreis niet wilde ontzeggen. Van daar dat zich dan ook op het terrein van de Gasfabriek] slechts enkele bevoorrechte personen bevonden en eenige vrienden van den luchtreiziger. De vulling geschiedde nu vlugger dan anders het geval is, wanneer de op- styging voor rekening van den eigenaar van den ballon gescoiedt. Tehalftwaaif begonnen, was de ballon kwart voor éénen reeds gereed en na het gewone hartelijke afscheid bij dergelijke tochten, rees de ballon statig omhoog, helaas onder eene regenbui Geruimen tijd bleef de ballon zieht- baar, verdween nu eens in de wolken, om een oogenblik later weer te voor schijn te komen, en was daarna voor goed uit het oog verdwenen. De ballon dreef in de richting Leiden Gouda, zooals de proefballons, tevoren opgelaten, reeds hadden aangewezen. Te omstreeks 12 uren Woens dagnacht ontdekte men een feilen brand in het benedenhuis van pand No. 97 aan den Oppert te Rotterdam waarin eerst sedert kort het dépot in ijzerwaren en huishoudelijke artikeien van de heeren A. de Vries en J. A. Levy is gevestigd. De bewoner van het benedenhuis, de heer Levy, redde zijne zuster en zich zeiven met moeite. De brand is ontstaan in het midden gedeelte van het magazijn in dat bene denhuis gevestigd, en breidde zich snel naar de achterzijde van dat pand uit. Van de handspuiten waren reeds een kwartier na de ontdekking 7 onder de leiding van den brandmeester den heer W. A van H&ttem in werking gesteld en wel vier aan de zijde van den Oppert en drie aan de zijde van de Lange Torenstraat. Door de werking van deze gezamen lijke spuiten was men den brand te omstreeks 1 uur meester en rukten zij 11a dien tijd weder in. Verschillende hoofden der brandweer, waarvan de heer. Kramer later de leiding van de biusscaiag op zich nam, en politie waren aanwezig. Ook de stoomspuiten en meerdere handbrandspuiten waren nog op het terrein, zender water te behoeven te geven. Het ijzerwaren- magazijn is nagenoeg totaal uitgebrand. Naar men verneemt, wordt alles door assurantie gedekt. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Ook de overige 6 ma dei equipage van het brikschip „Bellona," waarvan 3 personen in een jol werden aan getroffen en gered door een Schevening- sche bom, zijn behouden gebleven. Zij werden door net stoomschip „Frankfurt' in een boot aangetroffen en te Antwer pen aangebracht. Woensdagmiddag begaven zich de substituut-officier van justitie van de arrondissements-rechtbank te Almeioo en de rechter-commissaris vergezeld van den heer v. d. Wilk, arts, naar Eater, gemeente Wierden, om een onderzoek in te stellen naar eene aldaar Dinsdagavond plaats gehad hebbênde zeer ernstige vechtpartij vau eenige lotelingen, waarbij van een klompen' maker-smes gebruik gemaakt werd en een der jongelingen nagenoeg vermoord is door een zeer ernstigen steek in den buik. De vermoedelijke dader is terstond in hechtenis genomen. Er bestaat weinig kans op herstel. Dinsdag nacht werden in het Nedereinde der gemeente Jutfaas twee kinderen aangetast door cholera asiatica. Het eene kind overleed in den loop van den dag, terwijl het andere in bedenkelijken toestand verkeert. Uit Tietjerk wordt ge meld, dat het der politie gelukt is den persoon van H. W., beschuldigd van vermoedelijke poging tot vergiftiging van zijne vrouw, dochter en schoon moeder, in de nabijheid van Oudega (SmaLlingerland) te arresteeren. De man was sinds eenige weken voortvluchtig, Het op deze arrestatie betrekking heb bende feit werd een paar weken ge leden medegedeeld. H. W. is