POLITIEK OVERZICHT. ÖEMENSD NIEUWS. qehuiziog, alsmede eene bijschuur van den heer F. Hamuringa, tot den grond afgebrand. Van den inboedel kon bijna niets worden gered. Vier jonge koeien vonden den dood in de vlammen. Van Veen, de zutfensche socialist, die Zondagavond in een vecht partij te Dieren verwond is geraakt, is in het Ziekenhuis te Zutfen overleden. Omtrent de toedracht der zaak ver neemt de Arnh. Ct. nog het volgende: Ook reeds 's ochtends hebben de Zut* fenaren met hunnen met roode vlaggen getooiden wagen te Dieren halt ge houden. Er moet toen reeds het een en ander voorgevallen zijn, wat de Dierensche bevolking minder welwillend tegen deze vreemdelingen gestemd heeft o. a. zou een jongen, die een schop gegeven had tegen een pakket, door hen ergens bij een huis neergelegde exemplaren van het blad Voorwaarts} nogal door een der socialisten mishan deld zijn. Op hun terugkeer 's avonds hebben zij zich opgehouden in de herberg „De Zon" Daar zijn door enkele hunner socialistische toespraken gehouden, die echter zoo blijkbaar niet in den smaak vielen van een der Dierenaren, dat een der socialisten ten slotte eindigde met te zeggcu„laat ons de paarlen niet voor de zwijnen gooien." Kort daarop is eene algemeene vechtpartij ontstaan, waarbij het plotseling bleek dat Vau Veen hevig bloedde aan een wond achter in den rechter bovenarm. Hoe hij daaraan gekomen was, wie hem dien steek had toegebracht schijnt dadelijk geheel in het duister gelegen te hebben, hoewel de zaak onmiddellijk door de ter plaatse aanwezige politie is onder zocht. Zelfs werd, naar men zegt, door de dociers, die Van Veen dadeiijk ver bonden hebben, het niet onmogelijk geacht, dat hij de wonde gekregen had door, van zich ai slaande, ineen scherp voorwerp te slaan. Bij de duisternis, die er heerschte, en het ieit dat de beide partijen elkander over en weer volstrekt niet kendeD, zal het niet gemakkelijk zijn in deze zaak het noodige licht te ontsteken. Als verdacht vanverduis tering van gelden, ten nadeele der ge meente Wessem, is Zaterdag door d:n wachtmeester der maréchaussees te Roer mond aangehouden de ontvanger L. S., der gemeente Wessem. De te Tegelen gevonden overblijfselen van een bouw wei k schijnen niet van Romeinsche oorsprong, maar van lateren tijd te dagteekenen. Een koemelker van Tzum is op de paardenmarkt te Franeker ziju portefeuille kwijt geraakt, eene waarde van 1685 bevattende. Vermoedelijk is de portefeuille hem door een zakken roller ontvreemd. Als een bewijs hoedeprijs der landeryen in Friesland weder stij gende is, wordt medegedeeld, dat drie bouwplaatsen, in eigendom bij het wa terschap „de zeven grietenijen van Stad Sloten," die gedurende de laatste 6 pachtjaren f 4400 opbrachten, thans weder voor den tijd vau 6 jaren ver huurd zijn voor f6000. gische Catalogi van be teekeais. Catt- ieya Rex. Chicago. Een rook- toestel, Een teekenprijskamp. Mededeelingen van Java: Eene sma kelijke groente. Riekende Viooltjes. Derde nationale Chrysanthemum- Tentoonstelling. Chrysanthemum- Teutoonstelliog. Nederl. Maatschappij voo.: Tuinb. en Plantkunde. Vergade ring der Bloemen- en Planten Commissie, op 12 October 1892. Afdeeliag Groningen ec Omstreken. De Knol- begonia's te Haarlem, vervolg en slot van bladz. 503. Verschillende mede deelingen. Ontvangen Prij3-Couran ten. Weêrsgesteldheid. Inhoud van het Nederl. Tuinbouwblad. Iahoud FloraliaVrijdag 21 Oct.Eene reis naar het Zwarte Woud. Weekoieuws. Korte me dedeelingen. Bloemzendingen. Prijscouranten. Correspondentie* Nedeti. