BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. (JEMENÖD NIEUWS. in de woning van zekeien Van der Hork. Dit etablissement wordt „de Keet" genoemd, maar een keet is er in waar heid een paleis by. „Het Varkenshok" zou een betere naam wezen voor deze woning zonder beerpot of privaat, en waar het laatste wordt vervangen door een oud fornuis. Lezer, hebt ge er genoeg van? Wat dunkt u van Arcadia Dat drinkwater en rioleering nogal te wenschen over laten, niet waar? De eerste vraag die by ons oprijst, is „wie heeft daar nu schuld aan?" Het hoofd der gemeente Deze niet, al is Z.E.A. ook in zeven jaar niet in een gedeelte zijner gemeente geweest (gezien). Uit een antwoord toch dat de burgemeester voorleest, blijkt dat hij sinds 1884 aan den Baad voorstellen heeft gedaan, o. a. laatstelijk om het tonnenstelsel in te voeren, maar dat de Raad daartoe nooit heeft besloten. Wil men nu verandering, dan zal de macht van het tegenwoordig gemeentebestuur aanmerkelijk moeten worden uitgebreid, om ingrijpende maatregelen te kunnen nemen. Is dus de Raad de schuld van den toestand? Het antwoord van den bur gemeester zou daar haast op duiden. Gelukkig helpt de heer ter Hoffsteede ons uit den droom, door eraan te her inneren dat de Raad die voorstellen niet heeft kunnen goedkeuren omdat de kesten de krachten der gemeente te boven gingen. Hetzelfde Raadslid stelt nu voor, om B. en W. op te dragen, nadere voorstellen te doen over de beide onvoldoende pompen, ingeval nieuwe moeten worden geslagen. Zijn ze met niet al te groote kosten in orde te maken, dan behoeven B. en W, dat niet aan den Raad te vragen. Dit wordt goedgevonden. Maar de heer Barnaart wil het daar niet bij laten en stelt voor, eene aanschrijving te richten tct de eigenaars van de in het rapport omschreven perceelen, om hen te verzoeken alvast goed water aan te brengen. „Dat zal wel helpen," zegt de bur gemeester, „wanneer er wordt bijge voegd, dat de huizen onbewoonbaar zullen worden verklaard, wanneer door de eigenaars niet aan het verzoek wordt voldaan." Goed. Aangenomen. Er wordt geen kwartier over dezen krassen maatregel gediscussieerd. Hoeveel uren debat zou zoo'n besluit in den haarlemschen ge meenteraad gevergd hebben I Wat de verbetering van rioleering en het wegiuimen van mestvaalten betreft, acht de beer Barnaart het onbillijk, ook dit op de schouders van de iogeze tenen te leggen, omdat velen het niet kunnen betalen. „Laten we het tonnen stelsel invoeren, dat kost niet veel,' zegt de burgemeester, en de heele ver gadering legt zich ten slotte neer bij een voorstel van den heer ter Hoffsteede, om die zaak tot een volgende vergade ring aan te honden. Nog wordt er gehandeld over een lijkenhuisje en over eene nieuwe be graafplaats in de duinen, alsmede over een weinig belangrijke riolenkwestie bij den heer Bispinck en enkele zaken van geen belang. Daarna wordt de verga dering gesloten. Arcadia is alzoo niet vlekkeloos ge bleken. Toch is het in zeker opzicht een lustoord en wel omdat er in den Raad zoo weinig gepraat en zoo snel besloten wordt. Nu de uitvoering! Zullen we in den zomer te Overveen, Bloemendaal en Vogelenzang kunnen wandelen, zonder gevaar van legers bacillen binnen te zuigen bij elke ademhaling? Bij J. Parlevliet, op sectie N. te Haarlemmermeer, is de toestand van het vee gunstiger. Op de markt te Hoofddorp op 20 Oct. jl, waren aangevoerd482 paar den, 54 veulens, 14 vaarzen en 10 kalveren. Door de aanwezigheid van vele vreemde kooplieden, werden veel paar den voor 't buitenland aangekocht. Donderdag 20 Oct. is geconstateerd bij den landbouwer H. van VuureD, Bennebroekerweg te Haarlemmermeer, mond- en klauwzeer onder het rundvee. De minister van binnen landsche zaken. Gelet op art. 8 van het koninklyk besluit van 4 September 1892 Staats blad No. 215), tot vaststelling van bui tengewone maatregelen tot afwending dar aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen; Nader voorgenomen zijne beschikking van 7 September 1892, lit. A., afd. M. P. {Staatscourant van 8 September 1892, waarbij genoemd artikel is toe gepast ten aanzien van personen ko mende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of