na zijne inhechtenisneming naar Leeuwarden overgebracht, waar hij bovendien uit anderen hoofde drie maanden gevange nisstraf zal moeten ondergaan. Ooms zich tegen hen, die mochten wil len beweren, dat zijn pen „door teleur gestelde verwachtingen bestuurd wordt". Zoo iets werpt hij verre van zich, of schoon hij erkent dat hij gaarne het kampioenschap uit Parijs had mede teruggenomen naar Holland. Z$n bezwaren komen hierop n«er. Vooreerst heeft hij moeten roeien in een boot, die in den haast door den heer Du6sunet te Joinville le-Pont was klaargemaakt; het vaartuig was hem geheel vreemd en gelegenheid en tijd om het zich eigen te maken ontbrak hem, Daa was het hem onbekend, wan neer hij moest afgaan; in een dikken regen heeft hij drie kwartier moeten wachten, beschutting was er niet slechts een vuile modderbak half vol water bood nog een plaatsje, waar hij kon uitstappen, om iets aan zijn boot te veranderen. Gewichtiger echter is 'c laatste verwijt van Ooms aan 't adres van hen, die op de Seine era het kampioenschap lieten roeien. De af te leggen wegen waren niet gelijk. Wie aan boei 1 lag had korter tijd af te leggen dan wie aan boei 5 lag. Hij had reeds opgemerkt hoe de heer Jansen, een Hollander, die te Parijs woont, reeds onmiddellijk bij den aanvang van de race een flink eind vooruit was, ofschoon ook deze in een vreemde boot roeide, waarom hij later self den strijd opgaf. De heer Jansen had aan boei 1 gelegen. Aan denzelfden boei kw*m @ok Lepron te liggen, die ook dadelijK een voorsprong had en behield. Want oak zijn weg was korter dan die, welke de heer Ooms had af te leggen. Hemelsoet, heeft gepoogd deze opzet telijk van het leven te berooven, door op ongeveer 100 passen zijn geladen jachtgeweer op hen te richten en dit af te schieten, waarin hij is verhinderd geworden, door dat het schot hen niet heeft geraakt, en eenige oogeablikken later ter zelfder plaatse, nadat hem, door den maiéchaussée V. d. Wiele was teegeroepen te blyvea stilstaan, op on geveer 30 passen afstandu wederom zijn geladen geweer ©p dien beambte heeft gericht en eea schot op hem gelost en alzoo getracht heeft dien beambie op. zettelijk van het leven te berooven welk schot hem evenmin geraakt heeft! De ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen achtende, eischte de ambtenaar tegen bekl. eene gevan genisstraf van eeu jaar, met bepaling dat de in voorloopige hechtenis door- gebrachte tijd in mindering komen zal, benevens enkele geldboeten. De verdediger meende vrijspraak te moeten pleiten. Uitspraak 1 Nov. pet. Financieels Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 18 October loopende, door hun tuschenkomst verhandeld. Oblig. Straatweg langs de Zuiderzee Amers foortZwolle Aand. Verkooplokaal ,Frascati" Aand. Bouw Mpij. Sche- veningen (Oranje-Hotel). Aand. Ned. Mij. van kunstmatige Oesterteelt te Bergen-op Zoom And. Amsterdam-Deli- Compagnie 1886,88 Aand. Billiton Maat schappij ie rubriek te 's Hage Aand. Billiton Maats. 26 rubriek te 's Hage Aand. Landbouw-Mij. „Ngoepit" Aand. Kon. Ned. Lo caal Spoor weg-Maat3chij. te Apeldoorn Oblig. Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen en Zenuw lijders te Utrecht 99 106 9<>% 70* ƒ420- 230 /33°°- t 2500. 