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkunde. Duitsche Vereeniging van Tuinoouwkundigen te Londen. Derde Nationale Chrysanthemum-ten toonstelling. Sprokkelingen. Vraag bord. Adverteutién. Bijblad AviculturaVogelvangst in Tyrol. Een bijdrage over het voederen der hoenders. Onze vinkenbanen. Iogezonden stukken. Mengelingen. Viaagbord. Tentoonstellingen. Correspondentie. Advertentiën. KOLONIËN- BATAVIA, 23 September. Lettel en ec Kunst* Inhoud S empervirens, Vrijdag 21 Oct.: Vaste planten, XVII. Maand- bloeier-Aardbezie—Berger, met een af beelding. Roos. Kaiserin Augusta Victoria. Humulus japonicus varie- gatus. Xanthoceras sorbifolia met vrucht. Ksolbegonia's. De nieuwe goudbontbladerige Phalris arundinacga. Om te onthouden. Het Pinetum Schoberianum. Canna Madame J. Sallier. Tritomanthe R. C. Affourtit. Cactus-Dahlia's. Twee dendrolo- De Javabode ontving den 22en Ssp- temDer uit Medsn het volgende reeds uit de Sumatra Ctmedegedeelde telegram De controleurs bij het binnenlandsch bestuur Van Dijk en Kroesen zijn in Bjven-Tanah Djawah bij Delok Pari- boean door Batakkers aangevallen. Van de lieden die in hun gevolg meegingen zijn er twee gedood en worden er veer tien vermist. De bagage en de gemaakte aanteekeningen zijn verloren gegaan. De beide controleurs bereikten Lago; boii. De favabode teekent daarbij aan: Dolok Pariboean ligt ia de onafhan kelijke Bataklanden; Lagoebotie ligt aau het Toba-meer en is de zetel van aen controleur der onderaf deeling Toba, afdeeling Toba en Silindoeug, residentie Tapanoeli, den heer P. A. L. E. van Dijk. De controleur die met hem was, is waarschijn lijk de heer C. A. Kroesen geweest, controleur te Bindjei, en niet de controleur J. A. Kroesen van Batoe Bahra. Wat het doel van den tocht was zegt ons telegram niet. De heer Kroe sen heeft ai eenige malen Bataksche landstreken onder ons bestuur weten te brengen. De Soer. Ct. verzekert dat den resi dent Scherer de betrekking van civiel goeverneur van Atjeh is aangeboden en dat hij nu reeds goeverneur zou zijn, als hij zich met de invoering der scheep- vaartregeling had willen belasten. Ver der dat de goeverneur-generaal dagelijks een lang telegram van den goeverneur van Atjeh ontvangt. De goeverneur van Sumatra's Westkust is gemachtigd om te beschik ken over eene som van 5000 voor de feestelijke viering zoowel te Emmahavea als te Padang van de openstelling van voornoemde haven voor de scheepvaart. De duitsche consul-generaal heeft namens zijn Keizer aan den schout Hinne de gouden medaille der Kroon orde overhandigd, wegens aan het duitsche rijk bewezen diensten aan ge noemden ambtenaar geschonken. Van Soerabaja is het bericht ge komen dat de notaris Harteveld is overleden. De Atjehsche Ct. van 3 Sept. meldt Een groot gedeelte van het volk van Nja Makam is wegens rijstgebrek op den terugtochtslechts een kleine bende, o ader Nja Sam, is nog in het Tamiang- ?che achtergebleven. De bende heeft de rijstprijzen in de door haar bezochte streken doen stijgen tot 1 de 5 kilo's. Volgens de Saer. Ct. zal de Ko ningin Emma der Nederlanden uit de watereu van Lombok naar Padang gaan om de opening van de Emmahaven bij te wonen. De Soer. Ct. meldt dat de regee ring bezwaar heeft gemaakt; het gewone driejaarlijksche gezantschap te ontvangen dat de vorst van Lombok ook ditmaal had willen