HA/re, zoodat ieder, die een of meer personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of HAvre in zijne woning huisvest, ver plicht is onmiddellijk na aankomst van dien peisoon of die personen daarvan kennis te geven aan den burgemeester van elk verdacht ziektegeval in zijne woning, mitsgaders van het vertrek van bovenbedoelde personen en van de plaats, waarheen zij alsdan vertrokken zijn Heeft goedgevonden, met intrekking in zooverre van genoemde beschik king van 1 September 1892, te be palen, dat met ingang van 20 October 1892, artikel 8 van het koninklijk be sluit van 4 September 1892 {Staatsblad No. 215) niet meer zal worden toege past op personen komende uit Ant werpen. Deze beschikking zal worden geplaatst in de Nederl. Staatscourant en ia af schrift worden medegedeeld aan io. De commissaris der Koningin in de onderscheidene provinciën, met uit- noodiging de beschikking zoo spoedig mogelyk ter kennis te brengen van de burgemeesters in hunne provincie, en dezen te verzoeken haar onverwijld ter openbare kennis te brengen; 20. aan de onderscheidene inspecteurs en den adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, met verzoek voor zooveel elk aangaat om daarvan kennis te geven aan den ge neeskundigen raad en aan personen die vanwege het geneeskundig staatstoezicht met het sanitair toezicht aan de grenzen des lands zijn belast. Stel. Za terdagm id dag 3 uur zal te Amsterdam op 's Rijks werf het oor logsschip „Koningin Wifhelmina" te water worden gelaten* De koninginnen, die de plechtigheid zullen bijwonen, komen te half drie in de hoofdstad aan en begeven zich direct naar het IJ, van waar zij met de Ko ningssloep der marine naar de werf ge bracht zullen worden. "Verschillende antoriteiten zullen er by tegenwoordig zijn. Tegen haltvijf zullen de Vorstinnen weer naar het Loo vertrekken. Uit 's-Hage, Willemsoord, Hellevoet- sluis en andere plaatsen worden officie ren, oud-zeeofficieren en ambtenaren verwacht. Een divisie oarlogschepen, bestaande uit het ramschip Guineade monitors Reiligerlee en Tijgerhet stoomschip Bonavie en de brikken Castor en Bollux, zal op het IJ het koninklijk saluut geven, de muziek der marine komt uit Willemsoord. In 't kort, 't belooft Zaterdag a. s. voor de marine feest te zijn. Achtereenvolgens is er uit eene weide van J. de J. en van A. M., veehouder te Beemster, eene koe ont vreemd. De eerste werd teruggevonden bij een slager te Zaandam, die haar echter reeds uit de derde hand en er de volle waarde voor betaald had. Het damhek van het stuk laud, waar de tweede koe liep, was met ketting en hangslot gesloten. De dieven hebben toen een paal doorgezaagd en het hek geopend. Van de daders is tot heden geen spoor gevonden. Het wrak van het tjalkschip Twee Gebroeders, dat in het „Wagenpad" was gezonken, en welks ligging voor de scheepvaart zeer gevaarlijk was, is met veel moeite gelicht, hangende tus- schen twee lichterschepen is het wrak, waarin zich nog de volle lading puin bevindt, onder water door naar Enk- huizen gesleept eu Woensdagavond aldaar aangekomen. Men wacht op hoog water, om het binnen te breDgen. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur passeerde de mailboot van Queens- boro naar Vlissingen een belgische visch- sloep, welke een dooden walvisch op sleeptouw medevoerde. Van den sneltrein der Oosterspoor, Donderdagmorgen om 6.31 uit Almeloo vertrokken, ziju bij de Snippeling te Deventer een tender en een bagagewagen uit het spoorgeraakt. Geen persoonlijke ongelukken zijn bij het ongeval te betreuren. Alleen onder vond het verkeer vertraging. De reizi gers zijn met een hulptreiu reeds om 8.25 naar Apeldoorn gebracht. Te Echten had Vr ij dag het volgende ongeval plaats. De schipper M. van Koningsveld uit Fxaneker, met het schip „Nooit gedacht" van Steen wij kerdiep komende, werd, toen hij het Tjeukemeer overstak, vooibijgevaren door het schip van Jelke v. Brug uit Koudum, hetwelk bemand was door drie van diens zoons. Door de daardoor veroorzaakte deining en golfslag kreeg v. K. zeer veel water in zijn schip, dat te zwaar geladen was, en Degon het te zinken. De schipper riep de v. B.'s toe: .Buurman help ons er af, wij kunnen het niet langer klarenwy zinken.' Ook zijn vrouw en knecht riepen om hulp, doch de anderen voeren door en riepen v. K. 10e „Je moet je zelf maar redden." Dat deed de man dan ook; hij bond zijne vrouw een ,touw om haar middel en heesch haar in den mast. 