NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e fcmiüxe ©aresfoot. löe Jaargang. Dinsdag 25 October 1 892. No. 2855 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. UiLLET ON AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Hit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEKEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Gértqrale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31&is Faubourg Montmartre. Haarlem, 24 Oct. 1892 Door de afd. Haarlem en omstreken de Hoil. M$ van Laadbomw is aan 'rovinciale Staten voor de» alhier ge- Inden cursus in Hoefbeslag gevraagd sen subsidie van ƒ350 per jaar, voor [en tijd van 3 jaren. Vroeger bedroeg dit subsidie f 200 fdep. Staten, die ten vorige» jare nguustig adviseerden, stelle» fauna voor het" verzoek der afd*eli»g te vol- gDoor de Vereeniging tot bevordering aa hetOnderwijsia Handenarbeid in Ne derland, is aas des heer J. de Weeger, móerwijzer sühler, het diplom* van oa- ,er wijzer in Handenarbeid (slöjd) uit- ereikt. De voordracht, welke de heer Dr. P. Buekers, op uitnoodiging van de rereeniging tegen het mishandelen van lieren alhier, Dinsdag 25 October in zaal van het Nut zou houden v«>or en aantal der oudste leerlinge» van de agere scholen, is tot nader bericht itgesteld. het Noord- en Zuïdholiamdsch [ölfiehuis vaa den heer A. H. Soet- aulder alhier begon gisteren (Zoadag) door de h&arierasche kegelclub „Haar- uitgeschreven kegelwedstrïjd met ,nieuwelbags korpswedstrijd4*. Niet mis- ler dau 23 vereenigissgen waren iage- chrevcn, waarvan eeu niet opgekomen. Vaa de 22 overblijvende ,werd de erste prijs (groote verguld zilveren ledziile) behaald door de vereenigiag Onderlinge Vriendschap" te Amsterdam [met 201 punten de 2e (kleine verg. raed.) door „de vaste naad" te Imsterdam met 200 punten, de 3e, [roote zilveren medaille door „O. K. V/4 te Haarlem uaet 199 ea de 4e trijs, kleine zilveren medaille, door ,Neptu*3us" van Arasterdam met 198 moten. Tevens ving Zondag de personeele 'edstrijd aan, die tot 18 December jlijit opengesteld en waarvoor een aaatal raaie medailles is uitgeloofd, terwijl vo»r vrije baan een groot aantal kuBst- oorwerpen beschikbaar is gesteld. De groots internationale korpswedstrijd 'angt aas ©p Z^adag 30 dezer en wordt voortgezet op 6 November. Het aanUl [deelnemers toeh is zóo groot (ruim 40 lenigingen), dat deze wedstrijd is, lesplitst moeten worden. j Sedert het laatstgemelda cholera geval heeft zich hier geen verdacht ziektegeval meer voorgedaan. Alie ge ruchten over verdere gevallen in omloop zijn beslist onwaar. Door het Leger des Heils is thans te Sloten de bovenzaal van een koffiehuis gehuurd. Geregeld worden daarin twee- maai per week bijeenkomsten gehouden, De beweging trekt hier veei belang stelling en in tegenstelling met andere plaatsen loopt alles in de beste orde af. Een boerenwoning met ruim 67 HA. wei- en bouwland staande en gelegen ia de eerste bedijking der M.ijdrechtsche droogmakerij, bracht in veiling in ver schillende perceelen totaal op ƒ85,760 De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag e» die vaa den minister van oorlog op Dosderdag niet plaats hebben. Onder het opschrift: „H o 1- laad und die Rheiacorrection" doet de JZöln. Volksaeit. mededeeüag van het adres dea Rotterdamsche K. v. K. aaa den Commissaris der Koningin ia Zuid- Hollaad omtrent de ondiepten in het Rijnvaavwater in Duitschland. Het Duitsche blad zegt van de op gaven der Rotterdamsche K. v. K., dat deze bezijden de waarheid zijn. Roveadisa acht het blad het zeer voor barig es van weinig zaakkenais getui gende, dat de Kamer de veranderlijke, steeds zich vervormende zand- en kie zeibodem is de Hollandache ririeren op eea lij» stelt met dea vasten rots bodem vaa den Duitschen Rijn. De Rotterdamsche zou beier doea, aldus eindigt het blad, indien het steeds en uitsluitend aandrong op de uitdicpiag der Hollaadsche rivieren en