zendeneerst moesten de bestaande moeilijkheden zijn uit den weg geruimd. Tut directeur van de gasfabriek te Batavia is benoemd de heer S. J. Enthoven, thans als zoodanig te Soera- baja werkzaam. Uit de Prc-anger-regentschappen komen voortdurend gunstiger berichten omtrent de vermoedelijke opbrengst van den koffieoogst, die geschat wordt minstens twee malen zoo groot te zullen worden als hij aanvankelijk van be- stuurswege geraamd was. Naar men meldt, kan bij de in fanterie in dit jaar nog vrij wat promotie verwacht worden, zoowel onder de hoofd- als onder de subalterne olficieren. Hoe goed liet* echter gedurende het overschietende gedeelte van 1892 moge gaan, men zal het toch niet zoover kunnen brengen, dat de aanstelling van Juli 1879 de beurt kan komen, zoodat alle nog te benoemen kapiteins minstens veertien jaren als luitenant zullen geloopen hebben. Uit Atjeh wordt aan de 'avabode van 31 Sept. o. a. geschreven.- In mijn laatste schryven deelde ik u eenige staaltjes mede van de verregaan de brutaliteit waarmede onze Atjehsche onderdsmen tot zelfs binnen onze liaie misbruik maken van onze lankmoedig heid en hoe nog steeds onze verster kingen beurtelings onder vuur worden genomen. Nu, in dezen toestand is se dert weinig veraudering gekomen, en de wegwerkers, die thans bezig zijn de lijn Lambaroe-Lsmreng in bruikbaren staat terug te brengen, d.enen weder als zoovele schijven waarop de sloebers zich in het schieten oefenen. Gelukkig schijnen de 20 jaren dat zij zich nu met dat spelletje arauseeren, hen daar in nog niet erg bedreven te hebben ge maakt, daar zij over het algemeen nog zeer treurige schutters zijn. Met de scheepvaartregeling schijnt het nu ernst te worden en de daarvoor te nemen voorbereidende maatregelen brachten hier reeds wat leven in de brouwerij. Voor het oprichten eener versterking te Telok Semawé en tevens om eenige oproerige Atjesche hoofden die buurt in bedwang te houdeen vertrokken den 11 en dezer twee com pagnieën van het 15e bat. inf. benevens een gedeelte der bergbatterij en cavalerie per Maetsuyker naar Edi. Den i4en dezer gaat onze gouverneur eenige dagen naar Segli: reden, ver moedelijk scheep vaattregeling. Hoewel ik het bijna niet kan geloo- ven, zoo hoor ik dat men van plan ïs bij de invoering dezer regeling de blokkade op te heffen. Waarschijnlijk zal dat echter een praatje zijn. Uit Lombok vernam de Soer.Ct. het volgende: Hoewel de Sasaks geen vuurwapenen bezitten, winnen zij toch voortdurend voet, en het lijdt geen twijfel of ten slotte zullen zij het pleit geheel in hun voordeel beslecht zien. Te meer, omdat ie troepen van den vorst, hoe goede geweren en zelfs kanonnen zij hebben, sedert het afsluiten van toevoer naar Ampenan gebrek hebben aan al wat daarbij behoort. Gewone projectielen voor de laatsten hebben ze in het geheel nietzij schieten maar met alles wat ze vinden, met stukken ijzer en steen, einden ketting zelfs en dergelijke. In den laatsten tijd hebben de Sas- saks weder een paar versterkingen, Sen- gigi en nog twee anderen, van dien vorst bemachtigd en kampongs waarin of waarom deze lagen, verbrand, gelijk hun gewoonte is. Ook werden er toen een drietal kanonnen buit gemaakt. Da gelijks zien zij daarbij hunne gelederen toenemen in dezelfde mate als die van de dynastie-troepen verminderen. Het is voor hen slechts eene kwestie van tijd, een hèel lang kan het betrekkelijk niet meer duren, maar het schijnt. Weet de