't Schip was intusschen reeds gezonken en de man stond tot aan de borst in het water. Nadat zijne vrouw in veiligheid was, klom v. K. mede in den mast. De knecht had reeds hetzelfde gedaan. Ruim eeu uur lang bleef het drietal in dien be narden toestand. De lading en losse goederen, samen ter waarde van wel f 200, spoelde weg. De brugwachter Koopmans scheen 't eerst het ongeval te bemerken. Hij waarschuwde den schipper Jelke van Brug. Onmiddellijk maakte dien zijn vaartuig zeilklaar en verloste de hulp behoevenden. Naar de „Asser Ct.," waaraan boven staande bizonderneden zijn ontleend, verneemt, is door Van K. tegen de gebrs. Van B. een aanklacht ingediend wegens 't weigeren om hulp te verleenen. zekerd van de operette „Erminie" en nu de heeren Kreeft en Btldcrman ook| de operette voor het voetlicht gebracht hebben, meenen zij, dat deze zich schuldig gemaakt hebben aan inbreuk! op de rechten, die hun door de auteurs wet zijn toegekend. RECHTSZAKEN- De rechter commissaris bij de recht bank te Amsterdam, mr. Lulofs, heeft Woensdag de directie van den „Artis- Schouwburg" gehoord naar aanleiding van een klacht tegen die heeren inge diend door de heeren Prot, wegens schending van hun auteursrecht. De heeren Prot hadden zich nl. langs wettelijken weg het auteursrecht ver- Er wordt te Londen nogal wat lawaai gemaakt tegen de benoeming van den katholieken alderman Knills tot Lord Mayor. Een anti-katholieke verecniging hield daarover Woensdag eene protest bijeenkomst. Het ging er niet alleen rumoerig, maar tevens heel wonderlijk toe, Eene motie tegen die benoeming werd aangenomen, hoewel er zeer wei nigen voor stemden. Ra, ra, hoe kan dat Een voorstel in tegenovergestelden zin kwam zelfs niet in behandeling Intusschen bespreekt heden het katho liek congres te Stvilla in Spanje het stichten van eene internationale veree- niging voor het terugeischen van de wereldlijke rechten der kerk. De fransche Kamer heeft de ver schillende artikelen van het wetsont werp op de arbitrage aangenomen en in behandeling genomen een artikel, dat de afgevaardigde Basly voorstelde eraan toe te voegen, en waarbij veor oneenighedeu met mijnwerkers de arbi trage verplichtend werd gesteld. In den Senaat heeft de heer Fresneau de regeerig geïnterpelleerd over de on wettige betrekkingen, welke socialistische gemeenteraden onderling onderhouden, Hij vraagde of de regeeiieg wel haar plicht deed, waar zij het congres van St. Ouen toeliet. De heer Loubet ant woordde, dat de regeering zich heeft verzet tegen het houden vau het congres in het gemeentehuis. Een motie om eenvoudig over te gaau tot de orde van den dag werd met zeer groote meerderheid aange nomen. Verscheidene radicale Kamerleden hehben aan Calvignac, maire van Car- maux, getelegrapheerd om de mijnwer kers over te haleD, zonder aarzelen zich met het door baron Reille aangenomen voorstel eener scheidsrechtel jke uitspraak te vereenigen. Er zijn weer berichten te Parijs ge komen over den veldtocht vandeFran- schen onder kolonel Dodds in Dahomey. Dodds seinde den 17 dezer uicAkpa dat zyn leger den 13, 14 15 October steeds verder was voorwaarts gedrongen. Den 13e bezette Dodds een belangrijk kamp, na den vijand in het noorden te hebben omsingeld; den i4en nam hij een dorp; daarop werd hij door den vijand aangevallen en nog eens aangevallen, welke beide aanvallen hij terugsloegbij den tweeden leed de vijand, tusschen twee vuren geplaatst, aanzienlijke verliezen. De Franschen hadden 10 dooden. onder wie één of ficier, en 85 gewonden, onder wie zes officieren. Zoo spoedig mogelijk zou Dodds den vijand langs de rivier Kota aanvallendeze rivier beschermt de krachten van den vijand, onder welke de bijzondere lijfwacht des Konings is. De linie langs de rivier Kota is vol gens Dodd's mededeeling de laatste verschansing van den, vijand. De bewe ging, welke