zich met de Duitsche niet bemoeide wanneer zij niet over juiste opgaven en kennis van zaken beschikt. Met de Harwichboot P r in- cess of Wales zijn uit Londen te Rot terdam aangekomen drie Hongaren, die op de stoomboot aan boord wa^ea ge komen in de nfeeniDg dat zij op reis naar Amerika waren. Zy waren voorzien van plaatskaarten naar Berlijn, die men hun gegeven had in plaats van naar Washington zooals zij gevraagd hadden. Daar zij geea schrift met latijnscbe letter kunnen lezen, hebben «ij eerst bij hunne aankomst te Rotterdam bemerkt, dater te Londen met hen een vergissing of bedrog heeft plaats gehad. Het was Zaterdagmiddag bij gelegenheid van de te waterlating van Hr. Ms. stoomschip Koni?igin Wil- helminazeer ontstuimig weer. Den geheelen raiddag stortregen en wind, maar des' ondanks waren duizen den toeschouwers in den omtrek, vooral aaa de vensters cn op de daken in de Kattenburgerstraat. De Koninginnen werden, na ontvangst aan het station, aan het Admiraalshuis door den minister van Marine en den kommandant ont vangen. De Regctrtes was in 't zwart, de Koningin in een marine-toiletje met pet, dat H. M. allerliefst kleedde. De Koninginnen werden luid toegejuicht. Op de koninklijke tribune werden Hare Ma jesteiten bouquetten van Van der Laan aangeboden door de dochtertjes van den minister en den kommandant, den vice- admiraal Mac-Leod, die voor de kleine Koningin was met een wit anker en kroon op een blauw veld. Alie minis ters, behalve die van Justitie en Kolo niën waren aanwezig. De burgemeester, die ongesteld is, werd door den wet houder Van Lennep vertegenwoordigd. Verder waren o. a. tegenwoordig de commissaris van Noord-Hoiland, de generaal inspecteur der artillerie Schnei der en de komraaDdant der stelling van Amsterdam Van Marle, de schouten bij-nacht Doorman, Ten Bosch en Uhlenbeck, de heer Spanjaaid, inspec teur vaa net loodswezen, de hooidin- geni-ur Loder, enz. Oader de verdere ge»oodigden waren vele leden der Eerste en Tweede Kamer, van den Raad vaa State, van Hooge Staats- es Rechts colleges en til rijke officieren van de marine ei het leger, velen met dames. De muziek der marine speelde het Wil helmus bij de komst der Koninginnen, daarna het Zilveren-vloot-lied en andere muziekstukken. Op de tribune, met luid gejubel begroet, werden de Koninginnen door dea Minister cn den kommandant iagelicht en werd aan de Koningin een ktein model van het schip met helling saageboden dat door vernuftige con structie kan afloopen. Terwijl de stut balken werden weggekomen, had de voorstelling der autoriteiten plaats. De minister van Marine bood vervolgens eea prachtig bijltje van zilver, met gouden kroon en geëmailleerde naam cijfers gemonteerd, in smaakvol kistje met inscriptie aan, en sprak zyn dank uit voor de komst der Vorstinnen, een bewijs van belangstelling in de Marine, voor wie deze dag onvergetelijk blijven zou. De Minister verzocht daarop de Koningin door het loshakken van een touwtje ia verbinding met da laatste bevestiging van het schip dit te doen afloopen. Met een fliaktn hak deeu de Koningin dit en op hetzelfde oogenblik begon 't schip te bewegen. Onder de tonen van het oud-Wilhelmus en een daverend gejuich liep het schip zeer statig te 4 uur af. De Minister betuigde j nogmaals zijn dank en nadat champagne en gebakjes waren aangeboden, verlieten de vorstinnen onder geestdriftvolle toe juichingen de Werf om door de afge zette straten (de Kattenburgerstraat was door de jongens vac he' wachtschip afgezet) naar het station te gaan. Ia verband met het feest heeft H.M. de Koningin een aanzienlijke gift ge schonken aan de kas voor de hulpbe hoevende werklieden aan 's Rijks werf te Amsterdam en ook de roeiers van de koningssloep zijn mild door H. M. bedacht. Een oppassende jongeling van 18 jaren had dezer dagen te Baarn het ongeluk op een spijker te trappen. Toen de dokter w&s geroepen, was het reeds te laat. Deze