regeering wel, dat er op het spreken de hh. Jules Ferry en Barthé- lémy de St. Hllaire het bericht tegen dat tijdens de bezetting te Tunis Cialdini van Fraakryk de verzekering zou hebben ontvangen, dat Frankrijk zich niet van Taais zou meester maken. Bovendien wordt nog uit Parijs ge meld dat Etienae tot vice-president is gekozen met 168 stemmen, tegen 141 op Viger. Uit Londen wordt door Dafoiel ge meld, dat de geheime raad 28 Oct. te Balmoral bijeen komt. De koningin zal dan verscheidene belangrijke staats stukken teekenen en. U9 iu5wv.uu6 nw, u^L ci up ucu stukken teekenen en, naar men zegt, geheele eiland voor zoover het reeds in |00k het besluit, waarbij het parlement ae macht van de opstandelingen is tot het midden van Jan. verdaagd wordt. en dat is alles except Ampenan, Mata- ram, Tjakra of Tjakranenara en nog een versterkte kampong in de onmiddellijke nabyheid dier laatsten niet een man is die nog gelooft aan het bestaan van dea ouden vorst? Algemeen is het ge loof, dat hij reeds sedert vele weken overleden is niet alleen, maar zelfs meent men daar ook dat de echte zoon door den oaeehten is uit dea weg geruimd, de gehate Mahdoe zoo noemen zij den bastaard en alleen n®g is* Dit laatste geloof wordt bevestigd door de omstandigheid, dat de echte zoon reeds sedert iang niet tmeer gezien is iu kampong Kavc, zija verblijfplaats. En ook het feit, dat deze zich in de laatste periodes van onderhandeling ia het geheel niet aan dea resident heeft vertoond, zou dit vermoeden waartoe trouwens alle aanleiding bestaat slechts versterking. In de vorige week namen wij een telegram op, volgens hetwelk de troe penmacht te Edi uit vrees voor Nja Makam met 350 maa was versterkt. Thans wordt ons nader van Atjeh gemeld dat het in Edi lang niet rustig is: Nja Makam heeft aan de bevriende hoofden in den omtrek van Edi kennis gegeven dat hij dea „prang sabil" keelt afgekondigd. Deu J4ea September zij* vier schepen naar Edi vertrokken om een kampong te tuchtigen die aan Nja Makam huisvesting en oorlogsnaaterieel had verstrekt. (Javaboek) De kabinetsraden zuilen Donderdag aanvangen en gedurende eenige weken worden voortgezet. In zijne te Turijn te houden rede voering zal de heer Briu zich bepalen tot de verzekering, dat de betrekkingen van Italië met de overige mogendheden voortreffelijk zijn. Hij zal daarna uit voerig de koloniale vraagstukken be handelen. De bisschoppen van het aartsbisdom Sevilla hebben eene geheime vergade ring gehouden om een belangrijk besluit te nemen. Er zou sprake zijn van het richten v&« een manifest aan de K»nicgia-Regentes. De russische keizerin z&i, om haren zoon grootvorst Georg AIe*androwitsch te bezoekea, eeae reis naar den Kaukasus ondernemen. Het antwoord van de Porte op da russische nota is, nadat het aan de goedkeuring van den Sultan was onder worpen, naar den turkschen gezant te Petersburg gezonden. De nota is kort en vriendschappelijk. De Porte brengt in herinnering, dac zij altijd trouw de traktaten heeft uitgevoerd. De russische regeerirag is zeer tevreden met den inhoud van dit antwoord. Er is een telegram ontvangen te Brussel, van den Kongo-Staat, meldende dat «le onder-luitenant Liegeoïs en anderen vermoord zijn door de inboor lingen op den isen Augustus jl. op eene plek tegenover het fransche dorp Timasa aan de Quelle. Ia deu franschen ministerraad heeft den heer Viette den korten inhoud medegedeeld van het door liem voor te stellen