144 147 5° WEDSTRIJDEN. In de „Nederlandsche Sport" geeft de heer J. J. K. Ooms eenige ophel deringen omtrent den roeiwedstrijd op de Seine, waar hij het kampioen schap van Frankrijk moest afstaan aan den heer Lepron. Voorat verdedigt RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg stond Woensdag terecht de 21-jarige werkman A. de H., geboren en wo nende te Wachtebeke (België), ter zake dat hij op 1 Sept. jl. in de jachtvelden van den Moerspuij- en Zijpepolder, onder de gemeente Koewacht en Zuid- dorpe, in jagende houdiag heeft geloo- pen zonder voorzien te zijn van eene jachtakte, schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, en toen hij aldaar werd achtervolgd door de maréchausées V. Wieie en De Geus en den oubezoldigden iijkuveldwachter KO L O N1 E N. Io de Sumatra Cl. van 21 Septem ber jl. wordt het volgende gemeld Gisterenmiddag ontvingen wij uit Medan, ter Sumatra's Oostkust, het volgende telegram //Is ti iets bekend omtrent aanval op controleurs Van Dijk en Kroesen (die, zooais men weet, in de Bataklanden op dienstreis zyn.)" Na ingewonnen information vonden wjj ijheid, hedenmorgen telegrafisch te antwoorden //Niets bekend, ook gewestelijk bestusr niet." Maar hedennamiddag, even voor het ter perse leggen van het eerste blad van dit nummer, ontvangen wy uit Medan het volgende afdoende contrabericht Hier vernemen wy zooeven, dat de controleurs Van Dijk en Kroesen in de Boven-Tanahdjawalaaden nabij Dolok- Periboean deor Batakkers zijn overvallen. Twee volgelingen werden daarbij gedood, terwyl er nog veertien vermist zijn. Goederen en aanteekeniagen gingen ver loren, maar de controleurs bereikten Lagoe-Boti." In afwachting van de alles behalve vlugge post uit de noordelijke afdeeling van dit gewest, moeten wy met dit weinige genoegen nemen. Een onzer lezers te Padang schrijft ons heden (17 September): //Gisteren ochtend omstreeks half 8 bevond ik my met een kersversch te Pa dang geïmporteerd Europeaan aan het zeestrandwy zaten, zeewaarts turend, op een der door den regen sterk afge koelde banken, -die wy aan onzen vol* ijverigen adsist.-resident te danken hebben. Daar deed een aardschok het strand en, daarmede, onze bank schudden. Een tweede schok volgde. De aarde bromde binnensmonds, doch dreunend voelbaar; en de zee brulde.... Toen myn gezel van my vernam, dat wij hier met eene aard beving, een heel gewoon Padangsch na tuurverschijnsel te doen hadden, stond hy resoluut op, keerde terug Daar zijn hotel, pakte zijne koffers, kleedde zich, ontbeet, betaalde zyne rekening nam eene huurkar, reed naar het spooMation, kocht een tirket en..,, vertrok naar de Bovenlanden, My liet hij deze schrifte lijke boodschap achter//Met uwe gewoner Padangsche natuurverschijnselen wil ik niet meer te doen hebben, ik trek er uit, op staanden voet, hoor!" Maar zooeven ontving ik een telegram dd. Boekit-Tinggi heden//Hier schudt alles en de vulkanen rooken. Ik trek verder." (Sum. Cl.) king kan stellen dan alleen om des avonds een pyp tabak te rooken en een glas grog te drinken. Het is hier eene zonderlinge huishouding. Ik weet niet of Angela het u heeft verteld, maar wy gebruiken nooit gezamenlyk onze maaltyden, zoodat gij zult moeten kiezen tusschen de eetkamer en de kinderkamer, want myne dochter heeft de kinderkamer nog niet verlaten," en hy liet een korten lach hooren. //Over het algemeen zal het toch maar het beste voor u zyn, dat gy u by de kinderkamer bepaald, daar zult gy iu ieder geval beter gezelschap viuden dau by my. Bovendien ben ik zeer onregelmatig in myne gew oonten. Angela, gy staart my aan; gij zoudt my zeerverplichten, als gy een anderen kant wildet nitkyken. Ik hoop maar, Heigham, dat de oude Pigott uwhoofd niet in de war zal brengen met haar gebabbel; zy kan vreeselyk rammelen. Laat ik u nu