constateerde bloed vergiftiging en onder smartelijke pijnen is de gewonde reeds overleden. De Rotterdamsche Dier gaarde werd dezer dagen met een fraai en kostbaar geschenk verrijkt, bestaande in een vrouwelijk exemplaar van den lippenbeer afkomstig van het vasteland van Indië, en aangeboden door den heer Hendrik Veder Jzn. te Rotterdam. Niet onaardig is de wijze waarop deze vier voetige dame, nadat zij haar verblijf al daar betrokken had, van haren halsband werd bevrijd. Met geweld toch verzette zij zich tegen de daartoe aangewende pogiDgen. Men presenteerde haar toen een goede teug anisette, en dit smaakte haar zoo lekker, dat zij het bakje, waarin het haar was toegediend, nog eens schoontjes aflekte. De gevolgen van dit voor haar zoo vreemd onthaal wer den spoedig mer&baar en op het oogen- blik dat zij in zeker stadium van dron kenschap kwam en slaperig werd, kon de halsband losgemaakt en afgenomen worden. Daarna ging zij met den kop tusschen de voorpootea rustig in een hoek der kooi zitten slapen en ontwaakte een uur daarna of er niets was gebeurd. N. R. Cl. De firma F. B. van Ditmarte Utrecht, zal, te beginnen met Januari e. k., eea nieuw weekblad uitgeven, „De Wielersport" genaamd, hetwelk kos teloos aan alle wielrijders, hotelhouders en sportbeoefenaars zal worden gezon den, zoomede aan allen, die belang in de Nederlandsche sport stellen. Door de uitgevers is eew goude» med, beschikbaar gesteld voor het beste ant woord, hetwelk zij op de vraag„Wat is Wielersport zullen ontvangen liefst in enkele regels, oorspronkelijk en geestig. Antwoorden onder pseudoniem voor 1 Dec. te zenden aan de uitgevers van het weekblad „De Wielersport" te Utrecht. Alle Nederlandsche wielrijders zonder onderscheid, kunnen aan deze ptysvraag deelnemen. Het was een ware zegetocht, die Sequah (Davenport) Vrijdagavond voor het laatst door de straten van Arnhem maakte. Staande reed hij te midden zijner muzikanten en twee agenten, op zijn vergulden wagen, welke door een drom van menschen getrokken werd. De wsgen werd voorafgegaan door zes vaandeldragers te paard, voorop een met de amerikaansche vlag. Naast eiken vaandrig liepen 2 en naast den wagen 12 mannen met brandende fak kels. De stoet was vergezeld door een talrijke naenschenmassa zingende trok men door de straten. Uit enkele huizen werd bengaalsch vuur afgestoken, waar- yan dé kosten door het volk waren bijeengebracht. De tocht leidde naar het „Hótel des Pays Bas" op de markt, waar Davenport van het balkon een toespraak hield, en op het welzijn der toeschouwers een glas champagne le digde. Op zyn verzoek werd het „Wien Neerlandsch bloed" aangeheven, dat weldra uit duizeude keien weerklonk. Daarna trok het volk naar de woning van den apotheker P. en gaf blijken van ontevredenheid over de wijze waarop deze zich over Sequah had uitgelaten. Een groot aantal politieagenten slaagde er ten slotte in de rust te hes stellen, door het volk uiteen te drijven. Op de Wester-Schelde, bij den Nieuwen Neuzenpolder, is Vrijdag namiddag het vaartuig van schipper Kamp, te Hoofdplaat, beladen met sui kerbieten, omgeslagen en gezonken. De schipper, vrouw en knecht hebbes zich nog kunnen redden de knecht echter met veel inspanning. Behalve het meisje, waar- van Vrijdag reeds meidbg is gemaakt, werd Vrijdagmiddag te ÏJselsteio nog eene vrouw, ook wonende in de Koning straat, door de cholera aangetast. Beiden zijn nog in leven, doch haar toestand is zorgelijk. Ia de gemeente Utrecht deden zich van 24 September tot 22 October voor 43 gevallen van cholera asiatica. Van de aangetasten overleden er 26, 15 zijn nog in behandeling, slechts 2 herstelden. De gevallen kwamen alle voor langs den Vaartschen Rijn of de Vecht. In het naburige Breukelea en Maarssen doen ^ick geen gevallen meer voor. Te Her»drik-Ido-Ambacht is wederom een geval van aziatische cholera waar genomen. Te Scharmer is de boeren- HOOFDSTUK X. Gehik. Op een