artikel aan de wet op de arbitrage toe te voegen en dat strekt om de arbitrage verplichtend te stellen in gevallen van conflicten tussckcn pa troons en werklieden in mijnen. Op eeae interpellatie van de afge vaardigden Basly en Hubbard over de conflicten tusschen fransche ea beigische werklieden in het noorden en over de houding der regeering ia deze zaak, zal de heer Viette antwoordea, dat vreemdelingen niet uitgesloten kansen worden van den arbeid, dien zij ia Frankrijk kunnen vinden, daar de Franschen overal gelijke rechteu ge nieten. Nader wordt gemeld, dat de Kamer met 359 tegen 160 stemmen het amen dement door Basly voorgesteld op de arbitrage wet, heeft verworpen. Aange nomen werden de artikelen 6—9 van dat ontwerp. De Kamer heeft alle artikelen der wet op de arbitrage aangenomen met een amendement van Grousset, krachtens hetwelk de vrederechter zal kunnen aanvangen met een poging tot arbitrage. De heer Carnot heeft den italiaanschen gezant ontvangen, die hem eene* brief overhandigde van Koning Humbert, waarin deze den president dankt voor ae hulp door de fransche vloot ver leend bij de opluistering der feesten te Genua. Voor de tentoonstelling Antwerpen-Brussel, zijn groote plannen waarbij enkele van den zonderkngsten aard. Een lezer van de ,/Ind. Beige" wenscht, dat de tentoonstelling allerlei bizonder- heden betreffende de sociale kwestie zal bevatten. Hij wil dat een arbeiders woning, vau eea gezin, dat ia een of andere slop in de treurigste omstandig heden leeft, zal worden afgebeeld. Niet een enkel afschrikwekkende bizoader- heid mag vergeten worden. Ten tweede eene geheele verzameling van arbeiders, die ten gevolge van hun ongezonden en gevaarlijken arbeid ziek of verminkt zijn geworden. Zoo moeten er "bijv. wezen arbeiders der loodwitfabrieken, met hun bleeke gezichten, phospnor- bereiders met kun vlammend, gekorven gelaatsuikerbrekers met hun afgesleten vingers, enz. enz. Ten derde behoort er een uitstalling te wezen van maaitijden, zooals die in den regel ia de werkmanswoningen ge nuttigd worden. Ten vierde moet eene duidelijke voor stelling gegeven worden van de wijze waarop de levensmiddelen der armen vervalscht worden ea wat het gevolg dier vervalsching is. Ten vijfde wordt eene vergelijking gegeven tusschen het huiselijk leven van den „bourgeois" in goeden doen en dat van den armen werkman, enz. enz. Een ander inzender stelt voor een In eenen brief aan de Agence Havesglazen paleis op te richten te Brussel en /,Ik vind het volstrekt niet dwaas. Ik was alleen maar nieuws gierig wat er wel in uw gemoed omging.* Angela boog het hoofd maar antwoordde niet en de klok boven hunne hoofden verkondigde luid galmend het uur, en de doffe tonen verstoorden aanmatigend de plechtige stilte. Wat maakt het toch zoo plechtig als wy des avonds op het kerkhof ons bevindende de torenklok hooren slaan Worden wij met het oog op het uur zachter gestemd in ons gemoed en worden wy meer gangbaar voor half bijgeloovige invloeden Of wekken de levendige bewyzen aan de sterfelijkheid van den mensch rondom ons vrees by ons op, en wordt de sluier, welke onze zoo geheel menBchelyke verbeelding begrenst voor een oogenblik opgeheven, en klinken die tonen ons in de ooren als eene profetie van ons naderend einde Wellicht is het nutteloos dat te vragen. De uitslag is toch dezelfdeweini gen onzer kunnen die tonen aanhooren zonder door voorgevoelens te worden gekweld, en konden