daartegen zal worden on dernomen, zal dus een beslissend karak ter hebben. Dodds gelooft niet, dat hij er vóór over acht of tien dagen mede zal kunnen beginnen. Hij bereidt haar stelselmatig voor en richt alles zoo zeker als mogelijk is, in. De vijand heeft den i5en wel twee aanvallen gedaan, maar niet op het eigenlijke leger. Hij viel eenvoudig een convooi aan. Hij is zeer verzwakt. Het comité voor de Pertugeesche fondsen te Parijs heeft eenen brief me degedeeld, waarin de ontvangst van nieuwe instructiën van de Portugeesohe regeering wordt medegedeeld. Deze be vestigen, (dat de coupons in drieën zul- len worden betaald, maar alleen op borderellen, ,de volgende verklaring bevattendede eigenaar verklaart bij het ontvangen van het derde der winst dezer coupons, dat hij zijne rechten voor de twee andere derden handhaaid. De zaak van professor Hemack, die eene kritiek op de „Apostolische Ge loofsbelijdenis" gaf, schijnt eene groote staatszaak te zullen worden. De Keizer liet zich als „opperste landbisichop van Pruisen" door den president vau den Evangelischen opperkerkeraad en den minister van eeredienst inlichtingen geven, en alle bladen zijn vol -van de zaak. Het heet, dat de Keizer bij de in- wijding der Luther-kerk te Wittem- berg in zijne hoedanigheid van „sumraus „episcopus" der Evangelische kerk in Pruisen eene groote redevoering tot Luthers nagedachtenis zal houden. Tal van Luthersche vorsten of hunne ver tegenwoordigers zullen te Wittenberg tegenwoordig zijn. Ter beantwoording van eene deputatie uit het anti-slavernij-genootschap, welke kwam spreken over het protectoraat over Uganda en de Rijksgarantie voor den Momba spoorweg, verklaarde de engelsche minister Rosebery, dat de regeering geenszins onverschillig was voor deze kwesties. Nadat zij de hand aan den ploeg heeft geslagen, kan zj zich niet terugtrekken. Met deze ver klaring verbindt de regeeriDg zich noch- thans niet tot eene bepaalde staatkunde; maar wel kon Rosebeiy verklaren, dat de zaak waarover de deputatie kwam spreken, ook volgens de regeering zelve eene gewichtige plaats ©nder hare werk zaamheden moest innemen. De russische gezaat Nelidoff, door den sultan in gehoor ontvangen wor dende, wees de tegenstrijdigheid aan tusschen de beloften der Portc en de veiklaringen van Svoboda. De sultan antwoordde dat hij Rusland niet wilde beleedigen, en tevens trouw wilde blijven aan het berlijnsche tractaat. Neiidofi hernam dat Rusland de Porte volstrekt niet in moeilijkheid wil brengen, maar dat zal ook afhangen van. de houding, die Turkije voortaan aan -zal nemen. Het derde ontwerp van antwoord wordt gereed gemaakt. Te Santiago del Estero in Argentinië is opstand uitgebroken; de goeverneur is gevangen genomeneenige personen verloren er het leven bij. De laatste berichten betreffende dien opstand luiden, dat de opstandelingen de hoofdstad bezet hebben eu dat zoo wel de minister der provincie als de goeverneur gevangen zyn genomen. De goeverneur verzocht de tusschenkomst van de nationale regeering te Buenos Ayres en de provinciale garde wapent zich tegen de opstandelingen. De tentoonstelling Ant- werpen-Brussel is nu een uitgemaakte zaak. De benoodigde kapitalen zijn ge vonden. De ontwerpers van het plan vragen van den Staat alleen de vergunning de lokalen van vorige tentoonstellingen te mogen gebruiken. Het „Crédit Géneral" en de „Société Générale" zullen onder scheidenlijk 1.000.000 en 1.500.000 frs. voorschieten en zullen daarvoor eene vordering ontvangen op de entreegelden en andere ontvangsten. Bovendien zul len zij, ingeval er een verlies is, een waarborg genieten van 800,000 frs., waarvan 250,000 frs. door de beide steden worden bijgedragen. De regeering is zeer gunstij voor het de vader van Angela het onderwerp uitmaakte. Arthur begon namelyk weer over de zonderlinge levenswyze en de angstige manieren van George, die hem vooral duidelijk in het oog waren gevallen toen hj den vorigen avond eenigen tyd alleen met zyn gastheer had doorgebracht. Zj luisterde aandachtig naar hem, en foen hij had geëindigd schudde zy haar hoofd. #Er is iets," zeide zy, //met mjn vader, dat hem van andere menschen