Zaterdagmorgen, toen de Meimaand reeds voor drie- 'ierde gedeelte voorbij was, kondigde Philip zyn voornemen aan voor zaken tot Maandag naar Londen te gaan. Hij was iemand, zich al sinds jaren niet had bekommerd om het bewaren van den schijn, en ofschoon Arthur, bevreesd dat de meDsehen onaan- ienaaie dingen zouden zeggen van Angela, er op zinspeelde, dat iet wel wat zonderling was, lachte zyn gastheer er om, en zeide dat hy er niet aan twyfelde of zyne dechter was zeer goed in itaat om op zichzelf te passen, zelfs waar bet zulk een innemen- den, jongen man, als hy was, gold. De zaak was, dat hy Angela ;aarne kwyt wilde raken door haar met dea jongen Heigham te aton huwen, die zoo gelukkig voor hem uit den hemel was komen 'allen, terwyl hij hem bovendien ook wel mocht lijden. Daar dii het eval was, bedacht hij, en terecht, dat hoa meer de jonge lieden by elkaar waren hoe grooter de mogelykheid werd, dat zyn doel werd bereikt. Dientengevolge liet hy hen zooveel mogelijk by elkaar. Het was op deze Zaterdag, dat Arthur al zyn moed verzamelde en Angela uitnoodigde met hem eene wandeling te maken door de ruïne. Angela aarzelde een oogenblik, een voorgevoel van hetgeen er zou plaats hebben seheen haar te beheeracheD; de schoonheid evenwel van den avond, om niet te spreken van het vooruitzicht van zyn gezelschap, deed de balans naar den kant van Arthur overslaaD. Het was een van die avonden, welke in Engeland hoogstens zes maal per jaar voorkomen. Het was volle maan, en toen de schemering voorby was, vulde zy de hemel met haar helderlicht. Ieder twijgje, elk grassprietje vertoonde zich voor het oog met een duidelijkheid als by het volle daglicht, maar met een zilver glans overtogen. Er heerschte eene diepe stilte, en zoo kalm was de dampkring, dat de scherpe schaduwen van de boomen zich onbeweeglyk op het grasveld afteekenden, slechts aangroeiende naarmate het later werd. Het was een van die avonden, die ons met onbeschrijfelijke entroering vervullen, en ons in nauwer aan raking brengen aaet bet ongeziene, dan de dag met zyn gewoel en beslommeringen. In zulk een uur kunnen wy somtijds, of meenea wy te kunnen gevoelen, dat andere wezens om ons rondwaren en onwillekeurig luisteren wij naar het zachte gesuis van vleugeknslag en naar de half vergeten stemmen van de dierbaren, die voor ons verleren gingen. Deze avond nu wekte bij Angela ook dergelijke gewaarwordin gen op, terwyl zy met langzame stappen voorging naar het kleine dorpskerkhof, een plekje zooals men er zoovele aantreft in de kleine stadjes van het graafschap. Angela liep over de met zerken bezaaide rufmte en wees naar een paar donkere plekken in een hoek, waar het maanlioht tevergeefs trachtte door te dringen, en zeide met zachte stem ,/Dat is het graf mijner moeder/' Het was een eenvoudig graf, bestaande uit een grasperkje door een hek omringd en beplant met anjelieren en vergeet-mij-nietjes. Bovenaan was een wit marmeren kruis geplaatst, waarop Arthur de woorden Hilda Caresfoot" en den datum van haar overlyden kon ontcyferen. Hy wilde spreken, maar met een zacht gebaar voorkwam zy hem, trad op het hek toe, verborg haar gelaat in hare handenen bleef bewegingloos. Met nieuwsgierigheid sloeg Arthur haar gade. Nieuwsgierig vroeg by zich af waf er wel zou omgaan in het gemoed van dit zonderlinge, bekoorlijke meisje, die zoo liefelijk en rein was opge groeid te raidden van zedelyke ellende, evenals een witte water lelie bloeiende des winters op het zwarte moeraswater. Plotseling hief zij haar hoofd op, en /ag den vragenden blik, dien hy op haar vestigde. Zij trad op hem toe, en met die zachte, half smeekende stom, een van hare grootste bekoorlijkheden, zeide zy ,/Ik vrees, dat gy my zeer dwaaB zult vinden?" Waarom zou ik u dwaas vinden?" „Omdat ik vanavond hierheen ben gegaan, om voor een half vergeten graf te verwylen."

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1