wy onze woorden in gedachten breDgen, dan zouden deze ongeveer als volgt zyn z/Dat gelnid weerklonk eenmaal in de ooren van hen, die rondom ons slapen. Nu hooren wy het. Binnen korten tijd zal het elk uur weergalmen over de grafsteenen van onze graven en jongere geslachten zullen opdagen uit de onbekende toekomst, zullen staan waar wij nu staan, zullen luisteren en denken, zoosls wy nu den ken over de oude vraagstukken, die wy trachtten op te lossen, terwijl wij zullen wy niet doof zyn om te hooren, en stom om te spreken Zoo ongeveer waren de onuitgesproken gedachten, die in de harten van Arthur en Angela opwelden, terwijl de volle slagen van de klok in de stilte wegstierven. Zij werd een weinig bleek en wierp een blik op hem, terwyl hy onwillekeurig huiverde en ook Aleck de hond snoof en huilde angstig. //Het is koud,* zeide hij. //Zullen wy gaan?* Zij keerden om en richtten hunne schreden naar den uitgang en toen deze bereikt was, waren alle bijgeloovige gedachten ver dwenen tenminste bij Arthur, want hij herinnerde zich, dat hy zich dien avond iets tot taak had gesteld en dat nu de gelegen heid daar was. In gedachten verzonken vergat hy beleefd te zijn, en liep het eerst door de poort. Aan den anderen kant bleef hy staan, en zag ernstig in het hem zoo dierbare gelaat. Hunne oogen ontmoetten elkaar, en er was iets in zyn blik, dat Angela haastig de hare deed neerslaan. Er heerschte een oogenblik van stilzwijgen, terwyl zij daar bij de poort stonden. Hy verbrak de stilte. z/Het is een prachtige avond. Zullen wy wat door de ruïne gaan wandelen P* #Ik zal daar myne voeten nat maken, want er is dauw ge vallen.* z/Er is van avond geen dauw gevallen. Wilt gij er niet heen gaan P* »Laten wy er morgen heengaan; het is nu al later dan wanneer ik gewoonlijk terugkeer. Pigott zal niet weten waar ik blijf.* //O, bekommer u nn niet om Pigott. De avond is te schoon om nu vroeg te gaan slapen, bovendien gij weet, dat men een ruïne altyd bij maanlicht moet gaan zien. Ga als 'tu blieft mee.* Aarzelend zag zij hem aan, wijfelde en ging mee. z/Wat wilt gij zien F* zeide zij weldra op een toon, waarin hy haar nog nooit had hooren spreken, daar er een zweem van bit terheid in lag. //Dit is het vermaarde venster, waarover mijnheer Fraser steeds in verrukking is.* z/Hoe schoon. Zullen wij hier wat gaan zitten om het te kunnen gadeslaan.* Zy zetten zich neer op een lagen hoop steenen, ongeveer vyftien schreden van het venster verwijderd. Rondom hen strekten zich naar alle richtingen schaduwen uit terwyl zyzelf in het maanlicht waren gezeten; eenigen tyd bleven zy roerloos en stilzwijgend alsof zy de schaduwen waren van de geschilderde figuren, die eens door de steenen lijst waren omhuld //Angela,* zeide hy eindelyk //Angela, wilt gy een oogen blik naar my luisteren. Myne moeder, als het ware door haar geleden sm?rt bezield, zeide tot my op haar stertbed//Er is maar een ding voor zoover ik weet, dat in staat is om een men schen leven gelukkig te maken zooals het de wil van God is, en wat de dwaasheid en zwakheid der menschen het byna tot eene onmogelijkheid maken, en dat is liefde. Liefde is mijne trooB- teres geweest te midden van vele rampeD; ten eerste de groote liefde, die mij aan uw vader hechtte, en dan de liefde, die ik voor u koester. Zonder deze twee banden zou het leven voor rnjj werkelijk eene woestenij zijn geweest. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2