scheidt. Er ligt steeds een schaduw over zyn leven en zijn verleden. Wat de geheimzinnigheid is, waarin by is gehuld, weet ik niet, en ik wil het ook niet weten, maar ik ben er van overtuigd, dat er zooiets bestaat. Maar laat ons liever genieten van bet schoone vergezicht, is het niet bekoorlijk in den zonne schijn Het is of de geheele wereld nu geniet." Na een tijd lang van het schouwspel te hebben genoten, ver volgden zij hunne wandeling, en zetten nu hun gesprek voort over de studie, over Eraser en alles wat Angela van deze had geleerd, en al heel spoedig moest Arthur tot het besef komen, dat zjne kennis verre by de hare achterstond. Begrjpelyk is het, dat deze vertrouweljke samenspraken in Gods vrje natuur, waarin zij elkaar hunne gevoelens blootlegden, wel geschikt waren om eene innige liefde tusschen hen te doen ontstaan zonder dat Angela evenwel er zich iets van bewust was. Toen zij den heuvel weer afdaalden, sloegen zy een anderen weg in, en passeerden het kleine gehncht Bratham. Onder een kastanjeboom midden in het dorp zag Arthur een troepje kinde ren om iemand geschaard. Toen ^y gingen kjken wie het was, zagen zy een ouden man met een vervallen, maar schrander ge laat, en met eenige overbljlselen van een heerachtig uiterlyk op een viool staan spelen. Een paar streken op zyn viool zeiden Arthur, die eenige kennis van muziek bezat, dat hy hier had te doen met een muzikant niet zonder eenige verdienste. Toen hij bemerkte tot welke klasse zyn twee toehoorders behoorden, ver anderde de speler zyn muziek, en bracht in plaats van een straat deun eenige moeielyke opera-passages ten gehoore, welke hij op schit terende wyze uitvoerde. //Bravo!" riep Arthur, toen de laatste tonen trillende wegstier ven; //ik hoor wel, dat gy kranig kunt vioolspelen." «Ja mynheer, en dat moet ook, want vroeger heb ik aan de Koninklyke Opera de eerste viool gespeeld. Noem op wat gy wilt en ik zal het spelen. Of wilt gy liever het water van een beek hooren murmelen, de wind door de boomen hooren spelen, of het geluid der golven vernemen. Gj hebt het maar te zeggen." Arthur dacht een oogenblik na. //Het is mooi weer; laten wy een contrast hebben en geef ons de muziek van een storm." De oude man dacht een oogenblik na. //Gij geeft my daar een moeielyk onderwerp aan," zeide hy en nam zyn strykstok en deed verscheidene pogingen om te begin nen. //Ik kan het niet," zeide hy, //noem my iets anders op." //Neen, neen, beproef het nog eens; dat of niets," Weer begon hy en ditmaal liet zyn genie hem niet in den steek. Eerst klonken de tonen zacht maar met een dreigenden klank, daarna verhieven zy zich krachtiger als het loeien van den wind. Daarna werden de tonen als stroomen aan het speeltuig ontlokt, de regen kletterde, de donder rolde totdat ten slotte het onweer Bcheen uitgeraasd en langzaam in de verte scheen weg te dry ven. z/Welnu, mynheer, wat zegt gy daarvan heb ik aan uwe verwachtingen beantwoord z/Schryf het op papier en het zal een van de schoonste viool» stukken worden, welke bestaan." z/Het op papier schrijven. De goddelijke inblazing laat zich niet gevangen zetten, m jnheer, zij komt en gaat weer heen, even snel als zy is gekomen. Ik zou die muziek nooit kunnen weergeven." Zonder te antwoorden greep Arthur in zyn zak en vond vijf shillings. /,Wilt gy dit aannemen zeide hij. z/Dank u zeer, mynheer. Tegenwoordig ben ik met vjf shillings meer verheugd dan ik vroeger eens was met evenveel ponden," en hy stond op om te gaan. z/Een man met zulke talenten moest niet rondzwerven." z/Ik moet toch op de eene of andere wyze in myn onderhoud voorzien, was zjn antwoord. //Hebt g j geen vrienden wNeen mynheer, hy is mijn eenige vriend, alle anderen hebben mj verlaten," en hj klopte op zijn viool en ging Leen. z/Ja mynheer," zeide een landbouwer, die er bj stond, //hj drinkt te veel; hj is de grootste dronkaard uit den omtrek, en toch zegt men, dat hj vroeger een heer was, en de beste speler in Londen, maar men kon nooit op hem rekenen, zoodat niemand hem in dienst wilde hebben. /,Hoe treurig!" zeide Angela, toen zj huiswaarts keerden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2