niet langer ophouden, het is een mooie dag voor den tijd van het jaar. Tracht u op de eene of andere manier bezig to houden, en ik hoop voor u, dat Angela zich met u niet zoo zal bezighouden als met my door u steeds doordringend aan te staren alsof zy door u heen wil zien. Vaarwel dus voorloopig." //Wat bedoelt uw vader toch met dat staren vroeg Arthur, zoodra zy ver genoeg van zyne kamer waren verwyderd. //Bedoelenantwoordde de arme Angela, die in tranen scheen te willen uitbarsten. //Ik zou wel willen, dat ik het u kon zeggen; alles wat ik weet is slechts, dat hij het niet kan uitstaan, dat ik hem aanzie hy beklaagt zich er altyd over. Daarom ook ge bruiken wy nooit onze maaltyden met elkaar tenminste dat geloof ik. Hy kan my niet in zyne nabijheid 'dulden. Ik weet waarlijk niet waarom, het maakt my zoo ongelukkig. Ik kan in myne oogen geen verschil zien met die van anderen, gy wel en terwyl zy baadden in tranen van droefheid vestigde zy ze op Arthur. Hy peilde hunne diepte zeer aandachtig, zoo aandachtig zelfs, dat zy ze weer met een blos neersloeg. //Welnu," zeide zij, //mij dunkt dat gy ze nu lang genoeg hebt ge zien. Verschillen ze met de oogen van anderen yJa, zy verschillen zeer veel," antwoordde het orakel met geestdrift. z/Wat uWel, zy zy zijn veel grooter." //Is dat alles?" //En zy zijn dieper." //Dieper dat beteekeüfc niets. Ik wilde weten, of zij een on- aangenamen (indruk top u maken een anderen indruk dan de oogen van anderen, bedoel ik?" z/Nu gy het mij vraagt, vrees ik, dat uwe oogen een zonder lingen indruk op my maken, maar ik kan niet zeggen, dat die indruk onaangenaam is. Gy hebt mij evenwel niet lang genoeg aangekeken om my in staat te stellen daarover eene besliste mee ning uit te spreken. Laten wy het nog eens beproeven." //Neen, dat wil ik niet, en ik gelooi dat gy de spot met my dryft. Dat vind ik niet zeer vriendelijk van u," en stilzwijgend schreed zy verder. //Wees niet vertoornd op my, want dat maakt my ongelukkig. Ik dreef werkelijk niet den spot met n, maar als gij wist, welke verrukkelijk sehoone oogen gy bezit, dan zoudt gy zulke belache lijke vragen niet doen. Uw vader moet een zonderling mensch zyn om zulke gevoelens te bezitten. Ik weet zeker, dat ik verruk zou zijn als gy my den ganschen dag wildet aanzien. Vertel mij evenwel nog wat meer van uw vader; ik stel veel belang in hem." Angela voelde het bloed weer naar hare wangen stygen, toen hy hare oogen prees, en beet zich uit ergernis op de lippen; het kwam haar voor alsof zy plotseling door ean epidemisch blozen was aangetast. z/Ik kan u niet veel van mijn vader vertellen, omdat ik niet veel van hem weet; zyn leven is voor my grootendeels een ge sloten boek. Men vertelt dat hy vroeger, toen hy nog jong was, een geheel ander man was. Zyn vader myn grootvader dos, zijn portret hangt in het trapportaal stierf plotseling en een paar dagen later stierf ook myn moeder, dat was by myne ge- boorte. Daarna was de geestkracht vai^ myn vader gebroken en is hy geworden wat hy nu is. Twintig jaar lang heeft hij reedfi geleefd zooals h$ nu leeft, neergebogen over zyne boeken met be rekeningen, en ziet zeer zelden menscheE, want hy doet byna al zyne zaken schriftelijk af en heeft geen vrienden. Er is ook een verhaal in omloop als zou hy verloofd zyn geweest mot eene dame die op Rewtham woonde, toen hy met myne moeder huwde, waarover gij misschien wel hebt hooren sprekeD, maar ik weet er niet veel van. Wordl vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2